PDA

View Full Version : Αγορά fazer 600 για αρχάριο



PanosK24
09/03/2024, 16:01
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου πει την γνώμη του για το αν η αγορά fazer 600 είναι καλή για έναν αρχάριο στον χώρο των μηχανών. Είμαι 24 οδηγώ αυτοκίνητο από τα 18 και πάντα ήθελα να πάρω μια μηχανή αλλά δεν είχα τα χρήματα. Τώρα που μπορώ λέω να πάρω αυτή. Το μπάτζετ είναι 3000-4000. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Kickstart
09/03/2024, 16:21
αυτή, το μπαντιτ (650s) και το cbf600 είναι στην ιδια πάνω κάτω κατηγορία. Κοίτα, για πρώτη μηχανή είναι αρκετά δυνατά σε ιπποδύναμη και ειδικά το fazer τα εχει κάπως απότομα και ψηλά τα άλογα..

πάντως ως τετρακίλυνδρο το fazer δεν είναι ιδιαιτέρως δυσκολοδόγητο έχει ελάχιστους κραδασμούς απλά θα πρέπει να προσέξεις πααααρα πολύ στην αρχή με το γκάζι του...

ως άπειρος εκει που θα νιώσεις οτι το χεις και θ αρχίσεις να το ανοίγεις εκεί είναι η στιγμή που παραμονεύει το...οικόπεδο που λέγαμε οι παλιότεροι.

δίπλωμα παίζει έτσι;

nikos/72
09/03/2024, 16:26
Καλησπέρα, όπως σου είχε απαντήσει και άλλο μέλος σε άλλο θέμα που είχες ανοίξει παλαιότερα καλύτερα να μην πάρεις fazer 600 ως πρώτη μηχανή. Πιστεύω θα το ακούσεις και από άλλους, πάρε κάτι πιο ήρεμο σαν πρώτη μοτό ώστε να μάθεις να κυκλοφορείς, κράτα το 1, 2 χρόνια και μετά το ξαναβλέπεις.

runner
09/03/2024, 16:36
Πρωτη μηχανη με κοντα 100 αλογα χωρις traction cotrol στα 24 , θα το απεφευγα. Σε μεγαλυτερη ηλικια θα το ακουγα με την προυποθεση οτι το μυαλο εχει πηξει και θα το σεβαστει το μηχανακι.

PanosK24
09/03/2024, 16:39
Έχω ακούσει σχετικά με την ιπποδύναμη ότι στην σκάει στις ψηλές στροφές (8000+) ενώ χαμηλά είναι σχετικά νορμάλ. Εσύ ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό το θέμα; Δίπλωμα ναι έχω κανονικά απεριόριστο.

PanosK24
09/03/2024, 16:40
Τι μηχανή θα προτεινες εσύ;

PanosK24
09/03/2024, 16:45
Το ακούω αυτό που λες αλλά στο μπάτζετ αυτό δεν βρίσκω και κάτι πιο καινούργιο σχετικά σε τέτοιο στυλ

panavour
09/03/2024, 16:48
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου πει την γνώμη του για το αν η αγορά fazer 600 είναι καλή για έναν αρχάριο στον χώρο των μηχανών. Είμαι 24 οδηγώ αυτοκίνητο από τα 18 και πάντα ήθελα να πάρω μια μηχανή αλλά δεν είχα τα χρήματα. Τώρα που μπορώ λέω να πάρω αυτή. Το μπάτζετ είναι 3000-4000. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

τα 100 αλογα για πρωταρη ειναι πολλα.παρε κατι στο Α2 εως 47 αλογα.

motojojo
09/03/2024, 16:55
Μια χαρά ειναι το fazer αρκεί να είσαι προσεκτικός με το γκάζι...
Με τετοιες μηχανες θέλει να τις δώσεις χρόνο και να μην παρασυρθεις. Χαμηλά είναι ψόφιο οπότε δεν θα υπάρχει θέμα.

Εναλλακτικά υπάρχουν τα bandit, cbf και xj6, όλα τετρακυλινδρα κοντα στα 80-85 άλογα που ειναι πιο προοδευτικά γενικά.

PanosK24
09/03/2024, 17:00
Μια χαρά ειναι το fazer αρκεί να είσαι προσεκτικός με το γκάζι...
Με τετοιες μηχανες θέλει να τις δώσεις χρόνο και να μην παρασυρθεις. Χαμηλά είναι ψόφιο οπότε δεν θα υπάρχει θέμα.

Εναλλακτικά υπάρχουν τα bandit, cbf και xj6, όλα τετρακυλινδρα κοντα στα 80-85 άλογα που ειναι πιο προοδευτικά γενικά.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν έχει κανένα σύστημα ασφαλείας πάνω όπως μου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω ( ABS traction control κλπ). Κατά τα άλλα δεν με φοβίζει κάτι

PanosK24
09/03/2024, 17:01
αυτή, το μπαντιτ (650s) και το cbf600 είναι στην ιδια πάνω κάτω κατηγορία. Κοίτα, για πρώτη μηχανή είναι αρκετά δυνατά σε ιπποδύναμη και ειδικά το fazer τα εχει κάπως απότομα και ψηλά τα άλογα..

πάντως ως τετρακίλυνδρο το fazer δεν είναι ιδιαιτέρως δυσκολοδόγητο έχει ελάχιστους κραδασμούς απλά θα πρέπει να προσέξεις πααααρα πολύ στην αρχή με το γκάζι του...

ως άπειρος εκει που θα νιώσεις οτι το χεις και θ αρχίσεις να το ανοίγεις εκεί είναι η στιγμή που παραμονεύει το...οικόπεδο που λέγαμε οι παλιότεροι.

δίπλωμα παίζει έτσι;

Έχω ακούσει σχετικά με την ιπποδύναμη ότι στην σκάει στις ψηλές στροφές (8000+) ενώ χαμηλά είναι σχετικά νορμάλ. Εσύ ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό το θέμα; Δίπλωμα ναι έχω κανονικά απεριόριστο.

PanosK24
09/03/2024, 17:01
Καλησπέρα, όπως σου είχε απαντήσει και άλλο μέλος σε άλλο θέμα που είχες ανοίξει παλαιότερα καλύτερα να μην πάρεις fazer 600 ως πρώτη μηχανή. Πιστεύω θα το ακούσεις και από άλλους, πάρε κάτι πιο ήρεμο σαν πρώτη μοτό ώστε να μάθεις να κυκλοφορείς, κράτα το 1, 2 χρόνια και μετά το ξαναβλέπεις.

Εσύ τι θα προτεινες σε αυτό το μπάτζετ;

panavour
09/03/2024, 17:12
Mε 4000 παρε ενα 300ρακι καινουργιο με 30 αλογακια ,που ειναι αρκετα για αρχη, να εχεις και ABS ,και εγγυηση 2 χρονια,και ψεκασμο.Μην μπλεκεις με χρεπια των 100 ιππων,που ουτως η αλλως ειναι πολλα για αρχαριο.SAFETY FIRST.Για να χαρεις και αυριο,χωρις περιπετειες,ειτε σε κινδυνο ατυχηματος,λογω ισχυος,και απειριας,ειτε σε βλαβες και συνεργεια.ΜΥ 5 cents.

CorpseAlive
09/03/2024, 17:21
Πάρε ένα 600-650ρι μέχρι 70 άλογα το πιο καινούριο που μπορείς να βρεις και να έχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ABS .

Kawasaki er6 (είτε το γυμνό είτε με φαιρινγκ)
είναι ίσως ιδανική επιλογή
Αν σαρέσουν τα On/Off
V-strom 650 / Versys 650 είναι πάλι σούπερ για πρώτες μηχανές .

PanosK24
09/03/2024, 17:25
Πάρε ένα 600-650ρι μέχρι 70 άλογα το πιο καινούριο που μπορείς να βρεις και να έχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ABS .

Kawasaki er6 (είτε το γυμνό είτε με φαιρινγκ)
είναι ίσως ιδανική επιλογή
Αν σαρέσουν τα On/Off
V-strom 650 / Versys 650 είναι πάλι σούπερ για πρώτες μηχανές .

Υποχρεωτικά ABS λες Ε;

nikos/72
09/03/2024, 17:29
Εσύ τι θα προτεινες σε αυτό το μπάτζετ;

Προσωπικά θα κοιτούσα κάτι σε on-off. Βρίσκεις και το μπάτζετ σου σε καλύπτει και με το παραπάνω.

Το ίδιο μονοπάτι είχα ακολουθήσει κι εγώ όταν ξεκίνησα. kle400 για 1,5 χρόνο και αμέσως μετά έκανα την μετάβαση σε fazer600 το οποίο καταευχαριστήθηκα. Πίστεψε με η εμπειρία που κέρδισα από τα χιλιόμετρα πάνω στο kle με βοήθησε πάρα πολύ στην συμβίωση με το fazer.

PanosK24
09/03/2024, 18:09
Προσωπικά θα κοιτούσα κάτι σε on-off. Βρίσκεις και το μπάτζετ σου σε καλύπτει και με το παραπάνω.

Το ίδιο μονοπάτι είχα ακολουθήσει κι εγώ όταν ξεκίνησα. kle400 για 1,5 χρόνο και αμέσως μετά έκανα την μετάβαση σε fazer600 το οποίο καταευχαριστήθηκα. Πίστεψε με η εμπειρία που κέρδισα από τα χιλιόμετρα πάνω στο kle με βοήθησε πάρα πολύ στην συμβίωση με το fazer.

ΧΤΧ660 πχ;

harris_x
09/03/2024, 18:54
Πάρε όποιο μηχανάκι σου αρέσει, πάρε καλό κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτάκια/μπότες, πήγαινε οπωσδήποτε να κάνεις το 1 και το 2 στο Riding School, και είσαι έτοιμος.

Τέλος, να ξέρεις ότι το παρακάτω ισχύει στο 100% και θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.



ως άπειρος εκει που θα νιώσεις οτι το χεις και θ αρχίσεις να το ανοίγεις εκεί είναι η στιγμή που παραμονεύει το...οικόπεδο που λέγαμε οι παλιότεροι.




have fun!

kostaskk
09/03/2024, 18:55
Κανονικά θέλει αρχή με 50-125cc για καμιά 100.000 χιλιόμετρα, μετά 250-400 καμιά 50.000 και μετά το 600, το fazer είναι ψοφιο χαμηλά οπότε όλα καλά αν δεν ανοίγεις το γκάζι, θα καίει βενζινη αρκετα και έχει αρκετά έξοδα, σέρβις, τέλοι, Κτεο, ασφάλεια.ζημιες αναλώσιμα, ένα 250-400 θα είναι ποιο φτηνό σε αυτά

nikos/72
09/03/2024, 18:58
ΧΤΧ660 πχ;

Ναι.

K-Beast
09/03/2024, 19:19
Ότι και να διαλέξεις απαραιτήτως abs!!!
Επειδή δεν έχεις εμπειρία στη δύσκολη στιγμή θα σε σώσει

Τώρα απ τα μότο που ανέφερες εγώ θεωρώ το πιο ήπιο και καλό σχολείο το cbf

Το bandit επίσης πολύ καλό κατ εμέ

Το fazer μέχρι τις 7.000στρ είναι ήπιο

Μετα όμως έχει άσχημο ξέσπασμα που ίσως σε τρομάξει.
Τα προηγούμενα είναι πιο γραμμικά.
Με το καλό ότι κι αν αποφασίσεις!

basilis_k6
09/03/2024, 19:47
δεν κανει για αρχαριο. οχι επειδη ειναι γρηγορο αλλα ειναι λιγο δυστροπο και το γκαζι του δεν ειναι "σωστο" για νεο οδηγο. αλλωστε ειναι κακο μηχανακι που δεν κάνει σχεδον τιποτα σωστα. οσο για το xt, καλο χρυσο και αγιο αλλά οι τιμες μεταχειρισμένων ειναι 100% πανω απο την πραγματικη αξια της μηχανης.

PanosK24
09/03/2024, 19:50
δεν κανει για αρχαριο. οχι επειδη ειναι γρηγορο αλλα ειναι λιγο δυστροπο και το γκαζι του δεν ειναι "σωστο" για νεο οδηγο. αλλωστε ειναι κακο μηχανακι που δεν κάνει σχεδον τιποτα σωστα. οσο για το xt, καλο χρυσο και αγιο αλλά οι τιμες μεταχειρισμένων ειναι 100% πανω απο την πραγματικη αξια της μηχανης.


Και εγώ πιστεύω πως δεν αξίζουν 3-4 χιλιάρικα αλλά δυστυχώς πλέον όλα σε αυτές τις τιμές παίζουν...

katsar
09/03/2024, 19:54
κακό όχημα που δεν κάνει τίποτα σωστά το Fz6; Για πες λίγο ,χρέπι το λέει ο ένας, κακό μηχανάκι ο άλλος, πιο είναι καλό;

PanosK24
09/03/2024, 19:57
κακό όχημα που δεν κάνει τίποτα σωστά το Fz6; Για πες λίγο ,χρέπι το λέει ο ένας, κακό μηχανάκι ο άλλος, πιο είναι καλό;

Εγώ πάντως από όσα ακουω εδώ και χρόνια είναι καλή μηχανή και διαχρονική. Απλά λίγο απότομη στις ψηλές στροφές. Κάτι άλλο δεν έχω ακούσει περί ζημιών,ότι δεν στρίβει κλπ. Τώρα τι να πω δεν ξέρω

basilis_k6
09/03/2024, 20:54
Εγώ πάντως από όσα ακουω εδώ και χρόνια είναι καλή μηχανή και διαχρονική. Απλά λίγο απότομη στις ψηλές στροφές. Κάτι άλλο δεν έχω ακούσει περί ζημιών,ότι δεν στρίβει κλπ. Τώρα τι να πω δεν ξέρω

ζημιες δεν εβγαζε τιποτα. κανα tps ξερω γω κλαιν. φρεναρει και στριβει χειροτερα απο τα αλλα της γενιας του αλλα οχι οτι δεν το κανει. το μοτερ κακιστο για αυτη τη μηχανη. ενα detuned r6 ειναι αλλα ειχε καλες καταναλωσεις για την εποχη. καποια στιγμη παιζανε στα 2200-2400 και αν τα εδιναν παλι τοσο θα σου ελεγα παρτο.

PanosK24
09/03/2024, 21:01
ζημιες δεν εβγαζε τιποτα. κανα tps ξερω γω κλαιν. φρεναρει και στριβει χειροτερα απο τα αλλα της γενιας του αλλα οχι οτι δεν το κανει. το μοτερ κακιστο για αυτη τη μηχανη. ενα detuned r6 ειναι αλλα ειχε καλες καταναλωσεις για την εποχη. καποια στιγμη παιζανε στα 2200-2400 και αν τα εδιναν παλι τοσο θα σου ελεγα παρτο.

Πλέον είναι και αυτά στα 3-4χιλαρικα...

Xlitos
09/03/2024, 21:56
κι εγω ειμαι υπερ των μικρων κυβικων...παρε ενα ενα τετοιο για 1-2 χρονια...μαθε να το πιεζεις και μετα θα σαι ετοιμος να χαρεις τα πολλα κυβικα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/339204513-yamaha-mt-03

harris_x
09/03/2024, 21:59
κι εγω ειμαι υπερ των μικρων κυβικων...παρε ενα ενα τετοιο για 1-2 χρονια...μαθε να το πιεζεις και μετα θα σαι ετοιμος να χαρεις τα πολλα κυβικα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/339204513-yamaha-mt-03

συμφωνώ.

ΜΤ03 + ΚΤΜ390 είναι πολύ καλά μηχανάκια και θα σε βοηθήσουν να μάθεις πιο ευκολα.

PanosK24
09/03/2024, 22:32
συμφωνώ.

ΜΤ03 + ΚΤΜ390 είναι πολύ καλά μηχανάκια και θα σε βοηθήσουν να μάθεις πιο ευκολα.

Σχετικά με το ύφος ομως; Είμαι 1,90

harris_x
09/03/2024, 22:50
Σχετικά με το ύφος ομως; Είμαι 1,90

πάρε το 390 adv

asxetost
10/03/2024, 00:59
Αν θες και τη δική μου γνώμη ως αρχάριος και εγώ, ειδικά για μέσα στην πόλη καθημερινό για πρώτο, ένα μικρότερο κατά πάσα πιθανότητα θα σου σώσει τη ζωή. Όχι επειδή δεν θα το έχεις να χειριστείς ένα μεγαλύτερο, τίποτα τέτοιο, κάνεις εξάσκηση/σχολεία κτλ και το βρίσκεις.

Περισσότερες φορές από όσες μπορώ να θυμηθώ στα μόλις 7κ χλμ που έκανα με το βαρύ 125 μοτοσυκλετάκι που είχα, σώθηκα από καλό θάνατο επειδή δεν είχα γκάζι στο χέρι μου σε αρκετές περιπτώσεις που ως άπειρος θα επιτάχυνα(πάλι στα νόμιμα πλαίσια, και εντός ορίων ταχύτητας θα βρισκόμουν), αυτή η έλλειψη άμεσης απόκρισης στο γκάζι λειτούργησε σαν μαξιλάρι, ένα περιθώριο να έχω την ευκαιρία να δω καταστάσεις να συμβαίνουν μπροστά μου και όχι επάνω μου.

Αυτό μπορεί να είναι από τον σκουτερά που καίει φανάρι καταμεσής του δικού σου πρασίνου και αν είχες περάσει τη διασταύρωση με τα νόμιμα 60 θα 'χατε γίνει, από τον νταλικερη που αποφάσισε να κάψει κατακόκκινο και να κόψει και τις 3 λωρίδες της βουλιαγμένης μετά τα S-άκια που αν είχες ανοίξει άντε να το μαζέψεις λόγω μειωμένης ορατότητας, από τον τύπο στο κέντρο που θα αποφασίσει να παρκάρει δεξιά ενώ βρίσκεται αριστερή λωρίδα και κόβει όλο το δρόμο και πάει λέγοντας. (Αληθινές ιστορίες)
Αν θες τη γνώμη μου δώσε χρόνο στον εαυτό σου, δώσε χώρο στη λάθος εκτίμηση που μπορεί να κάνεις ως νεοεισερχόμενος επιλέγοντας ένα μηχανάκι που να μην "ακούει" ακαριαία το δεξί σου καρπό.

atom_smasher
10/03/2024, 09:33
Παρε το Adv 390 μιας και είσαι και 1,90. Ας το fazer. Χωρίς abs κανένα.

PanosK24
10/03/2024, 10:00
Παρε το Adv 390 μιας και είσαι και 1,90. Ας το fazer. Χωρίς abs κανένα.

Ξεφεύγει το μπάτζετ...fazer με ABS?

PanosK24
10/03/2024, 10:01
Αν θες και τη δική μου γνώμη ως αρχάριος και εγώ, ειδικά για μέσα στην πόλη καθημερινό για πρώτο, ένα μικρότερο κατά πάσα πιθανότητα θα σου σώσει τη ζωή. Όχι επειδή δεν θα το έχεις να χειριστείς ένα μεγαλύτερο, τίποτα τέτοιο, κάνεις εξάσκηση/σχολεία κτλ και το βρίσκεις.

Περισσότερες φορές από όσες μπορώ να θυμηθώ στα μόλις 7κ χλμ που έκανα με το βαρύ 125 μοτοσυκλετάκι που είχα, σώθηκα από καλό θάνατο επειδή δεν είχα γκάζι στο χέρι μου σε αρκετές περιπτώσεις που ως άπειρος θα επιτάχυνα(πάλι στα νόμιμα πλαίσια, και εντός ορίων ταχύτητας θα βρισκόμουν), αυτή η έλλειψη άμεσης απόκρισης στο γκάζι λειτούργησε σαν μαξιλάρι, ένα περιθώριο να έχω την ευκαιρία να δω καταστάσεις να συμβαίνουν μπροστά μου και όχι επάνω μου.

Αυτό μπορεί να είναι από τον σκουτερά που καίει φανάρι καταμεσής του δικού σου πρασίνου και αν είχες περάσει τη διασταύρωση με τα νόμιμα 60 θα 'χατε γίνει, από τον νταλικερη που αποφάσισε να κάψει κατακόκκινο και να κόψει και τις 3 λωρίδες της βουλιαγμένης μετά τα S-άκια που αν είχες ανοίξει άντε να το μαζέψεις λόγω μειωμένης ορατότητας, από τον τύπο στο κέντρο που θα αποφασίσει να παρκάρει δεξιά ενώ βρίσκεται αριστερή λωρίδα και κόβει όλο το δρόμο και πάει λέγοντας. (Αληθινές ιστορίες)
Αν θες τη γνώμη μου δώσε χρόνο στον εαυτό σου, δώσε χώρο στη λάθος εκτίμηση που μπορεί να κάνεις ως νεοεισερχόμενος επιλέγοντας ένα μηχανάκι που να μην "ακούει" ακαριαία το δεξί σου καρπό.

Ωραίος αναλυτικός.. θα το λαβω υπόψιν σε ευχαριστώ!

kordix
10/03/2024, 10:47
Παρε το Adv 390 μιας και είσαι και 1,90. Ας το fazer. Χωρίς abs κανένα.

Και πάλι δεν νομίζω να σε βολέψει το 390adv με τέτοιο ύψος γιατί είναι κοντό και μικρό σε διαστάσεις.

PanosK24
10/03/2024, 10:57
Και πάλι δεν νομίζω να σε βολέψει το 390adv με τέτοιο ύψος γιατί είναι κοντό και μικρό σε διαστάσεις.

Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα με λίγα λόγια

Bowleno
10/03/2024, 14:51
Υποχρεωτικά ABS λες Ε;

Για αρχάριο όπως εσύ, είναι εκ των ουκ άνευ... Επίσης όπως σου είπαν, 100 ίπποι είναι πολλοί, ξεκινά με κάτι ως 500 κυβικά, <50 ίππους, θα μας ευχαριστείς αργότερα...

Οδηγώ 40 κάτι χρόνια, έχω οδηγήσει αρκετά πολύ δυνατά εργαλεία αλλά στην κατοχή μου, δεν είχα ποτέ κάτι πιο δυνατό από 60 ίππους. Ο λόγος; Εδώ Ελλάδα, ΔΕΝ χρειάζοντα παραπάνω. Ελπίζω να με πιάνεις....

kordix
10/03/2024, 15:12
Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα με λίγα λόγια


Θα βρεθεί κάτι κατάλληλο αλλά είναι σημαντικό να σου αρέσει αυτό που θα πάρεις.

Πάντως και γω θα προτιμούσα στην θέση σου ένα 2κύλινδρο έως 500cc γιατί βγάζουν πιο γλυκά την δύναμή τους. Η οποία δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά αρκετή για κάνεις τα πάντα.

Πάρε από δω ιδέες και ξεκίνα τη βόλτα στα μαγαζιά να καβαλάς υποψήφιες . Μπορείς να κάνεις και τεστ αλλά επειδή είσαι νέος οδηγός ίσως να υπάρχει θέμα με αυτό.

Το abs θα σε σώσει στην δύσκολη στιγμή. Κανένας μας δεν μπορεί να νικήσει το abs σε μια βροχερή μέρα στην άθλια άσφαλτο της Αθήνας. Οπότε πάρε κάτι που να έχει abs και ας είναι 300cc.

PanosK24
10/03/2024, 15:15
Θα βρεθεί κάτι κατάλληλο αλλά είναι σημαντικό να σου αρέσει αυτό που θα πάρεις.

Πάντως και γω θα προτιμούσα στην θέση σου ένα 2κύλινδρο έως 500cc γιατί βγάζουν πιο γλυκά την δύναμή τους. Η οποία δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά αρκετή για κάνεις τα πάντα.

Πάρε από δω ιδέες και ξεκίνα τη βόλτα στα μαγαζιά να καβαλάς υποψήφιες . Μπορείς να κάνεις και τεστ αλλά επειδή είσαι νέος οδηγός ίσως να υπάρχει θέμα με αυτό.

Το abs θα σε σώσει στην δύσκολη στιγμή. Κανένας μας δεν μπορεί να νικήσει το abs σε μια βροχερή μέρα στην άθλια άσφαλτο της Αθήνας. Οπότε πάρε κάτι που να έχει abs και ας είναι 300cc.

Κοιτούσα και κοιτάω το cb500x. Ωραίο και πιστεύω πολύ φιλικό στον χρήστη και κάνει και για πόλη και για κάποιο κοντινό ταξιδακι. Αλλά πολύ ανεβασμένο σαν τιμή δύσκολα βρίσκεις προσιτό πλέον

kordix
10/03/2024, 16:04
Κοιτούσα και κοιτάω το cb500x. Ωραίο και πιστεύω πολύ φιλικό στον χρήστη και κάνει και για πόλη και για κάποιο κοντινό ταξιδακι. Αλλά πολύ ανεβασμένο σαν τιμή δύσκολα βρίσκεις προσιτό πλέον

Eιναι καλό το μηχανάκι και κρατάει τιμή ως πολύ εμπορικό. Αυτή είναι μια κατηγορία ιδανική για σένα.

Αλλά δες και το Vogue ds 500, Benelli TRX500 που μάλιστα αυτό είναι μεγάλο και θα χώρας άνετα.

Για πιο παλιά μοντέλα μόνο αν βρεθεί κάποιο Τρανσαλπ 700 με abs σε νορμάλ τιμή και η κλασσική λύση του vstrom 650 που όμως οι κάτοχοι νομίζουν πως έχουν κάτι ιδιαίτερα συλλεκτικό γιατί βλέπω κάτι τιμές που είναι για γέλια και για κλάματα.

NikosBu
12/03/2024, 09:33
Καλησπέρα και καλή αρχή , στην θέση σου θα κοιτούσα το xj6 diversion που 'εχουν το ίδιο μοτέρ με το Fazer 600 απλα με λιγότερα άλογα (γύρω στα 10-15 ανάλογα την έκδοση) και είναι σχετικά 4-5 χρόνια νεότερο απο το fazer. Επίσης έχει ένα πολύ όμορφο καντράν σε αντίθεση με το Fazer αν δεν λές για το s2 που φοράει το ίδιο με το xj6. όμως αν ΔΕΝ είχες κάποιο άλλο μηχανάκι και μηδενική εμπειρία με άλλα εργαλεία τότε να πάς με κλειστά μάτια στο cbx 500 η στο Versys 300.

NikosBu
12/03/2024, 09:35
Eιναι καλό το μηχανάκι και κρατάει τιμή ως πολύ εμπορικό. Αυτή είναι μια κατηγορία ιδανική για σένα.

Αλλά δες και το Vogue ds 500, Benelli TRX500 που μάλιστα αυτό είναι μεγάλο και θα χώρας άνετα.

Για πιο παλιά μοντέλα μόνο αν βρεθεί κάποιο Τρανσαλπ 700 με abs σε νορμάλ τιμή και η κλασσική λύση του vstrom 650 που όμως οι κάτοχοι νομίζουν πως έχουν κάτι ιδιαίτερα συλλεκτικό γιατί βλέπω κάτι τιμές που είναι για γέλια και για κλάματα.

Το μπενέλι ζυγίζει πολλά κιλά αν το χρειάζεται για αστική μετακίνηση. Το vstrom πολύ τίμιο αν κι αυτό βαρύ, βέβαια σε αντίθεση με τα κινέζικα δεν θα γνωρίζει το όνομα σου ο μηχανικός όπως και με το τρανσάλπ.

Cpt_Slow
12/03/2024, 11:07
μπορεις να δεις CBF600 εαν σου αρεσει που εχει πολυ αξιολογα στο budget σου με ABS. Μηχανη κανονικη που θα κατσεις καλα πανω στο 1.90, γκαζι ομαλο αλλα οχι ψοφιο, μηχανη χωρις προβληματα ειδικα τα μοντελα με Injection απο το 2008 και μετα. Με αυτο ξεκινησα χωρις καμια απολυτως εμπειρια και δεν ειχα καποιο προβλημα κανοντας τα απαραιτητα σχολεια (california superbike school).

CorpseAlive
12/03/2024, 12:57
Το μπενέλι ζυγίζει πολλά κιλά αν το χρειάζεται για αστική μετακίνηση. Το vstrom πολύ τίμιο αν κι αυτό βαρύ, βέβαια σε αντίθεση με τα κινέζικα δεν θα γνωρίζει το όνομα σου ο μηχανικός όπως και με το τρανσάλπ.

Καλά ανάλογα και την συντήρηση που έχει γίνει.
Κανένα δεν είναι άσπαστο αν ο άλλος το έχει σαν κοτέτσι.
Το κακό είναι ότι αυτοί που τα προσέχουν τα εν λόγω μηχανάκια τα πουλάνε και πολύ ακριβά. (ένας από αυτούς και εγώ αλλά με πολλά έξτρα) .

NikosBu
13/03/2024, 07:28
Καλά ανάλογα και την συντήρηση που έχει γίνει.
Κανένα δεν είναι άσπαστο αν ο άλλος το έχει σαν κοτέτσι.
Το κακό είναι ότι αυτοί που τα προσέχουν τα εν λόγω μηχανάκια τα πουλάνε και πολύ ακριβά. (ένας από αυτούς και εγώ αλλά με πολλά έξτρα) .

Σίγουρα έχεις ένα δίκιο απλά θεωρώ επειδή είναι νέος οδηγός ας πάρει κάτι αποδεδειγμένα ας πούμε ''άσπαστο'' για να μην μπλέξει με πράματα που δεν μπορεί να γνωρίζει 100 τα 100 ακόμα (ηλεκτρολογικά - μηχανολογικά προβληματα). Είχα κάνει το ίδιο πρίν 2 χρόνια με ενα FMX Honda και το μόνο που άλλαξα ηταν μια ντίζα κοντέρ :D (ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ ΣΚΥΛΙ)

atom_smasher
13/03/2024, 19:23
Ξεφεύγει το μπάτζετ...fazer με ABS?

Ειναι δυνατο ρε συ. Δεν το συστήνω. Το παλιο εχω οδηγησει αλλά δεν ξεχνώ πως έχω γραψει 210 στην Αττική οδό.

o teos
13/03/2024, 19:57
Πάρε ένα 675 street triple ιδανικά το R άμα βρεις κανένα καθαρό....you are welcome ;)

PanosK24
28/04/2024, 15:00
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας!Εν τέλη αγόρασα πριν λίγες μέρες το ktm 390 Adventure.

Vassilis
28/04/2024, 15:47
Καλοτάξιδο! Πάντα όρθιος!

harris_x
28/04/2024, 17:47
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας!Εν τέλη αγόρασα πριν λίγες μέρες το ktm 390 Adventure.

Καλοτάξιδο να είναι!

Περιμένουμε φωτογραφίες:beer:

Bowleno
28/04/2024, 19:03
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας!Εν τέλη αγόρασα πριν λίγες μέρες το ktm 390 Adventure.

Φωτό βάλε, καλοτάξιδο να είναι! :beer: