PDA

View Full Version : Κοιτάξτε τι αγόρασα...



karellen
24/01/2024, 17:27
Μοτοσυκλετιστικά ψώνια ή και μη,αγορές που μας ενθουσίασαν.
Γράψτε ό,τι αγαπάτε.

Ήρθαν σήμερα από κινεζία τα θερμαινόμενα γάντια να ζεσταθούν λίγο τα δαχτυλάκια μας,τα πήρα για χρήση σε μοτοσυκλέτα αλλά και στα χιόνια.Δουλεύουν με μία μπαταρία το καθένα 7,4V που μπαίνει σε μια τσεπούλα στο πάνω μέρος του γαντιού.
Έχει 3 σκάλες 40,50 και 60° ,στατικά που τα φόρεσα ζεσταίνουν αρκετά,μένει πλέον να τα δω στην πράξη.

450082

harris_x
24/01/2024, 17:30
Ωπ!

Μεγειες :beer:

Αναμένουμε εντυπώσεις

motojojo
24/01/2024, 17:38
Μεγειές και καλοφόρετα!

Από εμπειρία φίλου, κάνουν δουλειά αλλά δεν έχουν διάρκεια. Δηλ δεν κάνουν για ταξίδια ας πούμε, αλλά για πιο μικρές (και ενδοαστικες) διαδρομές είναι μια χαρά.

Manalishi
24/01/2024, 17:55
Βάλε και ενα λινκ, για εμας τους ζηλιάρηδες....

karellen
24/01/2024, 18:05
https://www.aliexpress.com/item/1005004707699792.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.1a3b1802kvUryu

aris19
24/01/2024, 18:25
Καλοφόρετα! Ενδιαφέρονται φαίνονται, αναμένουμε εντυπώσεις!

Bowleno
25/01/2024, 00:02
Καλοφόρετα, Νίκο.

Μωρέ καλά είπα ότι μπαρμπάδιασες....:D

:p

bulmont
25/01/2024, 06:21
Μωρέ καλά είπα ότι μπαρμπάδιασες....:D

:p

Και λίγα του λές.....

:bawl::bawl::bawl:


Αλήθεια ρε Νικόλα δεν έχει θερμαινόμενα γκρίπ το πενφέ;;;;;;
Ούτε θερμαινόμενη σέλλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μην ρίξεις άλλα φράγκα σε κινεζιές, μιά θερμοφόρα κάτω απ' το
κωλαράκι σου και είσαι κύριος......

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

karellen
25/01/2024, 08:48
Και λίγα του λές.....

:bawl::bawl::bawl:


Αλήθεια ρε Νικόλα δεν έχει θερμαινόμενα γκρίπ το πενφέ;;;;;;
Ούτε θερμαινόμενη σέλλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μην ρίξεις άλλα φράγκα σε κινεζιές, μιά θερμοφόρα κάτω απ' το
κωλαράκι σου και είσαι κύριος......

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Θερμαινόμενα έχει το ΓΣ και μάλιστα στη δεύτερη σκάλα ψήνεις κοκορέτσι,το θέμα είναι Βάγγο ότι ναι μεν ζεσταίνονται οι παλάμες αλλά στα ακροδάκτυλα δεν φτάνει,το πάνω μέρος είναι πιο εκτεθειμένο στον αέρα και ξυλιάζουν.
Δεν κρυώνω γενικώς στο σώμα-πόδια-κεφάλι αλλά τα δάχτυλα λόγω παλαιών τραυμάτων είναι υπερευαίσθητα (μου τα χε πιασει κάποτε ένα λουρί και φύγαν και τα 4 νύχια στο δεξί).

yannis24
25/01/2024, 09:09
καλημέρα,

Εγω οπως σας εχω ξαναπει εδω και 4 χρονια χρησιμοποιω αυτο :

450096

το ειχα παρει €12 ...κινεζια....
ειναι απιστευτο με το πολυ κρυο και βολευει παρα πολυ.....υπαρχει και με μακρυα μανικια.

Το συνδεεις με powerbank και κανεις την δουλεια σου......με βαγζει με ενα 1500 powerbank , 4 δρομολογια Σαρωνιδα-κεντρο.
εναλλακτικα μπορεις να το συνδεσεις και με το μηχανακι σου αν εχεις USB, αλλα δεν μου αρεσει να κρεμεται το καλωδιο.

Sorath
25/01/2024, 09:37
Κι εγώ πήρα το εν λόγω γιλέκο πέρσι. Δυστηχώς όταν το παρέλαβα είχαν περάσει τα κρύα οπότε δεν το δοκίμασα. Φέτος που είπα να το βάλω, ανάβει μεν, αλλά δεν ζεσταίνει εκτός ενός σημείου ελάχιστα.... Τζίφος...

Και τα θερμαινόμενα γάντια έχω πάρει, αλλά ενώ ζεσταίνουν, με το που ξεκινήσεις, το κρύο υπερισχύει κάτω απο 10 βαθμούς και παγώνουν αμέσως.

Τελικά, έβαλα χούφτες, και σώθηκα!

yannis24
25/01/2024, 10:06
Κι εγώ πήρα το εν λόγω γιλέκο πέρσι. Δυστηχώς όταν το παρέλαβα είχαν περάσει τα κρύα οπότε δεν το δοκίμασα. Φέτος που είπα να το βάλω, ανάβει μεν, αλλά δεν ζεσταίνει εκτός ενός σημείου ελάχιστα.... Τζίφος...



εμενα λειτουργει παρα πολυ καλα....και το εχω 4 χρονια..... ειδικα στον θωρακα και στον αυχενα κανει πολυ καλυ δουλεια... γενικα εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος....
και το ειχα παρει μονο €12.....απλα για να το δοκιμασω !

karellen
25/01/2024, 11:23
Παίζουν ρόλο και τα βόλτ λειτουργίας.

Lakisss
25/01/2024, 11:31
καλημέρα,

Εγω οπως σας εχω ξαναπει εδω και 4 χρονια χρησιμοποιω αυτο :

450096

το ειχα παρει €12 ...κινεζια....
ειναι απιστευτο με το πολυ κρυο και βολευει παρα πολυ.....υπαρχει και με μακρυα μανικια.

Το συνδεεις με powerbank και κανεις την δουλεια σου......με βαγζει με ενα 1500 powerbank , 4 δρομολογια Σαρωνιδα-κεντρο.
εναλλακτικα μπορεις να το συνδεσεις και με το μηχανακι σου αν εχεις USB, αλλα δεν μου αρεσει να κρεμεται το καλωδιο.

Λινκ;

harris_x
25/01/2024, 15:41
Και λίγα του λές.....

:bawl::bawl::bawl:


Αλήθεια ρε Νικόλα δεν έχει θερμαινόμενα γκρίπ το πενφέ;;;;;;
Ούτε θερμαινόμενη σέλλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μην ρίξεις άλλα φράγκα σε κινεζιές, μιά θερμοφόρα κάτω απ' το
κωλαράκι σου και είσαι κύριος......

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

yannis24
29/01/2024, 09:53
Λινκ;

δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια !
ειχα μπει στο e-bay και απλα ειχα διαλεξει ενα που να μην εχει μεταφορικα.
στην τυχη !!

billy84
29/01/2024, 17:52
Ωραίες αυτές οι γκατζετιές με τα θερμαινόμενα! Παρολαυτά εγώ επιμένω πως για τα χέρια σε πολύ χοντρά κρύα με μαλακά γάντια σκι δεν πρόκειται να κρυώσει κανένα χέρι. Όσο για το σώμα, μπουφάν με επένδυση και από πάνω αδιάβροχο, όπως κάνουν και όλοι οι ευρωπαίοι και θα είστε μια χαρά.

MG
30/01/2024, 09:01
Για οσους θελουν εξτρα ζεστασια μεσα στα γαντια ή στις μποτες τοτε προτεινω το παρακατω

https://www.lightgear.gr/thermantiko-xerion-thermopad-mias-xrhshs-2tem.html?gclid=CjwKCAiAtt2tBhBDEiwALZuhAONixK12Ue940vTMKEoRFDdb0181G_UHiLF7gK2ANX4YJAGUxGQZHxoCYoUQ AvD_BwE

Εμενα που βασανιζομαι απο το συνδρομο Reynaud (αγγειοσυστολη στα ακρα λογω κρυου) με εχουν σωσει. Ανοιγεις το σακουλακι κι αυτο μολις ερθεις σε επαφη με τον αερα γινεται μια χημικη αντιδραση εξωθερμη και σε ζεσταινει για καποια ωρα. Το κοστος ειναι πολυ μικρο. :beer:

karellen
30/01/2024, 10:14
Για οσους θελουν εξτρα ζεστασια μεσα στα γαντια ή στις μποτες τοτε προτεινω το παρακατω

https://www.lightgear.gr/thermantiko-xerion-thermopad-mias-xrhshs-2tem.html?gclid=CjwKCAiAtt2tBhBDEiwALZuhAONixK12Ue940vTMKEoRFDdb0181G_UHiLF7gK2ANX4YJAGUxGQZHxoCYoUQ AvD_BwE

Εμενα που βασανιζομαι απο το συνδρομο Reynaud (αγγειοσυστολη στα ακρα λογω κρυου) με εχουν σωσει. Ανοιγεις το σακουλακι κι αυτο μολις ερθεις σε επαφη με τον αερα γινεται μια χημικη αντιδραση εξωθερμη και σε ζεσταινει για καποια ωρα. Το κοστος ειναι πολυ μικρο. :beer:

Ωραία λύση δεν τη γνώριζα!
Τι κάνεις,βάζεις το σακκουλάκι μέσα στο γάντι;

MG
30/01/2024, 10:17
Ωραία λύση δεν τη γνώριζα!
Τι κάνεις,βάζεις το σακκουλάκι μέσα στο γάντι;

ναι το βαζεις μεσα στο γαντι. Εχει διαφορα μεγεθη διαθεσιμα. Εχει αλλα που μπαινουν στον πατο στο παπουτσι , εχει πιο μεγαλα για το θωρακα ακομη και σαν κολαρο για τον αυχενα.

yannis24
30/01/2024, 12:43
Για οσους θελουν εξτρα ζεστασια μεσα στα γαντια ή στις μποτες τοτε προτεινω το παρακατω

https://www.lightgear.gr/thermantiko-xerion-thermopad-mias-xrhshs-2tem.html?gclid=CjwKCAiAtt2tBhBDEiwALZuhAONixK12Ue940vTMKEoRFDdb0181G_UHiLF7gK2ANX4YJAGUxGQZHxoCYoUQ AvD_BwE

Εμενα που βασανιζομαι απο το συνδρομο Reynaud (αγγειοσυστολη στα ακρα λογω κρυου) με εχουν σωσει. Ανοιγεις το σακουλακι κι αυτο μολις ερθεις σε επαφη με τον αερα γινεται μια χημικη αντιδραση εξωθερμη και σε ζεσταινει για καποια ωρα. Το κοστος ειναι πολυ μικρο. :beer:

Τα χρησιμοποιει ο γιος μου και η κορη μου στο σκι οταν κανει πολυ κρυο. €2.5 το σακουλακι και διαρκει 4 ωρες περιπου
Εγω για τα χερια χρησιμοποιω γαντια του σκι!

billy84
30/01/2024, 12:49
ναι το βαζεις μεσα στο γαντι. Εχει διαφορα μεγεθη διαθεσιμα. Εχει αλλα που μπαινουν στον πατο στο παπουτσι , εχει πιο μεγαλα για το θωρακα ακομη και σαν κολαρο για τον αυχενα.

Αυτό είναι καταπληκτική λύση ειδικά για ώρες ανάγκης ακόμη και για ανθεκτικούς στο κρύο! Πχ όταν βρέχεσαι όλη μέρα σε ένα μεγάλο ταξίδι και κάποια στιγμή ξεκινάς και ποτίζεις κρύο! Πολύ χρήσιμο!:beer:

Bowleno
30/01/2024, 14:19
Αυτό είναι καταπληκτική λύση ειδικά για ώρες ανάγκης ακόμη και για ανθεκτικούς στο κρύο! Πχ όταν βρέχεσαι όλη μέρα σε ένα μεγάλο ταξίδι και κάποια στιγμή ξεκινάς και ποτίζεις κρύο! Πολύ χρήσιμο!:beer:

Άρα σε βλέπω να παίρνεις όλο το σετ για ολόκληρο το σώμα;:D

Acacius
30/01/2024, 14:27
Υπάρχουν και επαναχρησιμοποιούμενα τέτοια (τυχαίο παράδειγμα (https://www.skroutz.cy/s/47544127/Malatec-THermantiko-Akron.html?lang=el)), τα οποία τοποθετείς σε βραστό νερό για να τα επαναφέρεις μετά τη χρήση. Ένα τέτοιο που είχε πέσει στα χέρια μου όμως (pun intended) δεν έκανε σπουδαία δουλειά, εκτός κι αν δεν το "φόρτισα" σωστά.

Edit: Για τους πολύ κρυουλιάρηδες υπάρχει και αυτή η λύση:

450278

THRESH
30/01/2024, 15:14
Κάτι για εμάς που κρυώνουμε κυρίως στη περιοχή του προσώπου , μέσα απο το κράνος ?

Φοράω μπαλακλάβα αλλά δε βλέπω χαίρι , με ενοχλεί.

ΥΓ το κράνος είναι NXR2 με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς

basilis_k6
30/01/2024, 15:20
Κάτι για εμάς που κρυώνουμε κυρίως στη περιοχή του προσώπου , μέσα απο το κράνος ?

Φοράω μπαλακλάβα αλλά δε βλέπω χαίρι , με ενοχλεί.

ΥΓ το κράνος είναι NXR2 με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς

Το υποσιαγωνο είναι ολη η δουλεια. Το βαζεις;

DoctoR_k6
30/01/2024, 15:51
Το υποσιαγωνο είναι ολη η δουλεια. Το βαζεις;

Σωστος...σημαντικη δουλεια. Εγω μονο με αυτο και ειμαι οκ.

Μπορεις βεβαια αν εχεις ενα φλισακι στο λαιμο πριν βαλεις το κρανος να το δαγκωσεις και κρατα το αφου φορεσεις το κρανος.
Απλα το λουρακι θα πρεπει να κλεισει με το φλισακι απο μεσα. Δεν σου φευγει ποτε και κραταει τον λαιμο προστατευμενο.

dino809
30/01/2024, 15:58
Μήπως έγινε δοκιμή στα θερμαινόμενα γάντια;

THRESH
30/01/2024, 16:30
Το υποσιαγωνο είναι ολη η δουλεια. Το βαζεις;

Εννοείται.

Ξαναλέω , κρυώνω στο σημείο ματιών-μύτης-Δόξα Πατρί :lol:

Η σκέψη μου πλέον είναι για τρομοκρατική μπαλακλάβα , απλά πρέπει να είμαι προσεκτικός όταν ξεπαρκάρω δίπλα σε τράπεζα , χρηματαποστολές κλπα

ΥΓ το επιρρήνιο, όλο ξεχνάω να δω που χρησιμεύει επακριβώς.

Bowleno
30/01/2024, 16:47
ΥΓ το επιρρήνιο, όλο ξεχνάω να δω που χρησιμεύει επακριβώς.


Υποτίθεται ότι οδηγεί την εκπνοή από την μύτη κάτω και μακριά από την ζελατίνα του κράνους ώστε να μην θολώνει.....

karellen
30/01/2024, 17:29
Μήπως έγινε δοκιμή στα θερμαινόμενα γάντια;

Ρίαλ τάιμ όχι,έχω 2 βδομάδες να καβαλήκω μηχανή. :smokin:
Με την πρώτη ευκαιρία θα σου πω.

THRESH
30/01/2024, 21:58
Υποτίθεται ότι οδηγεί την εκπνοή από την μύτη κάτω και μακριά από την ζελατίνα του κράνους ώστε να μην θολώνει.....

Σωστά, θυμήθηκα οτι κάποια στιγμή το είχα δοκιμάσει.

Εντάξει, δεν πολυδουλεύει :lol:

Απο το ολότελα καλύτερο αλλά σαφώς και δε συγκρίνεται με πινλοκ

Bowleno
31/01/2024, 06:44
Σωστά, θυμήθηκα οτι κάποια στιγμή το είχα δοκιμάσει.

Εντάξει, δεν πολυδουλεύει :lol:

Απο το ολότελα καλύτερο αλλά σαφώς και δε συγκρίνεται με πινλοκ


Εξ ου, το υποτίθεται.....:lol:
Εννοείται ότι σαν το pinlock τίποτα καλύτερο!

PortisHead
31/01/2024, 12:40
Ημίμετρα.
Εγω στα πολύ κρύα χρησιμοποιω αυτό ...


450286

bulmont
31/01/2024, 12:45
Γατάκια............................

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777

pektis
31/01/2024, 14:05
Γατάκια............................

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777

:bawl::beer:

SeniorCanardo
31/01/2024, 14:10
Γατάκια............................

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777

Τι τρελό στόρυ ήταν αυτό. :beer:

Το μοτοσακό συμμετείχε στο video-clip του killed by death? :bawl:

giorgosb
31/01/2024, 16:03
Εννοείται.

Ξαναλέω , κρυώνω στο σημείο ματιών-μύτης-Δόξα Πατρί :lol:

Η σκέψη μου πλέον είναι για τρομοκρατική μπαλακλάβα , απλά πρέπει να είμαι προσεκτικός όταν ξεπαρκάρω δίπλα σε τράπεζα , χρηματαποστολές κλπα

ΥΓ το επιρρήνιο, όλο ξεχνάω να δω που χρησιμεύει επακριβώς.

Δοκίμασε ένα mulitiscarf, τύπου Buff. Φόρα το μέχρι την μύτη κ βάλε κράνος. Κόβει αρκετό αέρα και δεν θα περνάει τίποτα από κάτω. Προστατεύει και τον λαιμό..

Viking
31/01/2024, 17:37
Έχω και εγώ παρόμοιο θερμαινόμενο γαντάκι και κάνει τέλεια δουλειά μιας και ζεσταίνει το εξωτερικό του χεριού , εκεί δλδ που το θερμαινόμενο γκριπ δεν σε καλύπτει .

Δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση (γκριπ, μανετες , τα φλας τα αγνοώ απλά δεν γίνεται με αυτό το γάντι ) .

Αν κάποιος από Σαλονικη ενδιαφέρεται να τα φερω να τα δοκιμάσει. Μπορεί να βάλω και αγγελία μιας και θα σκάσω μύτη τέλη Μαρτη .

THRESH
31/01/2024, 17:53
Δοκίμασε ένα mulitiscarf, τύπου Buff. Φόρα το μέχρι την μύτη κ βάλε κράνος. Κόβει αρκετό αέρα και δεν θα περνάει τίποτα από κάτω. Προστατεύει και τον λαιμό..

θα το δοκιμάσω.

Πήρα και απο τα Jumbo σήμερα μια μάσκα ληστή , που είναι σαν σκουφί για το πρόσωπο με ανοιγματα στα μάτια, μύτη , στόμα.

Αν δεν κάνει τελικά , θα το χρησιμοποιήσω για το επερχόμενο καρναβάλι

Bowleno
31/01/2024, 19:31
θα το δοκιμάσω.

Πήρα και απο τα Jumbo σήμερα μια μάσκα ληστή , που είναι σαν σκουφί για το πρόσωπο με ανοιγματα στα μάτια, μύτη , στόμα.

Αν δεν κάνει τελικά , θα το χρησιμοποιήσω για το επερχόμενο καρναβάλι

Είναι πονηροί οι καιροί, κανόνισε να σε πάνε μέσα από το πουθενά....:D

motojojo
31/01/2024, 19:59
Γατάκια............................

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777

Όντως απίθανη ιστορία να πω; Περιπέτεια; ΤΥΝ; Ολα μαζί;
Ρεσπεκτ πάνω απ'όλα!

Το αριστουργημα που σε πήγε Σαλονικη και σε γύρισε υπάρχει ακόμα; Τι απέγινε;

bulmont
31/01/2024, 20:57
Το αριστουργημα που σε πήγε Σαλονικη και σε γύρισε υπάρχει ακόμα; Τι απέγινε;

Αλλαξε πολλές φορές εμφάνιση και εκανα απίστευτες διαδρομές μ' αυτό...κάποια στιγμή άλλαξε και ιδιοκτήτη....

450296

450297

450298

bulmont
31/01/2024, 21:07
450299

450300

tools
31/01/2024, 22:05
450299


αυτο παρκαρε επι της κορινθου στο υψος της νορμαν πριν καμια 30αρια χρονια?

bulmont
31/01/2024, 22:14
αυτο παρκαρε επι της κορινθου στο υψος της νορμαν πριν καμια 30αρια χρονια?

:confused::confused::confused:

tools
01/02/2024, 01:16
θυμαμαι οταν πηγαινα γυμνασιο, καπου εκει στη νορμαν, ή ισως φαβιερου, να ειναι ενα αντιστιχο τσοπεροειδες με πολυ κοπτοραπτικη.

doctor_john
01/02/2024, 07:34
Αλλαξε πολλές φορές εμφάνιση και εκανα απίστευτες διαδρομές μ' αυτό...κάποια στιγμή άλλαξε και ιδιοκτήτη....
...

450298

John Deere βαφή και προστασία κάρτερ που με ξεπερνά με τέτοιο τρόπο που δεν μπορώ να θυμηθώ που πήγαινα μετά..
Και number plate ... μήπως εδώ υπάρχει μια ιστοριάρα που αξίζει να μοιραστείς; :jrs:

Bowleno
01/02/2024, 08:21
θυμαμαι οταν πηγαινα γυμνασιο, καπου εκει στη νορμαν, ή ισως φαβιερου, να ειναι ενα αντιστιχο τσοπεροειδες με πολυ κοπτοραπτικη.

Ηταν πολύ της μόδας εκείνη την εποχή να σφάζουν έτσι τα R51 και να τα κάνουν τσοπεριές, Στην (τότε) γειτονιά μου και πέριξ, έβλεπα αρκετά από δαύτα.....

Acacius
01/02/2024, 09:09
Το Girder από πού προήλθε;


Και για να είμαι εντός θέματος, βλέπω κάτι προσφορές για θερμαινόμενα γιλέκα στο Banggood, αλλά με τους Κινέζους να ανεβοκατεβάζουν τις τιμές κάθε δεύτερη μέρα δεν ξέρω πόσο κοντά είναι στα λεγόμενα ιστορικά χαμηλά.

bulmont
01/02/2024, 11:23
θυμαμαι οταν πηγαινα γυμνασιο, καπου εκει στη νορμαν, ή ισως φαβιερου, να ειναι ενα αντιστιχο τσοπεροειδες με πολυ κοπτοραπτικη.

Εχεις δίκιο, κατά διαστήματα το κυκλοφορούσε φίλος που έμενε στην Νόρμαν
πάνω από το τότε πρακτορείο των εφημερίδων....

Πάντως κομμένο δεν ήταν, ο αγοραστής πήρε όλα τα γνήσια πράγματα του για να το
επαναφέρει στην αρχική του κατάσταση.

Κάποια στιγμή πρέπει και να γνωριστούμε...:wave2:

tools
01/02/2024, 12:45
...
σου στέλνω ΠΜ να μην χαλάμε το νήμα