PDA

View Full Version : Ups...Ξεκινησε σιγα σιγα και εδώ ...1η η Eurobank.



Lioulios
09/01/2024, 20:42
Χοντρα , χοντρα ζηταει 0.60€ το μηνα για να μπορω να κανω οτι κανω μεχρι και σημερα ...Και δεν με ρωταει ,αλλα μου λεει πως αν δεν κανω καμια ενεργεια ,ειναι σαν να συμφωνω με αυτο που μου προτήνει.Αν δεν δεχτω ,δεν θα μπορω να κανω ολα αυτα που θελω .
Η αρχη εγινε . Μετα θα ακολουθησουν και οι αλλοι και η συνεχεια γνωστη ....
Θα ξεκινησουν οι αυξησεις . Δηλαδη για να εχεις λ7 στην τραπεζα θα πρεπει να πληρωνεις και απο πανω.

ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ


Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και σας διαβεβαιώνουμε ότι στόχος μας είναι να σας παρέχουμε καινοτόμες λύσεις για τις καθημερινές σας ανάγκες και δραστηριότητες. Αναγνωρίζοντας την τάση για ψηφιακές τραπεζικές συναλλαγές, επανασχεδιάζουμε προϊόντα για ιδιώτες που εξασφαλίζουν όφελος, ευκολία και ασφάλεια στις συναλλαγές και προνόμια σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Σε αυτό το πλαίσιο, δημιουργήσαμε το πακέτο My Blue Advantage του προγράμματος συναλλαγών και προνομίων My Advantage Banking με το οποίο θα συνδεθεί κάθε λογαριασμός πληρωμών (σε ευρώ) που τηρείτε για τις ιδιωτικές σας ανάγκες καθώς και κάθε τέτοιος νέος λογαριασμός που θα ανοίξετε ως πρώτος δικαιούχος.

Το πακέτο My Blue Advantage περιλαμβάνει:


Τήρηση λογαριασμού πληρωμών για να κάνετε αναλήψεις, καταθέσεις, μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμούς δικούς σας και τρίτων δικαιούχων, αγορές κ.ά.


Δωρεάν έκδοση χρεωστικής κάρτας για ιδιώτες Debit Mastercard ή Personal Banking Debit Visa και δωρεάν 5ετή ανανέωση χωρίς επιβάρυνση για τον πρώτο δικαιούχο του λογαριασμού.


Συμμετοχή της χρεωστικής κάρτας σας στο πρόγραμμα επιβράβευσης καρτών €πιστροφή.


Δωρεάν αποστολές χρημάτων έως 500€ ημερησίως, από το Eurobank Mobile App με την υπηρεσία IRIS Payments.


Δωρεάν εκτέλεση μίας (1) πάγιας εντολής τον μήνα για αυτόματες πληρωμές οργανισμών.


Αποκλειστικά προνόμια και εκπτώσεις σε επιχειρήσεις όπως: Κωτσόβολος, Praktiker, Vodafone, SKY express, you.gr, HotelBrain, ELPEDISON, BOX NOW, Globalsat, De'longhi, Kenwood και Braun.

To My Blue Advantage παρέχεται με μηνιαίο κόστος μόλις 0,60€ ανά συνδεδεμένο λογαριασμό ανεξάρτητα από τον αριθμό των συνδικαιούχων. Δείτε αναλυτικά το εκάστοτε τιμολόγιο εργασιών της Eurobank.

Εφόσον συμφωνείτε με τη μετάβασή σας στο πακέτο My Blue Advantage, δεν απαιτείται να κάνετε κάτι. Η αυτόματη ένταξη κάθε λογαριασμού σας στο πακέτο My Blue Advantage θα πραγματοποιηθεί στις 18.03.2024 και η 1η πληρωμή στις 02.04.2024. Η πληρωμή θα γίνεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα κάθε μήνα.


Αν δεν επιθυμείτε να ενταχθείτε στο πακέτο My Blue Advantage, έχετε τη δυνατότητα έως 14.03.2024:


Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας στον νέο λογαριασμό «Αποταμιεύω Τώρα» μέσα από το e‑Banking, το EuroPhone Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Με τον λογαριασμό αυτόν, μπορείτε να κάνετε μόνο αναλήψεις, καταθέσεις και μεταφορές χρημάτων εντός Eurobank σε λογαριασμούς που είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος. Δείτε αναλυτικά εδώ.


Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας σε λογαριασμό «Εξυπηρέτηση Δανείου» μέσα από το e‑Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Δείτε αναλυτικά εδώ.

Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε άλλο λογαριασμό πληρωμών, δεν μπορείτε να διατηρείτε χρεωστική κάρτα με συμμετοχή στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή, αλλά μπορείτε να αποκτήσετε τη νέα αναληπτική κάρτα Eurobank Cash Card Cirrus για αναλήψεις και καταθέσεις μετρητών σε ATM.


Να κλείσετε τον λογαριασμό σας μέσα από το e‑Banking σας, το EuroPhone Banking ή με επίσκεψη σε ένα κατάστημα Eurobank.



Επιπλέον, το πακέτο My Blue Advantage παρέχεται δωρεάν για κάθε λογαριασμό σας, εάν:


Έχετε συνολικά από 10.000€ και πάνω σε καταθετικά, ασφαλιστικά και επενδυτικά προϊόντα στην Eurobank.


Λαμβάνετε τη μισθοδοσία ή τη σύνταξή σας στην Eurobank.


Είστε πελάτης Personal Banking ή Private Banking.


Για περισσότερες πληροφορίες, τηλεφωνήστε στην ειδική γραμμή εξυπηρέτησης πελατών για τα πακέτα συναλλαγών και προνομίων.

Δευτέρα έως Παρασκευή, 09:00‑21:00: 2109555450

Μαθαίνω περισσότερα

Μπορείτε να ανακαλύψετε και τα υπόλοιπα πακέτα My Silver Advantage, My Gold Advantage και My Platinum Advantage που προσφέρουν επιπλέον προνόμια και να δείτε πώς μπορείτε να ωφελείστε ακόμα περισσότερο!

Με εκτίμηση,

Τράπεζα Eurobank

doctoras
09/01/2024, 20:47
Αν θες κάνε και μια συνοπτική διευκρίνιση τι διαπίστωσες άπο την επικοινωνία με τι τράπεζα

doctor_john
09/01/2024, 21:21
:a021:

αν δεν στην επιβάλλουν γιατί είσαι πελάτης τους; νομίζω ότι είναι μακράν ότι χειρότερο έχει να δείξει
ο ιδιωτικός τομέας στη χώρα.

Lioulios
09/01/2024, 22:20
Αν θες κάνε και μια συνοπτική διευκρίνιση τι διαπίστωσες άπο την επικοινωνία με τι τράπεζα

Λεει καθαρα πως αν δεν θελω να το κανω ολο αυτο , μπορω να μετατρεψω τον λογ/σμο μου σε "αποταμιεύω τωρα" και μπορω να κάνω ...
ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ :

Με τον λογαριασμό αυτόν, μπορείτε να κάνετε μόνο αναλήψεις, καταθέσεις και μεταφορές χρημάτων εντός Eurobank σε λογαριασμούς που είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος

Νετα -σκετα .

...αλλιως αγνοω το μηνημα και αυτοματως μπαινω στο καθεστος που ειμαι μεχρι και σημερα , αλλα 0.60 καθε μηνα .

Αυτο το 0.60 ΛΕΩ...Για ποσο καιρο θα 'ναι 0,60 ???

telegonos
09/01/2024, 23:03
Δεν έχει άδικα την φήμη της πιο ανήθικης τράπεζας στην Ελλάδα η συγκεκριμένη.

Ολες βέβαια, από τράπεζες που η δουλειά τους είναι να βγάζουν λεφτά από τα δάνεια που δίνουν με τα λεφτά των καταθετών, πράγμα που έχει ρίσκο και θέλει δουλειά, έχουν μετατραπεί σε νταβατζήδες και εισπράκτορες, ακόμα και για υπηρεσίες ως προς το κράτος.

0.60 ή 0.30 όταν πληρώνεις στο web banking κάποιο φόρο ή ασφαλιστική εισφορά ή άλλη πληρωμή προς κάποια υπηρεσία (κανένα ρίσκο και μηδέν δουλειά για την τράπεζα).
Ενα μικρόποσό επιβάρυνση σε κάθε συναλλαγή με κάρτα στα καταστήματα, αλλά όταν αρθροίζονται εκατομμύρια τέτοιες συναλλαγές, πάλι κέρδος για την τράπεζα χωρίς κανένα ρίσκο ή κόπο.
Χρεώσεις πραγμάτων που θα έπρεπε να είναι δωρεάν π.χ. μπέρδεψες τον κωδικό εγραφής στο web banking και θέλεις νέο, πληρώνεις 5 ευρώ, γιατί ρε φίλε, ένα generator του software είναι για εσένα, τι κοστίζει 5 ευρώ;
Κουτοπόνηρο κόστος αντικατάστασης καρτών που έληξαν και αντικαθίστανται γιατί έληξαν όχι γιατί την έχασε ο κάτοχος, που έπρεπε να είναι δωρεάν, και άμα πάει και κάνει φασαρία ο κάτοχος, του λένε ''λάθος σας το επιστρέφουμε''.
Για δανεισμούς, μην πιάσουμε κάτι κόστη φακέλου και λοιπές ασυναρτησίες.
Κόστος για ασφάλιση των καταθέσεων από hackers, λες και δεν είναι υποχρέωση της τράπεζας να έχει ασφαλή από την μεριά της τα συστήματά της, και πρέπει να την πληρώνουμε για αυτό.

Και άλλα πολλά. Και μετά σου λέει δεν είμαστε σαν τις χώρες των καρτέλ της Λατινικής Αμερικής, που κάνει κουμάντο ο κάθε νονός.

Acacius
10/01/2024, 02:08
Αναγκάζομαι να χρησιμποιώ τρεις από τις τέσσερεις "μεγάλες" τράπεζες (Win, Euro, Alpha) και αντιπαθώ και τις τρεις, αν και για διαφορετικούς λόγους την κάθε μία.

Πλέον είναι πρακτικά αδύνατον να μην έχεις χρεωστική/πιστωτική για τις συναλλαγές σου και οι ευκολίες που παρέχει το e-banking σε κάνουν να καταπίνεις τις χρεώσεις. Δε θέλω να το γυρίσω σε πολιτικό σχόλιο για το φόβο εκτροχιασμού της συζήτησης, αλλά νοιώθω ότι τα τελευταία χρόνια όλες οι τράπεζες αργά μεν, σταθερά δε, αποθρασύνονται εις βάρος του απλού πελάτη όλο και περισσότερο χωρίς συνέπειες.

Dimos35
10/01/2024, 07:11
Ωχ, απίστευτο...
Στο μεταξύ η κόρη μου άνοιξε λογαριασμό πριν 2 μήνες και ισχύει η χρέωση των 0,60 €/μήνα, νόμιζα ότι την έπιασαν κότσο.
Από ότι βλέπω όμως θα γίνει σε όλους....
Ντροπή τους.

ΓιώργοςΤΤ
10/01/2024, 07:15
To fiat currency τελειώνει, οι παραδοσιακές τράπεζες μας εξαπατούν, δανείζουν από τα κεφάλαιά μας και μας επιστρέφουν 0,75% ενώ τα επιτόκια είναι στο 4,5 με 5%. Ψάξτε εναλλακτικούς τρόπους αποταμίευσης και συναλλαγών.

ratamahatta
10/01/2024, 07:21
Περαστικα μας λοιπόν, ανέξοδα κέρδη που αγγίζουν τα 2+ δις μόνο από την χρέωση των συναλλαγών ,0,50λ
Οι τράπεζες είναι ένα μεγάλο λαθος του συστήματος για τους πολίτες που υποτίθεται ότι μεριμνούν, για το κεφάλαιο όλα καλά.

doctoras
10/01/2024, 07:46
Αν δεν επιθυμείτε να ενταχθείτε στο πακέτο My Blue Advantage, έχετε τη δυνατότητα έως 14.03.2024:


Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας στον νέο λογαριασμό «Αποταμιεύω Τώρα» μέσα από το e‑Banking, το EuroPhone Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Με τον λογαριασμό αυτόν, μπορείτε να κάνετε μόνο αναλήψεις, καταθέσεις και μεταφορές χρημάτων εντός Eurobank σε λογαριασμούς που είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος. Δείτε αναλυτικά εδώ.


Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας σε λογαριασμό «Εξυπηρέτηση Δανείου» μέσα από το e‑Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Δείτε αναλυτικά εδώ.

Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε άλλο λογαριασμό πληρωμών, δεν μπορείτε να διατηρείτε χρεωστική κάρτα με συμμετοχή στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή, αλλά μπορείτε να αποκτήσετε τη νέα αναληπτική κάρτα Eurobank Cash Card Cirrus για αναλήψεις και καταθέσεις μετρητών σε ATM.


Να κλείσετε τον λογαριασμό σας μέσα από το e‑Banking σας, το EuroPhone Banking ή με επίσκεψη σε ένα κατάστημα Eurobank.

Μέσα απο το παραπάνω, στην περίπτωση δεν θέμε την φούτσα μπλέ που προτείνουν,
με μπολτ στη περίπτωση που έχεις 2ρο λογαριασμό κινήσιμο δεν θα έχεις περιορισμό έτσι δεν είναι? δείτε το


Αυτοί ορίζουν τις υπηρεσίες χρεώσεων μας(χρεωστική πιστωτική κάρτα κινησεις ιντερνετ μπανκινγ) "υπηρεσίες τους" και θέλουν να ανταμειφθούν....
ενω κάνουν ανακεφαλαίωση με τα λεφτά των καταθετών και ενω τσιμπάνε χρήμα απο κάθε συναλλαγή ήδη...

για μένα η συγκεκριμένη τράπεζα δεν αξίζει γιατί οι υπηρεσίες τους είναι κατα πολύ χαμηλότερες εναντι των υπολοίπων και ούτε άξιζε να διασωθεί όπως έγινε με κρατικό χρήμα των φορολογούμενων το 2013.

Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε, εγώ θα έκανα κλείσιμο του λογαριασμού και μεταφορά σε άλλη τράπεζα...ας είναι μια λιγότερη

doctoras
10/01/2024, 07:50
To fiat currency τελειώνει, οι παραδοσιακές τράπεζες μας εξαπατούν, δανείζουν από τα κεφάλαιά μας και μας επιστρέφουν 0,75% ενώ τα επιτόκια είναι στο 4,5 με 5%. Ψάξτε εναλλακτικούς τρόπους αποταμίευσης και συναλλαγών.

έχεις καμιά προτεινόμενη ιδέα?

ΓιώργοςΤΤ
10/01/2024, 08:01
Κρυπτονομίσματα.

PaNick67
10/01/2024, 08:11
Στους ΕΕ μα τα POS να δεις τι γινεται. Φετος η NBG αποφασισε να χαρατσωνει με 48€ τον χρονο τις επιχειρησεις με POS "για το κοστος επικοινωνιας τραπεζας- POS", το οποιο μεχρι τωρα ηταν δωρεαν ( τι καλα τωρα που ολοι οι ΕΕ υποχρεωτικα πρεπει να εχουν POS ε; ).
Αυτα προστιθενται στα 24€ ανα ετος για τον λογαριασμο ΟΨΕΩΣ της επιχειρησης και στα 32€ ανα ετος για την "τεχνικη υποστηριξη του POS", το οποιο ειναι αγορασεμνο απο εμενα. Αν ηταν με ενοικιο θα ειχε κι αλλα κοστη ( αλλα εκει υπαρχει νοημα ).

Συνολικα 104€ τον χρονο για το τιποτα. Δεν τους κοστιζει τιποτα ολο αυτο αλλα βγαζουν κερδη.

panavour
10/01/2024, 09:14
Υπάρχει και η λύση του , χρηματοκιβωτιου,του στρώματος,της γλάστρας,του τάπερ του παγωτού στο ψυγείο,της ντουλάπας με τα ρούχα,του θαψιμου στον κήπο κλπ.

Lioulios
10/01/2024, 10:41
Η τραπεζα λεει οτι μπορεις να χεις τον λογ/σμο σου κανονικα και τζαμπα αλλα μονο για να βαζεις και να βγαζεις τα λ7 σου .
Για τιποτα μεταφορες -πληρωμες κτλ ....θα πλερώκεις .

Α ! Αν πληρωνεσαι εκει ή ...ΑΝ ΕΧΕΙΣ 10κ plus ...ε τοτε οκ δεν σου παιρνει το 0.60

geioann
10/01/2024, 10:43
Η Ελλάδα είναι από τις τελευταίες χώρες στην Ευρώπη όπου δεν πλήρωνες μηνιαίο χαράτσι για να σου φυλάνε τα λεφτά. Στις υπόλοιπες χωρες αυτό είναι ο κανόνας εδώ και χρόνια. Και δυστυχώς δεν κοστίζει μόνο 0,60 το μήνα... περαστικά μας.

Shinigami Ryuk
10/01/2024, 11:22
Η Ελλάδα είναι από τις τελευταίες χώρες στην Ευρώπη όπου δεν πλήρωνες μηνιαίο χαράτσι για να σου φυλάνε τα λεφτά. Στις υπόλοιπες χωρες αυτό είναι ο κανόνας εδώ και χρόνια. Και δυστυχώς δεν κοστίζει μόνο 0,60 το μήνα... περαστικά μας.

Μιλας απο προσωπικη εμπειρια?Εννοω ζεις σε καποια χωρα της Ευρωπης?

BLiTzER
10/01/2024, 11:40
Η τραπεζα λεει οτι μπορεις να χεις τον λογ/σμο σου κανονικα και τζαμπα αλλα μονο για να βαζεις και να βγαζεις τα λ7 σου .
Για τιποτα μεταφορες -πληρωμες κτλ ....θα πλερώκεις .

Α ! Αν πληρωνεσαι εκει ή ...ΑΝ ΕΧΕΙΣ 10κ plus ...ε τοτε οκ δεν σου παιρνει το 0.60

Πραγματοποιείς πληρωμές και λοιπές συναλλαγές μόνο από τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι μόνο για καταθέσεις και αναλήψεις. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

geioann
10/01/2024, 11:52
Μιλας απο προσωπικη εμπειρια?Εννοω ζεις σε καποια χωρα της Ευρωπης?

Ναι, μένω Ιταλία εδώ και 10 χρόνια. Ήταν ήδη έτσι όταν ήρθα. Εγώ πληρώνω 10 ευρώ το μήνα. Βέβαια οι λοιπές χρεώσεις είναι λίγο πιο φτηνές σε σχέση με τις αντίστοιχες ελληνικές.

o_gavros
10/01/2024, 13:49
Στους ΕΕ μα τα POS να δεις τι γινεται. Φετος η NBG αποφασισε να χαρατσωνει με 48€ τον χρονο τις επιχειρησεις με POS "για το κοστος επικοινωνιας τραπεζας- POS", το οποιο μεχρι τωρα ηταν δωρεαν ( τι καλα τωρα που ολοι οι ΕΕ υποχρεωτικα πρεπει να εχουν POS ε; ).
Αυτα προστιθενται στα 24€ ανα ετος για τον λογαριασμο ΟΨΕΩΣ της επιχειρησης και στα 32€ ανα ετος για την "τεχνικη υποστηριξη του POS", το οποιο ειναι αγορασεμνο απο εμενα. Αν ηταν με ενοικιο θα ειχε κι αλλα κοστη ( αλλα εκει υπαρχει νοημα ).

Συνολικα 104€ τον χρονο για το τιποτα. Δεν τους κοστιζει τιποτα ολο αυτο αλλα βγαζουν κερδη.

Προχτές η nbg μου έκανε μια ωραιότατη ετήσια χρέωση 120€ για τον εταιρικό λογαριασμό που διατηρώ σε αυτήν...
Pos ακόμα δεν είμαι αναγκασμένος να έχω αλλά δεν θα αργήσει και αυτό, είμαι σίγουρος.

Ένας φίλος νωρίτερα δήλωσε ότι δεν θέλει να κάνει πολιτικό σχόλιο και να στρέψει την κουβέντα αλλού. Δικαίωμα του.
Δεν μπορεί να μην βλέπουν όμως ακόμα και οι τυφλοί ότι όλο αυτό το ξεθαρρεμα των νταβαδων,είναι ΑΚΡΩΣ πολιτική αυθαδεια/αυθαιρεσία καθώς κάποιοι τους αφήνουν ξεμαντρωτους να βαρανε χαράτσια...
Τζαστ σεην...

Acacius
10/01/2024, 13:49
Πραγματοποιείς πληρωμές και λοιπές συναλλαγές μόνο από τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι μόνο για καταθέσεις και αναλήψεις. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

Όταν μια επιχείρηση σου παρέχει ένα (ας πούμε) προνόμιο και ξαφνικά το αναιρεί χωρίς κάποια ανταπόδοση, λογικό είναι ο πελάτης να ξινίσει τα μούτρα του. Στην Πειραιώς που έχω την κύρια πιστωτική μου, για χρόνια μου έκαναν το "χατήρι" και μου χάριζαν το κόστος ετήσιας συνδρομής κατόπιν αιτήματός μου. Πριν 3-4 χρόνια αυτό έπαψε. Τώρα η Eurobank θα αρχίσει να με χρεώνει για κάτι που μου προσέφερε δωρεάν μέχρι σήμερα. Δεν είναι παράλογο να με πειράξει αυτή η συμπεριφορά.

Δεδομένου ότι οι πρακτικές τους είναι συχνά ολιγοπωλιακές, στην ουσία οι τράπεζες νοιώθουν ότι σε έχουν στο χέρι επειδή δε γίνεται να τις αποφύγεις και πράττουν αναλόγως. "Θάρρος δως' του τραπεζίτη, να σου μπει μέσα στο σπίτι." όπως λέει και μια παροιμία που μόλις έβγαλα από τον κ@λο μου.

[Edit]

Ένας φίλος νωρίτερα δήλωσε ότι δεν θέλει να κάνει πολιτικό σχόλιο και να στρέψει την κουβέντα αλλού. Δικαίωμα του.
Δεν μπορεί να μην βλέπουν όμως ακόμα και οι τυφλοί ότι όλο αυτό το ξεθαρρεμα των νταβαδων,είναι ΑΚΡΩΣ πολιτική αυθαδεια/αυθαιρεσία καθώς κάποιοι τους αφήνουν ξεμαντρωτους να βαρανε χαράτσια...
Τζαστ σεην...

Περίπου το ίδιο γράφουμε, απλά δε θέλω να γυρίσει εκεί το θέμα γιατί δεν αξίζει. Δε νοείται σοβαρό κράτος χωρίς εύρωστο (οργανωτικά τε και χρηματικά) τραπεζικό σύστημα, αλλά το τι γίνεται εδώ είναι κουβέντα για άλλο φόρουμ. Όπως και με άλλα ζητήματα, το κύριο πρόβλημα του ελληνικού τραπεζικού συστήματος δεν είναι ότι είναι τραπεζικό αλλά ότι είναι ελληνικό.

BLiTzER
10/01/2024, 14:17
Όταν μια επιχείρηση σου παρέχει ένα (ας πούμε) προνόμιο και ξαφνικά το αναιρεί χωρίς κάποια ανταπόδοση, λογικό είναι ο πελάτης να ξινίσει τα μούτρα του. Στην Πειραιώς που έχω την κύρια πιστωτική μου, για χρόνια μου έκαναν το "χατήρι" και μου χάριζαν το κόστος ετήσιας συνδρομής κατόπιν αιτήματός μου. Πριν 3-4 χρόνια αυτό έπαψε. Τώρα η Eurobank θα αρχίσει να με χρεώνει για κάτι που μου προσέφερε δωρεάν μέχρι σήμερα. Δεν είναι παράλογο να με πειράξει αυτή η συμπεριφορά.

Δεδομένου ότι οι πρακτικές τους είναι συχνά ολιγοπωλιακές, στην ουσία οι τράπεζες νοιώθουν ότι σε έχουν στο χέρι επειδή δε γίνεται να τις αποφύγεις και πράττουν αναλόγως. "Θάρρος δως' του τραπεζίτη, να σου μπει μέσα στο σπίτι." όπως λέει και μια παροιμία που μόλις έβγαλα από τον κ@λο μου.

Δε διαφωνώ. Και πολύ ευχαρίστως ανάβω το πρώτο σπίρτο απέναντι σε τράπεζες. Δεν είμαι υπέρμαχός τους σε καμία περίπτωση. Αλλά στην ουσία δε φαίνεται να είναι σπουδαίο πρόβλημα ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ, αφού μπορείς ακόμα να κάνεις τα πάντα δωρεάν από τον λογαριασμό μισθοδοσίας. Πολύ πιθανό να αλλάξει κι αυτό στο άμεσο μέλλον, όπως έγινε και με τις πιστωτικές/χρεωστικές.

Επίσης κάποτε κέρδιζες σημαντικά ποσά έχοντας καταθέσεις. Αυτό έχει πάψει χρόνια τώρα. Δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα για τα χρήματά σου που εκμεταλλεύονται. Αυτό δεν ενοχλεί κανέναν, αλλά ενοχλούν τα 0,60€/μήνα; Προσωπικά, έχω σταματήσει να εμπιστεύομαι ή να χρησιμοποιώ τις τράπεζες όπως κάποτε. Μόνο τα απαραίτητα/βολικά.

Anyway, τεράστια κουβέντα, χωρίς ιδιαίτερο νόημα, αφού οι τράπεζες κινούν τον πλανήτη.

rainmike
10/01/2024, 14:25
Νομιζω οτι τα 0.60 ευρώ ειναι το λιγοτερο.
Πριν κανα διμηνο επρεπε να καταθεσω ενα ποσο στην πειραιως για λογαριασμο τριτου.
Πηγα λοιπον στην πειραιως να κανω την καταθεση οπου πληροφορηθηκα οτι δεν μπορω να κανω την καταθεση
αν δεν εχω και ο ιδιος λογαριασμο στην πειραιως.
Και ομονος τροπος να τα καταθεσω ηταν να τα στειλω μεσω της δικής μου τραπεζας και φυσικα να χρεωθω.

BLiTzER
10/01/2024, 14:33
Καλά, η Πειραιώς είναι με διαφορά η χειρότερη. Μαύρος μεσαίωνας. Μέχρι πρόσφατα για να κάνεις συναλλαγή με authentication μέσω push notification, έπρεπε να λογκάρεις με username/pass e-banking. :lol:

Ακόμα ένα κορυφαίο που κάνουν είναι ότι σου δίνουν 500ρικα όταν πρόκειται για ανάληψη μεγάλου ποσού, αλλά 1ον δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πουθενά και 2ον για να στα "χαλάσουν" σε χρεώνουν 5€ ΑΝΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ. :lol: Τρελή μπίζνα. Έτσι γίνομαι κι εγώ δισεκατομμυριούχος.

Bowleno
10/01/2024, 14:42
Νομιζω οτι τα 0.60 ευρώ ειναι το λιγοτερο.
Πριν κανα διμηνο επρεπε να καταθεσω ενα ποσο στην πειραιως για λογαριασμο τριτου.
Πηγα λοιπον στην πειραιως να κανω την καταθεση οπου πληροφορηθηκα οτι δεν μπορω να κανω την καταθεση
αν δεν εχω και ο ιδιος λογαριασμο στην πειραιως.
Και ομονος τροπος να τα καταθεσω ηταν να τα στειλω μεσω της δικής μου τραπεζας και φυσικα να χρεωθω.

Το iris το έχετε ακουστά; (δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα) μια χαρά κάνω μεταφορές ποσών σε οποιαδήποτε τράπεζα αρκεί να έχω το νούμερο τηλ. Αυτού πού θα λάβει το ποσό... Φυσικά, χωρίς καμία χρέωση!

rainmike
10/01/2024, 15:06
Το iris το έχετε ακουστά; (δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα) μια χαρά κάνω μεταφορές ποσών σε οποιαδήποτε τράπεζα αρκεί να έχω το νούμερο τηλ. Αυτού πού θα λάβει το ποσό... Φυσικά, χωρίς καμία χρέωση!

Ναι ακουστα το εχω αλλα κανεις απο μας δεν ειχε iris.

Bowleno
10/01/2024, 15:10
Ναι ακουστα το εχω αλλα κανεις απο μας δεν ειχε iris.

Απλά το ενεργοποιείς μέσα στην τραπεζική σου εφαρμογή ρε συ, εύκολο είναι, μην πληρώνετε νταβατζιλίκια χωρίς λόγο ;)

husky21
10/01/2024, 15:39
να πουμε εδω οτι η Κ@λ@Πειραιως ακομα και
στο ΙΡΙΣ που ειναι δωρεαν,χρεωνει 0.05 σε καθε συναλλαγη
επειδη ετσι γουσταρει

Fixxer
10/01/2024, 16:12
Ποιός είναι ο λόγος να κρατάει κάποιος Έλληνας χρήματα σε ελληνική τράπεζα το 2024 δεδομένου ότι είμαστε σε EU και υπάρχει internet; Yπάρχουν κι άλλες επιλογές.

Τα maintenance fees υπάρχουν χρόνια στις ελληνικές τράπεζες έμμεσα (π.χ. πληρώνεις γι αντικατάσταση κάρτας καθε x χρόνια) απλά τώρα είναι αντιληπτό πια απ όλους.

toyar
10/01/2024, 16:12
Εσείς που μιλάτε για μαντρωμα έχετε δει ποτέ κανέναν να μαντρωνει το αφεντικό του;

AUFGEBRACHT
10/01/2024, 17:52
Ποιός είναι ο λόγος να κρατάει κάποιος Έλληνας χρήματα σε ελληνική τράπεζα το 2024 δεδομένου ότι είμαστε σε EU και υπάρχει internet; Yπάρχουν κι άλλες επιλογές.

Τα maintenance fees υπάρχουν χρόνια στις ελληνικές τράπεζες έμμεσα (π.χ. πληρώνεις γι αντικατάσταση κάρτας καθε x χρόνια) απλά τώρα είναι αντιληπτό πια απ όλους.

Πες μας όμως και τις άλλες επιλογές, δεδομένου του ότι είμαστε σε EU και υπάρχει και internet.

BLiTzER
10/01/2024, 18:02
Εγώ τα στέλνω σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελβετία.






:lol:

motojojo
10/01/2024, 18:23
Μιλας απο προσωπικη εμπειρια?Εννοω ζεις σε καποια χωρα της Ευρωπης?

Deutschland.
Στην πρωτη τραπεζα που έκανα λογαριασμό πλήρωνα 8 ευρω το μήνα. Άνοιξα λογαριασμό σε άλλη, διαδικτυακή που ήταν δωρεαν αρκει να υπήρχε κίνηση τουλαχιστον 800 ευρώ αν θυμαμαι καλά. Μετέφερα εκει τα πάντα και έκλεισα τον πρώτο.

Όλες οι φυσικές τράπεζες χρεώνουν.

Τώρα που γύρισα, δεν τον έκλεισα, αλλά τραβάει 4.90 καθε μήνα κανονικά λόγω του ότι δεν υπάρχει κίνηση.

stefanos
10/01/2024, 18:28
Οκ θα αγοράσω καμιά μετοχούλα αύριο ,απ ότι φαίνεται σιγά σιγα θα αρχίσουν να βγάζουν κέρδη...:lol:

Fixxer
10/01/2024, 19:03
Πες μας όμως και τις άλλες επιλογές, δεδομένου του ότι είμαστε σε EU και υπάρχει και internet.

Υπαρχουν αρκετες επιλογες αναλογα με τις αναγκες του καθενος, αλλα για αρχη η revolut θα ηταν το ευκολοτερο να δοκιμασεις εφοσον δεν εχει χρειαστει να ασχοληθεις ωστε να ψαξεις τις αλλες επιλογες. Υπαρχουν σε Μαλτα, Σλοβακια, Πορτογαλια κλπ κλπ, εξαρταται απ το τι θες σαν προϊον. Κατα τη γνωμη μου, η αποταμίευση σε τραπεζα δεν συμφερει ακομα και χωρις maintenance fees αλλα αν θες για καποιο λογο δικο σου, σαν ιδιωτης αρχικα, μια δοκιμη δεν βλαπτει. Αλλιως μενεις στο ελληνικο καρτελ :D.

Αν αυτο μήνυμα θεωρείται διαφήμιση, σβηστε το.

AUFGEBRACHT
10/01/2024, 19:13
Υπαρχουν αρκετες επιλογες αναλογα με τις αναγκες του καθενος, αλλα για αρχη η revolut θα ηταν το ευκολοτερο να δοκιμασεις εφοσον δεν εχει χρειαστει να ασχοληθεις ωστε να ψαξεις τις αλλες επιλογες. Υπαρχουν σε Μαλτα, Σλοβακια, Πορτογαλια κλπ κλπ, εξαρταται απ το τι θες σαν προϊον. Κατα τη γνωμη μου, η αποταμίευση σε τραπεζα δεν συμφερει ακομα και χωρις maintenance fees αλλα αν θες για καποιο λογο δικο σου, σαν ιδιωτης αρχικα, μια δοκιμη δεν βλαπτει. Αλλιως μενεις στο ελληνικο καρτελ :D.

Αν αυτο μήνυμα θεωρείται διαφήμιση, σβηστε το.


Ας αφήσουμε τις άλλες περιπτώσεις, κι ας πούμε για έναν ιδιώτη...πες ότι επιλέγω την Revolut που αναφέρεις. Θεωρητικά θα μου στείλουν μια χρεωστική κάρτα, σωστά; Δεν θα χρειαστεί να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικής τράπεζας; Δεν θα έχω προμήθεια σε αυτό; Μπορώ να προσμετρώ τις συναλλαγές που κάνω με την κάρτα της Revolut στο χτίσιμο του αφορολόγητου; Μπορώ να πληρώνω το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο με πάγια; Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας; Να εκδόσω e-παράβολο;

STF
10/01/2024, 21:02
Ας αφήσουμε τις άλλες περιπτώσεις, κι ας πούμε για έναν ιδιώτη...πες ότι επιλέγω την Revolut που αναφέρεις. Θεωρητικά θα μου στείλουν μια χρεωστική κάρτα, σωστά; Δεν θα χρειαστεί να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικής τράπεζας; Δεν θα έχω προμήθεια σε αυτό; Μπορώ να προσμετρώ τις συναλλαγές που κάνω με την κάρτα της Revolut στο χτίσιμο του αφορολόγητου; Μπορώ να πληρώνω το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο με πάγια; Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας; Να εκδόσω e-παράβολο;

Στη περίπτωση της Revolut (αν για παράδειγμα θα ήθελε κάποιος να έχει αυτήν και μόνο αυτήν) το μόνο πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα των μετρητών χωρίς προμήθεια αλλά μπορείς να τη χρησιμοποιείς παντού σα μετρητά. Αλλά για να γεμίσεις την Revolut χρειάζεσαι να μεταφέρεις από έναν υπάρχον λογαριασμό (χωρίς προμήθεια).

Στη τελική διατηρείς έναν απλό λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα για να μεταφέρεις προς και από τα χρήματα που θέλεις στην Revolut και κάνεις μόνο αναλήψεις μετρητών από το ATM της συγκεκριμένης τράπεζας.

Όλα τα άλλα νομίζω πως γίνονται (και πάγιες εντολές μέσα από τα site των εταιρειών (ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κτλ)). Εγώ το έχω κάνει στη ΔΕΗ για παράδειγμα, όχι με εντολή στη Τράπεζα αλλά με εντολή στη ΔΕΗ μέσα από το e-bill dei.

Μπορείς να πληρώσεις και τέλη κυκλοφορίας απευθείας μέσα από ΑΑΔΕ με τη Revolut, όπως και να εκδόσεις e-παράβολο με κωδικούς taxisnet.

Γενικά δε φανταζόμουν τη δύναμη της Revolut. Φίλος που ζει και εργάζεται στην Ελβετία του καταθέτουν τον μισθό στη Revolut.

Fixxer
10/01/2024, 23:28
Ας αφήσουμε τις άλλες περιπτώσεις, κι ας πούμε για έναν ιδιώτη...πες ότι επιλέγω την Revolut που αναφέρεις. Θεωρητικά θα μου στείλουν μια χρεωστική κάρτα, σωστά; Δεν θα χρειαστεί να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικής τράπεζας; Δεν θα έχω προμήθεια σε αυτό; Μπορώ να προσμετρώ τις συναλλαγές που κάνω με την κάρτα της Revolut στο χτίσιμο του αφορολόγητου; Μπορώ να πληρώνω το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο με πάγια; Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας; Να εκδόσω e-παράβολο;

Ναι σε ολα ακομα και αναληψη (εδω και χρονια), αλλα ας μην κολλαμε στη revolut, υπαρχουν κι αλλες neobanks (και προ revolut εποχης, για την ακριβεια η revolut αντεγραψε μοντελο neobank λουξεμβουργου πολυ πιο παλιας) αλλα και πιο «παραδοσιακου» προφιλ τραπεζες - εχει για ολα τα γουστα. Την ανεφερα γιατι φανταζομαι οτι ολο και καποιος θα την ειχε ακουσει.

Ο φιλος παραπανω το περιεγραψε πολυ καλα νομιζω οπως κι επισης μετεφερε ποσο λιγο ψαχνομαστε εδω. Στην τελικη αν θες να κρατας 1 ελληνικο λογαριασμο μεχρι να νιωσεις ανετα ψυχολογικα.

Αυτο που ηθελα ομως να τονισω ειναι οτι το βολεμα κοστιζει οταν δουλευεις σε αγορα με ελαχιστες επιλογες οποτε πρεπει να ψαχνομαστε λιγο για να εκμεταλλευομαστε τις επιλογες κι οχι να παιδευομαστε ματαια να αλλαξουμε μηχανισμους σε ενα καρτελ (παρακαλω googlaρετε τις διαφορες cartel vs ολιγοπωλειο, δεν το χρησιμοποιω υποτιμητικα).

Φανταζομαι οτι εχετε ακουσει οτι ξενες τραπεζες δινουν και τοκο >0.01% για λογαριασμους οχι προθεσμιας, ετσι;

Νομιζω οτι εδωσα τροφη για αναζητησεις, καλη τυχη!

ioannispar
11/01/2024, 07:51
να πουμε εδω οτι η Κ@λ@Πειραιως ακομα και
στο ΙΡΙΣ που ειναι δωρεαν,χρεωνει 0.05 σε καθε συναλλαγη
επειδη ετσι γουσταρει

Μεχρι και εχθες που το χρησιμοποιησα δεν μου χρεωσε τιποτα! Τι συναλλαγη εκανες; Εγω και απο Πειραιως σε Πειραιως, αλλα και απο αλλη τραπεζα και προς αλλη τραπεζα. Ολα τα εκανα εχθες για ποσα περιπου 65ευρω

Bowleno
11/01/2024, 08:34
να πουμε εδω οτι η Κ@λ@Πειραιως ακομα και
στο ΙΡΙΣ που ειναι δωρεαν,χρεωνει 0.05 σε καθε συναλλαγη
επειδη ετσι γουσταρει

Κάτι δεν πάει καλά...



Μεχρι και εχθες που το χρησιμοποιησα δεν μου χρεωσε τιποτα! Τι συναλλαγη εκανες; Εγω και απο Πειραιως σε Πειραιως, αλλα και απο αλλη τραπεζα και προς αλλη τραπεζα. Ολα τα εκανα εχθες για ποσα περιπου 65ευρω

Το αυτό κι εδώ. Εγώ έχω Εθνική, η γυναίκα Πειραιώς, αλληλομεταφέρουμε συνεχώς μικροποσά, <200€ μέσω iris και ποτέ δεν υπήρξε καμία χρέωση.
Πρόσφατα σε έξοδο με παρέα, όλοι ήθελαν να πληρώσουν με κάρτα, τους έβαλα να μου στείλουν ο καθείς το μερίδιο που του αναλογεί (5 άτομα) και πλήρωσα εγώ, πάλι χωρίς καμία χρέωση σε κανέναν τους.
Υπάρχει και κανονισμός νομίζω που απαγορεύει τις χρεώσεις όταν πρόκειται για το iris.
Φυσικά, υπάρχει και όριο το οποίο είναι 500 € ανά 24 ώρες....

husky21
11/01/2024, 11:35
Μεχρι και εχθες που το χρησιμοποιησα δεν μου χρεωσε τιποτα! Τι συναλλαγη εκανες; Εγω και απο Πειραιως σε Πειραιως, αλλα και απο αλλη τραπεζα και προς αλλη τραπεζα. Ολα τα εκανα εχθες για ποσα περιπου 65ευρω


δεν κανω κατι διαφορετικο απο τις αλλες τραπεζες που εχω ιρις
δοκιμασα να στειλω 15 ευρω σε φιλο που ημασταν σε τραπεζι για να πληρωσει εκεινος τον λογαριασμο κ ζητησε 0.05
φυσικα δεν το εκανα κ τα εστειλα απο αλλη τραπεζα

Vstrommer71
14/01/2024, 20:40
Από τα λίγα που καταλαβαίνω δηλαδή,στο Ελλάδα 2.0 πάει βζιιιιιιιιιιν η ανάπτυξη:lol:

doctor_john
15/01/2024, 07:23
Μοιάζει με ανάπτυξη, πριαπισμός λέγεται ..

Hayate
15/01/2024, 20:59
Εγώ τα στέλνω σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελβετία.






:lol:

Κρύβε λόγια εσύ :D

Xlitos
21/05/2024, 00:07
Ειχα ανοιξει το 2017 λογαριασμο μισθοδοσιας Eurobank.Το 2022 αλλαξα δουλεια(και τραπεζα) οποτε στην Eurobank ειχα αφησει ενα παρατημενο τριψηφιο ποσο ετσι να υπαρχει/ωρα αναγκης κτλ.

Μπηκα σημερα ειδα με χρεωσε 0,60 λεπτα τον Απριλιο και 0,60 τον Μαιο.Νομιζα επειδη ηταν μισθοδοσιας δεν θα χρεωθω αλλα μαλλον αυτοι ειδαν οτι δεν μπαινει πια μισθοδοσια και με γλεντανε.

Το θεμα ειναι να τον κανω αποταμιευτικο ή να παρω τα μπογαλακια μου σε αλλη τραπεζα?Δεν εχει νοημα νομιζω να αφηνω εστω και λιγα λεφτα σε μια τραπεζα που δε θα μπορω να χρησιμοποιω την χρεωστικη της καρτα,αν θελω να αποταμιευσω το κανω και στην τραπεζα(μισθοδοσιας) που ειμαι τωρα.

BLiTzER
21/05/2024, 00:18
Αν δεν τον χρησιμοποιείς, τον κλείνεις.

MG-KTiNoS
21/05/2024, 00:48
https://youtu.be/J1kpLMrzwPE?si=eFQA9anNZ6B78cl4

Lioulios
21/05/2024, 08:27
https://youtu.be/J1kpLMrzwPE?si=eFQA9anNZ6B78cl4

Απο παιδι το ακουω και θυμαμαι τον πατερα μου να λιωνει στα γελια ...ολέ ολέ
Καλημερα

2stroker
22/05/2024, 13:34
Εκτος αυτου ξεκινησαν ολες οι τραπεζες να χρεωνουν τις νεες καρτες. Δηλαδη ληγει η καρτα σου και οταν σου στελνουν την καινουρια πληρωνεις 5-6 ευρω. Το καλυτερο δε ειναι οτι αν χαθει η καρτα οταν στην στελνουν σε αναγκαζουν να ξαναπληρωσεις.

προσφατα εληξε η καρτα της φιλης μου απο την εθνικη τραπεζα. Περιμενε να ερθει η καινουρια τπτ. Μιας και δεν τον πολυχρησιμοποιουσε τον λογαριασμο δεν εδωσε σημασια. Αφου περασαν δυο μηνες τους πηρε τηλ. Της λενε οτι την εχουν στειλει. Τους λεει δεν

την ελαβα ποτε και ουτε ελαβα ποτε ενημερωση οτι μου στειλατε την καρτα ως ειθισται. Και της λενε οκ θα την ξαναστειλουμε απλα εχει χρεωση. Και τους κανει μα δεν την ελαβα ποτε, η καρτα χαθηκε καπου μεταξυ σας και των ελτα, γιατι να πληρωσω παλι. Και της

λενε οτι αν ειχε επικοινωνησει εντος ενος μηνα θα ηταν δωρεαν ενω τωρα οχι. Και τους λεει πως να επικοινωνησω οταν δεν με ενημερωσατε ποτε οτι εχετε στειλει καρτα.

Για να μην πουμε για την αναληψη μετρητων που ξαφνικα ενω για ακρετα χρονια αν εκανες αναληψη απο ατμ αλλης τραπεζας η προμηθεια ηταν περιπου 1.5 ευρω και τωρα ειναι αναλογα την τραπεζα στα 3.5-4.00

Τωρα θελουν και νταβατζιλικι απλα για να διατηρεις τον λογαριασμο σου. Το επομενο βημα ειναι ετησια συνδρομη λογαριασμου. Σε πολλες χωρες του εξωτερικου ηδη γινεται.

Μηπως να τα κανουμε μασουρια κατω απο το στρωμα οπως παλια? :lol:

Xlitos
22/05/2024, 15:58
Αληθεια αν αφησω τον λογαριασμο της Eurobank με 0 ευρω κα ιδεν τον κλεισω τι θα κανει θα χρεωνει αρνητικο ποσο?Δηλαδη τον επομενο μηνα θα παει - 0.60 ωστε αμα ξαναβαλω να τα παρει?

Bowleno
22/05/2024, 16:31
Αληθεια αν αφησω τον λογαριασμο της Eurobank με 0 ευρω κα ιδεν τον κλεισω τι θα κανει θα χρεωνει αρνητικο ποσο?Δηλαδη τον επομενο μηνα θα παει - 0.60 ωστε αμα ξαναβαλω να τα παρει?


Να μια καλή ερώτηση....με ενδιαφέρει κι εμένα, έχω ξεμείνει με λογαριασμό της άλφα από τότε που δούλευα (πλέον έχω Εθνική) και όλο λέω να πάω να τον κλείσω και όλο βαριέμαι να το κανω :lol:

gasto
22/05/2024, 16:43
Κι αν ο λογαριασμός μου δεν έχει διαθέσιμο υπόλοιπο για την πληρωμή του πακέτου;
Το πακέτο σας απενεργοποιείται προσωρινά και οι συναλλαγές σας θα πραγματοποιούνται με βάση το Τιμολόγιο τραπεζικών εργασιών.

Εξακολουθείτε να οφείλετε το κόστος του πακέτου σας και για όσο χρονικό διάστημα το υπόλοιπο του λογαριασμού σας δεν επαρκεί για την πληρωμή του.

Όταν ο λογαριασμός σας έχει διαθέσιμο υπόλοιπο, γίνεται αυτόματα η πληρωμή και το πακέτο σας ενεργοποιείται ξανά.
Νταβατζηδες με κοστουμια

Xlitos
22/05/2024, 17:00
τον πουλο κλεισιμο

kostaskk
22/05/2024, 17:24
Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι όλα τζάμπα αφού ανακεφαλαιοποιηθικαν από το ελληνικό δημόσιο, (δλδ πληρώνουμε φόρους για αυτές) και αν δεν γίνονταν αυτό τώρα θα ήταν κλειστες-χρεωκοπημενες?

Τα δις που δόθηκαν σε αυτες θα επιστραφούν ποτέ στο δημόσιο? Όλες αυτές οι χρεώσεις που πάνε? Για bonus? Καταδικάστηκε κανένας που έδιναν δάνεια χωρίς καμία εξασφάλιση? Διακοποδάνεια,θαλασσοδανεια, γιατί έγιναν περικοπές και διαγραφές δανείων και όχι κατασχέσεις και φυλακές?

o_gavros
22/05/2024, 19:15
Με Τοτό έχεις τίποτα;

toyar
22/05/2024, 21:03
Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι όλα τζάμπα αφού ανακεφαλαιοποιηθικαν από το ελληνικό δημόσιο, (δλδ πληρώνουμε φόρους για αυτές) και αν δεν γίνονταν αυτό τώρα θα ήταν κλειστες-χρεωκοπημενες?

Τα δις που δόθηκαν σε αυτες θα επιστραφούν ποτέ στο δημόσιο? Όλες αυτές οι χρεώσεις που πάνε? Για bonus? Καταδικάστηκε κανένας που έδιναν δάνεια χωρίς καμία εξασφάλιση? Διακοποδάνεια,θαλασσοδανεια, γιατί έγιναν περικοπές και διαγραφές δανείων και όχι κατασχέσεις και φυλακές?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

gasto
22/05/2024, 21:09
https://www.youtube.com/watch?v=8_jjCl9m3As

Sorath
22/05/2024, 21:17
Κάποτε, άνοιγες λογαριασμό, σου λέγανε ευχαριστώ και δίνανε και κανά τόκο.

Τώρα, θα πληρώνεις κι απο πάνω, για να έχεις λεφτά στις τράπεζες, μιας και το κράτος έχει νομοθετήσει πλέον υποχρεωτική τη χρήση τους!