PDA

View Full Version : Εξοπλισμος αναβατη σε Naked



TheRegulator
01/02/2024, 14:28
Καλησπέρα κύριοι και κυριές.

Μετα απο χρόνια αποχής ετοιμάζομαι για την αγορά naked μηχανής (Ζ900 Α2 2024) για την καθημερινή μου μετακίνηση απο Απριλιο εως τέλη Σεπτεμβρη, οπότε ψάχνομαι για εξοπλισμό και θέλω τις απόψεις σας.

Οι διαδρομή ειναι 35χλμ πάνε και 35 έλα. Τα όρια ειναι κυρίως 60-80χλμ και μονο τα 10 χλμ ειναι Εθνική με 3 καμερες μονιμες και 1 μετακινούμενη. Ενώ δουλεύω σε γραφείο δεν εχω κόλλημα με το τι φοράω. Βόλτες και κανα ταξιδάκι στις διπλανές χώρες θα πηγαίνω το καλοκαίρι με την σύντροφο αλλά η μηχανή θα είναι η τρίτη επιλογή οπότε οι μοτοβόλτες θα είναι σολο. Πίστα μπαίνω με το αμάξι αλλα δεν αποκλείω την πιθανότητα μετα απο ενα σχολείο να μπω και με το μηχανακι αλλα σίγουρα οχι στα κοντά :lol::lol:

Απο ένδυση εχω βρει αυτα, αποφασισα για την επιλογη της στολής αντι του σκέτου μπουφάν γιατί μου φαίνεται πιο vfm. Οπως βλέπετε υπάρχει ενα bias με την Alpinestars καθώς αυτήν την εταιρία χρησιμοποιώ και με το αμάξι. Εχετε κάτι διαφορετικό να προτείνετε?


https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-Orbiter-V2-Perf-2-Pc-Moto-Lt-Suit/SubProducts/Alpinestars-Orbiter-V2-Perf-2-Pc-Moto-Lt-Suit-0002

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-GP-Force-Phantom-2PC-Leather-Suit/SubProducts/Alpinestars-GP-Force-Phantom-2PC-Leather-Suit-0008

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-Racing-4-Motorcycle-Leather-Jacket/SubProducts/Dainese-Racing-4-Motorcycle-Leather-Jacket-0046

https://www.fc-moto.de/en/Dainese-Pro-Armor-G2-20-Long-Back-Protector

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-SMX-6-V2-Boot/SubProducts/Alpinestars-SMX-6-V2-Boot-0001

Γάντια δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Μπαλακλάβα εχω FIA Approved AStars απ το αμάξι.

Απο κράνη αποφάσισα στο HJC RPHA 1 και Arai RX-7v και για καθημερινό το HJC RPHA 11 εχει κάποιος άποψη για το πόσο βάσσανο θα είναι η έλειψη fairing στην διαδρομή που λεω λόγο θορύβου? (Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει θόρυβο στα 150 γιατί δεν τρέχω ΠΟΤΕ στον δρόμο (Εκτος Ελλαδας και Ιταλίας, εκει το πεθαινω το θεμα)

Ναι ξέρω οτι τα 3 κράνη ειναι υπερβολή αλλά για κάποιο λόγο και εγώ και η σύντροφος στα HJC φοράμε ίδιο νούμερο (58) οπότε θα πάρω ότι μου αρέσει και θα πω δες αγάπη μου τι MAΣ πήρα!.

Αφού λύσουμε το δικό μου πρόβλημα θα πάμε και στις επιλογές ένδυσης και υπόδησης για την σύντροφο η οποιά θα οδηγεί και εκείνη την μηχανή.

svaboda
01/02/2024, 16:19
Γεια σου φίλε, στις επιλογές που έχεις κάνει τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά, τι εννοώ. Όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις η Astars είναι από τις top εταιρίες, επίσης και τα κράνη που έχεις επιλέξει άμα τα έχεις δοκιμάσει και σου κάνουν μια χαρά είναι. Αφού έχεις λύσει το οικονομικό η δική μου συμβουλή είναι πάρε δύο μπουφάν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμερινό ή τεσσάρων εποχών, -ανάλογα που μένεις-. Για τα δερμάτινα, για καθημερινή μετακίνηση με συχνές στάσεις, βάλε βγάλε κλπ. εμένα δεν με έχει βολέψει. Το χειμώνα μπορεί να φοράς ένα ισοθερμικό από μέσα και να είσαι κομπλέ και να μην κρυώνεις είτε στον αυτοκινητόδρομο είτε σε ταχείας , είτε μέσα στην πόλη αλλά άμα πας να κάτσεις κάπου σίγουρα δεν είναι βολικό να κάθεσαι με ένα δερμάτινο racing μπουφάν και πόσο μάλλον με μια ολόσωμη στολή. Τα παραπάνω στην δική μου περίπτωση που δεν θέλω επ' ουδενί μπαγκαζέρια μου κάνει αναγκαίο την ύπαρξη τσάντας πλάτης ακόμα και για να πάω και για καφέ. Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου γιατί είτε με ολόσωμη, είτε με ένα racing δερμάτινο εμένα δεν θα μου ήταν άνετο να έχω πορτοφόλι, κινητό και ότι άλλο μικρό κουβαλάω με κανονικά ρούχα.

svaboda
01/02/2024, 16:22
Γεια σου φίλε, στις επιλογές που έχεις κάνει τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά, τι εννοώ. Όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις η Astars είναι από τις top εταιρίες, επίσης και τα κράνη που έχεις επιλέξει άμα τα έχεις δοκιμάσει και σου κάνουν μια χαρά είναι. Αφού έχεις λύσει το οικονομικό η δική μου συμβουλή είναι πάρε δύο μπουφάν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμερινό ή τεσσάρων εποχών, -ανάλογα που μένεις-. Για τα δερμάτινα, για καθημερινή μετακίνηση με συχνές στάσεις, βάλε βγάλε κλπ. εμένα δεν με έχει βολέψει. Το χειμώνα μπορεί να φοράς ένα ισοθερμικό από μέσα και να είσαι κομπλέ και να μην κρυώνεις είτε στον αυτοκινητόδρομο είτε σε ταχείας , είτε μέσα στην πόλη αλλά άμα πας να κάτσεις κάπου σίγουρα δεν είναι βολικό να κάθεσαι με ένα δερμάτινο racing μπουφάν και πόσο μάλλον με μια ολόσωμη στολή. Τα παραπάνω στην δική μου περίπτωση που δεν θέλω επ' ουδενί μπαγκαζέρια μου κάνει αναγκαίο την ύπαρξη τσάντας πλάτης ακόμα και για να πάω και για καφέ. Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου γιατί είτε με ολόσωμη, είτε με ένα racing δερμάτινο εμένα δεν θα μου ήταν άνετο να έχω πορτοφόλι, κινητό και ότι άλλο μικρό κουβαλάω με κανονικά ρούχα.
Επίσης το hjc rpha 11 είναι με την παλιά πιστοποίηση έχε στο νου σου ECE 22.05

ptc
01/02/2024, 16:31
Επίσης το hjc rpha 11 είναι με την παλιά πιστοποίηση έχε στο νου σου ECE 22.05

Και είναι μάλλον ακατάλληλο για γυμνό μηχανάκι. Ο αεροδυναμικος του σχεδιασμός είναι για μηχανή πίστας, δλδ σκυφτό. Στο γυμνό θα το χτυπάει ο αέρας με λάθος γωνία. Παθών.

TheRegulator
01/02/2024, 16:53
Και είναι μάλλον ακατάλληλο για γυμνό μηχανάκι. Ο αεροδυναμικος του σχεδιασμός είναι για μηχανή πίστας, δλδ σκυφτό. Στο γυμνό θα το χτυπάει ο αέρας με λάθος γωνία. Παθών.

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση, έχεις κάποια άλλη πρόταση?

TheRegulator
01/02/2024, 16:59
Γεια σου φίλε, στις επιλογές που έχεις κάνει τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά, τι εννοώ. Όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις η Astars είναι από τις top εταιρίες, επίσης και τα κράνη που έχεις επιλέξει άμα τα έχεις δοκιμάσει και σου κάνουν μια χαρά είναι. Αφού έχεις λύσει το οικονομικό η δική μου συμβουλή είναι πάρε δύο μπουφάν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμερινό ή τεσσάρων εποχών, -ανάλογα που μένεις-. Για τα δερμάτινα, για καθημερινή μετακίνηση με συχνές στάσεις, βάλε βγάλε κλπ. εμένα δεν με έχει βολέψει. Το χειμώνα μπορεί να φοράς ένα ισοθερμικό από μέσα και να είσαι κομπλέ και να μην κρυώνεις είτε στον αυτοκινητόδρομο είτε σε ταχείας , είτε μέσα στην πόλη αλλά άμα πας να κάτσεις κάπου σίγουρα δεν είναι βολικό να κάθεσαι με ένα δερμάτινο racing μπουφάν και πόσο μάλλον με μια ολόσωμη στολή. Τα παραπάνω στην δική μου περίπτωση που δεν θέλω επ' ουδενί μπαγκαζέρια μου κάνει αναγκαίο την ύπαρξη τσάντας πλάτης ακόμα και για να πάω και για καφέ. Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου γιατί είτε με ολόσωμη, είτε με ένα racing δερμάτινο εμένα δεν θα μου ήταν άνετο να έχω πορτοφόλι, κινητό και ότι άλλο μικρό κουβαλάω με κανονικά ρούχα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ξέχασα να πω πως απο πόρτα σε πόρτα έχει 2 φανάρια. Χειμώνα δεν θα βγάζω την μηχανή γιατι μένω Ελβετία και έχει πολύ κρύο, χιόνια και δεν νομίζω καν να σε καλύπτει η ασφάλεια. Τουλάχιστον στα αυτοκίνητα με καλοκαιρνά δεν σε καλύπτει. Επίσης τσάντα πλάτης φορ δε γουιν και εγώ! Εχω την North Face Jester που την συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Το οικονομικό δεν είναι θέμα οταν αφορά την ασφάλεια, προτιμώ να κόψω απο αλλού, εχω φτάσει 31 μισό και ακόμα απορώ πως έφτασα μέχρι εδώ οπότε δεν κάνω εκπτώσεις σε αυτό. Επίσης μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και η αγορά των μεταχειρισμένων που αυτα λόγω ονόματος δεν χάνουν αξία.

svaboda
01/02/2024, 17:29
Κοίτα άμα θες να πάρεις δερμάτινο εννοείτε να πάρεις, σε δεδομένα δρόμου και όχι πίστας δεν είναι πολύ λιγότερο ασφαλή η κορντούρα, εγώ το ανάφερα σαν αντιπαράδειγμα από άποψη βολικότητας. Αλλά! το δερμάτινο είναι δερμάτινο. Είναι και πιο κουλ, επιδιορθώνεται και μπορεί να κρατήσει και για πάντα. Γιαυτό θα σου πρότεινα να πας σε κάτι πιο urban και ας είναι και δέρμα.


P.S. Και γω έχω μία borealis βολεύει full, χωράει λάπτοπ, μικρή εργαλειοθήκη και μια αλλαξιά ρούχα.

basilis_k6
01/02/2024, 17:45
στολη για καθε μερα? τι φαση δικε μου?
ουτε με τα κρανη συμφωνω. αν θες να πεταξεις λεφτα πασο. κανενα απο τα 3 δεν σου ειναι απαραιτητο και τα prha δεν ειναι καν για γυμνο, βασικα δεν ειναι καν καλα κρανη. δες κανενα nxr η πηγαινε σε αραι αλλα οχι το rx7 που ειναι παραλογα ακριβο και δεν σου προσφερει κατι εσενα.

TheRegulator
01/02/2024, 18:21
στολη για καθε μερα? τι φαση δικε μου?
ουτε με τα κρανη συμφωνω. αν θες να πεταξεις λεφτα πασο. κανενα απο τα 3 δεν σου ειναι απαραιτητο και τα prha δεν ειναι καν για γυμνο, βασικα δεν ειναι καν καλα κρανη. δες κανενα nxr η πηγαινε σε αραι αλλα οχι το rx7 που ειναι παραλογα ακριβο και δεν σου προσφερει κατι εσενα.

Καλησπέρα Βασίλη, εννοείται πως δεν θα φοράω την στολή καθε μέρα, είναι διαιρούμενη, απλά θεωρώ πως είναι καλύτερο VFM απ το σκετο μπουφάν και μετά σκετο παντελόνι λόγο κόστους κτλ γιατί στο τέλος τα πουλάς, και διαφορετικά πουλάς στολή και διαφορετικά σκετο μπουφάν. Επίσης είναι ήδη αρκετά φθηνότερα από την αγορά της Ελβετιας. (Ενδεικτικά το μπουφάν στην Ελβετία κοστίζει 300€ και η στολή με το παντελόνι από Γερμανία 550€. Η ίδια στολή Ελβετία είναι στα 800€).

Τώρα για τα κράνη, που λες βγάζουμε το θέμα της τιμής απ έξω. Τι θα πρότεινες εκτός του NXR 2 που το έχω ήδη στα υπόψην μου?

basilis_k6
01/02/2024, 18:41
Καλησπέρα Βασίλη, εννοείται πως δεν θα φοράω την στολή καθε μέρα, είναι διαιρούμενη, απλά θεωρώ πως είναι καλύτερο VFM απ το σκετο μπουφάν και μετά σκετο παντελόνι λόγο κόστους κτλ γιατί στο τέλος τα πουλάς, και διαφορετικά πουλάς στολή και διαφορετικά σκετο μπουφάν. Επίσης είναι ήδη αρκετά φθηνότερα από την αγορά της Ελβετιας. (Ενδεικτικά το μπουφάν στην Ελβετία κοστίζει 300€ και η στολή με το παντελόνι από Γερμανία 550€. Η ίδια στολή Ελβετία είναι στα 800€).

Τώρα για τα κράνη, που λες βγάζουμε το θέμα της τιμής απ έξω. Τι θα πρότεινες εκτός του NXR 2 που το έχω ήδη στα υπόψην μου?

η στολη ειναι για πιστα. δεν βολευει για κατι αλλο και τα μπουφαν συνηθως ειναι κοντα και δεν μπορεις να τα φορεσεις χωρις παντελονι. αν θες δερμα (που δεν υπαρχει λογος) παρε ενα μπουφαν και ενα παντελονι της ιδιας εταιριας να κουμπωνουν. επισης δεν πουλιεται πιο ευκολα η διαιρουμενη, συνηθως πολυ πιο δυσκολα.

edit βολευει η στολη και για πολεμικη βολτα. αλλα τελικα εσυ θες κατι για καθε μερα η για βολτα?

harris_x
01/02/2024, 19:19
Τι μηχανή είχες πρίν;

TheRegulator
01/02/2024, 19:48
Τι μηχανή είχες πρίν;

Είχα Aprilia RS 125 2t μέχρι τα 18. Δεν είχα ποτε γυμνό.

TheRegulator
01/02/2024, 19:54
η στολη ειναι για πιστα. δεν βολευει για κατι αλλο και τα μπουφαν συνηθως ειναι κοντα και δεν μπορεις να τα φορεσεις χωρις παντελονι. αν θες δερμα (που δεν υπαρχει λογος) παρε ενα μπουφαν και ενα παντελονι της ιδιας εταιριας να κουμπωνουν. επισης δεν πουλιεται πιο ευκολα η διαιρουμενη, συνηθως πολυ πιο δυσκολα.

edit βολευει η στολη και για πολεμικη βολτα. αλλα τελικα εσυ θες κατι για καθε μερα η για βολτα?

Το μηχανακι θα είναι κυρίως για καθημερινή χρήση και μερικές φορές καμια βόλτα όταν βγαίνουν και οι υπόλοιποι της παρέας και δεν είμαι εκτός χώρας ή όταν δεν βγαίνουμε με την κοπελια βόλτα με την μηχανή.

Όχι δεν θέλω να πάρω τζιν/κορντουρες με επενδύσεις κτλ γιατί ξέρω ότι δεν θα τα φορέσω!

Δηλαδή το παντελόνι ζήτημα να φορεθεί 10 σουκου το χρόνο!

TheRegulator
01/02/2024, 19:57
Κοίτα άμα θες να πάρεις δερμάτινο εννοείτε να πάρεις, σε δεδομένα δρόμου και όχι πίστας δεν είναι πολύ λιγότερο ασφαλή η κορντούρα, εγώ το ανάφερα σαν αντιπαράδειγμα από άποψη βολικότητας. Αλλά! το δερμάτινο είναι δερμάτινο. Είναι και πιο κουλ, επιδιορθώνεται και μπορεί να κρατήσει και για πάντα. Γιαυτό θα σου πρότεινα να πας σε κάτι πιο urban και ας είναι και δέρμα.


P.S. Και γω έχω μία borealis βολεύει full, χωράει λάπτοπ, μικρή εργαλειοθήκη και μια αλλαξιά ρούχα.

Πολύ ωραία η Borealis!
Δεν είναι τόσο θέμα του κουλ φακτορ αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα να το πουλήσω στο anibis.ch χωρίς να χάσω χρήματα αν θελήσω να το πουλήσω! Είμαι τέτοιος ναι! :lol:

Ενδεικτικά: https://www.anibis.ch/fr/vi/berne/vehicules/accessoires-moto/alpinestars-lederkombi-gr-52/50740646

geioann
01/02/2024, 21:10
Η διαιρούμενη βολεύει για καμιά καταδρομική βόλτα που πιθανόν να σταματήσεις να φας και κάτι ή να πιεις κάνα καφέ! Η ολόσωμη για πίστα ή για καμιά καταδρομική όπου δεν έχεις σκοπό να κάνεις καμιά στάση. Μέσα στην πόλη μπορείς να φοράς μόνο το μπουφάν. Βέβαια έγραψες πως θα την κυκλοφορείς μόνο καλοκαιρινούς μήνες οπότε και πάλι δεν ξέρω αν θα σε βολεψει το δερμάτινο στη ζέστη! Μπορείς να πάρεις μια διαιρούμενη καλοκαιρινή διάτρητη και ίσως ένα καλοκαιρινό τζακετ για την πόλη.

Εντιτ: κοίτα και τις διαιρούμενες της dainese. Έχουν απίστευτη εφαρμογή και ελαστικότητα.

TheRegulator
01/02/2024, 21:34
Η διαιρούμενη βολεύει για καμιά καταδρομική βόλτα που πιθανόν να σταματήσεις να φας και κάτι ή να πιεις κάνα καφέ! Η ολόσωμη για πίστα ή για καμιά καταδρομική όπου δεν έχεις σκοπό να κάνεις καμιά στάση. Μέσα στην πόλη μπορείς να φοράς μόνο το μπουφάν. Βέβαια έγραψες πως θα την κυκλοφορείς μόνο καλοκαιρινούς μήνες οπότε και πάλι δεν ξέρω αν θα σε βολεψει το δερμάτινο στη ζέστη! Μπορείς να πάρεις μια διαιρούμενη καλοκαιρινή διάτρητη και ίσως ένα καλοκαιρινό τζακετ για την πόλη.

Εντιτ: κοίτα και τις διαιρούμενες της dainese. Έχουν απίστευτη εφαρμογή και ελαστικότητα.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Και οι δυο είναι διαιρούμενες επισης η μια είναι διάτρητη. Ακόμα και το καλοκαίρι στις βουνοβολτες/πασα κάνει κρύο, η τουλάχιστον εγώ είμαι φλωρος!
Επίσης το πρωί έχει 8-10 βαθμούς όταν πηγαίνω στην δουλειά μέχρι τον Ιούνιο!
Θα τις τσεκαρω και τις Dainese!!

basilis_k6
01/02/2024, 22:19
δεν εχω καταλαβει ακομα αν ψαχνεις για καθημερινο ρουχο η για σκ. επισης δεν εχω καταλαβαει αφου θες σονυ και καλα διαιρουμενη τι ακριβως ρωτας? αν ειναι καλες οι alpine? ειναι πολυ καλες.

motojojo
01/02/2024, 22:24
Το διατρητο δεν είναι για τέτοια κλίματα. Πιο πολυ σε μεσογειακό κλίμα ταιριάζει που έχει πολύ ζέστη, όχι στην Ελβετία που θα ζεσταθείς μόνο μέσα στην πόλη.

Στη Γερμανία ήμουν μια χαρά με δερμάτινο μπουφάν χωρίς την εσωτερικη επένδυση. Δεν είχα ποτέ θέμα με τη ζέστη το καλοκαίρι.

TheRegulator
02/02/2024, 08:49
Καλημέρα Βασίλη, ίσως να φταίει που δεν το εξήγησα καλά οπότε ζητώ συγγνώμη.
Ψάχνω για κάτι καθημερινό αλλά και για σουκού/ταξίδια. Επειδή μπαίνω πίστα με το αυτοκίνητο (φετος ελπίζω πως θα τρέξω και στο γερμανικό πρωτάθλημα time attack) και επίσης όπως παρέθεσα με το λινκ στην Ελβετία η μεταπωλητική τιμή μιας διαιρούμενης είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα αποφάσισα να πάω σε διαιρούμενη η οποία δεν ειναι υπερβολικά ακριβή. (Αγοραζεις κατι 500ε και το πουλας 500ε αρα το χρησιμοποιήσες δωρεάν).
Οπως εξήγησα πες το κόλλημα αλλα φοραώ αποκλειστικά AStars οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός οπότε ήθελα feedback σε αυτά τα τα προιοντα που παρέθεσα στο λινκ ή εναλλακτικες επιλογές γιατι αφαινώς δεν γνωρίζω και αφεταίρου εχω tunnel vision. Καλη ωρα οπως εκανες με τα κράνη θέλω το feedback σου και στις διαιρούμενες.

Επίσης το μηχανάκι όπως και τα αυτοκίνητα μου ειναι λίζινγκ και τουλαχιστον τα αυτοκίνητα αλλαζουν καθε 1.5 χρόνο οποτε δεν πιστεύω πως θα εχω το Ζ για πάνω απο 2.5 χρόνια αρα η μεταπωλήτικη αξια των ενδυμάτων ειναι σημαντικός παράγοντας αφου δεν ξέρω σε τι κατηγορία θα παω μετα.

TheRegulator
02/02/2024, 08:54
Το διατρητο δεν είναι για τέτοια κλίματα. Πιο πολυ σε μεσογειακό κλίμα ταιριάζει που έχει πολύ ζέστη, όχι στην Ελβετία που θα ζεσταθείς μόνο μέσα στην πόλη.

Στη Γερμανία ήμουν μια χαρά με δερμάτινο μπουφάν χωρίς την εσωτερικη επένδυση. Δεν είχα ποτέ θέμα με τη ζέστη το καλοκαίρι.

Ευχαριστώ για την απάντηση, έπεσες μέσα στο κλιμά, γι αυτο θέλω μια διάτρητη και μία κανονική. Τα καλοκαίρια μας ειναι πίο ζεστά απ της Γερμανίας και επίσης πάω συχνα Νότια Γαλλία για μπανάκι οπότε Ιουλιο-Αυγουστο θα χρειαστεί η διάτρητη (σύμφωνα με την παράλογη λογική μου). Υγ το αστείο ειναι οτι απ το σπίτι μου μεχρι την έξοδο της πόλης ειναι 4 λεπτά και 2 φανάρια, οπότε η πιθανότητα του βρασίματος ειναι απειροελάχιστη!

Tsber
02/02/2024, 10:19
Ειδικά με naked μοτοσικλέτα το δερμάτινο είναι το κάτι άλλο :a013:

Ακόμη παθαίνω πλάκα όποτε ξαναφορώ το δικό μου το φθινόπωρο μετά από κάτι μήνες με τα καλοκαιρινά, είναι σαν δεύτερο δέρμα!

Εδώ βγάζω και τον χειμώνα με αυτό αλλά ειδικά στον αυτοκινητόδρομο και μόνο στο πολύ κρύο κάποιες φορές είναι οριακό (μπαλώνεις τρύπες).

TheRegulator
02/02/2024, 12:56
Ειδικά με naked μοτοσικλέτα το δερμάτινο είναι το κάτι άλλο :a013:

Ακόμη παθαίνω πλάκα όποτε ξαναφορώ το δικό μου το φθινόπωρο μετά από κάτι μήνες με τα καλοκαιρινά, είναι σαν δεύτερο δέρμα!

Εδώ βγάζω και τον χειμώνα με αυτό αλλά ειδικά στον αυτοκινητόδρομο και μόνο στο πολύ κρύο κάποιες φορές είναι οριακό (μπαλώνεις τρύπες).

Να σε ρωτησω, τι κρανος να επιλέξω για naked? Eβαλα τις επιλογές που σκέφτομαι αλλα μου είπαν οι συνφορουμήτες οτι δεν ειναι καλή επιλογή για naked! Οι ταχυτητες ειναι απο 50 εως 125 χλμ την ωρα αυστηρα!

harris_x
02/02/2024, 13:01
nxr2, δεν υπάρχει λόγος να δεις κάτι άλλο εκτός κι αν δε σου κάθεται καλά στο κεφάλι.

Tsber
02/02/2024, 13:08
Να σε ρωτησω, τι κρανος να επιλέξω για naked? Eβαλα τις επιλογές που σκέφτομαι αλλα μου είπαν οι συνφορουμήτες οτι δεν ειναι καλή επιλογή για naked! Οι ταχυτητες ειναι απο 50 εως 125 χλμ την ωρα αυστηρα!

Για μέχρι 125χλμ την ώρα, ακόμα και σταθερά στον αυτοκινητόδρομο, δεν έχει και πολλή σημασία ο τύπος του κράνους φίλε μου.

Ούτως η άλλως οι συνδυασμοί είναι άπειροι αλλά συνήθως είναι αδύνατον να πετύχουμε τον τέλειο χωρίς ενδελεχή δοκιμή!

Θα σου έλεγα να πάρεις το πιο "ασφαλές", ανάλογα με τις πιστοποιήσεις που φέρει, από αυτά που σου αρέσουν.

basilis_k6
02/02/2024, 13:39
Καλημέρα Βασίλη, ίσως να φταίει που δεν το εξήγησα καλά οπότε ζητώ συγγνώμη.
Ψάχνω για κάτι καθημερινό αλλά και για σουκού/ταξίδια. Επειδή μπαίνω πίστα με το αυτοκίνητο (φετος ελπίζω πως θα τρέξω και στο γερμανικό πρωτάθλημα time attack) και επίσης όπως παρέθεσα με το λινκ στην Ελβετία η μεταπωλητική τιμή μιας διαιρούμενης είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα αποφάσισα να πάω σε διαιρούμενη η οποία δεν ειναι υπερβολικά ακριβή. (Αγοραζεις κατι 500ε και το πουλας 500ε αρα το χρησιμοποιήσες δωρεάν).
Οπως εξήγησα πες το κόλλημα αλλα φοραώ αποκλειστικά AStars οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός οπότε ήθελα feedback σε αυτά τα τα προιοντα που παρέθεσα στο λινκ ή εναλλακτικες επιλογές γιατι αφαινώς δεν γνωρίζω και αφεταίρου εχω tunnel vision. Καλη ωρα οπως εκανες με τα κράνη θέλω το feedback σου και στις διαιρούμενες.

Επίσης το μηχανάκι όπως και τα αυτοκίνητα μου ειναι λίζινγκ και τουλαχιστον τα αυτοκίνητα αλλαζουν καθε 1.5 χρόνο οποτε δεν πιστεύω πως θα εχω το Ζ για πάνω απο 2.5 χρόνια αρα η μεταπωλήτικη αξια των ενδυμάτων ειναι σημαντικός παράγοντας αφου δεν ξέρω σε τι κατηγορία θα παω μετα.

μην ζητας συγγνωμη
αρχικα να δεις αυτο που σου ειπα πριν, σε οσες διαιρουμενες ειχα η εχω δει, το μπουφαν δεν φοριεται σκετο. ειναι πολύ κοντο. δεν ξερω αν αυτες που κοιτας ειναι ετσι. η αλπιν ειναι πολύ καλη εταιρια αλλα πληρωνεις και λιγο ονομα. μακρια απο λευκο χρωμα, θα βαρεθεις να σκουπιζεις αιμα απο εντομα. λερωνει παρα πολυ. απεφυγε τις καμπουρες, δεν σου προσφερουν κατι εσενα και φαινεται και λιγο αστειο σε καθημερινη χρηση με 100χλμ.
κράνος ξεκινα απο nxr2 και δοκιμασε πριν παρεις. κυριως η εφαρμογη εχει σημασια. μπορει το πιο ακριβο κρανος του κοσμου να μην κανει στο δικο σου κεφάλι. τις τοπ σειρες xspirit/nxr/rpha 1 κτλ αστες απεξω, ειναι για πιστα και σκυψιμο.

TheRegulator
02/02/2024, 14:23
Για μέχρι 125χλμ την ώρα, ακόμα και σταθερά στον αυτοκινητόδρομο, δεν έχει και πολλή σημασία ο τύπος του κράνους φίλε μου.

Ούτως η άλλως οι συνδυασμοί είναι άπειροι αλλά συνήθως είναι αδύνατον να πετύχουμε τον τέλειο χωρίς ενδελεχή δοκιμή!

Θα σου έλεγα να πάρεις το πιο "ασφαλές", ανάλογα με τις πιστοποιήσεις που φέρει, από αυτά που σου αρέσουν.

Εννοείται ότι θα τσεκαριστεί η εφαρμογή πρώτα! Σχετικά με τις πιστοποιήσεις, όπως το όνομα λέει θα πρέπει να τις διαβάσω και να κανω ενα gap assessment όταν έχω χρόνο. Ακολούθως μπορώ να το μοιραστώ με τους υπόλοιπους!

TheRegulator
02/02/2024, 14:26
μην ζητας συγγνωμη
αρχικα να δεις αυτο που σου ειπα πριν, σε οσες διαιρουμενες ειχα η εχω δει, το μπουφαν δεν φοριεται σκετο. ειναι πολύ κοντο. δεν ξερω αν αυτες που κοιτας ειναι ετσι. η αλπιν ειναι πολύ καλη εταιρια αλλα πληρωνεις και λιγο ονομα. μακρια απο λευκο χρωμα, θα βαρεθεις να σκουπιζεις αιμα απο εντομα. λερωνει παρα πολυ. απεφυγε τις καμπουρες, δεν σου προσφερουν κατι εσενα και φαινεται και λιγο αστειο σε καθημερινη χρηση με 100χλμ.
κράνος ξεκινα απο nxr2 και δοκιμασε πριν παρεις. κυριως η εφαρμογη εχει σημασια. μπορει το πιο ακριβο κρανος του κοσμου να μην κανει στο δικο σου κεφάλι. τις τοπ σειρες xspirit/nxr/rpha 1 κτλ αστες απεξω, ειναι για πιστα και σκυψιμο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι πάμε για κάτι σε μαύρο για να μην λερώνει! Έχει πολλές λίμνες και πολυ μυγακι όποτε ξέρω ακριβώς τι λες!
Το NXR2 το είχα στα υπόψην όποτε πάμε δοκιμάζουμε και θα σας κρατήσω ενήμερους!

TheRegulator
10/02/2024, 23:07
Update:
Αγόρασα τα AStars GP-8 Air γάντια σήμερα

byron
11/02/2024, 08:03
αποφάσισα να πάω σε διαιρούμενη η οποία δεν ειναι υπερβολικά ακριβή. (Αγοραζεις κατι 500ε και το πουλας 500ε αρα το χρησιμοποιήσες δωρεάν).

Δεν ξέρω που ακριβώς η αξία των μεταχειρισμένων είναι ίδια με των καινούργιων αλλά εφόσον είσαι εκει, πάρε ότι πιο ποζεραδικο βρεις για να οδηγάς το Ζ με στυλ. :wlae:
VR46 apparel, Ducati Corse και τα συναφή...

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, εφόσον οι ταχύτητες είναι μέχρι 125 χλμ, δεν χρειάζεται gap assessment, ούτε swat analysis. Και με jet κρανος, μια χαρά θα είσαι.
Οποτε, ότι σου καθεται καλύτερα, και ότι θα φύγει πιο εύκολα σε 1-2 χρόνια όπως είπες.

RaGe_Raptor
11/02/2024, 08:36
σου τα γράψανε κι οι άλλοι, να σου τα πω κι εγώ.
στις διαιρούμενες το μπουφάν σκέτο είναι πολύ κοντό.
τα racing κράνη είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν "σκυφτά".
μην αγοράζεις κάτι με κύριο κριτίριο το πόσα θα πιάσει όταν θα το πουλήσεις, κοίτα να εξυπηρετεί όσο καλύτερα το σκοπό του, τη χρήση που θέλεις να του κάνεις.

stefanos
11/02/2024, 09:00
Για δροσερά κλίματα, ανάλογα και το κεφάλι βέβαια και το agv k6 θα είναι καλή λύση.
Μικρό βάρος ,κανένας θόρυβος μέχρι τα 120, καλή ορατότητα και μάλλον ζεστό.

TheRegulator
11/02/2024, 17:38
Δεν ξέρω που ακριβώς η αξία των μεταχειρισμένων είναι ίδια με των καινούργιων αλλά εφόσον είσαι εκει, πάρε ότι πιο ποζεραδικο βρεις για να οδηγάς το Ζ με στυλ. :wlae:
VR46 apparel, Ducati Corse και τα συναφή...

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, εφόσον οι ταχύτητες είναι μέχρι 125 χλμ, δεν χρειάζεται gap assessment, ούτε swat analysis. Και με jet κρανος, μια χαρά θα είσαι.
Οποτε, ότι σου καθεται καλύτερα, και ότι θα φύγει πιο εύκολα σε 1-2 χρόνια όπως είπες.


Λοιπόν πήγα στο μαγαζί που πήρα τα γάντια για να δοκιμάσω Νουμερο στα μπουφάν και να δοκιμάσει και η σύντροφος.
Ενδεικτικά για να μην νομίζετε ότι σας λέω παπαδες το Alpinestars GP Force εδώ έχει 599 φράγκα και στο FC Moto 340. Η δε διαιρούμενη στολή GP Force phantom έχει 525..

Για τα κράνη δεν θα μιλήσω είναι ακριβώς τα διπλά. Ειδικά κάτι Arai, καληνύχτα ζωή!

Θα σκάω στο γραφείο λες και πήγα για πρωινούς γύρους στην Anneau du Rhin…

Υγ εκεί με το gap assessment και το swot analysis ΔΑΚΡΥΣΑ.

TheRegulator
11/02/2024, 17:43
Για δροσερά κλίματα, ανάλογα και το κεφάλι βέβαια και το agv k6 θα είναι καλή λύση.
Μικρό βάρος ,κανένας θόρυβος μέχρι τα 120, καλή ορατότητα και μάλλον ζεστό.

Σήμερα είχα την συζήτηση για τα AGV με έλληνα φίλο εδώ που θα πάρει κ αυτός μηχανάκι (κακή επιρροή είμαι, κάνω την μαλακια εγώ πρωτος και ξαφνικά όλοι οι φίλοι μου παίρνουν Μ κομπετισιον και μηχανάκια).
Τα γουστάρω τα AGV λόγο Vale αλλά δεν πραγματικά δεν ξέρω! Θα πάω να τα δοκιμάσω αύριο γιατί με μπριζωσες! Αλλά δεν σημαίνει ότι θα πάρω ένα κράνος και τέλος.

TheRegulator
11/02/2024, 17:44
σου τα γράψανε κι οι άλλοι, να σου τα πω κι εγώ.
στις διαιρούμενες το μπουφάν σκέτο είναι πολύ κοντό.
τα racing κράνη είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν "σκυφτά".
μην αγοράζεις κάτι με κύριο κριτίριο το πόσα θα πιάσει όταν θα το πουλήσεις, κοίτα να εξυπηρετεί όσο καλύτερα το σκοπό του, τη χρήση που θέλεις να του κάνεις.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά κάτι που ξέχασα να πω είναι ότι το Ζ θα το έχω για 2.5 χρόνια μάξιμουμ. Είναι λιζινγκ και βαριέμαι εύκολα. Σκέψου ότι αλλάζω αμάξια επιδόσεων κάθε χρόνο.

DoctoR_k6
12/02/2024, 09:12
Ο,τι και να παρεις με τις ταχυτητες στην Ελβετια και τις καμερες παντου να κοβουν κ@λους δεν εχει διαφορα.
Απο το σουπερ ντουπερ αεροδυναμικο κρανος μοτοχεπε μεχρι το απλο τουρισταδικο.
Να πας καμια Γερμανια να κανεις κανα γουστο ναι.
Βεβαια ψωνιζεις και απο εκει και τελειωνεις.
Εγω θα κοιτουσα Arai/Shoei μονο...τα ακριβα προφανως!!!

Γιατι οταν εισαι στο Σουιτσερλαντ , money is not an issue.

TheRegulator
12/02/2024, 11:43
Ο,τι και να παρεις με τις ταχυτητες στην Ελβετια και τις καμερες παντου να κοβουν κ@λους δεν εχει διαφορα.
Απο το σουπερ ντουπερ αεροδυναμικο κρανος μοτοχεπε μεχρι το απλο τουρισταδικο.
Να πας καμια Γερμανια να κανεις κανα γουστο ναι.
Βεβαια ψωνιζεις και απο εκει και τελειωνεις.
Εγω θα κοιτουσα Arai/Shoei μονο...τα ακριβα προφανως!!!

Γιατι οταν εισαι στο Σουιτσερλαντ , money is not an issue.


Money is not an issue οταν υπαρχει λογος.
Οταν ενα κρανος απο αυτα των 800euro κανει οσο 10 παραγγελιες φαγητου ντελιβερι στο σπιτι καταλαβαινεις οτι τελικα το αντικειμενο που θα σου σωσει την ζωη ειναι πιο φθηνο απ οσο νομιζες! Μιλαμε για δυο Πιτσες κεμπαμπ με 2 κοακολες και 2 μεριδες πατατες x10 φορες. Γι αυτο φαινεται ψιλο περιεργο που μιλαω για 3 κρανη των 600+, 2 στολες κτλ. απλα τα κοστη εδω σε "μουδιαζουν" και οταν προκειται για κατι που εχει μεταπωλητικη αξια και παραλληλα μπορει να σου σωσει την ζωη money is not an issue indeed.

Εννοειται οτι θα ψωνισω απο Γερμανια, αλλα ο χαβαλες θα γινεται στα βουνα με 60-80χλμ κανα ταξιδι ετσι για το χαβαλε και καθημερινο commuting. Αυτη θα ειναι η ζωη του Ζ...

RaGe_Raptor
12/02/2024, 12:08
Money is not an issue οταν υπαρχει λογος.
Οταν ενα κρανος απο αυτα των 800euro κανει οσο 10 παραγγελιες φαγητου ντελιβερι στο σπιτι καταλαβαινεις οτι τελικα το αντικειμενο που θα σου σωσει την ζωη ειναι πιο φθηνο απ οσο νομιζες! Μιλαμε για δυο Πιτσες κεμπαμπ με 2 κοακολες και 2 μεριδες πατατες x10 φορες. Γι αυτο φαινεται ψιλο περιεργο που μιλαω για 3 κρανη των 600+, 2 στολες κτλ. απλα τα κοστη εδω σε "μουδιαζουν" και οταν προκειται για κατι που εχει μεταπωλητικη αξια και παραλληλα μπορει να σου σωσει την ζωη money is not an issue indeed.

Εννοειται οτι θα ψωνισω απο Γερμανια, αλλα ο χαβαλες θα γινεται στα βουνα με 60-80χλμ κανα ταξιδι ετσι για το χαβαλε και καθημερινο commuting. Αυτη θα ειναι η ζωη του Ζ...

Ε, μετά από όλα αυτά να ρωτήσω: γιατί Ζ? Χάθηκαν τα Agusta dragster?

geioann
12/02/2024, 12:27
80 ευρώ κάνουν 2 πίτσες με κόκα και πατάτες?

DoctoR_k6
12/02/2024, 13:58
Money is not an issue οταν υπαρχει λογος.
Οταν ενα κρανος απο αυτα των 800euro κανει οσο 10 παραγγελιες φαγητου ντελιβερι στο σπιτι καταλαβαινεις οτι τελικα το αντικειμενο που θα σου σωσει την ζωη ειναι πιο φθηνο απ οσο νομιζες! Μιλαμε για δυο Πιτσες κεμπαμπ με 2 κοακολες και 2 μεριδες πατατες x10 φορες. Γι αυτο φαινεται ψιλο περιεργο που μιλαω για 3 κρανη των 600+, 2 στολες κτλ. απλα τα κοστη εδω σε "μουδιαζουν" και οταν προκειται για κατι που εχει μεταπωλητικη αξια και παραλληλα μπορει να σου σωσει την ζωη money is not an issue indeed.

Εννοειται οτι θα ψωνισω απο Γερμανια, αλλα ο χαβαλες θα γινεται στα βουνα με 60-80χλμ κανα ταξιδι ετσι για το χαβαλε και καθημερινο commuting. Αυτη θα ειναι η ζωη του Ζ...

Σιγα μην μουδιαζουν εκει τα κοστη. Για εκει ειναι μια χαρα.
Τα αντιστοιχα κρανη αγοραζονται στην Ελλαδα με 3-4 φορες κατω τον μισθο του εκει...
Προφανως αν κατοικουσα/εργαζομουν Ελβετια δεν θα με απασχολουσε το κρανος και η στολη σαν κοστος.
Βεβαια εχω δει πολλα πραγματα που μπορει να τα βρεις εκει φθηνοτερα απ οτι εδω...αυτο και αν ειναι ενα θεμα.

Το προβλημα ειναι οτι μεσα στην Ελβετια με τα ορια δεν μπορεις να ευχαριστηθεις οδηγηση.




80 ευρώ κάνουν 2 πίτσες με κόκα και πατάτες?

Ευκολα. Αν εισαι τυχερος παιρνεις πιτσουλα απο αυτες τις τροχοκινουμενες καντινες που την στηνουν σε διαφορα χωρια.
Στην καλυτερη 15-18 φραγκα μια πιτσα απλη.
Οταν πηγα να παρω πιτσα με ενα ξαδερφο που μενει στην Ζυριχη εφαγα ενα σοκ...γι αυτους ειναι οκ. Αυτες ειναι οι τιμες...

byron
12/02/2024, 17:52
Υγ εκεί με το gap assessment και το swot analysis ΔΑΚΡΥΣΑ.



Και εγώ με το swAt :eek: που εγραψε το autocorrect του κινητού...



Πάντως, αυτά που σου είπα ισχύουν. Ως πρώην κάτοχος μεγάλου γυμνού, διαφορά σοβαρή στο κράνος έβλεπα στα πολλά +++ χλμ. Το RX7RR που είχα, ήταν μακράν το καλύτερο κράνος σε εφαρμογή και αεροδυναμική. Το X-Spirit II ακολουθούσε, ενώ το NXR I που είχα αγοράσει, δεν με βολέψε και πουλήθηκε σχεδόν άμεσα.

Οι παρατηρήσεις που γράφω, αφορούν ταχύτητες πάνω από 200 kmh. Στα 120 δεν νομίζω να έχεις θέμα με κανένα κράνος.

TheRegulator
12/02/2024, 19:25
Ε, μετά από όλα αυτά να ρωτήσω: γιατί Ζ? Χάθηκαν τα Agusta dragster?

35kw και ελβετικό δίπλωμα… Δυστυχώς το F3 που έβγαινε σε 35kw δεν πουλήθηκε στην Ελβετία όποτε Ζ.
Υγ το Ζ στο περφορμανς πακέτο βγαίνει 13 χιλιάρικα… άσε κλάμα. Γι αυτό λέω για 2 χρόνια γιατί πρέπει να κρατησω την συγκεκριμένη έκδοση για τοσο μέχρι να γίνει απεριόριστο!

TheRegulator
12/02/2024, 19:26
80 ευρώ κάνουν 2 πίτσες με κόκα και πατάτες?

Ναι. Αφού πληρώνεις, τον Ντελιβερα, έξτρα χρέωση καρτας, αφηνεις και τιπ, ορίστε το 80αρι..

TheRegulator
12/02/2024, 20:29
Και εγώ με το swAt :eek: που εγραψε το autocorrect του κινητού...



Πάντως, αυτά που σου είπα ισχύουν. Ως πρώην κάτοχος μεγάλου γυμνού, διαφορά σοβαρή στο κράνος έβλεπα στα πολλά +++ χλμ. Το RX7RR που είχα, ήταν μακράν το καλύτερο κράνος σε εφαρμογή και αεροδυναμική. Το X-Spirit II ακολουθούσε, ενώ το NXR I που είχα αγοράσει, δεν με βολέψε και πουλήθηκε σχεδόν άμεσα.

Οι παρατηρήσεις που γράφω, αφορούν ταχύτητες πάνω από 200 kmh. Στα 120 δεν νομίζω να έχεις θέμα με κανένα κράνος.

Το πήρα χαμπάρι ότι ήταν μαλακια του κινητού! Θα τσεκαριστουν αυτή την εβδομάδα όλα. Θα σας κρατησω ενήμερους!

TheRegulator
21/02/2024, 15:20
Update στον εξοπλισμο.

Αγορασα το Arai Profile V σε μαυρο, παραγγειλα το Shoei NXR 2 MM American Dream.
απο μπουφαν πηρα τα Dainese Racing 4 για εμενα και την συντροφο
Γαντια για την συντροφο πηρα τα Dainese Carbon 4.
Απριλιο λογω αγωνιστικων υποχρεωσεων θα βρισκομαι Γερμανια οπου θα αγορασω στολες και μποτες!

RaGe_Raptor
21/02/2024, 15:28
Update στον εξοπλισμο.

Αγορασα το Arai Profile V σε μαυρο, παραγγειλα το Shoei NXR 2 MM American Dream.
απο μπουφαν πηρα τα Dainese Racing 4 για εμενα και την συντροφο
Γαντια για την συντροφο πηρα τα Dainese Carbon 4.
Απριλιο λογω αγωνιστικων υποχρεωσεων θα βρισκομαι Γερμανια οπου θα αγορασω στολες και μποτες!

Ένα RX7 Evo θα ταίριαζε στο zx6r. Αλλά με ταχύτητες μέχρι 120 δεν έχει σημασία

TheRegulator
21/02/2024, 16:43
Ένα RX7 Evo θα ταίριαζε στο zx6r. Αλλά με ταχύτητες μέχρι 120 δεν έχει σημασία

Το σκέφτηκα αλλα μετα είδα την τιμή στην ελβετία και σταμάτησα να το σκέφτομαι :lol: ... Το καλο κράνος θα το πάρω απο Γερμανία τον Απρίλιο!
Επίσης ενα κράνος που σκέφτηκα ειναι το AStars Supertech carbon..

Αααα ξεχασα να σου πω, με κάλεσαν ηδη σε trackday οπότε καταλαβαίνεις πως θα πάει η δουλεία.. Θέλω να γίνω καφετεριάκιας και η χαρά δεν με αφήνει..

L.omerta
21/02/2024, 17:28
Update στον εξοπλισμο.

Αγορασα το Arai Profile V σε μαυρο, παραγγειλα το Shoei NXR 2 MM American Dream.
απο μπουφαν πηρα τα Dainese Racing 4 για εμενα και την συντροφο
Γαντια για την συντροφο πηρα τα Dainese Carbon 4.
Απριλιο λογω αγωνιστικων υποχρεωσεων θα βρισκομαι Γερμανια οπου θα αγορασω στολες και μποτες!

Πήρα το Dainese Racing 4 κι εγώ στην black friday την τελευταία και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Τις πλατούλες να αγοράσεις και για τους 2 και από ένα ζευγάρι αδιάβροχα να υπάρχουν. Αχρείαστα να είναι όλα!!!

TheRegulator
21/02/2024, 17:56
Πήρα το Dainese Racing 4 κι εγώ στην black friday την τελευταία και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Τις πλατούλες να αγοράσεις και για τους 2 και από ένα ζευγάρι αδιάβροχα να υπάρχουν. Αχρείαστα να είναι όλα!!!

Εννοείται ότι αγοράστηκαν και οι πλάτες! Δεν είμαστε να ρισκάρουμε σε τέτοια ηλικία! :lol:

Για αδιάβροχα δεν τρελαίνομαι γιατί δεν πρόκειται να βγαίνει το μηχανάκι αμα δίνει βροχή έστω και για λίγο.
Οι Ελβετοί ξεχνάνε πως να οδηγούν όταν βρέχει