PDA

View Full Version : vfm Laptop



Σελίδες : [1] 2

RaGe_Raptor
08/01/2024, 18:48
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να βρω ένα vfm Laptop με την ευρύτερη έννοια του όρου. Δεν με πειράζει να φτάσω 7-8 κατοσταρικα, αρκεί να πιάνουν τόπο.
"Πολύ γενικό " θα μου πείτε, κι έτσι είναι.
Ιδανικά θα ήθελα 14αρι, το Zenbook πχ αν δεν το είχαν πάει +200€ από την Κυριακή μέχρι σήμερα.
Απλώς θα ήθελα να είναι όσο πιο futureproof γίνεται και να μπορέσει με υπομονή να κάνει κάνα κοψε-ραψε σε GoPro-ειδή βίντεο .

Shinigami Ryuk
08/01/2024, 19:57
Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)

AUFGEBRACHT
08/01/2024, 19:59
https://www.e-lenovo.gr/e-lenovo-gr/laptops-and-ultrabooks/convertible-and-yoga/flex-series/lenovo-flex-5-glass-14in-ips300nits-touch-ryzen7-5700-16gb-ssd512-w11-digitalpen-backlit-fingerprint-cam1080p.html

Πως σου φαίνεται αυτό;

AUFGEBRACHT
08/01/2024, 20:05
Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)

Παθών κι εσύ με Dell; Συμφωνώ κι επαυξάνω, μπορεί μέχρι πριν κάποια χρόνια τα Dell να διαφημίζονταν σαν αξιόπιστα και με φοβερό service, πλέον τα θεωρώ απλά σκουπίδια, και σίγουρα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ value for money!!! Πριν μια βδομάδα αναγκάστηκα να πάρω καινούριο laptop, έχω λάπτοπ τριετίας που έκανε ένα χιλιάρικο και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γτ δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο σε συγκεκριμένα πλήκτρα, λόγω φθηνής κατασκευής...Μακρυά από Dell πλέον, απλά ΜΑΚΡΥΑ!!!

ΓιώργοςΤΤ
08/01/2024, 20:11
To πραγματικό vfm είναι να ψάξεις στο ebay για κάποιο μεταχειρισμένο. Έχει πολύ καλά κομμάτια σε φοβερές τιμές.

Οπωσδήποτε αυτό που θα βρεις να έχει 16GB RAM και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Για να ξέρεις που να κινηθείς, i7 8ης γενιάς ναι και πάνω και μία καλή κάρτα γραφικών είναι πολύ δυνατά για την δουλειά που περιγράφεις σήμερα και κατά την προσωπική μου γνώμη θα είναι για αρκετό καιρό ακόμα.

RaGe_Raptor
08/01/2024, 20:18
https://www.e-lenovo.gr/e-lenovo-gr/laptops-and-ultrabooks/convertible-and-yoga/flex-series/lenovo-flex-5-glass-14in-ips300nits-touch-ryzen7-5700-16gb-ssd512-w11-digitalpen-backlit-fingerprint-cam1080p.html

Πως σου φαίνεται αυτό;

Κάτι τέτοιο είχα κατά νου, ευχαριστώ!

RaGe_Raptor
08/01/2024, 20:21
Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)

Ένα Inspiron από το 2014 είχε χαλιά οθόνη αλλά γενικότερα καλη κατασκευή. Αλλά οκ , θα μείνω μακριά

RaGe_Raptor
08/01/2024, 20:24
To πραγματικό vfm είναι να ψάξεις στο ebay για κάποιο μεταχειρισμένο. Έχει πολύ καλά κομμάτια σε φοβερές τιμές.

Οπωσδήποτε αυτό που θα βρεις να έχει 16GB RAM και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Για να ξέρεις που να κινηθείς, i7 8ης γενιάς ναι και πάνω και μία καλή κάρτα γραφικών είναι πολύ δυνατά για την δουλειά που περιγράφεις σήμερα και κατά την προσωπική μου γνώμη θα είναι για αρκετό καιρό ακόμα.

Θα μπλεξω,ρε γαμωτ. Θέλω πιο σιγουράκια.

ΓιώργοςΤΤ
08/01/2024, 20:25
Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)

Τί πρόβλημα αντιμετώπισες με το Dell?

AUFGEBRACHT
08/01/2024, 20:36
Ένα Inspiron από το 2014 είχε χαλιά οθόνη αλλά γενικότερα καλη κατασκευή. Αλλά οκ , θα μείνω μακριά

Κι εγώ είχα ένα Inspiron πάνω-κάτω ίδιας χρονολογίας, το οποίο είχε άθλια οθόνη και μπαταρία, αλλά δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα και τον έχει η μεγάλη μου...

Και λόγω της προηγούμενης αξιοπιστίας, έκανα το λάθος και πήρα ένα Inspiron 5593...ακόμα κλαίω τα λεφτά...μόνο καλύτερη οθόνη...μπαταρία ακόμα πιο χάλια, συνεχή προβλήματα με το πληκτρολόγιο, μέχρι που έγινε απλά μη λειτουργικός...από έρευνα που έκανα στο ίντερνετ, σε ξένα φόρουμ, η Dell δεν θα έπρεπε απλά να πουλάει ένα τέτοιο κατασκευαστικό σκουπίδι και να τον είχε αποσύρει...όλα τα προβήματα οφείλονται στην κακή κατασκευή και στην χείριστη -ή μάλλον ανύπαρκτη- διαχείριση της θερμοκρασίας...έστειλα mail στην Dell Hellas και δεν έλαβα ποτέ απάντηση...προφανώς και γνωρίζουν τα προβλήματα που υπάρχουν και δεν ασχολούνται...

Γενικά στις ΗΠΑ πλέον η Dell έχει πέσει πολύ σε αξιοπιστία και στην υπόληψη, ακόμα και οι premium και πανάκριβοι XPS έχουν πρόβλημα με την θερμοκρασία και τους επεξεργαστές της Intel, καθώς η Dell επιμένει να τοποθετεί πανίσχυρους επεξεργαστές σε σασί το οποίο πολύ απλά δεν μπορεί να διαχειριστεί τις θερμοκρασίες αυτές...

AUFGEBRACHT
08/01/2024, 20:44
Τί πρόβλημα αντιμετώπισες με το Dell?

Να πω εγώ; Μια βδομάδα μετά τη λήξη της διετούς εγγύησης, σταμάτησαν να δουλεύουν συγκεκριμένα πλήκτρα...τα b, n, space, βελάκια, και το 5 και 6 στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Όλοι οι χρήστες αναφέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πλήκτρα, μα ακριβώς τα ίδια. Εδώ και 2 εβδομάδες, δια μαγείας τα πλήκτρα δούλεψαν, και σταμάτησαν να δουλεύουν εντελώς τα πλήκτρα z,x,c,v,b, ενώ συνεχίζουν να μην δουλεύουν τα πλήκτρα 5 και 6 στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Μετά από αρκετή ώρα, τα πλήκτρα μπορεί να δουλέψουν, αλλά πατάς μια φορά και ο χαρακτήρας εμφανίζεται 3 φορές, σαν να το πατάς παρατεταμένα...ή εκεί που πληκτρολογείς, κολλάει, σταμάταει, και μετά πατιέται με καθυστέρηση ο χαρακτήρας πολλαπλές φορές πάλι.

Όσοι άλλαξαν πληκτρολόγιο, αναφέρουν ότι μετά από κάποιους μήνες το πρόβλημα επιστρέφει. Επίσης, καλοκαίρι δεν μπορούσες να ακουμπήσεις το λάπτοπ, η περιοχή γύρω από το touchpad απλά ζεμάταγε, ενώ πολλές φορές η οθόνη εμφάνιζε το φαινόμενο να παρουσιάζει τρέμουλο και γραμμές που μόλις γινόταν restart εξαφανιζόταν...και μιλάμε για laptop που κόστισε το 2019 €950...

ΓιώργοςΤΤ
08/01/2024, 20:50
Όντως όσα περιγράφεις ακούγονται σαν κατασκευαστικό πρόβλημα.

Shinigami Ryuk
08/01/2024, 22:49
Να πω λοιπον και εγω την ιστορια μου.

Δεν ειμαι tech freak και η χρηση που κανω στα μηχανηματα ειναι πολυ βασικη.Ουτε ταινιες,ουτε gaming απλο σερφαρισμα.

Το 2015 αγορασα ενα Inspiron 15 που εκανε 500+ ευρω.i5 επεξεργαστη,8gb ram,αυτονομη καρτα γραφικων(νομιζω),απο το οποιο εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Ειχε τα θεματακια του εξαρχης αλλα λογω Dell service ολα λυθηκαν πολυ ευκολα.Με ειχε εντυπωσιασει τοσο πολυ το σερβις της Dell που σε συνδιασμο με το οτι το μηχανημα με ικανοποιουσε απολυτα επινα νερο στο ονομα της Dell.

Οποτε περυσι που αποφασισα να παρω καινουριο,ενω συνεχιζα να ειμαι ικανοποιημενος απο το παλιο(δοθηκε σε κοντινο μου προσωπο),ειπα ασυζητητι Dell.

Και το μετανιωσα μεσα σε 15 μερες.

Αποφασισα να αγορασω το καινουριο Inspiron με i5,8gb ram,τα ιδια χαρακτηριστηκα με το προηγουμενο,πιστευοντας οτι θα μεινω ικανοποιημενος.
Το λαπτοπ σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι καλο,ομως:

-Δουλευει μονιμα με 80+% μνημη,παροτι αλλαξα win,εσβησα αχρειαστα προγραμματα κλπ.Αν εχω καταλαβει καλα μαλλον η καρτα γραφικων δεν ειναι ανεξαρτητη οποτε τραβαει μνημη και εχει σαν αποτελεσμα απο την πρωτη μετρα που το πηρα στιγμες στιγμες να λαγκαρει και να θελει επανεκκινηση για να στρωσει.

-Ο τροπος που ψυχεται και απαγει την θερμοτητα μαλλον δεν ειναι ιδανικος γιατι οταν βλεπω βιντεακια στο yt το λαπτοπ ζεματαει και επειδη ειναι μεταλλικο το σωμα αυτο το κανει ακομα χειροτερο.

-Υπαρχουν στιγμες που ο επεξεργαστης βαραει και αυτος κατι τρελα νουμερα της ταξης του 80-90% αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο(1' το πολυ)οποτε δεν του δινω και πολυ σημασια.

Ολα αυτα μπορει να ειναι νορμαλ για καποιον γνωστη.Το θεμα το δικο μου ειναι οτι για τις 700+ λιρες που το πηρα θα επρεπε για καποιον χρηστη σαν εμενα που κανει μονο πολυ βασικα πραγματα οχι απλα να ικανοποιει αλλα να πεταει.

Επισης ενω το σερβις ηταν

-"Γεια σας εχω ενα προβλημα με το touchpad"

1' λεπτο μετα ο τεχνικος ειναι σπιτι

-"Οκ,κανενα προβλημα,αλλαζουμε και μητρικη αμα λαχει.Δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για τετοιες λεπτομερειες"

Τωρα εχει γινει "μιληστε πρωτα με το botακι και αν δεν βγαλετε ακρη κατεβαστε το διαγνωστικο και βλεπουμε..."

Γι αυτο απο εμενα για την Dell ειναι οχι.Αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος απο θεματα αγορας ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κατι πιο vfm απο την Dell.Μεχρι και τα Mac αρχιζουν να μου φαινονται πιο θελκτικα και ας ειναι και πανακριβα.

ΓιώργοςΤΤ
08/01/2024, 22:53
https://www.skroutz.gr/s/40847558/Lenovo-IdeaPad-Gaming-3-15ACH6-15-6-IPS-FHD-120Hz-Ryzen-7-5800H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-3050-Ti-No-OS-2x-8GB-DDR4-Shadow-Black-US-Keyboard.html

Με μια γρήγορη ματιά κάτι τέτοιο θα έπαιρνα.

Αυτό που έβαλα είναι χωρίς λειτουργικό, θα πρέπει να βρεις κάποιον να στο εγκαταστήσει. Κλειδί αν θέλεις μπορείς να πάρεις με 10€ online.

ΓιώργοςΤΤ
08/01/2024, 22:57
Να πω λοιπον και εγω την ιστορια μου.

Δεν ειμαι tech freak και η χρηση που κανω στα μηχανηματα ειναι πολυ βασικη.Ουτε ταινιες,ουτε gaming απλο σερφαρισμα.

Το 2015 αγορασα ενα Inspiron 15 που εκανε 500+ ευρω.i5 επεξεργαστη,8gb ram,αυτονομη καρτα γραφικων(νομιζω),απο το οποιο εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Ειχε τα θεματακια του εξαρχης αλλα λογω Dell service ολα λυθηκαν πολυ ευκολα.Με ειχε εντυπωσιασει τοσο πολυ το σερβις της Dell που σε συνδιασμο με το οτι το μηχανημα με ικανοποιουσε απολυτα επινα νερο στο ονομα της Dell.

Οποτε περυσι που αποφασισα να παρω καινουριο,ενω συνεχιζα να ειμαι ικανοποιημενος απο το παλιο(δοθηκε σε κοντινο μου προσωπο),ειπα ασυζητητι Dell.

Και το μετανιωσα μεσα σε 15 μερες.

Αποφασισα να αγορασω το καινουριο Inspiron με i5,8gb ram,τα ιδια χαρακτηριστηκα με το προηγουμενο,πιστευοντας οτι θα μεινω ικανοποιημενος.
Το λαπτοπ σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι καλο,ομως:

-Δουλευει μονιμα με 80+% μνημη,παροτι αλλαξα win,εσβησα αχρειαστα προγραμματα κλπ.Αν εχω καταλαβει καλα μαλλον η καρτα γραφικων δεν ειναι ανεξαρτητη οποτε τραβαει μνημη και εχει σαν αποτελεσμα απο την πρωτη μετρα που το πηρα στιγμες στιγμες να λαγκαρει και να θελει επανεκκινηση για να στρωσει.

-Ο τροπος που ψυχεται και απαγει την θερμοτητα μαλλον δεν ειναι ιδανικος γιατι οταν βλεπω βιντεακια στο yt το λαπτοπ ζεματαει και επειδη ειναι μεταλλικο το σωμα αυτο το κανει ακομα χειροτερο.

-Υπαρχουν στιγμες που ο επεξεργαστης βαραει και αυτος κατι τρελα νουμερα της ταξης του 80-90% αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο(1' το πολυ)οποτε δεν του δινω και πολυ σημασια.

Ολα αυτα μπορει να ειναι νορμαλ για καποιον γνωστη.Το θεμα το δικο μου ειναι οτι για τις 700+ λιρες που το πηρα θα επρεπε για καποιον χρηστη σαν εμενα που κανει μονο πολυ βασικα πραγματα οχι απλα να ικανοποιει αλλα να πεταει.

Επισης ενω το σερβις ηταν

-"Γεια σας εχω ενα προβλημα με το touchpad"

1' λεπτο μετα ο τεχνικος ειναι σπιτι

-"Οκ,κανενα προβλημα,αλλαζουμε και μητρικη αμα λαχει.Δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για τετοιες λεπτομερειες"

Τωρα εχει γινει "μιληστε πρωτα με το botακι και αν δεν βγαλετε ακρη κατεβαστε το διαγνωστικο και βλεπουμε..."

Γι αυτο απο εμενα για την Dell ειναι οχι.Αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος απο θεματα αγορας ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κατι πιο vfm απο την Dell.Μεχρι και τα Mac αρχιζουν να μου φαινονται πιο θελκτικα και ας ειναι και πανακριβα.

Επειδή αναφέρεις θέμα με θερμοκρασία, είναι πιθανόν το σύστημα να έχει lag λόγω throttling του επεξεργαστή (ρίχνει την απόδοση μέχρι να κρυώσει). Πάρε μια βάση με ανεμιστήρα και δούλευε το εκεί. Θα βοηθήσει απίστευτα.

Γενικά λάπτοπ που ακουμπάει σε ξύλο ή γυαλί υποφέρει. Αν δεν θέλετε να βάλετε βάση, ακουμπήστε το σε δύο βιβλία.

Tα 8 GB RAM σήμερα δυστυχώς δεν είναι αρκετά με τους πόρους που καταναλώνουν τα Windows.

Zodd
08/01/2024, 23:14
Κάτι τέτοιο είχα κατά νου, ευχαριστώ!

Λάπτοπ με επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης* με μόνο την ενσωματωμένη σε αυτόν καρτα γραφικών, μικρή οθόνη (14") και σχετικά μικρή ανάλυση (για 2024)..ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή για futureproof μηχανημα που προορίζεται για επεξεργασία βίντεο. Επιπλέον ένα κομμάτι της τιμής του σίγουρα πάει στην περιστρεφόμενη οθόνη, που σιγουρα ρίχνει την σχέση επιδοσεις/τιμή.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν θα κάνεις την δουλεία σου απαραίτητα, αλλά ότι ενδεχομένως να μπορείς να βρεις κάτι πιο κοντά στις ανάγκες σου σε αυτό το μπάτζετ.

*Η ένδειξη "U" στο "5700U" δηλώνει μοντέλο χαμηλής κατανάλωσης οπότε δεν μπορείς να αναμένεις τις πλήρεις δυνατότητες ενός 5700

νεοσσός
08/01/2024, 23:15
...
Οποτε περυσι που αποφασισα να παρω καινουριο,ενω συνεχιζα να ειμαι ικανοποιημενος απο το παλιο(δοθηκε σε κοντινο μου προσωπο),ειπα ασυζητητι Dell.
Και το μετανιωσα μεσα σε 15 μερες.
Αποφασισα να αγορασω το καινουριο Inspiron με i5,8gb ram,τα ιδια χαρακτηριστηκα με το προηγουμενο,πιστευοντας οτι θα μεινω ικανοποιημενος.


Tα 8 GB RAM σήμερα δυστυχώς δεν είναι αρκετά με τους πόρους που καταναλώνουν τα Windows.
Όπως γράφει ο Γιώργος, είναι πολύ σημαντικό ένας σύγχρονος υπολογιστής να έχει τουλάχιστον 16 GByte RAM. Κοίταξε αν αναβαθμίζεται η RAM. Επίσης σημαντικό είναι να έχει δίσκο SSD τουλάχιστον 500 GByte και επεξεργαστή 8ης γενιάς και άνω, κατ' ελάχιστο τετραπύρηνο (ιδανικά i5 και άνω ή αν είναι i3 να είναι 10ης γενιάς ή νεότερος).

Τέλος, τα Windows 10 του χρόνου θα πάψουν να υποστηρίζονται επίσημα (https://learn.microsoft.com/en-us/lifecycle/products/windows-10-home-and-pro), οπότε καλό είναι να κοιτάζετε προς Windows 11.

Shinigami Ryuk
08/01/2024, 23:17
Επειδή αναφέρεις θέμα με θερμοκρασία, είναι πιθανόν το σύστημα να έχει lag λόγω throttling του επεξεργαστή (ρίχνει την απόδοση μέχρι να κρυώσει). Πάρε μια βάση με ανεμιστήρα και δούλευε το εκεί. Θα βοηθήσει απίστευτα.

Γενικά λάπτοπ που ακουμπάει σε ξύλο ή γυαλί υποφέρει. Αν δεν θέλετε να βάλετε βάση, ακουμπήστε το σε δύο βιβλία.

Tα 8 GB RAM σήμερα δυστυχώς δεν είναι αρκετά με τους πόρους που καταναλώνουν τα Windows.

Δικιο εχεις εν μερει και στα δυο πραγματα που αναφερθηκες ομως δεν αντιμετωπισα αυτα προβληματα με το προηγουμενο Inspiron που ειχα.

8αρα μνημη ειχε και το αλλο και δεν λαγκαρε ποτε,δουλευε maximum στα 50-60%,ενω το τωρινο ειναι μονιμα στα 85%.Δεν ειμαι σιγουρος οτι φταινε τα win γιατι μετα απο 1 εβδομαδα που πηρα το καινουριο επειδη ειχα ξενερωσει του περασα τα 10 και εκανε τα ιδια.Ξαναλεω οτι ισως για αυτο το προβλημα να φταει η καρτα γραφικων που δεν ειναι ανεξαρτητη.

Επισης και το προηγουμενο ετσι το κακομεταχειριζομουν.Μονιμα στα ποδια μου-πανω στο κρεββατι-στο τραπεζι και το κουλερακι σπανια το ακουγες να ζοριζεται τοσο συχνα οσο στο τωρινο.

Αλλο ενα πραγμα που μου εσκασε στο μυαλο τωρα που σου γραφω ειναι οτι και στα δυο τα Dell δεν μπορεις να γραφεις και να ακουμπας τα χερια δεξια και αριστερα απο το touchpad γιατι δεν ξερω τι γινεται αλλα τρωνε κατι φλασιες και επηρεαζεται η λειτουργια του touchpad και μετακινει τον κερσορα και εκει που πας να γραψεις μια λεξει καταληγεις να εισαι σε αλλη γραμμη/παραγραφο ή μαρκαρει ολοκληρες λεξεις και οταν να γραψεις αντικαθιστα την μαρκαρισμενη λεξη(δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος

Ενιγουεις το θεμα δεν ειναι να βρω λυσεις,τωρα που ληγει η εγγυηση θα το ανοιξω και θα του βαλω ακομα μια 8αρα και πιστευω οτι θα λυθουν τα θεματα σε μεγαλο βαθμο.Εκει που ηθελα να επικεντρωθω ειναι το vfm.

Δεν αξιζει τα τοσα λεφτα που κανει,ειμαι σιγουρος οτι και λαπτοπ αλλης εταιριας με 400ευρω θα εκανε την ιδια δουλεια.Αλλιως αν ηξερα οτι θα ηταν τετοια φολα θα εδινα 1000+να παρω ενα Mac που οποιον ρωτησεις θα σου πει τα καλυτερα.

Ετσι και αλλιως αυτη θα μας τα φαει στο τελος.

RaGe_Raptor
08/01/2024, 23:23
https://www.skroutz.gr/s/40847558/Lenovo-IdeaPad-Gaming-3-15ACH6-15-6-IPS-FHD-120Hz-Ryzen-7-5800H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-3050-Ti-No-OS-2x-8GB-DDR4-Shadow-Black-US-Keyboard.html

Με μια γρήγορη ματιά κάτι τέτοιο θα έπαιρνα.

Αυτό που έβαλα είναι χωρίς λειτουργικό, θα πρέπει να βρεις κάποιον να στο εγκαταστήσει. Κλειδί αν θέλεις μπορείς να πάρεις με 10€ online.

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι τα gaming laptop είναι και ογκώδη και βαριά. Θέλω 14αρι λόγω φορητότητας. Ελαφρύ και για την μεταφορά του με τσάντα αλλά και στο χέρι . Τα gaming laptop δύσκολα τα δουλεύεις εκτός τραπεζιού/γραφείου.

Shinigami Ryuk
08/01/2024, 23:24
Όπως γράφει ο Γιώργος, είναι πολύ σημαντικό ένας σύγχρονος υπολογιστής να έχει τουλάχιστον 16 GByte RAM. Επίσης σημαντικό είναι να έχει δίσκο SSD τουλάχιστον 500 GByte και επεξεργαστή 8ης γενιάς και άνω, τουλάχιστον τετραπύρηνο (ιδανικά i5 και άνω ή αν είναι i3 να είναι τουλάχιστον 10ης γενιάς).

Τέλος, τα Windows 10 του χρόνου θα πάψουν να υποστηρίζονται επίσημα (https://learn.microsoft.com/en-us/lifecycle/products/windows-10-home-and-pro), οπότε καλό είναι να κοιτάζετε προς Windows 11.

Νεοσσε,επειδη σε αλλα νηματα σε εχω δει οτι εισαι σχετικος με το αντικειμενο ενω εγω ειμαι ασχετος θα σου πω μονο το εξης.Δεν ξερω αν τα 11 ειναι πιο βαρια απο τα 10,ουτε αν ο επεξεργαστης που εχω ειναι 8ης-9ης ή 125ης γενιας.

Εγω σαν ασχετος ξερω οτι την 1/1/23 ειχα ενα μηχανημα 7 ετων με ταδε χαρακτηριστικα και στις 2/1/23 ενα μηχανημα με τα ιδια χαρακτηριστικα(ισως και καλυτερα λογω νεοτητος) το οποιο ηταν χειροτερο σαν εμπειρια απο το παλιο.Μερα με νυχτα χειροτερο και δεν υπερβαλλω.

Volpad
08/01/2024, 23:25
Δεν γνωρίζω για τα dell, αλλα γενικά, οι τιμές των laptop έχουν ανέβει πάρα πολύ.
Για να πάρεις αντίστοιχο laptop που το '19 το έπαιρνες με 700€, τώρα πρέπει να δώσεις 1200 ξέρω γώ.

Εγώ πήρα ένα HP omen το 2017 και είμαι ακόμα και σήμερα απόλυτα ικανοποιημένος.
Το είχα πάρει ακριβά βέβαια (περι τα 1500), αλλα η χρήση που του κάνω είναι αρκετά πιεστική...
Εκτός απο visual studio, χρησιμοποιώ αρκετά lightroom για τις φωτογραφίες που βγάζω, photoshop, illustrator και indesign για τη δουλειά, πολλές φορές 2 απο τα 3 μαζί και το κακόμοιρο σπάνια το φτάνω στο όριο...
Του έχω 32gb ραμ βεβαια και έχω βάλει 2 φυσαρμόνικες (ναι φυσαρμόνικες) στα πίσω πόδια για να αερίζεται καλύτερα. (Μη με ρωτήσετε γιατι δεν έχω πάρει βάση. Η απάντηση είναι ουδέν μονιμότερον του προσωρινού...)

Μέχρι πριν 1-2 χρόνια, έπαιζα και κάποια παιχνίδια. λίγο lol, λίγο wow, και κάτι απλούστερα, αλλα τα έπαιζα πάντα σε αρκετά ψηλά γραφικά.

Έχει τον i7 8750H απο τον οποίο πραγματικά έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Είμαι 100% σίγουρος οτι θα αντέξει τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια.


Γενικά εγώ πάντα προτείνω, οτι ακόμα και για απλή χρήση, καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα και να σου κρατήσει περισσότερα χρόνια. laptop με κάτω απο 1000€ σήμερα, δεν θα βγάλει ούτε 2. Και απο ποιότητα κατασκευής και απο χαρακτηριστικά.
Η cpu είναι το σημαντικότερο στα laptop. ram και δίσκοι αναβαθμίζονται.

BLiTzER
08/01/2024, 23:28
H Dell βγάζει εκπληκτικά laptops και έχει εξαιρετική υποστήριξη.

Inspiron είναι - κατά βάση - η budget σειρά της.

ΓιώργοςΤΤ
08/01/2024, 23:31
Η μαύρη αλήθεια είναι ότι τα gaming laptop είναι και ογκώδη και βαριά. Θέλω 14αρι λόγω φορητότητας. Ελαφρύ και για την μεταφορά του με τσάντα αλλά και στο χέρι . Τα gaming laptop δύσκολα τα δουλεύεις εκτός τραπεζιού/γραφείου.

Μην κολλάς στον τίτλο, θέμα marketing είναι, το συγκεκριμένο είναι πολύ ελαφρύ.

RaGe_Raptor
08/01/2024, 23:32
Λάπτοπ με επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης* με μόνο την ενσωματωμένη σε αυτόν καρτα γραφικών, μικρή οθόνη (14") και σχετικά μικρή ανάλυση (για 2024)..ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή για futureproof μηχανημα που προορίζεται για επεξεργασία βίντεο. Επιπλέον ένα κομμάτι της τιμής του σίγουρα πάει στην περιστρεφόμενη οθόνη, που σιγουρα ρίχνει την σχέση επιδοσεις/τιμή.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν θα κάνεις την δουλεία σου απαραίτητα, αλλά ότι ενδεχομένως να μπορείς να βρεις κάτι πιο κοντά στις ανάγκες σου σε αυτό το μπάτζετ.

*Η ένδειξη "U" στο "5700U" δηλώνει μοντέλο χαμηλής κατανάλωσης οπότε δεν μπορείς να αναμένεις τις πλήρεις δυνατότητες ενός 5700

Προσπάθησα να βρω H αλλά ξεφεύγουν σε τιμή.

νεοσσός
08/01/2024, 23:46
...
Εγω σαν ασχετος ξερω οτι την 1/1/23 ειχα ενα μηχανημα 7 ετων με ταδε χαρακτηριστικα και στις 2/1/23 ενα μηχανημα με τα ιδια χαρακτηριστικα(ισως και καλυτερα λογω νεοτητος) το οποιο ηταν χειροτερο σαν εμπειρια απο το παλιο.Μερα με νυχτα χειροτερο και δεν υπερβαλλω.
Αν μας έλεγες ακριβώς τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, πέρα από το Inspiron, i5, 8GB RAM, ίσως μπορούσαμε να σου δώσουμε μερικές συμβουλές, διότι αυτά που περιγράφεις είναι ύποπτα.

Για παράδειγμα μπορεί το laptop να έχει εγκατεστημένο λογισμικό bloatware, καμιά βαριά σουίτα προστασίας ή να έχεις κολλήσει τίποτα και να σου τρώει πόρους. Πάντως η λίγη RAM, σε συνδυασμό με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που δεσμεύει μέρος της, είναι βασικός ύποπτος. Σε πολλούς υπολογιστές αναβαθμίζεται σχετικά εύκολα και οικονομικά, λύνοντας μέρος του προβλήματος. Σκέψου το να την αυξήσεις.

Shinigami Ryuk
08/01/2024, 23:46
H Dell βγάζει εκπληκτικά laptops και έχει εξαιρετική υποστήριξη.

Inspiron είναι - κατά βάση - η budget σειρά της.

Ρε συ Blitzer ναι,budget σειρα ναι.Εγω ομως κανω την ιδια χρηση που κανει η μανα σου στο λαπτοπ. Budget λαπτοπ στις 700 λιρες να ζοριζεται στα βασικα?Δηλαδη αμα ανοιξω 30 tabs στον chrome τι θα κανει?Θα εκραγει?

RaGe_Raptor
08/01/2024, 23:49
Καλά,στο τέλος θα πάρω κάποιο στα 400€ , τουλάχιστον να μην έχω δώσει σοβαρά λ7 αφού όλα σκουπίδια είναι :bawl:

Shinigami Ryuk
08/01/2024, 23:50
Αν μας έλεγες ακριβώς τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, πέρα από το Inspiron, i5, 8GB RAM, ίσως μπορούσαμε να σου δώσουμε μερικές συμβουλές, διότι αυτά που περιγράφεις είναι ύποπτα.

Για παράδειγμα μπορεί το laptop να έχει εγκατεστημένο λογισμικό bloatware, καμιά βαριά σουίτα προστασίας ή να έχεις κολλήσει τίποτα και να σου τρώει πόρους. Πάντως η λίγη RAM, σε συνδυασμό με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που δεσμεύει μέρος της, είναι βασικός ύποπτος. Σε πολλούς υπολογιστές αναβαθμίζεται σχετικά εύκολα και οικονομικά, λύνοντας μέρος του προβλήματος. Σκέψου το να την αυξήσεις.

Αυτο πρεπει να ειναι το προβλημα.Εγραψα και παραπανω οτι θα του βαλω αλλη μια 8αρα να βρω την υγεια μου.

νεοσσός
08/01/2024, 23:50
Άνοιξε τον task manager, κάνοντας δεξί κλικ στη γραμμή εργασιών και επιλέγοντας "Task Manager" (εναλλακτικά πατάς ταυτόχρονα Ctrl+Shift+Esc), πήγαινε στο Performance tab και παρατήρησε τη χρήση της RAM και του δίσκου. Αν έχει τιγκάρει η RAM, θα δεις ότι χρησιμοποιείται στη θέση της ο δίσκος που είναι μερικές τάξεις μεγέθους πιο αργός.

Εάν επιβεβαιώνεται το παραπάνω, πιθανότατα θα δεις μεγάλη διαφορά με διπλάσια RAM, εφόσον την υποστηρίζει το laptop σου. Τα τελευταία χρόνια έχουν βγει μερικά laptop που δεν επιτρέπουν αύξηση της RAM.

doctoras
09/01/2024, 00:04
Για αυτούς που σερφάρουν μόνο κάντε μια δοκιμή για μια εβδομάδα σε Linux θεωρώ ότι δεν θα ξανά ασχοληθείτε με προβλήματα απόδοσης

Τώρα από μοντέλο σε μοντέλο παίζουν διάφορες αλλαγές στα hardware
Για να αποφύγεις Θορυβώδη λαπτοπ που ζεσταίνονται είμαι τις άποψης να τσεκάρεις πριν τι επεξεργαστή θέλεις να φοράει, αυτό καθορίσει πολλα όσον αφορα την απόδοση χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασία.

Αφετέρου δεν πρέπει να αγοράσεις κατω από 32gb ram. Περισσότερη μπορεις, λιγότερη θα σε προσπεράσουν τα specs (εκτός και αν παίζει Linux).

Πάντως όλοι κατασκευαστές αγοράζουν από τους ίδιους προμηθευτές hardware, το λειτουργικό είναι το ίδιο, απομένει με μικρεσ διάφορες το πλαίσιο με το ντιζάιν που μπορεί να επηρεάσει την καλύτερη επαγωγή όταν δουλεύει σε φορτίο

BLiTzER
09/01/2024, 08:15
Ρε συ Blitzer ναι,budget σειρα ναι.Εγω ομως κανω την ιδια χρηση που κανει η μανα σου στο λαπτοπ. Budget λαπτοπ στις 700 λιρες να ζοριζεται στα βασικα?Δηλαδη αμα ανοιξω 30 tabs στον chrome τι θα κανει?Θα εκραγει?

Όχι, δεν είναι λογικό να ζορίζεται "στα βασικά" ένα λάπτοπ των 700€+. Ούτε των 400€. Αλλά μπορεί να ευθύνονται πολλοί παράγοντες γι' αυτό, όπως σημείωσε και ο νεοσσός.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείτε να βγάζετε άχρηστο έναν από τους κορυφαίους κατασκευαστές λάπτοπ επειδή το low-end λάπτοπ που αγοράσατε δεν έχει premium πλαστικά ή "σέρνεται" (πιθανότατα για 1002 άσχετους λόγους).

Τα τελευταία 2 Dell laptops μου των 1500€+ (Latitude και Vostro), με καθημερινή πολύωρη χρήση, με ΠΟΛΥ βαρύ software και ένα σωρό security μαλακίες, πετάνε. Επίσης τη μία φορά που παρουσιάστηκε πρόβλημα (μια στο τόσο εμφανιζόταν ένα warning κατά το boot), είχα next day επισκευή στο σπίτι μου με 0 χρέωση. Και μένω εκτός Αθηνών.

Αυτά. Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν πάντα και τα Lenovo. :p

RaGe_Raptor
09/01/2024, 08:22
Όχι, δεν είναι λογικό να ζορίζεται "στα βασικά" ένα λάπτοπ των 700€+. Ούτε των 400€. Αλλά μπορεί να ευθύνονται πολλοί παράγοντες γι' αυτό, όπως σημείωσε και ο νεοσσός.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείτε να βγάζετε άχρηστο έναν από τους κορυφαίους κατασκευαστές λάπτοπ επειδή το low-end λάπτοπ που αγοράσατε δεν έχει premium πλαστικά ή "σέρνεται" (πιθανότατα για 1002 άσχετους λόγους).

Τα τελευταία 2 Dell laptops μου των 1500€+ (Latitude και Vostro), με καθημερινή πολύωρη χρήση, με ΠΟΛΥ βαρύ software και ένα σωρό security μαλακίες, πετάνε. Επίσης τη μία φορά που παρουσιάστηκε πρόβλημα (μια στο τόσο εμφανιζόταν ένα warning κατά το boot), είχα next day επισκευή στο σπίτι μου με 0 χρέωση. Και μένω εκτός Αθηνών.

Αυτά. Για τους υπόλοιπους, υπάρχουν πάντα και τα Lenovo. :p

Κάνε πρόταση :cool:

BLiTzER
09/01/2024, 08:47
Δεν ασχολούμαι με λάπτοπς. :lol: Για προσωπική χρήση, αυστηρά desktop.

o_gavros
09/01/2024, 08:49
Ο πχιο μεγάλος γλεντζές

BLiTzER
09/01/2024, 08:59
Κάνε πρόταση :cool:

Με μια γρήγορη ματιά, θέτοντας ως budget τα 700-900€, θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο πιθανότατα (με σειρά προτεραιότητας):

1. https://www.skroutz.gr/s/45572245/MSI-Thin-GF63-12VE-665XPL-15-6-FHD-i5-12450H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-4050-No-OS-US-Keyboard.html
2. https://www.skroutz.gr/s/48676357/MSI-Thin-GF63-12UC-1045XPL-15-6-FHD-144Hz-i5-12450H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-3050-No-OS-US-Keyboard.html
3. https://www.skroutz.gr/s/48963905/Acer-Nitro-5-AN515-58-564G-15-6-FHD-144Hz-i5-12450H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-3050-No-OS-US-Keyboard.html

RaGe_Raptor
09/01/2024, 09:01
Με μια γρήγορη ματιά, θέτοντας ως budget τα 700-900€, θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο πιθανότατα (με σειρά προτεραιότητας):

1. https://www.skroutz.gr/s/45572245/MSI-Thin-GF63-12VE-665XPL-15-6-FHD-i5-12450H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-4050-No-OS-US-Keyboard.html
2. https://www.skroutz.gr/s/48676357/MSI-Thin-GF63-12UC-1045XPL-15-6-FHD-144Hz-i5-12450H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-3050-No-OS-US-Keyboard.html
3. https://www.skroutz.gr/s/48963905/Acer-Nitro-5-AN515-58-564G-15-6-FHD-144Hz-i5-12450H-16GB-512GB-SSD-GeForce-RTX-3050-No-OS-US-Keyboard.html

Ωραίος, θενκς.

ΓιώργοςΤΤ
09/01/2024, 09:18
Αυτο πρεπει να ειναι το προβλημα.Εγραψα και παραπανω οτι θα του βαλω αλλη μια 8αρα να βρω την υγεια μου.

Αν θες βγάλε screenshot τον task manager αφού πρώτα πατήσεις ταξινόμηση ανά εφαρμογή που χρησιμοποιεί RAM. Σε κατάσταση idle χωρίς να ανοίξεις εσύ τίποτα.

DoctoR_k6
09/01/2024, 09:45
Εγω ενα Vostro 3500 (11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-1165G7 @ 2.80GHz) εχω εταιρικο που δουλευει ολημερις και παρουσιασε 2 θεματα (περιπου 2 χρονια κατοχης).
Τα 8gb ηταν αστεια και το συστημα σερνοταν. Παω στον IT και του λεω μνημη στα 16. Αλλη μια 8 αρα διπλα κ πεταγε εκει που ζοριζοταν απιστευτα.
Πριν κανα μηνα δεν μου δουλευε μια θυρα USB 3. Ακομα στην εγγυηση...την αλλη μερα στο χωρο εργασιας ηρθε τεχνικος της Dell και αλλαξε μητρικη γιατι ειναι onboard και οχι dongle το USB.

Να σημειωσω πως δεν παιζω παιχνιδια και δεν χρησιμοποιω βαρια προγραμματα για editing video η αλλα συναφη. Σιγουρα ξεχωριστη καρτα γραφικων απαιτειται.
Χωρις βαση με ανεμιστηρα δουλευει αρκετα νορμαλ χωρις να κανει το ελικοπτερο. :lol:
Πριν απο αυτο ειχα 7 χρονια ενα Dell παλι 17αρι. Σκυλι...αλλα ξαναλαεω παντα χρηση γραφειου με εξωτερικο πληκτρολογιο/ποντικι και docking για 2 27αρες οθονες.

AUFGEBRACHT
09/01/2024, 18:45
Ήμουν άδικος που έψεξα την Dell...μπορεί για laptops έως €1.499 να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο, αλλά τελικά είναι απόλυτα λογικό, γτ είναι low end και budget μηχανήματα...

BLiTzER
09/01/2024, 18:57
Συμφωνώ κι επαυξάνω, μπορεί μέχρι πριν κάποια χρόνια τα Dell να διαφημίζονταν σαν αξιόπιστα και με φοβερό service, πλέον τα θεωρώ απλά σκουπίδια, και σίγουρα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ value for money!!! Πριν μια βδομάδα αναγκάστηκα να πάρω καινούριο laptop, έχω λάπτοπ τριετίας που έκανε ένα χιλιάρικο και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γτ δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο σε συγκεκριμένα πλήκτρα, λόγω φθηνής κατασκευής...Μακρυά από Dell πλέον, απλά ΜΑΚΡΥΑ!!!


Ήμουν άδικος που έψεξα την Dell...μπορεί για laptops έως €1.499 να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο, αλλά τελικά είναι απόλυτα λογικό, γτ είναι low end και budget μηχανήματα...

Όσο πιθανό είναι να μη δουλεύει το πληκτρολόγιο* σε ένα Dell είναι και σε οποιασδήποτε άλλης μάρκας. Οπότε όλα τα λάπτοπ είναι σκουπίδια, σύμφωνα με την εκπληκτική λογική σου και το αντιπροσωπευτικότατο δείγμα του ενός (1) μηχανήματος. Επίσης είναι ηλεκτρονικές συσκευές, οπότε μάλλον όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές είναι σκουπίδια. ΜΑΚΡΥΑ!





* μη γνωρίζοντας, φυσικά, πώς το μεταχειρίστηκες.

AUFGEBRACHT
09/01/2024, 19:25
Όσο πιθανό είναι να μη δουλεύει το πληκτρολόγιο* σε ένα Dell είναι και σε οποιασδήποτε άλλης μάρκας. Οπότε όλα τα λάπτοπ είναι σκουπίδια, σύμφωνα με την εκπληκτική λογική σου και το αντιπροσωπευτικότατο δείγμα του ενός (1) μηχανήματος. Επίσης είναι ηλεκτρονικές συσκευές, οπότε μάλλον όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές είναι σκουπίδια. ΜΑΚΡΥΑ!





* μη γνωρίζοντας, φυσικά, πώς το μεταχειρίστηκες.


Η δική σου εκπληκτική λογική ποια είναι; Το ότι η Dell είναι εκπληκτική εταιρεία επειδή οι ακριβές της σειρές είναι καλές; Ή επειδή τα 2 Dell που είχες, είναι αντιπροσωπευτικότερο δείγμα, επειδή ανήκουν σε εσένα;

Δεν υπάρχει πιο ψείρας άνθρωπος από εμένα, είτε αυτό είναι μοτοσυκλέτα, ή υπολογιστής, ή αφυγραντήρας, ή συρραπτικό. Οπότε δεν τίθεται θέμα κακής μεταχείρισης...

Το ξαναγράφω, μιλάω για ένα laptop Dell Inspiron 5593 που τον 09/2020 αγοράστηκε καινούριος €949. Δεν αναφέρομαι ούτε σε κακά πλαστικά, ούτε σε κολλήματα, ούτε σε υπολογιστή που σέρνεται, αντίθετα, ο υπολογιστής πάει σφαίρα. Μια βδομάδα μετά την λήξη της εγγύησης, σταμάτησαν να δουλεύουν συγκεκριμένα πλήκτρα. Επειδή μου έκανε εντύπωση, έψαξα στο διαδίκτυο και ανακάλυψα ότι εκατοντάδες χρήστες αναφέρουν για την συγκεκριμένη σειρά, τους Inspiron 5593 ότι έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο θέμα: Δεν δουλεύουν σε όλους ΑΚΡΙΒΩΣ τα συγκεκριμένα πλήκτρα. Σε όλους τυχαίο; Τα ίδια πλήκτρα σε όλους; Κι όλοι όσοι αναφέρουν το πρόβλημα, όλοι κακομεταχειρίστηκαν τον υπολογιστή με τον ίδιο τρόπο; Ρίξε μια ματιά σε forum της Dell και θα πάρεις μια ιδέα...

Σε κάποιους η Dell αντικατέστησε το πληκτρολόγιο...άλλοι το αντικατέστησαν μόνοι τους...άλλοι πήραν ΟΕΜ πληκτρολόγιο...σε όλους το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι αργά ή γρήγορα...τελικά, ψάχνοντας σε ένα φόρουμ, κάποιος πρώην τεχνικός της Dell (μιλάμε για ΗΠΑ), έγραψε ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κακή κατασκευή και κάκιστη απαγωγή θερμότητας, κι ότι η Dell γνωρίζει το πρόβλημα...όταν υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές από όλον τον κόσμο, για την ίδια σειρά, για το ίδιο πρόβλημα, για τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, ε τότε νομίζω πως είναι αντιπροσωπευτικότατο δείγμα του ότι το συγκεκριμένο λάπτοπ είναι απλά σκουπίδι κατασκευαστικά, και δεν θα έπρεπε καν να κυκλοφορεί...

BLiTzER
09/01/2024, 19:35
H Dell είναι τεράστια εταιρεία γιατί είναι τεράστια εταιρεία και βγάζει ποιοτικά προϊόντα. Google it, διάβασε κάνα βιβλίο, δεν ξέρω. Υπάρχουν τρόποι.

Αν εκατοντάδες Inspiron 5593 έχουν προβληματικά πληκτρολόγια, αυτό σημαίνει ότι εκατοντάδες Inspiron 5593 έχουν προβληματικά πληκτρολόγια. Όχι ότι η Dell είναι κακή εταιρεία και βγάζει σκουπίδια.

AUFGEBRACHT
09/01/2024, 19:55
H Dell είναι τεράστια εταιρεία γιατί είναι τεράστια εταιρεία και βγάζει ποιοτικά προϊόντα. Google it, διάβασε κάνα βιβλίο, δεν ξέρω. Υπάρχουν τρόποι.

Αν εκατοντάδες Inspiron 5593 έχουν προβληματικά πληκτρολόγια, αυτό σημαίνει ότι εκατοντάδες Inspiron 5593 έχουν προβληματικά πληκτρολόγια. Όχι ότι η Dell είναι κακή εταιρεία και βγάζει σκουπίδια.


Εγώ έχω googlάρει για την Dell, και ξέρω πολύ καλά ποια είναι η Dell...κάνε ένα κόπο κι εσύ και διάβασε για την Lenovo που χλευάζεις, και τα ξαναλέμε εάν είναι...αυτό που προτείνεις στους άλλους, τήρησέ το εσύ πρώτα...

Στην τιμή που το παλικάρι ψάχνει υπολογιστή, σε αυτό το εύρος τιμής, οι Dell είναι σκουπίδια, καμία σχέση με vfm και ποιότητα...μόνος σου έγραψες, ότι οι Inspiron είναι budget και low end...2 άτομα του γράψαμε μακρυά από Dell για αυτό που ψάχνει...για την τιμή που ψάχνει...μπορεί οι Dell που κάνουν 2 και 3 και 4 χιλιάρικά να γ@αμάνε και να δέρνουν και να είναι τα πιο ποιοτικά laptop που υπάρχουν...στα 700 και στα 800 ευρώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

katsar
09/01/2024, 20:13
Καλά μην μαλώνετε,έτσι κ αλλιώς οι λέξεις vfm και laptop δεν πάνε στην ίδια πρόταση.:wave2:
Να πω μια αλήθεια; Μέσα στις γιορτές με φώναξε φίλος για Unboxing σε gaming laptop της Lenovo.
16ρα ραμ,30κάτι nvdia και Ι7 καινούργιο.
Όταν πήγα το είχε ανοίξει ήδη και είχε κάνει updates Κτλ,πάλευε να το σετάρει σωστά και να δει τι τρέχει πίσω γιατί έτρωγε κάτι ''κολληματάκια'' που και πού :owned:
Οπότε είναι μην σου τύχει .

RaGe_Raptor
09/01/2024, 20:15
Καλά μην μαλώνετε,έτσι κ αλλιώς οι λέξεις vfm και laptop δεν πάνε στην ίδια πρόταση.:wave2:
Να πω μια αλήθεια; Μέσα στις γιορτές με φώναξε φίλος για Unboxing σε gaming laptop της Lenovo.
16ρα ραμ,30κάτι nvdia και Ι7 καινούργιο.
Όταν πήγα το είχε ανοίξει ήδη και είχε κάνει updates Κτλ,πάλευε να το σετάρει σωστά και να δει τι τρέχει πίσω γιατί έτρωγε κάτι ''κολληματάκια'' που και πού :owned:
Οπότε είναι μην σου τύχει .

Είναι παραπλανητικός ο τίτλος , το γράφω στο 1ο ποστ

ΓιώργοςΤΤ
09/01/2024, 20:16
Το "κάτι" που έτρεχε από πίσω πιθανότατα ήταν κάποιο windows update ή host service, τα λάπτοπ της Lenovo είναι πολύ ανθεκτικά αν και δεν τους φαίνεται. Τα ThinkPad πχ έχουν αφήσει εποχή.

BLiTzER
09/01/2024, 20:17
Εγώ έχω googlάρει για την Dell, και ξέρω πολύ καλά ποια είναι η Dell...κάνε ένα κόπο κι εσύ και διάβασε για την Lenovo που χλευάζεις, και τα ξαναλέμε εάν είναι...αυτό που προτείνεις στους άλλους, τήρησέ το εσύ πρώτα...

Στην τιμή που το παλικάρι ψάχνει υπολογιστή, σε αυτό το εύρος τιμής, οι Dell είναι σκουπίδια, καμία σχέση με vfm και ποιότητα...μόνος σου έγραψες, ότι οι Inspiron είναι budget και low end...2 άτομα του γράψαμε μακρυά από Dell για αυτό που ψάχνει...για την τιμή που ψάχνει...μπορεί οι Dell που κάνουν 2 και 3 και 4 χιλιάρικά να γ@αμάνε και να δέρνουν και να είναι τα πιο ποιοτικά laptop που υπάρχουν...στα 700 και στα 800 ευρώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Εγώ δεν έγραψα ότι η Lenovo βγάζει σκουπίδια. :p Ξέρω πολύ καλά ποια είναι, και τα παλαιότερα Thinkpad ήταν ίσως τα καλύτερα μηχανήματα που μπορούσες να αγοράσεις στα χρήματά τους. Ωστόσο σήμερα δε θα αγόραζα Lenovo.

Επίσης δεν του πρότεινα Dell σε αυτό το εύρος τιμής, αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. :D

Bowleno
09/01/2024, 20:42
Τα τελευταία 2 Dell laptops μου των 1500€+ (Latitude και Vostro), με καθημερινή πολύωρη χρήση, με ΠΟΛΥ βαρύ software και ένα σωρό security μαλακίες, πετάνε. Επίσης τη μία φορά που παρουσιάστηκε πρόβλημα (μια στο τόσο εμφανιζόταν ένα warning κατά το boot), είχα next day επισκευή στο σπίτι μου με 0 χρέωση. Και μένω εκτός Αθηνών.

Αυτά. :p

Επιβεβαιώνω.... έχω πάρει το ένα από αυτά :D

nauagios
09/01/2024, 22:18
Ρε παιδιά συγκρίνεται ανόμοια πράγματα και τσακώνεστε σαν τα κοκόρια. Δεν γίνεται να βάλεις στην ίδια πρόταση το ThinkPad και το inspiron και να βγάλεις συμπέρασμα για την lenovo και την dell. Κάντε πρώτα μια αναζήτηση γιατί η dell έχει laptop με ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά αλλά το ένα το βγάζει σαν inspiron και το άλλο latitude με σχεδον διλπασια τιμη. Επίσης η lenovo ίδια χαρακτηριστικα και το ένα απλά το λέει thinkpad και είναι πολύ πιο ακριβό από το απλό.
Και για να μην το πάω μακριά. Στην προηγούμενη δουλειά μου όλα τα λαπτοπ ήταν ThinkPad και latitude ή vostro. Του 500αρικου έως 2.500αρικου. Από κακομεταχειριση άλλο τίποτα. Τα πλήκτρα κολλούσαν από τα σουσαμια που είχαν ανάμεσα. Ότι πρόβλημα είχαν ήταν σε θέμα software μετα απο τόσα άσχετα χέρια που τα έπιαναν καθημερινά και τους έβγαζαν τα μάτια. Latitude του 2010 το έχουν καθημερινά για παρουσιάσεις και δεν κάνει κιχ κατασκευαστικα. Κάνει ένα πράγμα και το κάνει άριστα. Έτσι λοιπόν όταν η σύζυγος χρειάστηκε λαπτοπ με σοβαρές επιδόσεις λόγω επαγγέλματος(photoshop, render, video editing) ήθελε ντε και καλά dell με 1500 ευρώ max. Πήραμε ένα inspiron 5547 και μετά από 2 χρόνια άρχισαν τα προβλήματα. Ο λόγος ήταν η ποιότητα κατασκευής. Αντί για μεταλλικό housing μεντεσε είχε πλαστικο με αποτέλεσμα μετά από τα 2 χρόνια να σπάσει ο ένας. Τον άλλαξα και μετά έσπασε ο άλλος. Το έψαξα και έγραφαν στο φόρουμ να αλλάξω και να βάλω τον μεταλλικό του latitude με μια πατέντα. Ο αντίστοιχος latitude έκανε 800 ευρώ παραπάνω. Σίγουρα είχε ένα σωρό λόγους για να κάνει τόσο αλλά αν θες μηχάνημα με επιδόσεις και να το κρατήσεις πάνω από 5 χρόνια για μένα πρέπει να πας στις επαγγελματικές σειρές. Ανάμεσα στις 2 εταιρίες πάντως εγώ θα πήγαινα στο thinkpad γιατί είναι πιο φτηνός. Αν ήμουν εταιρεία που θέλω aftersale θα πήγαινα στην dell.

Vassilis
09/01/2024, 22:23
Έχω λίγο καιρό να το ψάξω αλλά νομίζω σε γενικές γραμμες τα Huawei εχουν πολύ καλό vfm. Δες λίγο προς τα εκεί.

CorpseAlive
10/01/2024, 13:25
Αν μας έλεγες ακριβώς τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, πέρα από το Inspiron, i5, 8GB RAM, ίσως μπορούσαμε να σου δώσουμε μερικές συμβουλές, διότι αυτά που περιγράφεις είναι ύποπτα.

Για παράδειγμα μπορεί το laptop να έχει εγκατεστημένο λογισμικό bloatware, καμιά βαριά σουίτα προστασίας ή να έχεις κολλήσει τίποτα και να σου τρώει πόρους. Πάντως η λίγη RAM, σε συνδυασμό με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που δεσμεύει μέρος της, είναι βασικός ύποπτος. Σε πολλούς υπολογιστές αναβαθμίζεται σχετικά εύκολα και οικονομικά, λύνοντας μέρος του προβλήματος. Σκέψου το να την αυξήσεις.

449695

harris_x
10/01/2024, 13:27
449695
:lol::lol::lol:

Dr.Monty
11/01/2024, 18:50
Θα συμφωνήσω με blitzer. To εχω ξαναγράψει και σε αλλο θρέντ. Dell και μόνο dell. Αλλα συγκεκριμένες σειρές. Τα inspiron οσο ακριβά και να το αγοράσεις δεν φτανεις την ποιοτητα Lattitude kai xps (Βασικά δεν ξερω σε τι τιμές φτανουν τα inspiron).

Lattitude και παλι lattitude για πανω απο μια δεκαετία. Θα ηθελα να δοκιμάσω και xps αλλα μου ειναι αδυνατο να φυγω απο lattitude

nauagios
11/01/2024, 22:57
Ρε παιδιά στα inspiron αγοράζεις την x γαμάτη κάρτα και τον ψ υπερτουμπανο επεξεργαστή οι με 1500 ευρώ αλλά θα ψήνεις αυγά πάνω στο λαπτοπ και σε κάποιο σύντομο διάστημα ξατι θα παραδώσει πνεύμα. Στα latitude αγοράζεις την ίδια κάρτα και τον ίδιο επεξεργαστή με 2500 ευρώ αλλά έχει ποιότητα κατασκευής και το λαπτοπ από μόνο του. Απλά στα dell πληρώνεις και την υπεραξίας.

thunder ace
12/01/2024, 04:31
VOSTRO...INSPIRON...LATITUDE...XPS...ALIENWARE
Απο τα χαμηλα στα ψηλα.

Manalishi
12/01/2024, 08:32
Αχ αυτά τα XPS....:pink::pink:

2.980....

449735

RaGe_Raptor
12/01/2024, 09:04
3k παίρνεις μηχανή όχι laptop:bawl:

νεοσσός
12/01/2024, 09:38
VOSTRO...INSPIRON...LATITUDE...XPS...ALIENWARE
Απο τα χαμηλα στα ψηλα.
Έχω μερικές επιφυλάξεις για τη γενίκευση αυτή. Για παράδειγμα στο skroutz βρίσκεις Dell Latitude με 220€. (https://www.skroutz.gr/s/48007845/Dell-Latitude-3120-11-6-Celeron-N5100-4GB-64GB-Flash-Storage-W11-S-US-Keyboard.html) Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι έχει την ποιότητα των μοντέλων των 1.500€.

Έχω δουλέψει σε Dell XPS των 1.800€. Απίστευτη αίσθηση και ταχύτητα. Αλλά νομίζω ότι εκεί πληρώνεις τη συμπύκνωση των χαρακτηριστικών σε μικρό και ελαφρύ μηχάνημα. Δεν πιστεύω ότι φθάνει την ποιότητα των Latitude των 2.000€. Αλλά στα ίδια χρήματα, π.χ. 1.500€, ένα Inspiron θα είναι πιο γρήγορο από ένα Latitude. Διότι στο δεύτερο πληρώνεις καλύτερη ποιότητα κατασκευής, οπότε κόβουν χρήματα από τα υποσυστήματα για να βγει στην ίδια τιμή με το Inspiron.

Δείτε και κανένα Thinkpad. Σχεδίαση 20 έτη πίσω, αλλά έχει μέχρι οπές απορροής υγρών, ώστε αν σου χυθεί καφές στο πληκτρολόγιο, να τρέξει από κάτω, αντί να κλαις το laptop. Μπορείτε να δείτε www.alfanet.gr (https://www.alfanet.gr) για ανακατασκευασμένα εταιρικής χρήσης laptop, σε τιμή 1/4 της αρχικής. Νομίζω ότι πουλάει μόνο σε εταιρείες και θέλει προσοχή στα πληκτρολόγια, διότι κάποια έρχονται με αυτοκόλλητα από Ισπανία, Γερμανία, κλπ.

ΓιώργοςΤΤ
12/01/2024, 09:59
3k παίρνεις μηχανή όχι laptop:bawl:

Σου αφήνω αυτό να ρίξεις μια ματιά.....

https://www.skroutz.gr/s/41944153/Dell-Alienware-M16-R1-16-QHD-165Hz-i9-13900HX-64GB-4TB-SSD-GeForce-RTX-4090-W11-Pro-Dark-Metallic-Moon-US-Keyboard.html

Bowleno
12/01/2024, 10:00
3k παίρνεις μηχανή όχι laptop:bawl:

Ναι αλλά η μηχανή δεν έχει πληκτρολόγιο, καρντιά μου.....:D

νεοσσός
12/01/2024, 10:23
Τα Alienware είναι πολύ βαριά. Ουσιαστικά υποκαθιστούν gaming σταθερούς υπολογιστές, με μεγάλο συμβιβασμό στη φορητότητα. Είναι συνήθως ακατάλληλα για επαγγελματία που θέλει να το μεταφέρει συνέχεια.

Γνωστή μου είχε ζητήσει στον αητή της εταιρείας που εργάζεται ένα υψηλών προδιαγραφών laptop για να το παίρνει μαζί της σε παρουσιάσεις που κάνει σε συνεργάτες. Αντί να της πάρει XPS, της πήρε Alienware. Κατέληξε να την πονάει η μέση της και να ζητάει στην εταιρεία να της πηγαίνει οδηγός το laptop, όπου χρειάζεται να κάνει παρουσίαση.

Τα Alienware φθάνουν τα 6 κιλά με τροφοδοτικό και τσάντα μεταφοράς.

Sorath
12/01/2024, 10:31
Alienware για χρήση PowerPoint...... τραγικό.

Υπάρχουν πραγματικά πανάλαφρα και μικρά laptop που είναι και υπερ δυνατά για χρήση γραφείου.

ΓιώργοςΤΤ
12/01/2024, 10:40
Τα Alienware είναι πολύ βαριά. Ουσιαστικά υποκαθιστούν gaming σταθερούς υπολογιστές, με μεγάλο συμβιβασμό στη φορητότητα. Είναι συνήθως ακατάλληλα για επαγγελματία που θέλει να το μεταφέρει συνέχεια.

Γνωστή μου είχε ζητήσει στον αητή της εταιρείας που εργάζεται ένα υψηλών προδιαγραφών laptop για να το παίρνει μαζί της σε παρουσιάσεις που κάνει σε συνεργάτες. Αντί να της πάρει XPS, της πήρε Alienware.

Μακάρι και οι δικοί μου προϊστάμενοι να έκαναν τέτοια λάθη.....

Manalishi
12/01/2024, 10:46
Οπωε λένε και άλλοι πιο έμπειροι απο εμένα,
αμα δεν το γεμίσεις βλακείες και προγράμματα να τρεχουν στο background, και τα βασικα μοντελα, τα βασικά κάνουν...

RaGe_Raptor
12/01/2024, 11:14
Σου αφήνω αυτό να ρίξεις μια ματιά.....

https://www.skroutz.gr/s/41944153/Dell-Alienware-M16-R1-16-QHD-165Hz-i9-13900HX-64GB-4TB-SSD-GeForce-RTX-4090-W11-Pro-Dark-Metallic-Moon-US-Keyboard.html

Παίρνεις ΚΑΙ αυτοκίνητο :cry:

nauagios
12/01/2024, 12:06
Όχι απαραίτητα. Vostro είναι τα φτηνα με όχι επιδόσεις αλλά ποιοτική κατασκευή. Inspiron είναι τα κλασικά λαπτοπ του σωρού που βρίσκεις με τούμπανα χαρακτηριστικά αλλά κακή ποιότητα κατασκευής. Latitude είναι από επίπεδο vostro και πάνω με απαράμιλλη ποιότητα. Xps είναι τα αντίστοιχα high end Apple με ικανοποιητική ποιότητα αλλά πανέμορφα και πολύ δυνατά. Alienware είναι τα xps με λαμπάκια φωτάκια σκατακια για τους gamers αλλά πολύ καλύτερα ποιοτικά από xps και πολύ πιο βαριά. Περισσότερο σαν ένα ολοκληρωμένο φαντεζι workstation. Εννοείται μεταξύ των 4 κάποια μοντέλα μπαίνουν στα χωράφια του άλλου και τα υποσύνολα έχουν κοινές τομές διότι μια εταιρεία αλλά 4 διαφορετικοί κλάδοι r&d που ανταγωνιζονται μεταξύ τους.

nauagios
12/01/2024, 12:15
Όταν λες ποιότητα εννοείς ποιότητα κατασκευής ή ποιότητα περιφερειακων συστημάτων? Γιατί άλλος κατασκευάζει mb,cpu,gpu. Αν τρέχει ενα λαπτοπ δεν το κάνει απαραίτητα και ποιοτικό ούτε το α ανάποδο. Τον καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών αν τα βάλεις σε ένα τόσο δα σασί με καλώδια παντού και κακή απαγωγη και κυκλοφορία αέρα θα παραδώσει πνεύμα. Και δεν θα φταίει η κάρτα που κάηκε ότι δεν ήταν ποιοτική αλλά η ποιότητα κατασκευής του laptop. Το latitude των 220 ευρώ να ξέρεις ότι λογικά σε περιφερειακά είναι επιπέδου inspiron 400 αλλά και τα δύο ειναι μόνο για PowerPoint. Απλά το πρώτο θα ειναι ανοιξε κλεισε μεντεσες κάθε μέρα επί δέκα χρόνια χωρίς να πάθει κάτι ενώ στο δεύτερο στα 5 χρόνια Μαξ θα έχει παραδώσει.

Sorath
12/01/2024, 12:35
Δούλευα σε πολυεθνική για 18 χρόνια, όπου ο προμηθευτής μηχανημάτων ήταν αποκλειστικά η Dell. Τα Latitude είναι η business σειρά, και τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα ήταν κορυφαία και σκυλιά. Έχουν περάσει απο τα χέρια μου κυριολεκτικά πάνω απο 2000 απο δαύτα, και το ποσοστό αποτυχίας/δυσλειτουργίας ήταν λιγότερο απο 1%.

Dr.Monty
12/01/2024, 13:27
Δούλευα σε πολυεθνική για 18 χρόνια, όπου ο προμηθευτής μηχανημάτων ήταν αποκλειστικά η Dell. Τα Latitude είναι η business σειρά, και τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα ήταν κορυφαία και σκυλιά. Έχουν περάσει απο τα χέρια μου κυριολεκτικά πάνω απο 2000 απο δαύτα, και το ποσοστό αποτυχίας/δυσλειτουργίας ήταν λιγότερο απο 1%.

Ακριβως έτσι. Lattitude ειναι και ποιοτικά και σκυλια. XPS ειναι να χτυπησουν apple και οι gamers ειναι gamers. Σε τρεις περιπτώσεις εταιρίες / πανεπιστημια που ηταν προμηθευτής η dell, τα λαπτοπ ηταν Latitude

nauagios
12/01/2024, 13:50
:beer:

νεοσσός
12/01/2024, 14:03
Άρα να αγοράσουμε Inspiron; :p

nauagios
12/01/2024, 14:23
Άρα να αγοράσουμε Inspiron; :p

εγω θα εδινα μια ευκαιρια στα lenovo thinkpad.

RaGe_Raptor
12/01/2024, 14:31
Με βλέπω με κάνα Google Pixel 8 τώρα που μαθαίνω ότι παίζει και voLTE πλέον Ελλάδα...

Sorath
12/01/2024, 14:51
Εδώ μια πολύ καλή ανάλυση για τις σειρές λάπτοπ της Dell

https://www.itechtics.com/dell-laptop-series/

AUFGEBRACHT
12/01/2024, 17:19
Εδώ μια πολύ καλή ανάλυση για τις σειρές λάπτοπ της Dell

https://www.itechtics.com/dell-laptop-series/


Ανάλυση δεν θα το έλεγα, μάλλον copy-paste από την ιστοσελίδα της Dell...8 και 9 ώρες διάρκεια μπαταρίας σε Inspiron; :lol: Όσο για το reliable, μην πούμε πάλι τα ίδια...αναφέρθηκε από πολλούς παραπάνω (και για να μην γίνει πάλι παρεξήγηση, μιλάμε πάντα για την σειρά Inspiron).

Sorath
12/01/2024, 22:47
Ανάλυση δεν θα το έλεγα, μάλλον copy-paste από την ιστοσελίδα της Dell...8 και 9 ώρες διάρκεια μπαταρίας σε Inspiron; :lol: Όσο για το reliable, μην πούμε πάλι τα ίδια...αναφέρθηκε από πολλούς παραπάνω (και για να μην γίνει πάλι παρεξήγηση, μιλάμε πάντα για την σειρά Inspiron).

Δυστηχώς στην νέα εταιρία που πήγα, μου δώσανε Inspiron και μάλιστα της σειράς 3. Εντάξει, δεν είναι κακό ως λαπτοπ, και όντως η μπαταρία του κρατάει άνετα ενα 8ώρο. Το έχω δηλαδή δει στην πράξη αρκετές φορές.

AUFGEBRACHT
12/01/2024, 22:53
Δυστηχώς στην νέα εταιρία που πήγα, μου δώσανε Inspiron και μάλιστα της σειράς 3. Εντάξει, δεν είναι κακό ως λαπτοπ, και όντως η μπαταρία του κρατάει άνετα ενα 8ώρο. Το έχω δηλαδή δει στην πράξη αρκετές φορές.

Έχω 2 Inspiron στην κατοχή μου, κι εγώ από εμπειρία μιλάω. Σειρά 3 ο ένας, σειρά 5 ο άλλος, σερφάρισμα και youtube, στην καλύτερη 4 ώρες, με την φωτεινότητα στο 70% περίπου. Anyway...

Vassilis
17/01/2024, 22:10
Αχ αυτά τα XPS....:pink::pink:

2.980....

449735

XPS όσο τα έβλεπα στο internet και σε display μ εντυπωσιαζαν παρα πολυ. Μετα πηραμε μερικα στην εταιρεια για τους VP, πανεμορφα φυσικα αλλα σκεφτομουν συνεχεια ΟΚ ωραια ολα αλλα στην τελικη Windows ειναι. Οποτε αν γενικα καποιος βρισκεται σε budget που μπορει να παρει Mac και καλυπτει τις αναγκες του για εμενα ειναι καλυτερη επιλογη.

BLiTzER
17/01/2024, 22:44
... αλλα στην τελικη Windows ειναι.

Αυτό είναι ακόμα ένα επιχείρημα υπέρ τους.

Shinigami Ryuk
18/01/2024, 18:46
Αυτό είναι ακόμα ένα επιχείρημα υπέρ τους.

Παντως οσους ξερω που εχουνε παρει MAC λενε "Once you go MAC you never go back".

Μπορει να ειναι και ανωμαλοι,δεν ξερω

BLiTzER
18/01/2024, 19:03
"Once you go black" λένε πιθανότατα. :lol:

AUFGEBRACHT
18/01/2024, 20:31
Παντως οσους ξερω που εχουνε παρει MAC λενε "Once you go MAC you never go back".

Ο ορθόδοξος ο χρήστης MAC που δεν go back, κολλάει και αυτοκόλλητο με μισοφαγωμένο μήλο στο SUV ή στο Smart, για να ξέρει και ο υπόλοιπος κόσμος ότι είναι χρήστης Mac...

ΓιώργοςΤΤ
18/01/2024, 21:17
I use Arch btw

Shinigami Ryuk
18/01/2024, 23:02
Ο ορθόδοξος ο χρήστης MAC που δεν go back, κολλάει και αυτοκόλλητο με μισοφαγωμένο μήλο στο SUV ή στο Smart, για να ξέρει και ο υπόλοιπος κόσμος ότι είναι χρήστης Mac...

Οχι ρε,αυτοι ειναι του iphone.

Οι χρηστες του MAC δεν ειναι τετοια παιδια.

Οι χρηστες του MaC αραζουνε σε καφετεριες βροχερες μερες,μπροστα στην τζαμαρια ωστε να ρουφανε ολη την καταθλιψη που σου δινει ο γκριζος ουρανος,πινοντας λατε μακιατο και γραφοντας στον υπολογιστη το προσωπικο τους ημερολογιο.

Παραθεστε και αλλα στερεοτυπα.

Manalishi
19/01/2024, 09:45
Μόνο σε Starbucks ομως, οχι σε τίποτα λαικοδεύτερα συνοικιακά καφέ με την γκαρσόνα Β' με το μαλλί βαμμένο ξανθό Πετραλωνί, πλαστικό βυζί και το κόκκινο μπαρμπριζάτο οκραγιόν στα premium σιλικονάτα ανω και κάτω χείλη....

motojojo
19/01/2024, 11:31
"Once you go black" λένε πιθανότατα. :lol:

Τι black τι mac, έχει διαφορά; Σου τη "φοράει" έστω και με το δικό του τρόπο.
Όπως και η απόλαυση που απολαμβάνει ο άλλος.

Vstrommer71
19/01/2024, 19:48
MacBook Air M1 2020 και μόνο αυτό.
Τέλος συζητήσεως:D

RaGe_Raptor
22/01/2024, 13:40
Τελικά παρήγγειλα ένα zenbook i5 13500H, ενσωματωμένη iris xe και μόλις 8gb ram χωρίς δυνατότητα επέκτασης!
Αλλά με OLED 120hz οθόνη και σε λιγότερα λεφτά από αυτά που είχα κατά νου.
Το μαγαζί έχει ανάμεικτες κριτικές αλλά βασίστηκα στην εγγύηση skroutz. Για να δούμε πως θα πάει αυτό...

Επίσης είναι 14.5" και παναλαφρο, κάτι που το ήθελα πολύ, αλλά λόγω δυνατού επεξεργαστή η μπαταρία λογικά θα είναι meh
Υπάρχει power bank που να μπορεί να το φορτίσει ίσως?

ΓιώργοςΤΤ
22/01/2024, 13:48
Με γειά σου!

Ρύθμισε το λειτουργικό σου ώστε να κρύβει την μπάρα έναρξης και ενεργοποίησε ένα screen saver, οι oled οθόνες είναι επιρρεπείς σε burn in.

Όσον αφορά την μπαταρία, ρίξε την ισχύ του επεξεργαστή και την φωτεινότητα της οθόνης και θα είσαι εντάξει.

Φρόντισε να μην το δουλεύεις σε ξύλινες ή γυάλινες επιφάνειες. Αν αυτό δεν είναι δυνατόν, αγόρασε μια βάση ή τουλάχιστον βάζε δύο βιβλία να πατάει επάνω τους στις άκρες.

SeniorCanardo
22/01/2024, 13:54
Με γειά αλλά σοβαρό video editing, δεν σε βλέπω να κάνεις.
Εκτός αν video editing εννοείς να κόβεις καμιά "ουρά" ή "αρχή" από Yt shorts ή τικτοκάκια.

Βέβαια laptop και video editing δεν πάνε μαζί, αλλά πιστεύω θα το χαρείς για λοιπές εργασίες.

RaGe_Raptor
22/01/2024, 14:03
Ας το παραλάβω πρώτα και να πάνε όλα καλά. Όπως και να έχει , ευχαριστώ!

@σενιορ
Η τελευταία πρόταση του αρχικού ποστ:
"Απλώς θα ήθελα να είναι όσο πιο futureproof γίνεται και να μπορέσει με υπομονή να κάνει κάνα κοψε-ραψε σε GoPro-ειδή βίντεο"

Πιστεύω θα είμαι καλυμμένος.

AUFGEBRACHT
22/01/2024, 18:11
Φρόντισε να μην το δουλεύεις σε ξύλινες ή γυάλινες επιφάνειες. Αν αυτό δεν είναι δυνατόν, αγόρασε μια βάση ή τουλάχιστον βάζε δύο βιβλία να πατάει επάνω τους στις άκρες.

Μπορείς, εάν θες, να εξηγήσεις αυτό με την ξύλινη (κυρίως) και την γυάλινη επιφάνεια, δεδομένου ότι όλα σχεδόν τα γραφεία είναι από ξύλο ή "ξύλο"; Το θέμα, εάν δεν κάνω λάθος, είναι να είναι επίπεδη η επιφάνεια για να είναι επαρκής ο αερισμός, κι όχι το υλικό της επιφάνειας.

ΓιώργοςΤΤ
22/01/2024, 18:35
Ζεσταίνονται τοπικά από την θερμότητα που εκλύεται, θερμαίνουνε τον αέρα μεταξύ της επιφάνειας και της εισόδου αέρα και στην ουσία προσπαθείς να ψύξεις το σύστημα με ζεστό αέρα. Τα βιβλία βοηθούν να έχει καλύτερη ροή. Μία βάση με ανεμιστήρα βοηθάει στην ψύξη, ειδικά όταν εκτελείς βαριά εργασία.

RaGe_Raptor
22/01/2024, 18:57
λογικά η έξοδος θερμού αέρα είναι στο πλάι. επίσης έχει και ελαστικές βάσεις για να υπάρχει κάποιο κενό για την ροή του αέρα αλλά σίγουρα μια βάση βοηθάει.

η χρήση του θα είναι πρωτίστως οικιακή άρα σε ξύλινες/γυάλινες επιφάνειες και σε καναπέδες! :D
κάνοντας την ίδια χρήση στο inspiron, δεν χάλασε. για να δούμε πως θα πάει αυτό...

AUFGEBRACHT
22/01/2024, 18:59
Ζεσταίνονται τοπικά από την θερμότητα που εκλύεται, θερμαίνουνε τον αέρα μεταξύ της επιφάνειας και της εισόδου αέρα και στην ουσία προσπαθείς να ψύξεις το σύστημα με ζεστό αέρα. Τα βιβλία βοηθούν να έχει καλύτερη ροή. Μία βάση με ανεμιστήρα βοηθάει στην ψύξη, ειδικά όταν εκτελείς βαριά εργασία.

Ευχαριστώ. Φαντάστηκα ότι έχει να κάνει με την θερμότητα και τον αερισμό του λάπτοπ, απλά έχω διαβάσει ότι το θέμα είναι να μην μπλοκάρεται το σύστημα, πχ πάνω σε κουβέρτα, μαξιλάρι, κι ότι εάν το λάπτοπ είναι επάνω σε σταθερή επιφάνεια, ψύχεται επαρκώς και δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού δεν εμποδίζεται η εισαγωγή. Στον Inspiron που ανέφερα και παραπάνω, αξίζει βραβείο μηχανικής σε αυτόν που το σχεδίασε και το κατασκεύασε, καθώς είχαν τοποθετήσει το σύστημα ψύξης ακριβώς πίσω από το καπάκι του υπολογιστή, οπότε με το που άνοιγες την οθόνη, ουσιαστικά μπλοκάρει και εμποδίζει την ομαλή ψύξη του λάπτοπ.

AUFGEBRACHT
22/01/2024, 19:05
Τελικά παρήγγειλα ένα zenbook i5 13500H, ενσωματωμένη iris xe και μόλις 8gb ram χωρίς δυνατότητα επέκτασης!
Αλλά με OLED 120hz οθόνη και σε λιγότερα λεφτά από αυτά που είχα κατά νου.
Το μαγαζί έχει ανάμεικτες κριτικές αλλά βασίστηκα στην εγγύηση skroutz. Για να δούμε πως θα πάει αυτό...

Επίσης είναι 14.5" και παναλαφρο, κάτι που το ήθελα πολύ, αλλά λόγω δυνατού επεξεργαστή η μπαταρία λογικά θα είναι meh
Υπάρχει power bank που να μπορεί να το φορτίσει ίσως?

Ψάχνοντας για τον αντικαταστάτη του Inspiron είχα καταλήξει μετά από ψάξιμο σε 2 μοντέλα, το 2ο ήταν ένα Asus Zenbook με την OLED οθόνη...απλά φανταστική και χωρίς αντίπαλο στην τιμή που έπαιζε...όλα τα λεφτά κυριολεκτικά η απίστευτη οθόνη...με απέτρεψαν κριτικές (σε sites και forum ΗΠΑ και Η.Β) για δυνατό θόρυβο από τους ανεμιστήρες και μικρή διάρκεια μπαταρίας, λόγω των επεξεργαστών που επιλέγει η Asus. Καλορίζικο και απροβλημάτιστο, να το χαρείς!

RaGe_Raptor
24/01/2024, 12:55
τρίτη και φαρμακερή δεν λένε?
μετά από ένα φθηνό asus vivobook κι ένα φθηνούτσικο lenovo ideapad, βρήκα το laptop μου. (και τα 2 επεστράφησαν)
ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν :beer:

RaGe_Raptor
19/02/2024, 21:55
επιστρέφω για να γράψω πόσο ευχαριστημένος είμαι για την ώρα. Η οθόνη παίρνει 12/10 είναι ότι καλύτερο έχω δει σε λαπτοπ , η αφή βολεύει αφάνταστα και γενοκότερα η κατασκευή είναι ποιοτική με πολύ καλό backlit πληκτρολόγιο. Ανοίγει κυριολεκτικά σε 1" , η φόρτιση είναι γρήγορη με 90w και η μπαταρία είναι μέτρια 6-7 ώρες περίπου.

τώρα θα ήθελα 2 προτάσεις, μια για ασύρματο ποντίκι και μια για ενσύρματα ακουστικά. ευχαριστώ :D

RaGe_Raptor
19/02/2024, 22:00
Ψάχνοντας για τον αντικαταστάτη του Inspiron είχα καταλήξει μετά από ψάξιμο σε 2 μοντέλα, το 2ο ήταν ένα Asus Zenbook με την OLED οθόνη...απλά φανταστική και χωρίς αντίπαλο στην τιμή που έπαιζε...όλα τα λεφτά κυριολεκτικά η απίστευτη οθόνη...με απέτρεψαν κριτικές (σε sites και forum ΗΠΑ και Η.Β) για δυνατό θόρυβο από τους ανεμιστήρες και μικρή διάρκεια μπαταρίας, λόγω των επεξεργαστών που επιλέγει η Asus. Καλορίζικο και απροβλημάτιστο, να το χαρείς!

ο ανεμιστήρας στην τελική του κάνει θόρυβο,όντως. όμως με τη χρήση που του έχω κάνει ως τώρα, χρειάστηκε να τελικιάσει ελάχιστες φορές και μόνο όταν το χρησιμοποιώ και παράλληλα φορτίζει οπότε κι ανεβάζει μια "άλφα" θερμοκρασία.

Manalishi
20/02/2024, 10:26
επιστρέφω για να γράψω πόσο ευχαριστημένος είμαι για την ώρα. Η οθόνη παίρνει 12/10 είναι ότι καλύτερο έχω δει σε λαπτοπ , η αφή βολεύει αφάνταστα και γενοκότερα η κατασκευή είναι ποιοτική με πολύ καλό backlit πληκτρολόγιο. Ανοίγει κυριολεκτικά σε 1" , η φόρτιση είναι γρήγορη με 90w και η μπαταρία είναι μέτρια 6-7 ώρες περίπου.

τώρα θα ήθελα 2 προτάσεις, μια για ασύρματο ποντίκι και μια για ενσύρματα ακουστικά. ευχαριστώ :D

Άριστο

https://www.skroutz.gr/s/42985262/Logitech-MX-Anywhere-3S-Asyrmato-Bluetooth-Pontiki-Graphite.html