PDA

View Full Version : Μήπως η Χόντα παράγει τις πιο ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες πλέον?



NikosBu
15/02/2024, 07:48
Καλημέρα ομάδα, όπως έχω ήδη πεί είμαι στην αναζήτηση μοτοσυκλέτας καθώς αρχές του επόμενου μήνα θα βγεί το Α δίπλωμα μου. Μετά απο κάποια Χ εμπειρία με μηχανάκια και μετά το αγαπήμενο FMX που πουλήθηκε το καλοκαίρι έλεγα να βρώ μια μηχανή τύπου Sport Touring άντε και Adv. Ψάχνω με μάνια αλλά ειδικά οι τιμές μτχ είναι λες και αγοράζω ακίνητο στον παρθενώνα ενώ οι τιμές των νέων στα περισσότερα μοντέλα πλήν china τουλάχιστον υπερτιμημένες π.χ Tracer 700, Versys 650. Μετά απο όλο το ψάξιμο που έκανα έβρισκα ελατώμματα σε όλα τα μηχανάκια όπως π.χ φτωχά περιφερειακά στο Tracer μαζί με το ιδιότροπο σασμάν του αλλά και τις βαλβίδες του Versys οι οποίες κάρφωναν ας πούμε (πιστεύω πως είναι θέμα χρήσης όμως και όχι εγοστασίου).Όσο κι αν έψαξα όμως δεν βρήκα κανένα παράπονο για Χόντα και όντας κάτοχος ενός Sh 300i 2012 μπορώ να πώ πως είμαι τρομερά ευχαριστημένος με σχολαστική συντήρηση προφανώς. Σκέφτηκα να δω νέο χόντα(εκτός απο το CBF 600 για τα πηνία του) αλλά δεν μου περισσεύει νεφρό και έχω αρχίσει πλέον να θεωρώ πως η χόντα έχει πάρει τα πράματα πιο σοβαρά και δίνει μέν ένα ακριβό αλλά παράλληλα πολύ ποιοτικό προιόν σε όλα. Δύστυχως δεν έχω 11.500 να δώσω για το μαύρο τρανσάλπ και δεν θέλω να μπλέξω με τράπεζες αλλά έχω απογοητευτεί απο θηρία όπως γιαμάχα που τα 10.000 που θα δώσει κάποιος θα είναι μόνο για ένα μοτέρ με χάλια πλαστικά. Περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας, καλά χιλιόμετρα.

Nitse3
15/02/2024, 08:47
Το μπάτζετ δεν μας είπες, υποθέτω γύρω στα 9.000; Τα Γιαμαπα δεν νομίζω να είναι τόσο μαπα πάντως. Αφού έχεις όμως στις επιλογές και το transalp γιατί δεν κοιτάς και για strom 650 ή για tiger 660 σαν εναλλακτική από versys, tracer;

NikosBu
15/02/2024, 08:53
Το μπάτζετ δεν μας είπες, υποθέτω γύρω στα 9.000; Τα Γιαμαπα δεν νομίζω να είναι τόσο μαπα πάντως. Αφού έχεις όμως στις επιλογές και το transalp γιατί δεν κοιτάς και για strom 650 ή για tiger 660 σαν εναλλακτική από versys, tracer;

Το Tiger Μου αρέσει αρκετά αλλά γενικά κρατάω μια αμυντική στάση με τους άγγλους , το vstrom σκυλί μαύρο αλλά είναι μαούνα και αρκετά άσχημο. Το μπάτζετ είναι στα 9.500 μάξ αλλά γενικά με αυτά που βλέπω και διαβάζω 10.000 για 2κίλυνδρο είναι πολλά λεφτά κατ εμέ. Γενικά να δώσει ο άλλος κάποια χρήματα αλλά όχι και για κινεζιά μοτέρ(bmw 900 xr) και γενικά μόνο η χόντα προσφέρει μια μίξη ποιότητας σε όλα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

giorgosb
15/02/2024, 09:00
Το Tiger Μου αρέσει αρκετά αλλά γενικά κρατάω μια αμυντική στάση με τους άγγλους , το vstrom σκυλί μαύρο αλλά είναι μαούνα και αρκετά άσχημο. Το μπάτζετ είναι στα 9.500 μάξ αλλά γενικά με αυτά που βλέπω και διαβάζω 10.000 για 2κίλυνδρο είναι πολλά λεφτά κατ εμέ. Γενικά να δώσει ο άλλος κάποια χρήματα αλλά όχι και για κινεζιά μοτέρ(bmw 900 xr) και γενικά μόνο η χόντα προσφέρει μια μίξη ποιότητας σε όλα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Με 9.500€ που λες, παίρνεις κούτα όποιο μεσαίο θες.. NC750X, V-Strom 650, Tracer 7, Tiger 660, Versys 650.. Απλά πάρε αυτό που σ αρέσει..

NikosBu
15/02/2024, 09:06
Με 9.500€ που λες, παίρνεις κούτα όποιο μεσαίο θες.. NC750X, V-Strom 650, Tracer 7, Tiger 660, Versys 650.. Απλά πάρε αυτό που σ αρέσει..

Αυτό το γνωρίζω αλλά αυτό που δεν μου αρέσει σε όλα πλήν του nc είναι πώς πονάνε σε θέματα τα οποία για τα χρήματα που δίνεις έπρεπε τουλάχιστον να είναι σε ένα αξιόλογο επίπεδο. Δε ζητάω να έχει τα πλαστικά του τρανσάλπ αλλά γενικά αν το nc μου έκανε κλίκ κυρίως λόγω Χόντα, θα το έπαιρνα και θα ήμουν πολύ σίγουρος σε σχέση με τα φθηνά πλαστικά και τις εκπτώσεις που έχουν γίνει στις υπόλοιπες(tracer,versys) επίσης το tracer Κοπανάει περισσότερο απο το παλιό μου FMX κάτι που για κοντά 10.000 θεωρώ κακόγουστο αστείο. Ακόμα και στο vstrom υπάρχει έκπτωση στο πολύ μέτριο design του.

katsar
15/02/2024, 09:07
Τι σημασία έχει αν είναι 2κ στην αναλογία με τα χρήματα;
Τα πανάκριβα Bmw/Ducati π.χ 2κ δεν είναι;
Συμφωνώ με τον giorgosb,απλά αγοράζεις αυτό που σου αρέσει ή χρειάζεσαι.Φτωχά περιφερειακά στο Tracer τι εννοείς;
Το νέο versys δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα με τις βαλβίδες του, είναι και όμορφο.
Νο στρες, πήγαινε κάνε δοκιμή όποια μπορείς και σου αρέσουν και καλές βόλτες !!!

NikosBu
15/02/2024, 09:10
Τι σημασία έχει αν είναι 2κ στην αναλογία με τα χρήματα;
Τα πανάκριβα Bmw/Ducati π.χ 2κ δεν είναι;
Συμφωνώ με τον giorgosb,απλά αγοράζεις αυτό που σου αρέσει ή χρειάζεσαι.Φτωχά περιφερειακά στο Tracer τι εννοείς;
Το νέο versys δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα με τις βαλβίδες του, είναι και όμορφο.
Νο στρες, πήγαινε κάνε δοκιμή όποια μπορείς και σου αρέσουν και καλές βόλτες !!!

Το tracer έχει κακής ποιότητας πλαστικά και χειρηστήρια κάπως φθηνά, το versys είναι σε αρκετά καλύτερη μοίρα απλά λίγο πιο ψόφιο που θεωρώ ότι η δουλειά του θα γίνει παρ αυτά. Ακόμα τα μάτ χρώματα που αποφάσισε η γιαμάχα να βάλει στο Tracer σε 2-3 χρόνια αν δεν είσαι ψείρας υπάρχει πιθανότητα να ασπρίσουν απο το κακό τους.:D

NikosBu
15/02/2024, 09:11
Επίσης αυτά ναι μέν είναι 2κ αλλά δίνουν ένα καλύτερο σύνολο - στήσιμο με πιρούνια και αναρτήσεις ενώ τα πλαστικά τους τουλάχιστον είναι πολύ καλής ποιότητα.

sam4g
15/02/2024, 09:22
Να πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη. Από αυτά που έχουν αναφερθεί θα απέκλεια πρώτο πρώτο το Tracer. Καλό μοτέρ, αλλά το σύνολο δεν αξίζει τα λεφτά του. Πολύ χαμηλή ποιότητα. Ο τίγρης μου αρέσει αρκετά από κοντά (ενώ στις φωτό δεν μου γέμιζε το μάτι), αλλά και αυτό θα το απέκλεια, επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου τους άγγλους. Πόσο δε, μάλλον, την εδώ αντιπροσωπεία.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα. Versys πολύ καλό σύνολο. Θεωρώ ότι θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσίασαν κάποια μοντέλα με τις βαλβίδες. Κατά τ΄ άλλα καινούρια σχετικά αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, ελπίζω να ξαναφέρει την Kawasaki στα επίπεδα που ήταν τον παλιό καλό καιρό.

V-Strom 650. Τίμιο ξύλο.

NC750X (είμαι και κάτοχος). Μπορείς να διαβάσεις το review που του έχω κάνει μετά από 10000χλμ και θα πάρεις μια άποψη.

NikosBu
15/02/2024, 09:29
Να πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη. Από αυτά που έχουν αναφερθεί θα απέκλεια πρώτο πρώτο το Tracer. Καλό μοτέρ, αλλά το σύνολο δεν αξίζει τα λεφτά του. Πολύ χαμηλή ποιότητα. Ο τίγρης μου αρέσει αρκετά από κοντά (ενώ στις φωτό δεν μου γέμιζε το μάτι), αλλά και αυτό θα το απέκλεια, επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου τους άγγλους. Πόσο δε, μάλλον, την εδώ αντιπροσωπεία.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα. Versys πολύ καλό σύνολο. Θεωρώ ότι θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσίασαν κάποια μοντέλα με τις βαλβίδες. Κατά τ΄ άλλα καινούρια σχετικά αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, ελπίζω να ξαναφέρει την Kawasaki στα επίπεδα που ήταν τον παλιό καλό καιρό.

V-Strom 650. Τίμιο ξύλο.

NC750X (είμαι και κάτοχος). Μπορείς να διαβάσεις το review που του έχω κάνει μετά από 10000χλμ και θα πάρεις μια άποψη.

Τα ίδια λέμε ακριβώς φίλε μου, αυτο με την καβασακι ήταν θέμα όταν πιεζόταν απο την χρήση των αναβατών κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό όταν πίνεις κάθε μέρα το μηχανάκι. Το μοτέρ του Triumph είναι 3κ και αξιόπιστο αλλά με φοβίζουν τα ηλεκτρολογικά που παρουσιάζει που και πού. Μακάρι να έβρισκα κάτι αξιόλογο σε Tracer 9 αλλά μάλλον τα παιδιά νομίζουν πως έχουν κάνει επένδυση και το πουλάνε κοντά στην τιμή που είχε κούτα:a014:. Τρομερά αξιόλογο το Transalp αλλά αρκετά χρήματα δυστυχώς. Σκεφτόμουν ακόμα να αγοράσω το cbr2023 μτχ με 12.000 για καθημερινό όχι πάνω απο 100 χλμ την βδομάδα δηλαδή αλλά φοβάμαι πως θα θέλω γερανό να με κατεβάσει μετα την λόρδωση που θα πάθω στο 1.85 ύψος :D

harris_x
15/02/2024, 09:44
ρε παιδιά, όσοι λέτε για την Triumph, είχατε ποτέ μηχανάκι αυτής της μάρκας και σας έβγαλε ζημιές, ή μιλάτε διαισθητικά

sam4g
15/02/2024, 09:59
Δεν είχα ποτέ αλλά διαβάζω στα fora διάφορα προβληματάκια που βγάζουν κατά καιρούς, κυρίως, μικροθέματα που εμένα προσωπικά με χαλάνε.

Δε μιλάω για χοντρά όπως https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161119&highlight=Tiger+1200+%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1

harris_x
15/02/2024, 10:03
Δεν είχα ποτέ αλλά διαβάζω στα fora διάφορα προβληματάκια που βγάζουν κατά καιρούς, κυρίως, μικροθέματα που εμένα προσωπικά με χαλάνε.

Δε μιλάω για χοντρά όπως https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161119&highlight=Tiger+1200+%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1

και αυτά τα προβληματάκια είναι τέτοια που δεν εμφανίζονται στις Ιαπωνικές μάρκες;

NikosBu
15/02/2024, 10:14
και αυτά τα προβληματάκια είναι τέτοια που δεν εμφανίζονται στις Ιαπωνικές μάρκες;

Γενικά το πιο τρανταχτό που άκουσα για ιάπωνα της πιο σύγχρονης ιστορίας ήταν το βολάν του FZ1. Προφανώς όλο και κάτι θα μου ξεφεύγει αλλά η σύγκριση ευρωπαικών με ιαπωνικών είναι λίγο δυσανάλογη για τα δεδομένα της Ελλάδας στην οποία οι πιο πολλοί δεν έχουν δυνατότητα ούτε 10.000 να δώσουν λόγω της κατάστασης. Προτιμούμε δηλαδή να αγοράσουμε κάτι που δεν έχει μπρεμπο μπροστά και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις παντού αλλά θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο σε πολλά περισσότερα. Δεν θεωρώ πως είναι θέμα ταμπού αλλά και θέμα ρεαλιστικότητας ως πρός την ποιότητα των ιαπώνω στο μοτέρ που βγάζουν σε σχέση με τους ευρωπαίους. Επίσης μιλάμε για μια μηχανή που κοστίζει περισσότερο απο 20.000 οπότε προφανώς και είναι ανεπίτρεπτη μια τέτοια βλάβη σε ολόκληρο το καπάκι του μοτέρ στο 1200αρι.

PaNick67
15/02/2024, 10:32
ρε παιδιά, όσοι λέτε για την Triumph, είχατε ποτέ μηχανάκι αυτής της μάρκας και σας έβγαλε ζημιές, ή μιλάτε διαισθητικά

Κοιταξε και μονο η υπαρξη ενος συνεργειου οπου θα πρεπει να τρεχεις καθε φορα που κατι θα κανει τσικι τσικι, κατι αναψε και εσβησε, καποια απορια δημιουργηθηκε, κλπ, το κανει τουλαχιστον μη πρακτικο, εκτος αν μενεις κοντα

Μετα ηταν ενας τυπος που ειχε γραψει για κακη σταση της αντιπροσωπειας με ενα μεγαλο τουρινγκ 1200, δεν θυμαμαι μονο αν το ειχα διαβασει εδω ή αλλου. Κι εδω εχει αρκετα θεματα το φορουμ με προβληματακια ή και μεγαλυτερα ( αν και πολλοι μπαινουν στην διαδικασια να γραψουν σε φορουμ μονο οταν κατι δεν παει καλα )

Την καλη εισαγωγικη την θες στα ζορια οχι για λαδια, φιλτρα αντε και καμια μανετα ή πλαστικο.

Εκει λοιπον η BMW εχει πολυ καλο ονομα οπως κι η ΚΤΜ ενω οι Ιαπωνες, ετσι κι ετσι.


Στον νηματοθετη θα πω οτι αν αυτο που γουσταρει πιο πολυ ειναι ενα μαυρο Transalp να κανει υπομονη μεχρι να μαζεψει το χιλιαρικο που τον χωριζει απο το ονειρο και να το παρει. Η μηχανη ειναι πρωτα απο ολα κ@υλα και συναισθημα, οχι λογικη. Αν παρεις οτιδηποτε αλλο μια βδομαδα, ενα μηνα μετα θα σταματας στο φαναρι κι αντι να χαιδευεις την μηχανη σου θα κοιτας το μαυρο Transalp που ειναι διπλα

CorpseAlive
15/02/2024, 10:39
Το Tiger Μου αρέσει αρκετά αλλά γενικά κρατάω μια αμυντική στάση με τους άγγλους , το vstrom σκυλί μαύρο αλλά είναι μαούνα και αρκετά άσχημο. Το μπάτζετ είναι στα 9.500 μάξ αλλά γενικά με αυτά που βλέπω και διαβάζω 10.000 για 2κίλυνδρο είναι πολλά λεφτά κατ εμέ. Γενικά να δώσει ο άλλος κάποια χρήματα αλλά όχι και για κινεζιά μοτέρ(bmw 900 xr) και γενικά μόνο η χόντα προσφέρει μια μίξη ποιότητας σε όλα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

:lol::lol:

NikosBu
15/02/2024, 10:42
Κοιταξε και μονο η υπαρξη ενος συνεργειου οπου θα πρεπει να τρεχεις καθε φορα που κατι θα κανει τσικι τσικι, κατι αναψε και εσβησε, καποια απορια δημιουργηθηκε, κλπ, το κανει τουλαχιστον μη πρακτικο, εκτος αν μενεις κοντα

Μετα ηταν ενας τυπος που ειχε γραψει για κακη σταση της αντιπροσωπειας με ενα μεγαλο τουρινγκ 1200, δεν θυμαμαι μονο αν το ειχα διαβασει εδω ή αλλου. Κι εδω εχει αρκετα θεματα το φορουμ με προβληματακια ή και μεγαλυτερα ( αν και πολλοι μπαινουν στην διαδικασια να γραψουν σε φορουμ μονο οταν κατι δεν παει καλα )

Την καλη εισαγωγικη την θες στα ζορια οχι για λαδια, φιλτρα αντε και καμια μανετα ή πλαστικο.

Εκει λοιπον η BMW εχει πολυ καλο ονομα οπως κι η ΚΤΜ ενω οι Ιαπωνες, ετσι κι ετσι.


Στον νηματοθετη θα πω οτι αν αυτο που γουσταρει πιο πολυ ειναι ενα μαυρο Transalp να κανει υπομονη μεχρι να μαζεψει το χιλιαρικο που τον χωριζει απο το ονειρο και να το παρει. Η μηχανη ειναι πρωτα απο ολα κ@υλα και συναισθημα, οχι λογικη. Αν παρεις οτιδηποτε αλλο μια βδομαδα, ενα μηνα μετα θα σταματας στο φαναρι κι αντι να χαιδευεις την μηχανη σου θα κοιτας το μαυρο Transalp που ειναι διπλα

Συμφωνώ σχετικά με αυτο που λές για τις αντιπροσωπείες και ομολογώ πως δεν γνώριζα κάτι σχετικά με την Bmw καθώς την θεωρώ φάουλ μετα την κίνηση με την κίνα που έκανε καθώς και για την αύξηση των τιμών που πραγματοποίησε για σχετικά μέτριες θα έλεγε κάποιος μοτοσυκλέτες(εξαρτάται το τι ζητάει ο καθένας). Το απόλυτο όνειρο είναι το Tracer 900 που δεν είμαι σε θέση να αγοράσω ειδικά τώρα που όπως έμαθα απο την Yamaha θα ανέβει η τιμή του. Δεν θα με χαρακτ'ηριζα χοντάκια αλλά καταλήγω πως δεν κοροιδεύουν τον καταναλωτή βάζοντας φθηνά πράματα πάνω ενώ παραλληλα ζητάνε τρελά ποσά για το προιόν τους. Όσο για θέμα αξιοπιστίας δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι.

NikosBu
15/02/2024, 10:45
:lol::lol:

Ξέρω πως θα μου πείς οτι περνάει τέστ στο βερολίνο κλπ αλλά και πάλι εγω προσωπικά δεν θα μπορούσα να δώσω 14.000 για μια μοτοσυκλέτα επειδή έχει αυτοκόλλητα BMW και μοτέρ απο νούντλς.:D. Σίγουρα δεν τα αφήνει στην τύχη τους η BMW όπως είπα αλλά δεν δέχομαι για τα μεγάλα μοντέλα να λένε πάνω Assembled in china. Η χόντα γνωρίζω πως πήγε ιταλία για αρκετά μοντέλα της αλλά η συγκεκριμένη χώρα έχει τεχνογνωσία 100 χρόνια σε αντίθεση με την κίνα.

harris_x
15/02/2024, 10:48
να υποθέσω ότι δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά μου :confused:

NikosBu
15/02/2024, 10:50
να υποθέσω ότι δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά μου :confused:

Απάντησα χετικά με το fz1 και το βολάν του μετα απο κάποια χιλιόμετρα αλλά όχι κατάσταση σαν αυτη με το 1200 αρι του μέλους ούτε τον φόβο με τα ηλεκτρολογικά. Δόξα τον θεό το 12 ετών χόντα μου σαν καινούργιο είναι με όλες τις λάμπες της μάνας του. Καλή χρυσή η Triumph αλλά δεν παύει να ανησυχεί στον τομέα των ηλεκτρολογικών που βγάζαν αρκετά συχνά σε αντίθεση με τα ιαπωνικά.Επίσης όταν δίνει 20.000αρικά ο άλλος περιμένει να είναι όλα όπως πρέπει φυσικά και όχι να βγαίνει κερατάς και δαρμένος με προβλήματα στον μήνα. Δηλαδή σε 5 χρόνια τι θα γίνει θα το μαζεύει απο το πάτωμα?:D. Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο ότι στους δρόμους το 70% των μοτοσυκλετών που κυκλοφορεί κανονικά απο το 1990 είναι ιαπωνικά. Παίζει ρόλο φυσικά η χρήση αλλά καλώς η κακώς μιλάμε για αντοχή και αξιοπιστία.

sam4g
15/02/2024, 10:52
και αυτά τα προβληματάκια είναι τέτοια που δεν εμφανίζονται στις Ιαπωνικές μάρκες;

Μπορεί κάποια Ιαπωνικά να εμφανίζουν. Το θέμα είναι το ποσοστό που συναντάς θέματα με βλάβες στα διάφορα fora. Δεν είμαι Japanάκιας. Την άποψη μου λέω με βάση αυτά που διαβάζω.

Με βάση αυτή την άποψη, εγώ προσωπικά αν είχα 10000 να ξοδέψω για μηχανή, για καθημερινή χρήση (βρέχει-χιονίζει) θα έπαιρνα Japan. Αν ήθελα μηχανή για τις βόλτες μου τα ΣΚ, θα έπαιρνα ΚΤΜ, BMW, Aprilia, Ducati (αλλά εκεί δεν θα μου έφταναν τα 10000 για καινούριο).

Τώρα να πας να δώσεις 10000 για φθηνή απομίμηση του Tiger 1050 το θεωρώ λάθος αγορά. (Προσωπική άποψη)

harris_x
15/02/2024, 10:52
Απάντησα χετικά με το fz1 και το βολάν του μετα απο κάποια χιλιόμετρα αλλά όχι κατάσταση σαν αυτη με το 1200 αρι του μέλους ούτε τον φόβο με τα ηλεκτρολογικά. Δόξα τον θεό το 12 ετών χόντα μου σαν καινούργιο είναι με όλες τις λάμπες της μάνας του. Καλή χρυσή η Triumph αλλά δεν παύει να ανησυχεί στον τομέα των ηλεκτρολογικών που βγάζαν αρκετά συχνά σε αντίθεση με τα ιαπωνικά.

προσωπική εμπειρία;

NikosBu
15/02/2024, 10:58
προσωπική εμπειρία;

Δεν μου έχουν εμπνεύσει ποτέ εμπιστοσύνη οι ευρωπαίοι για να αγοράσω μοτοσυκλέτας τους όσο κι αν τις γουστάρω, η εμπειρία μου όμως με 2 χόντα μτχ ήταν και συνεχίζεςι να είναι άψογη(μη το ματιάσω). Βmw φίλου πάντως τον είχε κάνει κολλητό με τον ηλεκτρολόγο και όλο του το σόι αντάμα. Ο φίλος 57 ετών τότε και δεν της έκανε καν χιλιόμετρα οι βλάβες αφορούσαν ABS, εγκέφαλο και άλλα που δεν θυμάμαι πλέον. Και ήταν μοντέλο του 2010 το 850R μου φαίνεται. Είχε πάλι καλά το χόντα στίντ του 1996 και ακόμα πάει το σκυλί, ούτε αυτό είναι τυχαίο:D.

CorpseAlive
15/02/2024, 10:58
Ξέρω πως θα μου πείς οτι περνάει τέστ στο βερολίνο κλπ αλλά και πάλι εγω προσωπικά δεν θα μπορούσα να δώσω 14.000 για μια μοτοσυκλέτα επειδή έχει αυτοκόλλητα BMW και μοτέρ απο νούντλς.:D. Σίγουρα δεν τα αφήνει στην τύχη τους η BMW όπως είπα αλλά δεν δέχομαι για τα μεγάλα μοντέλα να λένε πάνω Assembled in china. Η χόντα γνωρίζω πως πήγε ιταλία για αρκετά μοντέλα της αλλά η συγκεκριμένη χώρα έχει τεχνογνωσία 100 χρόνια σε αντίθεση με την κίνα.

Είχα την ίδια οπτική σε αυτό .
Δεν την έχω πλέον.
Η BMW μπορεί να έχει πολλά θέματα.
Το βασικό της δεν είναι αυτό.
Η ποιότητα της μηχανής Overall (αν εξαιρέσεις το κεντρικό σταντ που παίζει να έιμαι και ο μόνος που του έχει συμβεί ) είναι ακραία.
Το μόνο που έχω δει σε αντίστοιχη ποιότητα από κοντά είναι το Moto Guzzi Mandello ούτε καν η Ducati 950 Multi δεν μου ενέπνευσε τόση ποιότητα στα πλαστικά κλπ μέρη. (Άσχετο που είναι και αυτή ΜΗΧΑΝΑΡΑ) .
Το πρόβλημα στο 900 XR τώρα είναι ότι για εμένα είναι μικροκαμωμένη μηχανή και ότι πάει να πουλήσει ότι είναι τσαμπουκαλού (γκάζι) αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο.
Με λίγα λόγια το XR είναι για κάποιον που θέλει να φαίνεται γρήγορος χωρίς πραγματικά να είναι.



Στον προσανατολισμό σου θα κοίταγα είτε το Triumph 660 είτε το Tracer 7 (Που δεν μου αρέσει αλλά Whatever γούστα είναι αυτά)
Όλες οι μάρκες που κοιτάς είναι πάνω ράφι επομένως μη φαντάζεσαι ότι θα βρεις σοβαρές διαφορές στα μεσαία τους μοντέλα.


Υ.γ. 1 το μοτέρ συναρμολογείται στην Loncin με πρώτες ύλες από την ΒΜW και προφανώς όλη την επίβλεψη της.
Υ.γ. 2 η μοτό είναι Made in Germany.

harris_x
15/02/2024, 11:01
κοιτάξτε, είχα για 2 χρόνια το hornet του 2005 και μου έβγαλε, πηνία και μετά ανορθωτή.
Αυτές τις δύο ζημιές και μόνο, μου έβγαλε και το daytona 675 που είχα απο το 2008 έως το 2013, ενώ το 2o daytona 675 που το είχα απο το 2015 έως το 2023, δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Καλό θα ήταν να μην εκφραζόμαστε αν δεν έχουμε ιδία άποψη γιατι αυτά που διαβάζουμε στα forum δεν είναι όλα όσα προκύπτουν. Υπάρχει μεγάλη μερίδα κόσμου που απλά όταν χαλάσει το honda/yamaha/κλπ, δεν το γράφουν. Αντίθετα γίνεται μεγάλος ντόρος όταν χαλάσει κάποιο ευρωπαϊκό.

Αυτό μόνο που μπορώ να δεχθώ από όσα αναφέρθηκαν, είναι το θέμα των συνεργείων που είναι λίγα.

NikosBu
15/02/2024, 11:02
Είχα την ίδια οπτική σε αυτό .
Δεν την έχω πλέον.
Η BMW μπορεί να έχει πολλά θέματα.
Το βασικό της δεν είναι αυτό.
Η ποιότητα της μηχανής Overall (αν εξαιρέσεις το κεντρικό σταντ που παίζει να έιμαι και ο μόνος που του έχει συμβεί ) είναι ακραία.
Το μόνο που έχω δει σε αντίστοιχη ποιότητα από κοντά είναι το Moto Guzzi Mandello ούτε καν η Ducati 950 Multi δεν μου ενέπνευσε τόση ποιότητα στα πλαστικά κλπ μέρη. (Άσχετο που είναι και αυτή ΜΗΧΑΝΑΡΑ) .
Το πρόβλημα στο 900 XR τώρα είναι ότι για εμένα είναι μικροκαμωμένη μηχανή και ότι πάει να πουλήσει ότι είναι τσαμπουκαλού (γκάζι) αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο.
Με λίγα λόγια το XR είναι για κάποιον που θέλει να φαίνεται γρήγορος χωρίς πραγματικά να είναι.



Στον προσανατολισμό σου θα κοίταγα είτε το Triumph 660 είτε το Tracer 7 (Που δεν μου αρέσει αλλά Whatever γούστα είναι αυτά)
Όλες οι μάρκες που κοιτάς είναι πάνω ράφι επομένως μη φαντάζεσαι ότι θα βρεις σοβαρές διαφορές στα μεσαία τους μοντέλα.


Υ.γ. 1 το μοτέρ συναρμολογείται στην Loncin με πρώτες ύλες από την ΒΜW και προφανώς όλη την επίβλεψη της.
Υ.γ. 2 η μοτό είναι Made in Germany.

Καταλαβαίνω προφανώς και υπάρχουν μεμονομένα περιστατικά αλλά δεν σου ξενίζει λίγο ας πούμε πως τόσα λεφτά και δεν είναι εξ ολοκλήρου made in Germany έστω. Τρανταχτό παράδειγμα Tracer 700 τα πλαστικά του στην Γαλλία (Motobecane) και είναι για φούντο όπως και η βαφή του.

CorpseAlive
15/02/2024, 11:09
Καταλαβαίνω προφανώς και υπάρχουν μεμονομένα περιστατικά αλλά δεν σου ξενίζει λίγο ας πούμε πως τόσα λεφτά και δεν είναι εξ ολοκλήρου made in Germany έστω. Τρανταχτό παράδειγμα Tracer 700 τα πλαστικά του στην Γαλλία (Motobecane) και είναι για φούντο όπως και η βαφή του.

Ξαναλέω μου είχε ξενίσει αλλά η Aftersale κάλυψη που προσφέρει η BMW σε συνδυασμό με τα 5 χρόνια εγγύησης με κάνουν να το ξεχνάω έντονα.

Μία αβαρία είχα και σε 1,5-2 εβδομάδες είχαν επιβεβαιώσει την κάλυψη από εγγύηση, παραγγελθεί, παραδοθεί και είχαν τοποθετηθεί πάνω στην μηχανή τα νέα.
Αυτό θεωρώ ότι δεν παίζει εύκολα σε άλλη μάρκα και αυτό τελικά πληρώνεις.

telegonos
15/02/2024, 11:24
να υποθέσω ότι δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά μου :confused:

Ειχα εγώ. Το πρώην δικό σου.

Τι ωραία που είχα περάσει όπως το έφερνα από Κατερίνη. Στο μνημείο του λεονάιντας, δεν ξαναπήρε, είχε αδειάσει πλήρως η μπαταρία, κι ευτυχώς είχα δεύτερη μπαταρία και φίλο στην Λαμία να μου φορτίσει την πρώτη, ενώ αποσύνδεσα φώτα και ότι είχε κατανάλωση. Και στην Θήβα, ξανά αλλαγή μπαταρίας στην γέφυρα πάνω από τους γύφτους, για να φτάσω τελικά Μεσόγεια, κρατώντας το γκάζι ανοικτό στο διόδιο στην αττική οδό μην σβήσει.

Ωραίο ήχο είχε πάντως, ειδικά στα κατεβάσματα έκανε σαν 917Κ

Το στριτριπλ που είχα πάντως, πλην ανόρθωσης που αλλάχθηκε από το εργοστάσιο δεν έκανε κιχ, και με γύρισε σε όλη την Ελλάδα.

NikosBu
15/02/2024, 11:32
Ειχα εγώ. Το πρώην δικό σου.

Τι ωραία που είχα περάσει όπως το έφερνα από Κατερίνη. Στο μνημείο του λεονάιντας, δεν ξαναπήρε, είχε αδειάσει πλήρως η μπαταρία, κι ευτυχώς είχα δεύτερη μπαταρία και φίλο στην Λαμία να μου φορτίσει την πρώτη, ενώ αποσύνδεσα φώτα και ότι είχε κατανάλωση. Και στην Θήβα, ξανά αλλαγή μπαταρίας στην γέφυρα πάνω από τους γύφτους, για να φτάσω τελικά Μεσόγεια, κρατώντας το γκάζι ανοικτό στο διόδιο στην αττική οδό μην σβήσει.

Ωραίο ήχο είχε πάντως, ειδικά στα κατεβάσματα έκανε σαν 917Κ

Το στριτριπλ που είχα πάντως, πλην ανόρθωσης που αλλάχθηκε από το εργοστάσιο δεν έκανε κιχ, και με γύρισε σε όλη την Ελλάδα.

Γενικά αναγνωρίζω τον 3κιλ κινητήρα της Triumph και είναι αξιόπιστος τώρα για τα ηλεκτρολογικά της έχουν γίνει εκπτώσεις δυστυχώς.

karellen
15/02/2024, 11:44
Το να ζητάς να σου πουν οι άλλοι τι μηχανάκι να πάρεις μου ακούγεται κάπως, τη στιγμή που δεν έχεις καν κατασταλάξει σε 2-3 μοντέλα έστω.
Θεωρώ ότι πιο πολύ θα μπερδευτείς με τις γνώμες των άλλων,δεδομένου ότι βάζεις πολλούς παράγοντες στην εξίσωση που οι μισοί δεν ισχύουν (βαλβίδες που κάρφωναν σε μερικά μοντέλα 1ης γεννεάς-κινέζικα bmw κ.ο.κ).

NikosBu
15/02/2024, 11:58
Το να ζητάς να σου πουν οι άλλοι τι μηχανάκι να πάρεις μου ακούγεται κάπως, τη στιγμή που δεν έχεις καν κατασταλάξει σε 2-3 μοντέλα έστω.
Θεωρώ ότι πιο πολύ θα μπερδευτείς με τις γνώμες των άλλων,δεδομένου ότι βάζεις πολλούς παράγοντες στην εξίσωση που οι μισοί δεν ισχύουν (βαλβίδες που κάρφωναν σε μερικά μοντέλα 1ης γεννεάς-κινέζικα bmw κ.ο.κ).

Δεν ζητάω γνώμη για αγορά αλλά γνώμη γενικότερα στο θέμα της ανόδου των τιμών και ταυτόχρονα στην πτώση της ποιότητας τιμής σε μηχανές οι οποίες κοστίζουν 10.000.

giorgosb
15/02/2024, 12:08
Δεν ζητάω γνώμη για αγορά αλλά γνώμη γενικότερα στο θέμα της ανόδου των τιμών και ταυτόχρονα στην πτώση της ποιότητας τιμής σε μηχανές οι οποίες κοστίζουν 10.000.

Και το πιτόγυρο πριν 4 χρόνια είχε 1,80€ και τώρα έχει 3,50€.. Όλα έχουν πάρει πάνω ανεξαιρέτως. Αλλά αν χρειάζομαι μηχανάκι για την καθημερινή μου μετακίνηση, τι να κάνω, θα τα σκάσω (αν τα έχω)..

billy84
15/02/2024, 12:12
Καλημέρα ομάδα, όπως έχω ήδη πεί είμαι στην αναζήτηση μοτοσυκλέτας καθώς αρχές του επόμενου μήνα θα βγεί το Α δίπλωμα μου. Μετά απο κάποια Χ εμπειρία με μηχανάκια και μετά το αγαπήμενο FMX που πουλήθηκε το καλοκαίρι έλεγα να βρώ μια μηχανή τύπου Sport Touring άντε και Adv. Ψάχνω με μάνια αλλά ειδικά οι τιμές μτχ είναι λες και αγοράζω ακίνητο στον παρθενώνα ενώ οι τιμές των νέων στα περισσότερα μοντέλα πλήν china τουλάχιστον υπερτιμημένες π.χ Tracer 700, Versys 650. Μετά απο όλο το ψάξιμο που έκανα έβρισκα ελατώμματα σε όλα τα μηχανάκια όπως π.χ φτωχά περιφερειακά στο Tracer μαζί με το ιδιότροπο σασμάν του αλλά και τις βαλβίδες του Versys οι οποίες κάρφωναν ας πούμε (πιστεύω πως είναι θέμα χρήσης όμως και όχι εγοστασίου).Όσο κι αν έψαξα όμως δεν βρήκα κανένα παράπονο για Χόντα και όντας κάτοχος ενός Sh 300i 2012 μπορώ να πώ πως είμαι τρομερά ευχαριστημένος με σχολαστική συντήρηση προφανώς. Σκέφτηκα να δω νέο χόντα(εκτός απο το CBF 600 για τα πηνία του) αλλά δεν μου περισσεύει νεφρό και έχω αρχίσει πλέον να θεωρώ πως η χόντα έχει πάρει τα πράματα πιο σοβαρά και δίνει μέν ένα ακριβό αλλά παράλληλα πολύ ποιοτικό προιόν σε όλα. Δύστυχως δεν έχω 11.500 να δώσω για το μαύρο τρανσάλπ και δεν θέλω να μπλέξω με τράπεζες αλλά έχω απογοητευτεί απο θηρία όπως γιαμάχα που τα 10.000 που θα δώσει κάποιος θα είναι μόνο για ένα μοτέρ με χάλια πλαστικά. Περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας, καλά χιλιόμετρα.



Ο τίτλος είναι κάπως παραπλανητικός καθώς τη σημερινή εποχή δε μπορούμε να συζητάμε για το αν η οποιαδήποτε εταιρεία βγάζει ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες. Κάθε σύγχρονη μοτοσυκλέτα είναι ολοκληρωμένη στην κατηγορία της και υπάρχουν αμέτρητες επιλογές για όλα τα γούστα, που φυσικά κάποτε δεν υπήρχαν.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε αξιοπιστία και εκπτώσεις σε υλικά από όλους τους κατασκευαστές σε διάφορα σημεία. Η Honda σίγουρα σε κομβικούς τομείς δεν κάνει εκπτώσεις αλλά και αυτή κάνει τις φθήνιες της σε ορισμένα σημεία, κάτι απόλυτα λογικό κατά τη γνώμη μου. Άλλες εταιρείες στοχεύουν στις επιδόσεις οπότε μοιραία η αξιοπιστία μπαίνει σε 2η μοίρα. Άλλες βρίσκονται κάπου στη μέση. Το παν είναι η χρήση που θα κάνεις και το πόσα χρόνια θα κρατήσεις τη μοτοσυκλέτα. Αν δε γράφεις σοβαρά χιλιόμετρα, μικρή σημασία έχει τι θα επιλέξεις. Πιθανότατα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα ή θα έχεις ελάχιστα.

Επιπλέον, να έχεις υπόψιν σου ότι πάντα υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Δηλαδή ναι μεν το Yamaha έχει ψιλοχάλια πλαστικά όπως λες, αλλά αν πέσεις θα σου κοστίσει το μισό συγκριτικά με ένα Honda που μπορεί να το έχεις 200.000km και να φαίνεται λες και έχει 40.000km. Η καλή συναρμογή και ποιότητα πλαστικών προϋποθέτει μελέτη, ανθεκτικές εσωτερικές πανάκριβες βάσεις πλαστικών κλπ κλπ. Όλα αυτά τα πληρώνεις ή θα τα πληρώσεις αν χρειαστεί αδρά, δεν είναι τζάμπα.;)

PaNick67
15/02/2024, 12:15
Δεν ζητάω γνώμη για αγορά αλλά γνώμη γενικότερα στο θέμα της ανόδου των τιμών και ταυτόχρονα στην πτώση της ποιότητας τιμής σε μηχανές οι οποίες κοστίζουν 10.000.

Αν ζητας αυτο τοτε την καλυτερη ποιοτητα στα λεφτα σου την παιρνες σε ευρωπαικο. Ειναι πιο προσεγμενα σε πλαστικα, βαφη, φινιρισμα, αυτο που λενε απτη ποιοτητα. Φορουν και καλυτερα περιφεριακα γενικα.


Να στο πω και αλλιως, ειχα Honda Africa Twin 750 για 11 χρονια και 120.000χλμ που μου εβγαλε δυο φορες ανορθωτη και μια μπαταρια, την πρωτη στα 4 και την δευτερη στα 10 χρονια, μεχρι που βγηκε ολικη απο τροχαιο.

Αφου εγινα καλα πηρα ενα Aprilia Sportcity 250 με το οποιο περασα 14 χρονια και 65Κ χλμ. Στα πρωτα 11 το σκουτερακι δεν ειχε καψει ουτε λαμπα, δεν ειχε παει ουτε μια φορα στο συνεργειο εκτακτως, μονο για τα σερβις του. Μετα εβγαλε 3 καλες βλαβες σε 2 χρονια αλλα ηταν φυσιολογικο. Οταν γερναει ενα οχημα βγαζει βλαβες.

Σε συγκριση με το Aprilia ομως το Honda ηταν λιγοτερο αξιοπιστο αλλα ταξεις μεγεθους πιο απολαυστικο αφου με γυρισε σε Ελλαδα κι εξωτερικο.

NikosBu
15/02/2024, 12:15
Ο τίτλος είναι κάπως παραπλανητικός καθώς τη σημερινή εποχή δε μπορούμε να συζητάμε για το αν η οποιαδήποτε εταιρεία βγάζει ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες. Κάθε σύγχρονη μοτοσυκλέτα είναι ολοκληρωμένη στην κατηγορία της και υπάρχουν αμέτρητες επιλογές για όλα τα γούστα, που φυσικά κάποτε δεν υπήρχαν.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε αξιοπιστία και εκπτώσεις σε υλικά από όλους τους κατασκευαστές σε διάφορα σημεία. Η Honda σίγουρα σε κομβικούς τομείς δεν κάνει εκπτώσεις αλλά και αυτή κάνει τις φθήνιες της σε ορισμένα σημεία, κάτι απόλυτα λογικό κατά τη γνώμη μου. Άλλες εταιρείες στοχεύουν στις επιδόσεις οπότε μοιραία η αξιοπιστία μπαίνει σε 2η μοίρα. Άλλες βρίσκονται κάπου στη μέση. Το παν είναι η χρήση που θα κάνεις και το πόσα χρόνια θα κρατήσεις τη μοτοσυκλέτα. Αν δε γράφεις σοβαρά χιλιόμετρα, μικρή σημασία έχει τι θα επιλέξεις. Πιθανότατα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα ή θα έχεις ελάχιστα.

Επιπλέον, να έχεις υπόψιν σου ότι πάντα υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Δηλαδή ναι μεν το Yamaha έχει ψιλοχάλια πλαστικά όπως λες, αλλά αν πέσεις θα σου κοστίσει το μισό συγκριτικά με ένα Honda που μπορεί να το έχεις 200.000km και να φαίνεται λες και έχει 40.000km. Η καλή συναρμογή και ποιότητα πλαστικών προϋποθέτει μελέτη, ανθεκτικές εσωτερικές πανάκριβες βάσεις πλαστικών κλπ κλπ. Όλα αυτά τα πληρώνεις ή θα τα πληρώσεις αν χρειαστεί αδρά, δεν είναι τζάμπα.;)

Συμφωνώ σε αυτό αλλά τουλάχιστον να πω πως έπεσα π.χ και έσπασε και όχι τρίζουν τα πλαστικά σε 2 ετών μηχανλη που αγοράστηκε 9.400. Γι αυτό τον λόγο δίνω στην χόντα λίγα παραπάνω εύσημα σε αυτό τον τομέα και θεωρώ πως έχει ορθή λογική και δεν πετάει οτι βρεί πάνω στο μηχανάκι της.

NikosBu
15/02/2024, 12:19
Αν ζητας αυτο τοτε την καλυτερη ποιοτητα στα λεφτα σου την παιρνες σε ευρωπαικο. Ειναι πιο προσεγμενα σε πλαστικα, βαφη, φινιρισμα, αυτο που λενε απτη ποιοτητα. Φορουν και καλυτερα περιφεριακα γενικα.


Να στο πω και αλλιως, ειχα Honda Africa Twin 750 για 11 χρονια και 120.000χλμ που μου εβγαλε δυο φορες ανορθωτη και μια μπαταρια, την πρωτη στα 4 και την δευτερη στα 10 χρονια, μεχρι που βγηκε ολικη απο τροχαιο.

Αφου εγινα καλα πηρα ενα Aprilia Sportcity 250 με το οποιο περασα 14 χρονια και 65Κ χλμ. Στα πρωτα 11 το σκουτερακι δεν ειχε καψει ουτε λαμπα, δεν ειχε παει ουτε μια φορα στο συνεργειο εκτακτως, μονο για τα σερβις του. Μετα εβγαλε 3 καλες βλαβες σε 2 χρονια αλλα ηταν φυσιολογικο. Οταν γερναει ενα οχημα βγαζει βλαβες.

Σε συγκριση με το Aprilia ομως το Honda ηταν λιγοτερο αξιοπιστο αλλα ταξεις μεγεθους πιο απολαυστικο αφου με γυρισε σε Ελλαδα κι εξωτερικο.

Στο συγκεκριμένο θέμα παίζει ρόλο και η χρήση που είχαν υποστεί τα δυο μηχανάκια. Όπως λές το χόντα γύρισε και όλη την ελλάδα οπότε μέσα σε 11 χρόνια 300 ευρώ σε ζημιές είναι απόλυτα αποδεκτό.

Nitse3
15/02/2024, 12:41
Τώρα να πας να δώσεις 10000 για φθηνή απομίμηση του Tiger 1050 το θεωρώ λάθος αγορά. (Προσωπική άποψη)

Δεν είμαι όμως λόγο άδικη η σύγκριση του 660 με το 1050 όμως; Κανονικά θα έπρεπε να μπει στη ζυγαριά με το versys και το tracer 7 που έχουν πάνω κάτω όλα 9500. Ούτως ή άλλως σε αυτή την κατηγορία εν έτει 2024 εκεί έχουν πάει οι τιμές.

Nostradamus
15/02/2024, 14:14
Μερικες σκορπιες σκεψεις για τετοια θεματα..

Προσωπικα διαφωνω με την "flat out" θεση "αυτο μονο, ολα τα αλλα ειναι προβληματικα". Αν ηταν ετσι θα επρεπε να ειχαμε 2-3 εταιρίες ολες και ολες. Επισης η οικονομικη ανεση δεν σημαινει οτι θελει καποιος να ειναι καθε τρεις και λιγο στα συνεργεια.

Ανακλησεις και προβληματα έχουν σχεδον ολες οι εταιριες. Ο τροπος που οι αντιπροσωπειες διαχειριζονται το οποιο προβλημα ειναι αυτο που μενει.

Ενα πουσαρισμενο μοτερ πιθανοτατα θα βγαλει θεματα (ειδικα με κακη συντηρηση) σε σχεση με ενα αχρωμο, αοσμο, μοτερ που εχει φτιαχτει για να δουλευει σαν πομονα για πηγαδι.. Δεν συγκρινονται..

Πολλες φορες ξεχναμε οτι οι εταιρειες δεν σκεφτονται την Ελλαδα και την οποια δυνατοτητα ή αδυναμια του μεσου Ελληνα, να διαθεσει 10+ χιλιαρικα για να παρει κατι που εχει σκοπο να κρατησει "για παντα" επειδη έκανε το σκ@το του παξιμαδι για να τα μαζεψει.. Στις περισσοτερες ευρωπαικες αγορες, ο μεσος ορος των μοτοσυκλετων δεν προλαβαινει να κανει δευτερο σερβις στα χερια του ιδιου ιδιοκτητη.

Για τον νηματοθετη.. Σε πολλα σημεια αναφερεσαι σε αισθητικη / αισθηση / εντυπωση... Αυτα δεν ειναι αντικειμενικες αποψεις.. Ανεβα στο καινουργιο vstrom και πες μου που υστερει σε σχεση με το transalp.. Παρε ενα τρικυλινδρο μεσαιο και ελα να μου πεις πως δουλευει σε σχεση με ενα 2Κ.

Το που πηγαν οι τιμες για κατι που δεν φτιαχτηκε με ορθολογικα κριτηρια αλλα με κυριο λογο/σκοπο την διασκεδαση (οπως την οριζει ο καθενας) δεν μπορει να εχει απαντηση... Ποτε οι μοτοσυκλετες και η σοβαρη ενασχοληση μαζι τους δεν ηταν φτηνο "σπορ". Αν θελεις αυτο μενεις με το σκουτερ..

Αν σου αρεσει το transalp, μην ψαχνεις που υστερουν τα αλλα.. Κανε υπομονη και πηγαινε και παρ'το οταν θα εχεις την δυνατοτητα... Αν βρισκεις τα 10+ υπερβολικα για japan made η ευρωπαικο, τοτε υπαρχουν αξιοπρεπεστατες λυσεις απ οτην ασιατικη αγορα που δεν θα αδειασουν την τσεπη..

basilis_k6
15/02/2024, 21:05
εχουμε 2 φαινομενα πλεον στις μοτο. το ενα ειναι το γενικο των αυξημενων τιμων και το αλλο πιο ειδικο που αντιγράφει αλλες βιομηχανιες πλεον που προσπαθουν να κανουν upselling σε πιο ακριβα μοντελα κοβωντας ακομη και πολυ φθηνα πραγματα απο τα μεσαια για να σε σπρωξουν στο ακριβο μοντελο. πχ το νεο δρομισιο στρομ δεν εχει cruise control.

η yamaha ανεκαθεν ειχε μια μετρια ποιοτητα περιφεριακων και πλαστικων αλλα εκτος απο το οπτικο του θεματος, πολυ σπανια θα δεις μοντελο της να ειναι σε κακη κατασταση μετα απο 10-12 χρονια. Στην σημερινη εποχη τα νεα μοντελα λιγο πολυ ειναι το ίδιο αξιοπιστα πλην κτμ και μονο στο 790-890 που ακομα κανενας δεν μπορει να σου πει με βεβαιοτητα οτι εχουν λυσει τα πολλα θεματα των προηγουμενων μοντελων. ουτε τα triumph βγαζουν ζημιες ουτε τα υπολοιπα ευρωπαικα. αφηνω εκτος το tuareg γιατι εχω διαβασει και για μεγαλα προβληματα και για απροβληματιστα μηχανακια αλλα ειναι πολυ φρεσκο ακομα.

στα λεφτα που κοιτας ειναι απιθανο να βρεις κατι πιο ολοκληρωμενο απο το στρομ που ανεφερα παραπανω. το απλο, οχι το de. αν θες κατι που εχει οση ποιοτητα πληρωνεις τοτε σε αυτο το ποσο δεν υπαρχει κατι αλλο. ισως παρακατω προς τα κινεζικα αλλα υπαρχει το γνωστο ρισκο. ρισκο ομως που σιγα σιγα φαινεται να βγαινει στους κατοχους και επειδη ερχονται και το kove800 και το cf800mtx θα ελεγα να περιμενεις λιγο. Επισης το καρ εχει ηδη τιγκαρει με μετοχειρα τρανσαλπ. Τον ερχομενο σεπτεβρη ειμαι βεβαιος οτι θα βρισκεις και με 9.500 μην σου πω 9.000ευρω.

Vassilis
16/02/2024, 00:02
Σαν νέος στον χώρο των δικύκλων, έχω μια απορία. Γιατί τα πλαστικά τους μας νοιάζουν τόσο πολύ; Δεν είναι αυτοκίνητα που μια υψηλή απτή ποιότητα εσωτερικού είναι μεγάλο συν. Σε μια μοτοσυκλέτα εντελώς κλαιν η ποιότητα των πλαστικών. Αλλα πράγματα έχουν σημασία

sapila racing
16/02/2024, 09:42
Σαν νέος στον χώρο των δικύκλων, έχω μια απορία. Γιατί τα πλαστικά τους μας νοιάζουν τόσο πολύ; Δεν είναι αυτοκίνητα που μια υψηλή απτή ποιότητα εσωτερικού είναι μεγάλο συν. Σε μια μοτοσυκλέτα εντελώς κλαιν η ποιότητα των πλαστικών. Αλλα πράγματα έχουν σημασία

Τα πλαστικά ειναι βασικο στοιχειο στις μοτο εδω και δεκαετιες και εκεί είναι εμφανής η ποιότητα φινιρίσματος. Είναι στοιχείο της ποιότητας κατασκευής της μοτο και ανεβαζει και πολύ το κοστος.
Αν δεις ας πουμε Honda Blackbird 25 ετών με άψογη εμφανιση και top βαψιμο και φινιρισμα και το συγκρίνεις με αλλη μοτο εξ Ιαπωνίας 5ετίας θα καταλαβεις.
Τα σημερινα σε αλλα 20 χρονια θα ειναι σαν σκουπιδια μπροστα στο Blackbird.

tools
16/02/2024, 12:10
Τα πλαστικά ειναι βασικο στοιχειο στις μοτο εδω και δεκαετιες και εκεί είναι εμφανής η ποιότητα φινιρίσματος. Είναι στοιχείο της ποιότητας κατασκευής της μοτο και ανεβαζει και πολύ το κοστος.
Αν δεις ας πουμε Honda Blackbird 25 ετών με άψογη εμφανιση και top βαψιμο και φινιρισμα και το συγκρίνεις με αλλη μοτο εξ Ιαπωνίας 5ετίας θα καταλαβεις.
Τα σημερινα σε αλλα 20 χρονια θα ειναι σαν σκουπιδια μπροστα στο Blackbird.

Νομίζω πως ποιοτικά, όλοι είχαν πιάσει κορυφή εκεί στα τέλη του 90 αρχές 2000.
Επιχειρηματικά, δεν είχαν τον ακραίο ανταγωνισμό από ανατολή να τους αναγκάζει να κάνουν εκπτώσεις όπου μπορούν, επιχειρησιακά οι περισσότεροι κατασκεύαζαν ακόμα εκεί που υπήρχε εμπειρία αλλά και τα υλικά ακόμα ήταν όλα καλύτερη ποιότητας, δεν είχαν αντικατασταθεί ακόμα από νέα οικολογικά/ανακυκλωμένα/φιλικότερα(?) προς το περιβάλλον. Χρώματα/βερνίκια, πολυμερή, μέταλλα...
Πλέον, μόνο οι μεγάλες εταιρίες και μόνο για τα ακριβά τους μοντέλα επιδιώκουν ποιότητα εφάμιλλη με εκείνη.

nickald
16/02/2024, 12:40
Αλλη μια κουβεντα οτι η χονδα ειναι αυτο και ειναι εκεινο και ειναι το αλλο και ολα τα αλλα ειναι γτπ.

Ρε φιλε ελα να σου δειξω στο Αφρικα μου που ειναι μηχανακι 20κ τι εκπτωσεις εχει κανει η χονδα.

rainmike
16/02/2024, 13:01
ρε παιδιά, όσοι λέτε για την Triumph, είχατε ποτέ μηχανάκι αυτής της μάρκας και σας έβγαλε ζημιές, ή μιλάτε διαισθητικά

Εγώ εχω και μου έχει βγαλει αρκετά θεματα με τα ηλεκτρικά.

sam4g
16/02/2024, 13:44
Αλλη μια κουβεντα οτι η χονδα ειναι αυτο και ειναι εκεινο και ειναι το αλλο και ολα τα αλλα ειναι γτπ.

Ρε φιλε ελα να σου δειξω στο Αφρικα μου που ειναι μηχανακι 20κ τι εκπτωσεις εχει κανει η χονδα.

Γιατί δεν τα γράφετε σύντροχοι; Δηλαδή, έχει δίκιο σ αυτό που λέει ο Χάρης ότι οι Χονταίοι δεν γράφουμε τα προβλήματα. Εγω προσωπικά αν αντιμετωπίσω το οτιδήποτε θα το αναφέρω για να αποδειχθεί δημοσίως η αξιοπιστία, της εκάστοτε εταιρίας. Να τα λέμε μεταξύ μας σε παρέες δεν έχει νόημα, καθώς, συντηρείται η άποψη του ΄χόντα είναι, δεν χαλάει΄.

nickald
16/02/2024, 13:54
Δεν υπαρχει περιπτωση να ερωτηθω σχετικα με τα θεματα που εχουν βγαλει κατα καιρους τα μηχανακια μου και να τα κρυψω. Ανεξαρτητα αν ειναι χονδα (χ4) σουζουκι (χ2) απριλια (χ3) ή οτιδηποτε αλλο εχει περασει απο τα χερια μου.

Δυστυχως οι πιο φονταμενταλιστες σε αυτα ειναι οι χονταιοι αλλα πολυ κοντα τους ειναι ολοι οι "παρε τζαπαν δε χαλαει".

Κουβεντα καφενειου κανουμε τωρα αλλα οποιος ψαχνει βρισκει πολλες (και το εννοω το πολλες) αναφορες για διαφορα θεματα στην θεωρητικά ναυαρχιδα της χονδα το CRF1000-1100.

Εχω την αισθηση οτι στην Ελλαδα γινεται πιο εντονα αυτο γιατι Αγγλια και USA τα κατεβαζουν τα καντηλια τους κανονικα.

NikosBu
16/02/2024, 13:56
Σαν νέος στον χώρο των δικύκλων, έχω μια απορία. Γιατί τα πλαστικά τους μας νοιάζουν τόσο πολύ; Δεν είναι αυτοκίνητα που μια υψηλή απτή ποιότητα εσωτερικού είναι μεγάλο συν. Σε μια μοτοσυκλέτα εντελώς κλαιν η ποιότητα των πλαστικών. Αλλα πράγματα έχουν σημασία

Επίσης κρίμα είναι 3 ετών μηχανάκι να έχει ασπρίλες στα πλαστικά του μέρη πόσο μάλλον να τρίζουν τα πλαστικά του στις 6 χιλιάδες στροφές.

NikosBu
16/02/2024, 13:58
Νομίζω πως ποιοτικά, όλοι είχαν πιάσει κορυφή εκεί στα τέλη του 90 αρχές 2000.
Επιχειρηματικά, δεν είχαν τον ακραίο ανταγωνισμό από ανατολή να τους αναγκάζει να κάνουν εκπτώσεις όπου μπορούν, επιχειρησιακά οι περισσότεροι κατασκεύαζαν ακόμα εκεί που υπήρχε εμπειρία αλλά και τα υλικά ακόμα ήταν όλα καλύτερη ποιότητας, δεν είχαν αντικατασταθεί ακόμα από νέα οικολογικά/ανακυκλωμένα/φιλικότερα(?) προς το περιβάλλον. Χρώματα/βερνίκια, πολυμερή, μέταλλα...
Πλέον, μόνο οι μεγάλες εταιρίες και μόνο για τα ακριβά τους μοντέλα επιδιώκουν ποιότητα εφάμιλλη με εκείνη.

Θεωρώ πως τα ηλεκτρονικά που υπάρχουν τώρα τύπου cruise, ABS κλπ ανεβάζουν το κόστος αλλά δεν είναι λογικό να είναι χάρτινη η μοτοσυκλέτα στα μέρη της.

NikosBu
16/02/2024, 14:00
Αλλη μια κουβεντα οτι η χονδα ειναι αυτο και ειναι εκεινο και ειναι το αλλο και ολα τα αλλα ειναι γτπ.

Ρε φιλε ελα να σου δειξω στο Αφρικα μου που ειναι μηχανακι 20κ τι εκπτωσεις εχει κανει η χονδα.

Δεν θα με πειράξει να γίνουν εκπτώσεις σε πράγματα όπως δεν έχει Cruise η δεν έχει θερμενόμενα γκρίπς η ότι τα κάγκελα τους είναι βαριά. Έκει που κοιτάω εγώ είναι πλαστικά , πλαίσιο , μοτέρ και δεν προτιμώ βαφή μάτ χρώματος.

NikosBu
16/02/2024, 14:04
Γιατί δεν τα γράφετε σύντροχοι; Δηλαδή, έχει δίκιο σ αυτό που λέει ο Χάρης ότι οι Χονταίοι δεν γράφουμε τα προβλήματα. Εγω προσωπικά αν αντιμετωπίσω το οτιδήποτε θα το αναφέρω για να αποδειχθεί δημοσίως η αξιοπιστία, της εκάστοτε εταιρίας. Να τα λέμε μεταξύ μας σε παρέες δεν έχει νόημα, καθώς, συντηρείται η άποψη του ΄χόντα είναι, δεν χαλάει΄.

Επίσης παίζει ρόλο και η συχνότητα των παραπόνων, δεν νομίζω να έχει κάποιος κονέ με την χόντα και την κάθε χόντα και να θέλει να μην την θίξει αν δεί κάποιο μέγα φάουλ αλλά απο την δική μου οπτική και κάτοχος 2 χόντα είμαι πολύ ικανοποιημένος σε όλα. Ακούω πολλά πράματα για Aprillia λιγότερα για triumph και ελάχιστα για ιάπωνες απο χρήστες με ηρεμία και απο άτομα που τα πονάνε αρκετά.

nickald
16/02/2024, 14:05
Στις βιδες απο χαρτι, στις μποτες που ψωριαζουν, στα ρεζερβουαρ που αποδομουνται στα εξ ων συνετέθησαν και βουλωνουν αντλιες, στις οθονες που κανουν τιλτ, στους διακοπτες dct και στην μπαταρια που κανει 500ε αλλιως πρεπει να βαλεις μπαταρια εκτος προδιαγραφων?

Και ολα αυτα με ενα εκπληκτικο αφτερ σεηλς ξυρισμα......

NikosBu
16/02/2024, 14:07
Στις βιδες απο χαρτι, στις μποτες που ψωριαζουν, στα ρεζερβουαρ που αποδομουνται στα εξ ων συνετέθησαν και βουλωνουν αντλιες, στις οθονες που κανουν τιλτ, στους διακοπτες dct και στην μπαταρια που κανει 500ε αλλιως πρεπει να βαλεις μπαταρια εκτος προδιαγραφων?

Και ολα αυτα με ενα εκπληκτικο αφτερ σεηλς ξυρισμα......

Αυτό αποτελεί κοινο πρόβλημα? Δεν έχω ψάξει καθόλου το μοντέλο η αλήθεια είναι.