PDA

View Full Version : Brixton Cromwell 1200



panavour
21/02/2024, 04:30
Ένα άγνωστο σχετικά μηχανάκι ,με πρόσφατη παρουσία στην ελληνική αγορά,είχα την ευκαιρία να κανω τέστ για καμμιά ώρα εχτές,επειδή μου αρέσει πάρα πολύ αισθητικά,και είναι σε λογική τιμή για αυτά που προσφέρει.Προκειται για το Brixton Cromwell 1200,που αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα,η KSR,η αυστριακή εταιρεία,με την εμπορική ονομασία BRIXTON (κάτι σαν τον Γκοργκολη με την εμπορική ονομασία Daytona).Tο συγκεκριμένο μοντέλο, παράγεται από την κινεζική GAOKIN ,και είναι το GAOKIN 1200.Στην Ευρώπη έρχεται σαν BRIXTON Cromwell 1200.
Ο κινητήρας είναι ένας δικυλινδρος εν σειρά 1220 κυβικά εκατοστά,ένας "κλώνος" Triumph Τ120,με 82 ίππους στις 6500 στροφές,και ροπή 11 kgm στις 3100 στροφές.
Στην πράξη τώρα, ανεβαίνοντας πάνω στο μηχανάκι ,με σέλλα στα 800mm ύψος,και στα 235 κιλά βάρος,αισθάνθηκα χωρίς πλάκα ,σαν να οδηγώ ποδήλατο,εν σχέσει με το ψηλότερο και στυλ αντβεντιουρ voge 500ds που έχω,Παρ όλο το μεγαλύτερο βάρος.Τιμονι χαμηλό σχετικά,και λιγωτερο φαρδύ από το voge, καμμία άνεμο κάλυψη,καθ' ότι γυμνό, γωνίες για τα γόνατα,πολύ καλές,επίπεδη σέλλα,όπως παλιά,μια κλασσική μηχανή,όπως ήταν παλιά οι μηχανές,την δεκαετία του 70-80.
Οι ομοιότητες σταματούν εκεί,διότι τα υπόλοιπα είναι σημερινά.Φρενα nissin,2 δισκόφρενα μπροστά,1 πίσω,ABS Bosch 9,1, και ηλεκτρονική, αναρτήσεις Kayaba,μπρος πίσω, λάστιχα και ζάντες με ακτίνες όπως ταιριάζει στον ρετρό χαρακτήρα της μηχανής.
Και βάζοντας μπροστά,έχουμε έναν μπάσο γουργουριστο, δικυλινδρο κλασσικό ήχο,που σε φτιάχνει,έναν γλυκό με ελάχιστους κραδασμούς κινητήρα και ροπή,ροπή,ροπή.
Μια ροπή που έρχεται από το μηδέν και σε συνεπαίρνει.Μεχρι τις 3100 στροφές που κορυφώνεται Άλλη αίσθηση ,που μόνο οι μεγάλου κυβισμού χαμηλοροπες μοτό σου δίνουν.Πρακτικα από τις 1500 στροφές βάζεις μια 6η και φεύγεις.Δεν χρειάζεται να κατεβάζεις στο κιβώτιο.Το μηχανάκι έχει 2 modes, λειτουργίας,eco και sport,που διαφοροποιούνται στην δύναμη στο άνοιγμα του γκαζιού,και στο sport, ανοίγει πολύ γρήγορα στο παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού.Απολαυση.Φρενα πολύ καλά,ειδικά το πίσω,Σταμάταει σαν μπροστινό,ευχάριστο ABS, ελάχιστα επεμβατικό,αναρτήσεις καλές για το βάρος μου (140 κιλά),με κλασσικά 2 αμορτισέρ πίσω,και ένα συμβατικό πηρούνι μπροστά,επίπεδη σέλλα όπως παλιά,που αν και λεπτή δεν κουράζει,γενικά μια αίσθηση ρετρό,γνώριμη για μας τους γέρους,που μας γεμίζει αναμνήσεις.Μηχανακι ποδήλατο,με χαμηλό κέντρο βάρους,στενό χωράει παντού,και με μια γκαζια,με την εκπληκτική του ροπή,φεύγει γρήγορα παντού.Ευχαριστο, γουργουριστο,απλό.Κιβωτιο λίγο σκληρό,αλλά όχι ενοχλητικό, ελαφρός συμπλέκτης,και γενικά μια κλασσική αγχολυτικη λειτουργία,που σε πάει πίσω σε αναμνήσεις,αλλά με τα σύγχρονα καλουδια.Αν ήθελα να το χαρακτηρίσω με 3 λέξεις,θα έλεγα "Η ροπή προσωποποιημενη".
Μου άρεσε και με έβαλε σε πειρασμό.

doctor_john
21/02/2024, 07:51
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=EAKnn67bsfg&ab_channel=seipercento

Mια μικρή παρατήρηση όσον αφορά την σέλλα του. Λένε ότι είναι stiff και θα δυσκολεύει στα πολλά χλμ.

Κατα την γνώμη μου, αυτό το είδος σέλλας πρέπει να είναι με το σφικτό μαξιλάρι και να δίνει την εντύπωση ότι δεν υποχωρεί.
Λειτουργούν έτσι το μέγεθος και το υλικό - ραφή και ο προπονημένος πισινός έχει το πολύ μουδιασματάκι.
Ένα υλικό που υποχωρεί εμφανώς θα κάτσει με τις ώρες και θα κάθεται στα σκληρά ο οδηγός.

katsar
21/02/2024, 09:53
Ωραίο και νομίζω ταιριάζει στο στυλ σου αφού τα έχετε και οι δύο τα... κυβικά σας :beer:
Καλά τα μικρά κ.ε και η οικονομία αλλά περιγράφεις την λειτουργία του κινητήρα όπως ακριβώς είναι .
Αν σε παίρνει κάντο για την ''σωτηρία της ψυχής σου'' :wave2:

giorgosb
21/02/2024, 10:06
Θα χε ενδιαφέρον να κάνεις ένα test ride και το Triumph Τ120 για να γίνει και μια σύγκριση.. Αίσθηση, λειτουργία κλπ..

Nitse3
21/02/2024, 10:10
Ωραία μηχανή φαίνεται απλά τιμολογιακά δεν ξέρω πως στέκεται. Στα 10.000 δεν είναι και πολύ φθηνό, θα μου πεις παίρνεις 1200 κ.ε. νεορετρο, αλλά δέκα κάνει και το Boneville το 900αρι.

doctoras
21/02/2024, 10:24
Ωραία μηχανή φαίνεται απλά τιμολογιακά δεν ξέρω πως στέκεται. Στα 10.000 δεν είναι και πολύ φθηνό, θα μου πεις παίρνεις 1200 κ.ε. νεορετρο, αλλά δέκα κάνει και το Boneville το 900αρι.

Συμφωνώ.
Κάνα νέουδι στο χώρο μπορεί να ξεγελάσει, τον παλιό όμως όχι

10 κάνει το αντίγραφο 14 το ορίτζιναλ για μοτο που αισθητικά είναι idol φυσικά ο αλεουρας θα βάλει αλλά 4 να παρει το αυθεντικό
Να έκανε 6-7 να πω δελεάζει..

katsar
21/02/2024, 10:35
6-7 δεν κοστίζει πλέον ένα rebel500 ρε παιδιά.(7750)
9! χιλιάρικα κοστίζει το vulcan 650.
Μοτοσυκλέτες περίπου ανάλογης φιλοσοφίας.

panavour
21/02/2024, 10:49
Συμφωνώ.
Κάνα νέουδι στο χώρο μπορεί να ξεγελάσει, τον παλιό όμως όχι

10 κάνει το αντίγραφο 14 το ορίτζιναλ για μοτο που αισθητικά είναι idol φυσικά ο αλεουρας θα βάλει αλλά 4 να παρει το αυθεντικό
Να έκανε 6-7 να πω δελεάζει..

Κοίτα,όταν πήρα το voge το ds500,(το αντίγραφο που λες κι εσύ),το πρωτότυπο το cb500x ,έκανε 40% παραπάνω εκείνη την εποχή πριν 2 σχεδόν χρόνια.Ευτυχως ΔΕΝ το έχω μετανιώσει μέχρι στιγμής.
Και τώρα σύμφωνα με τα αναφερόμενα,η ίδια ψαλίδα υπάρχει στην τιμή.
Πάντως όσον αφορά τον κινητήρα, (γιατι στα υπόλοιπα καλύτερο πακέτο έχει ο Κινέζος απ' τον Εγγλέζο)περισσότερο εμπιστοσύνη έχω στον Κινέζο παρά στον Εγγλέζο.ΙΔΩΜΕΝ.

Nitse3
21/02/2024, 11:03
Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα νούμερα και τα ποσοστά. Το CB έκανε 7500 περίπου και το βογκ 6000. Εκτός αν εννοείς πάλι ότι το CB για να έχει τον εξοπλισμό του βογκ έπρεπε να πληρώσεις 9000 και βάλε, το οποίο δεν έχει εφαρμογή για όλο τον κόσμο και είναι ψιλοαυθαίρετο. Επίσης τι διαφορές στον εξοπλισμό έχουν αυτού του τύπου οι μηχανές Τ120 κτλ; Ένα ABS και δυο ride mode ανέφερες.

doctor_john
21/02/2024, 11:52
Νομίζω φαίνεται τι είναι.
Η μόνη σκέψη για εμένα είναι αν βρεθεί μεταχ. Triumph σε κοντινή τιμή.
Όπως και τα r nine t για τα πιο διευρυμένα γούστα.

Σαν βάση για κάποιον που ξέρει τι θέλει να φτιάξει είναι μάλλον ανταγωνιστικό.

panavour
21/02/2024, 14:25
Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα νούμερα και τα ποσοστά. Το CB έκανε 7500 περίπου και το βογκ 6000. Εκτός αν εννοείς πάλι ότι το CB για να έχει τον εξοπλισμό του βογκ έπρεπε να πληρώσεις 9000 και βάλε, το οποίο δεν έχει εφαρμογή για όλο τον κόσμο και είναι ψιλοαυθαίρετο. Επίσης τι διαφορές στον εξοπλισμό έχουν αυτού του τύπου οι μηχανές Τ120 κτλ; Ένα ABS και δυο ride mode ανέφερες.
Αυτό ακριβώς,με τον αντίστοιχο εξοπλισμό εννοούσα.Το cb είχε αυτήν την τιμή που αναφέρεις γυμνό αν του έβαζες ότι είχε το βογκ,τότε είχε 40% παραπάνω.Οσο για την Τ120 της triumph ξεκινάει από 40% πιο πάνω,οι εκδόσεις με χρωμια,μεταλλικά χρώματα,κλπ επετειακές εκδόσεις φτάνουν και 60% πιο πάνω.Η Τ100 που είναι 900 κυβικά 64 άλογα ξεκινάει κι αυτή από 10% πιο πάνω μέχρι 20% πιο πάνω.

karellen
21/02/2024, 15:02
Μου άρεσε και με έβαλε σε πειρασμό.

Χτύπα το αν μπορείς.
Αλλη εμπειρία τα πολλά κυβικά.

doctoras
21/02/2024, 15:54
φίλε παναβούρη επειδή επεναλαμβάνεσαι και αυτό που λές το ασπάζεται ενα μεγάλο μέρος κινεζόφιλών στο youtube ας τα ξεκαθαρίσουμε και απο μεριάς μου.

1. Για το cb500x vs voge 500ds. Όλοι οι παραδοσιακοί κατασκευαστές παρέχουν το μοντέλο και μια γκάμα με αξεσουάρ για να το προσωποποιήσεις όπως θέλεις με το αναλογο αντίτιμο. Αυτό ήταν και είναι δεδομένο.
Η Voge για να μπει στη αγορά και να πάρει μερίδιο, επειδή δεν της αρκεί μονο η τιμολόγηση, παράλληλα δίνει και επιπλέον αξεσουάρ.
Αυτό ούτε ήταν, ούτε έγινε δεδομένο για την αγορά μοτοσυκλέτας. Είναι καθαρό?

Αν συνέβαινε στο 500ds να παρέχονται riding modes, cornering abs, cruise control κλπ καλούδια (που έχει για παράδειγμα το 390 adve). Να πώ ναι. Αλλα αυτό που επαναλαμβάνεις συνεχώς περι γυμνού είναι εντελώς άστοχο.
Το σωστό, είναι το ίδιο εξοπλισμένα αμφότερα (με τον βασικό εξοπλισμό), με το voge να μου παρέχει ταξιδιωτικά αξεσουάρ δωρεαν.
Επίσης χωρίς να θέλω το ανοίξω κιάλλο, έχουμε όμως όλοι παρατηρήσει τι ποιότητα αξεσουάρ έχει χρησιμοποιήσει ένας παραδοσιακός και τι ο νεοεισερχόμενος.


2. Για το triumph είναι άλλο η λόξα του κατασκευαστή να παρέχει μοντέλα με ειδικές βαφές που στη βασική και πιο οικιονομική έκδοση του είναι 120% ποιοτικότερη απο οποιαδήποτε αντίγραφο, διαπιστευτήρια τσέκαρε αγγελίες με βαφή bonneville 15-20ετίας. Πως θα ήταν ένα brixton? Δεν ξέρουμε, ΘΑ μάθουμε, ΑΝ μάθουμε....


3. Και για τους υπολογιμούς σου επι τις εκατό που κάνεις, για να είναι πιο ρεαλιστικό θα ήταν καλό να συμπεριλάβεις, βλάβες "κόστος" (αν δεν παρέχεται στην εγγύηση), βλάβες ή δυσλειτουργίες "χρόνος" που χρειάστηκε να αλλάξεις πορεία απο την καθημερινότητα σου για να βάλεις έκτακτο ραντεβού στο συνεργείο.
¨Οπως βέβαια όπως και στην περίπτωση μεταπώλησης α)ποσο θα πιάσει και β) πόσο χρόνο θα πάρει μέχρι να πουληθεί



Προσωπικά μου αρέσουν πολλά κινέζικα μοντέλα, όπως μου αρέσει και αυτό στο παρόν θέμα. ¨Ομως η μοτοσυκλέτα είναι προσωπική υπόθεση θέλεις να καβαλάς κάτι αναγνωρίσιμο χωρίς υποχωρήσεις ή ενδοιασμούς.
Κατα την άποψη μου όλα τα νεοεισερχόμενα κινεζικά και ινδικά μοντέλα (πολλά royal enfield μου αρέσουν), είναι κατα την άποψη μου αδικαιολόγητα ακριβά.
Αν κόστιζαν τα μισά ακριβώς λεφτά απο ένα ανταγωνιστικό, ίσως να έμπαινα στον πειρασμό


Μηχανάκι για δουλεια όπως τα παπιά και σκουτερ που πάινρουν οι ντελιβεράδες δε το συζητώ είναι vfm όλα.
Αλλο όμως εργαλείο δουλείας και άλλο εργαλείο αναψυχής.

panavour
21/02/2024, 19:37
Τα μηχανάκια πωλούνται ως έχουν,και στην δεδομένη στιγμή που πωλούνται,ότι έχουν επάνω έχει μία τιμή.Τιμη η οποία καθορίζει και την απόφαση του αγοραστή.Αλλο να πουλάς ένα μηχανάκι τελείως γυμνό τιμή Α, και άλλο με κάποια απαραίτητα αξεσουάρ που θα χρειαζοσουνα κάποια πρόσθετα χρήματα να τα αγορασεις , με τιμή Α η και λιγωτερο από Α.Νομιζω ότι είναι αυτονόητο και δεν χρειάζεται περεταιρω εξήγηση.Τα υπόλοιπα μένει να αξιολογηθούν με τον χρόνο.Ο καθείς κάνει τις επιλογές του.Η δική μου εμπειρία με την voge 500 ds που αγόρασα,είναι υπερ-θετικη μέχρι στιγμής.ΙΔΩΜΕΝ.

Tallyban
21/02/2024, 19:44
Μπορείς να ρωτήσεις πόσο κάνει το ψυγείο νερού στο πρηξτον;(αν υπάρχει)
Είμαι περίεργος τι διαφορά τιμής θα έχει στο αντίστοιχο Στρουμφ.

doctor_john
21/02/2024, 20:33
:lol:
έχεις δίκιο. Αν είναι δυνατόν 1400 λίρες το πρεσαριστό.. δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν.
Υπάρχει το ίδιο στις 120 εκτός oem και τόσο ξεκινούν τα αλουμινίου έως 550 τα διπλά νομίζω.

panavour
21/02/2024, 21:37
Ωραία μηχανή φαίνεται απλά τιμολογιακά δεν ξέρω πως στέκεται. Στα 10.000 δεν είναι και πολύ φθηνό, θα μου πεις παίρνεις 1200 κ.ε. νεορετρο, αλλά δέκα κάνει και το Boneville το 900αρι.

το Τ100 το 900αρι δεν κανει δεκα ,αλλα αρχιζει απο 11000,και φτανει τα13000 αναλογα τα χρωμια τα χρωματα,τις επετιακες εκδοσεις κλπ.κουτοπονηριες,που σου χρεωνουν την διχρωμια 1000 ευρω παραπανω.Εχει 64 αλογα εναντι των 82 του πριξτον:lol:και 300 κυβικα λιγωτερο και λιγοτερη ροπη.:beer:

Nitse3
21/02/2024, 21:51
Το street twin εννοούσα.

panavour
21/02/2024, 22:03
Το street twin εννοούσα.

με ενα δισκο μπροστα,65 αλογα ,και τα 4/5 της ροπης.

doctoras
21/02/2024, 22:10
:whiteflag::whiteflag:

Παραδίνομαι..



https://youtu.be/z5lPjVHitCs?si=w6Tx0ZC61GIuQaH1

panavour
21/02/2024, 22:34
:whiteflag::whiteflag:

Παραδίνομαι..



https://youtu.be/z5lPjVHitCs?si=w6Tx0ZC61GIuQaH1

δεν κραταμε αιχμαλωτους κυριε.:a016:

Viking
21/02/2024, 22:41
Συμπαθητικό σίγουρα . Αντιγραφή triumph σίγουρα.

Ο 18αρης μπροστά δεν ξέρω πως θα είναι. Δύσκολη η αγορά σε αυτά τα λεφτά ..
Θεωρώ πως αν πας στα 10 χιλιάρικα , μάλλον πας και στα 13.

Αγνοούσα την ύπαρξη του, αλλά και τώρα που το ξέρω , πάλι σε μεταχειρισμένο speed twin 1200 θα πήγαινα, στα ίδια λεφτά.
:D:cool:

νεοσσός
21/02/2024, 22:53
Ωραίο να διαβάζεις για χαρούμενους αναβάτες. Πάνο, πώς είναι από κραδασμούς;

Θα 'θελα να οδηγήσω κάποια στιγμή τέτοια μοτοσυκλέτα.

panavour
21/02/2024, 23:11
Ωραίο να διαβάζεις για χαρούμενους αναβάτες. Πάνο, πώς είναι από κραδασμούς;

Θα 'θελα να οδηγήσω κάποια στιγμή τέτοια μοτοσυκλέτα.

Μιά χαρα,πολυ καλυτερο απο το voge ds500 που εχω,ασε που με 2000 στροφες εχεις 70 χλμ.Ροπάκλαααααααα.Σαν το αυτοκινητο μου.:lol:

νεοσσός
21/02/2024, 23:32
Μιά χαρα,πολυ καλυτερο απο το voge ds500 που εχω,ασε που με 2000 στροφες εχεις 70 χλμ.Ροπάκλαααααααα.Σαν το αυτοκινητο μου.:lol:
Μου αρέσει πολύ η μεγάλη ροπή σε χαμηλές στροφές σε αμάξια και μοτοσυκλέτες, απλά για τη σφαιρικότητα της προσέγγισης, θα πω τον αντίλογο. Από τη μία θέμε χειρισμό και χειροκίνητες αλλαγές ταχυτήτων, ενώ από την άλλη απολαμβάνουμε που πετάμε μία 6η και επιταχύνει η μοτοσυκλέτα αγόγγυστα, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσουμε ταχύτητα. Δηλαδή προσπαθούμε να λύσουμε το θέμα της χειροκίνητης μετάδοσης, με περισσότερα κυβικά, ενώ έχει ήδη λυθεί με μεταδόσεις CVT. Ίσως απλά θέλουμε να έχουμε και τον χειρισμό κάποιες στιγμές και την άνεση κάποιες άλλες, με την άμεση απόκριση στο γκάζι.

panavour
21/02/2024, 23:45
Άμα ξεραμε τι ακριβώς θέλαμε δεν θα μαλλιοτραβιομαστε δω μέσα.χαχαχα.

Nitse3
22/02/2024, 08:22
με ενα δισκο μπροστα,65 αλογα ,και τα 4/5 της ροπης.

Όπως δηλαδή και το Τ100. Τα παμε αυτά, είναι γνωστά. Η απάντηση μου πήγαινε στην τιμή, δηλαδή brixton 1200 10.000 κούτα ή Triumph street twin με 10.300 κούτα; Τι θα προτιμήσουν οι περισσότεροι;

katsar
22/02/2024, 08:27
Άλλο πράμα η μεγάλη ροπή και ο τρόπος που την νιώθεις στο χέρι κ άλλο πράμα το δεν θέλω να αλλάζω ταχύτητες-DCT :wave2:
To βλέπεις πρακτικά και όχι ηδονιστικά :wave2:

νεοσσός
22/02/2024, 09:55
Άλλο πράμα η μεγάλη ροπή και ο τρόπος που την νιώθεις στο χέρι κ άλλο πράμα το δεν θέλω να αλλάζω ταχήτητες-DCT :wave2:
To βλέπεις πρακτικά και όχι ηδονιστικά :wave2:
Πράγματι, είναι πρακτική η προσέγγιση της ερώτησής μου. Επαρκής ροπή υπάρχει και στο 500άρι του panavour, αλλά για να έχεις πρόσβαση σε αυτή, θα χρειαστείς κοντύτερη σχέση στο κιβώτιο και περισσότερες στροφές στον κινητήρα.

Καταλήγουμε λοιπόν στο προφανές, ότι η μεγάλη ροπή στις 1500 rpm είναι μία ωραία πολυτέλεια. :)

Bowleno
22/02/2024, 10:57
Καταλήγουμε λοιπόν στο προφανές ότι η μεγάλη ροπή στις 1500 rpm είναι μία ωραία πολυτέλεια. :)

και πανάκριβη... (https://www.triumphmotorcycles.gr/motorcycles/rocket-3/rocket-3/rocket-3-r) είχα πετύχει έναν που το έχει, σε γηπεδάκι τένις δίπλα στο σπίτι μου και μου περιέγραφε ακριβώς αυτό που λες, απίστευτη ροπή από πολύ χαμηλά και κατανάλωση όχι όσο πιστεύουμε....

katsar
22/02/2024, 11:15
Καθόλου πολυτέλεια , κυβικά και σωστό μοτέρ χρειάζεται όπως και τους ανάλογους συμβιβασμούς,πχ το ότι κρεμάει ψηλά.
Ένα Σουζουκι bandit 1250 πιστεύεις έχει λιγότερη δύναμη/ροπή; 108ΝΜ στις 3.700rpm το δίνουν στα specs !
Εκτός και αν το ορίζεις σαν πολυτέλεια λόγο αυξημένης κατανάλωσης,φόρους και τα σχετικά.
Κουβέντα κάνουμε έτσι;;; :beer:

Bowleno
22/02/2024, 11:43
Καθόλου πολυτέλεια , κυβικά και σωστό μοτέρ χρειάζεται όπως και τους ανάλογους συμβιβασμούς,πχ το ότι κρεμάει ψηλά.
Ένα Σουζουκι bandit 1250 πιστεύεις έχει λιγότερη δύναμη/ροπή; 108ΝΜ στις 3.700rpm το δίνουν στα specs !
Εκτός και αν το ορίζεις σαν πολυτέλεια λόγο αυξημένης κατανάλωσης,φόρους και τα σχετικά.
Κουβέντα κάνουμε έτσι;;; :beer:

Σαφώς κουβέντα κάνουμε, της ευκαιρίας δοθείσης (σφάξιμο του θρεντ ως συνήθως δηλαδή :lol: ) Δεν σου κρύβω ότι πολύ θα ήθελα μια boneville 900 :pink:
Aλλά αμέσως σκέφτομαι...το χρειάζομαι; όχι. Είναι αμαρτία να σέρνεις ένα τέτοιο μοτέρ μεταξύ Νέας Φιλαδέλφειας-Νέου Ηρακλείου-Περιστέρι που κινούμαι κατά 90% τις καθημερινές και να το χαίρομαι μόνο μια στο τόσο που θα βγω νυχτερινή σόλο. Είναι και τα κόστη του μέσα, βεβαίως.

panavour
22/02/2024, 13:11
Όπως δηλαδή και το Τ100. Τα παμε αυτά, είναι γνωστά. Η απάντηση μου πήγαινε στην τιμή, δηλαδή brixton 1200 10.000 κούτα ή Triumph street twin με 10.300 κούτα; Τι θα προτιμήσουν οι περισσότεροι;
Για τους περισσότερους δεν γνωρίζω,εγώ θα προτιμούσα το Brixton λόγω κυβικών και ροπής, άλλα και περισσότερων εξουσιοδοτημένων.Φανταζομαι όμως ότι λόγω Κίνας πολλοί το φοβούνται.Δεν τους αδικώ.Ο καθένας ,και οι φόβοι άλλωστε και γω πριν 1,5 χρόνο τους ίδιους φόβους είχα.

doctoras
22/02/2024, 17:19
Σαφώς κουβέντα κάνουμε, της ευκαιρίας δοθείσης (σφάξιμο του θρεντ ως συνήθως δηλαδή :lol: ) Δεν σου κρύβω ότι πολύ θα ήθελα μια boneville 900 :pink:
Aλλά αμέσως σκέφτομαι...το χρειάζομαι; όχι. Είναι αμαρτία να σέρνεις ένα τέτοιο μοτέρ μεταξύ Νέας Φιλαδέλφειας-Νέου Ηρακλείου-Περιστέρι που κινούμαι κατά 90% τις καθημερινές και να το χαίρομαι μόνο μια στο τόσο που θα βγω νυχτερινή σόλο. Είναι και τα κόστη του μέσα, βεβαίως.

όρμα
https://www.car.gr/s/0oji814k/

νεοσσός
22/02/2024, 18:02
Τώρα τον ρίχνεις από τα 1220 κυβικά στα 790. Χάνει μέρος της αίγλης και της ροπάκλας (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161701&p=3151245&viewfull=1#post3151245)©.

Πάντως μου κινούν την περιέργεια τέτοια υπερβολικά μοτοσακά. Θα ήθελα να οδηγήσω Yamaha V-Max, Triumph Rocket III, Suzuki GSX1400. Να ζήσω μαζί τους δύσκολο, αλλά θα είχε την πλάκα του να τα είχα για λίγους μήνες το καθένα. Όσο κρατάει ο ενθουσιασμός, πριν αρχίσει να σε ενοχλεί η μειωμένη πρακτικότητα.

doctor_john
22/02/2024, 18:17
Aυτό και αν είναι κατάλληλη βάση! Φοβερή τιμή, εύγε Doc!

motojojo
22/02/2024, 19:26
Τώρα τον ρίχνεις από τα 1220 κυβικά στα 790. Χάνει μέρος της αίγλης και της ροπάκλας (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161701&p=3151245&viewfull=1#post3151245)©.

Πάντως μου κινούν την περιέργεια τέτοια υπερβολικά μοτοσακά. Θα ήθελα να οδηγήσω Yamaha V-Max, Triumph Rocket III, Suzuki GSX1400. Να ζήσω μαζί τους δύσκολο, αλλά θα είχε την πλάκα του να τα είχα για λίγους μήνες το καθένα. Όσο κρατάει ο ενθουσιασμός, πριν αρχίσει να σε ενοχλεί η μειωμένη πρακτικότητα.

Την ίδια περιέργεια έχω κι εγώ. Θα ήθελα να είχα ενα ροκετ για μια μερα μονο, για μερικές βόλτες να δω πως είναι. Να ζήσω μαζί τους αποκλείεται.

Είναι καθαρά βολτάδικες μοτοσυκλέτες, να τις βγάλεις ένα σκ με καλό καιρό.

Από την άλλη το boneville της αγγελίας μπορεί μια χαρά να είναι και όχημα καθημερινής μετακίνησης εκτός από βόλτες του σκ.

MG-KTiNoS
22/02/2024, 19:44
Το μηχανάκι το είδα στην Αλεξάνδρας προ λίγων ημερών και δεν είναι τίποτε το σπουδαίο.
Παίζει κι εκείνα τα Ινδικά τα ΈΝφιλντ να είναι και πιο μουράτα (6,5 σούπερ μετεορ?)

Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι θα πάρει φτηνό χάρλεϊ δεν παίζει με την καμία
Δηλαδή ούτε κατά διάνυα

doctor_john
22/02/2024, 19:45
Όπως δηλαδή και το Τ100. Τα παμε αυτά, είναι γνωστά. Η απάντηση μου πήγαινε στην τιμή, δηλαδή brixton 1200 10.000 κούτα ή Triumph street twin με 10.300 κούτα; Τι θα προτιμήσουν οι περισσότεροι;

Έχει διάφορες ματιές αυτό που ρωτάς.
Το boneville έχει τόσο διαφορετικό κοινό που αφήνει έκπληκτους τους ίδιους τους ιδιοκτήτες.

Για να μην σε πρήζω, θεωρώ πως η τύχη του brixton θα κριθεί από την εκτίμηση των μηχανικών που έχουν συνδέσει το όνομα τους με τα boneville.

Aπό εκεί και πέρα θα ακολουθήσει το παράδειγμα των "σχεδόν ίδιων" των γκρουπ και μή. Όπως τα skoda, seat, lexus, hyundai κ.λπ.
Η ελάχιστη προσπάθεια που έκαναν για την δημιουργία του ονόματος, τους πάει πολύ καλά. Όσο ανεβαίνουν τα κιλά τους πάει περισσότερο. :lol:
Θες γιατί είναι όνομα που μοιάζει να έχει ποιότητα; θες γιατί ξέρουν ιστορία και την τιμούν; όπως και να έχει τους πάει καλά εξαρχής και τους τοποθετεί στο επίπεδο των ικανών, όπως οι προσπάθειες των morini, fantic κ.λπ.

Το street twin είναι μια οικονομική έκδοση τ100. Ευχάριστο και triumph αλλά δεν είναι αυτό που καλύπτει το κοινό που συντηρεί τα εργοστασιακά μοντέλα στις εκδόσεις του τ100.
Είναι αυτό που καλύπτει το κοινό που θέλει περισσότερο την εμφάνιση - λειτουργία και λιγότερο την υστεροφημία.
Μήπως αυτό είναι και το κοινό του brixton;

Γνωρίζοντας πόσο απολαυστικό είναι το τ100 αλλά και πόσο καλύτερο το τ120, η σύγκριση του με το brixton είναι άδικη.
Mε το τ120 είναι πoλύ πιο κοντά από τα 4Κ που έχουν διαφορά.

Bowleno
23/02/2024, 01:16
Μιλώντας για "ροπάκλες".... Honda goldwing 1500 ελαφρώς...."ελαφρωμένο". :D

451064

panavour
24/02/2024, 17:29
φθηνο χαρλευ δεν υπαρχει.υπαρχει το ακριβο που ειναι για αρχοντους,οι υπολοιποι πλεμπαιοι,μονο πριξτον που ειπε και καποιος απο πανω.:lol: