PDA

View Full Version : Photo-grey ζελατίνες και για κράνη



greekshadow
17/03/2004, 07:13
15 Μαρτίου 2004
Photo-grey ζελατίνες και για κράνη


Να μία λύση από τον τομέα της τεχνολογίας η οποία θα βοηθήσει τους οδηγούς μοτοσικλετών. Ένα πρόβλημα για τους μοτοσικλετιστές είναι οι αλλαγές του φωτισμού κατά την διάρκεια της ημέρας. Η λύση αυτή, θα επιτρέπει στους αναβάτες να έχουν στην κατοχή τους μία μόνο ζελατίνα.





ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ: Φανταστείτε να οδηγείτε μία ηλιόλουστη ημέρα με σκούρα ζελατίνα και ξαφνικά να συννεφιάσει ή να πρέπει να περάσετε από τούνελ. Η εύκολη λύση θα ήταν να ανοίξετε την ζελατίνα αφήνοντας εκτεθειμένο το πρόσωπό σας στις πέτρες και τα άλλα «ιπτάμενα» αντικείμενα των προπορευόμενων οδηγών. Ο σωστός τρόπος θα ήταν να σταματήσετε πριν την είσοδο του τούνελ, να βγάλετε το κράνος, να αλλάξετε ζελατίνα, να αποθηκεύσετε την παλιά, να ξαναβάλετε το κράνος και να ξεκινήσετε ξανά. Στην έξοδο του τούνελ βέβαια, πάλι τα ίδια. Τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα περισσότερο αν φοράτε και γυαλιά! Το κράνος «χαμαιλέων» όπως είναι και το όνομά του, αλλάζει τα δεδομένα αφού εφαρμόζει τον βαθμό διαφάνειάς του ανάλογα με τις συνθήκες φωτεινότητας. Το πανεπιστήμιο της Upsala και η σουηδική εταιρεία Chromogenics Sweden AB, συνεργάζονται πάνω στο φιλόδοξο αυτό σχέδιο το οποίο βρίσκεται ακόμα σε πειραματικό στάδιο.

Electra
17/03/2004, 09:21
Πολύ σωστή σκέψη!!!
Ελπίζω να πετύχει και να βγεί στην αγορά.
Εμένα μου φαίνεται αρκετά χρήσιμο!!:wacko:

milaber
17/03/2004, 09:27
Το ότι θα πετύχει το θεωρώ σίγουρο!
Αν ξέραμε όμως και τιμή καλά θα ήταν!
Πάνω που θα αλλάξω ζελατίνα!

Η φιμέ (θα ήθελα μία καθως έχω πρόβλημα μεγάλο με τον ήλιο) πόσο παίζει περίπου;
Κόβει τόσο την ορατότητα αν υπάρχει π.χ. συννεφιά;

Electra
17/03/2004, 09:47
...στο κράνος μου μια που ελαφρώς πορτοκαλίζει (νέα λέξη)! Με ήλιο με βολεύει πάρα πολύ. Εννοείται πως φοράω και γυαλιά ηλίου!
Ενώ το βράδυ βλέπω μια χαρά και είναι και πιο ξεκούραστη...
Για το NOLAN N100 το αποσπώμενο, μου κόστισε 20ευρά....

milaber
17/03/2004, 09:52
Εγώ ρε γαμώτο έχω ένα Nova που το πήρα από εκεί που πήρα και το μηχανάκι.
Αν και έχω δει πολλούς να κυκλοφορούν με ίδιο κράνος δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει από ζελατίνες!
Η δικιά μου έγινε σαν να την έχεις τρίψεις με γυαλόχαρτο από τις πρώτες κιόλας μέρες! Υπάρχει λύση σε αυτό;
Πάντως η ιδέα του "πορτοκαλίζει" μου άρεσε και δεν είναι και ακριβή!
Θα ψάξω, θα ψάξω...

greekshadow
17/03/2004, 10:09
Ημουν κάποτε φανατικός της φιμε ζελατινας. Έπειτα ομως απο μια δυσάρεστη εμπειρια που ειχα πλεον προτιμώ διαφανη ζελατίνα και γυαλακια ηλιου:cool:

milaber
17/03/2004, 10:11
Κοίτα και εμένα μου αρέσει να την βλέπω αλλά δεν ξέρω πως είναι να την φοράς.
Τι δυσάρεστη εμπερία;

greekshadow
17/03/2004, 10:22
Είχα πάει μια μέρα με τον Palantin και αλλο ενα παλικαρι Ουαλια για βολτουλα, ξεκινήσαμε σχετικά πρωί. Εγω ως συνήθως φοραγα φιμέ. Ελα ομωσ που στο γυρισμό μας πιάνει η νυχτα. Οκ κανενα πρόβλημα ανοίγω ζελατινα. Η θερμοκρασία πανω στη μηχανή πρέπει να εφτανε γύρα στα -5. Σε καποια φαση αρχιζω και χάνς την ορατοότητα, ολα τα φώτα στο οπτικο μου πεδιο αρχιζουν και διαστέλονται, μετα απο λιγο αρχιζει ενα τσουξιμο στα ματια. Σε καποια στιγμή χάνω τον ενα φακο μου:hypnotize , επειδη ειχα μεινει λίγο πισω απο τους υπολοιπους σε καποια φαση περνω διαφορετικη διαδρομή. Πλεων οδηγάω σολο. Δεν εβλεπα σχεδόν τίποτα, 5 χιλιομετρα πριν το σπ'ιτι χάνω και τον 2ο φακο επαφής. :eyepop:
ΕΧΩ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑ!!!!!!

.............................................:nono: :dizzy:

milaber
17/03/2004, 10:26
Ωχ ωχ ωχ...
Καλά γύρισες τελικά;
Ολόκληρος;

Παρόμοια "προβληματάκια" έχω και εγώ με το δικό μου...
Αν το κλείσω βλέπω θολά, αν το ανοίξω...
Απλά μια φορά έφαγα μύγα κατευθείαν μέσα στο μάτι, άλλη μια χαλικάκι και μερικές ακόμα στην γύρω από το μάτι περιοχή...

Electra
17/03/2004, 10:28
... οτι συνδιάζονται οι φακοί επαφής με τη μηχανή. Είναι λίγο ρίσκο... Μή ντρέπεστε να φορέσετε γυαλάκια!!!!

greekshadow
17/03/2004, 10:31
Γύρισα one piece αλλα υπο τη πίεση που οδηγούσα πιάστηκαν οι προσαγωγοι μου και δεν μπορούσα να περπατήσω καλα καλα.
Το γέλιο είναι οτι δεν εβλεπα τιποτα και ρώταγα κατι παπουδια στη σταση για το ποια κατευθυνση πρεπει να παρω:lol:

Electra
17/03/2004, 10:36
Φαντάζομαι τί θα έλεγαν μετά!!!!
"Που πάει αυτός ο σκοτώστρας????":p

NLS
17/03/2004, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
... οτι συνδιάζονται οι φακοί επαφής με τη μηχανή. Είναι λίγο ρίσκο... Μή ντρέπεστε να φορέσετε γυαλάκια!!!!

μια χαρά είναι οι φακοί με τη μηχανή αλλά πάντα γιαλιά μαύρα ημέρα εκτός βροχής (έτσι κι αλλιώς με βροχή ΔΕΝ θες γιαλιά άρα βολεύουν οι φακοί, γιατί τα γιαλιά γεμίζουν σταγόνες και δεν είναι σαν τη ζελατίνα να κάνεις χραπ να φύγουν τα νερά)

almalibera
17/03/2004, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekshadow
Είχα πάει μια μέρα με τον Palantin και αλλο ενα παλικαρι Ουαλια για βολτουλα, ξεκινήσαμε σχετικά πρωί. Εγω ως συνήθως φοραγα φιμέ. Ελα ομωσ που στο γυρισμό μας πιάνει η νυχτα. Οκ κανενα πρόβλημα ανοίγω ζελατινα. Η θερμοκρασία πανω στη μηχανή πρέπει να εφτανε γύρα στα -5. Σε καποια φαση αρχιζω και χάνς την ορατοότητα, ολα τα φώτα στο οπτικο μου πεδιο αρχιζουν και διαστέλονται, μετα απο λιγο αρχιζει ενα τσουξιμο στα ματια. Σε καποια στιγμή χάνω τον ενα φακο μου:hypnotize , επειδη ειχα μεινει λίγο πισω απο τους υπολοιπους σε καποια φαση περνω διαφορετικη διαδρομή. Πλεων οδηγάω σολο. Δεν εβλεπα σχεδόν τίποτα, 5 χιλιομετρα πριν το σπ'ιτι χάνω και τον 2ο φακο επαφής. :eyepop:
ΕΧΩ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑ!!!!!!

.............................................:nono: :dizzy:


Τώρα δεν ξερω τί να πω....:eek:
Να πω μπραβο και χαρας στο κουράγιο σου να κυκλοφορείς χωρίς τους φακούς σου σε δρομους μάλιστα που δεν γνωρίζεις...? Ατοπο γιατι ξερεις π.καλα οτι ήταν εξαιρετικά επικύνδυνο τοσο για σενα οσο και για τους αλλους!!
Μαλλον τυχερός ήσουνα...:rolleyes: γιατι και εγώ κάποτε είχα 6 βαθμους μυωπία και θυμάμαι οτι δεν έβλεπα τίποτα, ειδικά το βράδυ!!! Δημοσιος Κίνδυνος!!!:uplate: :hypnotize

Αλλα λύσε μου μια απορία: ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΑΣΕΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ??? :confused:

almalibera
17/03/2004, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
... οτι συνδιάζονται οι φακοί επαφής με τη μηχανή. Είναι λίγο ρίσκο... Μή ντρέπεστε να φορέσετε γυαλάκια!!!!

Το αντίθετο μαλιστα!! Βολεύουν μια χαρα!
Και για το λογο που λεει ο NLS, και για το βγαλε βαλε το κρανος..:winka:





Παντως, πολυ καλη ιδέα!! Πρακτικότατη θα έλεγα...;)

Μικρή Λουλού
17/03/2004, 16:28
ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ ΑΥΤΗ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ..!!

ΕΝΑ ΤΙΡ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙΣ,ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 3-4 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ !!!!;) ;)

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ:nono: :lol: :lol:

:sun: :sun: :smokin: :smokin:

darkCount
17/03/2004, 16:36
Ayto dirtymoto mou 8ymizei nyxterinh askhsh sto strato->:evil: . To kaneis auto se periptwsh pou riksoun fwtobolida se syndyasmo me plhrh akinhsia ekei pou briskesai wste molis sbhsei na exeis ena mati pou na blepei, giati to allo einai axrhsto gia kana lepto mexri na synh8isei h korh to skotadi ksana:cool:

Μικρή Λουλού
17/03/2004, 17:41
ΧΕ,ΧΕ,...ΕΓΩ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ ΗΜΟΥΝΑ:lol: :lol:

ΠΛΑΚΑ-ΠΛΑΚΑ ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΒΟΡΕΙΑ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΧΙΖΕΙΣ 50 ΤΟΥΝΕΛ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΜΕ ΜΗΚΟΣ ΑΠΟ 70Μ-2ΚΜ ΘΑ ΠΙΕΙΣ ΜΙΑ ΜΠΥΡΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ:lol: :beer: :beer:

tifozif1
17/03/2004, 18:03
Πάντος εγω όταν πάω για να αγορασω γυαλια πέρνω μαζί μου το κράνος. Το κριτιριο είναι να μπαίνουν ευκολα με το κρανος ...

greekshadow
18/03/2004, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera

Αλλα λύσε μου μια απορία: ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΑΣΕΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ??? :confused:


Κάτι ερέθισε τα ματια μου, το κρύο μια περιπτωση η κατι αλλο την ώρα που διέσχιζα το δάσος.

Electra
18/03/2004, 16:50
...εγώ έχω γερακίσιο μάτι :eyepop: και αποσπώμενο κράνος:smokin: ....

Άμα το μάτι θέλει να στεγνώσει και να πετάξει έξω το φακό, θα το κάνει και ας φοράς και γυαλιά ηλίου και ζελατίνες και αλουμινόχαρτα!!!!!

(Και στη τελική άμα βρέχει και φοράς γυαλιά μυωπίας, πάλι κλειστή δεν είναι η ζελατίνα???? Το μόνο δυσάρεστο μπορώ να πώ πως είναι το θάμπωμα :hypnotize που και χωρίς γυαλιά πάλι την τρώς την ήττα:ninja: )