PDA

View Full Version : Βόλτα on/off, Βοιωτία Κυριακή 17/03



Λευκάδιος
08/03/2024, 00:53
Κυριακή 17/03 λέω να κάνω αυτή την ον/οφ διαδρομή (περίπου 150χλμ) έως Αρβανίτσα/Κυριάκι.
Μέχρι τώρα έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον ένας φίλος και βλέπουμε.
Ανάλογα το ενδιαφέρον θα μπουν και λεπτομέρειες.
451236

Για να πάρετε μια γεύση από περσινή βόλτα στην ίδια διαδρομή :wave2:

https://youtu.be/hKYD8b2Bp9Y?si=k3xWE1pJlydD61Ns

basilis_k6
08/03/2024, 01:47
δουλευω γαμ....

kordix
08/03/2024, 07:20
Θα είναι πολύ ωραία βόλτα σίγουρα :beer:

(Μόνο που θα λείπω το συγκεκριμένο πσκδ)

Λευκάδιος
08/03/2024, 12:09
δουλευω γαμ....
Σκεφτόμουν και το Σάββατο αλλά οι περισσότεροι έχουν κενό τις Κυριακές.
Next time


Θα είναι πολύ ωραία βόλτα σίγουρα :beer:

(Μόνο που θα λείπω το συγκεκριμένο πσκδ)Η συγκεκριμένη διαδρομή είναι από τις καλύτερες μου σε αυτή την χιλιομετρική εμβέλεια (οι άλλες είναι στην Εύβοια).
Φαντάζομαι θα λείπεις για τουρισμό;Καλά να περάσεις :beer:

basilis_k6
08/03/2024, 16:01
Μην ανησυχείς... Δουλευω και το σαββατο χαχα

Λευκάδιος
08/03/2024, 16:39
Μην ανησυχείς... Δουλευω και το σαββατο χαχα

Τι θα το κάνεις τόσο χρήμα πες μου :p.
Πλάκα κάνω ,και εγώ δουλεύω μερικά ΣΚ κάθε μήνα.

basilis_k6
08/03/2024, 16:55
Τι θα το κάνεις τόσο χρήμα πες μου :p.
Πλάκα κάνω ,και εγώ δουλεύω μερικά ΣΚ κάθε μήνα.

ευτυχως και εγω δουλευω τα μισα του μηνα οχι ολα.

kordix
08/03/2024, 19:05
Σκεφτόμουν και το Σάββατο αλλά οι περισσότεροι έχουν κενό τις Κυριακές.
Next time

Η συγκεκριμένη διαδρομή είναι από τις καλύτερες μου σε αυτή την χιλιομετρική εμβέλεια (οι άλλες είναι στην Εύβοια).
Φαντάζομαι θα λείπεις για τουρισμό;Καλά να περάσεις :beer:

Πετάω για Αλεξανδρούπολη την Παρασκευή με γκρουπ φίλων να παρακολουθήσουμε κάποια έθιμα στα χωριά Ασβεστάδες, Μεταξάδες και Πετρωτό. Η περιοχή έχει πολύ πλούσια παράδοση και μου αρέσει πολύ η θρακιώτικη μουσική. Και της δυτικής και της ανατολικής αυτής που λέμε Ανατολική Ρωμυλία.

Λευκάδιος
14/03/2024, 08:32
Άκρα του τάφου σιωπή :p

est
14/03/2024, 09:34
Το παρακολουθώ να ξέρεις ;)

Λευκάδιος
14/03/2024, 14:20
Το παρακολουθώ να ξέρεις ;)

Άιντε να δούμε τι θα δούμε :beer:

labrosDR800
14/03/2024, 15:59
Άκρα του τάφου σιωπή :p

Ο δικός μου τάφος θα είναι ανοιχτός στις 7/4 ... τι λέω τώρα εεε

niou
14/03/2024, 16:14
Αν και το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να έρθω δουλειά, το παρακολουθώ και εγώ.
Για τι ώρα λέμε και επειδή καταλαβαίνω την έχεις ξαναπάει, πόσο διαρκεί στο περίπου;

Λευκάδιος
14/03/2024, 16:55
Ο δικός μου τάφος θα είναι ανοιχτός στις 7/4 ... τι λέω τώρα εεε

Τι έγινε ρε Λάμπρο ποιός σε πείραξε;Τρεχάματα;



Αν και το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να έρθω δουλειά, το παρακολουθώ και εγώ.
Για τι ώρα λέμε και επειδή καταλαβαίνω την έχεις ξαναπάει, πόσο διαρκεί στο περίπου;
Η διάρκεια είναι ανάλογα τον ρυθμό και τις όποιες στάσεις γίνουν.Εχει τύχει να γυρίσω μεσημέρι (3-4μμ) και άλλες φορές αργά το απόγευμα.
Κάποιες φορές στο πήγαινε (όταν δεν υπάρχει πολύς χρόνος) 'σφάζω' τα πρώτα χωμάτινα χλμ γύρω από Τιτάν και πιάνω χώμα απευθείας στην Οινόη.
Θα ξεκινήσουμε κατά τις 9 το πρωί από σταθμό 14 https://maps.app.goo.gl/iuNgre1NkjrNUEHf7

Όσοι (και αν) έρθουν να έχουν γεμάτα ντεπόζιτα.Ανεφοδιασμός μπορεί να γίνει στις Πλαταιές (περίπου 65ο χλμ) και αν είμαστε τυχεροί όταν φτάσουμε Κυριάκι να είναι ανοιχτό το βενζινάδικο (συνήθως κλείνει για μεσημέρι και ανοίγει απόγευμα).
Επιστροφή ανάλογα χρόνου/διάθεσης μπορεί να γίνει πάλι από χώμα ή ασφάλτινα.
Από εξοπλισμό αναβάτη να είστε κομπλέ.Βόλτα πάμε αλλά δεν φοράμε και αθλητικά παπούτσια ή σαμπό :p

Αν θέλει κάποιος την διαδρομή ας μου στείλει σε πμ το email του γιατί δεν έχω δυνατότητα να βάλω λινκ εδώ.

labrosDR800
14/03/2024, 19:28
Τι έγινε ρε Λάμπρο ποιός σε πείραξε;Τρεχάματα;

Όλα καλά. Κοτάει κανεις να με πειράξει :D
Αυτοσαρκάζομαι για τις χαμένες βόλτες απο οικογενειακές και κοινωνικές υποχρεώσεις.
Απλά τότε έχω κενό και το λέω από νωρίς για να το πιστέψω κι εγω.:)

Λευκάδιος
15/03/2024, 10:37
Όλα καλά. Κοτάει κανεις να με πειράξει :D
Αυτοσαρκάζομαι για τις χαμένες βόλτες απο οικογενειακές και κοινωνικές υποχρεώσεις.
Απλά τότε έχω κενό και το λέω από νωρίς για να το πιστέψω κι εγω.:)

Υπομονη Λάμπρο, υπομονή :wave2: .

Η διαδρομή,τα πρώτα χλμ μέχρι Οινόη ίσως παρακαμπτούν.
https://drive.google.com/file/d/1xdpMTM7dCgsXRo-RBDu4j7_g4u52_Aq7/view?usp=drivesdk

Λευκάδιος
17/03/2024, 07:34
Καλημέρες,ξεκινάμε σιγούλια σιγούλια για σταθμό 14 :wave2:

niou
17/03/2024, 18:55
Τελικά δεν τα κατάφερα εγώ αλλά αναμένουμε ανταπόκριση. Επιφυλάσσομαι για επόμενη.

Λευκάδιος
18/03/2024, 14:25
Τελικά δεν τα κατάφερα εγώ αλλά αναμένουμε ανταπόκριση. Επιφυλάσσομαι για επόμενη.

Νέξτ τάϊμ :)

Τελικά ξεκινήσαμε 4 νοματαίοι, Στέφανος (est) και άλλοι δύο φίλοι εκτός φόρουμ.

Λίγο μετά την Οινόη φάγαμε πόρτα από πεσμένα δέντρα,περάσαμε μερικά από κάτω ..
451606

και άλλα από πάνω αλλά ήταν πολλά.Η τελευταία μεγάλη πυρκαγιά στην περιοχή έχει αφήσει πίσω της χάος ..
Το σημείο με τα πολλά πεσμένα δέντρα (έχει και στους υπόλοιπους χωματόδρομους αλλά λιγότερα) είναι στον σημειωμένο κύκλο
451607
Έτσι πήγαμε από το νοτιότερο δρόμο που φτάνει μέχρι το γνωστό εκλησσάκι Κοίμησης της Θεοτόκου.
Λίγο πριν ανηφορίσουμε τον Κιθαιρώνα (μετά το Κρύο Πηγάδι) έπιασε βροχή,κάτσαμε κάτω από ένα δέντρο να βάλουμε αδιάβροχα ενώ η βροχή έδωσε την θέση της στο χαλάζι :lol: .Τα πειράγματα τύπου 'ποιό μετεωρολογικό site είπαμε ότι συμβουλεύτηκες' ή 'τώρα θα ήμουν στο κρεββάτι μου' έδιναν και έπαιρναν :lol: .
Με αυτά και με εκείνα φτάσαμε Πλαταιές όπου βάλαμε βενζίνη και αράξαμε στην πλατεία του χωριού να πάρουμε δυνάμεις για την συνέχεια
451608

Το βρεγμένο τεραίν σε πολλά σημεία ήταν απόλαυση
451609

451611

Όμως ένα παιΖάκι δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον ενθουσιασμό του :cry:
451612

Στο Καλαμάκι ο Δημήτρης με το KLX είχε μια γερή πτώση από το πουθενά.Ηταν ακριβώς μπροστά μου και έσκασε γερά στο σκληρό έδαφος.Ευτυχώς σηκώθηκε αμέσως,ο προστατευτικός εξοπλισμός αναβάτη για άλλη μια φορά έκανε το θαύμα του.
Φέραμε το τιμόνι στα ίσια του και συνεχίσαμε την βόλτα .
451610

451613


Στα Λεύκτρα Κώστας και Δημήτρης μας αποχαιρέτησαν για επιστροφή και συνέχισα μαζί με τον Στέφανο από τον αγωγό του Μόρνου .
Μετά την κοιλάδα των Μουσών αλλάξαμε την προγραμματισμένη διαδρομή και αντί να πάμε προς Ευαγγελίστρια πήραμε έναν χωματόδρομο που είχα κάνει πέρυσι με χιόνια (και πολλές δυσκολίες) κατευθυνθήκαμε προς Αγία Άννα .
(όπου και ήταν ο τελικός προορισμός).
Η θέα της κοιλάδας αλλά και του Κορινθιακού κόλπου σε αυτή την διαδρομή είναι πάρα πολύ καλή.
451614

Στην Αγία Άννα αφού αράξαμε για καφεδάκι και γλυκό
451615

Το κόψαμε για πίσω μέσω επαρχιακού ασφάλτινου δικτύου φτάνοντας στις βάσεις μας λίγο μετά τις 20:30.

Αυτά τα ολίγα,στην πρώτη ευκαιρία θα βάλω και βίντεο ποτ πουρί.
:beer:

basilis_k6
18/03/2024, 14:46
:a18::a18::a18:

est
18/03/2024, 14:58
Πήραμε τις ανάσες μας, άνοιξε το μάτι μας, ωραία βόλτα η χθεσινή.
Ο καιρός δεν μας τα χάλασε, βάλαμε αδιάβροχα στο ανέβασμα για Κιθαιρώνα, μας πέρασε ξυστά το χαλάζι που έριξε και η βροχή μας πέτυχε σε στάση για καφέ στις Πλαταιές. Από εκεί και πέρα το τερέν είχε γίνει φανταστικό και απολαύσαμε χωματόδρομους σε όλες τις παραλλαγές (εκτός από πηλό που κανείς δεν το θέλει).
Πριν την τελική ανάβαση δύο το έκοψαν για πίσω και δύο συνεχίσαμε για Ελικώνα αλλά όχι από την κλασική μεριά. Βγήκαμε από την πίσω πλευρά και χαζέψαμε με τη θέα προς τη θάλασσα. Συνέχεια μέσα από μιξ διαδρομής που είχε από σπαστήρι, δασικό σε έλατα και.. αεροδιαδρόμους για να βγούμε τελικά έξω από την Αγία Άννα κατά τις πέντε. Κάψαμε το ασφάλτινο κομμάτι προς Αρβανίτσα και καθίσαμε στο χωριό για καφεδάκι. Από εκεί επιστροφή μέσω Θίσβης προς Πλαταιές και παλιά εθνική.
Μπορεί να μας πήρε το βραδάκι μέχρι να φτάσουμε αλλά γύρισα γεμάτος.
Και στην επόμενη με το καλό!

est
18/03/2024, 15:06
Φωτό τεμάχια δύο.
451616
451617

doctoras
18/03/2024, 19:34
Τέλεια! Ποσό ζηλεύω δε λέγεται!!
:beer:

Vassilis
18/03/2024, 20:09
Τελειααα

Tsber
19/03/2024, 09:52
Τέλεια εξόρμηση και παρέα, πάντα τέτοια :beer:

Πολύ ωραία και η περιγραφή - φωτογραφίες (ειδικά για τους ασφαλτάκηδες :D )

kordix
19/03/2024, 10:27
:beer:
Μπράβο ρε παιδιά, πάντα τέτοια
(Ζήλεψα λίγο ;)

2stroker
19/03/2024, 13:38
Μπραβο παιδια!! Μας μεταφερατε πολυ ομορφες εικονες! Ζηλευωωωωω αλλα η μεση μου δεν ειναι πολυ σιγουρη για κατι τετοια μετα απο 13 χρονια αποχής απο το χωμα.

Λευκάδιος
21/03/2024, 07:39
Να'στε καλά παίδες.Μακάρι την επόμενη φορά να είμαστε περισσότεροι :beer:


https://youtu.be/44g8BjeMo7g?si=1fkwiLVPvNRQgOBR


Μπραβο παιδια!! Μας μεταφερατε πολυ ομορφες εικονες! Ζηλευωωωωω αλλα η μεση μου δεν ειναι πολυ σιγουρη για κατι τετοια μετα απο 13 χρονια αποχής απο το χωμα. Χρόνιο πρόβλημα στη μέση αλλά δε το παρατάω το γ@μήδι,εκεί κόντρα στη κόντρα :wave2: .

doctoras
22/03/2024, 17:32
Γιώργο ένα τέτοιο εξάρτημα με μπαταρία μονο 3,5kg σε κανα λουκάνικο στη σχάρα αχρείαστο
451741

:beer:

Λευκάδιος
22/03/2024, 17:51
Γιώργο ένα τέτοιο εξάρτημα με μπαταρία μονο 3,5kg σε κανα λουκάνικο στη σχάρα αχρείαστο
451741

:beer:
:bawl:
Όλο λέω να 'δανειστώ' ένα (από τα πολλά) σπαστό χειροκίνητο πριόνι από τον γέρο μου και όλο το αμελώ,είμαι γνωστός για την ΜΗ οργανωτικότητα μου :lol: .

:beer:

harris_x
22/03/2024, 17:59
Ωραίοι :beer::beer::beer: