PDA

View Full Version : Πρώτο Motard



vasilis_kampani
02/01/2024, 01:32
Καλησπερα μάγκες Χρόνια Πολλά και ευχομαι υγεία σε όλους πάντα όρθιοι και ευτυχισμένοι. Θα είμαι περιεκτικός για να μην κουράζω. Σκέφτομαι να κάνω μετάβαση σε Motard από ένα innova που έχω. Μέχρι 2500€ είναι το budget που δίνω. Υπάρχει Motard το οποίο δεν έχει σκιστεί αρχικά; Δουλεμένο να είναι, απλά να μην είμαι κάθε εβδομάδα στον μάστορα από τις μαλακιες των προηγούμενων.

Nostradamus
02/01/2024, 07:53
Καλή χρονιά με υγεία.. σε αυτό το μπάτζετ θα έλεγα συνοπτικά όχι.

vasilis_kampani
02/01/2024, 08:30
Σε τι budget πιστεύεις θα άξιζε να κοιτάξω και τι μηχανή;

karellen
02/01/2024, 08:42
Αν λέγοντας μοτάρντ εννοείς κάποιο ον-οφ με 17" τροχούς απλώς για παιχνίδι τότε υπάρχουν τα ΧΤΧ, τα FMX και τα bmw x challenge 650.Φυσικά τα 2.500€ είναι οριακά αλλά μπορεί να βρεις κανά αξιοπρεπές bmw γιατί είναι λιγότερο περιζήτητα από τα ΧΤ.

est
02/01/2024, 09:14
Μια διόρθωση στο από πάνω, το sm της bmw λέγεται x moto. To Challenge είναι το on off της και το country το σκραμπλεροειδές.
Με το ποσό που θες να διαθέσεις το πιο βασικό είναι να έχεις υπομονή στο ψάξιμο.

karellen
02/01/2024, 09:20
Μια διόρθωση στο από πάνω, το sm της bmw λέγεται x moto. To Challenge είναι το on off της και το country το σκραμπλεροειδές.
Με το ποσό που θες να διαθέσεις το πιο βασικό είναι να έχεις υπομονή στο ψάξιμο.

Σωστός :beer:

SeniorCanardo
02/01/2024, 10:38
Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με το τι εννοείς με τον όρο "motard" γατί ο καθένας του δίνει άλλη σημασία.

Γενικά πάντως, θέλει προσοχή στην επιλογή, γιατί μιλάμε για μεγάλα μονοκύλινδρα (συνήθως) που κανείς δεν τα αγοράζει για να πηγαίνει στο super market ή να κάνει ταξιδάκια με το κορίτσι.
Όσοι τα παίρνουν είναι κυρίως για να "παίζουν". (Σούζες, μπάντες, endo, ενίοτε και κάνα ψίλο χώμα).

Ανάλογα με τι κοιτάς, μπορούμε να σου πούμε θέματα και πιθανά προβλήματα ή τι να προσέξεις.

panavour
02/01/2024, 10:52
Συνήθως τα μοταρντ που πουλιούνται είναι μετασκευασμενα ον οφ περασμένων δεκαετιών,που τους έχουν βγάλει στην κυριολεξία τα μάτια διάφοροι καγκουροκαυλοι.Ειδικα τα ευρωπαϊκά,και ειδικά συγκεκριμένης μάρκας,που ήταν κάθε βδομάδα μάστορα.(συνήθως είπα,για να προλάβω τους καλοθελητες).Για αυτό καλύτερα κοίτα για καινούργιο,η ελαφρώς μτχ, νεότερο,ον οφφ ,τύπου αντβεντιουρ,και κάντο εσύ αργότερα τύπου μοταρντ,αν δεν σ αρέσει έτσι .ΓΝΩΜΗ μου.Προσοχη διότι η αγορά έχει γεμίσει με πωλητές,που νομίζουν ότι πουλάνε χρυσό,ενώ στην πραγματικότητα είναι επιχρυσωμένοι τενεκέδες.

Nostradamus
02/01/2024, 11:10
Λευτερη στην ιδια προταση κατα την γνωμη μου φασκεις και αντιφασκεις. Προτεινεις να κανει αυτο που λες οτι συμβαινει με ολα οσα ειναι προς πωληση (που δεν ισχυει) .

Τα ΚΤΜ ηταν μια χαρα στημενα (ακομη απο τον πρωτο δουκα αλλα και και τα 640 και φυσικα 690) εξ αρχης. Ενα νεο adv για να το μετατρεψει σε motard θελει ενα σκασμο χρηματα με αμφιβολα αποτελεσματα. Ασε που θα εχει ενα επιπλεον βαρος απο περιττα πλαστικα που επισης πρεπει να "στειλει".. Τι του προτεινεις να φτιαξει δηλαδη? Αυτα που κοροιδευουμε σε αγγελιες? Και με τι μπατζετ ? Ο ανθρωπος μιλαει για 2500 αγορα ετοιμο...

STF
02/01/2024, 13:41
Μέχρι ο ενδιαφερόμενος να δώσει κάποιες διευκρινήσεις για το τι ακριβώς εννοεί όταν λέει SM θα του προτείνω -σε αυτά τα λεφτά- να δει την περίπτωση του Kawasaki D-Tracker.

telegonos
02/01/2024, 14:22
Μέχρι ο ενδιαφερόμενος να δώσει κάποιες διευκρινήσεις για το τι ακριβώς εννοεί όταν λέει SM θα του προτείνω -σε αυτά τα λεφτά- να δει την περίπτωση του Kawasaki D-Tracker.

Ωραίο σαν επιλογή αλλά πούντα. Ούτε ένα στο car.gr, του το έγραψα και αλλού.

SeniorCanardo
02/01/2024, 14:50
Μέχρι ο ενδιαφερόμενος να δώσει κάποιες διευκρινήσεις για το τι ακριβώς εννοεί όταν λέει SM θα του προτείνω -σε αυτά τα λεφτά- να δει την περίπτωση του Kawasaki D-Tracker.

Ποιο ακριβώς εννοείς;
Το παλιό 250άρι που έβγαινε μέχρι κάπου το 2007 ή το 150άρι;
Γιατί είναι άλλο πράγμα.
Έπαιζε και ένα άλλο 250άρι νεότερο κάπου από το 2007-2016, αλλά δεν νομίζω πως έρχονταν Ευρώπη.

basilis_k6
02/01/2024, 17:22
Με αυτα τα λεφτά μονο μικρα κυβικα σε πολιτικες μοτο η καποιο καθαρο μοντελο 2000-2007 με την απαραίτητη προσοχη και συντηρηση. Θα χρειαστεις εξτρα λεφτα με το καλημερα. Με 2,5κ πλεον παιρνεις μτχ σκουτερ 125 και λες και τυχερος ημουνα.

doctor_john
02/01/2024, 17:56
Μήπως να αναφερθούμε στις βασικές διαφορές των πραγματικών s motard, με μεγέθη μόνο έτσι ώστε να καταλάβουμε
τις διαφορές, το γιατί κ.λπ.;

Νομίζω συζητήθηκε αρκετά γύρω γύρω, ας δούμε και ρεαλιστικά πόσο μακριά είναι ένα mx μετατροπή σε sm με ένα κανονικό.

vasilis_kampani
02/01/2024, 19:05
Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με το τι εννοείς με τον όρο "motard" γατί ο καθένας του δίνει άλλη σημασία.

Γενικά πάντως, θέλει προσοχή στην επιλογή, γιατί μιλάμε για μεγάλα μονοκύλινδρα (συνήθως) που κανείς δεν τα αγοράζει για να πηγαίνει στο super market ή να κάνει ταξιδάκια με το κορίτσι.
Όσοι τα παίρνουν είναι κυρίως για να "παίζουν". (Σούζες, μπάντες, endo, ενίοτε και κάνα ψίλο χώμα).

Ανάλογα με τι κοιτάς, μπορούμε να σου πούμε θέματα και πιθανά προβλήματα ή τι να προσέξεις.
Εμενα απλά μαρεσουν παρά πολύ σαν στήσιμο και σαν μηχανάκια. Όχι η αλήθεια είναι ότι δεν τα θέλω για να παίξω. Όταν λέω Motard εννοώ enduro με 17αρες street ζάντες για να καταλαβαινουν όλοι.

vasilis_kampani
02/01/2024, 19:08
Μέχρι ο ενδιαφερόμενος να δώσει κάποιες διευκρινήσεις για το τι ακριβώς εννοεί όταν λέει SM θα του προτείνω -σε αυτά τα λεφτά- να δει την περίπτωση του Kawasaki D-Tracker.

Όταν λέω SM εννοώ enduro με 17αρες street ζάντες. Ωραίο φαίνεται το d tracker βέβαια δν βλέπω πολλές αγγελίες για αυτό.

telegonos
02/01/2024, 19:16
Όταν λέω SM εννοώ enduro με 17αρες street ζάντες. Ωραίο φαίνεται το d tracker βέβαια δν βλέπω πολλές αγγελίες για αυτό.

καμία δεν έχει στο car.gr αυτήν την στιγμή.

Υπόψιν, το dtracker250 είναι στην ουσία το KLX250 με 17ρες ζάντες και λίγο διαφορετικά φώτα και μάσκα μπροστά. Αν δεν βρίσκεις dtracker250, μπορείς να πάρεις ένα KLX250 ή 300 (βγαίνει και 300 και μάλιστα το κυλινδροπίστονο του 300 έμπαινε και στο dtracker και γινόταν κι αυτό 300) και να του πλέξεις δυο 17ρια στεφάνια, και έτοιμο.

Δες μερικά >>> https://www.car.gr/used-bikes/kawasaki.html?category=15002&make=12620&model=15869&model=19709

ΠΑΝΤΑ να το ελέγξει μηχανικος σοβαρός επαγγελματίας πριν το πάρεις, ότι κι αν πάρεις. Μην κρίνεις εσύ μόνο ή οι φίλοι σου ή οι ''γνώστες'' φίλοι σου.

Λευκάδιος
02/01/2024, 19:56
Υπάρχει ένα D-Tracker αλλά κατά καιρούς βλέπω και καλύτερα (αν και πιο ακριβά)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/338660862-kawasaki-d-tracker

karellen
02/01/2024, 20:02
https://www.car.gr/used-bikes/yamaha.html?category=15002&crashed=f&make=13329&model=17050&model=18986&pg=1&sort=pra

Υπάρχουν κάμποσα Χ σε καλή κατάσταση και στα λεφτά σου.Εναλλακτικά πάρε ένα R και βάλτου 17άρα ζάντα μπροστά.

vasilis_kampani
02/01/2024, 20:02
Ναι έχεις δίκιο. Ωραία τα klx αλλά βλέπω την μετατροπή σε SM θα πρέπει να την κάνω μόνος από ότι βλέπω που θα κοστίσει. Τα lc4 είναι καλά Motard? Ξέρω μηχανικά θέλουν πολύ προσοχή και χρήμα αλλά πέρα από αυτό είναι μήπως πολύ δυνατά για πρώτα ή αν το μάθεις ήπια θα το συνηθίσεις;

vasilis_kampani
02/01/2024, 20:03
Ισχύει αυτό είναι μια εναλλακτική; Για lc4 επειδή με ενημέρωσε γνωστός μ από φιλο του είναι καλά μηχανάκια; Είναι μήπως πολύ δυνατά γιατί μ έλεγε έχει πολύ δύναμη στα χαμηλά.

Bowleno
03/01/2024, 00:49
Ισχύει αυτό είναι μια εναλλακτική; Για lc4 επειδή με ενημέρωσε γνωστός μ από φιλο του είναι καλά μηχανάκια; Είναι μήπως πολύ δυνατά γιατί μ έλεγε έχει πολύ δύναμη στα χαμηλά.

Οντως είναι πολύ δυνατο και στα χέρια άπειρου μπορεί να γινει επικίνδυνο, σε φέρνει καπάκι για πλάκα.
Έχει ακριβή και ζόρικη συντήρηση, εξ ου, τα περισσότερα (αν όχι όλα) είναι πλημμελώς συντηρημένα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επίσης, 11 στα....10 είναι καγκουρεμένα :cry::lol:

doctoras
03/01/2024, 08:22
Ισχύει αυτό είναι μια εναλλακτική; Για lc4 επειδή με ενημέρωσε γνωστός μ από φιλο του είναι καλά μηχανάκια; Είναι μήπως πολύ δυνατά γιατί μ έλεγε έχει πολύ δύναμη στα χαμηλά.

είναι τόσο γενικό αυτό που ρωτάς σε αυτή την πρόταση όσο το ανέκδοτο παρακάτω
https://www.youtube.com/watch?v=gctKFsmKp_U

τι δίπλωμα έχεις? Α1 ? Α2 ? ή Α ? ποσο χρόνών είσαι? πήγαινε αναλογα με την νομοθεσία για να είσαι καλημμένος μη βρεθείς προεκλπήξεων.
Αφετέρου πρόταση μου είναι επειδή δεν γνωρίζεις τον χώρο της μοτοσυκλέτας ξεκίνα με κάτι χαλαρό απο το κάτω ράφι(μαξ250cc) εφόσον και τα οικονομικά σου είναι τσίμα-τσίμα και όταν με την πάροδο των χρόνων σου αρέσει ο χώρος, μείνεις και μάθεις περισσότερα, θα είσαι πιο κατατοπισμένος στις αποφάσεις σου για το ποιο θα είναι το επόμενο σου και γιατί.

SeniorCanardo
03/01/2024, 11:22
Επειδή μάλλον σε ενδιαφέρει η "εμφάνιση" και όχι τόσο οι επιδώσεις, ρίξε μια ματιά και στα Honda FMX 650 (https://www.car.gr/used-bikes/honda.html?category=15002&make=32493&model=15729).

Με λίγη υπομονή θα βρεις στα λεφτά σου.
Δεν θα σε τρομάξει ως αρχάριο, μοτέρ "αρχαίο" και δοκιμασμένο, αερόψυκτο, γενικά αρκετά αξιόπιστο , καλά στημένο, αλλά και βαρύ.

katsar
03/01/2024, 13:05
Καλησπέρα.
Από ότι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει η μοτάρντ εμφάνιση και όχι ένα στημένο ας πούμε αγωνιστικά όχημα.Δυστυχώς βλέπω οι τιμές έχουν ξεφύγει για τα καλά πλέον.
Ένα ΧΤ660 θα ήταν ίσως η καλύτερη επιλογή και από εμένα ,τα ΚΤΜ που κοιτάς δεν θα με ενδιέφεραν στην θέση σου,άλλη κατηγορία εντελώς αν βγάλεις την εμφάνιση .
Το FMX μ'αρέσει επίσης ,για εμένα αεροψυκτο= λιγότερες βλάβες και συντήρηση ,ποτέ δεν θα έχει διαρροή , καμένους θερμοστάτες αντλίες κτλ.
Ακόμα πιο χαμηλά σε χρήματα ίσως βρεις και ΧΤ600 μετατροπή έτοιμο αλλά δεν γνωρίζω πως αποδίδει στον δρόμο σε συνδυασμό με τις μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων του ΧΤ.
Βέβαια τόσος κόσμος το κάνει , τι να πω.

Έτσι για την κουβέντα, θα κοιτούσα και Aprilia Pegaso Strada ή ακόμα και το YamahaMT03 με το μοτέρ του χτ660,είναι naked αυτό το ξέρω αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα θέση και στυλ οδήγησης και κρατάει καλά το άτιμο.

Καλές βόλτες με ότι και αν πάρεις !!

vasilis_kampani
03/01/2024, 13:13
Οντως είναι πολύ δυνατο και στα χέρια άπειρου μπορεί να γινει επικίνδυνο, σε φέρνει καπάκι για πλάκα.
Έχει ακριβή και ζόρικη συντήρηση, εξ ου, τα περισσότερα (αν όχι όλα) είναι πλημμελώς συντηρημένα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επίσης, 11 στα....10 είναι καγκουρεμένα :cry::lol:
Πολύ καλά όποτε με βλέπω μονόδρομος τα γιαπωνέζικα και ΑΝ….με Α2 τελικά οδηγάς οτιδήποτε μέχρι 48 άλογα ή οτιδήποτε μέχρι 400 κυβικά ΚΑΙ 48 άλογα; Θα μου πεις κανέναν ποτέ δεν ξέρεις που να του πήραν το δίπλωμα για κάτι τέτοιο αλλά όλο και κάτι μπορεί να γίνει.

vasilis_kampani
03/01/2024, 13:16
είναι τόσο γενικό αυτό που ρωτάς σε αυτή την πρόταση όσο το ανέκδοτο παρακάτω
https://www.youtube.com/watch?v=gctKFsmKp_U

τι δίπλωμα έχεις? Α1 ? Α2 ? ή Α ? ποσο χρόνών είσαι? πήγαινε αναλογα με την νομοθεσία για να είσαι καλημμένος μη βρεθείς προεκλπήξεων.
Αφετέρου πρόταση μου είναι επειδή δεν γνωρίζεις τον χώρο της μοτοσυκλέτας ξεκίνα με κάτι χαλαρό απο το κάτω ράφι(μαξ250cc) εφόσον και τα οικονομικά σου είναι τσίμα-τσίμα και όταν με την πάροδο των χρόνων σου αρέσει ο χώρος, μείνεις και μάθεις περισσότερα, θα είσαι πιο κατατοπισμένος στις αποφάσεις σου για το ποιο θα είναι το επόμενο σου και γιατί.

Έχω Α2 ναι φέτος κλείνω τα 24 που θα μπορώ να έχω και Α όποτε δεν είναι τόσο θέμα αυτό αλλά για την ώρα Α2. Και 250 μια χαρά είναι αν βρω κάτι καλό, klx250 αν υπήρχαν σε Motard εμένα θα μου εκαναν. Μετά δν ξέρω ίσως κάτι Motard να βγάζει η Honda σε αυτά τα κυβικά αλλά δύσκολο.

vasilis_kampani
03/01/2024, 13:17
Επειδή μάλλον σε ενδιαφέρει η "εμφάνιση" και όχι τόσο οι επιδώσεις, ρίξε μια ματιά και στα Honda FMX 650 (https://www.car.gr/used-bikes/honda.html?category=15002&make=32493&model=15729).

Με λίγη υπομονή θα βρεις στα λεφτά σου.
Δεν θα σε τρομάξει ως αρχάριο, μοτέρ "αρχαίο" και δοκιμασμένο, αερόψυκτο, γενικά αρκετά αξιόπιστο , καλά στημένο, αλλά και βαρύ.

Ωραία και αυτά ναι τα έχω υπόψιν μου σε ευχαριστώ.

vasilis_kampani
03/01/2024, 13:22
Καλησπέρα.
Από ότι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει η μοτάρντ εμφάνιση και όχι ένα στημένο ας πούμε αγωνιστικά όχημα.Δυστυχώς βλέπω οι τιμές έχουν ξεφύγει για τα καλά πλέον.
Ένα ΧΤ660 θα ήταν ίσως η καλύτερη επιλογή και από εμένα ,τα ΚΤΜ που κοιτάς δεν θα με ενδιέφεραν στην θέση σου,άλλη κατηγορία εντελώς αν βγάλεις την εμφάνιση .
Το FMX μ'αρέσει επίσης ,για εμένα αεροψυκτο= λιγότερες βλάβες και συντήρηση ,ποτέ δεν θα έχει διαρροή , καμένους θερμοστάτες αντλίες κτλ.
Ακόμα πιο χαμηλά σε χρήματα ίσως βρεις και ΧΤ600 μετατροπή έτοιμο αλλά δεν γνωρίζω πως αποδίδει στον δρόμο σε συνδυασμό με τις μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων του ΧΤ.
Βέβαια τόσος κόσμος το κάνει , τι να πω.

Έτσι για την κουβέντα, θα κοιτούσα και Aprilia Pegaso Strada ή ακόμα και το YamahaMT03 με το μοτέρ του χτ660,είναι naked αυτό το ξέρω αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα θέση και στυλ οδήγησης και κρατάει καλά το άτιμο.

Καλές βόλτες με ότι και αν πάρεις !!

Όπως τα λες είναι ενα XT660 που το είχαν κανίβαλοι το δίνουν 3000 αν θες καλοσυντηρημένο ας πούμε μάλλον θα δώσεις 4500-5000 μην πω παραπάνω. Τρελές τιμές. Τα FMX από ότι βλέπω φτάνονται στα λεφτά μ και με το παραπάνω και φαίνονται ωραία ναι έχουν τα ανάποδα μπροστινά κιόλας έχουν ωραίο στήσιμο και 38-40 ίπποι που βλέπω για 650 είναι λίγα. Μετά ναι και τα xt600 ίδια φάση πρέπει να είναι πάνω κάτω. Βέβαια αν χρειαστω ανταλλακτικά για xt δεν θα βρω πολύ πιο εύκολα και πιο φθηνά;

Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

telegonos
03/01/2024, 13:22
Πολύ καλά όποτε με βλέπω μονόδρομος τα γιαπωνέζικα και ΑΝ….με Α2 τελικά οδηγάς οτιδήποτε μέχρι 48 άλογα ή οτιδήποτε μέχρι 400 κυβικά ΚΑΙ 48 άλογα; Θα μου πεις κανέναν ποτέ δεν ξέρεις που να του πήραν το δίπλωμα για κάτι τέτοιο αλλά όλο και κάτι μπορεί να γίνει.

Οτιδήποτε μέχρι 35kw=46.7hp ΚΑΙ μέχρι 0.2kw/kg. Τα κυβικά που γράφεις, δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στον ορισμό του Α2

vasilis_kampani
03/01/2024, 13:30
Οτιδήποτε μέχρι 35kw=46.7hp ΚΑΙ μέχρι 0.2kw/kg. Τα κυβικά που γράφεις, δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στον ορισμό του Α2

Κι όμως φίλε μου αν ψάξεις λένε μέχρι 400 κυβικά οι σχολεσ οδηγών και μας μπερδεύουν όλους.

telegonos
03/01/2024, 14:28
Κι όμως φίλε μου αν ψάξεις λένε μέχρι 400 κυβικά οι σχολεσ οδηγών και μας μπερδεύουν όλους.

Φαντάσου τι ποιότητα υπηρεσίας παρέχουν που δεν ξέρουν τι λέει το ίδιο το δίπλωμα

karellen
03/01/2024, 14:43
Μάλλον οι σελίδες τους είναι από εποχής Τσοβόλα...

katsar
03/01/2024, 14:59
Από την στιγμή που υπάρχουν μοτοσυκλέτες 700κε συμβατές με το Α2 δίπλωμα π.χ Yamaha MT07 καταλαβαίνεις πως ο περιορισμός δεν έχει να κάνει με τα κυβικά σαν σκέτο αριθμό.

Xlitos
04/01/2024, 00:52
Δες και κάνα DRZ400SM

SeniorCanardo
04/01/2024, 10:47
Δες και κάνα DRZ400SM

Με 2.500€ "ταβάνι" λίγο δύσκολο. (βαριά βαριά κάνα Ε ή κάνα S).

Κάτω από 3000€ κάποιο SM που να αξίζει να το δεις από κοντά, δεν νομίζω να έχω πετύχει τον τελευταίο χρόνο.

bulmont
04/01/2024, 17:11
....Θα μου πεις κανέναν ποτέ δεν ξέρεις που να του πήραν το δίπλωμα για κάτι τέτοιο αλλά όλο και κάτι μπορεί να γίνει.

To ένα σκέλος είναι το να σου πάρουν το δίπλωμα για τέτοια παράβαση.
Το άλλο είναι σε περίπτωση ατυχήματος το πόσο θα σε σκίσουν οι ασφαλιστικές ..........
και σε περίπτωση που φταίς ...................

Parking
04/01/2024, 22:04
Συνήθως τα μοταρντ που πουλιούνται είναι μετασκευασμενα ον οφ περασμένων δεκαετιών,που τους έχουν βγάλει στην κυριολεξία τα μάτια διάφοροι καγκουροκαυλοι.Ειδικα τα ευρωπαϊκά,και ειδικά συγκεκριμένης μάρκας,που ήταν κάθε βδομάδα μάστορα.(συνήθως είπα,για να προλάβω τους καλοθελητες).Για αυτό καλύτερα κοίτα για καινούργιο,η ελαφρώς μτχ, νεότερο,ον οφφ ,τύπου αντβεντιουρ,και κάντο εσύ αργότερα τύπου μοταρντ,αν δεν σ αρέσει έτσι .ΓΝΩΜΗ μου.Προσοχη διότι η αγορά έχει γεμίσει με πωλητές,που νομίζουν ότι πουλάνε χρυσό,ενώ στην πραγματικότητα είναι επιχρυσωμένοι τενεκέδες.

βγάζουν οι Κινέζοι κανένα σοβάρο μοτάρντ να πάρει 2 3 ???

Parking
04/01/2024, 22:14
Καλησπέρα.
Από ότι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει η μοτάρντ εμφάνιση και όχι ένα στημένο ας πούμε αγωνιστικά όχημα.Δυστυχώς βλέπω οι τιμές έχουν ξεφύγει για τα καλά πλέον.
Ένα ΧΤ660 θα ήταν ίσως η καλύτερη επιλογή και από εμένα ,τα ΚΤΜ που κοιτάς δεν θα με ενδιέφεραν στην θέση σου,άλλη κατηγορία εντελώς αν βγάλεις την εμφάνιση .
Το FMX μ'αρέσει επίσης ,για εμένα αεροψυκτο= λιγότερες βλάβες και συντήρηση ,ποτέ δεν θα έχει διαρροή , καμένους θερμοστάτες αντλίες κτλ.
Ακόμα πιο χαμηλά σε χρήματα ίσως βρεις και ΧΤ600 μετατροπή έτοιμο αλλά δεν γνωρίζω πως αποδίδει στον δρόμο σε συνδυασμό με τις μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων του ΧΤ.
Βέβαια τόσος κόσμος το κάνει , τι να πω.

Έτσι για την κουβέντα, θα κοιτούσα και Aprilia Pegaso Strada ή ακόμα και το YamahaMT03 με το μοτέρ του χτ660,είναι naked αυτό το ξέρω αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα θέση και στυλ οδήγησης και κρατάει καλά το άτιμο.

Καλές βόλτες με ότι και αν πάρεις !!
YamahaMT03 λέω εγώ

panavour
04/01/2024, 22:34
βγάζουν οι Κινέζοι κανένα σοβάρο μοτάρντ να πάρει 2 3 ???
Δεν τοχω ψάξει και δεν το γνωρίζω, άλλα νομίζω ότι δεν υφίσταται πλέον η μόδα τους,οπότε μάλλον όχι γιατί δεν έχει αγοραστικό ενδιαφέρον.Μπορει όμως να πάρει ένα κινέζικο και με προσθήκη δύο μοταρντ τροχών και ελαστικών να το μετατρέψει σ ένα ψευτομοταρντ.Βεβαια με τα λεφτά που μας γράφει το παιδί ότι διαθέτει μόνο χρεπια 20 ετιας (με τις τιμές που επικρατούν) μπορεί να δυστυχώς.

congate7
05/01/2024, 08:03
Πουλάει ένας φίλος ένα sxv550 αν ενδιαφέρεσαι :tooth:
Μάζεψε λίγα λεφτά, κάνε λιγάκι υπομονή παραπάνω και μονόδρομος drz/xt κατά τη γνώμη μου.

doctor_john
05/01/2024, 19:47
Ενας μηχανικός λες θα μπορούσε να το έχει σε καθημερινή κίνηση; :rolleyes:
Μου άρεσε αλλά δεν γίνεται ζάφτι με αυτό το χαρακτήρα..

vasilis_kampani
06/01/2024, 02:47
Svx550 πολύ πίσταδικο είναι νομίζω παραέχει ροπή για τα γούστα μου ίσως παρακάτω αλλά τώρα που είμαι στα ξεκινήματα θέλω κάτι πιο χαλαρό. Επίσης τα λεφτά δεν θα έφταναν οπως και να χει χαχα, όποτε μονόδρομος fmx650 ή xt600 ή μετά από λίγο καιρό xtx

D3300
06/01/2024, 07:46
Με 1500 βρίσκεις ΧΤ600Ε που ανταλλακτικά πλέον βρίσκεις σε όποιο ιντερνετικό μαγαζί μπεις.
Αν είναι με τροχούς 21/17 αγοράζεις 2 κέντρα τροχών και πας και σου πλέκουν 2 ζάντες 17αρες και όποτε θελήσεις το κάνεις ξανά ON/OFF.
Αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ, μαζί με ελατήρια WILBERS και αμορτισέρ ρυθμιζόμενο YSS.
Ο επίλογος είναι πως θα έχεις ένα μηχανάκι μέτριο σε όλα, αλλά all around και που δεν θα σε αφήσει ποτέ.
Από εκεί και πέρα μπορείς να παίξεις με μεγαλύτερη δισκόπλακα εμπρός, άλλη δαγκάνα, ανάποδο μπροστινό από ΚΤΜ, κλπ κλπ, αλλά δεν νομίζω πως αξίζει.
Λάδι κινητήρα, φίλτρο λαδιού, μπουζί και λίπανση αλυσίδας που θα τα κάνεις μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου και τέλος.

449580

Sotirisxt
06/01/2024, 13:53
Αναλόγως την όρεξη του Καθενός εγώ έχω βελτιώσει το ΧΤ σε όλους τους τομείς αναρτηση με Usd μπροστινό και ψαλιδι από YZ450F και μοτερικα βελτιωμένο.. βέβαια το έχω 17 χρόνια και όλα έγιναν σιγά σιγά και εννοείται δεν το αλλάζω το μηχανάκι η να το δώσω,πάντως υπάρχουν μερικα ΧΤ στο car.gr που είναι σωστά βελτιωμένα και οχι σουργελα για πρώτο μηχανάκι αξίζουν και με το παραπάνω..

Sotirisxt
06/01/2024, 13:57
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/338586327-yamaha-xt-600e Ένα ωραίο και περιποιημένο ΧΤ για τα γούστα μου που αξίζει αρκετά για πρώτο μηχανάκι..