PDA

View Full Version : Σπαζοκεφαλιά με παπί



strokt up
02/01/2024, 19:54
Καλησπέρα. Εχω το εξής πρόβλημα σε απομίμηση χοντα. Περνει μπρος με την πρώτη και στο πρώτο τετράγωνο μένει. Αν προσπαθήσεις να βάλεις μπροστά δεν παίρνει σαν να μένει απο βενζίνη αλλα ανοίγοντας την βίδα του μπωλ τρέχει βενζίνη κανονικά αρα είναι γεμάτο. Αλλού είναι το πρόβλημα μάλλον. Τα διάκενα των βαλβίδων είναι οκ. Δοκιμάστηκαν πηνία σετ μαζί με το μάτι, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστης ακόμα και ανορθωτής που δεν έχει καμία σχέση και δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Καρμπυρατέρ δεν υπάρχει εύκαιρο να δοκιμάσω και πριν αγοράσω κάποιο έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει λάθος;

stefanos
02/01/2024, 21:24
Όταν μένει έχεις σπινθήρα?
Το ότι έχει το μπολ βενζίνη δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι έχει βενζίνη στη σωστή στάθμη. Μπορεί για κάποιο λόγο να έχεις μικρή παροχή βενζίνης,

Coyote.V
02/01/2024, 21:33
Σαν να μένει κολλημένο ανοικτό το τσοκ ακούγεται...

strokt up
02/01/2024, 22:02
Όταν μένει έχεις σπινθήρα?
Το ότι έχει το μπολ βενζίνη δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι έχει βενζίνη στη σωστή στάθμη. Μπορεί για κάποιο λόγο να έχεις μικρή παροχή βενζίνης,

Οταν μένει έχω σπινθήρα. Αυτό που δεν εχω προσέξει τωρα που το σκέφτομαι είναι αν έχει λιγότερο έντονο σπινθήρα.

strokt up
02/01/2024, 22:03
Σαν να μένει κολλημένο ανοικτό το τσοκ ακούγεται...

100% οχι ηταν απο τα πρωτα που σκέφτηκα.

doctor_john
03/01/2024, 07:05
Πέρα απο το μπουζι και το καλώδιο του μήπως θυμίζει λίγο αρρύθμιστη προπορεία;

strokt up
03/01/2024, 08:41
Μπουζί ηταν το πρώτο που άλλαξα, πολλαπλασιαστη μαζί με το καλώδιο του και την πιπα επίσης. Χρονισμός είναι σίγουρα εντάξει τριπλοτσεκαρισμενος.

doctor_john
03/01/2024, 10:13
Το τεποζιτο παίρνει τον αέρα που χρειάζεται; μήπως αλλάξες τάπα;

SeniorCanardo
03/01/2024, 11:07
Δοκίμασε καινούργιο μπουζί από άλλη παρτίδα.

Το καρμπ, είναι καθαρισμένο, λειτουργούν όλα σωστά;
Κρατάει ρελαντί και σβήνει μόνο στο άνοιγμα ή αν το αφήσεις στο σταντ σβήνει μετά από λίγο;

strokt up
03/01/2024, 11:10
Το τεποζιτο παίρνει τον αέρα που χρειάζεται; μήπως αλλάξες τάπα;

Έκανα βόλτα χωρίς ταπα βενζίνης μήπως είναι αυτό το πρόβλημα αλλα δεν άλλαξε τίποτα

strokt up
03/01/2024, 11:13
Δοκίμασε καινούργιο μπουζί από άλλη παρτίδα.

Το καρμπ, είναι καθαρισμένο, λειτουργούν όλα σωστά;
Κρατάει ρελαντί και σβήνει μόνο στο άνοιγμα ή αν το αφήσεις στο σταντ σβήνει μετά από λίγο;

Δοκίμασα. Δεν άλλαξε κάτι.
Λειτουργεί άψογα και ακούει στο γκαζι για ενα τετράγωνο μετα παει σαν να να σβησει αν σταματήσεις κ το αφήσεις ρελαντί μετά απο λίγο σβήνει ομοίως αν ανοίξεις γκάζι. Τα μπουζί μαυρίζουν πολύ σαν να έχει πολύ καύσιμο αλλά δεν έχει, γιατί πριν ξεκινήσει το κάνει αυτό ήταν σωστό χρώμα το μπουζί και δεν εχω πειράξει τίποτα στο καρμπυρατέρ. Θα βάλω ενα αλλο καρμπυρατέρ με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω

stefanos
03/01/2024, 11:40
Αφού δουλεύει κανονικά για ένα τετράγωνο το καρμπ. είναι οκ. Σπινθήρα δίνει και όταν δεν δουλεύει άρα είσαι οκ και από ρεύματα.
Εγώ θα έβγαζα το σωληνάκι που πηγαίνει στο καρμπ. και θα κοίταγα αν κατεβαίνει ελεύθερα βενζίνη, και αν ναι θα κοίταγα και αν το καρμπ. έχει σίτα στην είσοδο που ίσως να είναι βουλωμένη, ή αν κολλάει η βελόνα του φλοτέρ κλειστή ή ανοιχτή και μπουκώνει.

kordix
03/01/2024, 12:04
Μήπως έχει τσακίσει ή βουλώσει κάνα σωληνάκι αναθυμιάσεων στο καρμπυρατέρ.

Μήπως έχει βουλώσει το ρακόρ ή μήπως έχει βουλώσει το φίλτρο βενζίνης αν υπάρχει?

Μήπως κατά λάθος έχει μείνει κάνα πανί μέσα στο φιλτροκουτι?

strokt up
03/01/2024, 17:33
Αφού δουλεύει κανονικά για ένα τετράγωνο το καρμπ. είναι οκ. Σπινθήρα δίνει και όταν δεν δουλεύει άρα είσαι οκ και από ρεύματα.
Εγώ θα έβγαζα το σωληνάκι που πηγαίνει στο καρμπ. και θα κοίταγα αν κατεβαίνει ελεύθερα βενζίνη, και αν ναι θα κοίταγα και αν το καρμπ. έχει σίτα στην είσοδο που ίσως να είναι βουλωμένη, ή αν κολλάει η βελόνα του φλοτέρ κλειστή ή ανοιχτή και μπουκώνει.

Η αλήθεια είναι ότι η γραμμή απο ρεζερβουάρ μέχρι καρμπ και το καρμπυρατέρ αυτούσιο είναι το μόνο που δεν έχω ασχοληθεί. Βέβαια τι μπορεί να έπαθε απο την μια μερα στην άλλη;; Μόνο να έσπασε το φλοτερ και να μην κατεβάζει βενζίνη :smokin:

strokt up
03/01/2024, 17:35
Μήπως έχει τσακίσει ή βουλώσει κάνα σωληνάκι αναθυμιάσεων στο καρμπυρατέρ.

Μήπως έχει βουλώσει το ρακόρ ή μήπως έχει βουλώσει το φίλτρο βενζίνης αν υπάρχει?

Μήπως κατά λάθος έχει μείνει κάνα πανί μέσα στο φιλτροκουτι?

Πανί μεσα στο φιλτροκουτι είναι αδύνατο μιας και δεν υπάρχει τέτοιο. Φιλτροχοανη απλή, αλλα και τελείως ξεφιλτρο δεν αλλάζει τίποτα εκτός απο τον ήχο
Με την γραμμή της βενζίνης δεν εχω ασχοληθεί είναι η αλήθεια και έχει και ενα φιλτρακι της που..πλακας τα κλασσικά με το φίλτρο γαλλικού καφέ μέσα
Σωληνάκι αναθυμιάσεων δεν ξέρω αν έχει.

telegonos
03/01/2024, 17:45
Καλησπέρα. Εχω το εξής πρόβλημα σε απομίμηση χοντα. Περνει μπρος με την πρώτη και στο πρώτο τετράγωνο μένει. Αν προσπαθήσεις να βάλεις μπροστά δεν παίρνει σαν να μένει απο βενζίνη αλλα ανοίγοντας την βίδα του μπωλ τρέχει βενζίνη κανονικά αρα είναι γεμάτο. Αλλού είναι το πρόβλημα μάλλον. Τα διάκενα των βαλβίδων είναι οκ. Δοκιμάστηκαν πηνία σετ μαζί με το μάτι, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστης ακόμα και ανορθωτής που δεν έχει καμία σχέση και δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Καρμπυρατέρ δεν υπάρχει εύκαιρο να δοκιμάσω και πριν αγοράσω κάποιο έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει λάθος;

Κάνε ένα πείραμα. Βάλε ένα σωληνάκι και δοχείο κατάλληλο, ώστε όταν ανοίγεις την βίδα του μπωλ, να μην πηγαίνει στο έδαφος η βενζίνη.

Αστο να τρέξει, αλλά οχι για λίγα δευτερόλεπτα όπως το δοκιμάζεις και το κλείνεις. Αστο λίγη ώρα, αφού την βενζίνη την μαζεύεις και δεν χάνεται.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ, πρέπει να τρέχει όσο έχει βενζίνη το ντεπόζιτο, θεωρητικά δλδ αν το αφήσεις 2 ώρες, να αδειάσει ολόκληρο ντεπόζιτο.

Αν όμως, μετά απο μερικά δευτερόλεπτα σταματάει ή μειώνεται πάρα πολύ, πάει να πει ότι κάτι εμποδίζει την βενζίνη (ντεπόζιτο, φίλτρο βενζίνης, σωληνάκι, κάνουλα, φίλτρο στην κάνουλα αν έχει, τρόμπα-κάνουλα υποπίεσης αν έχει, φλοτέρ καρμπ που δεν ανοίγει όσο πρέπει) και εκεί θα ξέρεις ότι βρήκες το πρόβλημα.

SeniorCanardo
04/01/2024, 10:22
Αν έχεις ρουμπινέτο υποπίεσης, τσέκαρε αν έβαλες σωστά τα σωηληνάκια και δη αυτό της υποπίεσης.

Εγώ λέω να κάνεις κάτι πολύ πιο απλό, παρέκαμψε το σύστημα ντεπόζιτο, ρουμπινέτο και τροφοδότησε το καρμπ με καύσιμο με άλλο τρόπο. (Μπουκάλι, μεγάλη σύριγγα κλπ).

Αν δουλέψει σωστά, το πρόβλημα περιορίζεται στο ντεπόζιτο ή το ρουμπινέτο, (αν όχι ξεκινάς να βλέπεις το καρμπ).

Μπορείς μετά με παρόμοιο τρόπο, να βρεις πιο από τα δύο φταίει.

Γενική παρατήρηση: αν έχεις πάνω κάποιο από αυτά τα φτηνά κινέζικα ρουμπινέτα υποπίεσης, φρόντισε να το αντικαταστήσεις.
Τα περισσότερα είναι προβληματικά ακόμα και όταν είναι του κουτιού.

strokt up
09/01/2024, 15:52
Μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Είχε βουλώσει το ντεπόζιτο (οχι το φιλτρακι ούτε κάποια αντλία)το τεποζιτο. Φυσικά δεν έχει ίχνος σκουριάς αλλά έβγαλε πραγματάκια από μέσα που δεν χωρούσαν να περάσουν και να πανε στο φίλτρο βενζίνης. Το έβγαλα το τιναξα :D και μέχρι στιγμής είμαστε οκ

Bowleno
09/01/2024, 16:04
Μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Είχε βουλώσει το ντεπόζιτο (οχι το φιλτρακι ούτε κάποια αντλία)το τεποζιτο. Φυσικά δεν έχει ίχνος σκουριάς αλλά έβγαλε πραγματάκια από μέσα που δεν χωρούσαν να περάσουν και να πανε στο φίλτρο βενζίνης. Το έβγαλα το τιναξα :D και μέχρι στιγμής είμαστε οκ


Να που τα πιο σύνθετα προβλήματα συνήθως οφείλονται στις πιο απλές αιτίες....:beer: