PDA

View Full Version : Αγορα καινούριας μηχανής με μετρητά



Aps07
03/01/2024, 11:09
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω καινουργιο το tracer 700 με μετρητά.Υπαρχει καμια πιθανότητα να κάνουν καποια έκπτωση 500+ ευρω;Και αν γνωρίζετε καποιον έμπορο/αντιπροσωπεία που να κάνει μεγάλες εκπτώσεις;

panavour
03/01/2024, 11:23
Σ ένα παράλληλο σύμπαν ίσως.

Aps07
03/01/2024, 11:29
Πιστεύεις πουθενά κάνεις δεν θα κοψει τίποτα;

doctor_john
03/01/2024, 11:29
Δεν υπάρχει λόγος φίλε. Αγόρασε κάποιο ελαφρά μεταχειρισμένο και θα μείνουν περισσότερα.

Aps07
03/01/2024, 11:34
Το σκεφτόμουν αλλά τώρα στο car δίνουν τρεισερ του 21-22 με 10.000χλμ+ στα 8900-9000.
Δεν αξίζει η διαφορά για να μην πάω σε καινούριο,αν τα εβρισκα χιλια ευρώ κάτω θα άξιζε μόνο

panavour
03/01/2024, 11:34
Πιστεύεις πουθενά κάνεις δεν θα κοψει τίποτα;

Όχι, διότι οι καινούργιες μηχανές έρχονται απ' τα εργοστάσια με το σταγονόμετρο.

D3300
03/01/2024, 11:49
Τι εννοείς μετρητά?
Χαρτονομίσματα σε σακούλα του super market?
Ή μετρητά με μεταφορά στον λογαριασμό του εμπόρου?
Το πρώτο δεν επιτρέπεται, γιατί μετρητά παίζουν μόνο σε συναλλαγές μέχρι 500 ευρώ.
Όσο για το δεύτερο...πολύ χλωμό να παίξει έκπτωση.

byron
03/01/2024, 13:13
Τι εννοείς μετρητά?
Χαρτονομίσματα σε σακούλα του super market?
Ή μετρητά με μεταφορά στον λογαριασμό του εμπόρου?
Το πρώτο δεν επιτρέπεται, γιατί μετρητά παίζουν μόνο σε συναλλαγές μέχρι 500 ευρώ.
Όσο για το δεύτερο...πολύ χλωμό να παίξει έκπτωση.

Αυτό ακριβώς. Συναλλαγές μετρητών για αγορές, μέχρι 500€.

Lakisss
03/01/2024, 13:17
Αν δεν θες τα δώρα που συνήθως δίνουν, μπορείς να τα βρεις σε έκπτωση. Αν πχ τα δώρα είναι 400 ευρώ, το παζαρεύεις το 500ρικο στην στρογγυλοποίηση. Ψάξε το και όχι τηλεφωνικώς

omhros
03/01/2024, 13:50
Είτε την αγοράσεις μετρητοίς είτε με διακανονισμό μέσω τράπεζας ο έμπορος θα πάρει όλα τα χρήματα με την αγορα και εσύ θα έχεις να κάνεις με την τράπεζα, μπορείς βέβαια να μην πάρεις κάτι δώρα της πλάκας που δίνουν και να ζητήσεις έκπτωση κ οποίος δεχτει, 500 ευρώ δύσκολο νομίζω αν δεν αγοράσεις κάποια αρκετά ακριβη

basilis_k6
03/01/2024, 14:13
Δεν επιτρέπεται λεει μετρητα πάνω απο 500€. Χαχαχα
Οι περισσότεροι ακομα ετσι πληρώνουν οχηματα.

rainmike
03/01/2024, 14:18
Εχω την εντυπωση οτι μπορεις να πληρωσεις με μετρητα απλα ο πωλητης πρεπει υποχρεωτικα εντος μιας
εργασιμης μερας να τα καταθεσει σε τραπεζα και να γραψει και αιτιολογια.

sanctusan
03/01/2024, 15:06
Μετρητά περνάνε κανονικά, στην ελλάδα είμαστε.
Επίσης υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν προσφορές ή δίνουν δωράκια, αν ψαχτείς κάτι θα βρεις. Χθες κίολας ένας φίλος παλιό μέλος εδώ μέσα πήρε μια πολύ ωραία προσφορά για Tenere από κάποιον στο Νέο Ηράκλειο.

doctor_john
03/01/2024, 15:09
To κατάστημα εννοείς. Ο ιδιώτης δεν έχει κανένα όφελος να κάνει κάτι τέτοιο. ;)

sanctusan
03/01/2024, 15:13
To κατάστημα εννοείς. Ο ιδιώτης δεν έχει κανένα όφελος να κάνει κάτι τέτοιο. ;)

Ναι το κατάστημα.

Αλλά υπάρχουν και ιδιώτες που προτιμούν τα μετρητά και κάνουν έκπτωση, για διάφορους λόγους.

Coyote.V
03/01/2024, 16:42
Τι εννοείς μετρητά?
Χαρτονομίσματα σε σακούλα του super market?
Ή μετρητά με μεταφορά στον λογαριασμό του εμπόρου?
Το πρώτο δεν επιτρέπεται, γιατί μετρητά παίζουν μόνο σε συναλλαγές μέχρι 500 ευρώ.
Όσο για το δεύτερο...πολύ χλωμό να παίξει έκπτωση.

Πάμπερς δέχονται;

doctor_john
03/01/2024, 16:46
Ναι το κατάστημα.

Αλλά υπάρχουν και ιδιώτες που προτιμούν τα μετρητά και κάνουν έκπτωση, για διάφορους λόγους.

Σορυ απαντούσα στον Κώστα παραπάνω.. όχι πως δεν συμφωνώ.
Μόνο με τα δώρα είμαι σκεπτικός γιατί έχω την λογική του ιδιώτη πωλητή.
Τα δώρα είναι κεφάλαιο που δεν χρειάζομαι και το χρησιμοποιώ για να πείσω για την τιμή του βασικού αντικείμενου.
Αν αφαιρεθούν και χαμηλώσω την τιμή χάνω..

Βέβαια έχω και την λογική τιμολόγησης του ιδιώτη. Δεν βάζω παραπάνω για να καλύψω παζάρια και τέτοια.

panavour
03/01/2024, 18:14
Τα δώρα συνήθως είναι της πλάκας και άντε να σου κόψουν κανά 50ρικο.Γιατι τόσο κοστίζουν στη Κίνα.

cosgili
03/01/2024, 18:32
Αν δεν θες τα δώρα που συνήθως δίνουν, μπορείς να τα βρεις σε έκπτωση. Αν πχ τα δώρα είναι 400 ευρώ, το παζαρεύεις το 500ρικο στην στρογγυλοποίηση. Ψάξε το και όχι τηλεφωνικώς

400 ευρώ δώρα, μπορεί να μην είναι ούτε 100 στο κόστος για τον έμπορο. Οπότε αυτό που λες δεν έχει καμία βάση.

MG-KTiNoS
03/01/2024, 22:29
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω καινουργιο το tracer 700 με μετρητά.Υπαρχει καμια πιθανότητα να κάνουν καποια έκπτωση 500+ ευρω;Και αν γνωρίζετε καποιον έμπορο/αντιπροσωπεία που να κάνει μεγάλες εκπτώσεις;

Βίνιος

Lioulios
03/01/2024, 23:58
Ολα γινονται ...Ακομα .
Εξαρταται την περιπτωση και παιζουν πολλοι παραμετεροι ρολο .
Εξαρταται σε τι φορολογικη φαση βρισκεται την στιγμη εκεινη ο εμπορος που θα πας να ρωτησεις .
Πιο ευκολα παντως γινεται με μεταχ/νο παρα με καινουριο οπως ειπωθηκε .

ioannispar
04/01/2024, 09:16
Εμενα οχι μονο εκπτωση δεν μου εκαναν οταν τους ειπα για κασερι, αλλα και ουτε δωρα δεν εκαναν. Δεν δινουν λεει τιποτα πια λογω αναμονης της μοτο απο το εργοστασιο. Ολα αυτα σε αντιπροσωπο της yamaha.

omhros
04/01/2024, 09:28
Εμενα οχι μονο εκπτωση δεν μου εκαναν οταν τους ειπα για κασερι, αλλα και ουτε δωρα δεν εκαναν. Δεν δινουν λεει τιποτα πια λογω αναμονης της μοτο απο το εργοστασιο. Ολα αυτα σε αντιπροσωπο της yamaha.

car.gr αναζητηση για καινουργια και συννενοεισαι τηλεφωνικα αρχικα

SONone
04/01/2024, 09:57
σε ανάλογη έρευνα που έκανα αυτές τις ήμερες η απάντηση ειναι "η τιμή που βλέπεις είναι μετρητής" αν πας σε δόσεις θα χρεωθείς παραπάνω.

giorgosb
04/01/2024, 10:03
σε ανάλογη έρευνα που έκανα αυτές τις ήμερες η απάντηση ειναι "η τιμή που βλέπεις είναι μετρητής" αν πας σε δόσεις θα χρεωθείς παραπάνω.

Αυτό ισχύει για οτιδήποτε αγοράσεις μέσω δανείου, όχι μόνο για τα μηχανάκια. Υπάρχει κάποιο επιτόκιο. Εκτός κι αν κάνουν διακανονισμό με άτοκες δόσεις.

omhros
04/01/2024, 10:16
σε ανάλογη έρευνα που έκανα αυτές τις ήμερες η απάντηση ειναι "η τιμή που βλέπεις είναι μετρητής" αν πας σε δόσεις θα χρεωθείς παραπάνω.

οπου βλεπεις τετοια αδιαλλαξια πριν αγορασεις φαντασου πως θα ειναι μετα ενω στα εχουν παρει ,πας αλλου

Lakisss
04/01/2024, 10:22
Εμένα πάντως σε καινούριο Voge των 4000 ευρώ, μου έκοψαν τριακόσια.

omhros
04/01/2024, 10:25
Εμένα πάντως σε καινούριο Voge των 4000 ευρώ, μου έκοψαν τριακόσια.

ποιος? γιατι αυτες τις μερες αγοραζω και εγω voge 300, επισης τιμη με πινακιδα ,τελη κυκλοφοριας κανονικα?

aris19
04/01/2024, 13:10
οπου βλεπεις τετοια αδιαλλαξια πριν αγορασεις φαντασου πως θα ειναι μετα ενω στα εχουν παρει ,πας αλλου

Τι εννοείς ακριβώς; Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα χρηματοδότησης με άτοκες δόσεις, πληρώνοντας με δόσεις είναι δεδομένο ότι θα σου βγει παραπάνω.

Lakisss
04/01/2024, 13:15
ποιος? γιατι αυτες τις μερες αγοραζω και εγω voge 300, επισης τιμη με πινακιδα ,τελη κυκλοφοριας κανονικα?
Πινακίδα, τέλη δικά μου.
Τώρα χλωμό το βλέπω γιατί πουλάνε. Πριν δύο χρόνια προσπαθούσαν να τραβήξουν κόσμο. Το 525 είναι κλεισμένο για δύο φουρνιές μπροστά.

asilver
04/01/2024, 16:54
Εμένα με έκοψε σε Hornet 750 cc από την τιμή καταλόγου 8750, 130Ε+πινακίδες τέλη, προετοιμασία μεταφορικά δλδ με το κλειδί στο χέρι 8620Ε, απαιτείται να τους πάρεις σβάρνα όλους και όχι από το τηλέφωνο

MG-KTiNoS
04/01/2024, 21:36
Τι εννοείς ακριβώς; Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα χρηματοδότησης με άτοκες δόσεις, πληρώνοντας με δόσεις είναι δεδομένο ότι θα σου βγει παραπάνω.

άλλο λέει.... Κι έχει δίκιο.
Ότι όταν σου κάνουν το βαρύ πεπόνι ΠΡΙΝ στα πάρουν (αυτό είναι κι άμα σ αρέσει)
σκέψου τι θα σου πουν αφού σου τα πάρουν αν τύχει και τους χρειαστείς (για καμιά εγγύηση πχ)

Πάντως εγώ είπα να ρωτήσει στο μότο Βύνιος αλλά ο τύπος προφανώς έχει αποχωρίσει απ την κουβέντα
οπότε δε βλέπω και το λόγο να το συνεχίσουμε

aris19
04/01/2024, 21:58
άλλο λέει.... Κι έχει δίκιο.
Ότι όταν σου κάνουν το βαρύ πεπόνι ΠΡΙΝ στα πάρουν (αυτό είναι κι άμα σ αρέσει)
σκέψου τι θα σου πουν αφού σου τα πάρουν αν τύχει και τους χρειαστείς (για καμιά εγγύηση πχ)

Πάντως εγώ είπα να ρωτήσει στο μότο Βύνιος αλλά ο τύπος προφανώς έχει αποχωρίσει απ την κουβέντα
οπότε δε βλέπω και το λόγο να το συνεχίσουμε

Αυτό που λες για το ύφος "και αν σου αρέσει" από τον πωλητή το καταλαβαίνω και δεν διαφωνώ. Με εκνευρίζει και εμένα αυτό, ειδικά από πωλητές σε πιο "premium" μάρκες. Όμως στο αρχικό σχόλιο δεν διευκρινίζεται αν όντως είχε ύφος ο πωλητής ή αν του είπε ότι με κάποιο πλάνο χρηματοδότησης θα έχει επιτόκιο, πράγμα αυτονόητο.

PaNick67
05/01/2024, 08:31
Δεν καταλαβαινω τον ορο μετρητα. Δηλαδη θα πας μια σακουλα λεφτα με 10 χιλιαρικα μεσα και θα αγορασεις μηχανη; Γιατι να το κανεις αυτο; Ποια η διαφορα με την μεταφορα χρηματων ηλεκτρονικα ή με την πληρωμη με καρτα ή την τραπεζικη επιταγη; Αφου για το καταστημα μετρητα ειναι και αυτα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει εισαγωγεας, αντιπροσωπος, καθετη μοναδα που θα το δεχτει αυτο. Σε περιπτωση ελεγχου το προστιμο ειναι μεγαλο, γιατι να ρισκαρει;


Πριν εναμιση χρονο επαιρνα προσφορες για Τ700, κανενα καταστημα δεν εκανε εκπτωση επι της τιμης, μονο καποια δωρα. Οπως ελεγαν ολοι τοτε, αν δεν ομαλοποιηθει η αφιξη μοτοσυκλετων δεν θα κανουν εκπτωσεις. Οταν εχουμε 20 παραγγελιες και ερχονται 15 μηχανες, οταν κανουμε αγωνα να μεινει η μοτο στο μαγαζι 2-3 μερες παραπανω να την δει ο κοσμος, τι εκπτωσεις λες;

Τωρα για εκπτωση μονο σε καποιον εμπορο που θελει να πιασει στοχους, λιγο πριν το τελος της χρονιας και αν. Στην αρχη της χρονιας που ειμαστε δεν νομιζω.

MG-KTiNoS
05/01/2024, 10:38
Δεν καταλαβαινω τον ορο μετρητα. Δηλαδη θα πας μια σακουλα λεφτα με 10 χιλιαρικα μεσα και θα αγορασεις μηχανη; Γιατι να το κανεις αυτο; Ποια η διαφορα με την μεταφορα χρηματων ηλεκτρονικα ή με την πληρωμη με καρτα ή την τραπεζικη επιταγη; Αφου για το καταστημα μετρητα ειναι και αυτα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει εισαγωγεας, αντιπροσωπος, καθετη μοναδα που θα το δεχτει αυτο. Σε περιπτωση ελεγχου το προστιμο ειναι μεγαλο, γιατι να ρισκαρει;


Πριν εναμιση χρονο επαιρνα προσφορες για Τ700, κανενα καταστημα δεν εκανε εκπτωση επι της τιμης, μονο καποια δωρα. Οπως ελεγαν ολοι τοτε, αν δεν ομαλοποιηθει η αφιξη μοτοσυκλετων δεν θα κανουν εκπτωσεις. Οταν εχουμε 20 παραγγελιες και ερχονται 15 μηχανες, οταν κανουμε αγωνα να μεινει η μοτο στο μαγαζι 2-3 μερες παραπανω να την δει ο κοσμος, τι εκπτωσεις λες;

Τωρα για εκπτωση μονο σε καποιον εμπορο που θελει να πιασει στοχους, λιγο πριν το τελος της χρονιας και αν. Στην αρχη της χρονιας που ειμαστε δεν νομιζω.

Το μετρητό βολεύει στη φοροδιαφυγή αλλά παίζει πιο πολύ στο μτχ.
Το τα σκάω μπαμ σε λογαριασμό γλιτώνει τη μανούρα της τράπεζας και κάποια έξοδα.
Μπορεί πχ να τα έχει ανάγκη εδώ και τώρα

omhros
05/01/2024, 11:46
ρε παιδια οταν ο καποιος λεει αγορα μετρητοις εννοει σου πληρωνω ολη την τιμη αγορας αμεσως ,προφανως μεταφορα μεσω τραπεζων, επιταγη ,κλπ

MG-KTiNoS
05/01/2024, 12:02
ρε παιδια οταν ο καποιος λεει αγορα μετρητοις εννοει σου πληρωνω ολη την τιμη αγορας αμεσως ,προφανως μεταφορα μεσω τραπεζων, επιταγη ,κλπ

Δεν μπορεί να λέει γράψε το τάδε μηχανάκι ότι το πούλησες 5 και τσάκω κι άλλα 5 μαυρα?

:lol:

Dr.Monty
05/01/2024, 12:03
ποιος? γιατι αυτες τις μερες αγοραζω και εγω voge 300, επισης τιμη με πινακιδα ,τελη κυκλοφοριας κανονικα?

Και ο Λούρος στο Χαλάνδρι αυτο εκανε σε μένα. Ήταν ενα ποσο (νομίζω 250-300) το οποίο ή εδινε σε δώρα ή εκπτωση.

Dimmanoukas
05/01/2024, 13:08
Ίσως όμως έχει να κάνει και με την εκάστοτε εταιρία και μοντέλο, καθώς επίσης και πόσο καιρό έχει μείνει στην αντιπροσωπεία (εμπορικότητα του μοντέλου)

Πολύ καλή εικόνα έχω προσωπικά και από το κ. Λουρο που προαναφέρθηκε, αλλά και από την Motom στο Νέο Ηράκλειο.

Lioulios
05/01/2024, 15:35
Δεν μπορεί να λέει γράψε το τάδε μηχανάκι ότι το πούλησες 5 και τσάκω κι άλλα 5 μαυρα?

:lol:

Μονο μεταχειρο αυτο .
Στα καινουρια εχουν τιμολογια αγορας οι εμποροι και δεν μπορουν να σου πουλησουν μοτο του 10ρικου στο 5ληρο.

Παντως οποιαδηποτε συναλλαγη πανω απο 500 ευρω πρεπει να φανει στην τραπεζα .

MG-KTiNoS
05/01/2024, 16:10
Μονο μεταχειρο αυτο .
Στα καινουρια εχουν τιμολογια αγορας οι εμποροι και δεν μπορουν να σου πουλησουν μοτο του 10ρικου στο 5ληρο.

Παντως οποιαδηποτε συναλλαγη πανω απο 500 ευρω πρεπει να φανει στην τραπεζα .

Δηλαδή δεν μπορεί να το κάνει προσφορά γιατί του έμεινε και καλά στοκ αν ας πούμε έχει πουλήσει πολλά φέτος?
:lol:

peterTHErider
05/01/2024, 16:44
Διαβάζω πολλες ανακρίβειες στο θέμα αλλά τέλος πάντων.
Να ξερετε(που πολλοί δεν το ξέρετε)πως τους εμπόρους τους συμφέρει να πάρετε δάνειο και όχι τα λεφτά cash.οταν λέμε cash Φυσικά εννοουμε μεταφορά από λογαριασμό.
Γιατί τους συμφέρει? Ο έμπορος θα πάρει όλα τα λεφτά αμέσως από την τράπεζα και στο τελος της χρονιάς ανάλογα πόσα δάνεια πούλησε θα πάρει μπόνους από την τράπεζα γιατί η τράπεζα θα βγάζει πολλούς τόκους από τα εκάστοτε δάνεια.
Μην νομίζει κάνεις σας πως όταν αγοράζετε κάτι με δάνειο ο έμπορος θα τα πάρει σιγά σιγά.
Με το δάνειο έχετε να κανετε μόνο με την τράπεζα.
Δεν δελεάζει τις αντιπροσωπείες αν πάτε να πάρετε κάτι Cash. Το μόνο που τους προσφέρει είναι ότι δεν θα ασχοληθούν να στείλουν τα χαρτιά σας.

Lakisss
05/01/2024, 17:11
Και ο Λούρος στο Χαλάνδρι αυτο εκανε σε μένα. Ήταν ενα ποσο (νομίζω 250-300) το οποίο ή εδινε σε δώρα ή εκπτωση.

Επιβεβαιώνω για τον Λούρο. Μου έκοψε στο καινούριο και ανέλαβε να πουλήσει και το παλιό.

Aps07
05/01/2024, 18:15
εγω αυτό που εννούσα ειναι με μεταφορά σε λογαριασμό και οχι με δάνεια-τράπεζες κλπ.Ωστόσο στις περισσότερους εμπόρους που πήγα,απλά εκοβαν τα τέλη ταξινόμησες(100 ευρω) και κάποιοι έκαναν χαζό δώρα συναγερμό,κράνος κλπ και οταν τους ειπα να κόψουν την τιμή αντι για τα δώρα δεν το δεχτηκαν.

Bowleno
05/01/2024, 18:33
Επιβεβαιώνω για τον Λούρο. Μου έκοψε στο καινούριο και ανέλαβε να πουλήσει και το παλιό.

Επιβεβαιώνω κι εγώ.... Έδωσα το 300 σε πολύ καλή τιμή και πήρα το 500

NikosBu
15/02/2024, 07:25
άλλο λέει.... Κι έχει δίκιο.
Ότι όταν σου κάνουν το βαρύ πεπόνι ΠΡΙΝ στα πάρουν (αυτό είναι κι άμα σ αρέσει)
σκέψου τι θα σου πουν αφού σου τα πάρουν αν τύχει και τους χρειαστείς (για καμιά εγγύηση πχ)

Πάντως εγώ είπα να ρωτήσει στο μότο Βύνιος αλλά ο τύπος προφανώς έχει αποχωρίσει απ την κουβέντα
οπότε δε βλέπω και το λόγο να το συνεχίσουμε

Έχει προσφορές ο Moto vinios? Έλεγα να τσεκάρω γιατι έχει μεγάλη γκάμα ειδικά απο 9άρια που τα έχω ιδιαίτερη αγάπη. Αυτά βέβαια δεν με έχουν ιδιαίτερη αγάπη οταν κάνουν 12.500 χιλιάρικα:) συν ότι πήρα τηλέφωνο σε Ματάκο για να μιλήσω για το Tracer 700 και μου ανέφερε πως ο κατάλογος που θα έρθει τώρα θα περιέχει αυξήσεις:D.

DRAKONET
15/02/2024, 22:58
Επιβεβαιώνω για τον Λούρο. Μου έκοψε στο καινούριο και ανέλαβε να πουλήσει και το παλιό.

ΛΟΥΡΟΣ....one and only !!:)