PDA

View Full Version : Γυμνό ημί-commuter για αντικατάσταση ΜΤ-09



Dant3
16/02/2024, 11:00
Έχω εδω και 3 χρονια ενα ΜΤ-09 SP Gen 3. Επειδη μου φαινεται λιγο αχρωμο, αοσμο σκεφτομαι σιγα σιγα (οχι και αμεσα) την αντικατασταση του.
Χρηση για ελαφρυ commuting καθως το χρησιμοποιω για να πηγαινω στη δουλεια, αλλα δε τρωω κινηση επιπεδου κεντρου Αθηνας,καμια βολτα και θελω καποια στιγμη να ξεκινησω παλι να μπαινω τακτικα πιστα.
Σκεφτομαι κυριως για ευρωπαικα καθως τα ιαπωνικα ,απο οσα εχω οδηγησει τουλαχιστον, ολα λιγο πολυ τον ιδιο χαρακτηρα εχουν.
Κοιταω μονο >3 κυλιδρους και >100 ιππους και φυσικα γυμνο. Μεταχειρισμενο ή καινουργιο δε με ενοχλει, αναλογα το μπατζετ θα δω.
Ειχα ψηθει αρκετα για tuono V4 (την απλη εκδοση) αλλα θεωρω πως θα ειναι υπερβολη. Οποτε ελεγα και για κατι απο triumph (765 η 1050).
Αλλες προτάσεις πάνω σε μοντελα;

geioann
16/02/2024, 11:05
Ευρωπαϊκό γυμνό με 3 κυλίνδρους και πάνω και αφού αποκλείεις το tuono V4 μόνο το triumph μένει! Ωραίες μηχανές και η street και η speed!

ratamahatta
16/02/2024, 11:10
Δεν σε καλυψε - καλύπτει από ποια άποψη αν επιτρέπεται;
Η triumph φαίνεται ότι έχει το πακέτο που ζητάς

Dant3
16/02/2024, 11:26
Ευρωπαϊκό γυμνό με 3 κυλίνδρους και πάνω και αφού αποκλείεις το tuono V4 μόνο το triumph μένει! Ωραίες μηχανές και η street και η speed!

Υπαρχουν και τα Brutale 800, S1000R (το οποιο το φτανω και καινουργιο να το παρω). Δε το απορριπτω το V4 ,απλα δε ξερω με το commuting πως θα τα παει. Θεωρω πως ενα 1050 ST ισως να δυσανασχετει λιγοτερο. Αλλα δε το εχω οδηγησει να ξερω. Απο Street Triple ειχα οδηγησει πριν αρκετα χρονια ενα 675 και ηταν αρκετα καλο.

Δεν σε καλυψε - καλύπτει από ποια άποψη αν επιτρέπεται;
Η triumph φαίνεται ότι έχει το πακέτο που ζητάς

Απο αποψη χρησης με καλυπτει. Και ισως αν παμε αυστηρα με τη λογικη, ειναι το πιο καταλληλο για αυτο που θελω. Το θεμα ειναι πως του λειπει λιγο ο χαρακτηρας. Εχω ξενερωσει και με τη Yamaha που δε μπορει να κανει μια ρυθμιση του εγκεφαλου της προκοπης και το οτι η ποιοτητα κατασκευης σε καποια σημεια ειναι επιπεδου κινεζικου παπιου. Γενικα ειναι εξαιρετο, απλα εγω δε τρελαθηκα ποτε εξαρχης.

ratamahatta
16/02/2024, 11:45
Tuono 660 και duke 790-890 είναι επίσης καλές επιλογές αν θες να κινηθείς σε 2Κ , σε καλύπτουν σε αυτά που θες

Dant3
16/02/2024, 12:02
Tuono 660 και duke 790-890 είναι επίσης καλές επιλογές αν θες να κινηθείς σε 2Κ , σε καλύπτουν σε αυτά που θες

Δε θελω 2Κ και δε θελω υποβαθμιση και αποψη δυναμης σε σχεση με το 09.
Πχ κατι τετοιο φαινεται ωραιο.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335812408-triumph-speed-triple-1050#bigger-photos

geioann
16/02/2024, 12:21
Υπαρχουν και τα Brutale 800, S1000R (το οποιο το φτανω και καινουργιο να το παρω). Δε το απορριπτω το V4 ,απλα δε ξερω με το commuting πως θα τα παει. Θεωρω πως ενα 1050 ST ισως να δυσανασχετει λιγοτερο.

Έχεις δίκιο. Τα είχα ξεχάσει εντελώς! Πανέμορφα τα augusta αλλά είναι ίσως λίγο ρίσκο η συντήρηση τους στην Ελλάδα. Πάντως αν δεν τίθεται θεμα budget εγώ προσωπικά θα πήγαινα για tuono V4. Αφού θέλεις να μπαίνεις και πίστα

Vassilis
16/02/2024, 13:09
Streetfighter;

Dant3
16/02/2024, 13:21
Streetfighter;

Ειχα οδηγησει παλια ενα 848.Νομιζω παντελως ακαταλληλο για εστω και ελαχιστο commuting ,εκτος και εαν εχει αλλαξει κατι δραματικα στα νεοτερα μοντελα.

Χαζευοντας μιας και βλεπω οτι περα απο το Speed Triple (μιλαω για μετα το 18 μοντελο) που εβαλα παραπανω(και ειναι εισαγωγης με οτι αυτο συνεπαγεται) ,μετα παιζει μονο καινουργιο και ομολογω οτι δε μου παει να δωσω 19 χιλιαρικα (αν ειναι να δωσω τοσα θα παιρνω V4 Factory). Οποτε καλοκοιταω και το 765 (R η RS θα δουμε) μιας και σε δυναμη θα με καλυπτει μια χαρα.

THRESH
16/02/2024, 13:36
MT-10 :lol:

K εγώ το επόμενο που έχω σκεφτεί είναι το Tuono V4, δεν υπάρχει ο ήχος.
Κ ας είναι υπερβολή, πίνει , χρειάζεται σέρβις με αντίστοιχα αναλώσιμα , όπως παρόμοια μηχανάκια της κατηγορίας.

Δεν θα κοιτούσα 765 ή λιγότερα κυβικά εκτός αν είχα πολύ καλά κατα νου τι χάνω σε χαμηλομεσαίες.

ΥΓ το ΜΤ-10 , πέρα απο τη πλάκα , μου άρεσε. Ναι, δεν είναι exotic όπως άλλα της κατηγορίας αλλά έχει σπουδαίο μοτέρ επίσης , τουλάχιστον σε ήχο,πέρασα καλά στη βόλτα.

DoctoR_k6
16/02/2024, 13:43
Με commuting μεσα κατι τουονο απο και κλειονται για πολλους και διαφορους λογους.
Επισης το Speed T 1050.
Εγω σε 765 θα πηγαινα. Καινουριος κινητηρας σε σχεση με το 1050.
Γκαζι αρκετο και για commuting και για γουστα.
Καλα κατι ντουκατι και αντιστοιχα ουτε γι αστειο.

Δες και CB1000 και GSX-S1000.

NikosBu
16/02/2024, 14:06
Δεν θα σε ενδιέφερε ενα CB 1000?

Dant3
16/02/2024, 14:29
MT-10 :lol:

K εγώ το επόμενο που έχω σκεφτεί είναι το Tuono V4, δεν υπάρχει ο ήχος.
Κ ας είναι υπερβολή, πίνει , χρειάζεται σέρβις με αντίστοιχα αναλώσιμα , όπως παρόμοια μηχανάκια της κατηγορίας.

Δεν θα κοιτούσα 765 ή λιγότερα κυβικά εκτός αν είχα πολύ καλά κατα νου τι χάνω σε χαμηλομεσαίες.

ΥΓ το ΜΤ-10 , πέρα απο τη πλάκα , μου άρεσε. Ναι, δεν είναι exotic όπως άλλα της κατηγορίας αλλά έχει σπουδαίο μοτέρ επίσης , τουλάχιστον σε ήχο,πέρασα καλά στη βόλτα.

Το ΜΤ-10 δε νομιζω πως θα μου προσφερει αυτο που μου λειπει απο το 09. Το 09 δεν ειναι οτι δεν εχει καλα κρατηματα (εχω και το SP) η οτι δε με καλυπτει το γκαζι του. Ξενερωτο νιωθω οτι ειναι :D
Το 765 θα πρεπει οντως να το οδηγησω γιατι εχει και 2,5 κιλα ροπη κατω απο 09.
Εναλλακτικα Τουνο και παπι :cry:


Με commuting μεσα κατι τουονο απο και κλειονται για πολλους και διαφορους λογους.
Επισης το Speed T 1050.
Εγω σε 765 θα πηγαινα. Καινουριος κινητηρας σε σχεση με το 1050.
Γκαζι αρκετο και για commuting και για γουστα.
Καλα κατι ντουκατι και αντιστοιχα ουτε γι αστειο.

Δες και CB1000 και GSX-S1000.
Καλα την αηδια της σουζουκι θα αλλαζα δρομο αν το εβλεπα. Το CB1000 δε ξερω, θα πρεπει και το τσεκαρω και αυτο καπως.

geioann
16/02/2024, 14:43
Πάντως απ' τη στιγμή που όπως γράφεις δεν τρως ιδιαίτερη κίνηση στη διαδρομή δουλειά-σπιτι δεν νομίζω ότι θα υποφέρεις/υποφέρει ένα tuono. Και το 765 όμως είναι πολύ καλή μηχανή με χαρακτήρα και διασκεδαστικό.

o teos
16/02/2024, 16:14
Αν σου φαίνεται άχρωμο το μοτέρ του 09 τότε το 765 θα σου φανεί ξενέρωτο επίσης..έχω 765 rs και κάνει όλα τα παραπάνω που ζητάς με μερικούς συμβιβασμούς αλλά για να έχεις τουλάχιστον το γκάζι του 09 θα μπεις στο τρυπάκι του stage 1 ΦΠΕ....Είναι αρκετά κλειστό 2 καταλύτες...πέρα απ αυτό το μηχανάκι γαμει.....


Κοίτα για 1050 η 1200 RS έπαιζε ένα μεταχειρισμένο στο CAR 1200RS...

Αλλιώς τα V4 είναι μονόδρομος

lospsi
16/02/2024, 16:54
Είχα S1000R και θεωρώ ότι είναι από τα πιο πολιτισμένα streetfighter. Γραμμικό μοτέρ, εύκολο και μανιτζέβελο. Για commuting νομίζω το πιο καλό από τα "μεγάλα". Βγάζει πολύ ζέστη οπότε έχε το υπόψην σου (και ποιο δεν βγάζει θα μου πεις). Το Tuono V4 το είχε ο κολλητός και το έχω οδηγήσει, είναι πιο "αντρικό" και τσαχπίνικο σε όλα του και ίσως αυτό σε φτιάξει στις βόλτες αλλά σε χαλάσει στην καθημερινότητα. Έχε υπόψην σου ότι την πιο άνετη εργονομία είχε το ΜΤ-10 , δεν ξέρω γιατί το απορρίπτεις. Έχει χαρακτήρα που σπάνια βρίσκεις σε γιαπωνέζικο.
Κανά 1290 γιατί δεν κοιτάς, υπερβολή μεν αλλά αρκουδόγκαζο δε...

Οτι και να πάρεις, όχι καινούργιο. Βρες μτχ ώστε να γλυτώσεις χρήματα από την κακή μεταπώληση τους.

Dant3
16/02/2024, 17:09
Κανά 1290 γιατί δεν κοιτάς, υπερβολή μεν αλλά αρκουδόγκαζο δε...


Να πω την αμαρτια μου, λογω ηχου. Ειχα δικυλινδρο αρκετα χρονια οποτε δε θελω να γυρισω παλι σε μπραπ. Θελω να μεινω στο βζουμ :D
Θα δω τι μπορω να βρω για τεστ ντραιβ να παρω μια ιδεα για αρχη.

svaboda
16/02/2024, 17:15
Πάρε το brutale 800, όχι τίποτα άλλο να το χαζεύουμε :D

husky21
16/02/2024, 19:11
Τουονο 1100 που ειναι και ναραμου:pink:

basilis_k6
16/02/2024, 20:44
Είχα S1000R και θεωρώ ότι είναι από τα πιο πολιτισμένα streetfighter. Γραμμικό μοτέρ, εύκολο και μανιτζέβελο. Για commuting νομίζω το πιο καλό από τα "μεγάλα". Βγάζει πολύ ζέστη οπότε έχε το υπόψην σου (και ποιο δεν βγάζει θα μου πεις). Το Tuono V4 το είχε ο κολλητός και το έχω οδηγήσει, είναι πιο "αντρικό" και τσαχπίνικο σε όλα του και ίσως αυτό σε φτιάξει στις βόλτες αλλά σε χαλάσει στην καθημερινότητα. Έχε υπόψην σου ότι την πιο άνετη εργονομία είχε το ΜΤ-10 , δεν ξέρω γιατί το απορρίπτεις. Έχει χαρακτήρα που σπάνια βρίσκεις σε γιαπωνέζικο.
Κανά 1290 γιατί δεν κοιτάς, υπερβολή μεν αλλά αρκουδόγκαζο δε...

Οτι και να πάρεις, όχι καινούργιο. Βρες μτχ ώστε να γλυτώσεις χρήματα από την κακή μεταπώληση τους.

κακη μεταπωληση? οι τιμες στα 1290 ειναι στο θεο

καινουργιο 1290s 2018 (6 χρονια μηχανη δηλαδη) 18.300euro, μεταχειρισμένα στο καρ μέση τιμη 15,500ευρο!

νεοσσός
16/02/2024, 21:12
Δεν νομίζω ότι θα του κάνει το S1000R. Όλοι λένε ότι είναι πολιτισμένο και γραμμικό. Ο Dant3 θέλει κάτι με χαρακτήρα, οπότε υποθέτω ότι θέλει απότομες αλλαγές καμπής στις καμπύλες ροπής.

lospsi
16/02/2024, 21:19
κακη μεταπωληση? οι τιμες στα 1290 ειναι στο θεο

καινουργιο 1290s 2018 (6 χρονια μηχανη δηλαδη) 18.300euro, μεταχειρισμένα στο καρ μέση τιμη 15,500ευρο!

Με κίνδυνο να μπούμε σε μια ακόμα ατέρμονη συζήτηση περι τιμών μτχ, μην μπερδεύεις τις τιμές που ζητούνται (και φαντάζονται οτι θα πιάσουν) από τους πωλητές με το αν και πόσο τελικά πωλούνται. Μικρό κοινό για γυμνά, δύσκολη μεταπώληση. Φυσικά πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Έχω παίξει στο έργο αρκετές φορές:D

Parking
16/02/2024, 22:03
φίλε μου κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά στην όλη ιστορία
ή στριτ φάιτερ θα έχεις ή μηχανάκι να πας στη δουλειά
και τα 2 μαζί κομμάτι δύσκολο
άρα για μένα πάρε μια αγκράπα και το θέμα κλείνει εδώ

basilis_k6
16/02/2024, 23:40
Με κίνδυνο να μπούμε σε μια ακόμα ατέρμονη συζήτηση περι τιμών μτχ, μην μπερδεύεις τις τιμές που ζητούνται (και φαντάζονται οτι θα πιάσουν) από τους πωλητές με το αν και πόσο τελικά πωλούνται. Μικρό κοινό για γυμνά, δύσκολη μεταπώληση. Φυσικά πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Έχω παίξει στο έργο αρκετές φορές:D

αααα για γυμνα μιλαμε :lol:

Dant3
17/02/2024, 15:45
φίλε μου κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά στην όλη ιστορία
ή στριτ φάιτερ θα έχεις ή μηχανάκι να πας στη δουλειά
και τα 2 μαζί κομμάτι δύσκολο
άρα για μένα πάρε μια αγκράπα και το θέμα κλείνει εδώ

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο. Ελεγα μπας και επαιζε κατι στο ενδιαμεσο, απλα να κλινει περισσοτερο προς το στριτφαιτερ. Γιατι το 09 κλινει περισσοτερο προς το πολιτισμενο. Νομιζω το πρωτο 09 ειχε πιο χουλιγκαν χαρακτηρα. Οσο θυμαμαι απο οταν το ειχα οδηγησει καμποσα χρονια πριν.

Θα επιδιωξω καποια τεστ ντραιβ. Αλλα βλεπω 2 σεναρια. Η θα κατσω στα αυγα μου ή θα παρω σκουτερ και τουονο. Μονο και μονο γιατι ειναι μναρα και κανει αρρωστο ηχο. Και ας το χω συνεργειο μονιμα, εχω κοντα μου εναν καλο :lol:
Γουσταρα τουονο απο εποχες V2 , δεν υπαρχει λογος να το καταπιεζω αλλο το συναισθημα :bawl:

νεοσσός
17/02/2024, 16:14
Γουσταρα τουονο απο εποχες V2 , δεν υπαρχει λογος να το καταπιεζω αλλο το συναισθημα :bawl:
Κάποιοι λένε ότι το βεδύο παραμένει το πιο μπρουτάλ τουώνω.

o teos
17/02/2024, 18:01
Καλά πάρε v4 και τα λέμε......μη ψάχνεις πως το ξερω ας πούμε ότι είναι ο σατανάς σε μηχανή....απίστευτο μοτέρ και το factory ειδικά είναι από στήσιμο φοβερό..

THRESH
17/02/2024, 19:06
Το ξερω οτι ειναι δυσκολο. Ελεγα μπας και επαιζε κατι στο ενδιαμεσο, απλα να κλινει περισσοτερο προς το στριτφαιτερ. Γιατι το 09 κλινει περισσοτερο προς το πολιτισμενο. Νομιζω το πρωτο 09 ειχε πιο χουλιγκαν χαρακτηρα. Οσο θυμαμαι απο οταν το ειχα οδηγησει καμποσα χρονια πριν.

Θα επιδιωξω καποια τεστ ντραιβ. Αλλα βλεπω 2 σεναρια. Η θα κατσω στα αυγα μου ή θα παρω σκουτερ και τουονο. Μονο και μονο γιατι ειναι μναρα και κανει αρρωστο ηχο. Και ας το χω συνεργειο μονιμα, εχω κοντα μου εναν καλο :lol:
Γουσταρα τουονο απο εποχες V2 , δεν υπαρχει λογος να το καταπιεζω αλλο το συναισθημα :bawl:

Ναι , κάπως έτσι το έχω συγκρατήσει κ εγώ.
Εχει μια εξήγηση : ελέω Euro 5 , πρέπει να το χαλάρωσανε , να έγινε πιο ήσυχο, πιο γραμμικό μέχρι τις μεσαίες του.
Παρόμοια "θέματα" προέκυψαν και στο MT-10 τελευταίας γενιάς και επειδή φιμωθηκε κυρίως ηχητικά από την εξάτμιση, η Yamaha έπαιξε με το φιλτροκουτι με κατάλληλες εισόδους - εξόδους για να ενισχύσει τον ήχο.

Οπότε προβλέπω να παίρνεις Tuono , να το ζεις , να το πουλάς αργότερα για να καταλήξεις σε MT-09 SP με φίλτρο 2ου σταδίου DNA , πρόγραμμα και εξάτμιση :lol:

νεοσσός
17/02/2024, 19:14
... για να καταλήξεις σε MT-09 SP με φίλτρο 2ου σταδίου DNA , πρόγραμμα και εξάτμιση :lol:
Έχει περάσει από αυτό το στάδιο (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162599&p=3177646&viewfull=1#post3177646):

... Εχω ξενερωσει και με τη Yamaha που δε μπορει να κανει μια ρυθμιση του εγκεφαλου της προκοπης ...

Dant3
17/02/2024, 19:19
Έχει περάσει από αυτό το στάδιο (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162599&p=3177646&viewfull=1#post3177646):

Ασε ακομα ενας λογος που εχω ξενερωσει με το 09. Γιατι εβαλα μαμα εξατμιση και προγραμμα και ειναι τερμα χαλια η αισθηση (λογω γιαμαχα). Αν τελικα το κρατησω (για οσο το κρατησω) σιγουρα θα βαλω εξατμιση παλι και θα περασω προγραμμα. Απορω με οσους το κρατανε μαμα.

νεοσσός
17/02/2024, 19:25
Έχω οδηγήσει το πρώτης γενιάς MT-09 SP κι ακόμα το ονειρεύομαι. Για τα επόμενα δεν έχω άποψη, αλλά μου αρέσουν εμφανισιακά.

rex4539
17/02/2024, 20:21
Μήπως θέλεις να δεις το πραγματικό μηχανάκι από άλλη σκοπιά; Απενεργοποίησε όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα (ABS, anti-wheelie, traction control κλπ) και θα δεις το χάρο με τα μάτια σου :lol:

THRESH
17/02/2024, 20:50
Έχει περάσει από αυτό το στάδιο (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162599&p=3177646&viewfull=1#post3177646):

σαφώς , γι'αυτό και το



MT-09 SP με φίλτρο 2ου σταδίου DNA , πρόγραμμα και εξάτμιση :lol:

Δεν γνωρίζω αν των συγκεκριμένων https://2wheeldynoworks.com/pages/product-result?rq=mk_yamaha~md_fz-mt-09~yr_2021
είναι τόσο καλό όσο διαβάζω για τα ΜΤ-07.
Των ΜΤ-07 , ο συνδυασμός ενός ποιοτικού 1ου σταδίου , δίνει μια αρκετά πιο γεμάτη λειτουργία και > +10 ίππους περίπου που συνοδεύονται απο σχόλια ενθουσιασμού

Dant3
18/02/2024, 09:23
Μήπως θέλεις να δεις το πραγματικό μηχανάκι από άλλη σκοπιά; Απενεργοποίησε όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα (ABS, anti-wheelie, traction control κλπ) και θα δεις το χάρο με τα μάτια σου :lol:

Δυναμη εχει και αν θες να ριξεις ξυλο σαφως μπορει. Χαμηλομεσαια η συμπεριφορα ειναι που νιωθω πως δεν ειναι τοσο ουαου. Αλλα ναι αν κανω αυτο που λες επι μονιμης βασης, ναι σιγουρα θα δω το χαρο :bawl:


σαφώς , γι'αυτό και το



Δεν γνωρίζω αν των συγκεκριμένων https://2wheeldynoworks.com/pages/product-result?rq=mk_yamaha~md_fz-mt-09~yr_2021
είναι τόσο καλό όσο διαβάζω για τα ΜΤ-07.
Των ΜΤ-07 , ο συνδυασμός ενός ποιοτικού 1ου σταδίου , δίνει μια αρκετά πιο γεμάτη λειτουργία και > +10 ίππους περίπου που συνοδεύονται απο σχόλια ενθουσιασμού

Το ειχα και με προγραμμα. 120 τροχο εβγαζε. Για αυτο ειπα οτι ενας λογος που ξενερωσα εξτρα , ειναι που τωρα το εχω σχεδον μαμα.
Συνοπτικα ηταν να φυγω εξωτερικο και θα το πουλουσα μαζι με το αυτοκινητο. Το πηγα για σερβις σε γιαμαχα και ο παπαρας εκει το φλασαρε αναβαθμιση χωρις να με ενημερωσει και εσβησε το προγραμμα. Ε αφου ηταν να το δωσω, πουλησα και την εξατμιση να μαζεψω τιποτα εξτρα. Τελικα εμεινα οποτε το κρατησα. Και αν δεν ηταν η ιστορια ετσι, θα τους ειχα ξεφτυλίσει και στη γιαμαχα γιατι για ενα σερβις τους το πηγα και δε κανανε τιποτα σωστα. Οποιος τον ψηνει, ας διαβασει αξιολογηση εδω (https://maps.app.goo.gl/UcvD6e3wMVbmFXhZ6)

Dant3
18/02/2024, 09:26
Έχω οδηγήσει το πρώτης γενιάς MT-09 SP κι ακόμα το ονειρεύομαι. Για τα επόμενα δεν έχω άποψη, αλλά μου αρέσουν εμφανισιακά.

Για το πρωτης γενιας η συνοπτικη περιγραφη που εδινα οταν το ειχα παρει τεστ ντραιβ ηταν:
Δε ξερω και δε προσπαθησα ποτε να κανω σουζα με αλλη μηχανη και 100 μετρα αφοτου ειχα ξεκινησει με το 09 πηγαινα λαμπαδα φαναρι φαναρι :lol:

THRESH
18/02/2024, 12:13
Το ειχα και με προγραμμα. 120 τροχο εβγαζε. Για αυτο ειπα οτι ενας λογος που ξενερωσα εξτρα , ειναι που τωρα το εχω σχεδον μαμα.
Συνοπτικα ηταν να φυγω εξωτερικο και θα το πουλουσα μαζι με το αυτοκινητο. Το πηγα για σερβις σε γιαμαχα και ο παπαρας εκει το φλασαρε αναβαθμιση χωρις να με ενημερωσει και εσβησε το προγραμμα. Ε αφου ηταν να το δωσω, πουλησα και την εξατμιση να μαζεψω τιποτα εξτρα. Τελικα εμεινα οποτε το κρατησα. Και αν δεν ηταν η ιστορια ετσι, θα τους ειχα ξεφτυλίσει και στη γιαμαχα γιατι για ενα σερβις τους το πηγα και δε κανανε τιποτα σωστα. Οποιος τον ψηνει, ας διαβασει αξιολογηση εδω (https://maps.app.goo.gl/UcvD6e3wMVbmFXhZ6)

Ναι, τώρα βγάζει 100% νόημα η όλη φάση.Διάβασα και την αξιολόγηση, εντυπωσιακό :D

Αν σου έφτανε πάντως η φάση του ΜΤ-09 SP με ΦΠΕ , ίσως θα μπορούσες να βάλεις λιγο νερό στο κρασί σου
και να ξανα-έρθεις στη πρότερη κατάσταση ,προσέχοντας πλέον σε ποιον ειδικό θα απευθυνθείς.

Αν έχει έρθει η ώρα της αλλαγής , πάλι μεταξύ ΜΤ-10 και Tuono V4 θα ήμουν, το καθένα με τα + και τα -

νεοσσός
18/02/2024, 12:17
Dant3, σε ποια διαδρομή κινείσαι καθημερινά, αν επιτρέπεται; Κινείσαι σε ώρες αιχμής ή εκτός αυτών;

Προσπαθώ να καταλάβω ποιοι δρόμοι σού επιτρέπουν να ευχαριστηθείς μία μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού.

husky21
18/02/2024, 12:54
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις παρει ηδη
το τουονο αφου δεν τιθεται θεμα χρηματων και θελεις
γυμνο

Dant3
18/02/2024, 13:48
Ναι, τώρα βγάζει 100% νόημα η όλη φάση.Διάβασα και την αξιολόγηση, εντυπωσιακό :D

Αν σου έφτανε πάντως η φάση του ΜΤ-09 SP με ΦΠΕ , ίσως θα μπορούσες να βάλεις λιγο νερό στο κρασί σου
και να ξανα-έρθεις στη πρότερη κατάσταση ,προσέχοντας πλέον σε ποιον ειδικό θα απευθυνθείς.

Αν έχει έρθει η ώρα της αλλαγής , πάλι μεταξύ ΜΤ-10 και Tuono V4 θα ήμουν, το καθένα με τα + και τα -

Θα τα βαλω κατω και θα δω αν αξιζει να ξαναμαναπαρω εξατμιση και να περασω προγραμμα ή να παρω το ρημαδι το τουονο να τελειωνουμε.
Ασε που με τις αναβαθμισεις της γιαμαχα δε δουλευει και το anti wheely σωστα. Με το οριτζιναλ ηταν οκ αλλα τωρα αν ριξεις με αυτο ενεργοποιημενο καμια σουζα ,κανει σκαλωματα λες και εχει λοξυγγα.


Dant3, σε ποια διαδρομή κινείσαι καθημερινά, αν επιτρέπεται; Κινείσαι σε ώρες αιχμής ή εκτός αυτών;

Προσπαθώ να καταλάβω ποιοι δρόμοι σού επιτρέπουν να ευχαριστηθείς μία μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού.

Κηφισιας, αλλα δε μιλαω για ευχαριστηση στο commuting της δουλειας.Εκει προφανως δυσκολα γινεται να καγκουριασεις.


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις παρει ηδη
το τουονο αφου δεν τιθεται θεμα χρηματων και θελεις
γυμνο

Γιατι θα ηθελα να γλιτωσω απο εκει που εχω 1 μηχανη να αναγκαστω να παρω βολτατζιδικο και καθημερινο. Με το τουονο μονη βιωσιμη λυση νομιζω ειναι να παρω και σκουτερ μαζι. Τουλαχιστον αν γινει ετσι, δε θα εχω δικαιολογια για να μη παρω factory :lol:

basilis_k6
18/02/2024, 18:33
Γιατι θα ηθελα να γλιτωσω απο εκει που εχω 1 μηχανη να αναγκαστω να παρω βολτατζιδικο και καθημερινο. Με το τουονο μονη βιωσιμη λυση νομιζω ειναι να παρω και σκουτερ μαζι. Τουλαχιστον αν γινει ετσι, δε θα εχω δικαιολογια για να μη παρω factory :lol:

και καλα θα κανεις. ειναι πολυ λιγα τα εξοδα της 2ης μηχανης. εγω εδωσα μολις πριν λιγο 22τελη και 75 ετησια για το 250αρι μου. 100 ευρω το χρονο κλαιν λεφτα.

RaGe_Raptor
18/02/2024, 19:30
2 πράγματα κρατάω, 1ον δεν έχεις πρόβλημα να φτάσεις "ψηλά" και 2ον έχεις soft spot για τα tuono.
Κρατήσου,δεν πειράζει θα το πάρεις στη 2η ζωή :bawl: