PDA

View Full Version : Kainouria eksatma!Orea!Kai i kampili???



fallenheaven
22/12/2005, 13:48
Paidia boithia!Etoimazomai na balo kainouria olokliri xeiropoiti eksatmish apo ton Papagianni (Race Tech) stin kataskeuh den uparxei provlima,tou edeiksa ti thelo n kano kai tou fanike eukolo,mou eipe kiolas oti tha kostisei kai 50 euro pio kato apo to na eftiaxna kanoniki eksatmisi.Ola kala mexri edo!To thema einai pos tha diamorfothei sto peripou i kampili?:confused: Tha dosei stin psiles:confused: Tha dosei stis xamiles:confused: den tha dosei katholou:confused: Tha xasei:confused: Tha kserithmistei:confused: Tha karbouniasoun oi balbides:confused: :confused: Ti apo ola auta tha ginei? (auta pou leo den einai tuxea,einai diafores apopseis pou akousa apo diaforous mixanikous kai filous!Ean kserei kaneis as boithisei...:a4:




H eksatmisei tha einai kapos etsi....


31724

Julius
22/12/2005, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Paidia boithia!Etoimazomai na balo kainouria olokliri xeiropoiti eksatmish apo ton Papagianni (Race Tech) stin kataskeuh den uparxei provlima,tou edeiksa ti thelo n kano kai tou fanike eukolo,mou eipe kiolas oti tha kostisei kai 50 euro pio kato apo to na eftiaxna kanoniki eksatmisi.Ola kala mexri edo!To thema einai pos tha diamorfothei sto peripou i kampili?:confused: Tha dosei stin psiles:confused: Tha dosei stis xamiles:confused: den tha dosei katholou:confused: Tha xasei:confused: Tha kserithmistei:confused: Tha karbouniasoun oi balbides:confused: :confused: Ti apo ola auta tha ginei? (auta pou leo den einai tuxea,einai diafores apopseis pou akousa apo diaforous mixanikous kai filous!Ean kserei kaneis as boithisei...:a4:




H eksatmisei tha einai kapos etsi....


o monadikos pou mporei na sou pei me sygouria einai o dynamometriths apo ekei kai pera ola ta alla einai @@

gdevelek
22/12/2005, 14:25
O ίδιος ο Παπαγιάννης τι σου είπε, δεν έκανε εκτίμηση για το τι θα γίνει με την απόδοση μετά;;

fallenheaven
22/12/2005, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
O ίδιος ο Παπαγιάννης τι σου είπε, δεν έκανε εκτίμηση για το τι θα γίνει με την απόδοση μετά;;

Basika....den to skeftika na ton rotiso!Fantastika oti den tha kserei.:rolleyes:

gdevelek
22/12/2005, 15:16
Είναι δυνατόν να μην ξέρει; Υπάρχει πελάτης του που να μην νοιάζεται για την απόδοση μετά την αλλαγή;

Το θέμα είναι αν θα σου πει την αλήθεια ή θα σου πει "Ουουουου, θα πετάει το μηχανάκι!"

fallenheaven
22/12/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Είναι δυνατόν να μην ξέρει; Υπάρχει πελάτης του που να μην νοιάζεται για την απόδοση μετά την αλλαγή;

Το θέμα είναι αν θα σου πει την αλήθεια ή θα σου πει "Ουουουου, θα πετάει το μηχανάκι!"


Ela nte?Ego basika den exo problima giati me ndiaferei pio polu i emfanisi,alla ena gemisma tis kampilis sta xamila pou einai polu psofio,den me xalage!

gdevelek
22/12/2005, 16:24
Επειδή μπορεί να πάρεις γέμισμα αλλά μπορεί και άδειασμα, συμφέρον σου είναι να το ψάξεις πριν κάνεις τη δουλειά.

Cpt. Haddock
22/12/2005, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Ela nte?Ego basika den exo problima giati me ndiaferei pio polu i emfanisi,alla ena gemisma tis kampilis sta xamila pou einai polu psofio,den me xalage!

Χωρίς να γνωρίζω και πολλά, βλέπω οτι είσαι έτοιμος να κάνεις μια αγορά χωρίς να γνωρίζεις σε τι και αν θα σε ωφελήσει.

Θα μου πεις βέβαια,

α) γι' αυτό μας ρωτάς :uplate:
β) είναι και θέμα εμφάνισης :D

Ρώτα σίγουρα τον Παπαγιάννη ή και κανέναν άλλο

Αν τελικά το προχωρήσεις μεγειές
:beer: :beer: :beer:

fallenheaven
22/12/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χωρίς να γνωρίζω και πολλά, βλέπω οτι είσαι έτοιμος να κάνεις μια αγορά χωρίς να γνωρίζεις σε τι και αν θα σε ωφελήσει.

Θα μου πεις βέβαια,

α) γι' αυτό μας ρωτάς :uplate:
β) είναι και θέμα εμφάνισης :D

Ρώτα σίγουρα τον Παπαγιάννη ή και κανέναν άλλο

Αν τελικά το προχωρήσεις μεγειές
:beer: :beer: :beer:


Thanks file!99% tha tin balo tin eksatmisi,tha miliso prota bebaia me ton mixaniko mou,meta tin topothetisi tha tou doso tin mixani gia rithmisma,eutuxos exei kai dunamometro tha doume ti paixtike meta tin allagi!Ego pantos rotisa gia tin eksatmisi giati exo akousei gia diaforous mathimatikous tupous pou uparxoun kai upologizoun tin apodosi se sxesi me to mikos kai tin diametro tis eksagogis.

(thanks for the beer kai antapodido):beer: :beer:

gdevelek
22/12/2005, 16:57
Δύο πράγματα έχω να σου πω για τον Παπαγιάννη:

Η μια εξάτμισή του που έχω δει, ήταν κακάσχημη (ίσως λόγω φθοράς χρόνου, δεν ξέρω), ψήνομαι κι εγώ για αλλαγή σε ίδιο μάλιστα μηχανάκι μ' εκείνο που είδα και "κρύωσα".

Ένας πελάτης του που γνωρίζω (δεν γνωρίζω και άλλον) ήταν κατευχαριστημένος, ζήτησε πολύ φασαρία και την πήρε, αλλά πήρε και σημαντική βελτίωση απόδοσης, και πάλι στο ίδιο μηχανάκι.

Όταν την πάρεις γράψε εντυπώσεις!

:wave2:

stefanos
22/12/2005, 16:58
Η απόδωση της εξάτμησης είναι άμεσα συνδεδεμένη με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της.
Οταν παραγγέλνουμε εμείς το σχέδιο συγκεκριμένα γιατί να ξέρει ο μάστορας πόσα άλογα θα χάσουμε?Θα μυρίσει τα νυχάκια του?
Μπας και θέλετε και εγγύηση?
Και τόσο κοντη που φαίνεται απο την φωτογραφία μάλλον να κόβει την βλέπω.
Απλά γιατί δεν μοιάζει με τις άλλες.
Αν θυμάμαι καλά παρόμοια σχεδίαση έχουν οι Buell.
Αλλά αυτές έχουν μια στροφή σωλήνα κάτω απο τον κινητήρα πριν μπούνε στο τελικό ώστε να πιάνουν μεγαλύτερο μήκος.

gdevelek
22/12/2005, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η απόδωση της εξάτμησης είναι άμεσα συνδεδεμένη με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της.
Οταν παραγγέλνουμε εμείς το σχέδιο συγκεκριμένα γιατί να ξέρει ο μάστορας πόσα άλογα θα χάσουμε?Θα μυρίσει τα νυχάκια του?


Τα νυχάκια μας τα μυρίζουμε και μόνοι μας, αυτός αφού ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η δουλειά του, θα υπολογίσει/εκτιμήσει καλύτερα, έχοντας τις σχετικές προδιαγραφές στη διάθεσή του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Μπας και θέλετε και εγγύηση?


Αμέ! :wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και τόσο κοντη που φαίνεται απο την φωτογραφία μάλλον να κόβει την βλέπω.
Απλά γιατί δεν μοιάζει με τις άλλες.


Α, δηλαδή αφού δεν μοιάζει με "τις άλλες", κόβει; Καλός είσαι και του λόγου σου...

fallenheaven
22/12/2005, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δύο πράγματα έχω να σου πω για τον Παπαγιάννη:

Η μια εξάτμισή του που έχω δει, ήταν κακάσχημη (ίσως λόγω φθοράς χρόνου, δεν ξέρω), ψήνομαι κι εγώ για αλλαγή σε ίδιο μάλιστα μηχανάκι μ' εκείνο που είδα και "κρύωσα".

Ένας πελάτης του που γνωρίζω (δεν γνωρίζω και άλλον) ήταν κατευχαριστημένος, ζήτησε πολύ φασαρία και την πήρε, αλλά πήρε και σημαντική βελτίωση απόδοσης, και πάλι στο ίδιο μηχανάκι.

Όταν την πάρεις γράψε εντυπώσεις!

:wave2:

Des auto,
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11190
emena mou fenetai kali douleia....
Exo akousei kalla logia genika gia ton papagianni.
Esu gi ti mixani millas??
Molis tin ftiakso tha postaro kateuthian....
:wave2: :wave2:

:beer:

OldMan
22/12/2005, 20:16
:eek: :eek: :eek:

Τι λε ρε π@ύστη μου !!!

Υπολογίζετε εξατμίσεις με το μάτι...
:sad: :sad: :sad:

Μόνο και μόνο επειδή λυπάμαι τις καμμένες βαλβίδες, θα ξαναγράψω τον τύπο υπολογισμού του μήκους (πιστεύω η εσωτερική διάμετρος του σωλήνα να κρατηθεί ίδια με αυτήν του αυλού εξαγωγής...).

Μήκος σωλήνα = γωνία ανοίγματος βαλβίδων εξαγωγής (σε μοίρες) / 360 μοίρες Χ 60 sec/min / στροφές(*) ανά min X 470 m/sec / 4

(*) βάζουμε τον αριθμό των στροφών που θέλουμε την "καλύτερη" λειτουργία του μοτέρ.

Άϊντε να δούμε......
:sad: :sad: :sad:

gdevelek
22/12/2005, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven

Esu gi ti mixani millas??


Μιλώ για CB400S4, αν και η ποιότητα της δουλειάς του λογικά δεν (πρέπει να) εξαρτάται από το μοντέλο μηχανής...

sonic22
22/12/2005, 21:27
re old afou kata vathos (milame gia vathos omws :rotflmao: ) thes na voithiseis... giati ta paideveis ta paidia?


Μήκος σωλήνα = γωνία ανοίγματος βαλβίδων εξαγωγής (σε μοίρες) / 360 μοίρες Χ 60 sec/min / στροφές(*) ανά min X 470 m/sec / 4


vale dio parentheseis ore palianthrwpe...:sick:
grapse kai se ti anaferonde oi gonies anoigmatos valvidwn ejagwgis (ekkedroforou or strofalou)...

kado ligo pio user frendly ore paidi...

xristougena erxonde... ti kali praji tha exeis na dijesi sta 3 fadasmata twn xristougenwn? e?

:beer: :beer: :beer:

OldMan
22/12/2005, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
... ti kali praji tha exeis na dijesi sta 3 fadasmata twn xristougenwn? e?

Ότι δεν "σφάζω" ούτε το 10% των μηνυμάτων σου ???
:sad: :sad: :sad:


Και πού'σαι ...

Σε μένα ΔΕΝ έρχονται τα φαντάσματα των Χριστουγέννων, γιατί είμαι (αηδιαστικά...) καλός άνθρωπος !!!

stefanos
22/12/2005, 21:43
Ρε old χρειάζεσαι τύπο?
εδώ μιλάμε για ένα μέτρο μικρότερη.

Πάντως εγώ νομίζω οτι χωράει να γίνει στο σωστό μήκος.

DRAKOS1
22/12/2005, 22:36
Ρε παιδια, αυτος ο παπαγιαννης μηπως εχει διευθυνση και τηλ.?

gdevelek
22/12/2005, 22:58
Έλα ντε!

Σε δύο φόρουμ έχω γράψει και απάντηση δεν πήρα... Πολλοί τον ξέρουν, κανείς δεν έχει ακριβή στοιχεία. Κάποιος μου έγραψε πως είναι δίπλα σε στριπτιζάδικο, αλλά δυσκολεύομαι να πάω ρωτώντας "πού είναι το στριπτιζάδικο, οΕο;;"

Στην Ομηρίδου Σκυλίτση είναι, δίπλα στη Μοτοδυναμική, και η Μοτοδυναμική είναι στο 14 (πήρα τηλεφωνο τη Μοτοδυναμική και μου το είπαν, μου πρότειναν να με συνδέσουν, αλλά τώρα να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω "για φωνάξτε στο τηλεφωνο τον μαστρο-Παπαγιάννη από δίπλα, και σβέλτα!" δεν λέει).

Τώρα για τηλεφωνο... Ντεν το έκω καρντιά μου...

DRAKOS1
22/12/2005, 23:01
Ευχαριστω.

Καλες γιορτες.

dirtbird
23/12/2005, 09:29
Άσχετο , αλλά είχα την απορία


Η οθόνη TFT στο καπάκι της καμπάνας δουλεύει και αν ναι τι δείχνει?

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/various/eksatma3.jpg

sapila racing
23/12/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Άσχετο , αλλά είχα την απορία


Η οθόνη TFT στο καπάκι της καμπάνας δουλεύει και αν ναι τι δείχνει?

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/various/eksatma3.jpg

Δεν νομίζω να είναι οθόνη.
Μάλλον έκοψε το καπάκι της καμπάνας και έβαλε τζάμάκι ώστε να φαίνεται η καμπάνα που περιστρέφεται απ΄εξω όταν, δουλεύει ο κινητήρας.

Τώρα για την εξάτμιση.....
Τι να πώ, τώρα. Ο Old καλά τα λέει αν κι είναι ο υπεραπλουστευμένος τύπος για μονοκύλινδρο.

Ενας σοβαρός εξατμισάς, το πρώτο που πρέπει να ρωτήσει είναι τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του κινητήρα, αν δεν έχει ο ίδιος πρόσβαση σε αυτά.
Γωνία ανοίγματος, κλεισίματος, overlap klp.
Θα πρέπει να υπολογίσει κύματα ανάκρουσης για scavenging κλπ.
Επίσης θα πρέπει να ξέρει τι θέλει ο πελάτης από την εξάτμιση, βελτίωση χαμηλά, μεσαία, ψηλά? Παντού?? (δεν γίνεται...)

Εγώ έχω δεί καλή δουλειά από τον Nino στο Σταυρό Αγ.Παρασκευής προς Γέρακα.
Εφτιαξε custom εξάτμιση πολύ καλής ποιότητος, χωρίς πολύ θόρυβο και δουλεύει πολύ καλά. Θα βάλω φωτό μόλις την βρώ...





Πάντως εμένα δεν μου αρέσει ούτε οπτικα και είναι πολύ κοντη.

gdevelek
23/12/2005, 10:44
Αν ζητήσει κανείς βελτίωση ψηλά, αυτόματα χάνει χαμηλά και ανεβάζει και decibel;

sapila racing
23/12/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αν ζητήσει κανείς βελτίωση ψηλά, αυτόματα χάνει χαμηλά και ανεβάζει και decibel;

Δεν είναι απόλυτο αυτό, αλλα πάνω κάτω ΝΑΙ.
Εκτός κι αn έχει EXUP :D

Μπρεί πολύ εύκολα να κάνει σαματά και να χάνει και παντού, και να είναι κι από σοβαρό κατασκευαστή...
Είναι πολύ συνηθισμένο να χάνει παντού εκτός από 500 στροφές πριν από τα όρια του κινητήρα, όπου να δίνει πχ 1 ίππο παραπάνω, ενώ χάνει σε όλο το υπόλοιπο φάσμα στροφών.

Παίζει μεγάλο ρόλο από που ξεκινάς. Για παράδειγμα είναι γνωστό ότι η Honda μελετάει πολύ τα συστήματα εισαγωγής-εξαγωγής στις μοτοσυκλετες της και είναι δύσκολο να βελτιωθούν πραγματικά. Για να δουλέψει σωστά ο κινητήρας, πρέπει η εξαγωγή κι η εισαγωγή να συνεργάζονται τέλεια. Είνα ΕΝΑ σύστημα στη ουσία.

fallenheaven
23/12/2005, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Άσχετο , αλλά είχα την απορία


Η οθόνη TFT στο καπάκι της καμπάνας δουλεύει και αν ναι τι δείχνει?

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/various/eksatma3.jpg


Oxi re paidia kai tft....!After-market kapaki kampanas einai me pleksiglass!!!


31789

fallenheaven
24/12/2005, 01:02
Na rotiso kati pou mporei na einai kai M@l@akia??
Oso pio konti i diadromi toso pio xamila apodidei tin megisti isxi tis i maxani?

FZR1000
24/12/2005, 03:34
:hypnotize τόσο κόντή ούτε μένα με γοητεύει οπτικά!!!

Τα γούστα είναι κ υποκειμενικά βέβαια........

όσο για το τελευταίο ισχύει.....

αλλά μάλλον θα χάσεις παντού εκτός αν στο ρυθμίσουν καλά μετά............... μόνο οι τούρμπο μηχανές έχουν τόσο κοντές εξατμίσεις..........

άσε που σε καμιά λακούβα θα ......:cry:

Γιατί δεν διαλέγεις κάτι πιο δοκιμασμένο........

πάρε καμιά γιοσιμούρα έστω κ μεταχειρισμένη.......................

FZR1000
24/12/2005, 04:29
There appears to be two major "schools" of thought on the best exhaust system length. The "short" pipe and "long" pipe calculations. Short pipes seem to win from an esthetics point of view, but the longer pipes seem to produce a better power curve. The decision of which to use is up to you.

Any formula that calculates header pipe lengths must take into account conditions such as exhaust temperature, gas speed, exhaust valve duration and the RPM the engine is running at.

Adding length to the primary pipe will increase low speed and mid-range power, with corresponding reduction in power at max RPM.

Shorter primaries give an increase in high speed power, at the expense of reduction in the midrange. However,there will be little change in peak torque or the engine speed at which it occurs.

L = {850 (180 + N)}/RPM - P


where L = length of pipe in inches
N = degree before BDC exhaust valve opens
P = distance from exhaust valve to manifold
and RPM = desired RPM

The length affects the powerband by timing when pressure waves reach the cylinder. To put it as simply as possible, the pressure wave comes out of the cylinder and travels down the primary pipe until it hits the collector. There it gets reflected back down the primary pipe as a negative wave. When it hits the cylinder it helps pull more exhaust gasses out of the cylinder and pull more air in to the cylinder. Since power is made by mixing air and fuel and then exploding it, more air and fuel make more power. This effect is known as scavenging and is one of the main goals of a well designed manifold (scavenging is vitally important on 2-stroke engines but plays a major influence in 4-stoke engines aswell). Equal length primaries help each exhaust pulse pull the one behind it. This helps create a suction in a sense. Instead of just relying on the pressure of the exhaust stroke of the motor to get the spent gasses out, the suction of the pulse in front of it helps pull it out.
One factor some header designers forget when trying to design an equal length header is that the length of the exhaust port is effectively part of the header and needs to be accounted for. Complicating this is the fact that the exhaust ports are not the same lengths.

Keeping exhaust gas velocity high is the goal. Pipes that are too large will loose low end torque as the gas starts moving slower. Pipes that are too small will loose top end power. So again there is a balance to be reached. The same rule applies to keeping the pipes smooth and using proper bending techniques. The exhaust silencer needs to be as free flowing as possible without being too loud.

corios
24/12/2005, 11:59
Αγαπητοι gdevelek και DRAKOS 1
RACE TECH (Παπαγιαννης) Ομηριδου Σκυλιτση 14-16 Πειραιας
Τηλ. 210 - 4173504

OldMan
24/12/2005, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Na rotiso kati pou mporei na einai kai M@l@akia??
Oso pio konti i diadromi toso pio xamila apodidei tin megisti isxi tis i maxani?

ΜΗΗΗΗΗ βρε παληκάρι μου Χριστουγενιάτικα...!!!

Έχεις μπερδέψει (λιγάκι....) τις έννοιες της Ισχύος και της Ροπής ....

:wave2: :beer: :wave2:

FZR1000
24/12/2005, 14:43
Για ποιά διαδρομή μιλάς των καυσαερίων ή του πιστονιού???

fallenheaven
24/12/2005, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Για ποιά διαδρομή μιλάς των καυσαερίων ή του πιστονιού???

To mikos tis eksatmisis enoo,

(ego to eipa mporei na einai ka m@l@kia....)

:beer:

gdevelek
24/12/2005, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από corios
Αγαπητοι gdevelek και DRAKOS 1
RACE TECH (Παπαγιαννης) Ομηριδου Σκυλιτση 14-16 Πειραιας
Τηλ. 210 - 4173504

Να 'σαι καλά φιλαράκι, και καλώς ήλθες στο φλόρουμ!

:wave2:

DRAKOS1
24/12/2005, 19:09
ευχαριστω πολυ, καλες γιορτες.

FZR1000
24/12/2005, 19:57
υπερβολικά κοντή χάνει στα ψηλά και υπερβολικά μακρυά χάνει στα χαμηλά.

Δηλαδή εσένα λογικά είναι υπερβολικά κοντή..............

καλές γιορτές σ όλους:sun: :sun: :sun:

dirtbird
25/12/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallenheaven
Oxi re paidia kai tft....!After-market kapaki kampanas einai me pleksiglass!!!

Eγώ συνεχίζω και πιστεύω ότι είναι νέας τεχνολογίας TFT (waffer thin) και μάλιστα HD ready........

Αφού εσείς καλιμπράρετε εξατμίσεις με το μάτι και το αυτί , τότε και εγώ βλέπω ότι θέλω.:sun: