PDA

View Full Version : Πέταλο, Κλειδαριά Δισκοφρένου, Αλυσίδα Η και τα 3 μαζί πλέον !



NikosBu
06/03/2024, 07:43
Καλημέρα ομάδα , δημοσιεύω ένα θέμα που σχετίζεται με την ασφάλεια του δίκυκλου καθώς πλέον όλα είναι στο μάτι των καλόπαιδων. Θα προχωρήσω σε αγορά κάποιου απο τα παραπάνω με μπάτζετ έως 80-100 ευρώ για να αγοράσω κάτι ποιοτικό. Τι πιστευέτε εσείς πως είναι το καλύτερο σύστημα (πλήν του κλειστού γκαράζ):D για να είμαστε πιο ήσυχοι τα βράδια. Θεωρείτε πως οι κλειδαριές δισκόφρενου κάνουν την δουλειά τους η απλά είναι μόστρα? Ευχαριστώ και καλά χιλιόμετρα.

CorpseAlive
06/03/2024, 10:55
Κοιτάς Abus, όσο μεγαλύτερη ασφάλεια μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα χρήματα.
Ωστόσο ότι και αν βάλεις πάνω (εκτός αν κάθεται οργανο της τάξης πάνω στην σέλα τα βράδια) δεν είσαι ασφαλής.
Αν την θέλουν θα την πάρουν.

Panos76
06/03/2024, 11:07
Ένας στην πολυκατοικία, στην πυλωτή έχει πακτώσει κρίκους εδάφους (με ενοχλεί αισθητικά και σαν πράξη που δεν ρώτησε κανέναν) και πιάνει όλο το μηχανάκι με αλυσίδα.

Αυτό είναι καλή λύση για να μην πάρουν το μηχανάκι, τα επιμέρους κομμάτια όμως (φώτα, πλαστικά, κλπ) δεν γλυτώνουν ό,τι και να κάνεις (πλην - και καλά- κλειστού γκαράζ).

harris_x
06/03/2024, 11:17
Ασφάλεια κλοπής για να μη πονέσει πολύ, κουκούλα για να μη φαίνεται, λουκέτο/α για τους καθυστερήσεις.

Αν την βάλουν στο μάτι, δε την σώζεις ούτε σε κλειστό πάρκινγκ.

vassat
06/03/2024, 11:41
Ασφάλεια κλοπής για να μη πονέσει πολύ, κουκούλα για να μη φαίνεται, λουκέτο/α για τους καθυστερήσεις.

Αν την βάλουν στο μάτι, δε την σώζεις ούτε σε κλειστό πάρκινγκ.

...θα μπορούσαμε να τους βάλουμε εμείς στο "μάτι", άραγε ;;; Πώς ;;;
/// Β

ΥΓ σπαμ ον " προχθές με έκλαψαν τη μπαταρία από το "κουτί" ανοίγοντας το καπώ" σπαμ οφ

Panos76
06/03/2024, 12:12
...θα μπορούσαμε να τους βάλουμε εμείς στο "μάτι", άραγε ;;; Πώς ;;;
/// Β

ΥΓ σπαμ ον " προχθές με έκλαψαν τη μπαταρία από το "κουτί" ανοίγοντας το καπώ" σπαμ οφ

Χοντρό! Δεν σου έκαναν ζημιά;

Ίσως με κάμερα με ανιχνευτή κίνησης και ειδοποίηση.

rainmike
06/03/2024, 12:24
Η κουκουλα μπορει να μην φαινεται αλλα ειναι καλο αντικλεπτικο.
Δυσκολα θα παει καποιος να σηκωσει την κουκουλα για να δει τι μοτοσικλετα κρυβεται.
Ειναι μεγαλο το ρισκο και αν το παρεις πρεφα θα εισαι υποψιασμενος
Κουκουλα και ενα καλο δισκοκλειδο με συναγερμο και αραγμα σε σημειο που φωτιζεται και με αλλες μηχανες παρκαρισμενες γυρω γυρω.

spyrval
06/03/2024, 13:04
Ασφάλεια κλοπής κάνε.
Εναλλακτικά μπορείς να παρκάρεις πάντα δίπλα σε ένα Tracer ή ένα Beverly.

CorpseAlive
06/03/2024, 13:04
Ασφάλεια κλοπής κάνε.
Εναλλακτικά μπορείς να παρκάρεις πάντα δίπλα σε ένα Tracer ή ένα Beverly.

ή μια GS

Panos76
06/03/2024, 13:09
ή μια GS

Σωστός (https://www.bikeit.gr/reportaz/item/37441-malaga-prosoxi-sto-parkingk-tou-aerodromiou-gdynoun-motosykletes-gia-antallaktika)

NikosBu
06/03/2024, 13:38
Tracer έχω :D. Θα μπαίνει μέσα σε έναν χώρο που υπάρχει κλειδωμένη πόρτα με λουκέτο και πάντα σκεπασμένη σε σημείο που δεν φαίνεται απο πουθενά λόγω τοίχου. Έλεγα να βάλω μια κλειδαριά απο δισκόφρενο στα 14 χιλιοστά πάχος που είναι ότι πιο χοντρο έχω βρεί καθώς και μια αλυσιδά θεόχοντρη. Εννοείται με συναγερμό και ακριβώς έξω απο το μπαλκόνι μου. Σε σημείο αν σκύψω να την ακουμπάω δηλαδή.:D

NikosBu
06/03/2024, 13:42
Αλλιώς το βάζω σε ένα κλειστό γκαράζ και δίνω κανα 30 άρι τον μήνα. Βέβαια βρίσκεται και 10 λεπτά περπάτημα απόσταση αλλα τι α κάνς α κάειτσ να σκάεις.

basilis_k6
06/03/2024, 14:01
Tracer έχω :D. Θα μπαίνει μέσα σε έναν χώρο που υπάρχει κλειδωμένη πόρτα με λουκέτο και πάντα σκεπασμένη σε σημείο που δεν φαίνεται απο πουθενά λόγω τοίχου. Έλεγα να βάλω μια κλειδαριά απο δισκόφρενο στα 14 χιλιοστά πάχος που είναι ότι πιο χοντρο έχω βρεί καθώς και μια αλυσιδά θεόχοντρη. Εννοείται με συναγερμό και ακριβώς έξω απο το μπαλκόνι μου. Σε σημείο αν σκύψω να την ακουμπάω δηλαδή.:D

η καλύτερη ασφάλεια σου ειναι η ιδια η πορτα. βαλε εκει μια κλειδαρια της προκοπης και στο tracer -εφοσον ειναι δυνατο- μια καλη αλυσιδα σε σταθερο σημειο.

NikosBu
06/03/2024, 14:18
η καλύτερη ασφάλεια σου ειναι η ιδια η πορτα. βαλε εκει μια κλειδαρια της προκοπης και στο tracer -εφοσον ειναι δυνατο- μια καλη αλυσιδα σε σταθερο σημειο.

Υπάρχει λουκέτο αλλά δυτσυχώς μπορεί κάποιος να πηδήξει απο διπλά της πόρτας εναν φράχτη 1.5 μέτρο καθώς η πόρτα αποτελεί είσοδο ας πούμε σε εναν στενό ακάλυπτο που χωράει ίσα ίσα το Tracer να περάσει οπότε γι αυτο βασίζομαι στο γεγονός με τι μέσα μπορώ να απωθήσω τυχόν καλόπαιδα.

basilis_k6
06/03/2024, 14:34
Υπάρχει λουκέτο αλλά δυτσυχώς μπορεί κάποιος να πηδήξει απο διπλά της πόρτας εναν φράχτη 1.5 μέτρο καθώς η πόρτα αποτελεί είσοδο ας πούμε σε εναν στενό ακάλυπτο που χωράει ίσα ίσα το Tracer να περάσει οπότε γι αυτο βασίζομαι στο γεγονός με τι μέσα μπορώ να απωθήσω τυχόν καλόπαιδα.

το μηχανακι θα βγει απο την πορτα ομως. μην την υποτιμας.

Bowleno
06/03/2024, 14:59
το μηχανακι θα βγει απο την πορτα ομως. μην την υποτιμας.

Το αυτό....
Και την μάντρα να πηδήξουν, δεν νομίζω ότι μπορούν να σηκώσουν 1,5 μέτρο την μηχανή για να την βγάλουν έξω.