PDA

View Full Version : Ελαστικά για Moto Guzzi Breva 750



svaboda
10/01/2024, 16:16
Καλησπέρα σύντροχοι, νέος οδηγός, νέα (για μένα) μοτοσικλέτα και ελαστικά 4ετίας(michelen pilot) με λίγα χιλιόμετρα, αλλά θεωρώ (και ο μηχανικός μου) πως είναι σώφρον να αλλαχθούν. Καταρχάς να αναφέρω πως δεν έχω πρότερη εμπειρία με άλλα ελαστικά οπότε ξεκινάω από λευκό χαρτί. Όπως έχω διαβάσει αλλά και διαπιστώσει, το μικρό brevaκι έχει λίγο ιδιόρρυθμα νούμερα (110/70/17-130/80/17) στα ελαστικά που μπορεί να φορέσει, οπότε από τα παρακάτω -σαν νέοπας που είμαι- θα χαρώ να ακούσω καμία γνώμη-συμβουλή:
Αυτά που βρίσκω μέσο σκρουτζ: https://www.skroutz.gr/c/2617/lastixa-motosykletas/f/615761_1586306/On-Road-130-80-17.html?o=road+3

cosgili
10/01/2024, 17:20
Pirelli sportdemon ή Dunlop Arrowmax streetsmart. Michelin και Bridgestone για μένα είναι ένα μεγάλο όχι, μετά από πολλά ζευγάρια λάστιχα που έχω αλλάξει. Πρόσεξε στην αναζήτηση που έκανες με τηδιάσταση του πίσω ελαστικού σου, σου έχει βγάλει και μπροστινά λάστιχα. Μην μπερδευτείς:beer:

AUFGEBRACHT
10/01/2024, 17:55
Καλώς ήρθες Ελευθερία (αυθαίρετη υπόθεση), βάλε και μια φωτογραφία το μικρό Brevάκι...

svaboda
10/01/2024, 18:16
Καλώς ήρθες Ελευθερία (αυθαίρετη υπόθεση), βάλε και μια φωτογραφία το μικρό Brevάκι...

Γεια σου σάξονα συμφορουμίτη, Γιώργος εδώ. Δεν έχω ούτε μία φωτογραφία, είναι ένα τυπικό ασημένιο Brevoccino με μαύρη σέλα, aftermarket fairing σαν και αυτό (https://www.revzilla.com/product_images/0286/5080/puig_naked_universal_windscreen.jpg) και τελικά GPR κλασσικά trioval μεγάλα και φασαριόζικα

doctor_john
10/01/2024, 18:22
Γράψε και τι διαδρομές καλύπτεις με αυτήν ;)
και εγώ θα απέφευγα τα michelιn δεν μου αρέσει η συμπεριφορά τους.

svaboda
10/01/2024, 18:31
Επαρχιακή πόλη, καθημερινό commuting υπό όλες τις καιρικές συνθήκες από 6 εώς 30 χλμ και σαββατοκύριακα ορεινές διαδρομές λίγων χιλιομέτρων (τύπου 80χλμ) για ξελαμπικάρισμα. Είμαι πολύ νέος οδηγός, δεν τρέχω, δεν ξέρω πόσο πλαγιάζω, μελετάω λίγο χάρτη και ανεβαίνω κοντινές ορεινές διαδρομές.
Στο άμεσο μέλλον θα ήθελα να κάνω κάποιο ταξίδι της τάξης των 300χλμ.

BabisStinson
10/01/2024, 19:40
Καλησπέρα Γιώργο και καλωσήρθες. Έχουμε την ίδια Breva 750, έχουμε δοκιμάσει και τα Pirelli Sportdemon και τα Metzeler Roadtec στην μηχανή. Πάνω κάτω τα ίδια θα πω, ο πατέρας μου που την οδηγεί δεν την πιέζει κιόλας.
Ότι και να βάλεις πάνω κάτω τα ίδια θα είναι. Προσωπικά προτιμώ Pirelli.

AUFGEBRACHT
10/01/2024, 20:01
Γεια σου σάξονα συμφορουμίτη, Γιώργος εδώ. Δεν έχω ούτε μία φωτογραφία, είναι ένα τυπικό ασημένιο Brevoccino με μαύρη σέλα, aftermarket fairing σαν και αυτό (https://www.revzilla.com/product_images/0286/5080/puig_naked_universal_windscreen.jpg) και τελικά GPR κλασσικά trioval μεγάλα και φασαριόζικα

Όταν διαβάζεις γρήγορα, αυτά παθαίνεις...έγραψες νέος οδηγός, νέα μοτοσικλέτα, διάβασα νέα οδηγός, σε συνδυασμό με το σλάβικο όνομα, σ' έβγαλα Ελευθερία συνονόματε!!!

Ωραίο το Breva, βγάλτο φωτό κι ας είναι τυπικό, καλές βόλτες και καλώς ήρθες και πάλι!

svaboda
11/01/2024, 16:10
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για το καλωσόρισμα αλλά και για τις συμβουλές, πάω μάλλον για Pirelli!