PDA

View Full Version : Ντιζα συμπλέκτη er6n



geioann
28/02/2024, 09:56
Καλημέρα συντροχοι!
Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα σαν να ξεχειλωσε απότομα η ντιζα του συμπλέκτη μου.
Την σφιγκω κάθε μέρα εδώ και 1 βδομάδα. Έφτασε στο τερμα πλέον.
Την είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια περίπου με την ορίτζιναλ. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο? Παίζουν ρόλο τίποτα ελατήρια δίσκων πχ? Ή το ελατήριο του εξωτερικού άξονα του συμπλέκτη?

karellen
28/02/2024, 10:18
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το συρματόσχοινο να τρίβεται στη μανέτα και να ξεφτίζει,για ρίξε μια ματιά μην έχουν κοπεί τριχούλες.

Coyote.V
28/02/2024, 10:33
Άλλαξέ τη θα σπάσει!

Βρες το σημείο που τρίβεται και αν μπορείς να κάνεις κάνεις κάτι να το διορθώσεις...

Bowleno
28/02/2024, 12:01
Καλημέρα συντροχοι!
Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα σαν να ξεχειλωσε απότομα η ντιζα του συμπλέκτη μου.
Την σφιγκω κάθε μέρα εδώ και 1 βδομάδα. Έφτασε στο τερμα πλέον.
Την είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια περίπου με την ορίτζιναλ. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο? Παίζουν ρόλο τίποτα ελατήρια δίσκων πχ? Ή το ελατήριο του εξωτερικού άξονα του συμπλέκτη?

Δες το αξονάκι ρύθμισης τόσο στη μανέτα όσο και κάτω, στο μοτέρ, θα έχει "αιχμηρά" σημεία λόγω κακής χύτευσης τα οποία τρίβουν την ντίζα και κόβεται στο τέλος.
Τα αιχμηρά αυτά σημεία τα τρίβεις με ένα ντουκόχαρτο να λειάνουν και problem solved που λένε και στο χωριό μου.
Το έκανα στο ER-5 καθώς και στον Πήγασο που είχα και πωλήθηκαν με τις μαμά ντίζες σαν καινούργιες.....

doctor_john
28/02/2024, 12:27
Κόβεται μάλλον και για να μην το βλέπεις είναι μετά την μανέτα.
Έλεγξε και την μανέτα μήπως έχει γίνει κοφτερή στο σημείο που κάνει μοχλό.

υγ; Την κακή χύτευση την λένε σαμποτάζ στο Minato...

geioann
28/02/2024, 14:01
Στα σημεία που φαίνεται το συρματόσχοινο δεν είναι κομμένο. Λογικά είναι πιο μέσα. Εδώ και καιρό ήταν σκληρός. Είχα ρίξει μια δυο γρήγορες ματιές αλλά δεν είχα εντοπίσει να σκαλωνει κάπου. Θεώρησα πως ήθελε λάδωμα αλλά βαριόμουν και δεν το είχα κάνει. Μέχρι που τις προάλλες παραγινε και μάλιστα σε σημείο να μην επιστρέφει η μανέτα μέχρι τέλους όταν άφηνα τον συμπλέκτη. Έκατσα την άλλη μέρα και το καθάρισα με wd-40. Βελτιώθηκε αισθητά αλλά μέρα με τη μέρα το ένιωθα να ξεχειλωνει και να πρέπει να το σφιγκω συνέχεια. Έχω ακόμα την παλιά ντιζα η οποία δεν είχε πρόβλημα απλά την είχα αλλάξει τότε προληπτικά! Θα ξαναβάλω αυτή για την ωρα.

doctor_john
28/02/2024, 18:38
Μήπως είναι περασμένο περίεργα ολόκληρο μαζί με το κάλυμμα του;
Χρειάζεται να δεις αν είναι εκεί που περνά κανονικά.

Να παίρνει μήκος έχω συναντήσει πλένοντας πολύ βρώμικο συρματόσχοινο για σιδεριές βιτρίνας που έχασε αμέσως την ρύθμιση δίνοντας
μερικά cm μήκος. Υπάρχει περίπτωση να ήταν τόσο ταλαιπωρημένο το δικό σου;

Ψάξε το λίγο και κοίταξε πότε δίνει αντικατάσταση το εργοστάσιο.

To WD40 είναι απολιπαντικό με καλή διείσδυση, μην το αφήνεις μόνο με αυτό.

geioann
28/02/2024, 21:06
Τι να σου πω, δεν ξέρω. 2 χρόνια την είχα. Η προηγούμενη ήταν 2 χρόνια απ' όταν αγόρασα τη μηχανή και ποιος ξέρει πόσα χρόνια πριν. Δεν είχε πρόβλημα. Την άλλαξα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Την πέρασα ακριβώς από τα σημεία που περνούσε και η άλλη.

Παρεμπιπτόντως με άφησε στο δρόμο γυρνώντας απ' τη δουλειά πριν κάνα 2ωρο. Ευτυχώς μόνο 500 μέτρα απ το σπίτι. Δεν κόπηκε αλλά ξεχειλωσε τόσο πολύ που δεν έφτανε να αποσυμπλεξει! Οι βίδες που σφίγγουν και πάνω και κάτω ήταν στο τερμα, δεν έπαιρναν άλλο!

geioann
28/02/2024, 21:08
Να παίρνει μήκος έχω συναντήσει πλένοντας πολύ βρώμικο συρματόσχοινο για σιδεριές βιτρίνας που έχασε αμέσως την ρύθμιση δίνοντας
μερικά cm μήκος. Υπάρχει περίπτωση να ήταν τόσο ταλαιπωρημένο το δικό σου;


Για ποιο λόγο μπορεί να συμβεί αυτό?

Tsber
28/02/2024, 22:27
Καλησπέρα φίλε, μήπως έβαλες ντίζα από Er6-f;

Είναι ελαφρώς διαφορετική από το γυμνό στο ντυμένο και δεν κάνει.

doctor_john
29/02/2024, 07:36
Για ποιο λόγο μπορεί να συμβεί αυτό?

Δεν είμαι σίγουρος, έδειχνε να καθάρισε (νιτρο) αλλά είναι χοντρό και πολύ ταλαιπωρημένο.
Μου φαίνεται απίστευτο αν ήταν έτσι να σου έδινε πάνω από μερικά χιλιοστά.
Τώρα που είπες ότι μάκρυνε και άλλο το δικό σου θέλω φωτό όταν το αλλάξεις :)

Tsber
29/02/2024, 09:42
@ doctor_john

Καλημέρα Γιάννη, απαντώ δημοσίως στο Vroom για ευνόητους λόγους, πριν μερικούς μήνες ο φίλος Χρήστος - taskgr άλλαξε ντίζα συμπλέκτη στο Er6-f του, προληπτικά και αυτός λόγω εξαψήφιων χιλιομέτρων.

Μπήκε ντίζα από Er6-n και είχε παρόμοια προβλήματα με τον geioann.

Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στη ντίζα και είναι λίγο πιο μακριά λόγω φαίρνγκ στο f ή έγινε λάθος στην εγκατάσταση.

Bowleno
29/02/2024, 09:47
Αυτό που αλλάζετε προληπτικά την ντίζα δεν το καταλαβαίνω... Αν δεν παρουσιάζει φθορές, γιατί;:confused:

Tsber
29/02/2024, 09:58
Αυτό που αλλάζετε προληπτικά την ντίζα δεν το καταλαβαίνω... Αν δεν παρουσιάζει φθορές, γιατί;:confused:

Η πλάκα είναι ότι ο Χρήστος συνήθως θέλει πολύ "υπενθύμιση" σχετικά με τη συντήρηση, και το μοναδικό πράγμα που άλλαξε προληπτικά δεν χρειαζόταν να το αλλάξει :lol:

Πέρα από την πλάκα πάντως, η όλη λογική του σέρβις είναι ότι αλλάζουμε ή φρεσκάρουμε κάτι πριν χαλάσει ώστε να είναι πάντα στο ιδανικό παράθυρο λειτουργίας και δεν θα πρέπει να παραλείπεται η τακτική συντήρηση όπως ορίζεται από τον κατασκευαστή.

geioann
29/02/2024, 11:32
Αυτό που αλλάζετε προληπτικά την ντίζα δεν το καταλαβαίνω... Αν δεν παρουσιάζει φθορές, γιατί;:confused:

Περισσότερο ήθελα να μαστορεψω κάτι!!!

Την είχα αγοράσει από ebay. Την ορίτζιναλ καινούρια φυσικά και έγραφε για er6n/er6f. Δεν είχα πρόβλημα απ' την αρχή. Την έχω πάνω από 2 χρόνια πάνω. Απόψε μόλις γυρίσω απ' τη δουλειά λογικά θα κάτσω μισή ωρίτσα να την αλλάξω. Θα κόψω το βαρελακι να τραβήξω την ντιζα έξω και θα δούμε τι θα δείξει η νεκροψία!!

Coyote.V
29/02/2024, 11:48
Περισσότερο ήθελα να μαστορεψω κάτι!!!

Την είχα αγοράσει από ebay. Την ορίτζιναλ καινούρια φυσικά και έγραφε για er6n/er6f. Δεν είχα πρόβλημα απ' την αρχή. Την έχω πάνω από 2 χρόνια πάνω. Απόψε μόλις γυρίσω απ' τη δουλειά λογικά θα κάτσω μισή ωρίτσα να την αλλάξω. Θα κόψω το βαρελακι να τραβήξω την ντιζα έξω και θα δούμε τι θα δείξει η νεκροψία!!

Πιστεύω να την λάδωσες πρώτα πριν την τοποθετήσεις και στα άκρα γρασάκι... δεν πιστεύω να την πάθαμε από την λίπανση. Αν μπει ξερή, ε, ναι, στα δύο χρόνια θα την πάρεις στο χέρι, είναι φυσικό.

Το wd-40 προσωρινά ξεμπλοκάρει... αλλά ξεπλένει το γράσο και το λάδι.

geioann
29/02/2024, 12:00
Πιστεύω να την λάδωσες πρώτα πριν την τοποθετήσεις και στα άκρα γρασάκι... δεν πιστεύω να την πάθαμε από την λίπανση. Αν μπει ξερή, ε, ναι, στα δύο χρόνια θα την πάρεις στο χέρι, είναι φυσικό.

Το wd-40 προσωρινά ξεμπλοκάρει... αλλά ξεπλένει το γράσο και το λάδι.

Δεν θυμάμαι αν την είχα λαδωσει αλλά λογικά δεν έρχεται ήδη με κάποιο είδος λίπανσης από το εργοστάσιο?

Coyote.V
29/02/2024, 14:07
Δεν θυμάμαι αν την είχα λαδωσει αλλά λογικά δεν έρχεται ήδη με κάποιο είδος λίπανσης από το εργοστάσιο?


Στην δικιά μου, γνήσια Honda όχι, δεν είχε την παραμικρή υποψία λίπανσης, όπως και της Kawasaki που είχα αλλάξει παλιότερα. Τις ντίζες εν τω μεταξύ τις λαδώνω κάθε άνοιξη... Στο βαραντέρο άντεξε 13 χρόνια.

geioann
29/02/2024, 22:36
Οριστε, όπως υποσχεθηκα!

451155

451156


Το κόψιμο είναι περίπου 30εκ κάτω απ' τη μανέτα εκεί που στρίβει η ντιζα πάνω στον λαιμό του τιμονιού. Ίσως να μην την είχα περάσει σωστά και δημιουργούσε μεγαλύτερη γωνία απ' όσο θα έπρεπε? Και την άλλη τώρα έτσι ακριβώς την πέρασα. Δεν είχα χρόνο να κάτσω να το πολυψαξω. Θα το κοιτάξω καλύτερα το σκ!

doctor_john
01/03/2024, 09:35
Τεφλονουχο γράσο όταν το πετύχεις κάπου :)

karellen
01/03/2024, 10:25
Οριστε, όπως υποσχεθηκα!

451155

451156


Το κόψιμο είναι περίπου 30εκ κάτω απ' τη μανέτα εκεί που στρίβει η ντιζα πάνω στον λαιμό του τιμονιού. Ίσως να μην την είχα περάσει σωστά και δημιουργούσε μεγαλύτερη γωνία απ' όσο θα έπρεπε? Και την άλλη τώρα έτσι ακριβώς την πέρασα. Δεν είχα χρόνο να κάτσω να το πολυψαξω. Θα το κοιτάξω καλύτερα το σκ!

Δεν έχει να κάνει με τη γωνία,έχει δημιουργηθεί γρέζι μέσα στην ντίζα (το εξωτερικό 'σωληνάκι' εννοώ όχι το συρματόσχοινο) και σου τρώει σιγά σιγά το συρματόσχοινο.
Αλλαγή.

Coyote.V
01/03/2024, 10:29
Αυτό γίνεται όχι μόνο από κακή λίπανση αλλά και αν σε κάποιο σημείο η ντίζα τσακίζει ή πιέζεται

karellen
01/03/2024, 10:43
Στο KLR μού έκοβε το συρματόσχοινο κάθε 2-3 μήνες,είχα μόνιμα στο τσαντάκι 2 ανταλλακτικά και τα άλλαζα στη μέση του δρόμου,είχα γίνει εξπέρ.Μέχρι χοντρύτερα έβαζα μπας και αντέξουν αλλά τίποτα.
Ώσπου αγόρασα μία εξωτερική ντίζα,όχι μαμά αλλά του εμπορίου αυτές στο καρούλι,μέτρησα το μήκος και μου έκοψε ο άνθρωπος όσο χρειαζόμουν.
Έκτοτε για πόσα χρόνια δεν ασχολήθηκα πλέον καθόλου και ο δε συμπλέκτης βιλούδο.

Bowleno
01/03/2024, 12:26
Στο KLR μού έκοβε το συρματόσχοινο κάθε 2-3 μήνες,είχα μόνιμα στο τσαντάκι 2 ανταλλακτικά και τα άλλαζα στη μέση του δρόμου,είχα γίνει εξπέρ.Μέχρι χοντρύτερα έβαζα μπας και αντέξουν αλλά τίποτα.
Ώσπου αγόρασα μία εξωτερική ντίζα,όχι μαμά αλλά του εμπορίου αυτές στο καρούλι,μέτρησα το μήκος και μου έκοψε ο άνθρωπος όσο χρειαζόμουν.
Έκτοτε για πόσα χρόνια δεν ασχολήθηκα πλέον καθόλου και ο δε συμπλέκτης βιλούδο.


Αρα που καταλήγουμε; στο ότι οι ντίζες της Kawa είναι γτπκ;

Coyote.V
01/03/2024, 16:18
Το κόψιμο είναι περίπου 30εκ κάτω απ' τη μανέτα εκεί που στρίβει η ντιζα πάνω στον λαιμό του τιμονιού. Ίσως να μην την είχα περάσει σωστά και δημιουργούσε μεγαλύτερη γωνία απ' όσο θα έπρεπε? Και την άλλη τώρα έτσι ακριβώς την πέρασα. Δεν είχα χρόνο να κάτσω να το πολυψαξω. Θα το κοιτάξω καλύτερα το σκ!

Σωστά το σκέφτεσαι.

geioann
02/03/2024, 10:37
Έβαλα πάνω την παλιά που είχα αφού την λαδωσα πρώτα και όλα καλά! Είχα ξεχάσει την φυσιολογική αίσθηση του συμπλέκτη!!

Αγόρασα και αυτό το εργαλείο για εύκολο λάδωμα και όντως κάνει καλή δουλειά.

451173

Στο βίντεο δείχνει πως το χρησιμοποιείς!


https://youtu.be/jHJTAvgXnsE?si=u6hmw2OSyCw28oOX