PDA

View Full Version : KTM lc4 adventure , δύσκολη εκκίνηση όταν είναι κρύο



2stroker
03/03/2024, 20:35
Καλησπέρα παιδιά μετά από πολυυυυ καιρό. Έπειτα από 5 χρόνια αμήχανος κατάφερα και απέκτησα κάτι που ήθελα καιρό. Ένα 640 adventure. Έρχομαι και στο προκείμενο. Όταν η μηχανή είναι κρύα (24 ώρες ακινησίας)δυσκολεύεται να πάρει μπρος. Παίρνει στην 3η-4η μιζια. Όταν είναι ζεστή παίρνει κατευθείαν. Μπαταρία αλλαγμένη πριν ένα μήνα. Καρβουνακια, κομπλερ αλλαγμένα πριν 4.000 Χλμ αν θυμάμαι καλά από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Το μηχανάκι φοράει ολόσωμη εξάτμιση wrp, ελεύθερο φίλτρο και dynojet jet kit.

Είναι φυσιολογικό;

Επίσης άλλη μια απορία. Μου είπαν ότι όταν το βαζω μπροστά να πατάω και τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη ώστε να μη ζοριζεται πολύ η μίζα. Δεν ξαναειχα ktm και δεν ξερω. Τον κρατάμε τραβηγμένο τέρμα πίσω μέχρι να πάρει μπροστά το μηχανάκι ή για λίγο και τον αφήνουμε; Πριν πάρει δηλαδή.

kostaskk
03/03/2024, 21:36
Με 3-4 μίζιες θα πάρεις σύντομα το κομπλερ μίζα στο χέρι και είναι ακριβά,, είναι ευαίσθητα έκει πολύ, πρέπει να παίρνει εύκολα και με 1-2 το πολύ μιζιες, όχι παρατεταμένες,όχι επιμονή,
Μανιβέλα δεν έχει? Βάζε από εκεί μέχρι να λυθεί το πρόβλημα,,,

Έχουνε αυτόματο αποσυμπίεση στον εκκεντροφόρο που συνιθος χαλάει η είναι χαλασμένος, για αυτό υπάρχει και ο χειροκίνητος που πάντα πρέπει να χρησιμοποιείς, (κ αυτός χαλάει)

Μπαταρία καινούρια δεν λέει κάτι, πόσα βολτ έχει πριν πατήσεις μίζα και πόσα κατά το πάτημα?
Άνετα χαλάει αν έχεις χαλασμένα Πηνεία, ανορθωτη που δεν την φορτίζουν η αν έκατσε ένα μήνα ακινησία με απώλειες η ξεφορτισε από πολλές μίζιες.

Το τσοκ του αέρα για κρύα εκκίνηση το χρησιμοποιείς?

Μπορεί να είναι λάθος ρύθμιση από τα φίλτρα,ζιγκλερ κτλ,

Ποτέ μην πιστεύεις τι λένε οι παλιοί ιδιοκτήτες.
95% είναι φίδια,μπαρουφές για να πουλήσουν, η τους ξεγέλασαν γατονια μάστοροι,

Προσοχή θέλουν και το slide να μην είναι φαγωμενο, όλες οι τρομπες,πχ φρένων και κύριος η υδραυλική του συμπλέκτη
Να μην μπερδεύει νερά -λαδια (ραγισμένες κεφαλες). Ρουλεμάν στρόφαλου να μην ακούγονται και άλλα...

Σήμερα πήγα και είδα ένα 640 και τα θυμήθηκα,

Μου είπε και αυτός ότι είχαν βγάλει/δεν έχει πάνω
ηλεκτρονική, αλλά παίρνει μπρος και δουλεύει, μόνο όταν πατάς μίζα την γυρίζει αλλά δεν παίρνει μπρος γιατί δεν δίνει ρεύμα στο μπουζι-δεν έχει ηλεκτρονική, τουλάχιστο έτσι είπε αυτός, μάλλον
παπάδες, δεν έχω ξανά ακούσει για μηχανάκι να παίρνει μπρος χωρίς ηλεκτρονική, αν ξέρει κάποιος ας πει,

motojojo
03/03/2024, 22:17
Η βενζίνη που βάζεις από που είναι; Αν βάζεις από οτιναναι πρατήριο δοκίμασε να βάλεις από κάποιο πιο αξιοπιστο και δες αν αλλάξει συμπεριφορά.

2stroker
04/03/2024, 08:37
Τα γνωρίζω αυτά που λες φίλε. Το μηχανάκι πριν αγοραστεί ελέγχθηκε από πολύ γνωστό μάστορα εξειδικευμένο σε ktm και όχι στην τύχη. Όταν είναι κρύο με τσοκ παίρνει ακόμα πιο δύσκολα και ρίχνει ακαφτες πίσω με τα επακόλουθα μπαμ μπουμ. Λογικά λόγω του ελεύθερου φίλτρου και του φαρδυτερου λαιμού της εξάτμισης.Βενζινη δεν παίζει ρόλο γιατί το κάνει από την πρώτη μέρα που δεν είχα προλάβει καν να το γεμίσω.

Λευκάδιος
04/03/2024, 09:05
Βαλβίδες έχουν τσεκαριστεί;Όταν το διάκενο (ειδικά της εισαγωγής) κλείνει δεν παίρνει εύκολα μπροστά όταν είναι κρύο (όχι μόνο το LC4,όλα τα μονοκύλινδρα).

MG
04/03/2024, 09:56
το δικο μου, παιρνει με μιση μιζια.

Με το χειμωνα που εχουμε πλεον στην Αθηνα, δε χρησιμοποιω ποτε το τσοκ. δεν το χρειαζεται.

Επισης τον αποσυμπιεστη δεν τον χρησιμοποιεις καθε φορα. Υπαρχει για να τον χρησιμοποιησεις μονο οταν το πιστονι βρεθει σε σημειο συμπιεσης και τη μιζα δυσκολευεται να κανει την εκκινηση.

ΔΕΝ θα παρει με τον αποσυμπιεστη. Αν βλεπεις οτι τον χρειαζεσαι καθε φορα, τοτε ο αυτοματος αποσυμπιεστης εχει βγει off.

Στο δικο μου θα χρησιμοποιησω τον αποσυμπιεστη μια στις 15 φορες κι αν.

Αν δεν κανεις κατι λαθος συμφωνα με τα παραπανω, πονταρω τα λεφτα μου στο καρμπυρατερ οτι φταιει. Για αρρυθμιστες βρωμικες, βαλβιδες θα μπορουσε, αλλα την ωρα της μιζας θα ακουγες και κανενα μεγαλο μπαμ απο την εξατμιση. (δε μας ειπες αν στο κανει)

Σημειωτεον οτι η ελευθερη εξατμιση, μαζι με κιτ που αναφερεις μπορει να παιζει καποιο ρολο ΑΝ δεν εχει ρυθμιστει σωστα.

Καποιος πιο πανω ανεφερε για υδραυλικη τρομπα συμπλεκτη... Το δικο μου ειναι με παραδοσιακη ντιζουλα. Το εβαζε στα επομενα/ τελευταια μοντελα? γιατι εμενα ειναι του 2000 και δεν εχει.

Επισης οποιος λεει οτι δεν εχει ηλεκτρονικη μαλλον δεν εχει ιδεα... Δηλαδη δουλευει με ντιστριμπιτερ την αναφλεξη ;;; :lol:

2stroker
04/03/2024, 10:47
Σκασιματα κάνει μόνο αν πάω να το βάλω μπροστά με τσοκ. Πατώντας σκετη μίζα δεν κάνει. Ζεστό παίρνει απευθείας χωρίς να πατήσω τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη,άρα ο αυτόματος δουλεύει. Απλά και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλά και διάφορα που διάβασα στο διαδίκτυο λένε ότι καλό είναι να πατάς τον χειροκίνητο όταν μιζαρεις ώστε να βοηθάς τη μίζα να στροφαρει.Το δικό μου είναι με το μαύρο μοτέρ του 2001. Ίσως μετά την προσθήκη του duno jet να μην έχει ρυθμιστεί σωστά. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει αφαιρεθεί κ το καπακι πάνω από το φίλτρο αέρα οπότε παίρνει κ έξτρα αέρα.

2stroker
04/03/2024, 11:12
Μάλλον βρήκα τι έφταιγε. Το Βάλα μπρος πριν λίγο να πάω σε μια δουλίτσα. 1 μέρα ακίνητο. Δεν πάτησα καθόλου τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη και πήρε στην πρώτη μιζια. Μάλλον αυτό έκανα λάθος,είπα να ακούσω την συμβουλή του φίλου MG και τελικά φαίνεται ότι μάλλον αυτό έφταιγε. Θα το δοκιμάσω πάλι όταν η μηχανή θα μείνει ακίνητη 3-4 μέρες και θα επανέλθω.

Bowleno
04/03/2024, 11:42
Μάλλον βρήκα τι έφταιγε. Το Βάλα μπρος πριν λίγο να πάω σε μια δουλίτσα. 1 μέρα ακίνητο. Δεν πάτησα καθόλου τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη και πήρε στην πρώτη μιζια. Μάλλον αυτό έκανα λάθος,είπα να ακούσω την συμβουλή του φίλου MG και τελικά φαίνεται ότι μάλλον αυτό έφταιγε. Θα το δοκιμάσω πάλι όταν η μηχανή θα μείνει ακίνητη 3-4 μέρες και θα επανέλθω.


Δες το και πες μας.
Πάντως, ο χειροκίνητος αποσυμπιεστής χρησιμεύει μόνο όταν πας να βάλεις μπρος με μανιβέλα για να μην πάρεις το πόδι σου στο χέρι....:D

Ακόμα θυμάμαι την ανάποδη που έφαγα πιτσιρικάς και άμαθος, από ΧΤ 550....:cry:

stefanos
04/03/2024, 12:29
Τον χειροκίνητο τον χρησιμοποιείς με την μανιβέλα.
Πατάς μανιβέλα απαλά μέχρι να βρεις τη συμπίεση, πατάς αποσυμπιεστή και γυρνάς ελάχιστα τον κινητήρα με την μανιβέλα να περάσει το ανσ.
Μετά του ρίχνεις μια καλή μανιβελιά ή χρησιμοποιείς τη μίζα που έχει εύκολο έργο για τις επόμενες 2 στροφές του στροφάλου.

D3300
04/03/2024, 12:46
Την επόμενη φορά που θα το βάλεις μπρος κρύο, άνοιξε το τσοκ, σκριπ γκαζιού μισό χιλιοστό ανοικτό και πάτα μίζα.
Αν πάρει τότε είναι κλειστές οι βαλβίδες εισαγωγής.
Αποσυμπιεστές και λοιποί δράκοι είναι για μανιβέλα.

nauagios
04/03/2024, 13:10
Στο 690 παντως που ειχα απο το 2011 εως 2023 μια φορα στο τοσο επρεπε να ταβηξω συμπλεκτη. φυσικα και ειχε αυτοματο αποσυμπιεστη. πολυ σπανια ομως(τοσο σπανια που παντα εψαχνα αλλου την λυση γιατι ειχα ξεχασει το προφανες) οταν το πιστονι ηταν τερμα πανω γιατι εκει ετυχε οταν εσβησα, τοτε ειχε αποτελεσμα να ζοριστει και να μην παρει με την πρωτη. σαν ξελιγωμενη μπαταρια. εκει απλα τραβας συμπλεκτη και περνει κατευθειαν. θα μου πεις αφου εχει αυτοματο αποσυμπιεστη ποιος ο λογος να το κανεις manual? ενας λογος ειναι κακο διακενο στην βαλβιδα. ο αυτοματος εκτελλει μια ανεπαισθητη κινηση στο κοκορακι και μεταφερει την κινηση ωστε να πατηθει η βαλβιδα. αν η βαλβιδα ειναι σε λαθος ρυθμιση και δεν φτανει η διαδρομη του αποσυμπιεστη τοτε ναι μεν δουλευει ο αποσυμπιεστης αλλα η βαλβιδα εχει τετοιο διακενο που δεν την φτανει το κοκορακι. αλλος και πιο συνηθες λογος ειναι να εχει φθαρει το κοκορακι στο ρουλεμαν και να κανει εκει ενα μικρο τζογο τετοιο που ειναι ικανος να μην μπορει να πατησει την βαλβιδα ακομα και αν ειναι σωστα ρυθμισμενη. ζητημα να μου ετυχε ομως πανω απο μια 1-2 φορες τον χρονο. αυτα παντα για 690.

2stroker
08/03/2024, 08:53
Update!
Μετά από 4 μέρες ακινησίας πήγα σήμερα το πρωί να το βάλω μπροστά. Χωρίς τσοκ,χωρίς να πατήσω αποσυμπιεστη πήρε στην δεύτερη μιζια. Άρα μάλλον το λάθος ήταν που παταγα τον αποσυμπιεστη.

est
08/03/2024, 11:09
Αν εννοείς πως τον κρατούσες πατημένο και περίμενες να πάρει, ναι αυτό είναι λάθος. Αν δεν θες να ζορίζεις τον αυτόματο, ένα μικρό πατηματάκι του χειροκίνητου για δέκατα του δευτερολέπτου στην αρχή της μιζιάς αρκεί.

2stroker
08/03/2024, 11:27
Αυτό το λάθος έκανα. Πλέον ξέρω. Σε ευχαριστώ φίλε! Πάντως μετά από πέντε χρόνια που ξανακαβαλαω, νοιωθω άλλος άνθρωπος.Μια βόλτα με το μηχανάκι είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία και είχα ξεχάσει αυτό το συναίσθημα.

2stroker
22/03/2024, 15:22
*UPDATE

Το προβλημα τελικα ητανε το κομπλερ μιζας το οποιο σημερα μας χαιρετησε. Παταγα μιζα και απλα ακουγοταν ενα συνεχομενο ζζζζζζζζζζζζ σαν να γυριζε στον αερα. Ευτυχως μου κοψε και ανεβοκατεβασα μανιβελα μερικες φορες ωστε να το βοηθησω να γυρισει μεσα και πατωντας μιζα πηρε. Το πηγα συνεργειο στα καπακια και αναμενω την λυπητερη. Τα σεναρια ειναι δυο. Το καλο λεει κανα 150αρι και το κακο λεει κανα 400αρι. :cry::cry::cry: Ατιμη Αυστριαααααα!!!

SeniorCanardo
22/03/2024, 16:35
*UPDATE

Το προβλημα τελικα ητανε το κομπλερ μιζας το οποιο σημερα μας χαιρετησε. Παταγα μιζα και απλα ακουγοταν ενα συνεχομενο ζζζζζζζζζζζζ σαν να γυριζε στον αερα. Ευτυχως μου κοψε και ανεβοκατεβασα μανιβελα μερικες φορες ωστε να το βοηθησω να γυρισει μεσα και πατωντας μιζα πηρε. Το πηγα συνεργειο στα καπακια και αναμενω την λυπητερη. Τα σεναρια ειναι δυο. Το καλο λεει κανα 150αρι και το κακο λεει κανα 400αρι. :cry::cry::cry: Ατιμη Αυστριαααααα!!!

Την τελευταία φορά που τσέκαρα Κάνα 70€ είχε το μόνοδρομο ρουλεμάν στο εμπόριο (100+€ από KTM) που είναι αυτό που την ακούει κυρίως + φλάντζα + μαστορικά έξοδα για το βάλε βγάλε.

Για να πάει 400€ θα πρέπει να έχει αρπάξει και η φωλιά και το γρανάζι.

Την επόμενη φορά που θα ανοίξεις ψευτοκάπακο ρίξε μια ματιά αν δουλεύει σωστά ο αυτόματος αποσυμπιεστής, γιατί πολλές φορές χαλάει πρώτα αυτός και με τον καιρό συμπαρασύρει και τα υπόλοιπα.

azar41
22/03/2024, 17:10
Που να πάρεις και τετράχρονο ΚΤΜ,εδώ με το διχρονάκι και έχεις γίνει γνώστης!:)

2stroker
22/03/2024, 17:11
Την τελευταία φορά που τσέκαρα Κάνα 70€ είχε το μόνοδρομο ρουλεμάν στο εμπόριο (100+€ από KTM) που είναι αυτό που την ακούει κυρίως + φλάντζα + μαστορικά έξοδα για το βάλε βγάλε.

Για να πάει 400€ θα πρέπει να έχει αρπάξει και η φωλιά και το γρανάζι.

Την επόμενη φορά που θα ανοίξεις ψευτοκάπακο ρίξε μια ματιά αν δουλεύει σωστά ο αυτόματος αποσυμπιεστής, γιατί πολλές φορές χαλάει πρώτα αυτός και με τον καιρό συμπαρασύρει και τα υπόλοιπα.

καπου εκει ειναι οι τιμες και τωρα. Θα το τσεκαρω κ αυτο. Σε ευχαριστω.

2stroker
26/03/2024, 10:58
*UPDATE

Φωλια κομπλε
γραναζι χαλια
Μπιλιες ρουλεμαν χαλια

Συνολικο κοστος μαζι με εργασια 190 ευρω. Λογικα μεχρι αυριο θα ναι ετοιμο.

SeniorCanardo
26/03/2024, 11:28
*UPDATE

Φωλια κομπλε
γραναζι χαλια
Μπιλιες ρουλεμαν χαλια

Συνολικο κοστος μαζι με εργασια 190 ευρω. Λογικα μεχρι αυριο θα ναι ετοιμο.

Πάλι καλά!:beer:

Θερμή παράκληση, πολύ θα ήθελα να δω μερικές φωτό από το "χάλια" γρανάζι, είτε εδώ, είτε σε πμ.
Αν μπορείς φυσικά, αλλιώς όλο και κάποιου ακόμα θα χαλάσει. :D

2stroker
26/03/2024, 11:55
Πάλι καλά!:beer:

Θερμή παράκληση, πολύ θα ήθελα να δω μερικές φωτό από το "χάλια" γρανάζι, είτε εδώ, είτε σε πμ.
Αν μπορείς φυσικά, αλλιώς όλο και κάποιου ακόμα θα χαλάσει. :D

Θα το προσπαθησω φιλε! :beer:

Παντως με τα κομπλερ πραγματικα δεν ξερω τι παιζει. Μιλαγα με διαφορο κοσμο που εχει lc4 και ο ενας μου λεγε οτι χοντρικα το αλλαζει καθε 4-5 χρονια,αλλιως μου λεγε οτι το αλλαζει περιπου 1 φορα το χρονο,αλλος ελεγε οτι εχει το ιδιο κομπλερ κοντα στα 15 χρονια. Τι γινεται με αυτα τα κομπλερ δηλαδης; Τι λαθος εκανε ο Aυστριακος;:rolleyes:

katsar
26/03/2024, 12:02
Καλημέρα, μήπως το επηρεάζει η μπαταρία ;
Αδύναμη ,το ζορίζει και συμβαίνει όλο αυτό;

SeniorCanardo
26/03/2024, 12:33
Θα το προσπαθησω φιλε! :beer:

Παντως με τα κομπλερ πραγματικα δεν ξερω τι παιζει. Μιλαγα με διαφορο κοσμο που εχει lc4 και ο ενας μου λεγε οτι χοντρικα το αλλαζει καθε 4-5 χρονια,αλλιως μου λεγε οτι το αλλαζει περιπου 1 φορα το χρονο,αλλος ελεγε οτι εχει το ιδιο κομπλερ κοντα στα 15 χρονια. Τι γινεται με αυτα τα κομπλερ δηλαδης; Τι λαθος εκανε ο Aυστριακος;:rolleyes:

Θα σου πω τη δικιά μου εξήγηση, από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς γιατί με ενδιέφερε το συγκεκριμένο μοτέρ.
Επίσης ΔΕΝ είμαι μηχανικός, ΔΕΝ έχω νόμιμο συνεργείο, ΔΕΝ έχω παράνομο συνεργείο. :bawl:
Δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο μοτέρ, για να το έχω ανοίξει εγώ, οπότε ότι πω παρακάτω μπορείς να του αποδόσεις όση βαρύτητα νομίζεις.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο αδύναμος κρίκος είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής.
Έχει αρχικά κακό σχεδιασμό και "αδύναμο" υλικό σε ένα από τα μέρη που τον απαρτίζουν.
Σταδιακά η φθορά γίνεται μεγαλύτερη, ο αποσυμπιεστής δεν δουλεύει επί της ουσίας, ο μηχανισμός μίζα, κομπλέρ, γρανάζι τρώει ζόρι προσπαθώντας να "σπάσει" την συμπίεση. (11:1, ή και περισσότερο), με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά.

Γενικά:
- Η μ@λακια της ΚΤΜ δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό, δεν υπάρχει τρόπος πραγματικής επισκευής, αλλά μόνο πατέντα, που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

- Στην εξέλιξη του κινητήρα (690) η ΚΤΜ, άλλαξε τελείως το σχεδιασμό και πήγε σε αποσυμπιεστή αντίστοιχου με αυτά των RFS.

- Προβλήματα με αυτόματους αποσυμπιεστές έχω συναντήσει σε πάρα πολλές εταιρείες και μοντέλα.

- Όταν υπάρχει μανιβέλα και μίζα στο ίδιο μοτέρ, η μίζα παίζει τον ρόλο backup και όχι το αντίθετο.
Βαράμε μανιβέλα όποτε μπορούμε και όταν δεν μπορούμε μίζα.

alexis72
26/03/2024, 13:33
Θα σου πω τη δικιά μου εξήγηση, από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς γιατί με ενδιέφερε το συγκεκριμένο μοτέρ.
Επίσης ΔΕΝ είμαι μηχανικός, ΔΕΝ έχω νόμιμο συνεργείο, ΔΕΝ έχω παράνομο συνεργείο. :bawl:
Δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο μοτέρ, για να το έχω ανοίξει εγώ, οπότε ότι πω παρακάτω μπορείς να του αποδόσεις όση βαρύτητα νομίζεις.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο αδύναμος κρίκος είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής.
Έχει αρχικά κακό σχεδιασμό και "αδύναμο" υλικό σε ένα από τα μέρη που τον απαρτίζουν.
Σταδιακά η φθορά γίνεται μεγαλύτερη, ο αποσυμπιεστής δεν δουλεύει επί της ουσίας, ο μηχανισμός μίζα, κομπλέρ, γρανάζι τρώει ζόρι προσπαθώντας να "σπάσει" την συμπίεση. (11:1, ή και περισσότερο), με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά.

Γενικά:
- Η μ@λακια της ΚΤΜ δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό, δεν υπάρχει τρόπος πραγματικής επισκευής, αλλά μόνο πατέντα, που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

- Στην εξέλιξη του κινητήρα (690) η ΚΤΜ, άλλαξε τελείως το σχεδιασμό και πήγε σε αποσυμπιεστή αντίστοιχου με αυτά των RFS.

- Προβλήματα με αυτόματους αποσυμπιεστές έχω συναντήσει σε πάρα πολλές εταιρείες και μοντέλα.

- Όταν υπάρχει μανιβέλα και μίζα στο ίδιο μοτέρ, η μίζα παίζει τον ρόλο backup και όχι το αντίθετο.
Βαράμε μανιβέλα όποτε μπορούμε και όταν δεν μπορούμε μίζα.

στην τελευταία σου πρόταση (επειδή δεν γνωρίζω γι αυτο ρωτάω) ,δηλαδή σε 1 μοτέρ που εχει και μίζα και μανιβέλα ,οταν ειναι εντάξει η μπαταρία και εντάξει η μίζα παίρνει μπροστά το μοτέρ και με μίζα και με μανιβέλα ? - οταν εχει πρόβλημα η μπαταρία θα πρέπει να παίρνει με μανιβέλα η οχι ? οταν εχει πρόβλημα η μίζα ενω η μπαταρία ειναι εντάξει ,θα παίρνει μπροστά με την μανιβέλα ? δεν αφορά ktm αλλα yamaha

Λευκάδιος
26/03/2024, 13:44
Μια ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα και είναι κάτοχος LC4 εδώ και λίγα χρόνια την μίζα την έχει μόνο για ώρα ανάγκης.
Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις μαζί μανιβελιάζουμε (εγώ το xr) και 'κοντραριζόμαστε' ποιός θα τα καταφέρει πρώτος :lol: .

SeniorCanardo
26/03/2024, 14:16
στην τελευταία σου πρόταση (επειδή δεν γνωρίζω γι αυτο ρωτάω) ,δηλαδή σε 1 μοτέρ που εχει και μίζα και μανιβέλα ,οταν ειναι εντάξει η μπαταρία και εντάξει η μίζα παίρνει μπροστά το μοτέρ και με μίζα και με μανιβέλα ? - οταν εχει πρόβλημα η μπαταρία θα πρέπει να παίρνει με μανιβέλα η οχι ? οταν εχει πρόβλημα η μίζα ενω η μπαταρία ειναι εντάξει ,θα παίρνει μπροστά με την μανιβέλα ? δεν αφορά ktm αλλα yamaha

Πρόκειται για δύο διαφορετικά συστήματα, δεν έχουν γενικά σχέση μεταξύ τους.

2stroker
26/03/2024, 14:24
Μια ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα και είναι κάτοχος LC4 εδώ και λίγα χρόνια την μίζα την έχει μόνο για ώρα ανάγκης.
Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις μαζί μανιβελιάζουμε (εγώ το xr) και 'κοντραριζόμαστε' ποιός θα τα καταφέρει πρώτος :lol: .

Mωρε θα μανιβελιαζα και εγω αλλα εχω τοσο κακη εμπειρια απο οταν ειχα το klx300R που ειχε μονο αυτοματο αποσυμπιεστη που δεν το σκεφτομαι καν για το Lc4. Συν οτι ηθελα να ξερα ποιος ειχε την ιδεα να φτιαξει ενα μηχανακι με συμπιεση στο θεο, πανυψηλο και με την μανιβελα στα αριστερα!! Μόνο ο Τσατσένκο μπορει να ναι ανετος στο μανιβέλιασμα τετοιου μηχανακιου!! :lol::lol::lol:

Υ.Γ- Και δεν είμαι και καμια τάπα. 1.81 τρομάρα μου!

2stroker
26/03/2024, 14:27
Καλημέρα, μήπως το επηρεάζει η μπαταρία ;
Αδύναμη ,το ζορίζει και συμβαίνει όλο αυτό;

Δεν νομιζω να φταιει κάτι τετοιο. Η μπαταρια ειναι καινουρια (πριν 2 μηνες) και ακομα και οταν δεν έπαιρνε τα φωτα αμα τα αναβα φέγγανε φουλ δυνατα. Απλα το κομπλερ ηταν στα τελευταια του.

2stroker
26/03/2024, 14:30
Θα σου πω τη δικιά μου εξήγηση, από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς γιατί με ενδιέφερε το συγκεκριμένο μοτέρ.
Επίσης ΔΕΝ είμαι μηχανικός, ΔΕΝ έχω νόμιμο συνεργείο, ΔΕΝ έχω παράνομο συνεργείο. :bawl:
Δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο μοτέρ, για να το έχω ανοίξει εγώ, οπότε ότι πω παρακάτω μπορείς να του αποδόσεις όση βαρύτητα νομίζεις.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο αδύναμος κρίκος είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής.
Έχει αρχικά κακό σχεδιασμό και "αδύναμο" υλικό σε ένα από τα μέρη που τον απαρτίζουν.
Σταδιακά η φθορά γίνεται μεγαλύτερη, ο αποσυμπιεστής δεν δουλεύει επί της ουσίας, ο μηχανισμός μίζα, κομπλέρ, γρανάζι τρώει ζόρι προσπαθώντας να "σπάσει" την συμπίεση. (11:1, ή και περισσότερο), με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά.

Γενικά:
- Η μ@λακια της ΚΤΜ δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό, δεν υπάρχει τρόπος πραγματικής επισκευής, αλλά μόνο πατέντα, που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

- Στην εξέλιξη του κινητήρα (690) η ΚΤΜ, άλλαξε τελείως το σχεδιασμό και πήγε σε αποσυμπιεστή αντίστοιχου με αυτά των RFS.

- Προβλήματα με αυτόματους αποσυμπιεστές έχω συναντήσει σε πάρα πολλές εταιρείες και μοντέλα.

- Όταν υπάρχει μανιβέλα και μίζα στο ίδιο μοτέρ, η μίζα παίζει τον ρόλο backup και όχι το αντίθετο.
Βαράμε μανιβέλα όποτε μπορούμε και όταν δεν μπορούμε μίζα.

Καταλαβα τι λες φιλε. Θα επελεγα την μανιβελα σαν πρωτη επιλογη εκκινησης αλλα το ολο πραγμα και ειναι αβολο λογω υψους,συμπιεσης αλλα και εγω πλεον στα 45 και με θεματακια στη μεση δεν ειμαι για πολλα. Θα σκορπισω σαν χαρτοπολεμος αμα βαραω καθε μερα μανιβελα. :lol:

bulmont
26/03/2024, 20:29
Στο 520 εφαρμόζω το σύστημα μιζομανιβέλα.........
Κατεβάζοντας την μανιβέλα πατάω και μίζα για πολύ λίγο και
παίρνει μπρός γιά πλάκα......
Βέβαια με το αριστερό πόδι πρέπει να πατάω σε σκαλοπάτι, βράχο, ανάχωμα κλπ...

Λευκάδιος
26/03/2024, 21:56
Mωρε θα μανιβελιαζα και εγω αλλα εχω τοσο κακη εμπειρια απο οταν ειχα το klx300R που ειχε μονο αυτοματο αποσυμπιεστη που δεν το σκεφτομαι καν για το Lc4. Συν οτι ηθελα να ξερα ποιος την ιδεα να φτιαξει ενα μηχανακι με συμπιεση στο θεο, πανυψηλο και με την μανιβελα στα αριστερα!! Μόνο ο Τσατσένκο μπορει να ναι ανετος στο μανιβέλιασμα τετοιου μηχανακιου!! :lol::lol::lol:

Υ.Γ- Και δεν είμαι και καμια τάπα. 1.81 τρομάρα μου!

Μια δυο φορές έβαλα μπρος το LC4 και αν εξαιρέσεις την αριστερή θέση (που συνηθίζεται) δεν είχα θέμα.
Έχω και εγώ τα θεματάκια μου με την μέση (κήλες) και λάμες στο δεξιό αστράγαλο αλλά μετά από 7 χρόνια με το xr το πόδι έχει πάρει το κολάι (ακόμα και με παντόφλα :lol: ).Είχε και αυτόματο αποσυμπιεστή αλλά έχει αφαιρεθεί και το δουλεύω μόνο με τον χειροκίνητο.
Δεν έχει να κάνει τόσο με τον κυβισμό,το άλλο μου μηχανάκι (με μοτέρ dr200) είναι δυσκολότερο στο να πάρει μπρος με την μανιβέλα (αυτό ευτυχώς έχει και μίζα).
Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας,μνήμης της κίνησης των μυών και της όποιας τεχνικής/διαδικασίας χρειάζεται το εκάστοτε μηχανάκι (εκτός από κάποια που πραγματικά είναι δύστροπα στην μανιβέλα).

karellen
26/03/2024, 22:32
Στο 520 εφαρμόζω το σύστημα μιζομανιβέλα.........
Κατεβάζοντας την μανιβέλα πατάω και μίζα για πολύ λίγο και
παίρνει μπρός γιά πλάκα......
Βέβαια με το αριστερό πόδι πρέπει να πατάω σε σκαλοπάτι, βράχο, ανάχωμα κλπ...

Ομοίως και το 525 παίρνει πανεύκολα με τη μανιβέλα μόνο,εγώ στηρίζω όλη τη μηχανή σε ένα τοίχο και πατάω στον αριστερό μαρσπιέ.

2stroker
27/03/2024, 09:55
Μια δυο φορές έβαλα μπρος το LC4 και αν εξαιρέσεις την αριστερή θέση (που συνηθίζεται) δεν είχα θέμα.
Έχω και εγώ τα θεματάκια μου με την μέση (κήλες) και λάμες στο δεξιό αστράγαλο αλλά μετά από 7 χρόνια με το xr το πόδι έχει πάρει το κολάι (ακόμα και με παντόφλα :lol: ).Είχε και αυτόματο αποσυμπιεστή αλλά έχει αφαιρεθεί και το δουλεύω μόνο με τον χειροκίνητο.
Δεν έχει να κάνει τόσο με τον κυβισμό,το άλλο μου μηχανάκι (με μοτέρ dr200) είναι δυσκολότερο στο να πάρει μπρος με την μανιβέλα (αυτό ευτυχώς έχει και μίζα).
Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας,μνήμης της κίνησης των μυών και της όποιας τεχνικής/διαδικασίας χρειάζεται το εκάστοτε μηχανάκι (εκτός από κάποια που πραγματικά είναι δύστροπα στην μανιβέλα).

Λες να το παω και εγω κοντρα στη κοντρα; Hλικιακα που βρισκεσαι;

SeniorCanardo
27/03/2024, 10:04
Καταλαβα τι λες φιλε. Θα επελεγα την μανιβελα σαν πρωτη επιλογη εκκινησης αλλα το ολο πραγμα και ειναι αβολο λογω υψους,συμπιεσης αλλα και εγω πλεον στα 45 και με θεματακια στη μεση δεν ειμαι για πολλα. Θα σκορπισω σαν χαρτοπολεμος αμα βαραω καθε μερα μανιβελα. :lol:

Δεν θέλει κόπο, θέλει κόλπο.:D

Δες ένα teaser με τον "μάστορα" να το βάζει μπροστά με το χέρι, προς το παρόν και θα ψάξω να σου στείλω την full version.


https://www.youtube.com/watch?v=Ca8OXC0Ghu4

2stroker
27/03/2024, 10:39
Δεν θέλει κόπο, θέλει κόλπο.:D

Δες ένα teaser με τον "μάστορα" να το βάζει μπροστά με το χέρι, προς το παρόν και θα ψάξω να σου στείλω την full version.


https://www.youtube.com/watch?v=Ca8OXC0Ghu4

To χω δει live αυτο. Ο παλιος μηχανικος μου εβαζε ετσι μπροστα το Klx και εγω ημουν :eek::eek::eek:

Λευκάδιος
27/03/2024, 10:48
Λες να το παω και εγω κοντρα στη κοντρα; Hλικιακα που βρισκεσαι;

Σε 2-3 μήνες αποχαιρετώ τα 48 (ζωή να'χω :lol: )

2stroker
27/03/2024, 11:59
Σε 2-3 μήνες αποχαιρετώ τα 48 (ζωή να'χω :lol: )

Νταξει το χω τοτε!! Εγω τον Οκτωβρη γινομαι 45. Ιε ρε θα φαει η μυγα σίδερου και το κουνούπ ατσάλ!! :lol::lol:

est
27/03/2024, 12:32
Μια ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα και είναι κάτοχος LC4 εδώ και λίγα χρόνια την μίζα την έχει μόνο για ώρα ανάγκης.
Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις μαζί μανιβελιάζουμε (εγώ το xr) και 'κοντραριζόμαστε' ποιός θα τα καταφέρει πρώτος :lol: .
Τώρα τελευταία όμως έχεις αρχίσει και μου παίρνεις κεφάλι.. στην τελευταία βόλτα με έφαγες 3-1:lol:

Bowleno
27/03/2024, 12:46
Δεν θέλει κόπο, θέλει κόλπο.:D

Δες ένα teaser με τον "μάστορα" να το βάζει μπροστά με το χέρι, προς το παρόν και θα ψάξω να σου στείλω την full version.


https://www.youtube.com/watch?v=Ca8OXC0Ghu4


To χω δει live αυτο. Ο παλιος μηχανικος μου εβαζε ετσι μπροστα το Klx και εγω ημουν :eek::eek::eek:



Μια φορά θα πάρουν το χέρι στο....χέρι, μια.:D
Καλά, το LC στο βίντεο είναι κάτι παραπάνω από πένα!

Λευκάδιος
27/03/2024, 14:01
Νταξει το χω τοτε!! Εγω τον Οκτωβρη γινομαι 45. Ιε ρε θα φαει η μυγα σίδερου και το κουνούπ ατσάλ!! :lol::lol:

:lol:
Εσύ είσαι νιάτο ρε ,δείξτου ποιός είναι το αφεντικό! :bawl:


Τώρα τελευταία όμως έχεις αρχίσει και μου παίρνεις κεφάλι.. στην τελευταία βόλτα με έφαγες 3-1:lol:
:lol:
Τα ζιγκλέρ έκαναν το θαύμα τους :bawl: