PDA

View Full Version : Αναζήτηση Sport Touring μοτοσικλέτας !! γνωμες?



giannisgr
13/03/2024, 09:56
Καλημέρα σας ,
Ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσικλέτας , κατηγορίας sport Touring,μεταχειρισμένο μέχρι 4.000 €.
Ελάχιστα βόλτες καθημερινά, περισσότερο μονοήμερη εκδρομή, συνήθως μονος, σπανια δικαβαλος.
( Βιλια,Επίδαυρο, Εύβοια, Πελοπόννησο)
Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει, θα μου άρεσε
1) Honda VFR 800 V4 , '05
2) Yamaha Fazer 600 s2 , '05
3) Yamaha Fazer 800 , '07
4) CBR 1100XX Black Bird
5)Aprilia tuono V2, ' 05
Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ,
περί άνεσης, ταξίδια, Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης/services και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε από τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ πολύ!

NikosBu
13/03/2024, 10:40
Καλημέρα σας ,
Ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσικλέτας , κατηγορίας sport Touring,μεταχειρισμένο μέχρι 4.000 €.
Ελάχιστα βόλτες καθημερινά, περισσότερο μονοήμερη εκδρομή, συνήθως μονος, σπανια δικαβαλος.
( Βιλια,Επίδαυρο, Εύβοια, Πελοπόννησο)
Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει, θα μου άρεσε
1) Honda VFR 800 V4 , '05
2) Yamaha Fazer 600 s2 , '05
3) Yamaha Fazer 800 , '07
4) CBR 1100XX Black Bird
5)Aprilia tuono V2, ' 05
Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ,
περί άνεσης, ταξίδια, Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης/services και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε από τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα και καλη αγορά σε ότι επιλέξεις, σε πρώτο στάδιο για περι αξιοπιστίας είναι όλα σε καλό επίπεδο εκτός φυσικά απο το Aprilia που το οποίο θα σε κουράσει αρκετά και σε ταξίδι θεωρώ. Απο εκεί και και πέρα είχαν δείξει πολύ καλό πρόσωπο τα Fazer 600 και τα vfr. Τα θέματα με το βολάν στο 800 είναι γνωστά και μπορούν να προκαλέσουν τρομακτική ζημιά στην μηχανή αν δεν έχει τοποθετηθεί το ενισχυμένο απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ( τρέχα γύρευε δηλαδή). Δεν έχω αναφέρει καθόλου το cbr 1100 καθώς το θεωρώ πολυ υπερβολκό και αρκετά σκυφτό. Στην θέση σου θα κοιτούσα το Fazer 600 s2 πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα βγάζοντας εντελώς το cbr και ειδικά το Aprilia. Το fazer θεωρώ συγκριτικά με όλα τα άλλα είναι το πιο άνετο και δεν θα σου ζητήσει κάτι εφόσον το πρόσεχεις ( λίγη προσοχή στα ρουλεμάν τιμονιού και στην ντίζα συμπλέκτη) . Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος σε ότι αποφασίσεις ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. Τσέκαρε και κανα Diversion που είναι πιο καινούργια, ίδια με τα fazer 600 και αποφεύγεις την ζέστη των εξατμίσεων που βρίσκονται ψηλά στο Fazer (ο συνοδηγός θα το προσέξει λίγο).

thunder ace
13/03/2024, 11:52
CBR 1100 xx.
Με τα σημερινά δεδομένα είναι Τούρινγκ.
Ασπαστο(καλά..κάτι θέματακια με ανορθωτές τα είχε).
Αν βρεις με το πολύ 70 χλμ πάρε το.

tools
13/03/2024, 13:39
Καλημέρα σας ,
Ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσικλέτας , κατηγορίας sport Touring,μεταχειρισμένο μέχρι 4.000 €.
Ελάχιστα βόλτες καθημερινά, περισσότερο μονοήμερη εκδρομή, συνήθως μονος, σπανια δικαβαλος.
( Βιλια,Επίδαυρο, Εύβοια, Πελοπόννησο)
Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει, θα μου άρεσε
1) Honda VFR 800 V4 , '05
2) Yamaha Fazer 600 s2 , '05
3) Yamaha Fazer 800 , '07
4) CBR 1100XX Black Bird
5)Aprilia tuono V2, ' 05
Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ,
περί άνεσης, ταξίδια, Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης/services και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε από τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ πολύ!

Το τουόνο του 2005 με τον ρόταξ δεν υστερεί σε αξιοπιστία σχετικά με τα υπόλοιπα της λίστας, όμως τα χρόνια έχουν περάσει για ολα τους και θέλει προσοχή η έρευνα για κάποιο καλό. Ως συνήθως, η καλυτερη επιλογή όταν δεν θέλεις κάτι συγκεκριμένο, είναι να πάρεις αυτό που θα βρείς στην καλύτερη κατάσταση. Κόστος αναλωσίμων για 1,2,3 λίγο χαμηλότερο από 4,5, κοστος συντήρησης/επισκευών παρόμοιο, για ανταλλακτικά ίσως ζορίζεσαι.
όλα όσα αναφέρεις ταξιδεύουν εύκολα μονοήμερα, αλλά παραδοσιακά sport touring ειναι μονο τα δυο honda. θα πρότεινα να αφήσεις τα δύο yamaha εκτός ως πιο άχρωμα, ειδικά το 600. η άνεση στον ανοιχτό δρόμο είναι άλλη από την άνεση στο σφιχτό δίκτυο. αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το σπάνιο -όπως λες- δικάβαλο ή/και οι εθνικές, πας στο 1100. αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το παιχνίδι σε επαρχιακούς, πας στο V2 και στην μεση το vfr.

husky21
13/03/2024, 14:44
Bandit

Panos76
13/03/2024, 14:56
Κάτι σαν αυτό; (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/340205956-kawasaki-zzr-1400) :D

Nitse3
13/03/2024, 16:12
Θα σκάσει και πρόταση για busa.

TheRegulator
13/03/2024, 16:16
Θα σκάσει και πρόταση για busa.

η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν οτι καποιος θα πεταξει busa turbo... καποιος πρεπει να το πει!

ΓιώργοςΤΤ
13/03/2024, 16:21
Από την στιγμή που κοιτάει το 1100 γιατί να μην σκεφτεί και την Hayabusa? Πιο γρήγορη, καλύτερες αναρτήσεις, καλύτερα φρένα, κορυφαία ποιότητα συναρμολόγησης και κατασκευής υλικών που όμοια της συναντάς πλέον σε μηχανές άνω των 30.000€. Η διάφορα στα τέλη κυκλοφορίας είναι 10€ και άλλα 7-10 στην ασφάλεια εξαμήνου.

DoctoR_k6
13/03/2024, 16:23
Busa Gen 1...το αντρικο!!! :D

harris_x
13/03/2024, 16:32
Καλημέρα σας ,
Ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσικλέτας , κατηγορίας sport Touring,μεταχειρισμένο μέχρι 4.000 €.
Ελάχιστα βόλτες καθημερινά, περισσότερο μονοήμερη εκδρομή, συνήθως μονος, σπανια δικαβαλος.
( Βιλια,Επίδαυρο, Εύβοια, Πελοπόννησο)
Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει, θα μου άρεσε
1) Honda VFR 800 V4 , '05
2) Yamaha Fazer 600 s2 , '05
3) Yamaha Fazer 800 , '07
4) CBR 1100XX Black Bird
5)Aprilia tuono V2, ' 05
Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ,
περί άνεσης, ταξίδια, Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης/services και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε από τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ πολύ!
Τι μηχανάκι είχες πριν;

Xlitos
13/03/2024, 16:33
Πρωτον τι μηχανακια ειχες πριν δευτερον οταν λες μονοημερες σε επαρχιακο εννοεις να πιεζεις ή εκδρομικα?

thunder ace
13/03/2024, 16:42
Θα σκάσει και πρόταση για busa.

Ειμουν ετοιμος (για τρολαρισμα) να πω ΄΄υπερκυβισμενο τουρμπο νιτρο Busa)

Nostradamus
13/03/2024, 19:47
Από την λίστα δύο μόνο μηχανάκια θεωρώ sport touring.. xx και vfr.. τα υπόλοιπα τα θεωρώ γυμνά (tuono) κι Street (yamaha).

Το tuono με τα yamaha έχουν όση σχέση έχει ο καλαματιανός με τα μπολσοϊ. Το ίδιο και τα xx & vfr με τα υπόλοιπα.

Αν βάλουμε στην εξίσωση ότι μπλέκεις δικύλινδρο με τετρακυλινδρα, τα πράγματα μπερδευουν ακόμη περισσότερο.

Βιλια, Επίδαυρο, Εύβοια, είναι βόλτες λιγων ωρών των 200+ χιλιομετρων, Πελοπόννησο είναι πολύ γενικό..

Από αυτά που λες, πάρε οποιο γούσταρες περισσότερο.

doctoras
13/03/2024, 20:40
για χρήση ST θα τα έβαζα με αυτή την σειρά

cbr1100xx γιατί θεωρείται μια απο τις καλύτερες μοτοσυκλέτες που έβγαλε η χοντα στη κατηγορία της
vfr800 ως μεσαίο ST
fazer 800 μεσαίο Allrounder
fazer 600 σπορ κομιουτερ

tuono v2 ως γνήσιο σπορ γυμνό όχημα με πεδίο δράσης TD

basilis_k6
13/03/2024, 21:17
Gsxr600 2006-08
Ανωτερο απο ολα αυτα και πολυ καλο στο ταξιδι. Αν βρεις και 750 ακομα καλύτερα.

Viking
13/03/2024, 22:24
Καλημέρα σας ,
Ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσικλέτας , κατηγορίας sport Touring,μεταχειρισμένο μέχρι 4.000 €.
Ελάχιστα βόλτες καθημερινά, περισσότερο μονοήμερη εκδρομή, συνήθως μονος, σπανια δικαβαλος.
( Βιλια,Επίδαυρο, Εύβοια, Πελοπόννησο)
Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει, θα μου άρεσε
1) Honda VFR 800 V4 , '05
2) Yamaha Fazer 600 s2 , '05
3) Yamaha Fazer 800 , '07
4) CBR 1100XX Black Bird
5)Aprilia tuono V2, ' 05
Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ,
περί άνεσης, ταξίδια, Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης/services και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε από τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ πολύ!

Γιάννη, από αυτά που αναφέρεις είχα την 1 και αργότερα την 5.

Το VFR:
+ ομοιογένεια, ευκολία χειρισμού (αν και βαρύ), τέλεια φρένα, άψογη συμπεριφορά υπό κλίση
- αξιοπιστία (είχα θέματα με την κεντρική ασφάλεια και με το ψυγείο που ξερνούσε παραφλου, γενικά ζεσταινόταν), απόδοση (ήταν αργή μοτό αντικειμενικά), το vtec (έστρωσε κάπως με power commander και custom map κάποιου τύπου που λεγόταν cozye νομίζω)

Ταξιδεύει τέλεια σε ανοιχτές και κλειστές διαδρομές, φορτώνεται εύκολα (όχι σαμάρια λόγω εξατμίσεων), μπαίνει πίστα, γενικά είναι ευχάριστο. Ο V4 είναι απόλαυση αλλά το vtec απλά αχώνευτο (δέχεσαι κλωτσιά στις 6800 σαλ πράγμα που προκαλεί αστάθεια μέσα στη στροφή). Κάτι γνωστά ηλεκτρολογικά (νομίζω αριστερά στην γνωστή μπλε φίσσα) καλό είναι να έχουν φτιαχτεί.

Tuono 1st Gen
+ εμφάνιση, κινητήρας, ελαφρύ, στρίψιμο, γκάζι, φρένο (μπροστά μόνο, πίσω δεν έχει χαχα), μούρη, ήχος
- αξιοπιστία (εκτός αν έχουν λυθεί τα προβλήματα, γενικά λύνονται εύκολα)

Για τουρισμό, να σου πω πριν ξεχάσω ότι έχει πλαστικό ντεπόζιτο άρα δεν δέχεται μαγνητικό τανκ μπαγκ. Επίσης το ντεπόζιτο του κάνει εσωτερικό σκαλοπάτι οπότε άνοιξε την τάπα και δες πόσο χτυπημένο είναι από απρόσεκτους που χώνουν την αντλία μέσα με φόρα.
Κατα τ αλλα το μηχανάκι ήταν έρωτας. Ταξίδια, μια χαρά προστασία από τον αέρα χάρη στο ζελατινάκι του, εύκολο φόρτωμα πίσω, κινητήρας με άπειρη δύναμη και ροπή. Μία όλινσ πίσω και ένα αφτερ μαρκετ τελικό και δεν θέλεις κάτι άλλο.
Τώρα για τα προβληματα του:
- ταχυσύνδεσμος κάτω από το ντεπόζιτο. Είναι πλαστικός από μαμά, ραγίζει με τον καιρό και σπάει. Αλλάζεις σε μεταλλικό και τέλος.
- δεν φορτίζει σωστά την μπαταρία. Θέλει να τραβήξεις παράλληλα (με τα υπάρχοντα) καλώδια από τον ανορθωτή προς την μπαταρία (με μια ασφάλεια πάντα στο θετικό, έχω αναλυτικό how to αν χρειαστείς). Ουτε αλλο ανορθωτή θέλει, ούτε άλλη μπαταρία ούτε τίποτα. Αν κάνεις αυτη την τροποποιήση (κόστος 3-5 ευρώ) θα έχεις σταθερά 14.5 βολτ στους πόλους της μπαταρίας από 13 με 13,2 που βγάζει κανονικά το μηχανάκι. Κάποιοι τροποποιούν και την φίσα για τα πηνία με τα τρια κιτρινα καλώδια, ειδικά στα κάπονορντ. Εγώ δεν την ακούμπησα.
- κόμπλερ μίζας. Αν έχει αλλαχτεί καλύτερα. Αν όχι, μάλλον θα χρειαστεί. Να πας σε σωστό μάστορα (οι εξουσιοδοτημενοι απριλια ξέρουν) και να στο κάνει επισκευή. Κανονικά μπορεί να έχει 300+ ευρώ, αλλα κάνουν επισκευή παίρνοντας κόμπλερ από Scarabeo (ή άλλα μοντέλα απριλια) και κανουν επισκευή με λιγότερα απο 100.

Όλα αυτά γινόνται εύκολα και με σχετικά χαμηλό κόστος. Η μοτοσυκλέτα αυτή αξίζει απίστευτα για μένα και ήμουν άπειρα ερωτευμένος.
Στα θέματα του "χαρακτήρα" της να προσθέσω ότι δεν έφευγες αν δεν έπιανε 47-49 βαθμούς το μοτέρ. Αν το έκανες, απλά έσβηνε με το που σταματούσες (η δικιά μου τουλάχιστο). Και το πλαϊνό σταντ της ήταν απράδεκτο. Ευκολή bolt on μόντα ήταν να μπει σταντ από CBR 1000 (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιας γενιάς αλλά μπορώ να το βρω, κούμπωνε χωρίς καμία μετατροπή και στήριζε τέλεια το μηχανάκι).


Και τώρα στο δια ταύτα. Από αυτά που έχεις στη λίστα μάλλον θα έπαιρνα το Blackbird. Νιώθω ότι συνδυάζει τα πάντα, ότι θα κάνει αδιαμαρτύρητα ότι του ζητήσεις αλλά δεν είχα ποτέ για να ξέρω τις παραξενιές του.

Αυτά τα ... λίγα :lol:

giannisgr
14/03/2024, 00:10
Από το 2010 ως το 2014 είχα Yamaha Fazer 600 , '02
Από 2014 ως 2016 είχα Kawasaki Ninja 636 , ' '04

giannisgr
14/03/2024, 00:56
Πρωτον τι μηχανακια ειχες πριν δευτερον οταν λες μονοημερες σε επαρχιακο εννοεις να πιεζεις ή εκδρομικα?

Από το 2010 ως το 2014 είχα Yamaha Fazer 600 , '02
Από 2014 ως 2016 είχα Kawasaki Ninja 636 , ' '04

giannisgr
14/03/2024, 01:22
Σας ευχαριστώ όλους, για την ανταπόκριση και τις πληροφορίες,

lospsi
14/03/2024, 06:55
Θα άφηνα εκτός κι εγώ το fazer 600, δεν νομίζω ότι θα σε ενθουσιάσει. Το 800αρι ίσως λίγο καλύτερο. Tuono σίγουρα δεν είναι sport touring αν και ταξιδεύει σχετικά καλά για γυμνό, έχει χαρακτήρα που μπορεί να ξενίσει/κουράσει και πλέον έχει αρκετά χρόνια στην πλάτη με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατάσταση του. Το VFR είναι η χρυσή επιλογή αλλά εμένα ποτέ δεν μου έκανε κλικ, το ΧΧ είναι κλασσική μοτοσυκλέτα που ίσως προτιμούσα.

Μιας και δεν είσαι κατασταλαγμένος σε ένα μοντέλο, θα συμφωνήσω με το μέλος πιο πάνω που έγραψε να προτιμήσεις όποιο από τα μοντέλα βρεις στην καλύτερη κατάσταση στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.

thunder ace
14/03/2024, 09:48
Θα πηγαινα να το δω απο κοντα πχ καποιο σαν αυτο
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6793158-honda-cbr-1100-xx-super-blackbird#bigger-photos

pektis
14/03/2024, 11:42
Καλημέρα σας ,
Ενδιαφέρομαι για αγορά μοτοσικλέτας , κατηγορίας sport Touring,μεταχειρισμένο μέχρι 4.000 €.
Ελάχιστα βόλτες καθημερινά, περισσότερο μονοήμερη εκδρομή, συνήθως μονος, σπανια δικαβαλος.
( Βιλια,Επίδαυρο, Εύβοια, Πελοπόννησο)
Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει, θα μου άρεσε
1) Honda VFR 800 V4 , '05
2) Yamaha Fazer 600 s2 , '05
3) Yamaha Fazer 800 , '07
4) CBR 1100XX Black Bird
5)Aprilia tuono V2, ' 05
Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας ,
περί άνεσης, ταξίδια, Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης/services και ότι άλλο έχετε να μου προτείνετε από τις εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ πολύ!

Απο αυτα που εχεις στην λιστα σου σαν επιλογες sport touring ειναι μονο το vfr & to xx. Το fazer ειναι sport και το tuono ειναι naked.
Πρωτα απ'ολα τσεκαρε πιο σου κανει ''κλικ'' σαν επιλογη. Δηλαδη να παρεις ενα μηχανακι που να σου αρεσει και εμφανησιακα.
Εχω οδηγησει το fazer και το vfr. Το τελευταιο το εχω ακομα και μου κανει τα χατηρια:)
Αν προκειται να κανεις ημερησιες με πολλα χιλιομετρα και το ''κυνηγας'' λίγο, τοτε παρε το xx. Θα εισαι ανετος παντου...
Αλλιως θα προτεινα τα 2 800αρια που εχεις στην λιστα σου. Εχουν νορμαλ συντηρηση...
Το vfr κλασικα εχει θεμα με τα πηνια και τον ανορθωτη, οπως και με την μπλε φισα που αναφερθηκε.
Πηνια παιρνεις καινουργια ή κανεις περιεληξη σε εναν σωστο μαστορα. Ανορθωτη παιρνεις τυπου μοφσετ και ρωτας οπωσδηποτε τον προηγουμενο κατοχο τι εχει κανει με τις φισες... Γενικα ειναι ενα all around μηχανακι που εχει την δυναμη να σε ταξιδεψει χαλαρα, αλλά και γρηγορα.
Καλές αγορές σε ότι και αν αποφασίσεις!
:beer:

Ape1
14/03/2024, 12:00
κλέβω μια αγγελία που μοιράστηκαν σε άλλο forum.....

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/336107404-bmw-k-1200-r-sport

telegonos
14/03/2024, 12:39
κλέβω μια αγγελία που μοιράστηκαν σε άλλο forum.....

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/336107404-bmw-k-1200-r-sport

Και ως συνήθως το ουσιαστικό ερώτημα είναι: Γιατί;

Ape1
14/03/2024, 12:56
Και ως συνήθως το ουσιαστικό ερώτημα είναι: Γιατί;

γιατί ο φίλος ψάχνει sport touring μηχανή και του πρότεινα μια εκτός των επιλογών του, σου λύθηκε η ουσιαστική σου απορία ?

RaGe_Raptor
14/03/2024, 14:24
κλέβω μια αγγελία που μοιράστηκαν σε άλλο forum.....

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/336107404-bmw-k-1200-r-sport

Δεν θυμόμουν καν ότι υπάρχει.
Αυτό έχει περισσότερο νόημα από το full fairing, περίπου κλιπονάτο S (αφού υπάρχει το Hayabusa δεν το παίρνεις), κι από το εντελώς γυμνό κ "ψιλοάχρηστο" R.

husky21
14/03/2024, 14:25
κλέβω μια αγγελία που μοιράστηκαν σε άλλο forum.....

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/336107404-bmw-k-1200-r-sport

γιατι οχι το Κ1200s ?

telegonos
14/03/2024, 17:07
γιατί ο φίλος ψάχνει sport touring μηχανή και του πρότεινα μια εκτός των επιλογών του, σου λύθηκε η ουσιαστική σου απορία ?

Ναι αλλά μου γεννήθηκε άλλη. Σπορ χαιντε, Τούρινγκ χαιντε το τρώμε κι αυτό, μηχανή από που κι ως που;

panavour
14/03/2024, 17:08
Μια ειναι η απαντηση για μενα VFR 800,το ειχε φιλος μου.Λιρα 100,δεν σπαει δεν χαλαει ,απαραμιλλη ποιοτης,στριβει,ταξιδευει.Εχει γυρισει μ αυτο ολη την ευρωπη.Το αλλο χοντα ειναι too much ,γι αυτο που το θελεις,το ιδιο αξιοπιστο,τ αλλα αστα να τα παρουν αλλοι, μην μπλεκεις,λογω χαμηλοτερης αξιοπιστιας.Η ΧΟΝΤΑ ειναι ΧΟΝΤΑ.

thunder ace
14/03/2024, 17:28
Μια ειναι η απαντηση για μενα VFR 800,το ειχε φιλος μου.Λιρα 100,δεν σπαει δεν χαλαει ,απαραμιλλη ποιοτης,στριβει,ταξιδευει.Εχει γυρισει μ αυτο ολη την ευρωπη.Το αλλο χοντα ειναι too much ,γι αυτο που το θελεις,το ιδιο αξιοπιστο,τ αλλα αστα να τα παρουν αλλοι, μην μπλεκεις,λογω χαμηλοτερης αξιοπιστιας.Η ΧΟΝΤΑ ειναι ΧΟΝΤΑ.
Σωστος!!!!!!

kordix
14/03/2024, 18:05
Μια ειναι η απαντηση για μενα VFR 800,το ειχε φιλος μου.Λιρα 100,δεν σπαει δεν χαλαει ,απαραμιλλη ποιοτης,στριβει,ταξιδευει.Εχει γυρισει μ αυτο ολη την ευρωπη.Το αλλο χοντα ειναι too much ,γι αυτο που το θελεις,το ιδιο αξιοπιστο,τ αλλα αστα να τα παρουν αλλοι, μην μπλεκεις,λογω χαμηλοτερης αξιοπιστιας.Η ΧΟΝΤΑ ειναι ΧΟΝΤΑ.

Μόνο αν κοντεύει τα 60..000 km να γίνει αλλαγή ή περιέλιξη στα πηνία καλού κακού. Σόρρυ που το χαλάω αλλά υπάρχει θέμα.

panavour
14/03/2024, 20:31
Δεν χαλάς τίποτα.Ολα στο φως.Παντως του φίλου δεν είχε θέμα.

george.S
14/03/2024, 21:51
Από αυτες τις επιλογές που έβαλες θα κοιτούσα προς τα Honda

Προσωπικά θα επέλεγα το xx λόγο απωθημένου και γιατί είναι future classic και πολύ σύντομα classic οπότε και σαν επένδυση είναι καλύτερα

harris_x
15/03/2024, 09:38
Μόνο αν κοντεύει τα 60..000 km να γίνει αλλαγή ή περιέλιξη στα πηνία καλού κακού. Σόρρυ που το χαλάω αλλά υπάρχει θέμα.

To Χονδα :eek:

...που δε σπάει και δε χαλάει :confused:

george.S
15/03/2024, 09:50
To Χονδα :eek:

...που δε σπάει και δε χαλάει :confused:

Έχετε φάει bullying :lol:

harris_x
15/03/2024, 10:53
Έχετε φάει bullying :lol:

όχι παιδια σοβαρά τωρα, αν αυτό δεν ισχύει, πείτε μου να αλλάξω και το παρακάτω :tooth:

451536

panavour
15/03/2024, 10:58
Στα καταλληλα χερια ολα σπανε,και ολα χαλανε.Απλως υπαρχουν μαρκες που ακομα και με ''βελουδινα'' χερια χαλανε,ενω αλλες,που αντεχουν παραπανω κακομεταχειριση. Οι στατιστικες δεν λενε ψεμματα.Δυστυχως για καποιους,αρνητες.:lol:

harris_x
15/03/2024, 11:07
Στα καταλληλα χερια ολα σπανε,και ολα χαλανε.Απλως υπαρχουν μαρκες που ακομα και με ''βελουδινα'' χερια χαλανε,ενω αλλες,που αντεχουν παραπανω κακομεταχειριση. Οι στατιστικες δεν λενε ψεμματα.Δυστυχως για καποιους,αρνητες.:lol:

A, οπότε να το κρατήσω;

panavour
15/03/2024, 11:12
A, οπότε να το κρατήσω;

Εσυ ξερεις,και η τσεπη σου.Αλλα και να τ αλλαξεις δεν τρεχει τιποτα.Αλλωστε τιποτα δεν ζει για παντα.:a024:

harris_x
15/03/2024, 11:22
Εσυ ξερεις,και η τσεπη σου.Αλλα και να τ αλλαξεις δεν τρεχει τιποτα.Αλλωστε τιποτα δεν ζει για παντα.:a024:

για το παρακάτω λέω:

451537

kordix
15/03/2024, 17:54
To Χονδα :eek:

...που δε σπάει και δε χαλάει :confused:

Δεν σπάει με τίποτα αφού είναι ένα μηχανολογικό διαμάντι. Το θέμα όμως με τα πηνία στα vtech 800 είναι γνωστό. Πάρα πολλές μοτοσυκλέτες έχουν τέτοιο θέμα. Και η ζέστη της Ελλάδας τo επιβαρύνει περισσότερο.

kordix
15/03/2024, 17:57
Από αυτες τις επιλογές που έβαλες θα κοιτούσα προς τα Honda

Προσωπικά θα επέλεγα το xx λόγο απωθημένου και γιατί είναι future classic και πολύ σύντομα classic οπότε και σαν επένδυση είναι καλύτερα

Όλα οκ με το xx αλλά το μπροστινό του δεν έχει καμμία ρύθμιση. Ενώ του vfr 800 έχει τουλάχιστον ρύθμιση προφορτισης.

Jiannis21
16/03/2024, 20:31
Κορυφή: Honda Africa και Suzuki V-Strom (σταθερή αξία).

giannisgr
17/03/2024, 19:36
Από την δική μου άποψη, που είχα fazer 600 , '02 και Ninja 636b, ' 04 , από θέμα αξιοπιστίας δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τα μηχανάκια τα αγόρασα και τα 2 φορτωμένα με χιλιόμετρα και τα έδωσα σχεδόν κοντά στα 50.000km-60.000km.
Το fazer του 02 βολέψει αρκετά, σε καθημερινή χρήση και βόλτες μέχρι Χαλκίδα,Επίδαυρο, Βιλια από Αθήνα.
Το Ninja ήταν πολύ πολεμικό μηχανάκι, ήταν καλά γιατί όλη η παρέα είχε ss ας πούμε..μετά από ένα σημείο κουράστηκα λίγο με την θέση οδήγησης και οι περισσότεροι από την παρέα πήραν scooters.
Οπότε έχω κάνει μια σκέψη, όταν θα είμαι χαλαρός και μπορώ , μόνος ή με τη γυναίκα να πάμε χαλαρά και άνετα με μότο.

giannisgr
17/03/2024, 19:43
Οπότε,
Το tuono bτο έχω αποκλείσει.
Το fazer του 02 το είχα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος,οπότε η σκέψη ήταν ξανά Fazer αλλά πιο φρέσκο ας πούμε από αυτό που είχα.
Το VFR μου αρέσει πολύ, δεν το ξέρω καθόλου, δεν έχει τύχει να οδηγήσω, με κερδίζει το v4.
Το ΧΧ1100 δεν με τρελενει, αλλά ακούγεται ότι είναι πολύ καλό για ταξίδια.

Ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε Fazer 600 /800 +'05
Και VFR800.
Για το BMW 1200S ή R να πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα καθόλου και δεν έχω ιδέα από BMW, δεν είναι κακή ιδέα.

basilis_k6
17/03/2024, 20:18
εχω οδηγησει το πρωτο τουονο και ηταν πολυ ωραιο μηχανακι. σκληρο αλλα ωραιο.
το vfr και να με πληρωναν δεν θα το πηγαινα βολτα. ειχε ενας φιλος και τελικα βαρεθηκε να το βλεπει στο συνεργειο. ισως ειχε θεματα απο τον προηγουμενο αλλα εβγαλε οτι μπορουσε να βγαλει. οδηγικα ηταν μετριο προς κακο. το μοτερ ισως οτι χειροτερο εχω οδηγησει. ομορφη μηχανη για την εποχη της και ωραιος ηχος. το xx ειναι αεροπλανο μπροστα του.

Xlitos
17/03/2024, 22:55
Οπότε,
Το tuono bτο έχω αποκλείσει.
Το fazer του 02 το είχα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος,οπότε η σκέψη ήταν ξανά Fazer αλλά πιο φρέσκο ας πούμε από αυτό που είχα.


Το fazer του 2002 εχει καλες χαμηλομεσαιες,δουλευει οπως το αντιστοιχο cbf600 της Honda.
Tο fazer του 2005 δεν εχει την ροπη χαμηλα,δουλευει ψηλα οπως το r6.Πιστευω μετα απο 2 600αρια που ειχες,θα ευχαριστηθεις καλυτερα μια μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη.
Παντως αμα θες αξιοπιστια ροπη και ανεση για χαλαρες βολτες ΚΑΙ μεταπωληση,θα μπορουσες να κοιταξεις και κανα TDM900.

TheRegulator
18/03/2024, 12:32
Χθες το βραδυ ειδα ενα βιντεο στο καρ τζακαλς για ενα μπουσα τζεν 2 απο χαλκιδα που ειναι για πούλημα. Δεν ξερω τιμές, το μηχανάκι, τον ιδιοκτήτη αλλα μολις το είδα ειπα πως αμα ημουν Ελλάδα θα το χτύπαγα.
Γιατι δεν το κοιτάς?
Μπορεί να κάνουμε χαβαλέ με απαντήσεις τυπου παρε Μπουσα τουρμπο ενω ο αλλος κοιτάει για ον-οφ 125 αλλα το μηχανάκι ειναι πραγματικά σταθμός στην ιστορία της μοτοσυκλέτας.

ΥΓ. Μπηκα απο περιέργεια να δω τιμη στο καρτζιαρ και ειναι αρκετά μακριά απ το μπάτζετ. :lol:

pektis
19/03/2024, 17:44
εχω οδηγησει το πρωτο τουονο και ηταν πολυ ωραιο μηχανακι. σκληρο αλλα ωραιο.
το vfr και να με πληρωναν δεν θα το πηγαινα βολτα. ειχε ενας φιλος και τελικα βαρεθηκε να το βλεπει στο συνεργειο. ισως ειχε θεματα απο τον προηγουμενο αλλα εβγαλε οτι μπορουσε να βγαλει. οδηγικα ηταν μετριο προς κακο. το μοτερ ισως οτι χειροτερο εχω οδηγησει. ομορφη μηχανη για την εποχη της και ωραιος ηχος. το xx ειναι αεροπλανο μπροστα του.

Συγγνώμη...για να καταλάβω...
Θάβεις ένα μηχανάκι χωρίς να το έχεις οδηγήσει για χιλιόμετρα και άρα χωρίς να έχεις άποψη, απλά επειδή έτυχε 1 κακοσυντηρημενο στον φίλο σου?

basilis_k6
19/03/2024, 19:52
Συγγνώμη...για να καταλάβω...
Θάβεις ένα μηχανάκι χωρίς να το έχεις οδηγήσει για χιλιόμετρα και άρα χωρίς να έχεις άποψη, απλά επειδή έτυχε 1 κακοσυντηρημενο στον φίλο σου?

οταν κανεις test ride για 20-30 λεπτα δηλαδη εσυ δεν έχεις αποψη?

pektis
20/03/2024, 10:29
οταν κανεις test ride για 20-30 λεπτα δηλαδη εσυ δεν έχεις αποψη?

Δηλαδη το οδηγησες σε βολτα και αυτη ειναι η αποψη σου...ΟΚ...Πασο...
Ισως οδηγησες κακοσυντηρημενη μηχανη...ισως να μη δουλευε το vtec...ισως πολλα...
Εμενα με εχει βολεψει. Οι γνωμες διιστανται που λενε:)

giannisgr
27/03/2024, 11:42
Θα ήθελα να προσθέσω και το triumph sprint st 1050 για γνωμες !!!μοντελο 2005 , τιμή 2.500€

giannisgr
27/03/2024, 11:43
Δηλαδή ανάμεσα σε Honda VFR 800 και Triumph Sprint ST 1050

giannisgr
27/03/2024, 11:44
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/340277265-honda-vfr-800-f

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/336481402-triumph-sprint-st-1050

TheRegulator
27/03/2024, 11:51
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/340277265-honda-vfr-800-f

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/336481402-triumph-sprint-st-1050

Ομορφο μηχανακι το τραιουμφ. Τωρα αν ειναι αξιοπιστο κτλ δεν εχω ιδεα! Επισης ο Πετριδης ειναι πολυ καλος επαγγελματιας και δεν το λεω για να κανω διαφημιση!

NikosBu
27/03/2024, 12:12
Θα ήθελα να προσθέσω και το triumph sprint st 1050 για γνωμες !!!μοντελο 2005 , τιμή 2.500€

Θα έμενα μάκρια απο Triumph τόσο παλιό κιόλας. Αρκετά ηλεκτρολογικά θέματα με ανορθωτές κλπ τα οποία είναι σε αρκετά καλύτερη μοίρα απο το 2014 και μετά όπου άλλαξε και η γενιά τους.

pektis
27/03/2024, 12:51
Δηλαδή ανάμεσα σε Honda VFR 800 και Triumph Sprint ST 1050

Πολυ ομορφο και το 1050 st αλλά δεν εχω ιδεα για το συγκεκριμενο...απλά ειχα ακουσει οτι υπαρχει προβληματακι στα πηνια (συνηθισμενο με τα περισοτερα μηχανακια)

basilis_k6
27/03/2024, 13:58
αν ειχα 4 στο χερι θα πηγαινα σε αυτον https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/334459469-suzuki-gsf-650-s-bandit

με αυτα που γράφεις βεβαια δεν θες σπορτ τουρινγκ αλλα δικο σου θεμα αυτο. επισης ενα tdm ειναι μαλλον η καλυτερη επιλογη για τις αναγκες σου και με ψαξιμο θα βρεις κατι.

Volpad
27/03/2024, 18:52
:D

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/341666087-ducati-st-2