PDA

View Full Version : Ανταλλακτικα για Freewind 650



jasonas
26/01/2024, 14:50
Καλησπερα σε ολους,

Εχω μια Freewind πραγματικο διαμαντακι για τα χρονια της που μου εχει βγει απροβληματιστο οντας φουλ καλα συντηρημένη και απο τους προηγουμενους κατοχους!

Ειπα να ξεκινησω απο μονος μου να κανω καποια απλα σερβις συντήρησης μιας και θελω να ασχοληθω και να μαθω λιγο!

Εχει ερθει η ωρα για αλλαγη λαδιων, φιλτρου, καθαρισμος φιλτρου αερα, αλλαγη μπουζι, υγρα φρενων κλπ! Εχει καποιος συγκεκριμενα αξιοπιστα ανταλλακτικα που προτεινει μιας και δεν πολυ εχω ιδεα απο αποψη αξιοπιστιας διαφορων ανταλλακτικων που βλεπω...

Πχ για λαδι σκεφτομαι να βαλω της valvoline 10w40
φιλτρο λαδιου θελω να βαλω γνησιο της suzuki αλλα βλεπω ενα μαγαζι μονο στην Γλυφαδα εχει... οπουδηποτε αλλου βλεπω για k&n φιλτρο και Hiflofiltro που ναι μεν τις εχω ακουστα αλλα δεν εχω ιδεα απο αποψη αξιοπιστιας

Για μπουζι ο κατασκευαστης προτεινει ειτε απο ngk ειτε cr10e ως standard ειτε cr9e ως hot type που απο οτι εχω καταλαβει ειναι προτιμοτερο! Βλεπω στην αγορα και καποια cr9ek το οποιο δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαφορα οπως επισης και τα Ιριδιου cr9eix
Τι να προτιμησω απο αυτα?

Για υγρα φρενων (dot4) εχω βρει της Brembo

Επισης για το φιλτρο αερος που ειναι πλενομενο (δεν εχω βαλει dna προς το παρον), υπαρχει καποια συγκεκριμένη μαρκα καθαριστικου διαλυτη και λιπαντικου που πρεπει να προτιμησω?

Οποιαδηποτε επιπλεον συμβουλη δεκτη εννοειται!

Γενικα γνωσεις περι μηχανικης εχω, οντας μηχανικος στα πλοια απλα σε οτι εχει να κανει με μοτο ειμαι λιγο αρχαριος ακομα και γι αυτο ζηταω γνωμες!

Ευχαριστω εκ των προτερων

katsar
26/01/2024, 15:19
Καλησπέρα.
Το valvoline είναι μια χαρά όπως και τα περισσότερα της αγοράς αρκεί να έχει το κατάλληλο ιξώδες ( πχ 10-40 κτλ) για το όχημα σου,Λογικά θα βάλεις το ίδιο που έβαζες τόσα χρόνια.
φουλ συνθετικό δεν χρειάζεται το όχημα σου.
Tο durablend εννοείς;Αν ναι έχω βάλει μια φορά στο δικό μου 4 λίτρα και όλα καλά.

Φίλτρο λαδιού βάζεις άνετα αφτερμαρκετ κ δεν βρίσκω και τον λόγο να ψάχνεις γνήσιο,και τα 2 που έγραψες είναι χρόνια στο κουρμπέτι.
Για τα μπουζί δεν έχω ιδέα ,τα υγρά φρένων το σωστό dot κ ότι νάναι.
Τα πλενόμενα φίλτρα αέρα έχουν και δικό τους σετ καθαρίσματος , το KN έχει σίγουρα δηλαδή .Συνήθως είναι 2 μαζί, σπρει καθαρισμού και μετά ένα με λάδι.

Καλές εργασίες !!

motojojo
26/01/2024, 15:33
Δεν τιθεται θέμα αξιοπιστίας στα φίλτρα λαδιού, ολα κάνουν τη δουλειά τους. Πιο σημαντικό θεωρώ ότι είναι να το αλλάζεις σε κάθε αλλαγή λαδιών.
Θα προτιμουσα το Κ&Ν γιατι δεν απαιτεί ειδικό εργαλείο για την τοποθέτηση, Ξε-βιδώνεται με ένα απλό γερμανοπολύγωνο. Το έβαζα μέχρι την προτελευταια μου αλλαγή μέχρι που δεν το βρήκα διαθέσιμο στο μαγαζί που πήγα οπότε πήρα αυτο που είχε μαζί με την "κούπα" για το βιδωμα/ξεβίδωμα. Αλλιώς πάλι αυτό θα έβαζα.

Μπουζί φυσικά ότι προτείνει ο κατασκευαστής. Αν δεν είσαι σίγουρος βάλε το στανταρτ.

Γενικά στα περισσότερα δεν αξίζει να επεδύσεις πολλά λεφτα γιατί δεν θα δεις διαφορά. Το μόνο που θα πρόσεχα θα ήταν το λάδι, να εχει οπωσδήποτε το ιξώδες που πρέπει. Ένα σύγχρονο λάδι υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις του κινητήρα, απο εκει και περα κοιτάς τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα στο μοτερ σου.

Acacius
26/01/2024, 16:56
Πρώην κάτοχος, όχι για πολλά χρόνια. Ζω στην Κρήτη, οπότε είχε φάει αρκετή ζέστη.

Λάδια μου έβαζαν συνήθως Motul 5100 10W-40 με τα οποία δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ό,τι και να είχε μέσα, το κιβώτιο ήταν σχετικά τραχύ.

Κάποιοι χρήστες αερόψυκτων στην Αμερική βάζουν λάδι για ντηζελοκινητήρες, ειδικά Shell Rotella - το αντίστοιχο ευρωπαϊκό είναι το Rimula αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια σύνθεση. Η θεωρία είναι ότι αντέχει καλύτερα τις καταπονήσεις ενός αερόψυκτου κινητήρα.

Αν θυμάμαι σωστά μπουζί είχε cr9e όταν το πήρα, και αυτά έβαζα κι εγώ.

Το φίλτρο αέρα το έπλενα σχολαστικά με απορρυπαντικό πιάτων και ζεστό νερό, το στέγνωνα καλά και μετά έβαζα λίγο φρέσκο λάδι κινητήρα, στείβοντας δυνατά αλλά με προσοχή να μη σκιστεί στις ενώσεις. Έβαζα και λίγο λάδι με το δάχτυλο στο χείλος κατά την τοποθέτηση.

Για φίλτρο λαδιού κοιτάς να μην έχουν κάνει οικονομία στο υλικό (λιγότερες "δίπλες") και να έρχεται κατά προτίμηση με δύο τσιμούχες. Το Hiflofiltro αν θυμάμαι σωστά έχει μόνο την απαραίτητη εσωτερική και όχι τη μεγάλη εξωτερική, αλλά πέραν αυτού δεν είχα πρόβλημα.

@motojojo: το φίλτρο στα Freewind δεν έχει περίβλημα γιατί τοποθετείται μέσα στο δεξί κάρτερ, οπότε το πλεονέκτημα των K&N δεν υφίσταται. Υποθέτω αναφέρεσαι στο Bandit του προφίλ σου;

azar41
26/01/2024, 17:24
Kαλησπέρα και σε εσένα,το μηχανάκι το έχω απο το 2015 και η συντήρηση του είναι πολύ απλή,μέχρι και βαλβίδες μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα σαν μονοκύλιδρο που είναι.
Φίλτρο λαδιού οτι βρίσκεις,εγώ βάζω τσάμπιον,λάδια 10-40,μπουζί 9άρι λέει η μαμά suzuki ,και φίλτρο αέρα οτι είπαν οι αποπάνω!
Αν τυχών χρειαστείς κάτι εξτρα τσέκαρε κι αυτούς.
https://www.motosp.gr/supercategories.php?sc=%2012%202%20&model=XF650%20(E2)%20Freewind&year=1997#content

motojojo
26/01/2024, 17:28
@motojojo: το φίλτρο στα Freewind δεν έχει περίβλημα γιατί τοποθετείται μέσα στο δεξί κάρτερ, οπότε το πλεονέκτημα των K&N δεν υφίσταται. Υποθέτω αναφέρεσαι στο Bandit του προφίλ σου;

Ακριβως.

Υπέθεσα ότι κι αυτο φοράει το κλασσικό εξωτερικό φίλτρο που μοιαζει με φιαλη απο γκαζακι.

Bowleno
26/01/2024, 18:32
Εγώ, από την άλλη, σε ότι αφορά το ιξώδες....
Επειδή η μηχανή τα έχει τα χρονάκια της (και τα ανάλογα χλμ.)
Οι ανοχές του μοτέρ λογικά θα είναι μεγάλες, μήπως ένα λάδι 20-50 (μάρκα αδιάφορη) θα ήταν καλύτερο; Λέω εγώ τώρα... Για τα υπόλοιπα, ότι είπαν οι από πάνω.

Tallyban
26/01/2024, 19:13
Φρηγουιντ έχει μεγάλο ψυγείο λαδιού,20/50 ορυκτέλαιο δεν παίζει, ειδικά τον χειμώνα.

jasonas
26/01/2024, 19:15
Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!



Καλησπέρα.
Το valvoline είναι μια χαρά όπως και τα περισσότερα της αγοράς αρκεί να έχει το κατάλληλο ιξώδες ( πχ 10-40 κτλ) για το όχημα σου,Λογικά θα βάλεις το ίδιο που έβαζες τόσα χρόνια.
φουλ συνθετικό δεν χρειάζεται το όχημα σου.
Tο durablend εννοείς;Αν ναι έχω βάλει μια φορά στο δικό μου 4 λίτρα και όλα καλά.

Φίλτρο λαδιού βάζεις άνετα αφτερμαρκετ κ δεν βρίσκω και τον λόγο να ψάχνεις γνήσιο,και τα 2 που έγραψες είναι χρόνια στο κουρμπέτι.
Για τα μπουζί δεν έχω ιδέα ,τα υγρά φρένων το σωστό dot κ ότι νάναι.
Τα πλενόμενα φίλτρα αέρα έχουν και δικό τους σετ καθαρίσματος , το KN έχει σίγουρα δηλαδή .Συνήθως είναι 2 μαζί, σπρει καθαρισμού και μετά ένα με λάδι.

Καλές εργασίες !!

Βασικα μεχρι τωρα ειχα τον μηχανικο που εβαζε αυτος το δικο του λαδι (δεν ξερω ποιο η αληθεια ειναι) εκτος απο μια φορα που ειχα βαλει της castrol το 10w40! Τωρα ξαναεψαξα και βρηκα της valvoline το full συνθετικο.... εφοσον η διαφορα ειναι στα 1-2 ευρω απο το ημισυνθετικο ειπα να παω σε αυτο
Το φιλτρο που εχει ειναι το μαμισιο αλλα μεσα στο manual δεν λεει καποια συγκεκριμένη μαρκα καθαριστηκου ουτε λιπαντικου!




Το φίλτρο αέρα το έπλενα σχολαστικά με απορρυπαντικό πιάτων και ζεστό νερό, το στέγνωνα καλά και μετά έβαζα λίγο φρέσκο λάδι κινητήρα, στείβοντας δυνατά αλλά με προσοχή να μη σκιστεί στις ενώσεις. Έβαζα και λίγο λάδι με το δάχτυλο στο χείλος κατά την τοποθέτηση.

Για φίλτρο λαδιού κοιτάς να μην έχουν κάνει οικονομία στο υλικό (λιγότερες "δίπλες") και να έρχεται κατά προτίμηση με δύο τσιμούχες. Το Hiflofiltro αν θυμάμαι σωστά έχει μόνο την απαραίτητη εσωτερική και όχι τη μεγάλη εξωτερική, αλλά πέραν αυτού δεν είχα πρόβλημα.


Οταν λες λαδι κινητηρα εννοεις πχ αυτο που εβαζες και μεσα στον κινητηρα της Motul?
Εχω βρει η αληθεια ειναι το γνησιο ανταλλακτικο της suzuki απο αυτο το μαγαζι στην Γλυφαδα και λεω να το παραγγειλω, αυτο ερχεται με καποιο λαστιχο ή πρεπει να το παρω ξεχωριστα? Ειναι υποχρεωτικο να αλλαξουν?



Kαλησπέρα και σε εσένα,το μηχανάκι το έχω απο το 2015 και η συντήρηση του είναι πολύ απλή,μέχρι και βαλβίδες μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα σαν μονοκύλιδρο που είναι.
Φίλτρο λαδιού οτι βρίσκεις,εγώ βάζω τσάμπιον,λάδια 10-40,μπουζί 9άρι λέει η μαμά suzuki ,και φίλτρο αέρα οτι είπαν οι αποπάνω!
Αν τυχών χρειαστείς κάτι εξτρα τσέκαρε κι αυτούς.
https://www.motosp.gr/supercategories.php?sc=%2012%202%20&model=XF650%20(E2)%20Freewind&year=1997#content

Το φιλτρο πως το πλενεις? Και λιπανση του φιλτρου με το λαδι 10-40? Για μπουζι χρησιμοποεις το ngk cr9e ή καποιο απο τα cr9ek ή το Ιριδίου? Γενικα εχω ακουσει ειναι καλυτερο του Ιριδιου, δεν αξιζει να το βαλω?
Ευχαριστω για το λινκ πολυ χρησιμο!



Εγώ, από την άλλη, σε ότι αφορά το ιξώδες....
Επειδή η μηχανή τα έχει τα χρονάκια της (και τα ανάλογα χλμ.)
Οι ανοχές του μοτέρ λογικά θα είναι μεγάλες, μήπως ένα λάδι 20-50 (μάρκα αδιάφορη) θα ήταν καλύτερο; Λέω εγώ τώρα... Για τα υπόλοιπα, ότι είπαν οι από πάνω.

Ξεχασα να το πω, η μηχανη αν και του 2003 εχει 67,000χλμ και δεν καιει σταγονα λαδι! Η αληθεια ειναι στο manual προτεινει κυριως το 10-40 αλλα σαν εναλλακτικη εχει και το 20-50! Αυτο δεν εχει να κανει και γενικα σε τι κλιμα βρισκομαι? Υπο την εννοια στην Αθηνα δεν πιανει και ποτε -10 και -20 σε θερμοκρασια να πουμε οτι θα υπαρχει θεμα... ετσι καταλαβαινω δηλαδη απο το αντιστοιχο πινακακι που εχει μεσα το βιβλιο!

Tallyban
26/01/2024, 19:23
10/40 ημισυνθετικο ή ορυκτέλαιο (άμα βρεις), μπουζί δεκάρια ή εννιάρια για μικρές διαδρομές,(Π-Ο-Τ-Ε οχταρια),και το μηχανάκι αυτό δουλεύει για πάντα.

Acacius
26/01/2024, 19:51
Οταν λες λαδι κινητηρα εννοεις πχ αυτο που εβαζες και μεσα στον κινητηρα της Motul?
Έβαζα ό,τι μηχανόλαδο είχα, και μονότυπο δε θα με ένοιαζε. Συνήθως είχα φθηνό ημισυνθετικό 10W-40 διαθέσιμο (π.χ. Lidl). Πάντα καθαρό, εννοείται.




Εχω βρει η αληθεια ειναι το γνησιο ανταλλακτικο της suzuki απο αυτο το μαγαζι στην Γλυφαδα και λεω να το παραγγειλω, αυτο ερχεται με καποιο λαστιχο ή πρεπει να το παρω ξεχωριστα? Ειναι υποχρεωτικο να αλλαξουν?
Το γνήσιο πρέπει να έχει και τις δύο τσιμούχες. Μου έχει τύχει να αφήσω την ίδια έξω σε αλλαγή γιατί δεν είχα άλλη. Θεωρητικά δε χρειάζεται να τις αλλάξεις αν είναι ΟΚ (ειδικά την έξω), αλλά γιατί να το ρισκάρεις, αφού κάνεις την υπόλοιπη δουλειά ούτως ή άλλως.




Οι ανοχές του μοτέρ λογικά θα είναι μεγάλες, μήπως ένα λάδι 20-50 (μάρκα αδιάφορη) θα ήταν καλύτερο; Λέω εγώ τώρα... Για τα υπόλοιπα, ότι είπαν οι από πάνω.
Ο κύλινδρος στο Freewind έχει επίστρωση τύπου Nicasil και δε μασάει εύκολα. Το δικό μου στην Κρήτη με 70000+ χλμ δεν έκαιγε σταγόνα, όπως και του φίλου. Το έχανε από τις φλάντζες κυλίνδρου όμως :D

Bowleno
26/01/2024, 20:25
Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!

Ξεχασα να το πω, η μηχανη αν και του 2003 εχει 67,000χλμ και δεν καιει σταγονα λαδι! Η αληθεια ειναι στο manual προτεινει κυριως το 10-40 αλλα σαν εναλλακτικη εχει και το 20-50! Αυτο δεν εχει να κανει και γενικα σε τι κλιμα βρισκομαι? Υπο την εννοια στην Αθηνα δεν πιανει και ποτε -10 και -20 σε θερμοκρασια να πουμε οτι θα υπαρχει θεμα... ετσι καταλαβαινω δηλαδη απο το αντιστοιχο πινακακι που εχει μεσα το βιβλιο!

Εγώ δεν είπα κάπου για θερμοκρασίες, εφόσον, όπως είπες και ο ίδιος, στην Αθήνα δεν έχουμε τις τρελές διακυμάνσεις που υπάρχουν σε άλλα μέρη.
Το ότι δεν καίει σταγόνα είναι καλό μεν αλλά από μόνο του δεν αρκεί.
Με το 10-40 πως το ακους; αν κάνει σαν τενεκές με βίδες που χτυπιούνται μέσα, πας για 20-50
20-50 βάζουν και κάποιοι πονηροί όταν θέλουν να πουλήσουν το χρέπι τους για χρυσό.....:cry::lol:



Και για να προλάβω τον κακοήθη εκ Πάτρας ορμώμενο::D
Εγώ ΔΕΝ το ακούω το μοτέρ, όμως το νιώθω.....

D3300
27/01/2024, 07:49
Σε μονοκύλινδρο με τόσα χιλιόμετρα θα πήγαινα σε 15w-50.
Στο ΧΤ600Ε βάζω το motul 5100 15w-50 και φίλτρο λαδιού hiflo.

jasonas
27/01/2024, 13:35
10/40 ημισυνθετικο ή ορυκτέλαιο (άμα βρεις), μπουζί δεκάρια ή εννιάρια για μικρές διαδρομές,(Π-Ο-Τ-Ε οχταρια),και το μηχανάκι αυτό δουλεύει για πάντα.

Αν κανω και μικρες και μεγαλες διαδρομες τι μπουζι να βαλω? Γενικα το εχω μεσα στην πολη με μικρες διαδρομες και οχι καθημερινα αλλα που και που κανω και 1-2 ημερες μεγαλα ταξιδιακια!


Έβαζα ό,τι μηχανόλαδο είχα, και μονότυπο δε θα με ένοιαζε. Συνήθως είχα φθηνό ημισυνθετικό 10W-40 διαθέσιμο (π.χ. Lidl). Πάντα καθαρό, εννοείται.

Το γνήσιο πρέπει να έχει και τις δύο τσιμούχες. Μου έχει τύχει να αφήσω την ίδια έξω σε αλλαγή γιατί δεν είχα άλλη. Θεωρητικά δε χρειάζεται να τις αλλάξεις αν είναι ΟΚ (ειδικά την έξω), αλλά γιατί να το ρισκάρεις, αφού κάνεις την υπόλοιπη δουλειά ούτως ή άλλως.


Και εγω αυτο σκεφτηκα να παρω τσιμουχες ουτως η αλλως να εχω και αν χρειαστει τα αλλαζω! Απλα δεν ξερω αν εχει ηδη το γνησιο φιλτρο μεσα ή αν τα παιρνω ξεχωριστα! Θα παρω τηλεφωνο απο Δευτερα το μαγαζι να ρωτησω για σιγουρα!



Εγώ δεν είπα κάπου για θερμοκρασίες, εφόσον, όπως είπες και ο ίδιος, στην Αθήνα δεν έχουμε τις τρελές διακυμάνσεις που υπάρχουν σε άλλα μέρη.
Το ότι δεν καίει σταγόνα είναι καλό μεν αλλά από μόνο του δεν αρκεί.
Με το 10-40 πως το ακους; αν κάνει σαν τενεκές με βίδες που χτυπιούνται μέσα, πας για 20-50
20-50 βάζουν και κάποιοι πονηροί όταν θέλουν να πουλήσουν το χρέπι τους για χρυσό.....:cry::lol:


Ανεφερα τις θερμοκρασιες επειδη κυριως τις ειδα στο πινακακι που εχει μεσα το manual και εχουν καποια συναρτηση με τον τυπο λαδιου που προτεινει!
Παντως οχι, 10-40 που βαζει ο μηχανικος απο οτι μου ειπε και μια φορα που εβαλα εγω της castrol δούλευε πολυ smooth, δεν εκανε δηλαδη θορυβους κλπ! Γενικα ευτυχως ειναι πολυ καλα συντηρημένη και απο τους προηγουμενους κατοχους και δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα 2 χρονια που την εχω!

450182


Σε μονοκύλινδρο με τόσα χιλιόμετρα θα πήγαινα σε 15w-50.
Στο ΧΤ600Ε βάζω το motul 5100 15w-50 και φίλτρο λαδιού hiflo.

Οκ θα το ψαξω, ειμαι αναμεσα στο 10-40 και 15-40 (ή 50)


Γενικα με ψιλοκατατοπισατε στα περισσοτερα! Μονο στα μπουζι εχω καποια ερωτηματα με τις διαφορες cr9e και cr9ek και αν αξιζει να βαλω ιριδιου ή οχι!
Και μιας και ειδα ξανα το manual, οσον αφορα την βενζινη αν και ο κατασκευαστης προτεινει την απλη, τι προτεινετε να βαζω? Ξερω οτι η 100αρα ειναι πιο καθαρη (αν βαζουν 100αρα), αλλα υπαρχει λογος που προτεινουν την 95αρα συγκεκριμενα?

katsar
27/01/2024, 13:47
Κάτι ακόμα,αν η βίδα αποστράγγισης των λαδιών στο κάρτερ έχει ροδέλα -που θα έχει-καλό είναι να βάζεις καινούργια .

jasonas
27/01/2024, 19:03
Συνήθως πυρακτωνουμε τις ροδελες (τουλάχιστον στα πλοια :P ), στην ροδελα του καρτερ δεν θα πιασει?

Bowleno
28/01/2024, 03:19
Συνήθως πυρακτωνουμε τις ροδελες (τουλάχιστον στα πλοια :P ), στην ροδελα του καρτερ δεν θα πιασει?

Οχι ρε συ :cry::lol:
Μόνο καινούργια εκτός και θες να πάρεις τα κάρτερ στο χέρι :D
Αν πάρ΄ελπίδα δεν βρίσκεις ροδέλα, βάζεις την παλιά και πολύ προσοχή στο βίδωμα, δεν θέλει καργάρισμα, αλουμίνιο είναι.....

D3300
28/01/2024, 07:58
Αν κανω και μικρες και μεγαλες διαδρομες τι μπουζι να βαλω? Γενικα το εχω μεσα στην πολη με μικρες διαδρομες και οχι καθημερινα αλλα που και που κανω και 1-2 ημερες μεγαλα ταξιδιακια!



Και εγω αυτο σκεφτηκα να παρω τσιμουχες ουτως η αλλως να εχω και αν χρειαστει τα αλλαζω! Απλα δεν ξερω αν εχει ηδη το γνησιο φιλτρο μεσα ή αν τα παιρνω ξεχωριστα! Θα παρω τηλεφωνο απο Δευτερα το μαγαζι να ρωτησω για σιγουρα!




Ανεφερα τις θερμοκρασιες επειδη κυριως τις ειδα στο πινακακι που εχει μεσα το manual και εχουν καποια συναρτηση με τον τυπο λαδιου που προτεινει!
Παντως οχι, 10-40 που βαζει ο μηχανικος απο οτι μου ειπε και μια φορα που εβαλα εγω της castrol δούλευε πολυ smooth, δεν εκανε δηλαδη θορυβους κλπ! Γενικα ευτυχως ειναι πολυ καλα συντηρημένη και απο τους προηγουμενους κατοχους και δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα 2 χρονια που την εχω!

450182



Οκ θα το ψαξω, ειμαι αναμεσα στο 10-40 και 15-40 (ή 50)


Γενικα με ψιλοκατατοπισατε στα περισσοτερα! Μονο στα μπουζι εχω καποια ερωτηματα με τις διαφορες cr9e και cr9ek και αν αξιζει να βαλω ιριδιου ή οχι!
Και μιας και ειδα ξανα το manual, οσον αφορα την βενζινη αν και ο κατασκευαστης προτεινει την απλη, τι προτεινετε να βαζω? Ξερω οτι η 100αρα ειναι πιο καθαρη (αν βαζουν 100αρα), αλλα υπαρχει λογος που προτεινουν την 95αρα συγκεκριμενα?

Βάλε μπουζί ιριδίου για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.
Αν σε παίρνει οικονομικά να του βάζεις 100αρα βενζίνη κάθε δυο γεμίσματα.

motojojo
28/01/2024, 09:17
Συνήθως πυρακτωνουμε τις ροδελες (τουλάχιστον στα πλοια :P ), στην ροδελα του καρτερ δεν θα πιασει?

Μην τσιγκουνευεσαι τις ροδέλες, ειδικά όταν τρώγεσαι να βάλεις αλλού ακριβότερα πράματα (πχ φίλτρα :Ρ )

jasonas
28/01/2024, 11:47
Οχι ρε συ :cry::lol:
Μόνο καινούργια εκτός και θες να πάρεις τα κάρτερ στο χέρι :D
Αν πάρ΄ελπίδα δεν βρίσκεις ροδέλα, βάζεις την παλιά και πολύ προσοχή στο βίδωμα, δεν θέλει καργάρισμα, αλουμίνιο είναι.....

χαχα οχι εντάξει θα την αλλάξω! Ξέρουμε απο που μπορώ να παρω ή απλα παω και παίρνω μια του εμποριου ιδια? Ουτως η αλλως με δυναμοκλειδο θα την βιδωσω και αυτή!


Βάλε μπουζί ιριδίου για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.
Αν σε παίρνει οικονομικά να του βάζεις 100αρα βενζίνη κάθε δυο γεμίσματα.

Στα ιριδιου δεν χρειάζεται καποια συγκεκριμένη ρύθμιση ετσι? Απλα τα βάζεις?


Μην τσιγκουνευεσαι τις ροδέλες, ειδικά όταν τρώγεσαι να βάλεις αλλού ακριβότερα πράματα (πχ φίλτρα :Ρ )

Οχι φυσικά δεν θα τσιγκουνευτω απλα δεν είχα ιδέα οτι θέλει αλλαγή! Μια φορα που αλλαξα μονος μου τα λαδια απλα την πυρακτωσα και την ξαναέβαλα

Bowleno
28/01/2024, 13:13
χαχα οχι εντάξει θα την αλλάξω! Ξέρουμε απο που μπορώ να παρω ή απλα παω και παίρνω μια του εμποριου ιδια? Ουτως η αλλως με δυναμοκλειδο θα την βιδωσω και αυτή!



Στα ιριδιου δεν χρειάζεται καποια συγκεκριμένη ρύθμιση ετσι? Απλα τα βάζεις?



Οχι φυσικά δεν θα τσιγκουνευτω απλα δεν είχα ιδέα οτι θέλει αλλαγή! Μια φορα που αλλαξα μονος μου τα λαδια απλα την πυρακτωσα και την ξαναέβαλα


1) του εμπορίου ρε συ, 10 λεπτά να έχουν; πας σε μαγαζί με γενικά αναλώσιμα για μοτό και ζητάς για το μοντέλο σου, όλες λίγο πολύ, κάνουν.

2) όχι καμία ρύθμιση, απλά το βάζεις και έτοιμος μόνο να προσέξεις την αντιστοιχία με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής.
Έχε υπόψη όμως, δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά (στην πραγματικότητα, καμία :lol: ) μόνο στην τσέπη σου, ναι :D λέγεται ότι κάνουν καλύτερη καύση, εγώ δεν το διαπίστωσα αυτό όταν είχα βάλει στον Πήγασο....

3) επιστρέφουμε στο 1) και μην το ξανακάνεις! :cry::lol:

stefanos
28/01/2024, 13:48
1)
3) επιστρέφουμε στο 1) και μην το ξανακάνεις! :cry::lol:

Αφού ξέρει να το κάνει και που γίνεται δεν πειράζει να το ξανακάνει.
Οι υπόλοιποι να μην αρχίσετε τέτοια κόλπα.:lol:

jasonas
28/01/2024, 22:51
1) του εμπορίου ρε συ, 10 λεπτά να έχουν; πας σε μαγαζί με γενικά αναλώσιμα για μοτό και ζητάς για το μοντέλο σου, όλες λίγο πολύ, κάνουν.

2) όχι καμία ρύθμιση, απλά το βάζεις και έτοιμος μόνο να προσέξεις την αντιστοιχία με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής.
Έχε υπόψη όμως, δεν θα δεις και καμιά τρελή διαφορά (στην πραγματικότητα, καμία :lol: ) μόνο στην τσέπη σου, ναι :D λέγεται ότι κάνουν καλύτερη καύση, εγώ δεν το διαπίστωσα αυτό όταν είχα βάλει στον Πήγασο....

3) επιστρέφουμε στο 1) και μην το ξανακάνεις! :cry::lol:


Α οποτε σε μαγαζι μοτο το βρισκω, οχι πχ σε κανενα πρακτικερ? :p

Του Ιριδιου δεν το θελω τοσο για την αποδοση που υποτιθεται βελτιωνει οσο το οτι κραταει περισσοτερα χλμ, σχεδον τα διπλασια! Αυτο ισχυει?


Κατι αλλο... ποσο ευκολος/δυσκολος ειναι ο καθαρισμος του καρμπυρατερ?

Bowleno
29/01/2024, 06:32
Α οποτε σε μαγαζι μοτο το βρισκω, οχι πχ σε κανενα πρακτικερ? :p

Του Ιριδιου δεν το θελω τοσο για την αποδοση που υποτιθεται βελτιωνει οσο το οτι κραταει περισσοτερα χλμ, σχεδον τα διπλασια! Αυτο ισχυει?


Κατι αλλο... ποσο ευκολος/δυσκολος ειναι ο καθαρισμος του καρμπυρατερ?


Ναι σε μαγαζιά με αναλώσιμα μοτό....του πρακτικερ κλπ συνήθως είναι ατσάλινες/σιδερένιες και δεν ξερω τι άλλο και δεν κάνουν.
Οι ροδέλες της τάπας είναι ένα κράμα χαλκού σχετικά μαλακό το οποίο σφίγγοντας την τάπα υποχωρεί παίρνοντας τις τάσεις/ροπές και "σφραγίζει" δίχως τυχόν "δράματα" για την υγεία του κάρτερ.....

Για τα ιριδίου, τώρα, οι γνώμες διίστανται, άλλοι λένε ότι κρατάνε, άλλοι όχι. Φαντάζομαι ότι παίζουν σημαντικό ρόλο οι τυχόν έντονες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας, περιβάλλοντος, εγώ όπως προείπα, μόνο στην τσέπη είδα διαφορά. Εν ολίγοις, θεωρώ ότι δεν αξίζει.....

Τα καρμπς είναι πονεμένη ιστορία για τους περισσότερους εδώ μέσα. Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος, να έχεις προμηθευτεί ένα σετ επισκευής καρμπ.(φλάντζες, μεμβράνες κλπ) για το μοντέλο σου.
Λίγη προσοχή στο λύσιμο διότι ενδεχομένως να υπάρχουν ελατήρια μέσα που αν πεταχτούν όξω τρέχα γύρευέ τα, :cry: οπωσδήποτε ΚΑΛΑ κατσαβίδια/εργαλεία διότι έχουν και μια ευπάθεια οι βίδες τους, ένα κομπρεσέρ αέρος για καλό φύσημα σε αυλούς, βελονοθήκες, φλογέρες και λοιπά ασυμμάζευτα. Το λύσε-δέσε θα το βρεις εφόσον είσαι μηχανικός (έστω και σε βαπόρια) η ρύθμισή του μετά ειδικά την πρώτη φορά που θα το κάνεις θα σε δυσκολέψει, πιθανώς.
Αυτά αφορούν, βεβαίως, προσωπικές εμπειρίες.....

stefanos
29/01/2024, 09:26
Κατι αλλο... ποσο ευκολος/δυσκολος ειναι ο καθαρισμος του καρμπυρατερ?

Για διπλά υποπίεσης θα έλεγα να ξεκινήσεις διαβάζοντας το service manual και να υπολογίσεις και ένα κόστος για τα διαφράγματα τουλάχιστον που με τον καιρό χαλάνε, ίσως να χρειάζεται και συγχρονισμός μετά που απαιτεί όργανο. Θα έλεγα ότι είναι απαιτητική δουλειά.

jasonas
29/01/2024, 14:21
Ναι σε μαγαζιά με αναλώσιμα μοτό....του πρακτικερ κλπ συνήθως είναι ατσάλινες/σιδερένιες και δεν ξερω τι άλλο και δεν κάνουν.
Οι ροδέλες της τάπας είναι ένα κράμα χαλκού σχετικά μαλακό το οποίο σφίγγοντας την τάπα υποχωρεί παίρνοντας τις τάσεις/ροπές και "σφραγίζει" δίχως τυχόν "δράματα" για την υγεία του κάρτερ.....

Για τα ιριδίου, τώρα, οι γνώμες διίστανται, άλλοι λένε ότι κρατάνε, άλλοι όχι. Φαντάζομαι ότι παίζουν σημαντικό ρόλο οι τυχόν έντονες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας, περιβάλλοντος, εγώ όπως προείπα, μόνο στην τσέπη είδα διαφορά. Εν ολίγοις, θεωρώ ότι δεν αξίζει.....

Καταλαβα! Ισως δοκιμασω να βαλω μια φορα Ιριδιου να δω αν αξιζει ή οχι!

Η μονη ροδελα που βρηκα (εκει εχει και το γνησιο φιλτρο που βρηκα) ειναι αυτη: https://www.motolouis.gr/rodela-bidas-ladion-suzuki-gsx-1300r-hayabusa-gsxr-1000-gsxr-750-gsxr-600-bandit-burgman-dl-1000-dr-650-freewind

πρωτη φορα βλεπω τετοια! Και εγω χαλκινη νομιζα οτι ηταν αλλα αυτη μεταλλικη την βλεπω!


Τα καρμπς είναι πονεμένη ιστορία για τους περισσότερους εδώ μέσα. Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος, να έχεις προμηθευτεί ένα σετ επισκευής καρμπ.(φλάντζες, μεμβράνες κλπ) για το μοντέλο σου.
Λίγη προσοχή στο λύσιμο διότι ενδεχομένως να υπάρχουν ελατήρια μέσα που αν πεταχτούν όξω τρέχα γύρευέ τα, :cry: οπωσδήποτε ΚΑΛΑ κατσαβίδια/εργαλεία διότι έχουν και μια ευπάθεια οι βίδες τους, ένα κομπρεσέρ αέρος για καλό φύσημα σε αυλούς, βελονοθήκες, φλογέρες και λοιπά ασυμμάζευτα. Το λύσε-δέσε θα το βρεις εφόσον είσαι μηχανικός (έστω και σε βαπόρια) η ρύθμισή του μετά ειδικά την πρώτη φορά που θα το κάνεις θα σε δυσκολέψει, πιθανώς.
Αυτά αφορούν, βεβαίως, προσωπικές εμπειρίες.....


Για διπλά υποπίεσης θα έλεγα να ξεκινήσεις διαβάζοντας το service manual και να υπολογίσεις και ένα κόστος για τα διαφράγματα τουλάχιστον που με τον καιρό χαλάνε, ίσως να χρειάζεται και συγχρονισμός μετά που απαιτεί όργανο. Θα έλεγα ότι είναι απαιτητική δουλειά.


Μαλιστα, οποτε θελει λιγο μελετη και χρονο! Οποτε θα το αφησω προς το παρον να κανω ολα τα αλλα και θα το πιασω και αυτο με την πρωτη ευκαιρια!

alexis72
29/01/2024, 21:59
τοσο πολυ εχουν πέσει οι τιμές στο freewind 650 για αγορά ,αν ειναι οντως και σε σε καλη κατάσταση...μια χαρά αγορά ειναι...
https://www.facebook.com/marketplace/item/871398274629112/?ref=browse_tab&referral_code=marketplace_top_picks&referral_story_type=top_picks&__tn__=!%3AD

stefanos
30/01/2024, 01:02
Από παλιά αυτό το μηχανάκι το έβρισκες σε τιμές χώμα ακόμα και με ελάχιστα χιλιόμετρα ,κάτι με προσφορές της αντιπροσωπίας κάτι που ήταν και λίγο περίεργη φάτσα σε εποχές που κυκλοφορούσαν πολλά τούμπανα μονοκύλινδρα, και είναι μοτερούκλα που βγάζει χιλιόμετρα. Μόνο εκείνη τη διαρροή στη φλάτζα του κυλίνδρου έχω ακούσει να βγάζει.

alexis72
30/01/2024, 10:54
το ειχε φίλος-γείτονας κ το εβλεπα καθε μέρα ,το ειχε στην πένα κ μου ελεγε οτι ειχε γυρίσει ολη την ελλάδα κ δεν τον ειχε αφήσει ποτέ στο δρόμο και οτι του ελεγαν τα μαστόρια ηταν απο τα το πρώτα moto μέχρι τα 650κυβικά που ειχε ψηφιακά οργανα ,ναι πράγματι ειχε διαρροή στη φλάντζα κ μετα εβαζαν μεταλλική φλαντζα κ τελείωνε το θέμα ,οπως και στο γρανάζι κίνησης πέταγε λάδι μέσα απο την τσιμούχα λόγω κακής ποιότητας ...

jasonas
30/01/2024, 14:13
Βεβαια και στην συγκεκριμενη αγγελια η μηχανη δεν εχει τιποτα εξτρα απο οτι βλεπω!
Εγω την πηρα 2100 και ειχε παρα πολλα μαζι της...


Τελικα το γνησιο φιλτρο λαδιου της suzuki, δεν ερχεται με κανενα o-ring, τα hiflofiltro ερχονται τουλαχιστον με το μικρο μεσα ειπατε? Τα k&n?

Acacius
30/01/2024, 14:51
Τελικα το γνησιο φιλτρο λαδιου της suzuki, δεν ερχεται με κανενα o-ring, τα hiflofiltro ερχονται τουλαχιστον με το μικρο μεσα ειπατε? Τα k&n?

Εγώ θυμόμουν ότι το γνήσιο έρχεται με δύο, το Hiflo με ένα. Αν κάνω λάθος στο πρώτο, πιθανόν να μη θυμάμαι σωστά ούτε το δεύτερο.

jasonas
30/01/2024, 18:15
Εγώ θυμόμουν ότι το γνήσιο έρχεται με δύο, το Hiflo με ένα. Αν κάνω λάθος στο πρώτο, πιθανόν να μη θυμάμαι σωστά ούτε το δεύτερο.

Κι ομως δεν εχει κανενα! Πηρα και ενα μαγαζι που πουλαει το hiflo, ουτε αυτο μου ειπε εχει κατι μαζι του!

azar41
30/01/2024, 18:40
Κανένα φίλτρο δεν έχει τσιμούχες,τουλάχιστον όσα έχω χρησιμοποιήσει,ούτε το μαμά,τις παίρνεις εξτρα!
Προσωπικά τις αλλάζω κάθε τρίτη-τέτατρη αλλαγή λαδιών χωρίς διαροές μέχρι τώρα!

jasonas
30/01/2024, 19:19
Και που ακριβως τις βρισκω σωστο μεγεθος κλπ? Γιατι ψαχνω, ψαχνω στο ιντερνετ και παλι το μοναδικο μαγαζι που την βρισκω ειναι αυτο με το γνήσιο φιλτρο...

katsar
30/01/2024, 22:04
Με ένα ψάξιμο ''suzuki freewind 650 o'ring φιλτρου λαδιου'' ή στα αγγλικά θα δεις αποτελέσματα. Ένα τυχαίο παράδειγμα, δεν γνωρίζω καν αυτό το κατάστημα.
https://www.motolouis.gr/lastixo-oring-filtroy-ladioy-suzuki-gn-250-gz-250-vl-250-dr-250-dr-350-dr-650-xf-650-freewind το εσωτερικο
https://www.motolouis.gr/lastixo-oring-filtroy-ladioy-suzuki-xf-650-freewind-dr-650-vl-250-intruder-gn-250-gz-250 το φανερό ας πούμε, τα βρίσκεις και πιο φτηνά γενικά.
Σε περίπτωση παραγγελίας θα έπαιρνα τηλέφωνο πρώτα για να σιγουρευτώ τι και πως.
Εγώ τα δικά μου τα πήρα από την Yamaha απευθείας.

Άσχετα με την μάρκα φυσικά είναι πανάκριβα για αυτό που είναι ,ένα λαστιχάκι δηλαδή.

jasonas
30/01/2024, 23:10
Αυτο ειναι το καταστημα που ειπα οτι εχει και το γνησιο φιλτρο λαδιου! Μετα απο αυτο δεν εχω βρει καποιο αλλο ελληνικο μονο κατι ξενα site που δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι!

azar41
30/01/2024, 23:11
Και που ακριβως τις βρισκω σωστο μεγεθος κλπ? Γιατι ψαχνω, ψαχνω στο ιντερνετ και παλι το μοναδικο μαγαζι που την βρισκω ειναι αυτο με το γνήσιο φιλτρο...

https://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%2012%202%20&partcat=OIL+PUMP&year=1997#content

jasonas
31/01/2024, 01:00
Δεν το σκέφτηκα καν :p
Ευχαριστώ!
Σε αυτό το site τα ανταλλακτικά είναι γνήσια?

azar41
31/01/2024, 07:26
Καλημέρα,το είχα βάλει και στην αρχή της κουβέντας,εννοείται οτι είναι γνήσια!
450284

SeniorCanardo
31/01/2024, 10:20
Ρε αγόρια, ένα τσιμουχάκι νιτριλίου της σειράς είναι.:confused:

Τα παίρνεις στο χέρι, πας σε ένα κοντινό σου τσιμουχάδικο, τα μετράνε επι τόπου στο κατάστημα και στα δίνουν. ( Άσε που με ένα γρήγορο ψάξιμο, βρίσκεις και τις διαστάσεις).
Στο σακουλάκι με το αυτοκόλλητο της suzuki θα το πληρώσεις 4-5 φορές επάνω.

Στο 1/3 της τιμής, σε σχέση με τα original, πήρα αντίστοιχα για ένα κινητήρα ΚΤΜ, (που τα KTM, μεταξύ μας, έχουν πιο φθηνά ανταλλακτικά σε σχέση με τα Γιαπωνέζικα).
Με τα ίδια χρήματα, συνήθως τσιμπάω μια 5άδα και έχω πάντα κάβα στην αποθήκη.

stefanos
31/01/2024, 10:57
Ρε αγόρια, ένα τσιμουχάκι νιτριλίου της σειράς είναι.:confused:



Ακριβώς της σειράς ίσως να μην είναι, από τα νούμερα παραπάνω δεν είναι μετρικά , για JIS πρόκειται,
το γεγονός βέβαια ότι το σακουλάκι το πληρώνεις παραμένει, και ίσως με λίγο ψάξιμο να βρεθείς με ένα απόθεμα για όλη σου τη ζωή σε ανθρώπινη τιμή.
Ενδεχομένως να υπάρχουν και συλλογές οπότε καλύπτεις και τα υπόλοιπα που υπάρχουν στη μηχανή.
Προσωπικά δεν τα αλλάζω βέβαια χρησιμοποιώ το προηγούμενο, εκτός εάν χαλάσει οπότε...:lol:

SeniorCanardo
31/01/2024, 11:33
Ακριβώς της σειράς ίσως να μην είναι, από τα νούμερα παραπάνω δεν είναι μετρικά , για JIS πρόκειται,
το γεγονός βέβαια ότι το σακουλάκι το πληρώνεις παραμένει, και ίσως με λίγο ψάξιμο να βρεθείς με ένα απόθεμα για όλη σου τη ζωή σε ανθρώπινη τιμή.
Ενδεχομένως να υπάρχουν και συλλογές οπότε καλύπτεις και τα υπόλοιπα που υπάρχουν στη μηχανή.
Προσωπικά δεν τα αλλάζω βέβαια χρησιμοποιώ το προηγούμενο, εκτός εάν χαλάσει οπότε...:lol:

Δίκιο έχεις, αλλά και πάλι η διαφορά τιμής δικαιολογεί μια επίσκεψη και μια ερώτηση.
Κατά καιρούς έχω βρει πράγματα που δεν περίμενα, άσε που κάποιοι σου κάνουν και custom.

Τώρα είδα τιμή, 5€ για μια τσιμούχα!!!:eek:
10άδα παίρνεις.

Σιγά μην τα αλλάζουμε κάθε φορά, λίγη προσοχή στο βάλε-βγάλε.

alexis72
31/01/2024, 11:35
Ρε αγόρια, ένα τσιμουχάκι νιτριλίου της σειράς είναι.:confused:

Τα παίρνεις στο χέρι, πας σε ένα κοντινό σου τσιμουχάδικο, τα μετράνε επι τόπου στο κατάστημα και στα δίνουν. ( Άσε που με ένα γρήγορο ψάξιμο, βρίσκεις και τις διαστάσεις).
Στο σακουλάκι με το αυτοκόλλητο της suzuki θα το πληρώσεις 4-5 φορές επάνω.

Στο 1/3 της τιμής, σε σχέση με τα original, πήρα αντίστοιχα για ένα κινητήρα ΚΤΜ, (που τα KTM, μεταξύ μας, έχουν πιο φθηνά ανταλλακτικά σε σχέση με τα Γιαπωνέζικα).
Με τα ίδια χρήματα, συνήθως τσιμπάω μια 5άδα και έχω πάντα κάβα στην αποθήκη.

αν μένεις αθήνα ,που βρίσκεις τσιμουχάδικα στην αθήνα ...ευχαριστώ

harris_x
31/01/2024, 11:37
εξακολουθούμε να μιλάμε για το freewind;

toyar
31/01/2024, 14:44
Στο parts list γράφει τις ακριβείς διαστάσεις των orings τα οποία πιθανότατα δεν θα τα βρεις σε τσιμουχαδικο ακριβώς ίδια
Αυτό που λέω μου έχει συμβεί σε cbf250

Acacius
31/01/2024, 15:16
εξακολουθούμε να μιλάμε για το freewind;

Για τις τσιμούχες του στο φίλτρο λαδιού :P

Μετά θα πιάσουμε και το ελατηριάκι που είχε ξεχάσει τελείως ότι υπήρχε.

Acacius
31/01/2024, 15:38
Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν η τσιμούχα στον άξονα του γραναζιού κίνησης, και είναι δυνητικά επικίνδυνο πρόβλημα (λάδια στον πίσω τροχό) αν και σπάνιο: το θέμα αυτό είναι κοινό στα Freewind και DR650. Πρόκειται μάλλον για σύμπτωμα άλλου προβλήματος, αν θυμάμαι καλά το φράξιμο της εξαέρωσης του κάρτερ που προκαλεί αύξηση της πίεσης εσωτερικά.

Η Suzuki έχει βγάλει έναν έξτρα μηχανισμό συγκράτησής της τσιμούχας με Part number 24751-32e00. Πούλησα τη μηχανή πριν χρόνια, τα "to dos" τα έχω ακόμα στο σκληρό...

jasonas
31/01/2024, 18:02
Δεν ειναι οτι θα αλλαξω το o ring στο service απαραιτητα! Εννοειται αν δεν εχει κατι, θα αφησω το παλιο, αλλα απο το να τρεχω τελευταια στιγμη καλυτερα να εχω και μια καβατζα... Αλλωστε δεν εχω ιδεα που εχει τσιμουχαδικο στην περιοχη μου! :p

Tallyban
31/01/2024, 18:49
Αυτό το λαμακι που συγκρατεί τη τσιμουχα στον άξονα του γραναζιού να μη πετάγεται έξω(.....), γείτονάς μου ,πρώτος ιδιοκτήτης 20+ χρόνια, με 150000 χιλιόμετρα,δεν το έχει βάλει ακόμα.
Μάλλον συνέβαινε να πετάγεται η τσιμουχα σε τίποτα άσχετους που έβαζαν 20/50 χειμωνιάτικα και το γκαζωναν κρύο.

jasonas
06/02/2024, 21:23
Το εκανα το σερβις στο μεγαλύτερο κομμάτι του (εκτος απο τα υγρα φρένων στο μπροστα γιατί εχει φαγωθεί ο σταυρος στην βίδα και δεν ειχα σήμερα το εργαλείο να την βγάλω)! Παρατήρησα οτι εχει φαγωθεί αρκετά το πισω τακακι! Σε αυτο τι προτείνετε εκτος του γνήσιου?

Bowleno
06/02/2024, 22:17
Το εκανα το σερβις στο μεγαλύτερο κομμάτι του (εκτος απο τα υγρα φρένων στο μπροστα γιατί εχει φαγωθεί ο σταυρος στην βίδα και δεν ειχα σήμερα το εργαλείο να την βγάλω)! Παρατήρησα οτι εχει φαγωθεί αρκετά το πισω τακακι! Σε αυτο τι προτείνετε εκτος του γνήσιου?

Τα τακάκια συνήθως είναι trial and error.... εγώ, ας πούμε προτιμούσα με χίλια τα "ημιτασιόν" που έβαζε ο μηχανικός μου, στον Πήγασο. Διάρκεια, αίσθηση, σε σχέση με τα μαμά.
Μόνο μια δοκιμή σε 2-3 διαφορετικά τακάκια θα σε κάνουν να καταλήξεις ποια προτιμάς...
Γενικά, απέφυγε τα μεταλλικά, τρώνε πιο γρήγορα την δισκόπλακα.

jasonas
08/02/2024, 00:09
Υπάρχει κάποια μάρκα που πρέπει να προτιμήσω, που ναι μεν αξιόπιστα αλλα να μην χρειαστεί να δώσω οσα για ενα γνήσιο?

stefanos
08/02/2024, 09:39
Υπάρχει κάποια μάρκα που πρέπει να προτιμήσω, που ναι μεν αξιόπιστα αλλα να μην χρειαστεί να δώσω οσα για ενα γνήσιο?

Θα πρότεινα να πάς μια βόλτα από το https://brakeshop.gr/ έχει αρκετά πράγματα είναι χρόνια πιά στη πιάτσα όχι πολύ συζητήσιμος :rolleyes: αλλά οπωσδήποτε καλύτερα από το να πάς στα τυφλά.
Τα τακάκια λειτουργούν σε συνάρτηση με τον δίσκο και το βάρος της μοτοσυκλέτες.
Κάποιο που είναι αποτελεσματικό για τη μια είναι ανεπαρκές και φθείρεται σύντομα σε μια άλλη.

Και το οικονομικό στα φρένα και την ανάρτηση δεν είναι προτεραιότητα.

jasonas
09/02/2024, 12:38
καταλαβα! ευχαριστω πολυ! Θα το ψαξω! :)

jasonas
21/04/2024, 17:02
Καλησπερες! Για να μην ανοίγω καινουργιο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ!
Προχθές που έβρεχε εφαγα μια τούμπα με την μηχανη, μου γλίστρησε σε μια στροφή! Ευτυχώς δεν έτρεχα (10-15χλμ) επεσε και σύρθηκε λιγο η μηχανή για 3-4 μετρα! Περα απο κατι γρατζουνιές στα κάγκελα (να 'ναι καλα) η κυρια ζημιά είναι ότι μου στραβωσε το πεταλι του ποδοφρενου... Τι κάνουμε? Μου ειπε ενα παιδι που με βοήθησε οτι με καμινετο ζεσταμα και μια σωλήνα μπορώ να το ισιώσω (αλλα δεν εχω τίποτα απο τα 2)! Τι προτείνετε?

panavour
21/04/2024, 17:13
Καλησπερες! Για να μην ανοίγω καινουργιο τοπικ είπα να ρωτήσω εδώ!
Προχθές που έβρεχε εφαγα μια τούμπα με την μηχανη, μου γλίστρησε σε μια στροφή! Ευτυχώς δεν έτρεχα (10-15χλμ) επεσε και σύρθηκε λιγο η μηχανή για 3-4 μετρα! Περα απο κατι γρατζουνιές στα κάγκελα (να 'ναι καλα) η κυρια ζημιά είναι ότι μου στραβωσε το πεταλι του ποδοφρενου... Τι κάνουμε? Μου ειπε ενα παιδι που με βοήθησε οτι με καμινετο ζεσταμα και μια σωλήνα μπορώ να το ισιώσω (αλλα δεν εχω τίποτα απο τα 2)! Τι προτείνετε?

Να πας σε έναν σιδερά,που έχει και τα δύο να στο ισιωσει.Πανω από 5 ευρώ ΔΕΝ θα σου πάρει.Αφου το βγάλεις βέβαια.

jasonas
22/04/2024, 10:36
Ο μηχανικός μπορεί να το φτιάξει (χωρίς να χρειαστεί καινουργιο πεταλι)?

karellen
22/04/2024, 11:18
Ναι,το βάζει σε μια μέγγενη και το φέρνει σιγά-σιγά.
Και εσύ μπορείς να το κάνεις.

lykourgi
22/04/2024, 16:00
Μιλάμε για σιδερένιο πεντάλ, έτσι; Όχι αλουμίνιο;

jasonas
22/04/2024, 19:14
Ναι ναι σιδερένιο... Το αλουμίνιο το εφερνα και εγω πισω
Θα το προσπαθησω karellen

lykourgi
22/04/2024, 19:22
Το σιδερένιο μπορεί και να ισιώσει, χωρίς καν να αφαιρεθεί από το μηχανάκι.
Ανάλογα, πόσο έχει στραβώσει.

jasonas
23/04/2024, 20:33
Αν ζεσταθεί πρώτα ετσι? Γιατι μπορεί και να σπάσει νομίζω

Bowleno
23/04/2024, 21:02
Αν ζεσταθεί πρώτα ετσι? Γιατι μπορεί και να σπάσει νομίζω

Μπα όχι, έχω επαναφέρει πόσα ποδόφρενα έτσι, χύμα, ένα που με δυσκόλευε το έβγαλα, το ξάπλωσα στο πάτωμα, πάτημα με το πόδι και αν ήθελε αν μην ίσιωνε μετά :lol:

jasonas
25/04/2024, 22:35
Ο πεθερός εχει συνήθειο να τα ισιώνει τα ποδοφρενα με σωλήνα και τράβηγμα αλλα αυτο το κάνει σε κατι μηχανάκια τύπου crypto :P
Μου ελεγε να το κάνουμε και στην μηχανή αλλα νομίζω είναι εντελώς άλλο υλικό και πιο χοντρό οπότε δύσκολα :D

doctor_john
26/04/2024, 07:34
Τα σίδερα τα ισιώνεις ψυχρά.;)

Εγώ θα το έβγαζα απο την μοτό, μικρό ρίσκο που δεν παίρνω.

jasonas
27/04/2024, 19:52
Τελικα βρηκα μεταχειρισμένο και έβαλα αυτό... Αλλα θα προσπαθήσω να ισιώσω το πρώτο να το έχω για μπακ απ