PDA

View Full Version : Ρε παιδιά.....λιγο προσοχή !



yannis24
11/03/2024, 13:13
καλησπερα στην παρεα,

θα ηθελα να επιστησω την προσοχη σας σε ενα θεμα που σαν κατοικος της Σαρωνιδας το βιωνω σχεδον καθε ΣΚ.

Χθες μια απλη καλοκαιρινη Κυριακη του Μαρτιου στην περιοχη μου μονο εγιναν 3 ατυχηματα με εμπλεκομενες μηχανες.

Ενα σοβαρο στην Αγια Μαρινα, που μακαρι να την εβγαλε ο ανθρωπος, καθως το ατυχημα που εγινε ηταν σοβαρο!
Τα αλλα δυο ειναι ατυχηματακια που εγιναν, με μηχανακια τα οποια ευτυχως ειχαν κατι απλες υλικες ζημιες, και οφειλονταν αποκλειστικα και μονο στην ταχυτητα που ειχαν αναπτυξει οι αναβατες τους στην ....Παλαια Φωκαια !!

Καταλαβαινω την αναγκη του καθενα να ξεδωσει, αλλα παιδια πραγματικα η διαδρομη απο την Βαρκιζα και μεχρι τοΣσουνιο που ειναι η Κυριακατικη εκδρομη για πολλους μοτοσυκλετιστες, ειδικα τις Κυριακες ειναι κ α ρ μ α ν ι ο λ α !

Εχει παρα πολυ κινηση, απο αυτοκινητα ( ειδικα τωρα που φταιχνει ο καιρος) και αναγκεφαλοι ( μηχανες & αμαξια), που κινουνται με απελπιστικα μεγαλες ταχυτητες για τους δρομους αυτους....ειναι απαραδεκτο να βλεπεις στην μια και μοναδικη λωριδα που διασχιζει ανα ρευμα την Παλαια Φωκαια, να παιρνουν μηχανακια στην τσιτα με 100+ χλμ..... σε ενα δρομο που εχει μια πλατεια ακριβως διπλα, με παιδακια να παιζουν, μπαλες, ζωα, ανθρωπους που δουλευουν στις ταβερνες και διασχιζουν τον δρομο κτλ. (χθες πεταχτηκε μια μπαλα στον δρομο απο καποια πιτσιρικα που επαιζαν, ετρεχε καποιος σαν να ηταν σε πιστα, φοβηθηκε, πατησε φρενο.....ευτυχως μικρο το κακο.....

Μεγαλη προσοχη σε ολους οσους κινουνται εκει......καθημερινα ανεβοκαταβαινω και βλεπω τουλαχιστον 2 ατυχηματα καθε εβδομαδα τον χειμωνα !! Για το καλοκαιρι δεν λεω ....καθημερινα κατι θα γινει.......
Προσοχη.....ο δρομος ειναι καρμανιολα......και ο συγκεκριμενος πολυ επικινδυνος ( παρκαρισμενα αυτοκινητα, αναστροφες παντου, αναβατες + οδηγοι του ΣΚ).

Μεγαλη προσοχη...ειδικα στις κατοικημενες περιοχες που περνατε !!

Vassilis
11/03/2024, 13:56
Τα λες πολυ καλά. Και παίρνοντας αφορμή από τα ατυχήματα που έγιναν το ΣΚ, όλα αυτά δεν ισχύουν μόνο για τον συγκεκριμένο δρόμο αλλά για πολλούς. Πρέπει να προσέχουμε τι κάνουμε εμείς, πρέπει να προσέχουμε τι κάνουν οι άλλοι και πρέπει να φοράμε αυτόν τον γαμημενο τον εξοπλισμό.

sanctusan
11/03/2024, 16:17
Βίλια και Σούνιο είναι ότι χειρότερο, ειδικά το ΣΚ που έχει πολλούς οδηγούς και κατακύριο λόγο οδηγούς του σαββατοκύριακου

Bowleno
11/03/2024, 18:22
Που να δείτε απομεσήμερο Κυριακής στην περιοχή των Καλυβίων και πέριξ αυτής.....(Για Σαββατόβραδο δεν λέω, απλά ΔΕΝ πλησιάζω καν!)

kordix
11/03/2024, 18:58
καλησπερα στην παρεα,

θα ηθελα να επιστησω την προσοχη σας σε ενα θεμα που σαν κατοικος της Σαρωνιδας το βιωνω σχεδον καθε ΣΚ.

Χθες μια απλη καλοκαιρινη Κυριακη του Μαρτιου στην περιοχη μου μονο εγιναν 3 ατυχηματα με εμπλεκομενες μηχανες.

Ενα σοβαρο στην Αγια Μαρινα, που μακαρι να την εβγαλε ο ανθρωπος, καθως το ατυχημα που εγινε ηταν σοβαρο!
Τα αλλα δυο ειναι ατυχηματακια που εγιναν, με μηχανακια τα οποια ευτυχως ειχαν κατι απλες υλικες ζημιες, και οφειλονταν αποκλειστικα και μονο στην ταχυτητα που ειχαν αναπτυξει οι αναβατες τους στην ....Παλαια Φωκαια !!

Καταλαβαινω την αναγκη του καθενα να ξεδωσει, αλλα παιδια πραγματικα η διαδρομη απο την Βαρκιζα και μεχρι τοΣσουνιο που ειναι η Κυριακατικη εκδρομη για πολλους μοτοσυκλετιστες, ειδικα τις Κυριακες ειναι κ α ρ μ α ν ι ο λ α !

Εχει παρα πολυ κινηση, απο αυτοκινητα ( ειδικα τωρα που φταιχνει ο καιρος) και αναγκεφαλοι ( μηχανες & αμαξια), που κινουνται με απελπιστικα μεγαλες ταχυτητες για τους δρομους αυτους....ειναι απαραδεκτο να βλεπεις στην μια και μοναδικη λωριδα που διασχιζει ανα ρευμα την Παλαια Φωκαια, να παιρνουν μηχανακια στην τσιτα με 100+ χλμ..... σε ενα δρομο που εχει μια πλατεια ακριβως διπλα, με παιδακια να παιζουν, μπαλες, ζωα, ανθρωπους που δουλευουν στις ταβερνες και διασχιζουν τον δρομο κτλ. (χθες πεταχτηκε μια μπαλα στον δρομο απο καποια πιτσιρικα που επαιζαν, ετρεχε καποιος σαν να ηταν σε πιστα, φοβηθηκε, πατησε φρενο.....ευτυχως μικρο το κακο.....

Μεγαλη προσοχη σε ολους οσους κινουνται εκει......καθημερινα ανεβοκαταβαινω και βλεπω τουλαχιστον 2 ατυχηματα καθε εβδομαδα τον χειμωνα !! Για το καλοκαιρι δεν λεω ....καθημερινα κατι θα γινει.......
Προσοχη.....ο δρομος ειναι καρμανιολα......και ο συγκεκριμενος πολυ επικινδυνος ( παρκαρισμενα αυτοκινητα, αναστροφες παντου, αναβατες + οδηγοι του ΣΚ).

Μεγαλη προσοχη...ειδικα στις κατοικημενες περιοχες που περνατε !!

Ακριβώς έτσι, έχουμε εξοχικό κοντά στην Ανάβυσσο και όταν πηγαίνω με τη μηχανή δεν πάω πια από παραλία γιατί φοβάμαι .

Προτιμώ εσωτερικούς δρόμους πιο στενούς αλλά με λιγότερη κίνηση.

Προσοχή

billyka
11/03/2024, 21:17
Κάθε μέρα για την δουλειά πάω με το παπί.8 χλμ απόσταση,μένω σε χωριό.Κινουμαι με 70.Με προσπερνάνε αυτοκίνητα με 120 σε δρόμο επαρχιακό με φουλ αδέσποτα.Στο επόμενο χωριό που είναι στα 3 χλμ μπαίνουν με 100+. Έγκλημα!Να μην τα πολυλογω στο τελευταίο φανάρι που πλέον έχουμε μπει μες την πόλη,είμαστε μαζί.Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνουμε με τέτοιες ταχύτητες,κερδίζεις-αν κερδίζεις- ελάχιστο χρόνο.Αντε και έφτασες 1μιση λεπτό νωρίτερα.Αλλαζει κάτι?Τζάμπα θέτουν σε κίνδυνο τον υπόλοιπο κόσμο και τα ζώα.Για τους εαυτούς τους εφόσον δεν τους ενδιαφέρει αυτούς δεν με ενδιαφέρει και μενα

2stroker
12/03/2024, 08:43
Ισχύουν τα παραπανω. Την κυριακη στην διαδρομη για βιλια είδα δυο ατυχηματα, το ενα πολυ ασχημο. Ευτυχως στο δευτερο το παιδι ναι μεν ηταν χτυπημενο αλλα ειχε τις αισθησεις του και φαινοταν οκ.

RaGe_Raptor
12/03/2024, 09:51
η ψευδαίσθηση ασφαλείας που δίνουν ο εξοπλισμός αναβάτη + τα ηλεκτρονικά βοηθήματα, κάνουν πολλούς από εμάς να αισθανόμαστε άτρωτοι.
σε συνεπαίρνει και λίγο η φάση με φίλους ή ακόμα χειρότερα με αγνώστους κι αρχίζεις να "μυρίζεις χωματίλα"
βέβαια απ'ότι είδα στα τελευταία βιντεάκια , έπαιξε πολύ adidas οπότε οι περισσότεροι δεν χρειάζονται καν την ψευδαίσθηση ασφαλείας του εξοπλισμού.

ας έχουμε περισσότερο στο μυαλό μας το διακύβευμα. ας χαρούμε τις μοτοσυκλέτες χωρίς την "πεομεζούρα στο χέρι".

macdeath_s
12/03/2024, 10:39
Δεν θα κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν μιας και πλέον κάνω αυτή τη διαδρομή κάθε μέρα όταν είμαι Ελλάδα και πολλές φορές ξεχνιέμαι ότι δεν είναι πίστα :D Νομίζω ότι με τα διαχωριστικά που βάλανε σε κάποια σημεία, ειδικά στα λιμανάκια δεν είναι εύκολο πια να πας τάπα.

Παρόλα αυτά τα ΣΚ, ειδικά το καλοκαίρι έβλεπα κάθε μέρα, κυριολεκτικά, ατυχήματα. Πολλές φορές έχω δει και κόσμο που ξεκάθαρα δεν το έχει να προσπαθεί να στρίψει ή καλύτερα να επιβιώσει. Αν καταλαβαίνω ότι με ακολουθούν σταματάω (συνήθως :cool:) αλλά τις περισσότερες φορές είναι μεγάλες μηχανές οπότε τους βλέπω να με προσπερνάνε με την ταυτότητα στα δόντια.

Καλώς θίχτηκε αυτό το θέμα αλλά τι να πούμε παραπάνω που ένας συμοφορουμίτης με αδιαμφησβήτητες ικανότητες έχασε τη ζωή του σε αυτούς τους δρόμους. Προσωπικά σε ώρες αιχμής ή βράδια ΠΣ τα καλοκαίρια επιλέγω τη Βάρης Κορωπίου για να γλιτώσω ένα μεγάλο κομμάτι.

yannis24
12/03/2024, 10:59
ειδικα προσοχη στις κατοικημενες περιοχες......μεσα απο Αγια Μαρινα, και παλαια Φωκαια, περνανε καποιοι ταπα...πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω !!

BLiTzER
18/03/2024, 11:59
Καλά τα λες. Έχω δει τύπο να καρφώνεται στη βιτρίνα της Δωδώνης στην Π. Φώκαια.

harris_x
18/03/2024, 13:25
Καλά τα λες. Έχω δει τύπο να καρφώνεται στη βιτρίνα της Δωδώνης στην Π. Φώκαια.

:eek:

Viking
18/03/2024, 22:39
Καλά τα λες. Έχω δει τύπο να καρφώνεται στη βιτρίνα της Δωδώνης στην Π. Φώκαια.

Λογικά έκανε εξάσκηση στο trail braking μετά από διάβασμα στο moto.gr :tooth:

yannis24
19/03/2024, 08:22
ειδικα προσοχη στις κατοικημενες περιοχες......μεσα απο Αγια Μαρινα, και παλαια Φωκαια, περνανε καποιοι ταπα...πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω !!

Παλι χθες τα ιδια...εγινε καποιο σοβαρο τροχαιο στην Αγια Μαρινα....ευτυχως μονο υλικες σημιες απ οτι εμαθα !

BLiTzER
19/03/2024, 08:42
Λογικά έκανε εξάσκηση στο trail braking μετά από διάβασμα στο moto.gr :tooth:

Α δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του. Ας απαντήσει ο ίδιος. :lol:

harris_x
19/03/2024, 09:04
Α δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του. Ας απαντήσει ο ίδιος. :lol:

Γράφει εδώ ο σαπιόγερος που τον έστειλε στη βιτρίνα; :eek:

o teos
19/03/2024, 15:02
Ήθελε απλά παγωτό ρε μαλακές και βιαζόταν τόσο πολύ που πήγε να μπει με το μηχανάκι μέσα...εσείς δεν έχει τύχει να έχετε τόση λαχτάρα για μια μπάλα παγωτό??:bawl:

2stroker
20/03/2024, 12:28
Εχω φιλο ο οποιος στα νιατα του με ενα TTR600 πηγε να ντριφτάρει σε μια πλατεια και μπουκαρε σε σουβλατζιδικο, οχι μεσα μεσα αλλα στα εξω τραπεζια. Ευτυχως δεν ειχε πολυ κοσμο!

Μάστοραααα σε ποση ωρα ενα πιτα γυρο απολα? Σε ενα λεπτο στο χω ετοιμο. Ερχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! :lol::lol::lol:

viper1
21/03/2024, 08:00
Το χειρότερο όλων από τα λιμανάκια έως και το Σούνιο είναι αυτοί που κάνουν αναστροφή...

macdeath_s
21/03/2024, 15:39
Αμφιταλαντεύομαι αν χειρότεροι είναι αυτοί που κάνουν αναστροφή ή οι πιλότοι/χεράδες call them as you wish ακρανωτέ με σκισμένο τζιν ?

billyka
21/03/2024, 18:15
Η άποψη μου είναι ότι εφόσον μιλάμε για δημόσιους δρόμους την ευθύνη την έχουμε εμείς που τρέχουμε.Τηρώντας τα όρια ταχύτητας και περιμένοντας τον κάθε κίνδυνο που παραμονεύει μπορούμε να αποφύγουμε σχεδόν το οτιδήποτε μας τύχει εκτός και αν έρθει ο άλλος πάνω μας από το αντίθετο ρεύμα μετωπική.Προσωπικά μιλοντας τα μάτια μου πιάνουν ακόμα και κάτω από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα μην τυχόν και υπάρχει καμία γάτα η οποία τρομάξει και βγει στην πορεία μου.Δεν θέλω ούτε ζώο να σκοτώσω

alexis72
21/03/2024, 20:33
δεν ξέρεις απο που θα ερθει η κακιά στιγμή ...ποδηλάτης εναντίον μοτο με σοβαρό τραυματισμό του δεύτερου και μάλιστα τον εγκατέλειψε
ο ποδηλάτης ???? εδω τι λέει ο νόμος που ΔΕΝ εχει ασφάλεια-πινακίδα κλπ ο ποδηλάτης ...https://www.protothema.gr/greece/article/1479512/podilatis-paresure-motosikletisti-ston-kifiso-kai-ton-egateleipse-sto-odostroma-sto-nosokomeio-o-traumatias/

νεοσσός
21/03/2024, 22:07
Στη φωτογραφία φαίνεται η πινακίδα ενός παπιού. Το gov.gr αυτή τη στιγμή έχει μία παύλα στην ένδειξη ασφάλισης.

Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος.

rainmike
22/03/2024, 08:38
Στη φωτογραφία φαίνεται η πινακίδα ενός παπιού. Το gov.gr αυτή τη στιγμή έχει μία παύλα στην ένδειξη ασφάλισης.

Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος.

Με φοβίζεις λιγο:lol:

viper1
23/03/2024, 11:53
[QUOTE=νεοσσός;3200883]Στη φωτογραφία φαίνεται η πινακίδα ενός παπιού. Το gov.gr αυτή τη στιγμή έχει μία παύλα στην ένδειξη ασφάλισης.


Με εκτίμηση
ΚΥΠ

2stroker
23/03/2024, 12:59
Αμφιταλαντεύομαι αν χειρότεροι είναι αυτοί που κάνουν αναστροφή ή οι πιλότοι/χεράδες call them as you wish ακρανωτέ με σκισμένο τζιν ?

Eιναι και απο τις δυο κατηγοριες. Στα λιμανακια εχω δει τρομερα ατυχηματα και με αναστροφες και με επιδοξους χεραδες. Εχω δει αναστροφη πανω στο πεταλο και εσκασε αμαξι πανω του στο κατεβασμα το οποιο δεν πηγαινε με πανω απο 50 χλμ αλλα φυσικα ξαφνιαστηκε και δεν προλαβε να φρεναρει και εχω δει και ατυχημα με wannabe χερα ο οποιος εμφανως δεν ηξερε τι εκανε και κατεληξε στο γκρεμι.

MG-KTiNoS
23/03/2024, 13:13
Το χειρότερο όλων από τα λιμανάκια έως και το Σούνιο είναι αυτοί που κάνουν αναστροφή...

Μετά τον άδικο χαμό του Νίκου ακριβώς από αυτό δεν ξαναπήγα εκεί
Όχι τίποτε άλλο αλλά γιατί θα πιάσω κανέναν από το λαιμό και θα μας κλαιν οι ρέγγες
Ήμουν νιος και γέρασα ένα πράμα ή

ΜΙΣΟ ΑΙΩΝΑ ΘΑΝΑΤΙΚΑ

Όταν μια μέρα αποκτήσουμε κράτος ίσως σταματήσουμε να κάνουμε χατηράκια στον κάθε πρεζέμπορα των Νοτίων προαστίων
και μπει τάξη στην περιοχή

Ίσως με το Ελληνικό
ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ

Σκατά κι απόσκατα

basilis_k6
23/03/2024, 13:38
Μετά τον άδικο χαμό του Νίκου ακριβώς από αυτό δεν ξαναπήγα εκεί
Όχι τίποτε άλλο αλλά γιατί θα πιάσω κανέναν από το λαιμό και θα μας κλαιν οι ρέγγες
Ήμουν νιος και γέρασα ένα πράμα ή

ΜΙΣΟ ΑΙΩΝΑ ΘΑΝΑΤΙΚΑ

Όταν μια μέρα αποκτήσουμε κράτος ίσως σταματήσουμε να κάνουμε χατηράκια στον κάθε πρεζέμπορα των Νοτίων προαστίων
και μπει τάξη στην περιοχή

Ίσως με το Ελληνικό
ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ

Σκατά κι απόσκατα

οταν αλλαξει εμεις θα μεινουμε στην απεξω? θα εχει οριο 70 και θα σου ριχουν κληση με 75. θα σου παιρνουν πινακιδες με 100. Θα μας σηκωνουν το μηχανακι για μια ολοσωμη κτλ. Δεν λεω οτι δεν πρεπει να δουμε το θεμα την οδικης ασφάλειας αλλα οι πρωτοι που ΔΕΝ θα περασου καλα ειναι οσοι εχουν τη μοτοσυκλετα σαν χομπι.

asxetost
23/03/2024, 14:05
Θα με μισήσεις και εσυ όλοι, καλώς αν είναι να εφαρμοστούν οι νόμοι και να επικαιροποιηθούν ας μας πάρει και μας η μπάλα.
Πέρασες κόκκινο; Καμερακι πίσω από κάθε σηματοδότη, με αισθητήρα, φωτογραφία και τη λυπητερή στο γραμματοκιβωτιο κανα 10.000αρο να στρώσεις χαρακτήρα.
Πιάστηκες να οδηγείς υπο την επήρεια;
Το αυτό και αφαίρεση διπλώματος για καμια 2ετία.( παραδείγματα λέμε)
Δεν είμαστε λιγότερο πολιτισμένοι απαραίτητα από άλλες χώρες, είμαστε πιο ανεξέλεγκτοι.
Εφόσον η φύση του ανθρώπου- πέραν του Grecus Nohelicus- είναι να αναζητάει τα όρια του και να τα ξεπερνάει όλο αυτο είναι κακός συνδυασμός

CorpseAlive
23/03/2024, 14:09
Θα με μισήσεις και εσυ όλοι, καλώς αν είναι να εφαρμοστούν οι νόμοι και να επικαιροποιηθούν ας μας πάρει και μας η μπάλα.
Πέρασες κόκκινο; Καμερακι πίσω από κάθε σηματοδότη, με αισθητήρα, φωτογραφία και τη λυπητερή στο γραμματοκιβωτιο κανα 10.000αρο να στρώσεις χαρακτήρα.
Πιάστηκες να οδηγείς υπο την επήρεια;
Το αυτό και αφαίρεση διπλώματος για καμια 2ετία.( παραδείγματα λέμε)
Δεν είμαστε λιγότερο πολιτισμένοι απαραίτητα από άλλες χώρες, είμαστε πιο ανεξέλεγκτοι.
Εφόσον η φύση του ανθρώπου- πέραν του Grecus Nohelicus- είναι να αναζητάει τα όρια του και να τα ξεπερνάει όλο αυτο είναι κακός συνδυασμός

Έχεις λάθος.
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχουν μελέτες ότι η αυστηροποίηση των ποινών είχε ως αποτέλεσμα την πτώση της εγκληματικότητας.

Το θέμα στην Ελλάδα δεν είναι το κενό νόμου ή η χαλαρότητα των ποινών
Το θέμα είναι η μη εφαρμογή τους από το κράτος .


Σκέψου ότι Point System μπήκε πριν 1-2 χρόνια ?


Btw αν πέσει σήμα από πάνω (υπουργείο Προ.Πο. ) να κοπούν όλα αυτά σε 2 μέρες έχουν κατασχεθεί 1000 μηχανάκια και διπλώματα.
Δεν ψήνονται και δεν θέλουν για διαφόρους λόγους.

Τώρα για κάμερες κλπ , πέραν του κόστους που είναι τρελό, είδα τι γίνεται και με την λεωφορειογραμμή στην Κηφισίας....όλοι την χρησιμοποιούν μέχρι την κάμερα και μετά προσπαθούν να μπουν στην αριστερή για να αποφύγουν την κλήση στο σημείο και αυτό προκαλεί επιπλέον κίνηση, ατυχήματα κλπ.

stefanos
23/03/2024, 14:14
Να αλλάξει τι?
Από Βάρκιζα μέχρι Σούνιο κάθε 100 μέτρα έχει χωματόδρομο που βγαίνει στην παραλιακή.
Η δεξιά λωρίδα είναι χώροι στάθμευσης για τις παραλίες και περνάνε μανάδες με μωρά κάθε τόσο απέναντι.
Οι κάτοικοι είναι όλοι συνταξιούχοι που αράξαν στα εξοχικά τους με κάτι παρτάλια αυτοκίνητα που πάνε μέχρι το φούρνο και το φαρμακείο χωρίς δίπλωμα.
Και τέλος το 99% των οδηγών που χρησιμοποιούν το δρόμο οδηγούν μόνο το καλοκαίρι για να πάνε για μπάνιο,
το υπόλοιπο 1% νομίζουν ότι βρίσκονται σε πίστα.
Και όλοι οι παραπάνω πάνε με +20 τουλάχιστον από το 70 που είναι όριο.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να περάσουν ένα παρκέ το δρόμο, στα 30 να φεύγεις στη μπαριέρα και να πηγαίνουν όλοι παναγίες.

asxetost
23/03/2024, 14:16
Έχεις λάθος.
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχουν μελέτες ότι η αυστηροποίηση των ποινών είχε ως αποτέλεσμα την πτώση της εγκληματικότητας.

Το θέμα στην Ελλάδα δεν είναι το κενό νόμου ή η χαλαρότητα των ποινών
Το θέμα είναι η μη εφαρμογή τους από το κράτος .


Σκέψου ότι Point System μπήκε πριν 1-2 χρόνια ?


Btw αν πέσει σήμα από πάνω (υπουργείο Προ.Πο. ) να κοπούν όλα αυτά σε 2 μέρες έχουν κατασχεθεί 1000 μηχανάκια και διπλώματα.
Δεν ψήνονται και δεν θέλουν για διαφόρους λόγους.

Τώρα για κάμερες κλπ , πέραν του κόστους που είναι τρελό, είδα τι γίνεται και με την λεωφορειογραμμή στην Κηφισίας....όλοι την χρησιμοποιούν μέχρι την κάμερα και μετά προσπαθούν να μπουν στην αριστερή για να αποφύγουν την κλήση στο σημείο και αυτό προκαλεί επιπλέον κίνηση, ατυχήματα κλπ.

Βασικά το δικό μου κίνητρο είναι η μείωση των θανάτων. Και αν θέλεις μπορώ να το ψάξω και να επανέλθω με στατιστικές που αποδεικνύουν οτι οι θάνατοι μειώνονται σε χώρες με αυστηρότερους νόμους και σωστή επιτήρηση της εφαρμογής τους.

CorpseAlive
23/03/2024, 14:22
Βασικά το δικό μου κίνητρο είναι η μείωση των θανάτων. Και αν θέλεις μπορώ να το ψάξω και να επανέλθω με στατιστικές που αποδεικνύουν οτι οι θάνατοι μειώνονται σε χώρες με αυστηρότερους νόμους και σωστή επιτήρηση της εφαρμογής τους.

Γιατί είναι κανενός το κίνητρο η αύξηση των θανάτων?
Αυτό που σου έγραψα δεν είναι γνώμη μου, είναι κρατούσα θεωρία της νομικής και εγκληματολογίας τα τελευταία 20 έτη και βάλε.
Ψάξε το Πείραμα των παραθύρων για να καταλάβεις κάπως πως κινείται η σκέψη αυτή.


Θεωρείς ότι τα ατυχήματα εκεί γίνονται κατά πλειοψηφία από σαφώς αντικοινωνικές προσωπικότητες ή από λάθη στην σήμανση και ελλείψεις στα βασικά όπως π.χ. σωστές μπαριέρες, σωστή σήμανση,σωστός φωτισμός κ.α.

asxetost
23/03/2024, 14:23
https://www.kathimerini.gr/society/562784917/oi-eyropaikes-poleis-poy-evalan-freno-sta-thanatifora-trochaia-dystychimata/
Ούτε λίγο ούτε πολύ έχουμε 20+ νεκρούς περισσότερους ανα εκατομμύριο και η βασική διαφορά είναι τα μειωμένα όρια ταχύτητας στον αστικό ιστό. Όπως και ο έλεγχος των πολιτών που πιστεύω όσοι έχετε βγει εξωτερικό ξέρετε πολύ καλά πόσο πιθανό είναι να φας κλήση για ταχύτητα σε σχέση με την Ελλάδα.
Και προφανώς δεν υπονόησα οτι το κίνητρο κανενός στη συζήτηση ηταν η αύξηση των θανάτων..
Παρ'όλα αυτά, οι αριθμοί δε λένε ψέματα.

CorpseAlive
23/03/2024, 14:29
https://www.kathimerini.gr/society/562784917/oi-eyropaikes-poleis-poy-evalan-freno-sta-thanatifora-trochaia-dystychimata/
Ούτε λίγο ούτε πολύ έχουμε 20+ νεκρούς περισσότερους ανα εκατομμύριο και η βασική διαφορά είναι τα μειωμένα όρια ταχύτητας στον αστικό ιστό. Όπως και ο έλεγχος των πολιτών που πιστεύω όσοι έχετε βγει εξωτερικό ξέρετε πολύ καλά πόσο πιθανό είναι να φας κλήση για ταχύτητα σε σχέση με την Ελλάδα.
Και προφανώς δεν υπονόησα οτι το κίνητρο κανενός στη συζήτηση ηταν η αύξηση των θανάτων..
Παρ'όλα αυτά, οι αριθμοί δε λένε ψέματα.

Ναι τι , το άρθρο λέει ότι ουσιαστικά οι νεκροί σε τροχαία ατυχήματα έχουν σχεδόν υποδιπλασιαστεί το 2022 σε σχέση με το 2010 στην Ελλάδα.
Προφανώς θα πω εγώ γιατί όλο και περισσότεροι φοράνε εξοπλισμό, ζώνη , πιο ασφαλή οχήματα (ABS - αερόσακοι παντού) κλπ.

Επίσης, άλλοι δρόμοι στις φλατ χώρες όπως η Σουηδία Δανία Ολλανδία Βέλγιο και άλλοι δρόμοι σε χώρες με μεγάλο Ορεινό Όγκο όπως η Ελλάδα

asxetost
23/03/2024, 14:32
Μεταξύ άλλων αναφέρει και τα ποσοστά θνησιμότητας σε σχέση με χώρες της Ευρώπης για το 2023 και το συνδέει με την έλλειψη ελέγχου τήρησης των νόμων σε μεγάλο βαθμό.

CorpseAlive
23/03/2024, 14:33
Μεταξύ άλλων αναφέρει και τα ποσοστά θνησιμότητας σε σχέση με χώρες της Ευρώπης για το 2023 και το συνδέει με την έλλειψη ελέγχου τήρησης των νόμων σε μεγάλο βαθμό.


Έχεις λάθος.
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχουν μελέτες ότι η αυστηροποίηση των ποινών είχε ως αποτέλεσμα την πτώση της εγκληματικότητας.

Το θέμα στην Ελλάδα δεν είναι το κενό νόμου ή η χαλαρότητα των ποινών
Το θέμα είναι η μη εφαρμογή τους από το κράτος .


Σκέψου ότι Point System μπήκε πριν 1-2 χρόνια ?


Btw αν πέσει σήμα από πάνω (υπουργείο Προ.Πο. ) να κοπούν όλα αυτά σε 2 μέρες έχουν κατασχεθεί 1000 μηχανάκια και διπλώματα.
Δεν ψήνονται και δεν θέλουν για διαφόρους λόγους.



Που διαφωνείς τότε?
Εσύ μίλησες για αυστηροποίηση, εγώ εκεί διαφωνώ , όχι στην σωστή εφαρμογή τους.

asxetost
23/03/2024, 14:34
Μάλλον στην αυστηροποιηση συμπεριελαβα και την εφαρμογή.:beer:

viper1
23/03/2024, 15:05
Αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες με μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις με τους δρόμους στην ίδια και χειρότερη κατάσταση. Το κράτος πουθενά σε κανένα επίπεδο και οι οδηγοί απο μόνοι τους να καλλιεργήσουν το αίσθημα ευθύνης και κινδύνου. Όσοι τα καταφέρουν μπορεί και να την γλυτώσουν από τους υπόλοιπους που πάνε στον δρόμο δίχως αύριο. Το κακό είναι ότι οι στατιστικά περιλαμβάνουν και τα 2 είδη οδηγών......

BLiTzER
23/03/2024, 15:28
Θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο στην Ελλάδα, λέει. Από το ελληνικό κράτος. :lol: :lol:

νεοσσός
23/03/2024, 16:09
Κάπου το είχαμε συζητήσει ότι η λύση δεν είναι η αυστηροποίηση των ποινών αλλά η συχνότητά τους.

Στις ΗΠΑ δεν τολμάς να μην σταματήσεις εντελώς το αμάξι σε STOP, διότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σε σταματήσει περιπολικό μετά από λίγο, ακόμα κι αν έχεις κόψει ταχύτητα στα 2 km/h.

Σε πολλές χώρες της Ευρώπης βάζουν το cruise control μέσα στην πόλη στα 55 km/h, γιατί υπάρχουν παντού κάμερες και στέλνουν αυτόματα κλήσεις.

Όταν κάποιος ξέρει πως αν κάνει παρανομία είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πληρώσει πρόστιμο, είναι πολύ πιο πιθανό να πειθαρχήσει, παρά αν το πρόστιμο είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά η πιθανότητα να βεβαιωθεί πολύ μικρή.

Από την άλλη μεριά, στην Ελλάδα έχει κατέβει το όριο σε πολλά σημεία στις πόλεις που έχει διαβάσεις και σχολεία, στα 30 km/h. Δε φαντάζεστε πόσο κορνάρισμα και παίξιμο φώτων πέφτει σε όποιον τολμάει να τηρήσει όριο 30 km/h. Έχουμε δει ότι δεν βοηθάει ιδιαίτερα να βάζεις κανόνες και όρια χωρίς έλεγχο.

yannis24
26/03/2024, 09:11
Να αλλάξει τι?
Από Βάρκιζα μέχρι Σούνιο κάθε 100 μέτρα έχει χωματόδρομο που βγαίνει στην παραλιακή.
Η δεξιά λωρίδα είναι χώροι στάθμευσης για τις παραλίες και περνάνε μανάδες με μωρά κάθε τόσο απέναντι.
Οι κάτοικοι είναι όλοι συνταξιούχοι που αράξαν στα εξοχικά τους με κάτι παρτάλια αυτοκίνητα που πάνε μέχρι το φούρνο και το φαρμακείο χωρίς δίπλωμα.
Και τέλος το 99% των οδηγών που χρησιμοποιούν το δρόμο οδηγούν μόνο το καλοκαίρι για να πάνε για μπάνιο,
το υπόλοιπο 1% νομίζουν ότι βρίσκονται σε πίστα.
Και όλοι οι παραπάνω πάνε με +20 τουλάχιστον από το 70 που είναι όριο.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να περάσουν ένα παρκέ το δρόμο, στα 30 να φεύγεις στη μπαριέρα και να πηγαίνουν όλοι παναγίες.


Συγνωμη που στο λεω αλλα εισαι λαθος.
οι κατοικοι δεν ειναι ολοι συνταξιουχοι.....οσοι συνταξιουχοι υπαρχουν στην περιοχη αλλοι τοσοι και αντιστοιχα υπαρχουν και αλλου.....οι υπολοιποι ειναι ανθρωποι σαν και εμενα που μενουμε εκει και απλως ανεβοκατεβαινουμε στις δουλειες μας...... και πιστεψε με ειμαστε πολλοι.....
Η πλειοψηφια των ανθρωπων που χρησιμοποιοιυν τον δρομο, ναι, το καλοκαιρι πανε για μπανιο....τα ΣΚ !! ....Τους επομενους μηνες του καλοκαιριου, εινια ΟΛΟΙ αυτοι που εχουν τα εξοχικα τους, κατεβαζουν τις οικογενειες τους, και πηγαινοερχονται στις δουλειες τους......γκρινιαζοντας οι πιο πολλοι για την αποσταση.... και τρεχοντας σαν τρελοι !!
Το ποσοστο αυτων που νομιζουν οτι ειναι σε πιστα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι 1%... ειναι πολυ μεγαλυτερο......ελα μια μερα , μια Κυριακη να κατσουμε παρεα στην Αναβυσσο να δεις τι γινεται......Τουλαχιστον το 70% των διερχομενων (μηχανακια και αυτοκινητα) νομιζουν οτι βρισκονται σε πιστα....