PDA

View Full Version : Δεν ξέρω τι να πρώτο αλλαξω



lildodos
25/12/2023, 19:09
Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια πολλά καλές γιορτές! Ας αρχίσουμε λοιπόν… Έχω ένα δίχρονο 50cc Peugeot Trekker. Ήταν στο χωριό παρατημένο και αποφάσισα να το πάρω να μπορώ να κινούμε με ευκολία ( μέγα λάθος ). Από τότε που πήρα το μηχανάκι στα χέρια μου το σενιαρισα κλπ κλπ άρχισε τα μικρό προβλήματα. Έκανε συνέχεια υπερχυληση το καρμπυρατέρ δεν είχε φώτα, δεν είχε μπαταρία και πολλά αλλά. Μα’υτά και μα’υτά, κάθισα ασχολήθηκα και το πρόβλημα λύθηκε. ( Κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω είναι ότι το καρμπυρατέρ είχε καθαρίστε από μάστορα πριν κανένα χρόνο ). Τώρα έχω άλλο θέμα. Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά όλα τα φώτα ανάβουν ο ήχος είναι οκευ αλλά μόλις το κατεβάσω από το διπλό Σταν η φυσική χάνει το νόημα της

νεοσσός
25/12/2023, 19:15
Καλώς ήρθες στο forum!




... Τώρα έχω άλλο θέμα. Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά όλα τα φώτα ανάβουν ο ήχος είναι οκευ αλλά μόλις το κατεβάσω από το διπλό Σταν η φυσική χάνει το νόημα της
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι η Φυσική χάνει το νόημά της;

Bowleno
25/12/2023, 20:23
Καλώς ήρθες στο forum!




Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι η Φυσική χάνει το νόημά της;

Δεν έχεις δει ακόμα παραφυσικά φαινόμενα στα μΕχανάκια, μΕ φαίνεται....

geioann
25/12/2023, 21:29
Ίσως η κλασσική φυσική! Άμα το ξαναδείς με την κβαντική φυσική θα δεις πως όλα είναι φυσιολογικα!

νεοσσός
25/12/2023, 21:33
Ίσως η κλασσική φυσική! Άμα το ξαναδείς με την κβαντική φυσική θα δεις πως όλα είναι φυσιολογικα!
Peugeot του Schrödinger, που μπορεί ταυτόχρονα να έχει πάρει μπρος, αλλά και να είναι σβηστό;

geioann
25/12/2023, 21:43
Peugeot του Schrödinger, που μπορεί ταυτόχρονα να έχει πάρει μπρος, αλλά και να είναι σβηστό;

Ναι, και όταν τρέχει μπορεί να συμπεριφερθεί είτε σαν κύμα, είτε σαν σωματίδιο ή και τα 2 ταυτόχρονα!!

telegonos
25/12/2023, 23:33
Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια πολλά καλές γιορτές! Ας αρχίσουμε λοιπόν… Έχω ένα δίχρονο 50cc Peugeot Trekker. Ήταν στο χωριό παρατημένο και αποφάσισα να το πάρω να μπορώ να κινούμε με ευκολία ( μέγα λάθος ). Από τότε που πήρα το μηχανάκι στα χέρια μου το σενιαρισα κλπ κλπ άρχισε τα μικρό προβλήματα. Έκανε συνέχεια υπερχυληση το καρμπυρατέρ δεν είχε φώτα, δεν είχε μπαταρία και πολλά αλλά. Μα’υτά και μα’υτά, κάθισα ασχολήθηκα και το πρόβλημα λύθηκε. ( Κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω είναι ότι το καρμπυρατέρ είχε καθαρίστε από μάστορα πριν κανένα χρόνο ). Τώρα έχω άλλο θέμα. Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά όλα τα φώτα ανάβουν ο ήχος είναι οκευ αλλά μόλις το κατεβάσω από το διπλό Σταν η φυσική χάνει το νόημα της

Υπάρχει λόγος που ένα όχημα είναι παρατημένο, δεν το θέλει κανένας, το χαρίζουν, το πουλάνε σε τιμή τύπου 50 ευρώ κ.ο.κ. Μπας και πριν ψάξεις την Φυσική, να ψάξεις την απλή λογική, και να μην ασχολείσαι με χαμένες υποθέσεις;

Πάρε κάτι άλλο. Δίχρονο στο 2024; Μηπως να πάρεις και ένα τρακτέρ με ατμομηχανή;

lildodos
26/12/2023, 21:03
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις αστείες απαντήσεις. Με το χάνει το νόημα της η φυσική το είπα μεταφορικά. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει καλώς! Ευχαριστώ πολύ

Acacius
27/12/2023, 00:15
Αρχικά προσπάθησε να περιγράψεις όσο ακριβέστερα μπορείς το πρόβλημα που έχεις. Η τηλεδιάγνωση είναι ούτως ή άλλως δύσκολη.

SeniorCanardo
27/12/2023, 10:13
Οι λόγοι για να αναστήσεις ένα μηχανάκι μπορεί να είναι πολλοί.
Οικονομικοί, συναισθηματικοί, βίτσιο κλπ.
Πολλοί εδώ μέσα έχουν αναστήσει "παρτάλια" με μεγαλύτερη ή μικρότερη επιτυχία, που δεν ήταν αξιόλογα ούτε την εποχή που πρωτό - κυκλοφόρησαν.
Κάποιοι είναι ρακοσυλέκτες και νομίζουν ότι είναι μοτοσυλέκτες, οι φαντασιώσεις ακόμα είναι αχρεωστί.
Τα σκουπίδια του ενός ο θησαυρός του άλλου.
Αnyways.

Παλιό μηχανάκι και μάστορας είναι κακός συνδυασμός.
Ο μάστορας θέλει να βγάλει καλό και το δυνατόν εύκολο μεροκάματο και καλά κάνει, (ειδικά τώρα που αφού έφαγε το παραμύθι Μητσοτάκη και τον ψήφισε, τρώει τώρα και το κωλ0δάχτυλο του "τεκμαρτού με τριετίες").
ΔΕΝ θέλει να παίζει τον ντετέκτιβ στο CSI Χαλάνδρι και να ψάχνει να βρει "γιατί το ρημάδι δεν δουλεύει".
Τακάκι, λαδάκι, φιλτράκι κλπ.

Αν σε ενδιαφέρει να το κρατήσεις για τους δικούς σου λόγους και σε βολεύει για αυτά που κάνεις, άνοιξε κάνα βιβλίο να μάθεις να κάνεις τα βασικά μόνος σου και ρώτα εδώ και αλλού με σαφή περιγραφή του προβλήματος, κατά προτίμηση συνοδευόμενη από φωτογραφίες.
Στην τελική ένα δίχρονο, απλό μοτεράκι είναι, δεν είναι επιταχυντής σωματιδίων.
Αλλιώς δώσε πάγια εντολή στο μαστοράκο, να μπορέσει να χτίσει ο έρμος και εκείνο το εξοχικό στο "Κατάκολο".

Bowleno
27/12/2023, 10:22
Στην τελική ένα δίχρονο, απλό μοτεράκι είναι, δεν είναι επιταχυντής σωματιδίων.


Ο επιταχυντής σωματιδίων είναι πιο "εύκολος" από ένα δίχρονο 50αρι Peugeot ....:cry:


:lol:

lildodos
15/01/2024, 20:00
Παιδιά έχω βγάλει κάποια βίντεο αλλά πως μπορώ να τα δημοσιεύσω; Καλή χρόνια σε όλους κιόλας με υγεία!

karellen
15/01/2024, 21:23
Παιδιά έχω βγάλει κάποια βίντεο αλλά πως μπορώ να τα δημοσιεύσω; Καλή χρόνια σε όλους κιόλας με υγεία!

Τα ανεβάζεις πρώτα στο ΥΤ και κατόπιν επικολλάς το λινκ του πατώντας το προτελευταίο εικονίδιο "Εισαγωγή βίντεο" στην απάντηση εδώ.

lildodos
16/01/2024, 14:18
https://youtube.com/shorts/NVsBi7k1ioY?feature=shared Αυτό εδώ είναι το βίντεο λοιπόν. Εχθές παρόλα αυτά το πήγα βόλτα και είχε αυτο το θέμα αλλά όχι τόσο πολύ. Θέλω να κάψω όλη την βενζίνη να βάλω 100σταρα γιατί την προηγούμενο φορά που είχα βάλει σε ένα πρατήριο revoil δεν φαίνεται να ήταν καλή. Επίσης θα βγάλω κάποιες φωτογραφίες να σας δείξω και το κάτω μέρος από την μηχανή. Φαίνεται να χάνει λάδια και το κάτω μέρος είναι μαύρο μαζί με λάδι χώμα και τα σχετικά. Δεν ξέρω άμα φταίνε οι φλάντζες και δεν ξέρω ποσά χρόνια έχουν να αλλαχτούν. Τέλος πάντων, ανέβασα το βίντεο οποίος γνωρίζει κάτι να το αναφέρει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ!

Nostradamus
16/01/2024, 16:33
Που ειναι ο Δαλτωνας οταν τον χρειαζομαστε ρε γαμωτο !!!

100αρα γιατι να βαλεις? Πεταμενα χρηματα... Δες τα μειγματα ξανα και το καρμπυρατερ λεω εγω.

Bowleno
16/01/2024, 16:51
Που ειναι ο Δαλτωνας οταν τον χρειαζομαστε ρε γαμωτο !!!

100αρα γιατι να βαλεις? Πεταμενα χρηματα... Δες τα μειγματα ξανα και το καρμπυρατερ λεω εγω.

Αυτός ασχολείται μόνο με Φρανκενστάιν μΕχανάκια.....:lol:

sanctusan
16/01/2024, 19:56
Είχα κατι παρόμοιο σε 4χρονο σκούτερ και έφταιγε η τροφοδοσία

lildodos
16/01/2024, 23:16
Ήταν πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή. Κάθισα έλυσα το μηχανάκι έβγαλα το φιλτροκούτι και είδα μέσα στο καρμπυρατέρ πως είναι γεμάτο λάδι. Την απόχρωση του λαδιού δηλαδή. Όποτε κατά πάσα πιθανότητα θα φταίει αυτό. Μείωσα λίγο τις στροφές και δούλευε καλύτερα γιατί αργούσε να τις κατεβάσει αλλά δεν μπορούσα να διακρίνω πουθενά την βίδα για το μίγμα. Είχε κάτι που ήταν σαν βίδα ( δεν είχε εγκοπές ανάμεσα ήταν φλατ και κάπως φαγωμένη ). Τσέκαρα επίσης την ηλεκτρονική γιατί ένα παιδί είπε για την τροφοδοσία και μου φαινόταν μια χαρά. Δεν ήταν φουσκωμένη η κάτι τέτοιο. Επίσης έτσι όπως κοίταζα στον κινητήρα γιατί ήταν πολύ βρώμικος ενώ τον είχα καθαρίσει και από το κάτω μέρος ( κάτω εννοώντας αυτό που έχει φάτσα την άσφαλτο ) και όταν έβγαλα την σέλα και καθάρισα κάποια σημεία διέκρινα από ένα μικρό σημείο να χάνει λάδι. Το σημείο είναι σαν τρύπα και έχει κάτι σαν σφήνα ( πάνω στον κινητήρα ) μακάρι να μπορούσα να στείλω φωτογραφίες να άσε κάνω να καταλάβετε καλύτερα ) και έχανε από εκεί λάδι. Γι’αυτό κιόλας γέμιζε από κάτω παντού βρωμιά και γινόταν ένας συνδυασμός λαδιού χώματος νερού και τα συναφή. Επίσης κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο και δεν έχω αναφέρει. Ιμάντας μπίλιες κλπ μέσα στο «ταμπούρο» έχουν να αλλαχθούν για χρόνια. Δεν έχει γίνει σέρβις για αρκετά χρόνια ( 3-5 ) γιατί απλά δούλευε χωρίς να βγάλει κάποιο πρόβλημα μέχρι που το έβγαλε. Ίσως χρειάζεται να αλλάξω και αυτά; Αλλιώς τώρα σκέφτομαι αν είναι να το πάω να του κάνω ολοκληρωτικό σέρβις και να μου κοστίσει 300-500€ δεν αξίζει εφόσον κανένα 200αρι κάνει οκοκληρο το μηχανάκι