PDA

View Full Version : Κούνημα στα πολλά



zeli
22/12/2005, 10:19
Πολύ πρόσφατα(προχθές) άλλαξα λάστιχα και αναρτήσεις στο μηχανάκι. Αυτό πού διαπίστωσα σήμερα είναι ότι μετά τα 180χλμ αρχίζει να εμφανίζεται ένα μικρό τρέμουλο από μπροστά που όσο ανεβαίνουν τα χλμ το τρέμουλο μετατρέπεται σε tank slapping. Στα 230χλμ το μηχανάκι κάνει σαν να είναι SS που δεν έχει σταμπλιζατέρ.
Τι λέτε να συμβαίνει
:confused: :confused:

cbanthropos
22/12/2005, 10:23
πως κανουν τα SS χωρις stabilizer δηλαδη? Εμενα μια χαρα παει..

ελεγξε αν ολα ειναι σφηγμενα σωστα... ειναι μια πρωτη ιδεα..
Σε πιο λιγα χλμ δεν εχει ιχνος απο τρεμουλο? (με πιο λιγα 80, 100,120) δοκιμασες να αφησεις για λιγο τα χερια?

μια δευτερη ιδεα ειναι να ελεγξεις οτι εχεις σωστες πιεσεις στα λαστιχα.. Χαμηλες πιεσεις προκαλουν καμμια φορα τρεμουλο.

OldMan
22/12/2005, 10:33
:wave2: :wave2: :wave2:

Τσεκάρισε τις ρυθμίσεις (αποσβέσεις) της ΠΙΣΩ ανάρτησης !!!







Τώρα μπελά θα βρω, το ξέρω....

zeli
22/12/2005, 10:45
Οι πιέσεις των ελαστικών είναι αυτές που ορίζει ο κατασκευαστής.

Το μηχανάκι δεν κουνάει ούτε στα 80 ούτε στα 120 και όταν αφήνω τα χέρια πάει ολόισια.Το περίεργο είναι οτι μέχρι τα 180 δεν κάνει το παραμικρό η τουλάχιστον δεν το καταλαβαίνω.

Old (Αντώνη) τι πρέπει να δω στην απόσβεση:confused: Θέλω να πιστευω ότι την έχω εκεί που λεει το manual της hyperpro αλλα είμαι και ψιλοάσχετος...

Μπας και θέλω καμια ζυγοστάθμιση

Ευχαριστώ

zeli
22/12/2005, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:


Τώρα μπελά θα βρω, το ξέρω....



:lol: :lol: :lol: :lol:



Για πες , για πες :lol:

OldMan
22/12/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
...Μπας και θέλω καμια ζυγοστάθμιση...

Για το μηχανάκι δεν ξέρω, αλλά ΕΣΥ χρειάζεσαι σίγουρα !!!

(Τράβα να ξενερώσεις από τα ξύδια και τους κώλους και τα λέμε αύριο....)

:wave2: :wave2: :wave2:

zeli
22/12/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(Τράβα να ξενερώσεις από τα ξύδια και τους κώλους και τα λέμε αύριο....)

:wave2: :wave2: :wave2:


Το ξερα οτι θα πέσει τέτοια σπόντα:lol: :lol:

Είσαι ΚΑΚΟΣ :lol: :lol:

:wave2: :wave2:

Υ.Γ. .....Λέω να πάρω άδεια αυριο. ....:smilea: :smilea:

Μήπως αν είχες την ευγενή καλοσύνη(:a48: ) :lol:

ruyjin
22/12/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για το μηχανάκι δεν ξέρω, αλλά ΕΣΥ χρειάζεσαι σίγουρα !!!

(Τράβα να ξενερώσεις από τα ξύδια και τους κώλους και τα λέμε αύριο....)

:wave2: :wave2: :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
22/12/2005, 11:42
Αφού ΔΕΝ θα κάνεις αυτά που θα σΕ πω, γιατί με παιδεύεις ??
:lol: :lol: :lol:

Λοιπόν, στην αρχή βεβαιώσου ότι οι ρυθμίσεις είναι στις "μεσαίες" θέσεις (μέτρα συνολικά "κλικ" από τέρμα σε τέρμα).
Μπορεί οι standard ρυθμίσεις του κατασκευαστή να ΜΗΝ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στην μέση.....

Αν ισχύει το παραπάνω, φέρτες στην μέση και δοκίμασε το μηχανάκι.

Μετά ξεκίνα με την απόσβεση επαναφοράς (rebound damping) στην τέρμα "σφιχτή" θέση.

Παρατήρησε αν το φαινόμενο εξομαλύνεται ή φεύγει εντελώς.

Αν ναι, κατέβαζε σιγά - σιγά (περίπου το 1/5 του εύρους μεταξύ "μεσαίας" και τέρμα "σφιχτής" θέσης κάθε φορά) την απόσβεση επαναφοράς, μέχρι να ξαναρχίσει να "ψαρεύει" το μπροστινό.

Ξαναγύρισε στην αμέσως προηγούμενη θέση όπου ΔΕΝ είχες "κουνήματα".

Αν στην τέρμα "σφιχτή" θέση δεν δεις καμία διαφορά, κάνε τα παραπάνω από την τέρμα "μαλακή" θέση.

Αν δεν βγει καμία άκρη, φέρε την επαναφορά στην "μέση" και ξεκίνα με την απόσβεση συμπίεσης ανάποδα (από τέρμα "μαλακή").

Συνήθως χρειάζεται συνδυασμός και των 2 αποσβέσεων !!!

Κάνε τις ρυθμίσεις στο ΙΔΙΟ κομμάτι του δρόμου κάθε φορά (όχι μια στο "πήγαινε" και μια στο "γύρνα"...:nono: ).

Ααααααα... ξέχασα !!!
Πριν ξεκινήσεις τα παραπάνω, δες αν το φαινόμενο επιδεινώνεται στιγμιαία με ομαλό κλείσιμο του γκαζιού.
Αν ναι, ξεκίνα να ψάχνεσαι με γεωμετρίες και κάστερ (πιθανά αυξημένη λόγω λάθους σε δυναμικό sag...).




Υ.Γ.
Καλύτερα δεν ήταν στο κωλάδικο ???
:lol: :rotflmao: :lol:

zeli
22/12/2005, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλύτερα δεν ήταν στο κωλάδικο ???
:lol: :rotflmao: :lol:

:a13: :a13: :winka: :winka: ..........Ηταν ένα κυριλέ club στα ΒΠ με χορευτριες οπως αυτη στο κλουβί με τις χειροπέδες της διαφήμησης γνωστού ξυδιού...(μόνο που δεν υπήρχαν οι χειροπέδες, το κλουβί και το φόρεμα:D :D :smokin: :smokin: )


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ...(αντε να τρέχω τώρα με το π...κρυο να κάνω τον ινδιάνο)

GST
22/12/2005, 14:24
επισεις αν σου εβγαλε τις μπροστινες μπουκαλες τσεκαρε αν εχει βιδωσει τις πλακες στο ιδιο υψος που ηταν πριν ....αν δεν ξερεις το υψος τσεκαρε με ενα μαμα απο αντιπροσωπεια...ενδεχετε να σε σου τις βιδωσε χαμηλοτερα....

IMPETUOUS
22/12/2005, 15:44
Ξερω οτι και τα λαστιχα οταν ειναι καινουργια θελουν καποια χλμ για να στρωθει ο σκελετος τους.Και εγω ειχα παρομοιο προβλημα οταν ειχα πρωτη φορα τοποθετησει τα PIRELLI DIABLO CORSA

dirtbird
23/12/2005, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Πολύ πρόσφατα(προχθές) άλλαξα λάστιχα και αναρτήσεις στο μηχανάκι. Αυτό πού διαπίστωσα σήμερα είναι ότι μετά τα 180χλμ αρχίζει να εμφανίζεται ένα μικρό τρέμουλο από μπροστά που όσο ανεβαίνουν τα χλμ το τρέμουλο μετατρέπεται σε tank slapping. Στα 230χλμ το μηχανάκι κάνει σαν να είναι SS που δεν έχει σταμπλιζατέρ.
Τι λέτε να συμβαίνει
:confused: :confused:

Δεν μας λες τι ακριβώς άλλαξες να σου δώσουμε καμμία πιο συγκεκριμμένη ιδέα?

Τι λάστιχα έβαλες (και τι φορούσες πριν και σε τι κατάσταση ήταν)?

Τι άλλαξες στις αναρτήσεις (ελατήρια, αμορτισέρ, λάδια)?

gcrook
24/12/2005, 23:37
Ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα ειναι δικαιολογιες για να μην βρεθουμε τελικα πανω.:mad:
Κουναει δεν κουναει, τη βολτα δεν την γλιτωνετε ρε παλιο Λαμιωτες:D

kinhsh
25/12/2005, 00:24
zygostaumish θελει ειναι απλο

zolotas
25/12/2005, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
zygostaumish θελει ειναι απλο

σωστος...απλα τα πραγματα

zeli
28/12/2005, 22:45
Κύριοι χρονια πολλά και ευχαριστώ όλους,

Το πρόβλημα λύθηκε.

Εγινε ζυγοστάθμηση(είχαν βάλει 40gr πίσω και χρειαζόταν μόλις 10 και 10 μπροστά που χρειαζόταν 15 από την αντιθετη πλευρα) και ρύθμηση της πίσω ανάρτησης.

OldMan
29/12/2005, 10:45
:confused: :confused: :confused:

Καλά ρε, στα καινούρια λάστιχα ΔΕΝ είχες κάνει ζυγοστάθμιση ???

zeli
29/12/2005, 11:21
Αντώνη τι να πω:confused: Την επόμενη φορά θα είμαι απο πάνω με βούρδουλα μου φαίνεται. Αφησα το μηχανάκι να αλλάξουν λάστιχα και πετάχτηκα στην τράπεζα λίγο ποιο κάτω........

....αλλα καλός μλκας είμαι και γω αφού το ίδιο μου είχε συμβει με το εταιρικό κουτι μια βδομάδα πριν σε αλλο βουλκανιζατέρ........

Αλμπάνιδες:a52: :a52:

Τελοσπάντων...ευχαριστώ