PDA

View Full Version : Λαστιχα για 675



basilis_k6
26/01/2024, 20:15
Ψαχνω λαστιχα για το daytona 675 και δεν εχω ψωνισει λαστιχα πανω απο 10 χρονια. τωρα φοράω ενα ζευγαρι που μου εδωσε ο νεοσσος (και παλι ευχαριστω) του 2017 αλλα νομιζω οτι εφτασε η ωρα τους :lol:
δεν θα μπω πιστα δυστυχως οποτε θελω κατι για δρομο. εκτος απο bridgestone -που δεν θα βαλω για κανενα λογο- τι παιζει σημερα στην αγορά που να αξιζει τα λεφτα του?

BLiTzER
26/01/2024, 20:18
Αν κάνεις υπομονή λίγους μήνες, θα σου ξαναδώσει κατά 90% απάτητα λάστιχα ο νεοσσός.

basilis_k6
26/01/2024, 20:24
Αν κάνεις υπομονή λίγους μήνες, θα σου ξαναδώσει κατά 90% απάτητα λάστιχα ο νεοσσός.

αμα μου ξαναδωσει λαστιχα θα τυπωσω αυτοκολλητο με το ονομα του να το βαλω στην καρινα. no joke

BLiTzER
26/01/2024, 20:41
Το CBR (1000) το κράτησα για 2,5 χρόνια περίπου. Δεν είχα αγοράσει λάστιχα ούτε μία φορά. Και είχα αλλάξει πολλά. Ξέρεις πόσοι νεοσσοί υπάρχουν που παρατάνε απάτητα λάστιχα στα λαστιχάδικα επειδή "έληξαν" ή "γλιστράνε"; :lol:

ΓιώργοςΤΤ
26/01/2024, 20:42
Πάρε ένα σετ Diablo Rosso III ή ΙV που βγήκε τελευταία. Από τιμές δεν έχω ιδέα, το 2020 κόστιζαν 330€ τα ΙΙΙ.

BLiTzER
26/01/2024, 20:45
Από τιμές δεν έχω ιδέα, το 2020 κόστιζαν 330€ τα ΙΙΙ.

Δύο θέλει. Τι να το κάνει το 3ο;



:a7:

basilis_k6
26/01/2024, 20:52
Το CBR (1000) το κράτησα για 2,5 χρόνια περίπου. Δεν είχα αγοράσει λάστιχα ούτε μία φορά. Και είχα αλλάξει πολλά. Ξέρεις πόσοι νεοσσοί υπάρχουν που παρατάνε απάτητα λάστιχα στα λαστιχάδικα επειδή "έληξαν" ή "γλιστράνε"; :lol:

δεν εχω γνωστο σε λαστιχαδικο πλεον. δεν νομιζω να δινουν ετσι χυμα σε οποιον ναναι γιατι ουσιαστικα χανουν πελατες. θα εβαζα μτχ εννοειτε.

o teos
27/01/2024, 02:02
Μου αρέσουν κάτι τέτοια θρεντ και κάτι απόψεις bridgestone δε θα βάλω για κανένα λόγο..τέλος πάντων αντε βάλε Road 6 η mk3 και είσαι πενα...τα rosso υπερτιμημένα χωρίς λόγο.....η 1η μου επιλογή θα ήταν s22 απ τα καλύτερα λαστιχα αλλά είπαμε....ΟΧΙ BRIDGESTONE ΡΕΕΕ

thunder ace
27/01/2024, 06:37
Το CBR (1000) το κράτησα για 2,5 χρόνια περίπου. Δεν είχα αγοράσει λάστιχα ούτε μία φορά. Και είχα αλλάξει πολλά. Ξέρεις πόσοι νεοσσοί υπάρχουν που παρατάνε απάτητα λάστιχα στα λαστιχάδικα επειδή "έληξαν" ή "γλιστράνε"; :lol:

Εγω παιρνω και ληγμενα.
Αμα μου δωσουν.

νεοσσός
27/01/2024, 10:04
Οσονούπω θα κυκλοφορήσουν τα Bridgestone Battlax S23. Θα απέφευγα τα S22 λογω αυτού (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162219&p=3172626&viewfull=1#post3172626).

RaGe_Raptor
27/01/2024, 16:03
Από το 2007-8 και δώθε (μόλις τελείωσα τα bt014 που φορούσε από το Hamamatsu) έβαζα συνέχεια Michelin pilot sport , power pure, power RS , power gp , όποιο ήταν street sport τέλος πάντων. Αυτό που μου άρεσε πάντα στα Michelin ήταν η διάρκεια που είχαν στο χρόνο. Όχι απαραίτητα χιλιομετρική διάρκεια, αλλά ακόμη κι αν είχα να καβαλήσω πολύ καιρό, μετά τα πρώτα χλμ που έφευγε το ξεραμένο στρώμα, έβγαινε φρέσκια και μαλακή γόμα που σου έδινε εμπιστοσύνη.

Πέρσι έβαλα πρώτη φορά Dunlop TT και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι "ισοπεδώνουν" τις ανωμαλίες του δρόμου. Λες και άλλαξα αναρτήσεις, ένα πράγμα. Η χλμ απόδοση είναι χαμηλή εννοείται, με τόσο μαλακιά γόμα.

o teos
27/01/2024, 16:54
Tα TT δεν είναι γόμες...έχουν άλλο σκελετό ο οποίος είναι και σκληρός οπότε για Placebo βλέπω το σενάριο απορροφάει τις λακκούβες...προχωράμε...

basilis_k6
27/01/2024, 16:55
Από το 2007-8 και δώθε (μόλις τελείωσα τα bt014 που φορούσε από το Hamamatsu) έβαζα συνέχεια Michelin pilot sport , power pure, power RS , power gp , όποιο ήταν street sport τέλος πάντων. Αυτό που μου άρεσε πάντα στα Michelin ήταν η διάρκεια που είχαν στο χρόνο. Όχι απαραίτητα χιλιομετρική διάρκεια, αλλά ακόμη κι αν είχα να καβαλήσω πολύ καιρό, μετά τα πρώτα χλμ που έφευγε το ξεραμένο στρώμα, έβγαινε φρέσκια και μαλακή γόμα που σου έδινε εμπιστοσύνη.

Πέρσι έβαλα πρώτη φορά Dunlop TT και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι "ισοπεδώνουν" τις ανωμαλίες του δρόμου. Λες και άλλαξα αναρτήσεις, ένα πράγμα. Η χλμ απόδοση είναι χαμηλή εννοείται, με τόσο μαλακιά γόμα.

σιγουρα τα ΤΤ και ολα τα παρομοια ειναι οτι πρεπει αλλα δεν θελω λαστιχα που σε εθνικες θα καταστραφουν. κοιταω απο m9rr και προς τα κατω (δηλαδη πιο δρομου παρα πιστας). δεν εχω βαλει σε σπορ μηχανη ποτε michelin και δεν εχω ιδεα πως ειναι. φθηνα παντως δεν τα βρισκω τα power 6 . αυτη τη στιγμη σε καλή τιμη βρισκω τα m7rr και λιγο πιο ακριβα τα dunlop sportsmart mk3 και power 5. pireli δεν εχω δει κατι σε νορμαλ τιμη. διαβαζω οτι εχουν βελτιωθει πολυ τα λαστιχα τουρισμου αλλα δεν θελω να το ρισκαρω με κατι τοσο σκληρο.

RaGe_Raptor
27/01/2024, 18:04
Tα TT δεν είναι γόμες...έχουν άλλο σκελετό ο οποίος είναι και σκληρός οπότε για Placebo βλέπω το σενάριο απορροφάει τις λακκούβες...προχωράμε...

Είναι ntec ο γνωστός σκελετός των d212 και δουλεύουν με τις γνωστές χαμηλές πιέσεις. Άρα πάει περίπατο το placebo.

geioann
27/01/2024, 18:20
Είναι ntec ο γνωστός σκελετός των d212 και δουλεύουν με τις γνωστές χαμηλές πιέσεις. Άρα πάει περίπατο το placebo.

Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση και εγώ όταν έβαλα τα ΤΤ. Οπότε ούτε εγώ πιστεύω πως είναι placebo.

RaGe_Raptor
27/01/2024, 18:28
Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση και εγώ όταν έβαλα τα ΤΤ. Οπότε ούτε εγώ πιστεύω πως είναι placebo.

Placebo μπορούν να είναι χίλια πράγματα, όχι όμως το feedback που παίρνεις από τα λάστιχα σε μια διαδρομή που την ξέρεις σαν την παλάμη σου.

BLiTzER
27/01/2024, 18:30
Placebo μπορούν να είναι χίλια πράγματα, όχι όμως το feedback που παίρνεις από τα λάστιχα σε μια διαδρομή που την ξέρεις σαν την παλάμη σου.

Τη δεξιά ή την αριστερή; :lol:

RaGe_Raptor
27/01/2024, 18:31
Τη δεξιά ή την αριστερή; :lol:

Στο συγκεκριμένο είμαι αμφιδεξιός :bawl:

νεοσσός
27/01/2024, 18:43
Για τη δική μου απλή χρήση, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II, από τα λίγα λάστιχα που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Μετά από περίπου 4.000 χιλιόμετρα παραμένει ακόμα σχεδόν αφάγωτο το σχέδιο Diablo στο κέντρο του πέλματος, που αρχικά είχε περί το ένα χιλιοστό βάθος χάραξης. Δεν κατάφερα να τα φάω ούτε αυτά. :p

450194

Είναι πιο μαλακά από τα S21, αποδίδουν καλύτερα στα πρώτα χιλιόμετρα (είτε αποδίδουν καλύτερα κρύα, είτε ζεσταίνονται πιο γρήγορα). Απλά το πέλμα, έστω και σπάνια, επιτρέπει την εισχώρηση σε χαλίκια και γυαλάκια, ακριβώς επειδή είναι πιο μαλακό.

Θα επέλεγα χωρίς ενδοιασμούς τον αντικαταστάτη τους, τα Rosso Corsa IV, αλλά η τιμή τους ανέβηκε κατά 45% και τα καθιστά ασύμφορα για τη δική μου χρήση.

Bowleno
27/01/2024, 18:55
Για τη δική μου απλή χρήση, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II, από τα λίγα λάστιχα που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Μετά από περίπου 4.000 χιλιόμετρα παραμένει ακόμα σχεδόν αφάγωτο το σχέδιο Diablo στο κέντρο του πέλματος, που αρχικά είχε περί το ένα χιλιοστό βάθος χάραξης. Δεν κατάφερα να τα φάω ούτε αυτά. :p

450194

Είναι πιο μαλακά από τα S21, αποδίδουν καλύτερα στα πρώτα χιλιόμετρα (είτε αποδίδουν καλύτερα κρύα, είτε ζεσταίνονται πιο γρήγορα). Απλά το πέλμα, έστω και σπάνια, επιτρέπει την εισχώρηση σε χαλίκια και γυαλάκια, ακριβώς επειδή είναι πιο μαλακό.

Θα επέλεγα χωρίς ενδοιασμούς τον αντικαταστάτη τους, τα Rosso Corsa IV, αλλά η τιμή τους ανέβηκε κατά 45% και τα καθιστά ασύμφορα για τη δική μου χρήση.

Αυτά φορούσε και ο Πήγασος από μαμά, είχα δοκιμάσει και 3 άλλα μοντέλα όσο το είχα στην κατοχή μου και στο τέλος αυτά ξαναέβαλα, όντως ισχύουν όσα λες!

kostaskk
27/01/2024, 19:23
450196
Και μένα αυτά φοράει diablo rosso 2.
Πολύ καλά χωρίς να εχω δοκιμάσει τπτ άλλο. Έτσι το πήρα,
Παρατήρησα ότι υπάρχουν 2 διαφορετικες χαράξεις στα αυλάκια. Από φοτογραφιες που τα πουλάνε, το δικό μου σχέδιο που έχει σαν αστέρια το σχέδιο και η φοτο ποιο πάνω που είναι γραμμές μόνο.

νεοσσός
27/01/2024, 19:26
450196
Και μένα αυτά φοράει diablo rosso 2.
Πολύ καλά χωρίς να εχω δοκιμάσει τπτ άλλο. Έτσι το πήρα,
Παρατήρησα ότι υπάρχουν 2 διαφορετικες χαράξεις στα αυλάκια. Από φοτογραφιες που τα πουλάνε, το δικό μου σχέδιο που έχει σαν αστέρια το σχέδιο και η φοτο ποιο πάνω που είναι γραμμές μόνο.
Είναι διαφορετικά μοντέλα τα Pirelli Diablo Rosso II, από τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Τα πρώτα είναι πιο δρομίσια και με καλύτερη απόδοση σε βρεγμένο οδόστρωμα, ενώ τα δεύτερα πιο ...πιστίσια και πιο στεγνίσια. :p

Όταν τα αγόρασα είχα σαν πρώτο κριτήριο την καλή απόδοση σε καθημερινή μετακίνηση, από τα πρώτα χιλιόμετρα. Δεν με ενδιέφερε να βγάζουν πολλά χιλιόμετρα, διότι έτσι κι αλλιώς δεν τρώω ποτέ λάστιχα μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου (ποδηλάτου ίσως).

basilis_k6
27/01/2024, 19:28
450196
Και μένα αυτά φοράει diablo rosso 2.
Πολύ καλά χωρίς να εχω δοκιμάσει τπτ άλλο. Έτσι το πήρα,
Παρατήρησα ότι υπάρχουν 2 διαφορετικες χαράξεις στα αυλάκια. Από φοτογραφιες που τα πουλάνε, το δικό μου σχέδιο που έχει σαν αστέρια το σχέδιο και η φοτο ποιο πάνω που είναι γραμμές μόνο.

αλλο το rosso και αλλο το rosso corsa

Xlitos
30/01/2024, 00:31
Τα Rosso Corsa II καταργηθηκαν.Πριν 20 μερες πηγα να τα βαλω γιατι εδω και 5-6 χρονια που τα εβαζα ηταν το κορυφαιο (για μενα) value for money για ss μηχανακια...και μου ειπαν finito σε 2 μεγαλα λαστιχαδικα....Η πιρελι δε πηγε καν σε Corsa III...κατευθειαν σε Corsa IV και εχουν 420+ ευρω που δεν αξιζει.Οταν πεσουν οι τιμες του θα τα δοκιμασω

Τελικα εβαλα τα πισταδικα Diablo SP V3 τα οποια ειναι σε προσφορα 320-330 ευρω.Ειναι διαολος στις στροφες αλλα στην ευθεια στις επιταχυνσεις εχω χασει σε σταθεροτητα γιατι εχει αποτομη κορωνα για μεγαλες κλισεις..Λενε επισης οτι δε τρωγεται ευκολα το πισω.Θα δειξει δε προλαβα να τα παω πολλες βολτες λογω χειμωνα.

Παντως τα 600 αρια δε τρωνε ευκολα το πισω ελαστικο,για μενα βαλε κατι με μαλακη γομα.Το 675 ετσι κι αλλιως ειναι πολεμικο μηχανακι.

o teos
30/01/2024, 01:04
Αν ηξερες τι είναι το ntec θα είχες άλλη άποψη...ωραία να λέμε έχει ntec δουλεύει χαμηλά...:lol:

Δε θα κάτσω εδώ να αναλύσω πόσο λάθος είναι το τι είναι γόμες τι είναι το ntec..άμα τη βρίσκεις εσύ με το λάστιχο και σου σβήνει και τις λακκούβες εμένα μου περισσεύει :wave2:

RaGe_Raptor
30/01/2024, 02:09
Αν ηξερες τι είναι το ntec θα είχες άλλη άποψη...ωραία να λέμε έχει ntec δουλεύει χαμηλά...:lol:

Δε θα κάτσω εδώ να αναλύσω πόσο λάθος είναι το τι είναι γόμες τι είναι το ntec..άμα τη βρίσκεις εσύ με το λάστιχο και σου σβήνει και τις λακκούβες εμένα μου περισσεύει :wave2:

ας μην καθόσουν μαν, κανένα πρόβλημα από εμένα
:wave2: to u2

DoctoR_k6
30/01/2024, 15:31
Αν ηξερες τι είναι το ntec θα είχες άλλη άποψη...ωραία να λέμε έχει ntec δουλεύει χαμηλά...:lol:

Δε θα κάτσω εδώ να αναλύσω πόσο λάθος είναι το τι είναι γόμες τι είναι το ntec..άμα τη βρίσκεις εσύ με το λάστιχο και σου σβήνει και τις λακκούβες εμένα μου περισσεύει :wave2:

Ρε συ Τεο αυτα δεν μπορουν να αναλυθουν/περιγραφουν μεσα απο 2-3 γραμμες. Μονο απο κουβεντα απο κοντα... Να αποφευγονται και οι παρεξηγησεις. :p
Τωρα περι ntec εγω αυτο που εχω καταλαβει βαζοντας απο τοτε που πρωτοπαρουσιαστηκαν ειναι πως κανενα αλλο ελαστικο (μπορει να αλλαξε πλεον) δεν κατεβαζα τοσο χαμηλα την πιεση και να εχει τοσο απιστευτο γκριπ στο δρομο. Πιεσεις που φαινονται αστειες και δου δινει ενα contact patch τρομερο. Σκληρο casing μεν το ελαστικο αλλα η χαμηλοτερη πιεση το κανει να φαινεται λες και αλλαξες αμορτισερ. :D

Εγω βεβαια ειμαι και ντανλοπακιας και το λεω...μετα το qualifier rr το 2007 (δεν θυμαμαι ακριβως) και μετα εβαζα μονο ντανλοπ.
Μια εξαιρεση εκανα το 2009 και εβαλα τα supercorsa pro (αν θυμαμαι καλα) τα οποια δεν με συγκινησανε τοτε. Οποτε ειπα συνταγη που κερδιζει δεν αλλαζει.
Μπριγκεστον θα δοκιμαζα τα RS-11 να πω την αληθεια μου...
Παντα μιλαμε για βολτες ανθρωπινες και ως εκει που μπορουμε.
Δεν ειμαι κ ο Βαλεντινος...
Κουβεντα καφενειακη...

RaGe_Raptor
30/01/2024, 17:06
Ρε συ Τεο αυτα δεν μπορουν να αναλυθουν/περιγραφουν μεσα απο 2-3 γραμμες. Μονο απο κουβεντα απο κοντα... Να αποφευγονται και οι παρεξηγησεις. :p
Τωρα περι ntec εγω αυτο που εχω καταλαβει βαζοντας απο τοτε που πρωτοπαρουσιαστηκαν ειναι πως κανενα αλλο ελαστικο (μπορει να αλλαξε πλεον) δεν κατεβαζα τοσο χαμηλα την πιεση και να εχει τοσο απιστευτο γκριπ στο δρομο. Πιεσεις που φαινονται αστειες και δου δινει ενα contact patch τρομερο. Σκληρο casing μεν το ελαστικο αλλα η χαμηλοτερη πιεση το κανει να φαινεται λες και αλλαξες αμορτισερ. :D

Εγω βεβαια ειμαι και ντανλοπακιας και το λεω...μετα το qualifier rr το 2007 (δεν θυμαμαι ακριβως) και μετα εβαζα μονο ντανλοπ.
Μια εξαιρεση εκανα το 2009 και εβαλα τα supercorsa pro (αν θυμαμαι καλα) τα οποια δεν με συγκινησανε τοτε. Οποτε ειπα συνταγη που κερδιζει δεν αλλαζει.
Μπριγκεστον θα δοκιμαζα τα RS-11 να πω την αληθεια μου...
Παντα μιλαμε για βολτες ανθρωπινες και ως εκει που μπορουμε.
Δεν ειμαι κ ο Βαλεντινος...
Κουβεντα καφενειακη...

σκληρός μεν σκελετός,ενδοτικός δε με τις χαμηλές πιέσεις λειτουργείας του όμως μπορεί και υποστηρίζει τις δυναμεις που αναπτύσονται χωρίς να καταρρέει.

DoctoR_k6
30/01/2024, 17:15
σκληρός μεν σκελετός,ενδοτικός δε με τις χαμηλές πιέσεις λειτουργείας του όμως μπορεί και υποστηρίζει τις δυναμεις που αναπτύσονται χωρίς να καταρρέει.

Αυτό.

Υ.Γ Πόσο καιρό σου έλεγα βάλε ντανλοπ...:p
Τα επόμενα 212. Και για την κ@υλαντα 200αρι το πίσω.

RaGe_Raptor
30/01/2024, 17:26
Αυτό.

Υ.Γ Πόσο καιρό σου έλεγα βάλε ντανλοπ...:p
Τα επόμενα 212. Και για την κ@υλαντα 200αρι το πίσω.

αν και χαλάμε το θρεντ , ναι είναι πολύ-πολύ καλά. προς το παρόν έχω παραγγείλει 200/55 ΤΤ . μετά πάω για ζευγάρι. ίσως δοκιμάσω τα 212 τελικά...:evil:

basilis_k6
30/01/2024, 19:32
Ρε συ Τεο αυτα δεν μπορουν να αναλυθουν/περιγραφουν μεσα απο 2-3 γραμμες. Μονο απο κουβεντα απο κοντα... Να αποφευγονται και οι παρεξηγησεις. :p
Τωρα περι ntec εγω αυτο που εχω καταλαβει βαζοντας απο τοτε που πρωτοπαρουσιαστηκαν ειναι πως κανενα αλλο ελαστικο (μπορει να αλλαξε πλεον) δεν κατεβαζα τοσο χαμηλα την πιεση και να εχει τοσο απιστευτο γκριπ στο δρομο. Πιεσεις που φαινονται αστειες και δου δινει ενα contact patch τρομερο. Σκληρο casing μεν το ελαστικο αλλα η χαμηλοτερη πιεση το κανει να φαινεται λες και αλλαξες αμορτισερ. :D

Εγω βεβαια ειμαι και ντανλοπακιας και το λεω...μετα το qualifier rr το 2007 (δεν θυμαμαι ακριβως) και μετα εβαζα μονο ντανλοπ.
Μια εξαιρεση εκανα το 2009 και εβαλα τα supercorsa pro (αν θυμαμαι καλα) τα οποια δεν με συγκινησανε τοτε. Οποτε ειπα συνταγη που κερδιζει δεν αλλαζει.
Μπριγκεστον θα δοκιμαζα τα RS-11 να πω την αληθεια μου...
Παντα μιλαμε για βολτες ανθρωπινες και ως εκει που μπορουμε.
Δεν ειμαι κ ο Βαλεντινος...
Κουβεντα καφενειακη...

τα παλια qualifier θα τα εβαζα και σημερα. κορυφαιο λαστιχο και ηταν και τσαμπα. πλεον ομως θελω λαστιχο που βγαζει χλμ και δεν θα καει στις ευθειες. δεν υπαρχει χρονος και παρεα να παμε να ξυσουμε γονατα. οποτε περιορίζομαι στα 300ευρω και λαστιχα sport.