PDA

View Full Version : Aftermarket καθρέπτες και εντυπώσεις



Dimmanoukas
18/12/2023, 20:28
Καλησπέρα σε όλους.
Εδώ και λίγο καιρό κανει το μυαλό μου σκέψεις για αντικατάσταση των μαμά καθρεπτών στο clx μου.

Ο κύριος λόγος είναι κυρίως το αισθητικό μέρος (να φύγουμε από την αισθητική αυτιά του Μίκυ μαους) και ιδανικά εάν πετύχω να έχω καλύτερο οπτικό πεδίο, γιατί παραδόξως ενώ ο δεξιός μου κάθεται κουτί, στον αριστερό ποτέ δεν έχω πετύχει τέλεια ρύθμιση (και δεν με λες και στραβοχυμενο...χαχαχα)

Κάποια που έχω δει, ξεκινούν από τα 20 ευρώ το σετ και φτάνουν μέχρι τα 140 ο ένας!!!

Λύσεις handle bars μάλλον απορρίπτονται, καθώς ναι μεν βελτιώνεται το αισθητικό του θέματος, αλλά πρακτικά δεν βολεύει και την ορατότητα (ειδικά σε πιο όρθια θέση οδήγησης) αλλά και στη διήθηση.

Οπότε, κάποιες μάρκες που έχω δει είναι της chaft, της Barracuda προφανώς και τελευταία της motogadget (οι οποίοι και ξεφεύγουν προφανώς στο budget)

Οι τελευταίοι είναι και mirror less, καθώς δεν έχουν τζάμι, αλλά δημιουργούν με μια πατέντα επεξεργασίας του αλουμινίου τον αντικαθρεπτισμό.

Κάποιες ενδεικτικές φωτό

Για πείτε γνώμες

Dimmanoukas
18/12/2023, 20:37
Ξέχασα να βάλω και μια της μηχανής... χαχαχα

doctor_john
18/12/2023, 22:17
Αν θες να ανήκουν στην ίδια οικογένεια κατά κάποιο τρόπο, θα πρέπει να δεις τι έχεις.

Το φως, οι αεραγωγοί, η ζελατίνα σου έχουν γεωμετρικά σχήματα που διαμορφώνουν συμπαγή επίπεδα.
Τα φλας σου είναι λεπτεπίλεπτα.

Της stelpet μου μοιάζει πιο δικός του γιατί είναι πιο λεπτός από του motogdgt και χρησιμοποιεί το γεωμετρικό σχήμα του
για να διαμορφώσει άλλα δύο εσωτερικά που αλλάζουν επίπεδο.

Η ποιότητα του είναι σαν αυτούς που έχεις. Του motogdgt δείχνει σαν τις πιο προσεγμένες παραγωγές, οχι πως έχουν χρηστικό πλεονέκτημα
πέραν του χαμηλότερου βάρους. Είναι όμως πιο ακριβοί στην παραγωγή τους.

Tsber
18/12/2023, 23:32
Καλημέρα Δημήτρη, εγώ εκ πείρας θα σου έλεγα να βάλεις τους πιο οικονομικούς για να μην έχεις τον νου σου στο 130αρι όταν θα παρκάρεις.

Επιπλέον μπορείς να βρεις και πολύ ποιοτικές λύσεις με λίγα χρήματα, εγώ έχω εδώ και χρόνια την κλασική αντιγραφή Ριζόμα από Κίνα και πάρα τον ελληνικό ήλιο είναι άφθαρτοι, σταθεροί και φυσικά οικονομικοί:

449140

Η επιλογή είναι δική σου φυσικά!

mikes
19/12/2023, 18:44
επειδη αυτη τη λοξα με τους καθρεφτες την εχω κι εγω, σε οσα μηχανακια
ειχα μεχρι τωρα παντα εβαζα αφτερμαρκετ του 20ρικου.. δεν ειχα ποτε
καποιο θεμα..

οι chaft του stelpet πολυ ομορφοι, ταιριαζουν αισθητικα στο μηχανακι σου..

motojojo
19/12/2023, 19:38
Γιατι τι έχει ο Μικυ μάους; Χαριτωμένος είναι!

Σχετικά με τους mirrorless θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός, τόσο ως προς την αποτελεσματικότητα σου όσο και ως προς την αντοχή τους.
Δεν θα το ρίσκαρα.

doctor_john
19/12/2023, 23:10
Τώρα που θα γλιτώσεις χρήματα, δε βάζεις και ένα τιμόνι να ανέβει και η αδρεναλίνη στο μαστόρεμα; :a01:

ratamahatta
20/12/2023, 07:28
Νομιζω η chaft που έχεις ποστάρει ταιριάζουν μια χαρά, ελπίζω να έχουν και καλύτερη ορατοτητα από τους εργοστασιακούς .

Dimmanoukas
20/12/2023, 10:40
@doctor
Το τιμόνι με βολεύει μια χαρά δεν το κόβω να το αλλάζω.

Τις μανέτες όμως κάποιες σε μαύρο χρώμα το ψήνω...για να ταιριάξουν και με τα υπόλοιπα που είναι μαύρα χαχαχα και να μην φαίνονται παράταιρες με το υπάρχον ασημί τους χρώμα.
Αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει προσεκτική κίνηση γιατί είναι και πολύ σημαντική η πρακτικότητα του θέματος

@Ratamahatta
Ναι φαίνονται καλές και ταιριάζουν.
Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας έχω δει και άλλα ένα δύο μοντέλα που ταιριάζουν και θα χρειαστώ μια δεύτερη τρίτη γνώμη από εσάς.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω νέες φωτό με τις πιθανές επιλογές (μπας και καταλήξω τι θα ζητήσω από τον Άγιο Βασίλη... χαχαχα)

doctor_john
20/12/2023, 10:56
Κοίταξα για τα νούμερα σου και είναι αρκετά ακριβό, δεν το περίμενα.
Μπορείς να το πας για ανοδίωση μαύρο αν θες.

Dimmanoukas
20/12/2023, 11:09
Σε αυτούς έχω καταλήξει (λέμε τώρα της chaft) και μάλλον στον τελευταίο
Για πείτε τα έμπειρα μάτια γνώμες.

Βέβαια τον τελευταίο λόγο θα παίξει και η πρακτικότητα όσον αφορά μέγεθος και απόσταση βραχίονα κλπ, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη - άποψη από εσάς.

Όσον αφορά στο τιμόνι, δεν με χαλάει το χρώμα του που κάνει αντίθεση (άλλωστε έχει και τα πλαϊνά φιλέτα στο ντεπόζιτο που είναι στο ίδιο χρώμα βουρτσισμενου αλουμινίου)

Οπότε πιθανές επιλογές από καθρέπτες

Tsber
20/12/2023, 20:03
Εγώ ψηφίζω τον πρώτο!

ratamahatta
20/12/2023, 21:54
Και εγώ τον πρώτο θα διάλεγα παντως

Dimmanoukas
23/12/2023, 13:12
Ωραία χαίρομαι για τα σχόλια και που καταλήγουν σε κοινό αποτέλεσμα.
Μια τελευταία ερώτηση από εμένα
Θα επιλέγατε κάποιον της chaft ή δεδομένου του κόστους τους περί τα 80 με 100 ευρώ (για το ζευγάρι) ανάλογα το μοντέλο θα καταλήγετε σε αυτόν της Barracuda που είναι στα ίδια λεφτά?

Tsber
23/12/2023, 21:18
Αυτή η γραμμή που έχει ο Chaft νομίζω ότι ταιριάζει τέλεια με το φανάρι σου και το μηχανάκι γενικότερα.

Καθαρά αισθητικά θα διάλεγα αυτόν αν και η Barracuda μου λέει περισσότερα σαν όνομα :)

Dimmanoukas
24/12/2023, 10:36
Σε μια στιγμή παραφροσύνης (που λέει και ο speaker) έγινε η παραγγελία απ' το εξωτερικό αυτών της Barracuda.
Στο ασήμι τους χρώμα αναδεικνύεται τρομερά η κατασκευή τους και μου αρέσει και από μόνος του ως αντικείμενο αλλά πιστεύω ότι και με τα πλαϊνά φιλέτα βουρτσισμενου αλουμινίου που έχει στο ντεπόζιτο θα δένουν ωραία.

Η αλήθεια είναι ότι έκανα ένα δώρο στον εαυτό μου λόγω γενεθλίων, αλλά και η πολύ καλή τιμή που τους βρήκα μου χαλάρωσαν κάθε αναστολή.

Καλές γιορτές να έχουμε με υγεία

Tsber
25/12/2023, 12:05
Καλοφόρετοι :beer:

Dimmanoukas
13/01/2024, 14:50
Μετά από πολύ καιρό ήρθανε και τοποθετήθηκαν.
Χρειάστηκαν και επεκτάσεις για να είναι απρόσκοπτη η ορατότητα πίσω, αλλά αισθητική (προσωπικά βέβαια θέμα) και ορατότητα απογειώθηκαν, ενώ παράλληλα έχουν εξαλειφθεί πλήρως οι κραδασμοί.

Αναρτήθηκε και στο τι κάνατε σήμερα για τη μηχανή σας αλλά το αναρτώ και εδώ ως το πιο δόκιμο με βάση το θέμα

Tsber
14/01/2024, 13:52
Πολύ όμορφοι και πρωτότυπες και οι επεκτάσεις, το "σπάσιμο" μειώνει το μήκος τους οπτικά και κάνει το σύνολο πιο ισορροπημένο :beer:

dino809
18/01/2024, 15:49
Εξαιρετικό το αποτέλεσμα.

Οι επεκτάσεις από που;

Dimmanoukas
18/01/2024, 16:13
Οι συγκεκριμένες από την μοτοκινηση

https://motokinisi.gr/gr/apostates-kathrepton-universal-as-4611-125-mx10-a-pro-mir9908-118844162.html

Θέλει προσοχή να ξέρεις ιδανικά το σπείρωμα (αν είναι 10αρι ή 8αρι) αλλιώς υπάρχουν και προσαρμογείς