PDA

View Full Version : Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024



harris_x
13/12/2023, 20:57
449009


Έρχεται Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 χωρίς ελλείψεις και σε νέα τοποθεσία!

Στο μεγαλύτερο εκθεσιακό κέντρο της Αττικής και με απαρτία
Έρχεται Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 χωρίς ελλείψεις και σε νέα τοποθεσία!

Απο τον: Θάνο Αμβρ. Φελούκα

Σύμφωνα με πληροφορίες του MOTO, ο Σύνδεσμος Εισαγωγέων Μοτοσυκλέτας Ελλάδος (ΣΕΜΕ) που έχει και τον πρώτο λόγο για το αν θα διοργανωθεί Έκθεση Μοτοσυκλέτας, έχει λάβει την απόφαση για την διοργάνωσή της και για το 2024, αυτή τη φορά στο Εκθεσιακό Κέντρο Μετροπόλιταν.

Είναι η πρώτη φορά που θα γίνει Έκθεση Μοτοσυκλέτας εκεί που κατά κόρον γίνονται οι μεγάλες εκθέσεις στην Αθήνα και ρόλο σε αυτό έπαιξε η επιτυχία της προηγούμενης έκθεσης 2023, στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do) όπου φάνηκε πως χρειάζεται να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο στα καλυπτόμενα τετραγωνικά.

Μόνο παράπονο των επισκεπτών στην προηγούμενη Έκθεση, όπως το καταγράψαμε οι ίδιοι στο περίπτερό μας, ήταν πως έλλειπαν ορισμένες εταιρείες. Σε άρθρο που είχαμε δημοσιεύσει πολλούς μήνες ΠΡΙΝ από την περασμένη Έκθεση, είχαμε καταγράψει και όλες τις απουσίες αλλά και τους διαφορετικούς λόγους που οδήγησαν κάθε μία από τις απούσες εταιρείες στην απόφασή της αυτή. Φέτος φαίνεται πως δεν θα έχουμε παρά ελάχιστες έως και καθόλου απουσίες καθώς μάλλον στην δική μας Έκθεση Μοτοσυκλέτας θα είναι ακόμη και η BMW, η μοναδική εταιρεία που έλειπε από την EICMA (!) την μεγαλύτερη έκθεση μοτοσυκλέτας του κόσμου. Μία στρατηγική απόφαση των Γερμανών για τον τρόπο επικοινωνίας με το κοινό μετά την πανδημία, που συμπαρασύρει και όλες τις κατά τόπου εκθέσεις. Φαίνεται όμως πως η ελληνική αντιπροσωπεία που δεν θέλει να λείπει από εκδηλώσεις, πέτυχε τον στόχο της και θα δώσει το παρόν.

Περιμένουμε επίσης να είναι στην Έκθεση οι Honda, Suzuki, Kawasaki και σχεδόν όλες τις εταιρείες που δεν ήταν στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου και μάλιστα περιμένουμε να έχουν μεγάλα περίπτερα, αντίστοιχα του χώρου που προσφέρει το Metropolitan Expo.

Από το περιοδικό MOTO (https://www.motomag.gr/news/epikairotita/erhetai-ekthesi-motosykletas-2024-horis-elleipseis-kai-se-nea-topothesia)

cosgili
13/12/2023, 21:22
Άντε να δούμε...
Γιατί η περσινή ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Ελλείψεις, κακός χώρος , πρόχειρα περίπτερα...

THRESH
13/12/2023, 21:31
τα test ride πως κινήθηκαν ? είχε ενδιαφέρον , μπορούσε κάποιος να δοκιμάσει , έστω για λίγο , σαν άνθρωπος ένα μοντέλο της επιλογής του ?

DoctoR_k6
13/12/2023, 21:37
Ας γίνει πρώτα μια έκθεση με όλους τους κατασκευαστές και αρκετά μαγαζιά και ας μην έχουν πολλά test ride.
Κρίμα να μην μπορούμε να πάμε να περάσουμε 2-3 ώρες χαζεύοντας όλα τα μότο.
Ευκαιρίες και για αγορές στα αξεσουάρ!!
Έχω να πάω σε σοβαρή έκθεση από το 14 στην Eicma.:cry:

telegonos
13/12/2023, 22:54
Κοντά σε εμένα είναι αυτό, καλοοοοοοο

harris_x
17/01/2024, 11:22
449865


Η κορυφαία Έκθεση Μοτοσυκλέτας έρχεται πλήρως ανανεωμένη, έτοιμη να υποδεχτεί κορυφαίες εταιρείες και περισσότερους από 50.000 μοναδικούς επισκέπτες στον υπερσύγχρονο εκθεσιακό χώρο του Metropolitan Expo από τις 10 έως και τις 14 Απριλίου.
Για πρώτη φορά η Έκθεση Μοτοσυκλέτας πραγματοποιείται στο μεγαλύτερο και διεθνών προδιαγραφών εκθεσιακό κέντρο της χώρας, γράφοντας νέα σελίδα στην εκθεσιακή αγορά των δύο τροχών.

Οι λάτρεις των δύο τροχών θα έχουν τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά όλα τα νέα μοντέλα μοτοσυκλέτας και σκούτερ, να ενημερωθούν για τον εξοπλισμό ασφάλειας και ένδυσης, τα ελαστικά, τα ανταλλακτικά, τη συντήρηση και όλες τις νέες υπηρεσίες του κλάδου.
Παράλληλα οι επισκέπτες θα μπορέσουν να πραγματοποιήσουν test ride σε μοναδικά μοντέλα δικύκλων ενώ θα παρουσιαστούν αρκετά events και happenings.

Οι συνδιοργανώτριες εταιρείες Be Best και Κώστας Λαμάρης οι οποίες διαθέτουν πολύχρονη εμπειρία και εξαιρετική τεχνογνωσία στη διοργάνωση εκθέσεων, δεσμεύονται για την απόλυτη επιτυχία της μεγαλύτερης και σημαντικότερης ελληνικής έκθεσης Μοτοσυκλέτας.
Η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα του Συνδέσμου Εισαγωγέων Μοτοσυκλετών Ελλάδος (ΣΕΜΕ), γεγονός το οποίο προσδίδει ακόμη μεγαλύτερη δυναμική στη διοργάνωσή της, στην οποία θα μετέχουν κορυφαίες εισαγωγικές εταιρείες του κλάδου.

Όλος ο κόσμος της μοτοσυκλέτας δίνει ραντεβού στο Metropolitan Expo στην αποκαλυπτική σκηνή της Έκθεσης Μοτοσυκλέτας. Ετοιμαστείτε για το μεγαλύτερο μοτοσυκλετιστικό εκθεσιακό γεγονός που έγινε ποτέ! Σας περιμένουμε!


Ημέρες και ώρες λειτουργίας

Τετάρτη 10 Απριλίου: 14:00-21:00
Πέμπτη 11 Απριλίου: 14:00-21:00
Παρασκευή 12 Απριλίου: 14:00-21:00
Σάββατο 13 Απριλίου: 10:00-21:00
Κυριακή 14 Απριλίου: 10:00-21:00

Για περισσότερες πληροφορίες για την Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 μπορείτε να επισκεφθείτε τον ηλεκτρονικό ιστότοπο: www.moto-expo.gr.

Απο το motomag.gr (https://www.motomag.gr/news/epikairotita/programma-tis-ekthesis-motosykletas-2024-sto-metropolitan-expo-apo-tis-10-eos-14)

harris_x
15/03/2024, 10:14
Όλες οι εταιρείες που θα λάβουν μέρος

Η κορυφαία έκθεση-θεσμός για τον κόσμο του δικύκλου, ετοιμάζεται να ανοίξει τις πύλες της από τις 10 έως και τις 14 Απριλίου 2024, για πρώτη φορά στο υπερσύγχρονο και διεθνών προδιαγραφών εκθεσιακό κέντρο του METROPOLITAN Expo.

Οι επισκέπτες θα έχουν τη μοναδική εμπειρία να δουν από κοντά όλα τα νέα και κορυφαία μοντέλα των παρακάτω brands όπως παρατίθενται κατά αλφαβητική σειρά:
AJP
ASUS
Bajaj
Benelli
Blueshark
BMW Motorrad
Brixton
Buggy Motors
CF Moto
Daytona Best Electric
Daytona Motors
Ducati
Ecooter
E-FUN
Electricmoto
ΕMOUV by Eurolamp
E-Ride
Ezi
Fangpower/Sheng Wo
Gasgas
Gowow
Honda
Horwin
Husqvarna
Hyosung
Kawasaki
Keeway
Kove
KTM
Kymco
Lvneng
Malaguti
MBP
Moto Morini
MV Agusta
Nerva
Next Electric
Ohvale
Peugeot
Polaris
Powerland
Qjmotor
RKS
Royal Alloy
Royal Enfield
Segway
Suzuki
SWM
SYM
Talaria
TGB
Tinbot
TM Moto
Tomini
Triumph Motorcycles
UM Motorcycles
Vmoto
Voge
Yadea
Yamaha
YCF
Zontes


Ημέρες και ώρες λειτουργίας

Τετάρτη 10 Απριλίου: 14:00-21:00
Πέμπτη 11 Απριλίου: 14:00-21:00
Παρασκευή 12 Απριλίου: 14:00-21:00
Σάββατο 13 Απριλίου: 10:00-21:00
Κυριακή 14 Απριλίου: 10:00-21:00


Από το motomag.gr (https://www.motomag.gr/news/epikairotita/ekthesi-motosykletas-2024-sto-metropolitan-expo-oles-oi-etaireies-poy-tha-laboyn)

runner
15/03/2024, 14:45
ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ : 8€
*Οι επισκέπτες μπορούν να προμηθευτούν τα εισιτήριά τους στα ταμεία στην είσοδο της έκθεσης. Το κάθε εισιτήριο ισχύει μόνο για μία ημέρα και μόνο για την ημέρα αγοράς.

BLiTzER
15/03/2024, 16:29
Το κάθε εισιτήριο ισχύει μόνο για μία ημέρα και μόνο για την ημέρα αγοράς.

Κάποιος περίεργος θα μπορούσε να σημειώσει ότι το παραπάνω γράφεται με τις μισές (περίπου) λεξούλες, χωρίς να αλλάζει το νόημα: "Το κάθε εισιτήριο ισχύει μόνο για την ημέρα αγοράς".

CorpseAlive
15/03/2024, 19:08
Κάποιος περίεργος θα μπορούσε να σημειώσει ότι το παραπάνω γράφεται με τις μισές (περίπου) λεξούλες, χωρίς να αλλάζει το νόημα: "Το κάθε εισιτήριο ισχύει μόνο για την ημέρα αγοράς".

Πάλι καλά που δεν το είπε κάποιος περίεργος.


Θα ήταν περίεργο.

rainmike
21/03/2024, 14:12
Μονο Αθήνα ε?

panavour
21/03/2024, 22:50
το piaggio group μας σνομπαρει σαν καταναλωτες (piaggio,vespa,aprilia,moto guzzi.)

basilis_k6
21/03/2024, 23:18
το piaggio group μας σνομπαρει σαν καταναλωτες (piaggio,vespa,aprilia,moto guzzi.)

Δεν υπαρχει αντιπροσωπεία. Καποιος ντιλερ λογικα θα πάει. Μεταξυ μας, δεν χανεις και τίποτα. Σχεδον ολοι οι ντιλερ της εχουν τα μηχανακια στη βιτρινα τους και εχει σε ολη την ελλαδα.

Ελπιζω να εχουν οργανωσει σωστα τα τεστ rides.

peterTHErider
10/04/2024, 22:27
Από τα βίντεο στα σοσιαλ η έκθεση φαίνεται πολύ γεμάτη και δυνατή.
Θυμίζει εποχές προ κρίσης νομίζω. Οποιος πάει ας μας πει εντυπώσεις.

basilis_k6
10/04/2024, 23:27
Από τα βίντεο στα σοσιαλ η έκθεση φαίνεται πολύ γεμάτη και δυνατή.
Θυμίζει εποχές προ κρίσης νομίζω. Οποιος πάει ας μας πει εντυπώσεις.

καλη ειναι ειδικα για 8 ευρω πολυ καλη θα ελεγα. τεστ ραιντ ΜΗΝ πατε. δεν αξιζει τον κοπο, πηγα και εφυγα.

Ricos_7
11/04/2024, 00:11
Πολυ καλή εκθεση, καμμια σχέση με την περσινή, αξίζει να την επισκεφτείτε.
Νομίζω ότι δεν είχε πολλά αξεσουάρ After market, αλλά Το λεω με επιφύλαξη γιατί είχα ένα δυωρο μόνο και δεν ασχολήθηκα να ψάξω.

THRESH
11/04/2024, 00:47
καλη ειναι ειδικα για 8 ευρω πολυ καλη θα ελεγα. τεστ ραιντ ΜΗΝ πατε. δεν αξιζει τον κοπο, πηγα και εφυγα.

απο ποια άποψη δεν αξίζει ? Ποικιλία μοντέλων ? Χρόνο ? Διαδρομή ?

telegonos
11/04/2024, 07:26
Μονο Αθήνα ε?

Δεν είναι στην Αθήνα η έκθεση, είναι στα Μεσόγεια.

harris_x
11/04/2024, 07:46
Δεν είναι στην Αθήνα η έκθεση, είναι στα Μεσόγεια.

:rolleyes:

harris_x
11/04/2024, 07:50
452194

peterTHErider
11/04/2024, 08:08
καλη ειναι ειδικα για 8 ευρω πολυ καλη θα ελεγα. τεστ ραιντ ΜΗΝ πατε. δεν αξιζει τον κοπο, πηγα και εφυγα.

Μονό 8ε?
Παρα Πολύ καλή τιμή.περιμενα κανένα 15αρι!

peterTHErider
11/04/2024, 08:10
Δεν είναι στην Αθήνα η έκθεση, είναι στα Μεσόγεια.

Άρα εγω από την Κρήτη αν με ρωτήσουν που παω θα πω στην έκθεση στα Μεσόγεια... :facepalm:

Da.Vintage
11/04/2024, 09:31
Τι ωράριο έχει? ξέρουμε ?

giorgosb
11/04/2024, 09:39
Τι ωράριο έχει? ξέρουμε ?

10/04 - 12/04/2024 14:00 - 21:00
13/04 - 14/04/2024 10:00 - 21:00

sanctusan
11/04/2024, 09:48
Spam on

Από την Ελευσίνα μέχρι το Μαρκόπουλο και από τον Άγιο Στέφανο μέχρι το Σούνιο ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΟΜΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑΙΟΙ.

Όποιος έχει μεγαλώσει επαρχεία ξέρει.

Spam off

DoctoR_k6
11/04/2024, 10:04
Δεν είναι στην Αθήνα η έκθεση, είναι στα Μεσόγεια.

Ειναι αυτο που λεμε...ο μπαμπας ειναι σπιτι? Και απανταει η ξανθια...χαλλοοουυυυ ο μπαμπας ειναι ανθρωπος!!!!

mike_4
11/04/2024, 10:37
Από άποψη μοτοσυκλετών πολύ πλήρης και με μεγάλη ποικιλία από μοντέλα.
Στο test ride επίσης μεγάλη ποικιλία σε μοντέλα. Παρ' όλα αυτά γίνεται ένας χαμός από κόσμο, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει ή όχι.
Από πλευράς εξοπλισμού αναβάτη, πολύ φτωχά πράγματα.
Η προσέλευση του κόσμου κατά την πρώτη μέρα λειτουργίας ήταν εντυπωσιακή.
Γενικά πολύ καλύτερη από προηγούμενες χρονιές, μακάρι να συνεχίσει και τα επόμενα χρόνια να βελτιώνεται!

panavour
11/04/2024, 11:45
ποση ωρα κραταει το τεστ ντραιβ??

telegonos
11/04/2024, 12:14
Άρα εγω από την Κρήτη αν με ρωτήσουν που παω θα πω στην έκθεση στα Μεσόγεια... :facepalm:
Ναι, στα Μεσόγεια Αττικής ή εναλλακτικά στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος.

Αθήνα μια φορά, ούτε καν οπτική επαφή, καθώς παρεμβάλλεται ολόκληρο βουνό αναμεσα

harris_x
11/04/2024, 12:16
με τι ασχολούμαστε ρπστμ.... :plaf:

telegonos
11/04/2024, 12:18
ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΟΜΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑΙΟΙ.


Εσυ πρέπει να ακούς κουνάβια το πρωί ε; :lol:

sanctusan
11/04/2024, 12:23
Ναι, στα Μεσόγεια Αττικής ή εναλλακτικά στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος.

Αθήνα μια φορά, ούτε καν οπτική επαφή, καθώς παρεμβάλλεται ολόκληρο βουνό αναμεσα

Και το Ελ.Βενιζέλος πού είναι; Στην Αθήνα, άρα τα Μεσόγεια είναι Αθήνα. :beer:

Κλαίω με το κορεκτιλίκι :lol:

Επίσης κλαίω με τους έξαλους Πειραιώτες

-Από που έισαι;
-Απο Πειραιά
-Αααα, έχω καιρό να έρθω στην Αθήνα
-Μα είμαι από Πειραιά
-Και ο Πειραιάς είναι στην Αθήνα
-....:a52:

CorpseAlive
11/04/2024, 12:24
Και το Ελ.Βενιζέλος πού είναι; Στην Αθήνα, άρα τα Μεσόγεια είναι Αθήνα. :beer:

Κλαίω με το κορεκτιλίκι :lol:

Επίσης κλαίω με τους έξαλους Πειραιώτες

-Από που έισαι;
-Απο Πειραιά
-Αααα, έχω καιρό να έρθω στην Αθήνα
-Μα είμαι από Πειραιά
-Και ο Πειραιάς είναι στην Αθήνα
-....:a52:

Διεθνής Αερολιμένας Μεσογείων πλέον μετά από ηχηρή παρέμβαση του Τηλέγονου στο Moto.gr

sanctusan
11/04/2024, 12:25
Εσυ πρέπει να ακούς κουνάβια το πρωί ε; :lol:

Έχει κουνάβια στην Ηλιούπολη; Που είναι περιοχή της Αθήνας, άρα μένω στην Αθήνα :wave2:

ΓιώργοςΤΤ
11/04/2024, 13:11
Ο Πειραιάς είναι τόσο Αθήνα όσο ο Λαγκαδάς Θεσσαλονίκη.

harris_x
11/04/2024, 13:16
Ας επιστρέψουμε στα της έκθεσης plz.

rainmike
11/04/2024, 13:21
Ο Πειραιάς είναι τόσο Αθήνα όσο ο Λαγκαδάς Θεσσαλονίκη.

Υπάρχει μια φραση που λεει τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται.
Αν εισαι απο Αθηνα και πεις σε καποιον γνωστο σου,φευγω για την εκθεση μοτοσικλετας στο λαγκαδα,υπαρχει σοβαρη περιπτωση να μην
καταλάβει που ειναι αυτο.
Το ιδιο αν του πεις παω στις Συκιες η παω στη νεα ρεδαιστο η και εγω δεν ξερω που.
Αν του πεις παω Θεσσαλονικη θα καταλαβει που περιπου πηγαινεις ακομα και αν η εκθεση δεν γινεται στον δημο θεσσαλονικης αλλα σε καποιο μερος λιγο παραεξω.
Το οτι η εκθεση δεν γινεται στην Αθηνα αλλα στα μεσογεια για μενα που ειμαι απο Θεσσαλονικη εχει ελαχιστη διαφορα,οκ δεν ειναι 504 χλμ ειναι 530 ας πουμε.
Νομιζώ το τεντωσαμε το θεμα χωρι λογο

mike_4
11/04/2024, 14:18
ποση ωρα κραταει το τεστ ντραιβ??


Λίγη, 10' θα έλεγα.

Μέχρι 3 μηχανές ανά ημέρα μπορείς και τις διαλέγεις στο περίπτερο του μοτο όταν κάνεις την εγγραφή.

dimitris23
11/04/2024, 15:22
Πέρασα και εγώ από την έκθεση χτες. Αρκετός κόσμος. σχεδόν όλες οι εταιρίες. Ηχηρή απουσία το piagio group όπως επίσης δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου εξοπλισμός εκτός από ένα περίπτερο νομίζω. Όσο για τα τεστ ήμουν εκεί στις 5:30 μέχρι τις 7 που έκλεισαν τα τεστ. Αν σε ενδιαφέρει να οδηγήσεις τα δημοφιλή μηχανάκια (gs vstrom transalp smt) υπάρχει αναμονή αλλά όχι κάτι τραγικό. Εγώ που οδήγησα αδιάφορα για άλλους μηχανάκια πρόλαβα 7. Smt gsxs-1000 gsx8s norden-901 duke-790 duke-390 mt-03. Οπότε αν δεν έχει φουλ κόσμο ή αν δεν συμπληρώνει το γκρουπ χώνεσαι άνετα. Το πιστακι δεν μπορώ να κρίνω γιατί στο παρελθόν δεν ξέρω πως ήταν σε άλλες εκθέσεις.

karellen
11/04/2024, 16:51
Πέρασα και εγώ από την έκθεση χτες. Αρκετός κόσμος. σχεδόν όλες οι εταιρίες. Ηχηρή απουσία το piagio group όπως επίσης δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου εξοπλισμός εκτός από ένα περίπτερο νομίζω.


Εννοείς με εξοπλισμό-ρούχα και παρόμοια;
Γιατί λέγαμε να ανεβούμε γι αυτό το σκοπό.

basilis_k6
11/04/2024, 16:53
Πέρασα και εγώ από την έκθεση χτες. Αρκετός κόσμος. σχεδόν όλες οι εταιρίες. Ηχηρή απουσία το piagio group όπως επίσης δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου εξοπλισμός εκτός από ένα περίπτερο νομίζω. Όσο για τα τεστ ήμουν εκεί στις 5:30 μέχρι τις 7 που έκλεισαν τα τεστ. Αν σε ενδιαφέρει να οδηγήσεις τα δημοφιλή μηχανάκια (gs vstrom transalp smt) υπάρχει αναμονή αλλά όχι κάτι τραγικό. Εγώ που οδήγησα αδιάφορα για άλλους μηχανάκια πρόλαβα 7. Smt gsxs-1000 gsx8s norden-901 duke-790 duke-390 mt-03. Οπότε αν δεν έχει φουλ κόσμο ή αν δεν συμπληρώνει το γκρουπ χώνεσαι άνετα. Το πιστακι δεν μπορώ να κρίνω γιατί στο παρελθόν δεν ξέρω πως ήταν σε άλλες εκθέσεις.

εγω πηγα λιγο αφοτου ανοιξε και το συστημα ηταν πρωτα οσοι δεν ειχαν οδηγησει καθολου και μετα οι υπολοιποι. οδηγησαν ενα και εφυγα γιατι εβαζαν 7 μοτοσυκλέτες μεσα και καθε βολτα ηταν περιπου 10 λεπτα. το πιστακι ωραιο ειναι, παιρνεις μια αισθηση της μοτο. να κατσω στον ηλιο περιμένοντας ομως μιση ωρα για να ξαναμπω και μαλιστα χωρις σειρα δεν θα το εκανα. πως οδηγησες 7 ενω μας εδωσαν 3 χαρτακια δεν ξερω, υποθετω πηρες απο αλλους που βαρεθηκαν να περιμενουν. εγω ειδα οτι αφου βγηκα απο την βολτα ειχε πανω απο 30 ατομα που σημαινει χαλαρα 40 λεπτα να ξαναμπω. η εκθεση ηταν αρκετα μεγαλη και ηθελα κανα 5ωρο για να την δω οποτε το τεστ ηταν χασιμο χρονου αλλωστε το μονο που πραγματικα με ενδιέφερε το οδηγησα.

γενικα τα τεστ ραιντ τετοιου τυπου δεν αξιζουν. πλεον βρισκεις με ενα ραντεβου να κανεις σωστη βολτα απο τις αντιπροσωπειες. καλυτερα να δειτε την εκθεση με το κοντο παντελονακι σας παρα να κουβαλατε 20κιλα εξοπλισμο για μια μικρη βολτα με μπολικη αναμονη στον ηλιο.

THRESH
11/04/2024, 16:58
Πέρασα και εγώ από την έκθεση χτες. Αρκετός κόσμος. σχεδόν όλες οι εταιρίες. Ηχηρή απουσία το piagio group όπως επίσης δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου εξοπλισμός εκτός από ένα περίπτερο νομίζω. Όσο για τα τεστ ήμουν εκεί στις 5:30 μέχρι τις 7 που έκλεισαν τα τεστ. Αν σε ενδιαφέρει να οδηγήσεις τα δημοφιλή μηχανάκια (gs vstrom transalp smt) υπάρχει αναμονή αλλά όχι κάτι τραγικό. Εγώ που οδήγησα αδιάφορα για άλλους μηχανάκια πρόλαβα 7. Smt gsxs-1000 gsx8s norden-901 duke-790 duke-390 mt-03. Οπότε αν δεν έχει φουλ κόσμο ή αν δεν συμπληρώνει το γκρουπ χώνεσαι άνετα. Το πιστακι δεν μπορώ να κρίνω γιατί στο παρελθόν δεν ξέρω πως ήταν σε άλλες εκθέσεις.

ωραίος

dimitris23
11/04/2024, 17:00
Το μεσημέρι που πήγα είμαστε το πολύ πολύ 30 άτομα και δεν είχε αναμονή τρελή. Δηλαδή κάθε δεύτερο γκρουπ έμπαινα μέσα. Αναμονή κάνα δεκάλεπτο. Νομίζω είχε ένα περίπτερο με adventure εξοπλίσμο-ρούχα και ένα περίπτερο της shoei. Και εγώ τρία που ήθελα τα οδήγησα.

giorgosb
11/04/2024, 17:03
αλλωστε το μονο που πραγματικα με ενδιέφερε το οδηγησα

Πήρες το V-Strom 800;

basilis_k6
11/04/2024, 17:03
Το μεσημέρι που πήγα είμαστε το πολύ πολύ 30 άτομα και δεν είχε αναμονή τρελή. Δηλαδή κάθε δεύτερο γκρουπ έμπαινα μέσα. Αναμονή κάνα δεκάλεπτο. Νομίζω είχε ένα περίπτερο με adventure εξοπλίσμο-ρούχα και ένα περίπτερο της shoei. Και εγώ τρία που ήθελα τα οδήγησα.

στην πιστα εβαζαν 7 ατομα? γιατι εμας τοσα εβαζαν και εφυγα λιγο πριν απο σενα.

basilis_k6
11/04/2024, 17:04
Πήρες το V-Strom 800;

το ειχα οδηγησει αυτο (DE) στο λαυριο. το δρομου οχι, φανταζομαι πως θα ειναι. πολυ δυνατο συνολο αλλα μηχανη που ξερναω οταν την βλεπω δεν παιρνω. σαν μοτοσυκλέτα παντως ειναι κορυφαια για τα λεφτα της.
το smt οδηγησα (ξανα) γιατι ηθελα να παιξω λιγο με τα modes. το street/track ειναι ψιλοτραγικο για καθημερινη οδηγηση και ηθελα να δω το rain. δεν εσπασε οσο το οδηγησα, καλο σημαδι :lol:

dimitris23
11/04/2024, 20:17
Δεν θυμάμαι πόσα άτομα έβαζαν αλλά πολλά γκρουπ ήταν κενά γιατί ζητάγανε όλοι τα ίδια μηχανάκια και ήταν πιασμένα. Οπότε έμπαινα και συμπληρωνα τα γκρουπ.

Nostradamus
12/04/2024, 08:32
Πηγα εχθες και εγω. Εχει ολες σχεδον τις εταιριες και μπορεις να δεις απο κντα τα περισσοτερα μοντελα τους. ΔΕΝ εχει περιπτερα με εξοπλισμο, πλην της SHOEI και ενος ακομη με ρουχα, οποτε δεν αξιζει αν ψαχνει καποιος κατι τετοιο.

Υποψιαζομαι οτι σ/κ θα γινεται πανικουλης.

Δοκιμασα τρια μηχανακια που ηθελα, πολυ ανετα και χωρις ιδαιτερη αναμονη. Παιρνεις ενα μικρο feeling απο αυτα, γιατι το "πιστακι" δεν ειναι για πολλα. Ειναι ωστοσο πολυ μεγαλυτερο απο την "διαδρομη" της εκθεσης περισυ.

Γενικα θεωρω οτι αξιζει με το παραπανω και την αποσταση και το αντιτιμο της εισοδου. Μπορεις να περασεις αρκετη ωρα μεσα, βλεποντας απο κοντα σχεδον τα παντα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
12/04/2024, 08:47
Θα'θελα να παω να δω τον VFR (αρχαιο μελος εδω) και την εταιρια του που εχει περιπτερο, την Aurora Rally.

Αμα τον πετυχετε, ριξτε μια ματια.... για να καταλαβετε ειναι οτι και ο Σανος με το χαος.... αλλα σε αληθινο


Εδιτ
Ισως κανω λαθος σχετικα με το αν εχει περιπτερο, αλλα σιγουρα καποιο μηχανακια εκει μεσα, φορανε πραγματακια της Auroroa

est
12/04/2024, 09:33
Πήγα την Τετάρτη το απόγευμα αλλά με σκοπό να δω μόνο την έκθεση. Πέρασα ένα ωραίο 3ωρο βλέποντας μηχανάκια. Μια χαρά ήταν.
Έφτιαξα και λίστα

Από BMW θέλω ένα RnineT και ένα R1250 RS
Από ΚΤΜ ένα 1290 adv, ένα 690 enduro και ένα 350exc
Από Ducati ένα DesertX και το supermoto
Από Triumph το Scrambler 1200 το αψηλό
Από Honda μία Africa και ένα Dax
Μπορεί κάτι να ξεχνάω… θα επανέλθω :lol:

o_gavros
12/04/2024, 09:56
Μόνο αυτά;
Γιατί έτσι ολιγαρκής; :p

est
12/04/2024, 10:24
Το’ χω από μικρός αυτό…


452248

harris_x
12/04/2024, 10:24
Το’ χω από μικρός αυτό…


452248

:lol:

Da.Vintage
12/04/2024, 11:35
Λέω να πάω άυριο πρωί απο τί ωρα ξεκινάνε τα τεστ ράιντ?

Vassilis
12/04/2024, 20:45
Γύρισα και εγώ πριν λίγο. Ωραία ήταν. Τα μόνα που κάνουν αισθητή απουσία είναι περισσοτερα περίπτερα after market, ρουχισμου κλπ και η Moto Guzzi. Highlights για εμενα τα 1000αρια BMW, οι MV Agusta, η Gas Gas του MotoGP και το Fireblade.

Βγαίνοντας offtopic για λιγο, σχετικα με τις περιοχες που συζητουσατε τις προαλλες, Αθηνα ειναι ο δημος Αθηναιων. Τιποτα αλλο. Τα υπολοιπα ειναι Αττικη :p

runner
13/04/2024, 03:27
Λέω να πάω άυριο πρωί απο τί ωρα ξεκινάνε τα τεστ ράιντ?

Το Σαββατοκύριακο 13-14 Απριλίου, τα Test-Ride θα έχουν διάρκεια 6 ωρών, με έναρξη στις 12:00 και λήξη στις 19:00 με ενδιάμεση διακοπή μιας ώρας μεταξύ 15:00 έως 16:00 για έλεγχο και ανεφοδιασμό των μοτοσυκλετών.

Η λίστα των διαθέσιμων μοντέλων προς δοκιμή είναι η παρακάτω:
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ
BAJAJ PULSAR 250
BENELLI IMPERIALE 400
BENELLI TRK 702
BENELLI TRK 702 X
BENELLI TRK 251
BENELLI RCX 185
BENELLI TRK 502 X
BMW F 900 GS
BMW R 1300 GS
BMW CE 04
BMW F 800 GS
CFMOTO 800MT EXPLORE
CFMOTO 700MT
CFMOTO 300NK
E-FUN TIGER ABS PRO ESF 7000W
GOWOW ORI
HONDA NX500
HONDA ADV350
HONDA CL500
HONDA TRANSALP
HONDA NSS 750
HONDA CRF1100 ΑΠΛΗ
HUSQVARNA 401 SVARTPILEN MY23
HUSQVARNA 901 NORDEN
HYOSUNG BOBBER 300
KOVE 800X PRO
KTM 390 DUKE MY24
KTM 790 DUKE
KTM 790 ADVENTURE
KTM 890 SMT
KYMCO AK550 PREMIUM
KYMCO SKYTOWN 125
KYMCO XTOWN 300
NERVA EXE
PEUGEOT XP 400
PEUGEOT TWEET 125
QJMOTOR MTX 125
QJMOTOR FORT 350
QJMOTOR SVT 650
ROYAL ALLOY TG 300
ROYAL ENFIELD HNTR350
ROYAL ENFIELD CLASSIC 350
ROYAL ENFIELD SHOTGUN 650
SUZUKI GSX-S1000GX BLUE
SUZUKI V-STROM 800 BLUE
SUZUKI V-STROM 800DE GRAY
SUZUKI GSX-8S BLUE
SWM ACE OF SPADES 125
TINBOT ES1 PRO
TINBOT F8
TRIUMPH SPEED 400
TRIUMPH SCRAMBLER 400
UM RENEGADE COMMANDO 300
UM RENEGADE SPORT 125
VOGE DS525X
VOGE 300DS
VOGE SR4
YAMAHA NMAX 155
YAMAHA MT 07
YAMAHA TENERE 700
YAMAHA NEOS (dual battery)
YAMAHA XMAX 300 TECH MAX
YAMAHA MT320
ZONTES E350

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/ekthesi-motosykletas-2024-oi-diathesimes-motosykletes-gia-test-ride-kai-programma

harris_x
13/04/2024, 12:27
452271

452272

452273

452274

452275

harris_x
13/04/2024, 12:29
452276

452277

452278

452279

452280

o_gavros
13/04/2024, 12:29
Θήκη για τα χάπια είναι αυτό το μωβ στο αριστερό χερούλι;

harris_x
13/04/2024, 12:34
Θήκη για τα χάπια είναι αυτό το μωβ στο αριστερό χερούλι;

ναι για αυτά που θα χρειαστούμε :bawl:

harris_x
13/04/2024, 12:36
452281

452282

452283

452284

452285

harris_x
13/04/2024, 12:38
452286

452287

452288

452289

452290

452291

Parking
13/04/2024, 13:11
Πήγα να δω το τουρμώνο βε 4..... και τίποτα
Το γκρουπ απουσίαζε

Ίσως τελικά δεν αξίζει τον κόπο και θα πρέπει να κοιτάμε πάλι για κανένα τζαπάν
ή ντουκάουντι ξέρω γω!
ή Σουτιέν....
:(


Απορώ πως πιστεύουν ότι θα πουλήσουν μηχανάκι χωρίς να μπορείς να το δεις!

harris_x
13/04/2024, 14:35
Πήγα να δω το τουρμώνο βε 4..... και τίποτα
Το γκρουπ απουσίαζε

Ίσως τελικά δεν αξίζει τον κόπο και θα πρέπει να κοιτάμε πάλι για κανένα τζαπάν
ή ντουκάουντι ξέρω γω!
ή Σουτιέν....
:(


Απορώ πως πιστεύουν ότι θα πουλήσουν μηχανάκι χωρίς να μπορείς να το δεις!
Μπορείς να πας σε μια έκθεση της Aprilia, να το δεις και να το κάνεις και βόλτα αν έχουν test ride ;)

DoctoR_k6
13/04/2024, 19:33
Ωραία ήταν. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια και βλέποντας το επίπεδο των προηγούμενων.
Κρίμα που δεν είχε αξεσουάρ εκτός από λίγες περιπτώσεις.
Αυτά που μου άρεσαν ήταν το CBR 1000RR-R, 1390, Speed triple.
Καλά το CBR τα σπάει. Κλασικό CBR που κάθεσαι ψηλά αλλά τα κλιπονς όντως τα ανοίξανε αρκετά. Αλλά 30Κ το sp ρπμ...
Που φτάσαμε ρε...
Φωτό δεν τράβηξα εκτός από 1-2...

452300
452301

Στο περίπτερο του μοτό...σφαγή.
Σήμερα σίγουρα δεν θα ήταν για test ride. Πανικός λέμε...

PaNick67
13/04/2024, 19:50
Πήγα κι εγώ σήμερα το απόγευμα και το φχαριστηθηκα. Χρόνια είχε να γίνει μεγάλη έκθεση.

Παρά πολύς κόσμος όμως και δύο ώρες μετά που έφευγα ερχόταν περισσότερος.

sanctusan
13/04/2024, 21:27
Πήγα σήμερα και από την (π)αύλα καβάλησα τουλάχιστον 20 μηχανάκια. Με πρόβλημα στο ισχίο όλα αυτά!

Xlitos
13/04/2024, 22:41
Πηγα κι εγω,ημουν τραβατε με κι ας κλαιω γιατι δεν παω στις εκθεσεις,τελευταια φορα ηταν πριν 15 χρονια ξερω γω που υπηρχαν προοπτικες αγορας καινουργιας μηχανης.Απο την μια μ αρεσε να βλεπω πορωμενο κοσμο να καβαλαει τα μοτο...απο την αλλη κατι γκομενες ασχετες να λενε γελοια πραγματα...και κατι οικογενειαρχες να μη μπορουν να ελεγξουν τα παιδια τους.Επισης αλλη ξενερα οι τιμες που οκ τις ηξερα πανω κατω αλλα τσουζει πιο πολυ οταν καβαλας,λες ''ρε μλκ μηπως να το παρω μς 800 δοσεις'' και μετα βλεπεις την τιμη και προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα.

Απο μηχανακια που καβαλησα(λιγα) και επεξεργαστηκα μου αρεσαν
-R3 (τυχερα τα πιτσιρικια που θα το παρουν)
-το κιτρινο street triple 765 RS
-CBR1000
-busa

Δυστυχως οπως ειπα ειχε πολλα ατομα,πχ στην καβασακι την στιγμη που περασα ειχε 5-6 ατομα γυρω απο ΚΑΘΕ μηχανακι εριξα μια γρηγορη ματια κι εφυγα.

Αμα ξαναγινει του χρονου στο μετροπολιταν ισως παω παλι αλλα οπωσδηποτε καθημερινη,Σ/Κ για μενα δε λεει.

caesarsk
14/04/2024, 08:39
452306

"Αυτό πρέπει να πάρω...Θα το πω στην μαμά για να πηγαίνω πιο ασφαλής στο γυμνάσιο και να μην μπαίνω στο λεωφορείο"...

Τον βγάλαμε από το R3 με την βοηθεια 3-4 ατόμων από το περίπτερο της Yamaha με εξολκέα...αφου ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ

Volpad
14/04/2024, 09:18
Έχω και εγώ τέτοιες...
Αρκετές...
Πάρτε 2:

452307

452308

panavour
14/04/2024, 11:55
Έχω και εγώ τέτοιες...
Αρκετές...
Πάρτε 2:

452307

452308

κουκλα να την χαιρεσαι,καθε μηνα θα σε βαζει να της παιρνεις καινουργιο,θα στα φαει μεχρις δεκάρας.:lol:

rex4539
14/04/2024, 18:08
Πολύ καλή η έκθεση φέτος, με εξαίρεση την έλλειψη εξοπλισμού και το κακά στημένο test ride. Η έκθεση μοτοσυκλετών όμως ήταν χορταστική. Είχε τα πάντα για όλα τα γούστα και από προσέλευση...λαοθάλασσα.

giorgosb
15/04/2024, 09:04
Κατάφερα και πετάχτηκα ένα δίωρο Σάββατο πρωί.. Πέρα από τα πανέμορφα R12 nineT και Ζ900/650RS, την προσοχή μου τράβηξαν τα νέα πολύ αξιόλογα 400άρια: Speed 400, Svartpilen 401, Himalayan 450 και 450MT..

Περιεργάστηκα το νέο V-Strom 800, ωραίο σύνολο αλλά φτερό-φανάρι-ζελατίνα δεν βλέπονται ρε γμτ..

Υ.Γ.: Δεν ήξερα ότι ο Μέντης του περιοδικού Moto δουλεύει και στον Γκοργκόλη..

Da.Vintage
15/04/2024, 09:29
πρόλαβα κ την επισκέφτηκα κ εγω την Κυριακή με ένα φίλο... μου είπε τουλάχιστον για 20 μηχανάκια που καβάλησε "Μπράδα αυτό θα είναι το επόμενο μηχανάκι μου"...:a38:

Αλλά ας μιλήσουμε για μένα και για το γράμμα του Άι Βασίλη φετος μιας κ πήρα ιδεες:

"Λοιπόν το αποφάσισα ! Άγιε Βασίλη το ξέρω οτι δεν ήμουν το καλύτερο παιδί φέτος αλλα έχουμε μονο Απρίλιο ακόμα και τους επόμενους μήνες δεν θα αλλάξει τίποτα.
Αλλά παρε μολύβι και χαρτί και γράφε:
1)BMW S 1000 RR M ολο ανθρακόνημα κουκλα και όπλο :a016: για γρήγορες βολτες Άγιο Ιωάννη Ρόσσυ (46)
2)MV Augusta SuperVeloce αυτό με τα 78.000 για το σαλόνι μου:a8:
3)GAS GAS Red Bull Moto GP για Πίστα μόνο ίσως και για το σαλόνι (σκάσε θα χωρέσουν) :vroum:
4)BMW R18 για... γιατί έτσι :rockon:
5)Triumph Tiger Explorer 1200 για κανένα βόρειο ακρωτήρι :look:
6)Honda GoldWing για όταν βγώ στην σύνταξη :a024:
7)Ducati Panigale V4S για καφέ και μονο :a55:
8)Triumph Rocket για ... γιατί κανείς δεν ξέρει ούτε αυτός που το εμπνέυστηκε (2500 κυβικά απο τρικύλινδρο κινητήρα) :a21:
9)Και ένα παπί της αρεσκίας σου δεν με πειράζει, ότι σου βρίσκεται δεν θελω να σε δυσκολεύω ειμαι εύκολος ανθρωπος. :whistle:

Μαζί με αυτά παρακαλώ βαλε στον σάκο σου την κόρη του βενζινά (αν δεν βλέπεται βαλε και ένα μπουκάλι Ρούμι, αν βλέπεται παλι βαλε το μπουκάλι μην πάει χαμένο) :a33:

Αν δεν ικανοποιηθούν άμεσα και προκαταβολικά όλα τα αιτήματά μου, θα σφάξω τον Ρούντολφ και θα σου πηδήξω την γυναίκα ίσως και το αντίστροφο.:a01:

Με εκτίμηση your friendly neighborhood DeadPool"

ΟΚΤΑΝΙΟ
15/04/2024, 11:01
7)Ducati Panigale V4S για καφέ και μονο :a55:



Γιατι ρε συ? Δε χαλανε οπως παλια, μπορεις να το βαλεις και μπιστα:lol:

harris_x
15/04/2024, 11:15
πρόλαβα κ την επισκέφτηκα κ εγω την Κυριακή με ένα φίλο... μου είπε τουλάχιστον για 20 μηχανάκια που καβάλησε "Μπράδα αυτό θα είναι το επόμενο μηχανάκι μου"...:a38:

Αλλά ας μιλήσουμε για μένα και για το γράμμα του Άι Βασίλη φετος μιας κ πήρα ιδεες:

"Λοιπόν το αποφάσισα ! Άγιε Βασίλη το ξέρω οτι δεν ήμουν το καλύτερο παιδί φέτος αλλα έχουμε μονο Απρίλιο ακόμα και τους επόμενους μήνες δεν θα αλλάξει τίποτα.
Αλλά παρε μολύβι και χαρτί και γράφε:
1)BMW S 1000 RR M ολο ανθρακόνημα κουκλα και όπλο :a016: για γρήγορες βολτες Άγιο Ιωάννη Ρόσσυ (46)
2)MV Augusta SuperVeloce αυτό με τα 78.000 για το σαλόνι μου:a8:
3)GAS GAS Red Bull Moto GP για Πίστα μόνο ίσως και για το σαλόνι (σκάσε θα χωρέσουν) :vroum:
4)BMW R18 για... γιατί έτσι :rockon:
5)Triumph Tiger Explorer 1200 για κανένα βόρειο ακρωτήρι :look:
6)Honda GoldWing για όταν βγώ στην σύνταξη :a024:
7)Ducati Panigale V4S για καφέ και μονο :a55:
8)Triumph Rocket για ... γιατί κανείς δεν ξέρει ούτε αυτός που το εμπνέυστηκε (2500 κυβικά απο τρικύλινδρο κινητήρα) :a21:
9)Και ένα παπί της αρεσκίας σου δεν με πειράζει, ότι σου βρίσκεται δεν θελω να σε δυσκολεύω ειμαι εύκολος ανθρωπος. :whistle:

Μαζί με αυτά παρακαλώ βαλε στον σάκο σου την κόρη του βενζινά (αν δεν βλέπεται βαλε και ένα μπουκάλι Ρούμι, αν βλέπεται παλι βαλε το μπουκάλι μην πάει χαμένο) :a33:

Αν δεν ικανοποιηθούν άμεσα και προκαταβολικά όλα τα αιτήματά μου, θα σφάξω τον Ρούντολφ και θα σου πηδήξω την γυναίκα ίσως και το αντίστροφο.:a01:

Με εκτίμηση your friendly neighborhood DeadPool"

:bawl: :bawl: :bawl:

Da.Vintage
15/04/2024, 13:51
Γιατι ρε συ? Δε χαλανε οπως παλια, μπορεις να το βαλεις και μπιστα:lol:
Πρώτον θα εχω το GAS GAS MotoGP για την πίστα άρα το αλλο θα είναι για καφέ (δίπλα στο συνεργείο μου καλού κακού)

Θα φοράω τα φαγωμένα λάστιχα του GAS GAS στο Panigale οταν παω για καφέ μην με περάσουν για κανένα ποζερά...:look:

harris_x
15/04/2024, 13:55
Πρώτον θα εχω το GAS GAS MotoGP για την πίστα άρα το αλλο θα είναι για καφέ (δίπλα στο συνεργείο μου καλού κακού)

Θα φοράω τα φαγωμένα λάστιχα του GAS GAS στο Panigale οταν παω για καφέ μην με περάσουν για κανένα ποζερά...:look:

πολύ σωστο σε βρισκω :lol:

peterTHErider
15/04/2024, 14:13
Κατάφερα και πετάχτηκα ένα δίωρο Σάββατο πρωί.. Πέρα από τα πανέμορφα R12 nineT και Ζ900/650RS, την προσοχή μου τράβηξαν τα νέα πολύ αξιόλογα 400άρια: Speed 400, Svartpilen 401, Himalayan 450 και 450MT..

Περιεργάστηκα το νέο V-Strom 800, ωραίο σύνολο αλλά φτερό-φανάρι-ζελατίνα δεν βλέπονται ρε γμτ..

Υ.Γ.: Δεν ήξερα ότι ο Μέντης του περιοδικού Moto δουλεύει και στον Γκοργκόλη..

Ποιος σου είπε ότι ο Μπάμπης δουλεύει εκεί?
Τον είδες εκεί?
Μπορεί να ήταν στο περίπτερο γιατί ο πρώην συντάκτης του μοτο Λάζαρος Μαυρακης έφυγε από το μοτο και ανέλαβε διευθυντικη θέση στον γκοργκολη.
Ο Μπάμπης δεν έχει επαγγελματική σχέση από όσο ξέρω.

giorgosb
15/04/2024, 14:21
Ποιος σου είπε ότι ο Μπάμπης δουλεύει εκεί?
Τον είδες εκεί?
Μπορεί να ήταν στο περίπτερο γιατί ο πρώην συντάκτης του μοτο Λάζαρος Μαυρακης έφυγε από το μοτο και ανέλαβε διευθυντικη θέση στον γκοργκολη.
Ο Μπάμπης δεν έχει επαγγελματική σχέση από όσο ξέρω.

Τον είδα σε βίντεο στο Facebook του bikeit να παρουσιάζει τις εταιρείες του Γκοργκόλη. Εδώ με την Kove (https://www.facebook.com/share/v/EGDzcYyTYJ3ehhe3/)

Sorath
15/04/2024, 14:26
Επιβεβαιώνω πως ο Μέντης, χαιρέτησε το ΜΟΤΟ και πλέον είναι στον Γκορκόλη.

ΟΚΤΑΝΙΟ
15/04/2024, 15:16
μην με περάσουν για κανένα ποζερά...:look:


"Posing is not a crime"
Copyright Vourk (www.moto.gr/forums/member.php?u=18630)

peterTHErider
15/04/2024, 18:57
Επιβεβαιώνω πως ο Μέντης, χαιρέτησε το ΜΟΤΟ και πλέον είναι στον Γκορκόλη.

Ισχύει, ήταν να κάνει την αλλαγή τέλος του '25 αλλά προέκυψε κάτι και έγινε νωρίτερα.

kordix
16/04/2024, 08:21
Παρότι είμαι εντουράς και κάνω συχνά ον ΟΦ βόλτες όλη αυτή η φρενίτιδα με τα σούπερ ντουμερ αντβετσουρ με αφήνει παντελώς αδιάφορο .

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο και μου ταιριάζει στην φάση που είμαι τώρα είναι η παρακάτω καρακουκλάρα. Αυτή έκανε την καρδιά μου να χτυπήσει πολύ δυνατά. Και κούμπωσα άψογα πάνω της. Είναι αρκετά ψηλή και τα πόδια δεν λυγίζουν όσο σε άλλα μοντέλα. Επίσης έχει μια βαφή στο ντεπόζιτο όλα τα λεφτά.

452335

karellen
16/04/2024, 08:36
Αυτή την καρακουκλάρα καθώς και τηn RS δίπλα την έχω οδηγήσει και σου λέω ότι είναι απόλαυση στο δρόμο!

kordix
16/04/2024, 08:53
Αυτή την καρακουκλάρα καθώς και τηn RS δίπλα την έχω οδηγήσει και σου λέω ότι είναι απόλαυση στο δρόμο!

Χαίρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω :)

Θα την πάρω κάποια στιγμή στο μέλλον. :beer:

skolix
16/04/2024, 09:24
Παρότι είμαι εντουράς και
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο και μου ταιριάζει στην φάση που είμαι τώρα είναι η παρακάτω καρακουκλάρα. Αυτή έκανε την καρδιά μου να χτυπήσει πολύ δυνατά. Και κούμπωσα άψογα πάνω της. Είναι αρκετά ψηλή και τα πόδια δεν λυγίζουν όσο σε άλλα μοντέλα. Επίσης έχει μια βαφή στο ντεπόζιτο όλα τα λεφτά.
Κρίμα που οι υπόλοιπες εταιρείες σταμάτησαν να βγάζουν τέτοια μηχανακια, thruxton, cb1100rs, xjr κλπ , ώστε να υπάρχει λίγη ποικιλία στις επιλογές. Η θέση στο z ειναι πολύ άνετη, πιο κοντά στα παλιά ujm, αλλά επειδή είναι πιο σπορ μηχανάκι από τα παραπάνω για πιο σβλετη οδήγηση νομίζω θα ήθελε άλλη θέση.

mike_4
16/04/2024, 10:04
Παρότι είμαι εντουράς και κάνω συχνά ον ΟΦ βόλτες όλη αυτή η φρενίτιδα με τα σούπερ ντουμερ αντβετσουρ με αφήνει παντελώς αδιάφορο .

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο και μου ταιριάζει στην φάση που είμαι τώρα είναι η παρακάτω καρακουκλάρα. Αυτή έκανε την καρδιά μου να χτυπήσει πολύ δυνατά. Και κούμπωσα άψογα πάνω της. Είναι αρκετά ψηλή και τα πόδια δεν λυγίζουν όσο σε άλλα μοντέλα. Επίσης έχει μια βαφή στο ντεπόζιτο όλα τα λεφτά.

452335

Απίστευτη αίσθηση το εργαλείο και στην πραγματικότητα 10 φορές πιο όμορφο από τις φώτο.
Έπαθα πλάκα και γώ... Εκτός από τη βαφή στο ντεπόζιτο, έχει πολλές ακόμα ποιοτικές λεπτομέρειες που με τρέλαναν.
Περαστικά μας..

sanctusan
16/04/2024, 10:59
Το είχα στο υπόψειν όταν εψαχνα για μηχανή, και ευτυχώς δεν το πήρα. Μου φάνηκε πολύ άσχημο σε σχέση με τις φοτογραφίες και με κακή θέση οδήγησης, αυτά με βάση τα γούστα μου. Τελικά είχα καταλήξει στο XSR που μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο και με πιο ενδιαφέρον θέση.

Βέβαια η άποψη μου περιορίζεται στο καβάλημα και τίποτα περισσότερο.

giorgosb
16/04/2024, 11:00
Έχει ψηλή θέση οδήγησης.. Φοβερό χρώμα και βαφή...

telegonos
16/04/2024, 11:05
Μια ενδιαφέρουσα φωτό από την έκθεση. Βλέπουμε το πρωτότυπο σύστημα ανάρτησης, της αγωνιστικής μοτοσυκλέτας που έφτιαξε ως εργασία, ομάδα από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Η ανάρτηση, δεν έχει ουτε συμβατικό ελατήριο, ούτε συμβατικό αποσβεστήρα με πιστόνι.

452345

Το ρόλο του ελατηρίου, παίζει ο ίδιος ο άξονας του ψαλιδιού στο πλαίσιο. Ο άξονας είναι φτιαγμένος να δένει ωστε να μην μπορεί να περιστραφεί ως προς το πλαίσιο από τη μια μεριά και αντίστοιχα να μην μπορεί να περιστραφεί ως προς το ψαλίδι από τν άλλη. Ετσι η κίνηση του ψαλιδιού, αναγκάζει τον άξονα να στρεβλωθεί ελαστικά, και έτσι να παίζει τον ρόλο του ελατηρίου.

Τον ρόλο του αποσβεστήρα, παίζει ο θάλαμος στο πλαίσιο της εικόνας. Ο ''δεικτης'' μέσα του κινείται με το ψαλίδι, σπρώχνοντας το λάδι προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Στο καπάκι που απουσιάζει στην φωτό, βρίσκονται οι βαλβίδες που εμποδίζουν το λάδι να κινηθεί, δημιουργώντας έτσι την απόσβεση.

Πολύ ενδιαφέρον και να πω ευχαριστω εδώ, στο φοιτητή που με ιδιαίτερο ζήλιο που το παρουσίασε. Αν διαβάζεις εδώ μέσα, να ξέρεις σε ζηλεύω.


ΕΔΙΤ: Βρήκα και την σελίδα τους, εδώ >>> https://pantherauth.gr/

sanctusan
16/04/2024, 11:09
Μια ενδιαφέρουσα φωτό από την έκθεση. Βλέπουμε το πρωτότυπο σύστημα ανάρτησης, της αγωνιστικής μοτοσυκλέτας που έφτιαξε ως εργασία, ομάδα από το αριστοτέλιο πανεπιστήμιο θεσσαλονίκης.

Η ανάρτηση, δεν έχει ουτε συμβατικό ελατήριο, ούτε συμβατικό αποσβεστήρα με πιστόνι.

452345

Το ρόλο του ελατηρίου, παίζει ο ίδιος ο άξονας του ψαλιδιού στο πλαίσιο. Ο άξονας είναι φτιαγμένος να δένει ωστε να μην μπορεί να περιστραφεί ως προς το πλαίσιο από τη μια μεριά και αντίστοιχα να μην μπορεί να περιστραφεί ως προς το ψαλίδι από τν άλλη. Ετσι η κίνηση του ψαλιδιού, αναγκάζει τον άξονα να στρεβλωθεί ελαστικά, και έτσι να παίζει τον ρόλο του ελατηρίου.

Τον ρόλο του αποσβεστήρα, παίζει ο θάλαμος στο πλαίσιο της εικόνας. Ο ''δεικτης'' μέσα του κινείται με το ψαλίδι, σπρώχνοντας το λάδι προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Στο καπάκι που απουσιάζει στην φωτό, βρίσκονται οι βαλβίδες που εμποδίζουν το λάδι να κινηθεί, δημιουργώντας έτσι την απόσβεση.

Πολύ ενδιαφέρον και να πω ευχαριστω εδώ, στο φοιτητή που με ιδιαίτερο ζήλιο που το παρουσίασε. Αν διαβάζεις εδώ μέσα, να ξέρεις σε ζηλεύω.

Είδα τη μηχανή και απλά την προσπέρασα, κακώς

Tallyban
16/04/2024, 14:17
Πέρα από το ότι απουσιάζει το μοχλικο,τι διαδρομή έχει ο τροχός πίσω,10 χιλιοστά;