PDA

View Full Version : Θερμαντικά σώματα



borgiriadis1
10/01/2024, 15:16
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Μιας και έχει χειμωνιάσει για τα καλά και το πετρέλαιο στην δεξαμενή στερεύει σκέφτομαι να στραφώ σε κάποια εναλλακτική πηγή θερμότητας.
Μένω σε οροφόδιαμέρισμα με δικό μου λέβητα και δική μου δεξαμενή πετρελαίου, αλλά το νοικιάζω οπότε δεν μπορώ να παρέμβω για να αλλάξω το καύσιμο της θέρμανσης στα καλοριφέρ (και ούτε θα καταφέρω να πείσω τον ιδιοκτήτη να επωμιστεί το κόστος για εγκατάσταση αερίου ας πούμε). Ένα ακόμα δεδομένο είναι ότι από όσο ξέρω το σπίτι δεν έχει καλή θερμομόνωση και τα παράθυρα είναι μεν καινούρια αλουμινίου αλλά τα τζάμια δεν είναι διπλά. Επίσης γύρο γύρο δεν υπάρχει τπτ και από πάνω είναι πλάκα.
Στο ζητούμενο λοιπόν. Μάλλον θα πρέπει να στραφώ σε κάτι που να καίει ρεύμα. Αλλά σε τι? Υπάρχει 18αρι aircondition inverter στο σπίτι και ένα 12αρι απλό που και με τα 2 μαζί το σπίτι ζεστάνει. Απλά σκέφτομαι αν θα μπορούσα να πετύχω καλύτερη (και πιο οικονομική) απόδοση σε σχέση με αυτά. Έχει κάποιος κτ δοκιμασμένο?
(Υ.Γ.: Έχω δοκιμάσει σόμπα κεροσαν και μυρίζει πολύ και έχω και μια σόμπα υγραερίου που όμως δεν φτάνει να καλύψει όλο το σπίτι)

dumutrus
10/01/2024, 15:20
Σε σχέση με τα ηλεκτρικά σώματα το αιρκοντίσιον είναι το πιο συμφέρων το θέμα με τα αιρ κοντίσιον είναι ότι μόλις κλείσουν κρυώνει γρήγορα ο χώρος.

ΓιώργοςΤΤ
10/01/2024, 15:42
Υπό τις συνθήκες σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ξαναβάλεις πετρέλαιο...

Bowleno
10/01/2024, 17:18
Εμείς, στην πολυκατοικία που μένω, (5 οροφοδιαμερίσματα, όλοι ιδιοκτήτες)) κατόπιν συμφωνίας, έχουμε καταργήσει τον καυστήρα και ο καθείς κάνει ότι του κατέβει για ζέστα.
Έχουμε πάρει 2 θερμοπομπούς και έχουμε και το ερκοντίσιον ΑΝ χρειαστεί. Αυτήν την εποχή χρησιμοποιείται μόνο το ένα. (κρυουλιάρα γυναίκα :lol:) 90 τετραγωνικά....

cosgili
10/01/2024, 17:23
Το πετρέλαιο αυτή τη στιγμή είναι η πιο συμφέσουσα λύση από αυτές που έχεις. Αν έχεις και υγρασία στο σπίτι, εγώ θα σου πρότεινα και χρήση αφυγραντήρα. Έχεις άμεσα 1,5-2 βαθμούς πάνω θερμοκρασία, και πολύ πιο άμεση θέρμανση όταν ανάβεις καλοριφέρ.

borgiriadis1
10/01/2024, 18:25
Το θέμα του πετρελαίου είναι ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα χρειάζεται να τα δώσεις όλα μαζί τα χρήματα κτ που είναι δύσκολο να τα δώσω όλα μαζί. Για αυτό σκέφτομαι τις εναλλακτικές μου.
Το σπίτι είναι ~90 τετραγωνικά και λόγω της διαρυθμισης είναι αδύνατο να κλείσω κάποια δωμάτια για λιγότερο καύσιμο.
Το πετρέλαιο με πάει max 1,5 μήνα ο τόνος. Δλδ θέλω περίπου 800€ το μήνα με 1,3€ το λίτρο και θερμοκρασία 17-18°c.
Υγρασία δεν έχω στο σπίτι (είχα αφυγραντήρα και τον πούλησα γτ δεν έχουμε υγρασία).
Δλδ θερμοπομποι, πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, αεροθερμα (ρωτάω για να ξέρω αν με συμφέρει να επενδύσω σε κτ τέτοιο)κλπ καίνε παραπάνω από aircondition?

motojojo
10/01/2024, 18:38
Οι θερμοπομποί απ'ότι έχω καταλάβει δεν ζεσταίνουν τον αερα αλλά τα αντικείμενα. Επομένως για να ζεσταθείς θα πρέπει να κάθεσαι μπροστά στο θερμοπομπό.
Είναι το ίδιο με τον ήλιο το χειμώνα, που κάθεσαι στον ήλιο και ζεσταίνεσαι αλλά αμα πας παραδίπλα στη σκια κρυώνεις. Για μένα δεν είναι και το ιδανικό.

Το αιρκοντίσιο από την άλλη νομίζω δεν αποδίδει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε συνδυασμός καυστήρα-αιρκοντισιου ίσως συμφέρει περισσότερο.
Δηλ βάζεις το κλιματιστικό με ήπιο κρύο και ανάβεις τον καυστήρα τις μέρες με παγετό (που υποθέτω δεν θα είναι πολλές).

Bowleno
10/01/2024, 23:14
Οι θερμοπομποί απ'ότι έχω καταλάβει δεν ζεσταίνουν τον αερα αλλά τα αντικείμενα. Επομένως για να ζεσταθείς θα πρέπει να κάθεσαι μπροστά στο θερμοπομπό.
Είναι το ίδιο με τον ήλιο το χειμώνα, που κάθεσαι στον ήλιο και ζεσταίνεσαι αλλά αμα πας παραδίπλα στη σκια κρυώνεις. Για μένα δεν είναι και το ιδανικό.

Το αιρκοντίσιο από την άλλη νομίζω δεν αποδίδει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε συνδυασμός καυστήρα-αιρκοντισιου ίσως συμφέρει περισσότερο.
Δηλ βάζεις το κλιματιστικό με ήπιο κρύο και ανάβεις τον καυστήρα τις μέρες με παγετό (που υποθέτω δεν θα είναι πολλές).

Όχι... Μια χαρά ζεσταίνουν τον χώρο οι θερμοπομποι...

dumutrus
10/01/2024, 23:23
Οι θερμοπομποί απ'ότι έχω καταλάβει δεν ζεσταίνουν τον αερα αλλά τα αντικείμενα. Επομένως για να ζεσταθείς θα πρέπει να κάθεσαι μπροστά στο θερμοπομπό.
Είναι το ίδιο με τον ήλιο το χειμώνα, που κάθεσαι στον ήλιο και ζεσταίνεσαι αλλά αμα πας παραδίπλα στη σκια κρυώνεις. Για μένα δεν είναι και το ιδανικό.

Το αιρκοντίσιο από την άλλη νομίζω δεν αποδίδει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε συνδυασμός καυστήρα-αιρκοντισιου ίσως συμφέρει περισσότερο.
Δηλ βάζεις το κλιματιστικό με ήπιο κρύο και ανάβεις τον καυστήρα τις μέρες με παγετό (που υποθέτω δεν θα είναι πολλές).

Αυτό που λές είναι τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας οι θερμομπομποί είναι σαν ηλεκτρικά καλοριφέρ με πολύ λιγότερη μάζα άρα και λιγότερο όγκο που αν θές τα κρεμάς στον τοίχο σαν καλοριφέρ και τα δύο καίνε την ίσχύ που αναγράφουν δηλ. αν γράφει 1500w θα καταναλώνει 1500w πιο λαικά σε μία ώρα θα καταναλώση 1.5kwh το αιρ κοντίσιον από την άλλή είναι μία αντλία θερμότητας δηλαδή θα κάψει 1 kw ηλεκτρικής ενέργειας αλλά θα σου δώσει στο χώρο περισσότερη ενέργεια από αυτή που κατανάλωσε (όχι δεν νικήσαμε το αϊκίνητο ή δεν σπάμε τον πρώτο και δεύτερο νομο της θερμοδυναμικής) απλά την επιπλέον ενέργεια τη τραβάμε από το περιβάλον.Στις αντλίες θερμότητας υπάρχει ένας συντελεστής ο COP αυτός μας λέει πόση ενέργεια δίνουμε και πόση πέρνουμε σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες όσο πιο κάτω από την θερμοκρασία που αναφέρει ο COP πέφτουμε τόσο αρχίζουμε να καταναλώνουμε περισσότερο ρεύμα.Οπότε το + για το αιρ κοντίσιον είναι οτι συμφαίρει γιατί τις περισσότερες φορές θα πάρουμε περισσότερη ενέργεία από αυτή που θα καταναλώσουμε ενώ με θερμοπομπούς πάνελ και λοιπά θα πάρουμε λίγο λιγότερη ενέργεία από αυτή που καταναλώσαμε (καλό είναι οι θερμοπομποι ,πανελ κ.λ.π. να συνδιάζονται με θερμοστάτη πρίζας που σταματά την λειτουργία τους όταν ο χώρος φτάσει μία προκαθορισμένη θερμοκρασία αντί να δουλέυει μέχρι να το κλείσουμε).Το - για το αιρ κοντίσιον είναι ότι ζεσταίνει μόνο τον αέρα και όχι τα δομικά στοιχεία του σπίτιου,τα έπιπλα οπότε μόλης κλείσει σε κανά 10 να αρχίζει κρυώνει ο χώρος οι θερμοπομποί και κυρίώς τα πάνελ ζεσταίνουν υπόλοιπα που είπαμε οπότε καθυστερεί λίγο να κρυώσει ο χώρος.Τα καλοριφέρ συνδιάζει όλες τους τρόπους που μεταδίδεται η θερμότητα γι αυτό έχουν αυτή τη "γλυκία" ζέστη που ακούς να λένε.Και ένα τελευταίο δε φταίει το καύσιμο που δεν μπορούμε να ζεσταθούμε αλλά τα αμόνωτα σπίτια μας όσο μεγαλύτερο ποσό ενέργειας χάνουν τόσο πόσο + κάτι ακόμα πρέπει να καταναλώσουμε .

doctor_john
11/01/2024, 07:47
Στα μονά τζάμια μπορείς να δοκιμάσεις φύλλο σιλικόνης απέξω.
Δεν έχει κόλλα, αλλοιώνει λίγο την οπτική, σχεδόν αδρανή και οικονομικά (~5ε/m).

yannis24
11/01/2024, 09:23
γιατι δεν κοιταζεις μια και καλη να κανεις αυτονομη συνδεση στο φυσικο αεριο?
θα σου στοιχισει κατι παραπανω τωρα, αλλα θα εχεις λυση μονιμα!

PaNick67
11/01/2024, 09:40
Το σπίτι είναι ~90 τετραγωνικά και λόγω της διαρυθμισης είναι αδύνατο να κλείσω κάποια δωμάτια για λιγότερο καύσιμο.
Το πετρέλαιο με πάει max 1,5 μήνα ο τόνος. Δλδ θέλω περίπου 800€ το μήνα με 1,3€ το λίτρο και θερμοκρασία 17-18°c.


Αν τα νουμερα που λες ειναι σωστα και δεν εγινε καποιο λαθος, θες 660 λιτρα πετρελαιου για 90 τμ τον μηνα; :eek:

Πριν βαλουμε αεριο στην πολυκατοικια των 6 οροφοδιαμερισματων τα οποια ειναι 90τμ το καθενα, θελαμε 1 τονο τον μηνα και τουλαχιστον εγω τον θερμοστατη τον ειχα στους 21° απο τον Νοεμβριο μεχρι τον Απριλη. (προ κρισης ολα αυτα )

ΟΚ, εχουμε διπλα τζαμια αλλα απο μονωση αυτο που εβαζαν στα κτιρια το 90, αν εβαζαν.

Στο θεμα σου τωρα, το COP των κλιματιστικων - αντλιων θερμοτητας ειναι το υψηλοτερο απο ολες τις ηλεκτρικες συσκευες θερμανσης. Οποτε δεν σε συμφερει να παρεις καποιο, ισως μονο να αλλαξεις το παλιο κλιματιστικο με ινβερτερ και ισως να δεις ποσο παλιο ειναι το 18ρι, γιατι τα καινουργια ειναι ακομα πιο οικονομικα.

Εκτος αν πεισεις τον ιδιοκτητη οτι τον συμφερει να βαλει αεριο

ΓιώργοςΤΤ
11/01/2024, 09:58
Αν σε βολεύει από θέμα χώρου και εγκατάστασης, ψάξε μήπως πάρεις μια σόμπα πέλετ. Ακριβή μεν αλλά κάνεις απόσβεση και είναι δικιά σου να την πάρεις σε περίπτωση μετακόμισης.

Bowleno
11/01/2024, 10:00
γιατι δεν κοιταζεις μια και καλη να κανεις αυτονομη συνδεση στο φυσικο αεριο?
θα σου στοιχισει κατι παραπανω τωρα, αλλα θα εχεις λυση μονιμα!

Από την στιγμή που δεν είναι δικό του το σπίτι; δεν νομίζω....

yannis24
11/01/2024, 10:39
Από την στιγμή που δεν είναι δικό του το σπίτι; δεν νομίζω....

Ναι εχεις δικιο....δεν το προσεξα αυτο....καταλαβα το αναποδο.....

borgiriadis1
11/01/2024, 12:10
Αν τα νουμερα που λες ειναι σωστα και δεν εγινε καποιο λαθος, θες 660 λιτρα πετρελαιου για 90 τμ τον μηνα; :eek:

Πριν βαλουμε αεριο στην πολυκατοικια των 6 οροφοδιαμερισματων τα οποια ειναι 90τμ το καθενα, θελαμε 1 τονο τον μηνα και τουλαχιστον εγω τον θερμοστατη τον ειχα στους 21° απο τον Νοεμβριο μεχρι τον Απριλη. (προ κρισης ολα αυτα )

ΟΚ, εχουμε διπλα τζαμια αλλα απο μονωση αυτο που εβαζαν στα κτιρια το 90, αν εβαζαν.

Στο θεμα σου τωρα, το COP των κλιματιστικων - αντλιων θερμοτητας ειναι το υψηλοτερο απο ολες τις ηλεκτρικες συσκευες θερμανσης. Οποτε δεν σε συμφερει να παρεις καποιο, ισως μονο να αλλαξεις το παλιο κλιματιστικο με ινβερτερ και ισως να δεις ποσο παλιο ειναι το 18ρι, γιατι τα καινουργια ειναι ακομα πιο οικονομικα.

Εκτος αν πεισεις τον ιδιοκτητη οτι τον συμφερει να βαλει αεριο

Δυστυχώς τα νούμερα είναι πραγματικά. Τα 500lt δεν βγάζουν ολόκληρο μήνα. Το γεγονός είναι ότι το σπίτι έχει πολλές απώλειες. Σκέψου έχει 5 μεγάλες μπαλκονόπορτες και 4 παράθυρα και όλα αυτά έχουν μόνο τζαμί. Και από πάνω πλάκα. Μόνο από κάτω έχω άλλο σπίτι.
Γενικά είναι συνενοησιμος αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να τον πείσω ότι τον συμφέρει να μου βάλει αέριο (γτ η αλήθεια είναι ότι έτσι κι αλλιώς παίρνει το ενοίκιο)

Στα μονά τζάμια μπορείς να δοκιμάσεις φύλλο σιλικόνης απέξω.
Δεν έχει κόλλα, αλλοιώνει λίγο την οπτική, σχεδόν αδρανή και οικονομικά (~5ε/m).
Αυτό το έχω διαβάσει κάπου αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά ή αν πετάξω τα λ7 μου.

Επίσης για τη σόμπα πέλλετ το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει μ αυτές.

PaNick67
11/01/2024, 12:22
Επίσης για τη σόμπα πέλλετ το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει μ αυτές.

Χρειαζονται τρυπα στον τοιχο για να βγαινουν τα καυσαερια εξω, κατι που απαιτει την αδεια του ιδιοκτητη.

Μετα θα γινεις ο "Γουιλι ο μαυρος θερμαστης" να κουβαλας σακια πελλετ, να φορτωνεις τον τροφοδοτη της σομπας και φυσικα θα εχεις μπολικη ζεστη σε ενα δωματιο και λιγοτερη στα αλλα, αλλα η διαφορα οταν απο τους 26° στο σαλονι πας στους 20 στο μπανιο θα σε κανει να τουρτουριζεις

Bowleno
11/01/2024, 12:44
Δυστυχώς τα νούμερα είναι πραγματικά. Τα 500lt δεν βγάζουν ολόκληρο μήνα. Το γεγονός είναι ότι το σπίτι έχει πολλές απώλειες. Σκέψου έχει 5 μεγάλες μπαλκονόπορτες και 4 παράθυρα και όλα αυτά έχουν μόνο τζαμί. Και από πάνω πλάκα. Μόνο από κάτω έχω άλλο σπίτι.
Γενικά είναι συνενοησιμος αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να τον πείσω ότι τον συμφέρει να μου βάλει αέριο (γτ η αλήθεια είναι ότι έτσι κι αλλιώς παίρνει το ενοίκιο)

Αυτό το έχω διαβάσει κάπου αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά ή αν πετάξω τα λ7 μου.

Επίσης για τη σόμπα πέλλετ το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει μ αυτές.


Χρειαζονται τρυπα στον τοιχο για να βγαινουν τα καυσαερια εξω, κατι που απαιτει την αδεια του ιδιοκτητη.

Μετα θα γινεις ο "Γουιλι ο μαυρος θερμαστης" να κουβαλας σακια πελλετ, να φορτωνεις τον τροφοδοτη της σομπας και φυσικα θα εχεις μπολικη ζεστη σε ενα δωματιο και λιγοτερη στα αλλα, αλλα η διαφορα οταν απο τους 26° στο σαλονι πας στους 20 στο μπανιο θα σε κανει να τουρτουριζεις


Οι Σόμπες αυτές μπαίνουν σε συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού ώστε το μπουρί τους να περνάει όσο δυνατόν σε μια ευθεία από ΟΛΑ τα δωμάτια ο λόγος προφανής, (όπερ σημαίνει πολλές τρύπες...) μέχρι να βγει έξω αλλιώς τζάμπα θα καίνε.....

ΓιώργοςΤΤ
11/01/2024, 12:59
Όχι φίλε μου. Οι σόμπες αυτές δεν ζεστάνουν με το μπουρί το οποίο πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρό σε μήκος.

Βγάζουν πολύ ζέστη και το πέλλετ είναι ακόμα φτηνό. Χρειάζεσαι δύο τρύπες, μια 80 και μια 30 χιλιοστά. Η μία είναι η εξαγωγή των καυσαερίων και η άλλη η εισαγωγή. Ανάλογα με τα τετραγωνικά διαλέγεις το ποσό μεγάλη σόμπα θα πάρεις.

Στην καθημερινότητα, με ένα τσουβαλι σε σπίτι 50 τετραγωνικών έβγαζα 2 μέρες με την θερμοκρασία στους 24 όλη μέρα. Και φαντάσου ότι είχα και εγώ πλάκα και από κάτω σπίτι που δεν άναβε τίποτα. Από μουτζούρα δεν έχεις σχεδόν καθόλου. Μια φορά καθάρισμα (ξεσκονισμα είναι στην ουσία) αρκεί και άδειασμα το συρτάρι της στάχτης όταν γεμίσει.

Απέφυγε τις δήθεν VFM κινεζιες και πάρε μια καλή ευρωπαϊκής προέλευσης ώστε να έχεις καλή απόδοση και αθόρυβη λειτουργία.

motojojo
11/01/2024, 13:37
Έχετε δίκιο, μπέρδεψα τους θερμοπομπούς με τα πανελ υπέρυθρης.

Σχετικά με την σομπα η αδεια του ιδιοκτήτη δεν ειναι αρκετή. Πρέπει να δει και αν επιτρεπεται και απο τους κανονισμους της πολυκατοικιας. Ωραία ανοιγεις την τρυπα για το μπουρι, η διαδρομή μέχρι την καμιναδα όμως δεν παει όπως σου αρεσει. Το ενθαρυντικό είναι ότι είναι στον τελευταίο όροφο οπότε ισως ειναι πιο ευέλικτη η τοποθέτηση.

Έχει και αυτή ένα σεβαστό κόστος και αν δεν υπάρχει η προοπτική αλλαγής σπιτιου ίσως δεν ειναι κακη λύση.
Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, είναι εφικτό να πουληθεί η σομπα ως μτχ;
Αν ναι, μήπως να βρισκόταν μια μτχ με χαμηλότερο κοστος;

DoctoR_k6
11/01/2024, 14:57
Για τις σομπες πελλετ μιλαμε οτι ειναι δυσκολη εγκατασταση?
Την βαζεις σε μια γωνια και βγαζεις εξω την ''εξατμιση'' και μια εισοδο για τον αερα. Καμια αδεια δεν χρειαζεται...δεν θα ριξεις και τον τοιχο.
Λες και αν βαλεις κλιματιστικο δεν ανοιγεις τρυπα?

Την βαζεις σε μια γωνια να μπορει να μοιραζει οσο το δυνατον καλυτερα τον ζεστο αερα και θα κανει δουλιτσα και αρκετα οικονομικα.

Δεν λεμε οτι υπαρχει και η επιλογη συνδεσης με τα σωματα του καλοριφερ.

Nostradamus
11/01/2024, 15:37
Το κοστος της εγκαταστασης αεριου δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλο. Πηρα προσφατα προσφορα για να βαλω στο δικο μου σπιτι. Αυτο ωστοσο που με προβληματιζει ειναι η "νεες" οδηγιες της ευρωπαικης ενωσης που μιλανε για αλλαγες απο το '27 σε πιο πρασινες μορφες ενεργειας για τις κατοικιες.

Ο κουνίαδος μου εβαλε στο προσφατα ανακαινισμενο σπιτι του, ξυλοσομπα ("παλαιου τυπου"). Η αποδοση της ειναι εξωπραγματικη (σε μεγαλη σαλοκουζινα) ενω η επεμβαση στο εξωτερικο τοιχο ειναι προφανως αστεια. Θα κοιτουσα αυτο και πελετ ως πιο ευκολο στην διαχειρηση σε σχεση με τα ξυλα.

borgiriadis1
11/01/2024, 16:35
Ξυλόσομπα έχω στο χωριό και ξέρω ότι βγάζει πολύ ζέστη. Όμως θέλει 2 φορές το χρόνο καθάρισμα οπότε έχει βαλε-βγαλε τα μπουρια και έχει πολύ βρομια και χρειάζεται χώρο για το καθάρισμα και χώρο για τα ξύλα πράγμα που σε διαμέρισμα δεν παίζει.
Για πέλλετ αν δεν θέλουν καθάρισμα σαν τις ξυλόσομπες νομίζω ότι θα πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά. Δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη για τις τρύπες. Οι πέλλετ θέλουν καθάρισμα τα μπουρια σαν τις ξυλόσομπες? Επίσης σε τι τιμή θα πρέπει να φτάσω για μια για 90 τμ σπίτι?

ioannispar
12/01/2024, 07:52
Περυσι το Δεκεμβριο εβαλα ενεργειακο τζακι γιατι ειναι δικο μου το σπιτι οποτε ηθελα κατι πιο μονιμο και παραδοσιακο. Ειμαι τελευταιο οροφο και εγω και επειδη χρειαζεσαι αδεια για να τρυπησεις πλακα, εβγαλα την καμιναδα απο το πλαινο τοιχο και δεν χρειαστηκα τιποτα. Το σπιτι ειναι 78τμ και το ζεσταινει ολο! (εκτος ενος δωματιου επειδη κανει γωνια). Με την ιδια λογικη περιπου δουλευουν και οι σομπες στην θερμοτητα που βγαζουν. Γνωμη μου ειναι να φωναξεις καποιον τζακα για να δει τον χωρο σου και να σου πει την καλυτερη θεση για την τοποθετηση της σομπας ωστε να εχει αποδοση οσο γινετα καλυτερη.

viper1
12/01/2024, 10:46
Δεν τρυπάμε ποτέ την πλάκα για να περάσουμε μπουρί ή καμινάδα

alexis72
12/01/2024, 11:06
Ξυλόσομπα έχω στο χωριό και ξέρω ότι βγάζει πολύ ζέστη. Όμως θέλει 2 φορές το χρόνο καθάρισμα οπότε έχει βαλε-βγαλε τα μπουρια και έχει πολύ βρομια και χρειάζεται χώρο για το καθάρισμα και χώρο για τα ξύλα πράγμα που σε διαμέρισμα δεν παίζει.
Για πέλλετ αν δεν θέλουν καθάρισμα σαν τις ξυλόσομπες νομίζω ότι θα πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά. Δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη για τις τρύπες. Οι πέλλετ θέλουν καθάρισμα τα μπουρια σαν τις ξυλόσομπες? Επίσης σε τι τιμή θα πρέπει να φτάσω για μια για 90 τμ σπίτι?

η καλύτερη κ οικονομικότερη θέρμανση (οταν το πετρέλαιο ειναι χαμηλά) ειναι καλοριφέρ πετρελαίου , εχω φίλο μηχανολόγο ενεργειακό επιθεωρητή κ το εχει ψάξει οσο δεν παει ,η μητέρα του ηλικιωμένη ζει μόνιμα στη ναύπακτο κοντα στη θάλασσα κ οχι σε ιδιαίτερα full μονωμένο σπίτι 20ετίας κ την βγάζει με 1000 λιτρα πετρέλαιο για 3 μήνες σερί ,αναμμένο στους 22 βαθμούς 24ωρες το 24ωρο ΔΕΝ σβήνει ποτέ το διάστημα αυτό κ μόνο αν εχει διακοπή ρευματος η δεη ,αλλα καθε χρόνο φέρνει καυστηρατζή της κανει service κ αλλάζει τα μπέκ καθε φορά δηλ. περίπου 80ευρω κοστιζει το service ,το pellet μου εχει πει συμφέρει αν ξέρεις πολυ καλο τεχνικό για να την ρυθμίζει τακτικά κ να βάζεις μόνο Α ποιότητα pellet κ καίνε περίπου 1 κιλό ισως λιγο λιγότερο με πολυ καλή ρυθμιση την ωρα ,αν παρεις pellet κυταξε αυτη την μαρκα werstahl εχουν βγεί πολυ καλές κ με πολυ καλο after sales service γυρω στο 1χιλιάρικο με εγκατάσταση ισως κ λιγο παραπάνω ,κ εδω αν κοπεί το ρευμα σταματαει να δουλεύει οπότε θελεις αξιόπιστο κ σίγουρα μεγάλο ups ,φίλος μου κολλητός ,κ μάλιστα προχθές ημουν σπίτι του κ οντως ειχε τρομερή ζέστη σε 70τμ2 παλιο σπιτι με μετρια μόνωση ,κ αυτος κ η γυναίκα του κρύωναν παρα πολυ ειχαν θερμοπομπούς παλιούς ομως περιπου 10ετίας ,μετα εβαλαν 24000btu ακριβό a/c κ επίσης κρύωναν ,ειδε στο facebook καποιον κυριο ιδιώτη (δηλ.οχι εμπορο η εταιρία ) που την κατασκευάζει την σόμπα pellet που δουλεύει χωρις ρευμα ,την πλήρωσε 300ευρω +μεταφορικά 60ευρω περίπου μου φαίνεται κ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ζεστάθηκε κ το σπίτι κ αυτοί μιλάμε για πολυ ζέστη ,αυτος που τις κατασκευάζει μένει χαλκιδική https://www.facebook.com/groups/612483002619573/user/100075928129279/?__cft__[0]=AZWwnu93sUXn-s7EZJyAscUsT2VpMla1K5zN6teH-cgw7DjWsqNmWYCg34OB5FNGZWeMn0WPmHHrKTfzP28RtVoLmBxwRVmx4Aog1EHcmRlkA-GBxFt-J_0NkMHl68D5Xb9y57HeBy9H3qr5l5b1NRKTQOj6dQTCIfxfT5-Za-SK6Q9OvUUVUAc7NWKGMz73ryDMvxvU5B74fuiaIr-ZAq7A&__tn__=R]-R κ ειναι αυτός ο κυριος ,για περισσότερες πληροφορίες η για να δείς τις δουλειές του του κλπ

DoctoR_k6
12/01/2024, 11:16
Μια τελεια ρε alexis...κοντεψα να κανω εμετο 2 φορες που το διαβασα.
Μελετες υπαρχουν τι ειναι πιο οικονομικο με βαση την εκαστοτε κατασταση τιμων/πολεμων κλπ κλπ.

https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/%CE%94%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7.pdf

nauagios
12/01/2024, 12:25
Χρειαζονται τρυπα στον τοιχο για να βγαινουν τα καυσαερια εξω, κατι που απαιτει την αδεια του ιδιοκτητη.

Μετα θα γινεις ο "Γουιλι ο μαυρος θερμαστης" να κουβαλας σακια πελλετ, να φορτωνεις τον τροφοδοτη της σομπας και φυσικα θα εχεις μπολικη ζεστη σε ενα δωματιο και λιγοτερη στα αλλα, αλλα η διαφορα οταν απο τους 26° στο σαλονι πας στους 20 στο μπανιο θα σε κανει να τουρτουριζεις

Πόσο με κάλυψες ρε φίλε. Ακριβώς αυτή ήταν η εμπειρία μου από την πελλετ. Τσάμπα πεταμένα λεφτά και μια δισκοκοιλη να την ανεβασεις στον δεύτερο χωρίς ασανσέρ. Εγώ είχα μια 12kw για σπίτι 70 διώροφο. Πάνω το υπνοδωμάτιο κάτω η σομπα. Κάτω 26 πάνω 18.

Lioulios
12/01/2024, 17:06
Που μενεις ρε μαν και θες 600 λιτρα το μηνα ?

alexis72
12/01/2024, 21:04
Που μενεις ρε μαν και θες 600 λιτρα το μηνα ?

:beer:

alexis72
12/01/2024, 21:06
Μια τελεια ρε alexis...κοντεψα να κανω εμετο 2 φορες που το διαβασα.
Μελετες υπαρχουν τι ειναι πιο οικονομικο με βαση την εκαστοτε κατασταση τιμων/πολεμων κλπ κλπ.

https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2022/12/%CE%94%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7.pdf

αλλο στα γραπτά -αλλο στα λόγια και αλλο στην ΠΡΑΞΗ ...

stefanos
12/01/2024, 22:57
Άν χρειάζεσαι τόσο πετρέλαιο υπολόγισε διπλάσιο πέλλετ.
Και ένα λίτρο πετρέλαια δίνει καμιά δεκαριά kwh.
Το πρόβλημα είναι το σπίτι το ίδιο όχι η εγκατάσταση θέρμανσης.
Ακόμα και να αλλάξεις εγκατάσταση χρειάζεται μεγάλη επένδυση για μηχανήματα και πάλι θα έχεις μεγάλες καταναλώσεις.

Lioulios
13/01/2024, 13:29
Αυτο ακριβως!

toyar
13/01/2024, 17:10
τα στερεα καυσιμα για θερμανση ειναι 2 αιωνες πισω
αστεια αποδοση, βρωμια, μολυνση του αερα του σπιτιου
αν το σπιτι ειναι ιδιοκτητο τοτε σοβαρη μονωση και σωματα καλοριφερ με αντλια θερμοτητας η λεβητα πετρελαιου η φυσικου αεριου
πληρωνεις μια φορα εγκατασταση και ζεσταινεσαι τελεια για παντα
αν το σπιτι ειναι νοικιαρικο και δεν εχει κατι απο τα παραπανω απλα μην το νοικιαζετε

stefanos
13/01/2024, 17:37
τα στερεα καυσιμα για θερμανση ειναι 2 αιωνες πισω
αστεια αποδοση, βρωμια, μολυνση του αερα του σπιτιου


Εντάξει όχι ακριβώς. Απλά δεν έχουμε πρόσβαση όλοι.
Αλλιώς είναι ανανεώσιμη πηγή ενέργειας, δεν υπόκειται σε πλήρη κρατικό και εταιρικό έλεγχο, δεν επηρεάζεται από γεωπολιτικά παιγνίδια.
Υπάρχει η τεχνολογία για υψηλής απόδοσης καύση απλά δεν είναι τόσο διαδεδομένη στη χώρα μας γιατί δεν χρειάζεται λόγω ήπιου κλίματος να επενδύσεις τόσα.
Με μια ή περισσότερες απλές σόμπα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς ξοδέψεις παραπάνω για σύστημα κεντρικής θέρμανσης στερεού καυσίμου.

toyar
13/01/2024, 17:55
οσα τσαμπα ξυλα κι αν εχεις απ το κτημα σου η καυση παραμενει ατελης
η εστια και η καμιναδα θελουν συνεχως καθαρισμα
και ο αερας του χωρου ειναι φουλ μικροσωματιδια αιθαλης
γι αυτο πηγαμε στις κεντρικες θερμανσεις με νερο εδω και 100 χρονια
και επειδη κλιματικα ειμαστε στην ελλαδα δεν θα συζηταγαμε για κοστος θερμανσης αν διναμε εξαρχης προσοχη στις μονωσεις
ρετιρε με μονοτουβλο τοιχο πλακα και αλουμινια 40 ετων δε διατηρειτε ζεστο οικονομικα ουτε με πυρηνικο αντιδραστηρα

o_gavros
13/01/2024, 18:50
και οι εργολάβοι; κλέφται να γίνουν ωρε;

viper1
13/01/2024, 20:31
οσα τσαμπα ξυλα κι αν εχεις απ το κτημα σου η καυση παραμενει ατελης
η εστια και η καμιναδα θελουν συνεχως καθαρισμα
και ο αερας του χωρου ειναι φουλ μικροσωματιδια αιθαλης
γι αυτο πηγαμε στις κεντρικες θερμανσεις με νερο εδω και 100 χρονια
και επειδη κλιματικα ειμαστε στην ελλαδα δεν θα συζηταγαμε για κοστος θερμανσης αν διναμε εξαρχης προσοχη στις μονωσεις
ρετιρε με μονοτουβλο τοιχο πλακα και αλουμινια 40 ετων δε διατηρειτε ζεστο οικονομικα ουτε με πυρηνικο αντιδραστηρα

Άμα σκάσει ο αντιδραστήρας όμως θα ζεσταθεί όλος ο νομος :bawl:

borgiriadis1
14/01/2024, 10:33
Που μενεις ρε μαν και θες 600 λιτρα το μηνα ?

Λάρισα μένω αλλά σχεδόν εκτός πόλης. Και ξαναλέω τα νούμερα που έγραψα είναι πραγματικά. Και εγώ θα περίμενα να με βγάλουν τα 500 lt 1,5μηνα αλλά δεν...
Όσο για τη μόνωση που λέτε όλοι το καταλαβαίνω αλλά το σπίτι δεν είναι δικό μου. Άμα ήταν δικό μου θα είχα ήδη κάνει μόνωση και θα έβαζα ή αέριο ή προπάνιο ή αντλία θερμότητας.

stefanos
14/01/2024, 11:32
οσα τσαμπα ξυλα κι αν εχεις απ το κτημα σου η καυση παραμενει ατελης
η εστια και η καμιναδα θελουν συνεχως καθαρισμα
και ο αερας του χωρου ειναι φουλ μικροσωματιδια αιθαλης
γι αυτο πηγαμε στις κεντρικες θερμανσεις με νερο εδω και 100 χρονια


Δεν μιλάω για μεσαιωνική σόμπα της γιαγιάς μου ,μιλάω για καυστήρες κεντρικής θέρμανσης με ξύλα, σόμπες πέλλετ με αποδόσεις πάνω από 90%.
Υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία στην Ευρώπη που απλά αγνοούμε λόγω πετρελαίου.

toyar
14/01/2024, 13:08
Οι καυστήρες που αναφέρεις θερμαίνουν νερό λέβητα που κυκλοφορεί σε σώματα
Άρα είναι κεντρική θέρμανση κι όχι τοπική
Επίσης χρειαζονται συνέχεια τροφοδοσία με το χέρι και τακτικο καθάρισμα
Τέτοιον καυστήρα δούλευε ο αδελφός μου αλλά ήταν πάνω σε ένα βουνό στην Κέρκυρα όπου τριγύρω είχε μόνο ξυλα

alexis72
14/01/2024, 22:06
Λάρισα μένω αλλά σχεδόν εκτός πόλης. Και ξαναλέω τα νούμερα που έγραψα είναι πραγματικά. Και εγώ θα περίμενα να με βγάλουν τα 500 lt 1,5μηνα αλλά δεν...
Όσο για τη μόνωση που λέτε όλοι το καταλαβαίνω αλλά το σπίτι δεν είναι δικό μου. Άμα ήταν δικό μου θα είχα ήδη κάνει μόνωση και θα έβαζα ή αέριο ή προπάνιο ή αντλία θερμότητας.

αν το σπίτι ειναι ενιαίο δηλ. οχι μεζονέτα ,πανω κατω δωματια κλπ ,παρε αυτην που σου πρότεινα σε ξύλα ,ειναι τύπου rocket stove δηλ. τεράστια οικονομία σε ξύλα + τρομερή απόδοση σε θέρμανση ,την πουλάει 250 ευρώ + μεταφορικά (παίρνει λεπτά μικρά ξυλαράκια κ οχι τεράστια σε μέγεθος οπως οι κοινές σόμπες )για ξύλα κ 300 για pellet (η γνώμη μου μην μπλέξεις με pellet),το μόνο κακό ειναι οτι θα πρέπει να αγοράσεις και να ανοίξεις τρύπα για μπουριά ...την ειδα στην πράξη σε προβληματικό σπίτι ,μονοκατοικία κιόλας λόγω υγρασίας με παράθυρα κ τζάμια αμόνωτα κ γίνεται φούρνος ,πριν λίγο ημουν σπίτι του ,βλέπαμε το αεκ-παο και ειμασταν με πολυ λεπτό πουλοβεράκι και ζεσταινόμασταν (ειδα οτι μένεις λάρισα ,αυτος ειναι κ θεσσαλονίκη δηλ. απόσταση 150χλμ περίπου ,πας την φορτώνεις στο αμάξι σου κ εισαι μια χαρά )

peterTHErider
14/01/2024, 22:25
τα στερεα καυσιμα για θερμανση ειναι 2 αιωνες πισω
αστεια αποδοση, βρωμια, μολυνση του αερα του σπιτιου
αν το σπιτι ειναι ιδιοκτητο τοτε σοβαρη μονωση και σωματα καλοριφερ με αντλια θερμοτητας η λεβητα πετρελαιου η φυσικου αεριου
πληρωνεις μια φορα εγκατασταση και ζεσταινεσαι τελεια για παντα
αν το σπιτι ειναι νοικιαρικο και δεν εχει κατι απο τα παραπανω απλα μην το νοικιαζετε

Αν βάλεις αντλία θερμότητας να τη συνδεσεις με καλοριφέρ θες αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Εκεί πάει περίπατο όλη η οικονομία της αντλίας θερμότητας. Όποιος το έκανε το μετάνιωσε.
Εννοείται πως όλα ξεκινάνε από τη σωστή μόνωση και τα κουφώματα. Μετά μια πολύ οικονομική λύση σύγχρονα inverter κλιματιστικα.

DoctoR_k6
14/01/2024, 23:48
Αν βάλεις αντλία θερμότητας να τη συνδεσεις με καλοριφέρ θες αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Εκεί πάει περίπατο όλη η οικονομία της αντλίας θερμότητας. Όποιος το έκανε το μετάνιωσε.
Εννοείται πως όλα ξεκινάνε από τη σωστή μόνωση και τα κουφώματα. Μετά μια πολύ οικονομική λύση σύγχρονα inverter κλιματιστικα.

Καμία επαφή τα κλιματιστικά με την αντλία θερμότητας.

Είναι σαν να σου λείπουν άλογα που την μοτοσυκλέτα σου και να κονταινεις την μετάδοση για να μαζέψει γρηγορότερα χλμ.
Κλείνεις τα κλιματιστικά και σε 5 λεπτά το ψύχος.
Μια θερμομόνωση εξωτερικά, ένα διπλό αλουμίνιο σε συνδυασμό με αντλία και ελυσες το πρόβλημα σου.
Όλα τα καλά ημίμετρα.
Μετά πάει πετρέλαιο, φυσικό αέριο.

peterTHErider
15/01/2024, 07:17
Όταν λες αντλία θερμότητας, με τι θερμαντικό μέσο μέσα στο σπίτι?
Η αντλία είναι το μηχάνημα έξω. Μέσα τι θα βάλεις?
Επίσης, το γνωρίζεις πως και οι εξωτερικές μονάδες των air-condition λέγονται αντλίες θερμότητας? Το ίδιο πράγμα είναι.
Απλά έχουν ψυκτικό υγρό.
Μια χαρά κρατάει και η ζέστη του air-condition αν έχεις σωστή μόνωση.
Η αντλία που λες μπορεί να συνδεθεί με καλοριφέρ, ενδοδαπεδια, fancoils.μην πετάτε μια απλά βαλε αντλία γιατί είναι σαν λες σε κάποιον απλά βάλε λάστιχα. Τι και πως πες μας.
Η αντλία που λες έχει μέσα ψυκτικό υγρό και κάνει μετατροπή και ψύχει ή θερμενει νερό το οποίο πάει μετά στην μορφή που έχεις επιλέξει.
Το air-condition χρησιμοποιεί μόνο ψυκτικό υγρό. Γλυτώνεις δηλαδή μια μετατροπή και τις απώλειες τις. +ότι το ψυκτικό δεν έχει απώλειες στην διαδρομή μέχρι την μονάδα.
Και τα καλοριφέρ όταν κλείσουν σε ένα σπίτι με σκατα μόνωση πάλι θα παγώσει το σπίτι.απλα τα κλείνουμε και θέλουν λίγη ώρα μέχρι να πέσει η θερμοκρασία τους λόγο υλικών. Αλλά μόλις παγώσουν πάει η ζέστη.
Τελος, σε έναν μεγάλο ενιαίο δεν θα βάλεις ένα air-condition αλλά 2-3.οσα καλοριφέρ θα έβαζες. Απλά στην Ελλάδα κρίνουμε κάτι χωρίς να το δουλεύουμε σωστά.
Αυτά στα λέω και θα μπορούσα να σου πω πολλά ακόμα αλλά βαριέμαι να γράφω.
Και στα λέω γιατί χτίζω σπίτι και έχω κάνει μελετες για κάθε μορφή θέρμανσης-ψυξης και όλα τα σενάρια.
Και κατέληξα σε καναλατα air-condition. Δες τι είναι.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη κουταμαρα από το Ν πάρεις αντλία θερμότητας και να την δουλεύεις στους 80-90 βαθμούς που θέλουν τα καλοριφέρ. Εχει πάει περίπατο όλη η αρχή λειτουργίας της και καταναλώνει τα Αντερα της. Σαν πετρέλαιο. Αυτό το κάνεις όταν για Χ, ψ λόγους δεν έχεις άλλη επιλογή.

DoctoR_k6
15/01/2024, 08:00
Όταν λες αντλία θερμότητας, με τι θερμαντικό μέσο μέσα στο σπίτι?
Η αντλία είναι το μηχάνημα έξω. Μέσα τι θα βάλεις?
Επίσης, το γνωρίζεις πως και οι εξωτερικές μονάδες των air-condition λέγονται αντλίες θερμότητας? Το ίδιο πράγμα είναι.
Απλά έχουν ψυκτικό υγρό.
Μια χαρά κρατάει και η ζέστη του air-condition αν έχεις σωστή μόνωση.
Η αντλία που λες μπορεί να συνδεθεί με καλοριφέρ, ενδοδαπεδια, fancoils.μην πετάτε μια απλά βαλε αντλία γιατί είναι σαν λες σε κάποιον απλά βάλε λάστιχα. Τι και πως πες μας.
Η αντλία που λες έχει μέσα ψυκτικό υγρό και κάνει μετατροπή και ψύχει ή θερμενει νερό το οποίο πάει μετά στην μορφή που έχεις επιλέξει.
Το air-condition χρησιμοποιεί μόνο ψυκτικό υγρό. Γλυτώνεις δηλαδή μια μετατροπή και τις απώλειες τις. +ότι το ψυκτικό δεν έχει απώλειες στην διαδρομή μέχρι την μονάδα.
Και τα καλοριφέρ όταν κλείσουν σε ένα σπίτι με σκατα μόνωση πάλι θα παγώσει το σπίτι.απλα τα κλείνουμε και θέλουν λίγη ώρα μέχρι να πέσει η θερμοκρασία τους λόγο υλικών. Αλλά μόλις παγώσουν πάει η ζέστη.
Τελος, σε έναν μεγάλο ενιαίο δεν θα βάλεις ένα air-condition αλλά 2-3.οσα καλοριφέρ θα έβαζες. Απλά στην Ελλάδα κρίνουμε κάτι χωρίς να το δουλεύουμε σωστά.
Αυτά στα λέω και θα μπορούσα να σου πω πολλά ακόμα αλλά βαριέμαι να γράφω.
Και στα λέω γιατί χτίζω σπίτι και έχω κάνει μελετες για κάθε μορφή θέρμανσης-ψυξης και όλα τα σενάρια.
Και κατέληξα σε καναλατα air-condition. Δες τι είναι.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη κουταμαρα από το Ν πάρεις αντλία θερμότητας και να την δουλεύεις στους 80-90 βαθμούς που θέλουν τα καλοριφέρ. Εχει πάει περίπατο όλη η αρχή λειτουργίας της και καταναλώνει τα Αντερα της. Σαν πετρέλαιο. Αυτό το κάνεις όταν για Χ, ψ λόγους δεν έχεις άλλη επιλογή.

Προφανως συνδεση με καλοριφερ.
Κανεις δεν δουλευει 80-90 βαθμους...στους 55-60 ειναι μια χαρα.
Εχω δει πολλες καινουριες κατασκευες σε σπιτια και δεν εχουν καμια σχεση με πετρελαιο και καταναλωση.
Δεν ειναι τυχαιο που θεωρειται η καλυτερη λυση...ειπαμε μελετες εχουν βγει και τα αποτελεσματα ειναι εκει εξω.

Volpad
15/01/2024, 08:04
80-90 βαθμούς???
50-55 δουλεύουν τα καλοριφέρ.

peterTHErider
15/01/2024, 08:39
Και περιμένετε να ζεσταθείτε αν έχει έξω κοντά στο μηδέν??
Τι λέτε ρε παιδια. 75 μίνιμουμ.
Εκτός αν εννοείς ζέστη να έχεις 18 βαθμούς μέσα στο σπίτι σου. Και να την πιάνεις σε 3 ώρες.
Το σημαντικό είναι να πιάνεις τη θερμοκρασία πολύ γρήγορα και να την συντηρείς οικονομικά.
Αυτό που κάνουν όλες οι inverter συσκευές δηλαδή(split,καναλατο, δαπέδου).
Απλά παιδιά έχετε κολλήσει στις παραδοσιακές λύσεις.
Υπάρχουν και άλλες.

peterTHErider
15/01/2024, 08:45
Προφανως συνδεση με καλοριφερ.
Κανεις δεν δουλευει 80-90 βαθμους...στους 55-60 ειναι μια χαρα.
Εχω δει πολλες καινουριες κατασκευες σε σπιτια και δεν εχουν καμια σχεση με πετρελαιο και καταναλωση.
Δεν ειναι τυχαιο που θεωρειται η καλυτερη λυση...ειπαμε μελετες εχουν βγει και τα αποτελεσματα ειναι εκει εξω.

Ξαναλέω για να γίνει κατανοητό. Και οι εξωτερικές μονάδες των air-condition αντλίες θερμότητας είναι. Και μέσα φυσικά τα συστήματα βεβιασμενης κυκλοφορίας (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΈΡ) δίνουν το αμεσοτερο και οικονομικότερο Αποτέλεσματα. Τα καλοριφέρ ζεσταίνουν τοπικά και η ζέστη πάει όλη πάνω+ ευνοούν την μεταφορά μικροσωματιδιων+απώλειες στο δίκτυο +κατάληψη μέσα στο χώρο +αντιαισθητικο μέταλλο μέσα στο χώρο. Καλή λύση αλλά με πολλά μείων.
Ασε που που έτσι και αλλιώς θες τα air-condition για την ψύξη.
Λέμε ναι στην αντλία, αν τα συνδέσεις με καλοριφέρ είναι λίγο οικονομικότερο από το πετρέλαιο. Αλλά δεν είναι η οικονομικότερη και καλύτερη λύση.
Εγώ έχω κάνει διάφορες μελετες για το χώρο μου. Και για αυτό στα λέω.
50-55 βαθμούς θα δουλέψεις σε εξωτερική θερμοκρασία 12-17 και να έχεις πολλά σώματα. Αλλιώς δεν κάνετε τίποτα παιδιά.
Ας μιλήσουν και οι μηχανολογικο του φόρουμ να σας λυθούν οι απορίες.
Κάθε χώρος είναι διαφορετικός.

DoctoR_k6
15/01/2024, 09:14
Ξαναλέω για να γίνει κατανοητό. Και οι εξωτερικές μονάδες των air-condition αντλίες θερμότητας είναι. Και μέσα φυσικά τα συστήματα βεβιασμενης κυκλοφορίας (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΈΡ) δίνουν το αμεσοτερο και οικονομικότερο Αποτέλεσματα. Τα καλοριφέρ ζεσταίνουν τοπικά και η ζέστη πάει όλη πάνω.
Λέμε ναι στην αντλία, αν τα συνδέσεις με καλοριφέρ είναι λίγο οικονομικότερο από το πετρέλαιο. Αλλά δεν είναι η οικονομικότερη και καλύτερη λύση.
Εγώ έχω κάνει διάφορες μελετες για το χώρο μου. Και για αυτό στα λέω.
50-55 βαθμούς θα δουλέψεις σε εξωτερική θερμοκρασία 12-17 και να έχεις πολλά σώματα. Αλλιώς δεν κάνετε τίποτα παιδιά.
Ας μιλήσουν και οι μηχανολογικο του φόρουμ να σας λυθούν οι απορίες.
Κάθε χώρος είναι διαφορετικός.

Ξερουμε ρε συ ποιες ειναι οι αντλιες και με τι συνδεονται.
Παμε παρακατω.
ΜΙλαμε για ενα θεμα που ηδη εχει καλοριφερ ο ανθρωπος.
Αν συνδεσεις αντλια θεμοτητας με σωματα/καλοριφερ εισαι μια χαρα αναλογως περιοχης προφανως και μονωσης. Μην λεμε και τα τελειως αυτονοητα πραγματα.

Επισης με 55-60 βαθμους θερμοκρασια νερου ενα σπιτι εχει 20-21 βαθμους μεσα ανετοτατα.
Την αντλια την ενεργοποιεις τον Οκτωβρη/Νοεμβρη και την κλεινεις τελη Απριλη. Δεν ξανασχολεισαι και κατι τρομερη διαχειρηση ενεργειας.
Δεν σε νοιαζει το 3ωρο που λες γιατι η δουλεια τηε ειναι να δουλευει 5 μηνες σερι αδιακοπα.

Volpad
15/01/2024, 10:18
Και περιμένετε να ζεσταθείτε αν έχει έξω κοντά στο μηδέν??
Τι λέτε ρε παιδια. 75 μίνιμουμ.
Εκτός αν εννοείς ζέστη να έχεις 18 βαθμούς μέσα στο σπίτι σου. Και να την πιάνεις σε 3 ώρες.
Το σημαντικό είναι να πιάνεις τη θερμοκρασία πολύ γρήγορα και να την συντηρείς οικονομικά.
Αυτό που κάνουν όλες οι inverter συσκευές δηλαδή(split,καναλατο, δαπέδου).
Απλά παιδιά έχετε κολλήσει στις παραδοσιακές λύσεις.
Υπάρχουν και άλλες.

Σορρυ, δεν έχω πολλές γνώσεις σε αυτό το θέμα, αλλα γνωρίζω 2 πράγματα.

Πάνω απο 50 βαθμούς, το νερό σου προκαλεί έγκαυμα.
Άν το νερό των καλοριφέρ ήταν στους 75, θα πάθαινες έγκαυμα κάθε φορά που ακουμπούσες το σώμα.

Όσο ψηλότερη έχεις θέσει την θερμοκρασία του νερού στο καυστήρα, τόσο περισσότερο καύσιμο χρειάζεσαι για να το συντηρήσεις, γιατι μεγαλώνουν οι απώλειες.
Είναι πιο συμφέρον να έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία νερού και να το έχεις περισσότερη ώρα ανοιχτό.
Επίσης, είναι πιο συμφέρον να το έχεις όλη μέρα ανοιχτό και να ρίχνεις τη θερμοκρασία όταν λείπεις, απο το να το ανοιγοκλείνεις όλη την ώρα.

Το air condition, δεν θερμαίνει τα σώματα, αλλα μόνο τον αέρα του χώρου. Όταν το κλείσεις, σε 5 λεπτά έχει παγώσει ο χώρος.
Το καλοριφέρ ζεσταίνει πολύ λιγότερο τον αέρα, αλλα ζεσταίνει τα σώματα. Τα έπιπλα, τους τοίχους κλπ. Όταν κλείσει λοιπόν, αργεί πολύ περισσότερο να απαχθεί η θερμότητα.

Εμείς προχθές είχαμε 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία (5,1 για την ακρίβεια). Το καλοριφέρ κράταγε τους 20° που του ζητάω για πλάκα. Άναβε για κάνα 10λεπτο μέσα στην ώρα. μπορεί να λέω και πολύ...
Το σπίτι μου δεν έχει καθόλου καλή μόνωση.
Καίω περίπου 600-800 λίτρα πετρέλαιο τη σαιζόν, ανάλογα με τον χειμώνα.
Οι θερμοκρασία του σπιτιού μου είναι 20° όταν είμαι εκεί και 18,6 όταν κοιμάμαι ή λείπω. Έχω θερμοστάτη PID με self learning για να διατηρεί σταθερή τη θερμοκρασία, ο οποίος είναι προγραμματιζόμενος ώς προς τις ώρες της ημέρας για τις θερμοκρασίες που ζητάω, οπότε δεν ασχολούμαι ποτέ.

Coyote.V
15/01/2024, 11:18
Δεν πάει έτσι, δεν παθαίνεις έγκαυμα γιατί η επαφή με το σώμα δεν είναι άμεση... Θα νοιώσεις το καυτό και θα απομακρυνθείς πριν γίνει ζημιά, με το νερό παθαίνεις γιατί εισχωρεί στους πόρους του δέρματος.

Volpad
15/01/2024, 11:42
Καλά τα λές.
Αν όμως το σώμα του καλοριφέρ είναι στους 70-80 βαθμούς, αν καταλάθος το ακουμπήσεις θα την ακούσεις στερεοφωνικά.

Δε σου λέω να πάς να το ακουμπήσεις εσκεμμένα για να δείς πόσο καίει, τότε θα τραβηχτείς πριν το ακουμπήσεις.
Αν όμως καταλάθος το πιάσεις, στην έκανε.
Εδώ στους 50 το πιάνεις και δεν μπορείς να το κρατήσεις για πάνω απο 2-3 δευτερόλεπτα.

Για φαντάσου τα παιδιά πχ που δεν έχουν συναίσθηση και τα αντανακλαστικά τους είναι πολύ αργά (έχουν ping όπως λέμε στα δίκτυα)...

peterTHErider
15/01/2024, 11:50
Να δεις τη γυναίκα μου στα κρύα να περνει αγκαλιά το καλοριφέρ με νερό στους 75βαθμους.
Και τα καλοριφέρ αέρα ζεσταίνουν. Απλά τα air-condition τα λειτουργούμε λάθος επειδή έτσι έχουμε μάθει. Δεν χρειάζονται ούτε να τα βάλεις στους 28 που τα βάζουν ούτε φουλ ένταση ανεμιστήρα. Θέλει τρόπο, και φυσικά όχι ένα τεράστιο που βάζουμε σε μεγάλους. Ενιαιους χώρους. 1 σώμα καλοριφέρ έχεις? Σε ένα μεγάλο χώρο 3-4.τοσα μικρά κλιματιστικα θες.να δουλεύουν σε πολύ χαμηλή ένταση και να ζεσταίνεται ο χώρος ομοιορφα και ΠΟΛΎ οικονομικά. Ποιος το κάνει? Κανείς.
Εγώ τώρα στο σπίτι μου χτίζω θα βάλω καναλατο air-condition μέσα στην γύψο σανίδα οροφής με δίκτυο γραμμικων αεραγογων.
Το μόνο κακό που έχει το air-condition με ψυκτικό r32 είναι πως κάνει επιθετικό ζέσταμα ξεραινει λίγο την ατμόσφαιρα. Αλλά αυτό ειναι μετά προσωπικό γούστο. Εγώ θέλω να μπορώ σε 5 Λεπτά που θα εκκίνησω να έχω σχεδόν πιάσει. Θερμοκρασία χώρου.

peterTHErider
15/01/2024, 11:51
Καλά τα λές.
Αν όμως το σώμα του καλοριφέρ είναι στους 70-80 βαθμούς, αν καταλάθος το ακουμπήσεις θα την ακούσεις στερεοφωνικά.

Δε σου λέω να πάς να το ακουμπήσεις εσκεμμένα για να δείς πόσο καίει, τότε θα τραβηχτείς πριν το ακουμπήσεις.
Αν όμως καταλάθος το πιάσεις, στην έκανε.
Εδώ στους 50 το πιάνεις και δεν μπορείς να το κρατήσεις για πάνω απο 2-3 δευτερόλεπτα.

Για φαντάσου τα παιδιά πχ που δεν έχουν συναίσθηση και τα αντανακλαστικά τους είναι πολύ αργά (έχουν ping όπως λέμε στα δίκτυα)...

Εδώ έχετε τζάκια και μιλάτε για σόμπες-μαντεμια.
Εκεί να δεις εγκαύματα και χαμό.
Η κουβέντα αυτή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και έχει να κάνει με κάθε χώρο ξεχωριστά. Που βρίσκεται το σπίτι, που έχει ανοίγματα, τι μόνωση έχει,τι χώρους έχει, τι αρέσει στον ιδιοκτήτη, πόσα είναι διατεθημενος να πληρώσει για την εγκατάσταση.

stefanos
15/01/2024, 12:00
Τα συστήματα υπολογίζονται σύμφωνα με τις απώλειες θερμότητας κάθε σπιτιού με τις ανάλογες προσαυξήσεις , και έτσι κατανέμονται και τα σώματα στους χώρους.
Αν σε ένα παραδοσιακό σύστημα με καυστήρα πετρελαίου που δουλεύει συνήθως 80-90 βαθμούς βάλουμε μια αντλία θερμότητας "χαμηλής Θερμοκρασίας" πχ 55 βαθμούς δεν υπάρχει περίπτωση να ζεσταθεί ένα σπίτι γιατί δεν επαρκούν τα σώματα.

borgiriadis1
15/01/2024, 12:01
Το καταλαβαίνω αυτό που λες για τα air condition. Κι εγώ στο 24 το βάζω για να ζεστάνει και βγάζει μια χαρά ζεστη.
Το καλοριφέρ το δουλεύω στους 17-18c και τον καυστήρα τον έχω ρυθμισμένο στο 65c και τον κυκλοφορητή στο 32-33. Ο χώρος στο σαλόνι (~60τμ) έχει 3 σώματα και το ανάψω για να φτάσει στους 17-18 θέλει κανένα 3ωρο.

katsar
15/01/2024, 13:03
Καλησπέρα.
Έχω ασχοληθεί με προγράμματα εξοικονομώ στο πρακτικό κομμάτι κυρίως, ( εγκαταστάσεις,προμετρήσεις-επιμετρήσεις).
Με όποιον μηχανολόγο έχω συνεργαστεί-συζητήσει προτείνει την αντλία θερμότητας ως το πλέον αποδοτικό μέσο θέρμανσης λόγο της πολύ καλής απόδοσης
που έχει με το να μετατρέπει την εξωτερική θερμοκρασία σε τρόπο θέρμανσης εσωτερικά.
Το a/c είναι και αυτό πολύ ψηλά στην λίστα.

Εντελώς τυχαία παρακολουθώ αυτή την στιγμή ένα σεμινάριο ( άνεργος πλέον :lol: ) με θέμα ανανεώσιμες πηγές ενέργειας,πράσινο σπίτι και τα λοιπά.
Οι πληροφορίες που παίρνω και εκεί λένε τα ίδια περί απόδοσης.

Φυσικά έχουν όλα σημασία όπως έχουν αναφερθεί πιο πίσω σε σχέση με την τοποθεσία,τον χώρο,τι μόνωση υπάρχει και όλα αυτά.

εντιτ προσωπικά χρησιμοποιώ a/c, ζέστη υπάρχει και πληρώνω σίγουρα λιγότερα από ότι θα πλήρωνα για πετρέλαιο.Οικογένεια 2 ατόμων όμως όχι πολυμελής.
Μειονέκτημα το γεγονός πως είναι κρύα τα δωμάτια που δεν είναι αναμμένο και το κρύο μπάνιο .

yannis24
15/01/2024, 13:41
παντως σε καινουργιες οικοδομες ( οχι πολυκατοικιες), η λυση για εμενα ειναι μονοδρομος.......γαιοθερμια !
εχει καποιο εξοδο στην αρχη ( η εγκατασταση του συστηματος ξεκιναει μαζι με την οικοδομη, απο τα θεμελια του σπιτιου), αλλα το να εχεις σταθερα στο σπιτι σου θερμοκρασιες 21-23 βαθμους ειναι κατι το απιστευτο....
ζεστη τον χειμωνα......
δροσια και κρυο το καλοκαιρι....

Bowleno
15/01/2024, 13:58
.Οικογένεια 2 ατόμων όμως όχι πολυμελής.
.

Κάπου εδώ έκαψα εγκέφαλο ρε συ....:lol:

viper1
15/01/2024, 14:03
Το θέμα του πετρελαίου είναι ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα χρειάζεται να τα δώσεις όλα μαζί τα χρήματα κτ που είναι δύσκολο να τα δώσω όλα μαζί. Για αυτό σκέφτομαι τις εναλλακτικές μου.
Το σπίτι είναι ~90 τετραγωνικά και λόγω της διαρυθμισης είναι αδύνατο να κλείσω κάποια δωμάτια για λιγότερο καύσιμο.
Το πετρέλαιο με πάει max 1,5 μήνα ο τόνος. Δλδ θέλω περίπου 800€ το μήνα με 1,3€ το λίτρο και θερμοκρασία 17-18°c.
Υγρασία δεν έχω στο σπίτι (είχα αφυγραντήρα και τον πούλησα γτ δεν έχουμε υγρασία).
Δλδ θερμοπομποι, πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, αεροθερμα (ρωτάω για να ξέρω αν με συμφέρει να επενδύσω σε κτ τέτοιο)κλπ καίνε παραπάνω από aircondition?

Αν μπορείς και πληρώνεις 800 ευρώ πετρέλαιο τον μήνα + ενοίκιο + λειτουργικά έξοδα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν φεύγεις από εκεί που είσαι να βρεις ένα διαμέρισμα σε καλύτερο ενεργειακό επίπεδο ή να πάρεις δικό σου σπίτι. Just saying

borgiriadis1
15/01/2024, 14:20
Αν μπορούσα δεν θα το συζητάγαμε εδώ. Τα ενοίκια στην Λάρισα είναι στο Θεο για χειρότερα σπίτια από αυτό που μένω. Όσο για αγορά μετά την φούσκα της κυβέρνησης με τα δάνεια το μόνο που κατάφεραν είναι να πουλούν κοτέτσια 20-30 χρόνων 150+χιλιάρικα.

peterTHErider
15/01/2024, 14:28
Το καταλαβαίνω αυτό που λες για τα air condition. Κι εγώ στο 24 το βάζω για να ζεστάνει και βγάζει μια χαρά ζεστη.
Το καλοριφέρ το δουλεύω στους 17-18c και τον καυστήρα τον έχω ρυθμισμένο στο 65c και τον κυκλοφορητή στο 32-33. Ο χώρος στο σαλόνι (~60τμ) έχει 3 σώματα και το ανάψω για να φτάσει στους 17-18 θέλει κανένα 3ωρο.

Αυτό ακριβώς περιέγραψα και το επιβεβαιωσες.
Σκεψου τώρα στον χώρο σου να είχες άλλο ένα μηχάνημα πχ 12αρι στην άλλη πλευρά του σαλονιού και τα 2 inverter. Θα έπιανες θερμοκρασία σε 5 λεπτά(ιδανική ρύθμιση 22-23 βαθμούς και auto ο ανεμιστήρας) και θα στο συντηρουσαν για πλάκα και με χαμηλή κατανάλωση.
Αλλα οι απώλειες είναι το σημαντικό θέμα και τα τζάμια δεν αρκεί να είναι απλά δίπλα, αλλά ενεργειακά και το κούφωμα με θερμοδιακοπη. Από εκεί να ξέρουν πάσχουν τα παλιά. Αγγίζεις το αλουμίνιο και είναι σαν ανοιχτό παράθυρο!

peterTHErider
15/01/2024, 14:35
Καλησπέρα.
Έχω ασχοληθεί με προγράμματα εξοικονομώ στο πρακτικό κομμάτι κυρίως, ( εγκαταστάσεις,προμετρήσεις-επιμετρήσεις).
Με όποιον μηχανολόγο έχω συνεργαστεί-συζητήσει προτείνει την αντλία θερμότητας ως το πλέον αποδοτικό μέσο θέρμανσης λόγο της πολύ καλής απόδοσης
που έχει με το να μετατρέπει την εξωτερική θερμοκρασία σε τρόπο θέρμανσης εσωτερικά.
Το a/c είναι και αυτό πολύ ψηλά στην λίστα.

Εντελώς τυχαία παρακολουθώ αυτή την στιγμή ένα σεμινάριο ( άνεργος πλέον :lol: ) με θέμα ανανεώσιμες πηγές ενέργειας,πράσινο σπίτι και τα λοιπά.
Οι πληροφορίες που παίρνω και εκεί λένε τα ίδια περί απόδοσης.

Φυσικά έχουν όλα σημασία όπως έχουν αναφερθεί πιο πίσω σε σχέση με την τοποθεσία,τον χώρο,τι μόνωση υπάρχει και όλα αυτά.

εντιτ προσωπικά χρησιμοποιώ a/c, ζέστη υπάρχει και πληρώνω σίγουρα λιγότερα από ότι θα πλήρωνα για πετρέλαιο.Οικογένεια 2 ατόμων όμως όχι πολυμελής.
Μειονέκτημα το γεγονός πως είναι κρύα τα δωμάτια που δεν είναι αναμμένο και το κρύο μπάνιο .

Στα πολλά κρύα όταν θες να ζεσταθείς ομοιορφα το σπίτι ανάβεις σε όλα τα δωμάτια σε χαμηλή θερμοκρασία και ένταση ώστε να έχεις ομοιορφο αποτέλεσμα. Όπως αν αναβες καλοριφέρ όπου θα αναβαν σε όλα τα δωμάτια. Αυτά τα 'λαθάκια' μας αφήνουν με την αίσθηση ότι το ac δεν επαρκεί. Η χρήση που κάνουμε είναι αυτή που καθορίζει. Στα μπάνια βάζεις ηλεκτρική πετσετοκρεμαστρα και το συνδέεις με το φως αν θες και όταν μπεις αμέσως ζεσταινεσαι.

Το τελευταίο εξάμηνο εχω μιλήσει με πολλούς μηχανολόγους και διάφορες εταιρίες για να καταλήξω τι θα κάνω στο σπίτι που φτιάχνω. Όλοι έχουν και μια διαφορετική προσέγγιση και διαφορετικό γούστο θέρμανσης-ψύξης (μιλάμε πάντα και για τα 2)
Τελικά πρέπει να καταλάβεις τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση, τα υπέρ και τα κατά κάθε μίας και να επιλέξεις με το προσωπικό σου γούστο.
Υπάρχει η τέλεια λύση. Αλλά μπορεί να διπλασιάζει το κόστος όλου του σπιτιού(υπερβάλλω αλλά είναι τεράστιο νούμερο).

katsar
15/01/2024, 15:10
Συμφωνώ,χρειάζεται κανονική μελέτη και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις.Περιπτώσεις που χρειάζεται πολλές αλλαγές-επενδύσεις για να έχεις αποτέλεσμα.
Αν π.χ είσαι το διαμέρισμα πάνω από πυλωτή πολυκατοικίας το πάτωμα σου θα είναι παγωμένο/καυτό ανάλογα με την εποχή.
Για αυτό είναι πλέον υποχρεωτικές κάποιες εργασίες από την κατασκευή για να μην υπάρχουν μελλοντικά κτίρια που μπάζουν από παντού.
Εγώ να πω την αλήθεια με το a/c βολεύτηκα ,αυτή την στιγμή σε ενιαίο χώρο 50-55 τ.μ έχω 19.8c και 48% υγρασία στο γραφείο μου, τα παράθυρα είναι μονά
και έξω βρέχει με κρύο.Φυσικά 10-12 βαθμούς δεν το λες και παγωνιά.
Το a/c το έχω στους 26c.

bros400pgm
15/01/2024, 16:17
Να πούμε καμία μαλακία να περάσει η ώρα;
1. Την Α/Θ τηβ ανοίγεις τον Νοέμβριο και την κλείνεις τον Μάρτιο.
2. Το λέβητα υγραερίου τον ανοίγεις τον Νοέμβριο και τον κλείνεις τον Μάρτιο.
3. Το λέβητα πετρελαίου τον ανοίγεις τον Νοέμβριο και τον κλείνεις τον Μάρτιο.
4. Κλπ.
5. Κλπ
Τον θερμοστάτη χώρου ρυθμίστε τον στους 20 βαθμούς μόνιμα (18 το διάστημα απουσίας της ημέρας από το σπίτι, εφόσον είναι μεγάλο) και 18-19 το βραδάκι που κοιμάστε (για καλύτερο ύπνο λένε, δεν μπορώ να το τεκμηριώσω).

Ps. Γνωμούλα μου προς τον "εκκινητή" του θέματος, βάλε τα a/c εφόσον είναι inverter σοβαρής εταιρίας και θα ξενοιάσεις. Μην τα ανοιγοκλείνεις και να τα καθαρίζεις τακτικά.
Στην τελική, κάνε ένα πείραμα να τα δουλέψεις μια εβδομάδα να δεις τι κατανάλωσες.

peterTHErider
15/01/2024, 17:05
Γενικά ναι, έτσι πρέπει να κάνουμε. Αλλά εμάς στην Κρήτη είναι ακόμα πιο περίπλοκα τα πράγματα. Καθώς για πολλούς μήνες έχουμε μέσα στη μέρα 22-25 βαθμούς και το βράδυ 12-15.ακομα και Δεκέμβρη και Ιανουαρίο.
Οπότε η δική μου προσέγγιση είναι πως θέλω πηγές θέρμανσης άμεσης απόδοσης. Για αυτό δεν πάω σε ενδοδαπεδια που γενικά είναι η κορυφή.

nauagios
15/01/2024, 17:41
Γενικά ναι, έτσι πρέπει να κάνουμε. Αλλά εμάς στην Κρήτη είναι ακόμα πιο περίπλοκα τα πράγματα. Καθώς για πολλούς μήνες έχουμε μέσα στη μέρα 22-25 βαθμούς και το βράδυ 12-15.ακομα και Δεκέμβρη και Ιανουαρίο.
Οπότε η δική μου προσέγγιση είναι πως θέλω πηγές θέρμανσης άμεσης απόδοσης. Για αυτό δεν πάω σε ενδοδαπεδια που γενικά είναι η κορυφή.

Ρε άνθρωπε πες από την αρχή ότι είσαι από Κρήτη. Αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα τώρα. Δεν σημαίνει επειδή έτσι δουλεύει και είναι αποδοτικό στην Κρήτη θα είναι και στην Λάρισα. Και εγώ στην Κρήτη που ήμουν μετάθεση 2 χρόνια μια χαρά την έβγαλα μόνο με a/c. Άνετα και οικονομικά. Δεν είναι βέβαια όλες οι περιοχές της Κρήτης ίδιες αλλά μιλάμε για μέσο όρο. Να πω ότι έχω κάνει και Λάρισα για 6 μήνες χειμώνα.

peterTHErider
15/01/2024, 18:57
Ρε άνθρωπε πες από την αρχή ότι είσαι από Κρήτη. Αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα τώρα. Δεν σημαίνει επειδή έτσι δουλεύει και είναι αποδοτικό στην Κρήτη θα είναι και στην Λάρισα. Και εγώ στην Κρήτη που ήμουν μετάθεση 2 χρόνια μια χαρά την έβγαλα μόνο με a/c. Άνετα και οικονομικά. Δεν είναι βέβαια όλες οι περιοχές της Κρήτης ίδιες αλλά μιλάμε για μέσο όρο. Να πω ότι έχω κάνει και Λάρισα για 6 μήνες χειμώνα.

Ρε αδερφέ είπα πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να την αντιμετωπίζουμε ως μοναδικη.
Από κει και πέρα στη βόρεια Ελλάδα δεν θα συζητούσα τίποτα άλλο από ενδοδαπεδια με αντλία θερμότητας. Από την Κομοτηνή είμαι και ξέρω από κρύο.τα τελευταία χρονιά είμαι στην Κρήτη.
Αλλα και πάλι αυτό που θα άλλαζα δραματικά θα ήταν η μόνωση του σπιτιού που κάνει την μεγάλη διαφορά. Από 5αρα θερμοπροσωψη θα πήγαινα σε 10αρα και κουφώματα 3πλα.και φυσικά δεν θα έκανα τα τεράστια ανοίγματα που κάνω τώρα.
Οπότε μην νομίζεις πως και με κεντρικό σύστημα air-condition δεν θα είχε πολύ καλό αποτέλεσμα. Δεν μιλάω για splitακια.
Αν καταφέρεις να μηδενίσεις τις απώλειες(θεωρητικά) και με κεράκι ζεσταίνεσαι.
Ένα νούμερο χρειάζεσαι που θα σου βγάλει ένας μηχανολόγος και αυτό είναι τα btu απωλειών. Μετά υπολογίζει το κλίμα και υψομέτρο της κατοικίας και σου λέει τι απόδοση χρειάζεσαι.
Είτε την πάρεις από καλοριφέρ ή από fancoil ή από ενδοδαπεδια ή από air-condition δεν τον νοιάζει.
Και αυτό που είναι δεδομένο είναι πως οι αντλίες είναι ο οικονομικότερος τρόπος.επίσης δεδομένο είναι πως το χειρότερο πάντρεμα για αντλία είναι τα καλοριφέρ νερού που απαιτούν υψηλές θερμοκρασίες.
Αυτά είναι τα δεδομένα. Είτε είσαι στη Σιβηρία είτε στην Αίγυπτο.

nauagios
15/01/2024, 19:16
Ρε αδερφέ είπα πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να την αντιμετωπίζουμε ως μοναδικη.
Από κει και πέρα στη βόρεια Ελλάδα δεν θα συζητούσα τίποτα άλλο από ενδοδαπεδια με αντλία θερμότητας. Από την Κομοτηνή είμαι και ξέρω από κρύο.τα τελευταία χρονιά είμαι στην Κρήτη.
Αλλα και πάλι αυτό που θα άλλαζα δραματικά θα ήταν η μόνωση του σπιτιού που κάνει την μεγάλη διαφορά. Από 5αρα θερμοπροσωψη θα πήγαινα σε 10αρα και κουφώματα 3πλα.και φυσικά δεν θα έκανα τα τεράστια ανοίγματα που κάνω τώρα.
Οπότε μην νομίζεις πως και με κεντρικό σύστημα air-condition δεν θα είχε πολύ καλό αποτέλεσμα. Δεν μιλάω για splitακια.
Αν καταφέρεις να μηδενίσεις τις απώλειες(θεωρητικά) και με κεράκι ζεσταίνεσαι.
Ένα νούμερο χρειάζεσαι που θα σου βγάλει ένας μηχανολόγος και αυτό είναι τα btu απωλειών. Μετά υπολογίζει το κλίμα και υψομέτρο της κατοικίας και σου λέει τι απόδοση χρειάζεσαι.
Είτε την πάρεις από καλοριφέρ ή από fancoil ή από ενδοδαπεδια ή από air-condition δεν τον νοιάζει.
Και αυτό που είναι δεδομένο είναι πως οι αντλίες είναι ο οικονομικότερος τρόπος.επίσης δεδομένο είναι πως το χειρότερο πάντρεμα για αντλία είναι τα καλοριφέρ νερού που απαιτούν υψηλές θερμοκρασίες.
Αυτά είναι τα δεδομένα. Είτε είσαι στη Σιβηρία είτε στην Αίγυπτο.

Μόνο Συγνώμη έχω να προσθέσω για το άνθρωπε που σας πείραξε. Οτιδήποτε άλλο θα ηταν περιττό

peterTHErider
15/01/2024, 19:23
Μόνο Συγνώμη έχω να προσθέσω για το άνθρωπε που σας πείραξε. Οτιδήποτε άλλο θα ηταν περιττό

Φίλε μου δεν με πείραξε κάτι. Και πολλές φορές ο γραπτός λόγος μπερδεύει τα πράγματα.

bros400pgm
15/01/2024, 19:54
επίσης δεδομένο είναι πως το χειρότερο πάντρεμα για αντλία είναι τα καλοριφέρ νερού που απαιτούν υψηλές θερμοκρασίες.


Πως προκυπτει αυτο; Κατι τετοιο, δεν ισχυει. Τουλαχιστον χωρις να αναφερεις καποια παραμετρο.

peterTHErider
15/01/2024, 20:08
Πως προκυπτει αυτο; Κατι τετοιο, δεν ισχυει. Τουλαχιστον χωρις να αναφερεις καποια παραμετρο.

Ισχύει. Καταργείς όλη την οικονομική λειτουργία της αντλιας που είναι να χρησιμοποιεί την ενέργεια του εξωτερικού περιβάλλοντος. Η ιδανική θερμοκρασία της αντλιας είναι να ζεσταίνει νερό έως 40 το πολύ 45 βαθμούς. Δηλαδή για ενδοδαπεδια ή για fancoils.ειδικά για σώματα τύπου φέτες αντενδεικνυται. σε αυτά τα νούμερα είναι τρομερά οικονομική. Από εκεί και πάνω καταναλώνει λιγο λιγότερα από καυστήρα πετρελαίου. Ρώτα κάποιον μηχανολόγο να σου πει αν κάνω λάθος.
Μηχανολόγος δεν είμαι αλλά έχω κολλητό και έχω μιλήσει με 3-4 για το θέμα το τελευταίο 6μηνο.

Bowleno
16/01/2024, 00:37
Ρε άνθρωπε πες από την αρχή ότι είσαι από Κρήτη. Αλλάζουν εντελώς τα δεδομένα τώρα. Δεν σημαίνει επειδή έτσι δουλεύει και είναι αποδοτικό στην Κρήτη θα είναι και στην Λάρισα. Και εγώ στην Κρήτη που ήμουν μετάθεση 2 χρόνια μια χαρά την έβγαλα μόνο με a/c. Άνετα και οικονομικά. Δεν είναι βέβαια όλες οι περιοχές της Κρήτης ίδιες αλλά μιλάμε για μέσο όρο. Να πω ότι έχω κάνει και Λάρισα για 6 μήνες χειμώνα.

Δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω :p

Το έχει αναφέρει 1-2 φορές, πιο πίσω....

nauagios
16/01/2024, 12:12
Δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω :p

Το έχει αναφέρει 1-2 φορές, πιο πίσω....

Πού ακριβώς το αναφέρει πάνω από μια φορά κιόλας????

Bowleno
16/01/2024, 13:20
Πού ακριβώς το αναφέρει πάνω από μια φορά κιόλας????

Άδικο δεν έχεις, το αναφέρει σε άλλα θέματα, σόρρυ :beer:

bros400pgm
16/01/2024, 21:27
Ισχύει. Καταργείς όλη την οικονομική λειτουργία της αντλιας που είναι να χρησιμοποιεί την ενέργεια του εξωτερικού περιβάλλοντος. Η ιδανική θερμοκρασία της αντλιας είναι να ζεσταίνει νερό έως 40 το πολύ 45 βαθμούς. Δηλαδή για ενδοδαπεδια ή για fancoils.ειδικά για σώματα τύπου φέτες αντενδεικνυται. σε αυτά τα νούμερα είναι τρομερά οικονομική. Από εκεί και πάνω καταναλώνει λιγο λιγότερα από καυστήρα πετρελαίου. Ρώτα κάποιον μηχανολόγο να σου πει αν κάνω λάθος.
Μηχανολόγος δεν είμαι αλλά έχω κολλητό και έχω μιλήσει με 3-4 για το θέμα το τελευταίο 6μηνο.

Δεν ισχύει. Η Α/Θ μια χαρά δουλεύει με θερμαντικά σώματα και στους βαθμούς που αναφέρεις. Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι ζεσταίνει μεγαλύτερη ποσότητα νερού γιατί απαιτεί μεγαλύτερο σε μέγεθος θερμαντικό σώμα. Παρόλο όμως την αύξηση μεγέθους, συνεχίζει να καταναλώνει πολύ λιγότερο από έναν λέβητα πετρελαίου, λιγότερο από έναν λέβητα συμπύκνωσης, και λιγότερο από αντλίες θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών.

Ps1. Στα παραπάνω για να μην σε μπερδέψω, αγνοούμε εντελώς την δυνατότητα αντιστάθμισης που παρέχει η Α/Θ, δοχεία αδράνειας, τόπο εγκατάστασης και μερικές άλλες λεπτομέρειες που ανεβάζουν/κατεβάζουν την κατανάλωση.

Ps2. Μηχανολόγος που θα μου αποδείξει τα λεγόμενα του, εγώ τον σέβομαι. Οι περισσότεροι όμως δυστυχώς είναι της θεωρίας.

toyar
16/01/2024, 21:48
θα πρεπει να καταλαβουμε οτι η αντλια θερμοτητας δεν μετατρεπει ενεργεια (ηλεκτρικη χημικη κλπ) σε θερμοτητα με βαθμο αποδοσης λιγο κατω απο 1 αλλα μεταφερει θερμοτητα απο θερμο σε ψυχρο δοχειο καταναλωνοντας στη χειροτερη το 1/4 σε σχεση με αυτη που μεταφερει
χοντρα χοντρα στην πρωτη περιπτωση πληρωνω 1 και παιρνω 0,90 σε θερμοτητα ενω στη δευτερη πληρωνω 1 και μεταφερω τουλαχιστον 4 σε θερμοτητα

peterTHErider
17/01/2024, 22:29
Δεν διαφωνώ σε κάτι,
Συμφωνώ πως οι αντλίες θερμότητας είναι η αποδοτικοτερη λύση. Αλλά, αυτό που λέω είναι πως η καλύτερη λύση είναι αντλία αέρος-αέρος. Και αν πάμε σε αέρος-νερού θα αντικαταστησουμε τα απλά σώματα με Fancoils.να έχουμε την μέγιστη οικονομία και ψύξη μαζί.

nauagios
18/01/2024, 01:33
Δεν διαφωνώ σε κάτι,
Συμφωνώ πως οι αντλίες θερμότητας είναι η αποδοτικοτερη λύση. Αλλά, αυτό που λέω είναι πως η καλύτερη λύση είναι αντλία αέρος-αέρος. Και αν πάμε σε αέρος-νερού θα αντικαταστησουμε τα απλά σώματα με Fancoils.να έχουμε την μέγιστη οικονομία και ψύξη μαζί.

Να πω κι εγώ την άποψη μου. Δεν είναι επιστημονικως αποδεδειγμένη αλλά από εμπειρία και μόνο. Στο σπίτι στην Αθήνα 60τμ έχω δίπλα τζάμια με εξοικονομω σε 2αρι σπίτι με ενα 12αρι και δυο 9αρια daikin sensira. 3 στους 4 τοιχους δεν εχω κανεναν και απο πανω κατω δεν εχουν θερμανση. Στο εξοχικό στην Λεσβο 70τμ διορωφη μεζονέτα με ξυλινα κουφωματα και διπλα τζαμια. Μπαζουν γαμησετα γιατι προοριζοταν για καλοκαιρινη κατοικια. Μια σομπα πελλετ αλλά είμαι πάνω στο μάτι του βόρια σε ακρωτήρι και δεν κάνει τίποτα 2 χειμώνες που έμεινα. Τώρα σε 2αρι στο Μόναχο με γεωθερμία και ησύχασα. Για το κρύο της Αθήνας και νοτιοτερα η αντλία αέρα-αέρα σίγουρα σε καλύπτει από θέμα οικονομίας. Πιο βόρια είσαι η αντλία αέρα-αέρα θα παίζει στα ανώτατα όρια της και πρέπει να αλλάξεις το μέσο σε νερό. Επίσης όταν λέμε ότι η ποιότητα ζέστης του καλοριφέρ είναι καλύτερη δεν λέμε απλά τί μας αρέσει. Το καλοριφέρ έχει μέσα νερό και δεν το πίνω το νερό ούτε έρχομαι σε επαφή. Τα μικρόβια και μικροσωματιδια όμως που βγάζουν όλα αυτά που φυσάνε αέρα τα κάνω γαργάρα και τα καταπίνω. Και το πιο καθαρό να ειναι εφόσον δημιουργεί ρεύμα αέρα σίγουρα θα σηκώνει ότι υπάρχει στο πάτωμα. Οπότε καλό είναι να μην μιλάμε για ποιότητα σε αυτά τα μέσα που φυσάνε όσο καινούρια και αν είναι τα φίλτρα τους. Το ότι βολεύουν εσένα και έκανες την καλύτερη επιλογή για σένα δεν σημαίνει ότι έτσι είναι στην πραγματικότητα. Δεξου και την γνωμη των αλλων ότι μπορεί κάπου να έχουν δίκιο. Μην την κάνουμε και αυτή την κουβέντα όπως με τα μηχανάκια. "Τα κτμ είναι μπούρδες γιατί ο κολλητός μου είχε και ο μάστορας του, του είπε ότι σπανε".

stefanos
18/01/2024, 10:28
Αυτά που περιγράφετε είναι όλα λύσεις στο πρόβλημα της θέρμανσης.
Το ότι κάποιοι θεωρούμε κάποιες από αυτές πετυχημένες και κάποιες αποτυχημένες οφείλεται στο γεγονός ότι έχει γίνει λάθος στον υπολογισμό των αναγκών μας.
Το ίδιο συμβαίνει και με το κόστος λειτουργίας και εγκατάστασης.
Βέβαια το κόστος λειτουργίας όπως καταντήσαμε δεν μπορούμε να το προβλέψουμε γιατί εξαρτάται από άλλους ευμετάβλητους παράγοντες (αγορά).
Από εκεί και πέρα ΟΠΟΙΑ λύση καλύπτει τις απώλειες θερμότητας του σπιτιού μας θα λειτουργήσει.
Το ότι κάποια συστήματα (πχ αντλίες ) έχουν καλύτερη απόδοση από άλλα δεν σημαίνει ότι είναι οικονομικότερα στην λειτουργία τους,
σημαίνει ότι είναι καλύτερα για το περιβάλλον.
Οικονομικότερα είναι αυτά που έχουν το μικρότερο κόστος αρχικής εγκατάστασης και το μικρότερο κόστος λειτουργίας.
Το οποίο σε κάποια περιοχή μπορεί να είναι οι ξυλόσομπες και σε κάποια άλλη οι πετρελαιοκίνητες αντλίες θερμότητας ή δεν ξέρω τι άλλο.
Και βέβαια υπάρχουν και τα πολλοί συνδυασμοί των παραπάνω συστημάτων σε ένα σύστημα.
Το μόνο σίγουρο και αμετάβλητο είναι το γεγονός ότι η μόνωση και η μείωση των απωλειών είναι ο πρωταρχικός παράγοντας για χαμηλό κόστος.

peterTHErider
18/01/2024, 11:31
Ότι λέει ο Stefanos.
Φίλε nauagios η φυσική δεν αλλάζει από βορρά σε νότο. Τα όρια που λες που θα φτάσεις βόρεια με μια αέρος αέρος θα τα φτάσεις αν βάλεις την ίδια που θα έβαζες νότια. Δεν θα βάλεις τα ίδια φυσικά. Ούτε. Btu ούτε σε όγκο αέρα ανά ώρα ούτε σε μήκος στομίων. Όλα είναι θέμα μελέτης όλων των παραγόντων.
Να καταλάβεις εγώ τώρα σε σάλοκουζινα 80τμ με μόνωση τούμπανο έχω συνολικά 40000 btu σε 2 μηχανήματα που το invertarisma τους για συντήρηση θα κατεβαίνει πάτο και συνολικά 4 μέτρα στομια προσαγωγής σε 3 σημεία.
Αν αυτό σου θυμίζει τυπικό σύστημα αέρος-αέρος πες μου...
Το σωστό συστήματα αέρος-αέρος δεν έχει καμία σχέση με το βάζω ένα splitακι και καθάρισα. Έχει σημασία η στατιστική πίεση και το που θα πηγαίνει ο αέρας.
Ο αέρας να ξέρεις από το γραμμικά στομια κατευθύνεται προς μεγάλες επιφανείες(τοιχους-υαλοπινακες) πρώτα για να πάρει τα φορτία απωλειών αλλά και να κατέβει και να γυρίσει γλυκά χωρίς να νιώσεις ποτέ ρεύμα αέρα.ο αέρας έχει την τάση να ακολουθεί σε όποια επιφάνεια τον κατευθυνεις. Οπότε πάει τζάμι, πάτωμα, και σιγά σιγά ανεβαίνει λόγο της πυκνότητας.
Στα λέω αυτά γιατί έχουμε σαν χώρα παρεξηγήσει το air-condition γιατί απλά μάθαμε έναν τύπο του που το δουλεύουμε μόνο για περιστασιακο δροσισμο το καλοκαίρι. Ο τρόπος που το έχουμε συνηθίσει λοιπόν δεν είναι ο ενδεδειγμένος για σωστή θέρμανση.
Τέλος, η καλύτερη λύση που δίνει την μέγιστη θερμική άνεση είναι η ενδοδαπεδια.
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 ήμουν και εκανα την επιλογή βάση κλίματος και αναγκών.
Το να βάλω αντιαισθητικα καλορίφερ που πιάνουν χώρο και να βάλω και εξτρα split να κρέμονται για δροσισμο για τον οποίο υπάρχει μεγάλη ανάγκη είναι ένα σενάριο αλλά το απέρριψα άμεσα.

nauagios
18/01/2024, 14:28
Ότι λέει ο Stefanos.
Φίλε nauagios η φυσική δεν αλλάζει από βορρά σε νότο. Τα όρια που λες που θα φτάσεις βόρεια με μια αέρος αέρος θα τα φτάσεις αν βάλεις την ίδια που θα έβαζες νότια. Δεν θα βάλεις τα ίδια φυσικά. Ούτε. Btu ούτε σε όγκο αέρα ανά ώρα ούτε σε μήκος στομίων. Όλα είναι θέμα μελέτης όλων των παραγόντων.
Να καταλάβεις εγώ τώρα σε σάλοκουζινα 80τμ με μόνωση τούμπανο έχω συνολικά 40000 btu σε 2 μηχανήματα που το invertarisma τους για συντήρηση θα κατεβαίνει πάτο και συνολικά 4 μέτρα στομια προσαγωγής σε 3 σημεία.
Αν αυτό σου θυμίζει τυπικό σύστημα αέρος-αέρος πες μου...

Για να τελειωνουμε γιατι δεν βγαζει πουθενα, μπραβο σου εισαι ο καλυτερος.

DoctoR_k6
18/01/2024, 14:43
Αλλιως ξεκινησε η κουβεντα και αλλιως κατεληξε.
Εβαλε το θεμα ο ανθρωπος για το σπιτι που κατοικουσε και φτασαμε να λεμε για το πως ΘΑ το καναμε ΑΝ φτιαχναμε το σπιτι μας απο την αρχη. Και ολα αυτα σε συνδυασμο με την καλυτερη αποδοση στο καλυτερα μονωμενο σπιτι.
Κοινως καμια σχεση.

Μένω σε οροφόδιαμέρισμα με δικό μου λέβητα και δική μου δεξαμενή πετρελαίου, αλλά το νοικιάζω οπότε δεν μπορώ να παρέμβω για να αλλάξω το καύσιμο της θέρμανσης στα καλοριφέρ (και ούτε θα καταφέρω να πείσω τον ιδιοκτήτη να επωμιστεί το κόστος για εγκατάσταση αερίου ας πούμε). Ένα ακόμα δεδομένο είναι ότι από όσο ξέρω το σπίτι δεν έχει καλή θερμομόνωση και τα παράθυρα είναι μεν καινούρια αλουμινίου αλλά τα τζάμια δεν είναι διπλά. Επίσης γύρο γύρο δεν υπάρχει τπτ και από πάνω είναι πλάκα.
Στο ζητούμενο λοιπόν. Μάλλον θα πρέπει να στραφώ σε κάτι που να καίει ρεύμα. Αλλά σε τι? Υπάρχει 18αρι aircondition inverter στο σπίτι και ένα 12αρι απλό που και με τα 2 μαζί το σπίτι ζεστάνει. Απλά σκέφτομαι αν θα μπορούσα να πετύχω καλύτερη (και πιο οικονομική) απόδοση σε σχέση με αυτά. Έχει κάποιος κτ δοκιμασμένο?
(Υ.Γ.: Έχω δοκιμάσει σόμπα κεροσαν και μυρίζει πολύ και έχω και μια σόμπα υγραερίου που όμως δεν φτάνει να καλύψει όλο το σπίτι)

Εχετε να προτεινεται κατι πανω σε αυτο...?
Παντα θα κρεμομαστε απο κατι...ρευμα θα ειναι αυτο? Αεριο? Πετρελαιο? Ξυλα? Και ολα αυτα σε συνδυασμο με την τρεχουσα κατασταση στον κοσμο.
Ενα μπραφ εγινε με κορωνα και Ουκρανια και εγινε το μαλλιοκουβαρο στις τιμες.

nauagios
18/01/2024, 14:50
Αλλιως ξεκινησε η κουβεντα και αλλιως κατεληξε.
Εβαλε το θεμα ο ανθρωπος για το σπιτι που κατοικουσε και φτασαμε να λεμε για το πως ΘΑ το καναμε ΑΝ φτιαχναμε το σπιτι μας απο την αρχη. Και ολα αυτα σε συνδυασμο με την καλυτερη αποδοση στο καλυτερα μονωμενο σπιτι.
Κοινως καμια σχεση.

Μένω σε οροφόδιαμέρισμα με δικό μου λέβητα και δική μου δεξαμενή πετρελαίου, αλλά το νοικιάζω οπότε δεν μπορώ να παρέμβω για να αλλάξω το καύσιμο της θέρμανσης στα καλοριφέρ (και ούτε θα καταφέρω να πείσω τον ιδιοκτήτη να επωμιστεί το κόστος για εγκατάσταση αερίου ας πούμε). Ένα ακόμα δεδομένο είναι ότι από όσο ξέρω το σπίτι δεν έχει καλή θερμομόνωση και τα παράθυρα είναι μεν καινούρια αλουμινίου αλλά τα τζάμια δεν είναι διπλά. Επίσης γύρο γύρο δεν υπάρχει τπτ και από πάνω είναι πλάκα.
Στο ζητούμενο λοιπόν. Μάλλον θα πρέπει να στραφώ σε κάτι που να καίει ρεύμα. Αλλά σε τι? Υπάρχει 18αρι aircondition inverter στο σπίτι και ένα 12αρι απλό που και με τα 2 μαζί το σπίτι ζεστάνει. Απλά σκέφτομαι αν θα μπορούσα να πετύχω καλύτερη (και πιο οικονομική) απόδοση σε σχέση με αυτά. Έχει κάποιος κτ δοκιμασμένο?
(Υ.Γ.: Έχω δοκιμάσει σόμπα κεροσαν και μυρίζει πολύ και έχω και μια σόμπα υγραερίου που όμως δεν φτάνει να καλύψει όλο το σπίτι)

Εχετε να προτεινεται κατι πανω σε αυτο...?
Παντα θα κρεμομαστε απο κατι...ρευμα θα ειναι αυτο? Αεριο? Πετρελαιο? Ξυλα? Και ολα αυτα σε συνδυασμο με την τρεχουσα κατασταση στον κοσμο.
Ενα μπραφ εγινε με κορωνα και Ουκρανια και εγινε το μαλλιοκουβαρο στις τιμες.

Από εμένα ενα μεγαλο οχι στην σομπα και εναμεγαλο ΝΑΙ σε καλο inverter κλιματιστικο. Τοσο καλο που να ειναι επενδυση και να το παρεις μαζι σου μελλοντικα.

Bowleno
18/01/2024, 16:02
Αλλιως ξεκινησε η κουβεντα και αλλιως κατεληξε.
Εβαλε το θεμα ο ανθρωπος για το σπιτι που κατοικουσε και φτασαμε να λεμε για το πως ΘΑ το καναμε ΑΝ φτιαχναμε το σπιτι μας απο την αρχη. Και ολα αυτα σε συνδυασμο με την καλυτερη αποδοση στο καλυτερα μονωμενο σπιτι.
Κοινως καμια σχεση. .


Πρώτη φορά είναι; :D
είναι δυνατόν ποτέ, στο φόρουμ, να μην αναλύσουμε, εξαντλήσουμε ένα θέμα από όλες τις πιθανές και απίθανες πλευρές; :cry:

:lol:

borgiriadis1
18/01/2024, 16:57
Πάντως και εγώ προσανατολίζομαι σε κλιματιστικό τελικά. Κυρίως γτ όταν φύγω θα μπορώ να το πάρω μαζί μου (τα κλιματιστικά που υπάρχουν στο σπίτι είναι του ιδιοκτήτη). Και είναι μια επένδυση που δεν θα πάει χαμένη (και να αλλάξω σπίτι θα χρειαστώ ένα καλό κλιματιστικό). Θα κοιτάξω να φέρω έναν μηχανικό να μου πει με βάση και των κλιματιστικών που υπάρχουν τι θα πρέπει να βάλω για να ζεσταθεί το σπίτι και ελπίζω να τα γλυτώσω από το πετρέλαιο που δεν βγαίνει με 1,30 το λίτρο.
Ήδη χρησιμοποιώ κυρίως τα κλιματιστικά και έχω αφήσει καμία 100λτ για τις μέρες που θα είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία περιβάλλοντος (για την άλλη εβδομάδα λέει για κάτω από 0 στη Λάρισα).

nauagios
18/01/2024, 17:08
Αν ειναι για υπνοδωματιο παρε απο τις σοβαρες μαρκες να γλιτώσεις τα κρακ κρουκ των πλαστικων.

stefanos
18/01/2024, 17:19
Πρώτη φορά είναι; :D
είναι δυνατόν ποτέ, στο φόρουμ, να μην αναλύσουμε, εξαντλήσουμε ένα θέμα από όλες τις πιθανές και απίθανες πλευρές; :cry:

:lol:

Είναι εντελώς φυσικό γιατί εάν δεν αναλυθεί το θέμα δεν καταλαβαίνει κάποιος ότι με τιμή ρεύματος 13 λεπτά το ρεύμα μπορεί να σε συμφέρει να έχεις κλιματιστικό ενώ με 23 λεπτά που ήταν πέρσι να σε συμφέρει το πετρέλαιο.
Και αυτή την ανάλυση πρέπει να την κάνεις με κάποιον εντελώς ειδικό, και με μεγάλη επιφύλαξη για το τι μας επιφυλάσσει το μέλλον.

peterTHErider
18/01/2024, 17:34
Αν ειναι για υπνοδωματιο παρε απο τις σοβαρες μαρκες να γλιτώσεις τα κρακ κρουκ των πλαστικων.

Πολύ συμπαθητική εταιρεία,με καλό vfm αλλά με διαφορά το καλύτερο after sales ειναι η inventor.μακρια απο Samsung.

DoctoR_k6
18/01/2024, 18:22
Εγω πινω νερο στο Daikin (Perfera FTXM50) που αγορασα το 2016.
Απλα απιστευτη αποδοση και σε ψυξη και θερμανση.
Και ειδικα εκει που δειχνει τα αντερα του ειναι τον χειμωνα στην θερμανση.
Aλλα ξαναλεμε εχει τρομερη διαφορα που βρισκεται το σπιτι, τι μονωση εχει αν ειναι σαν την καλαμια στον καμπο η προστατευεται τριγυρω απο αλλα κτισματα κλπ κλπ.
Περσινο log απο καταναλωσεις σε ψυξη/θερμανση.
Συνηθως απο μεσα Δεκεμβρη μεχρι μεσα Φλεβαρη παιζει καλοριφερ.
Στην θερμανση δεν το βαζω πανω απο 22c και στην ψυξη ποτε κατω 26c.
Δουλευει σε σαλονοτραπεζαριοκουζινα (~40-45 τμ). :lol:

449898

O κουμπαρος μου ενα αντιστοιχης αποδοσης inventor δεν εχει μεινει καθολου ικανοποιημενος και σε ψυξη και θερμανση.

peterTHErider
18/01/2024, 18:34
Οι υπόλοιπες συνθήκες είναι όμως παρόμοιες? Δεν το συζητώ ότι τα Daikin είναι κορυφή αλλά λίγο υπερτιμημένα.
Στο 2 μαγαζιά μου πάντως με χάλια μόνωση 32τμ και 12 μέτρα τζαμαρία με μονό τζάμι χωρίς θερμοδιακοπη τα 18αρια που έχω βάλει μου κάνουν τρομερή δουλειά.