PDA

View Full Version : (Συμβουλή - Καθοδήγηση ) Αγορά 1ου scooter 125 - 300cc 1



AlexD
19/03/2024, 18:37
Καλησπέρα σας, είμαι 28 ετών και οδηγώ αμάξι εδώ και 5 χρόνια.
Πρόκειται να μετακομίσω και να κάνω μια διαδρομή καθημερινά από Μενίδι μέχρι Δάφνη όπου είναι η εργασία μου. (περίπου 30χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα)
Κοιτάζω (αφού ξεμπερδέψω με το δίπλωμα, δεν έχω οδηγήσει πότε μηχανάκι) να πάρω ένα scooterάκι, άνετο, εύκολο στην οδήγηση με χαμηλή κατανάλωση, είτε 125cc είτε 300cc (εκεί θα χρειαστώ βοήθεια) για τις αποστάσεις αυτές. Κάποιοι φίλοι μου είπαν για honda pcx 125 είτε yamaha nmax 125.
Ως προς το Budget κινούμαι ανάμεσα στα 4000 - 5000, είναι μεγάλο εύρος άλλα πιθανότατα θα συμφωνήσω σε δόσεις.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

skritikos
19/03/2024, 19:08
Yamaha NMAX 125 or Honda PCX 125 αν θες από τα mainstream. Προσοχή στο ότι και τα 2 είναι στόχος κλοπής.

Για κάτι εναλλακτικό και πολύ φθηνότερο, το Σάββατο οδήγησα το νέο Voge SR1 και μου άρεσε πολύ.

Panos76
20/03/2024, 12:05
ΝΜΑΧ 155 ή SH 150 κούτα και τα δύο με ~ 4Κ

Θα την παλέψουν σημαντικά καλύτερα από τα 125άρια.

To νμαχ δεν το έχω οδηγήσει αλλά φαντάζομαι θα είναι εφάμιλλο και καλύτερο από το sh σε νεύρο.

Το SH 150 είναι οκ, δεν κουράζει, δεν κρεμάει (για τα δεδομένα του), δεν ζητάει.

Θα βγαίνεις σε ανοιχτό δρόμο με κίνηση, θέλεις κάτι δυνατούτσικο.

Sorath
20/03/2024, 12:26
Honda SH 150, μονόδρομος.

Προτερήματα απέναντι στο NMAX:
16' τροχοί αντί για 13'
Επίπεδο πάτωμα (απογειώνει την πρακτικότητα)
Πιο δυνατό και ζωηρό μοτέρ. Είναι κι αυτό 155cc αλλά 4βάλβιδο!
Αποδεδειγμένη αξιοπιστία και ποιότητα.

Panos76
20/03/2024, 12:50
Honda SH 150, μονόδρομος.

Προτερήματα απέναντι στο NMAX:
16' τροχοί αντί για 13'
Επίπεδο πάτωμα (απογειώνει την πρακτικότητα)
Πιο δυνατό και ζωηρό μοτέρ. Είναι κι αυτό 155cc αλλά 4βάλβιδο!
Αποδεδειγμένη αξιοπιστία και ποιότητα.

157:D

Aν παίζει μωρό, είναι πιο μπάνικο το nmax από τον εργάτη (sh) :tooth:

Volpad
20/03/2024, 12:59
157:D

Aν παίζει μωρό, είναι πιο μπάνικο το nmax από τον εργάτη (sh) :tooth:

Διαφωνώ...

Εγώ έχω μωρό 10 μηνών και το ίσιο πάτωμα του sh με βολεύει να το βάζω εκεί και να το κρατάω με τα πόδια...

:tooth: :a48:

AlexD
20/03/2024, 13:10
Από αυτά που καταλαβαίνω, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξω για 300αρι έτσι?

Panos76
20/03/2024, 13:14
Από αυτά που καταλαβαίνω, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξω για 300αρι έτσι?

Φυσικά και υπάρχει, είναι η χρυσή τομή,
αλλά ξεφεύγει η τιμή

DoctoR_k6
20/03/2024, 13:15
Από αυτά που καταλαβαίνω, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξω για 300αρι έτσι?

Επειδη ειναι το 1ο σου δικυκλο καλα εισαι και με το 150αρι.
Οι μεγαλες αποστασεις σιγουρα θα ειναι πιο ξεκουραστες με το αντιστοιχο 300-350αρι αλλα το βλεπεις μολις ψηθεις και δεις οτι δεν σου κανει το μικρο.
Εως τοτε για μενα Sh150.

AlexD
20/03/2024, 13:16
Καθαρά για μεταφορά στην εργασία το θέλω, οπότε κοιτάζω και το κόστος καυσίμων..

Sorath
20/03/2024, 14:01
Είχα το SH το 150άρι 17 χρόνια και τα τελευταία 4 εχω το 300άρι.

Η διαφορά στην κατανάλωση είναι το πολύ 1lt/100Km. Επίσης για μέσα στην πόλη, ποτέ δεν μου φάνηκε λίγο το 150άρι. Μια χαρά έκανα τις μετακινήσεις μου, άνετα και σβέλτα. Πόσο άλλωστε τώρα, που το νέο SH είναι ακόμα πιο σβέλτο.

AlexD
20/03/2024, 15:15
Κοιτάμε γενικά άλλες μάρκες? πχ sym, aprilia κτλπ

BLiTzER
20/03/2024, 15:38
Είχα το SH το 150άρι 17 χρόνια και τα τελευταία 4 εχω το 300άρι.

Η διαφορά στην κατανάλωση είναι το πολύ 1lt/100Km.

1lt/100km είναι 50% της κατανάλωσης.

125cc είναι αρκετά μέσα στην Αθήνα. Το κόστος συντήρησης ενός 300 δεν έχει καμία σχέση. Αν η οικονομία είναι προτεραιότητα, τα 125 είναι μονόδρομος.

Η απάντησή σου είναι το PCX.

katsar
20/03/2024, 16:21
Καλησπέρα,σίγουρα αλλιώς θα επιταχύνει το 300 αλλιώς το 125(155).
Για την διαδρομή που το χρειάζεσαι έχω να πω πως κάποτε έπρεπε να κάνω την διαδρομή Καβάλα-Θεσσ.(~150χλμ) με ένα αν θυμάμαι σωστά Απρίλια σκαραβέο 125 μοντέλο 07-08 κάπου εκεί.
Είχα ξενερώσει και ξεκίνησα με μισή καρδιά ,που πάω μαυτό κτλ.
Τελικά πήγαινα άνετα με 110 κοντέρ -είχε και άλλο-χωρίς να με ενοχλήσει κάτι ,καλή προστασία από αέρα μιλάμε πιο άνετα από ότι το έκανα με ΧΤ600.
Τα 300ρια έχουν κατανάλωση μοτοσυκλέτας πλέον.

stefanos
20/03/2024, 19:21
Μενίδι.............. Δάφνη............. με σκούτερ 125 δυο φορές τη μέρα
Δηλαδή τα 300αρια πιά χρήση έχουν?
Αθήνα Θεσσαλονίκη?

AlexD
20/03/2024, 19:29
Έλα ντε

motojojo
20/03/2024, 20:28
Εγω θα πήγαινα κατευθείαν στο 300.
Όχι ότι δεν γινεται με το 150, γίνεται, αλλα επειδή υποψιάζομαι θα περιλαμβάνεται και κηφισός εκει το μικρό θα πηγαινει τεζα (όταν δεν ειναι "κόκκινος"!)

Γενικά σε τέτοιες περιπτωσεις η επάρκεια δύναμης προσφέρει μια αίσθηση ασφάλειας.

Nomand
20/03/2024, 22:11
Εγώ για ενα χρόνο έκανα την διαδρομή Γλυφάδα Περιστέρι κάθε μέρα με 125, αρκετά κουραστικό θα έλεγα, πλέον με το 300 to xtown μου είναι πολύ πιο άνετο, με το πρώτο έκαιγα 2,5 στα 100 τώρα 3,5 στα 100 αλλά καμία σχέση στην οδηγηση και στην ασφαλεια που αισθάνεσαι. Απλά για Δάφνη από Μενίδι προφανώς θα πηγαίνεις από κέντρο οπότε το 300 δεν σου χρειάζεται.

DoctoR_k6
21/03/2024, 00:04
Καντά μια βόλτα πρώτα να δεις πως είναι και αποφασίζεις.
Κανονικά το 300-350 είναι το ιδανικό αλλά επειδή είσαι άπειρος μπορεί να σου φανεί οκ το 150αρι.
Εγώ ας πούμε Ζωγράφου - Γλυφάδα δεν μου φτάνει ούτε το 350. :bawl:

Sorath
21/03/2024, 08:31
1lt/100km είναι 50% της κατανάλωσης.

Το κόστος συντήρησης ενός 300 δεν έχει καμία σχέση.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το 150άρι καίει περίπου 2.5lt/100Km και το 300άρι 3.5lt/100IKm. Οπότε δεν είναι 50% διαφορά. Και να ήταν, η απόλυτη τιμή είναι 1lt, ποσότητα αστεία.

Όσο για το κόστος συντήρησης, εγώ δεν παρατήρσα διαφορά. Το ίδιο μου κόστισαν τα service και στο 150 αλλά και στο 300άρι.

Επειδή όμως, και το παιδί έχει βάλει ταβάνι τα 4000χλμ, μια χαρά είναι το 150άρι.

AlexD
21/03/2024, 09:12
Θα ήθελα να σημειώσω πως επειδή τώρα θα βγάλω το δίπλωμα, ανάλογα με αυτά που θα μου πείτε θα καταλήξω στο αντίστοιχο δίπλωμα.
Η άποψη μου είναι ότι ο δάσκαλος θα προσπαθήσει να βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος αντί να καθοδηγήσει σωστά..

Volpad
21/03/2024, 09:20
Να βγάλεις το μεγαλύτερο δίπλωμα που μπορείς.

Ακόμα και να πάρεις ένα 125 πχ, μπορεί σε 1 - 2 χρόνια να αλλάξουν τα δεδομένα και να θές κάτι μεγαλύτερο.
Γιατι να πρέπει να έχεις και την αναβάθμιση του διπλώματος στο μυαλό σου?

PaNick67
21/03/2024, 09:23
Θα ήθελα να σημειώσω πως επειδή τώρα θα βγάλω το δίπλωμα, ανάλογα με αυτά που θα μου πείτε θα καταλήξω στο αντίστοιχο δίπλωμα.
Η άποψη μου είναι ότι ο δάσκαλος θα προσπαθήσει να βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος αντί να καθοδηγήσει σωστά..

Το Α1 δεν καλυπτει τα 155ρια, μονο 125. Οποτε θα ελεγα να πας για Α2 και να εισαι καλυμμενος μεχρι 47 ιππους μοτερ.

Στην θεση σου θα εβγαζα Α το απεριοριστο δηλαδη γιατι αν μου αρεσει η φαση με το δικυκλο και θελησω αργοτερα μοτοσυκλετα μεγαλυτερη γιατι να μπλεκω παλι με μαθηματα, διπλωματα, κλπ

CorpseAlive
21/03/2024, 09:32
Να βγάλεις το μεγαλύτερο δίπλωμα που μπορείς.

Ακόμα και να πάρεις ένα 125 πχ, μπορεί σε 1 - 2 χρόνια να αλλάξουν τα δεδομένα και να θές κάτι μεγαλύτερο.
Γιατι να πρέπει να έχεις και την αναβάθμιση του διπλώματος στο μυαλό σου?

Το αυτό.
Βγάλε το μεγαλύτερο, ίδιο κόστος και παρόμοια δυσκολία έχει με τα παπιά.

Sorath
21/03/2024, 09:58
Σωστά. Εννοείται το μεγαλύτερο δίπλωμα που μπορείς να βγάλεις.

motojojo
21/03/2024, 10:58
Εναλλακτικα:
Βγαζεις διπλωμα για 125 με επεκταση του υπαρχοντος διπλωματος, παιρνεις 125αρακι να σε πηγαινει μεχρι τον κοντινοτερο σταθμο μετρό (ανθουπολη ή περιστερι) και απο εκει μια γραμμη ειναι μεχρι τη Δαφνη.

+ χαμηλοτερο κοστος για διπλωμα, φτηνοτερο το 125 (δεν θες παραπάνω από 2Κ), ιδιος χρονος μεχρι τη δαφνη με χαμηλότερο κοστος και δεν ζεις καθημερινα τη ζουγκλα και τον παραλογισμο του κεντρου.

Απαραιτητη προυποθεση να υπαρχει (στο μετρο του δυνατου) ασφαλες μερος σταθμευσης κοντά στο μετρό και η εργασια να ειναι επίσης κοντά στο μετρό.

AlexD
21/03/2024, 11:13
Η αλήθεια είναι το γραφείο είναι ακριβώς δίπλα στο μετρό..
Αλλά για τόσες στάσεις που θα κάνω,θα πρέπει να έχω εισιτήριο, οπότε είμαι στο ίδιο κόστος πάνω κατω

panavour
21/03/2024, 11:42
φιλε,σε αστικη περιοχη θα κινεισαι,αρα ενα 150αρακι χοντα σου ειναι λουκουμι.παρτο κρατα το οσο σ αρεσει κι αμα το βαρεθεις αλλαξε το με μεγαλυτερο.Σου ειναι επαρκες για πρωτη φορα μηχανακι.Τα εξοδα του 300αριου εναι αρκετα πιο πανω απο το 1 λιτρο διαφορα,(που δεν ειναι μονο ενα λιτρο).ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

AlexD
21/03/2024, 11:55
Θα δυσκολεψω λίγο το θέμα, αρχικά ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Το sh150, δεν με τραβάει τόσο, προσωπικά.
Υπάρχει κάποιο άλλο που θα ταίριαζε σε παρόμοιο στυλ με το pcx η nmax?
Επίσης μου κάνει εντύπωση πως δεν έχουν αναφερθεί καθόλου sym,kymco,aprilia, Daytona κτλπ

PaNick67
21/03/2024, 12:02
Η αλήθεια είναι το γραφείο είναι ακριβώς δίπλα στο μετρό..
Αλλά για τόσες στάσεις που θα κάνω,θα πρέπει να έχω εισιτήριο, οπότε είμαι στο ίδιο κόστος πάνω κατω

Τα 30€ τον μηνα για καρτα απεριοριστων ειναι πολλα; Αφου η δουλεια ειναι διπλα στο Μετρο παρε κατι να σε πηγαινει απο το σπιτι μεχρι τον κοντινοτερο σταθμο και τελος. Κατα προτιμηση μεταχειρισμενο κι απο αυτα που δεν αγαπουν οι κλεφτες. Θα γλυτωσεις λεφτα, ηρεμια απο την φρικη του κεντρου και χρονο. Τις ελαχιστες ημερες που εχει απεργια το Μετρο θα πηγαινεις με το μηχανακι. Το κεντρο θα ειναι πηγμενο στα ΙΧ οποτε και με 50ρι το κανεις

AlexD
21/03/2024, 12:04
Δεν είπα ότι είναι πολλά, απλώς αν δεν τα έχω υπολογίσει θα παρόμοιο το κόστος με μια μικρή διαφορά αν πήγαινα χωρίς μέτρο.
Όχι καινούριο Ε?
Φοβάμαι μη μου βγάλει θέματα το μεταχειρισμένο και τρέχω σε συνεργία αλλά το ακουω

panavour
21/03/2024, 12:04
Θα δυσκολεψω λίγο το θέμα, αρχικά ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Το sh150, δεν με τραβάει τόσο, προσωπικά.
Υπάρχει κάποιο άλλο που θα ταίριαζε σε παρόμοιο στυλ με το pcx η nmax?
Επίσης μου κάνει εντύπωση πως δεν έχουν αναφερθεί καθόλου sym,kymco,aprilia, Daytona κτλπ

Απλως αναφερθηκε το χοντα,διοτι ειναι ο βασιληας της κατηγοριας,και αν το βαρεθεις το πουλας οτι ωρα θελεις.Απο τα υπολοιπα αν με ρωταγες θα σου ελεγα οσα φερνει η αντιπροσωπεια της κυμκο(κυμκο ,βογκ,κλπ) λογω της εξαιρετικης αντιπροσωπευσης και εγγυησης.(εχω voge500ds ,και το λεω μετα λογου γνωσεως)

AlexD
21/03/2024, 12:06
Ναι το voge sr1 κοίταζα και είναι πολύ οικονομικό

NikosBu
21/03/2024, 12:29
Ως κάτοχος του Sh 300 θα σου έλεγα να το πάρεις με κλειστά μάτια μιας και 12 χρόνια δεν έβγαλε ούτε βίδα (Χόντα). Ξεγεύγει όμως η τιμή του νέου οπότε κοίτα αν θές κανα μπέβερλι 300 με 5.000 το παίρνεις κούτα, λίγη προσοχή απλά στα περί συντήρησης.

basilis_k6
21/03/2024, 20:50
Παρε 125 να πηγαινεις μεχρι το μετρο. Ολα τα αλλα εχουν τεραστιο κόστος.

125 για 60χλμ κάθε μέρα μόνο αν εισαι μαζοχιστης. Θελεις τουλάχιστον 300 και τα εξοδα θα ειναι πολλα. Λαδια καθε 3 μηνες να βαλεις μονο...

STF
21/03/2024, 21:29
Για τη χρήση που θέλεις να το πάρεις, το τελευταίο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει είναι το εμφανισιακό.

Σε ενδιαφέρουν όμως πολύ τα εξής:
1. Αξιοπιστία
2. Οικονομία
3. Μεταπώληση
4. Εργονομία/πρακτικότητα
5. Ασφάλεια

Μπορεί λοιπόν να μη σου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά και τα 5 αυτά τα στοιχεία θα τα βρεις μόνο στο HONDA 150! Για να καλύψεις το θέμα της εξωτερικής εμφάνισης (ανευ ουσίας κατά τη γνώμη μου για μηχανή που προορίζεται για χρήση ως εργαλείο) δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το Sporty.

Θα εκτιμήσεις:
Τους μεγάλους τροχούς
Το επίπεδο πάτωμα
Την δυνατότητα μεταπώλησης όταν μετά από κάποια χρόνια θα θέλεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο/άλλο.


Δίπλωμα βγάλε το μεγαλύτερο που μπορείς.

Nomand
21/03/2024, 22:24
Επειδή είσαι κάπου μπερδεμένος, αρχικά από την Ανθουπολη μέχρι την Δάφνη θέλεις ακριβώς 18 λεπτά και 27 εωρω το μήνα που κοστίζει η κάρτα απεριόριστων, ακριβώς έξω από το μετρό στην Ανθουπολη αφήνεις το οποίο μηχανάκι έχεις κλειδωμένο και δεν το πειράζει κανένας, 4 χρονια δουλεύω ακριβώς εκεί δεν έχει χαθεί κανένα μηχανάκι. Τώρα για την απόσταση Μενίδι Ανθουπολη από θηβων που ειναι μονίμως πηγμενη πάρα ένα sym symphony st η ακομα και Sr που εινα πιο οικονομικό στην αγορά περίπου 2400 νομίζω κούτα και εχει; το κεφάλι σου ήσυχο, αν το βαρεθείς σε κάνα χρόνο δύο θα το δώσεις περίπου 2 Χιλ αν έχεις κάνει λίγα χλμ και παίρνεις κάτι άλλο μετά, δίπλωμα βγάλε όσο μεγαλύτερο μπορείς για να μην πληρώνεις μετά πάλι παράβολα και δάσκαλο και ας μη σου χρειαστεί ποτέ.

motojojo
22/03/2024, 08:04
Επειδή είσαι κάπου μπερδεμένος, αρχικά από την Ανθουπολη μέχρι την Δάφνη θέλεις ακριβώς 18 λεπτά και 27 εωρω το μήνα που κοστίζει η κάρτα απεριόριστων, ακριβώς έξω από το μετρό στην Ανθουπολη αφήνεις το οποίο μηχανάκι έχεις κλειδωμένο και δεν το πειράζει κανένας, 4 χρονια δουλεύω ακριβώς εκεί δεν έχει χαθεί κανένα μηχανάκι. Τώρα για την απόσταση Μενίδι Ανθουπολη από θηβων που ειναι μονίμως πηγμενη πάρα ένα sym symphony st η ακομα και Sr που εινα πιο οικονομικό στην αγορά περίπου 2400 νομίζω κούτα και εχει; το κεφάλι σου ήσυχο, αν το βαρεθείς σε κάνα χρόνο δύο θα το δώσεις περίπου 2 Χιλ αν έχεις κάνει λίγα χλμ και παίρνεις κάτι άλλο μετά, δίπλωμα βγάλε όσο μεγαλύτερο μπορείς για να μην πληρώνεις μετά πάλι παράβολα και δάσκαλο και ας μη σου χρειαστεί ποτέ.


Η πιο safe λύση ειναι αυτή. Και η πιο οικονομική θα έλεγα. Το ότι κάνεις ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής με το μετρό μειώνει θεαματικά το ρίσκο. Και με το μηχανακι σε 18 λεπτά θα κάνεις την ίδια διαδρομή, αλλά σε αυτά τα 18 λεπτά είσαι συνεχώς στην τσίτα. Ναι ωραία η αίσθηση ελευθερίας αλλά επάνω στους 2 τροχους αντιλαμβάνεσαι από την πρώτη στιγμή την απάθεια των άλλων και τι συνέπειες μπορεί να έχει. Τα 27 ευρω το μήνα δεν ειναι σπουδαίο ποσό, χωρια που θα μπεις στη διαδικασία να χρησιμοποιεις και σε αλλες περιστάσεις το μετρό οπότε θα κερδίσεις και εκεί.

Από οικονομικής αποψης, το να κάνεις επέκταση το διπλωμα για αυτοκίνητο ειναι μια απλή και γρήγορη διαδικασία χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Είμαι κι εγω της άποψης να πάρεις το απεριοριστο αφού μπορείς, ΑΛΛΑ: με το 125 μπορείς να δεις αν σου ταιριάζουν οι 2 τροχοί χωρίς να επενδύσεις σε χρόνο και χρήμα. Είναι κρίμα να μπεις σε όλη αυτη τη διαδικασία των μαθηματων και των εξετάσεων και στο τελος να πεις αστο, δεν μου πάει. Για το μηχανακι θες κανα διχιλιαρο για ενα ελαφρως μτχ το οποίο στο εξάμηνο μπορεί να μεταπουλήσεις στα ιδια λεφτά που το πήρες.
Κάποια στιγμή θα κάνεις τη διαδρομή και με το μηχανακι έστω και από περιεργεια και θα δεις από πρώτο χέρι πως ειναι και αν σε βολεύει.

Έτσι, ειδικά χωρίς πρότερη εμπειρία, μπαίνεις εξαιρετικά ομαλα και με σχετική ασφάλεια στο χώρο των 2 τροχών και βλέπεις αν σου ταιριάζει. Μπορεί η κατάσταση αυτή να σε βολέψει και να μεινεις έτσι (125+μετρό) μπορεί όμως και να σου ανοιξει την όρεξη για κάτι μεγαλύτερο!


Αν όμως είσαι αποφασισμένος να ζήσεις την εμπειρία και να μπεις δυναμικά στις μηχανές χωρίς την ταλαίπα του μετρό, ξεκινάς μαθήματα για δίπλωμα Α κατ. και ρωτάς για μηχανάκια!
Οτιδήποτε 200-300 θα σε καλύψει απόλυτα. Όμως και το να δώσεις διπλωμα για να πάρεις 150κε είναι λίγο.....κάπως εδώ που τα λέμε! Μικρό το όφελος για το κόστος που πρέπει να προκαταβάλεις κατ'εμέ, μεινε καλυτερα στα 125 από οικονομοτεχνικής άποψης.

DoctoR_k6
22/03/2024, 09:17
Αφου λυθηκε το Ανθουπολη-Δαφνη τωρα μενει να βρει και ενα λεωφορειο απο το Μενιδι.
Τελικα δεν ηθελες βοηθεια για επιλογη σε σκουτερακι αλλα να μαθεις τα ΜΜΜ και πως να πας Δαφνη και πισω...
Που να καβαλας τωρα...επικινδυνα πραγματα.

CorpseAlive
22/03/2024, 09:20
Αφου λυθηκε το Ανθουπολη-Δαφνη τωρα μενει να βρει και ενα λεωφορειο απο το Μενιδι.
Τελικα δεν ηθελες βοηθεια για επιλογη σε σκουτερακι αλλα να μαθεις τα ΜΜΜ και πως να πας Δαφνη και πισω...
Που να καβαλας τωρα...επικινδυνα πραγματα.

:bawl::bawl:


Αφού δεν το γυρίσαμε και στο χειρότερο:
άσε τα μηχανάκια παιδί μου , πάρε ένα μικρό αμαξάκι και με υπομονή και ασφάλεια να πηγαίνεις στην δουλειά σου.


Στα του θέματος, δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρει κάποιος μηχανάκι εξ αρχής για να το χρησιμοποιεί για να πάει στο μετρό, καλύτερα πάρε ένα ποδήλατο να κάνεις και πρωινή γυμναστική για την απόσταση των 10 χλμ που είναι ουσιαστικά η Θηβών που θα διασχίζεις, έχει μηδέν έξοδα πέραν της αγοράς του ποδηλάτου.

Αν πάρεις μηχανάκι εργάτη , βάλε το να δουλέψει για να έχεις την όποια απόσβεση χρήσης του.

stefanos
22/03/2024, 09:20
Που να καβαλας τωρα...επικινδυνα πραγματα.

Μπαρμπάδες:lol:

Panos76
22/03/2024, 09:41
Αφου λυθηκε το Ανθουπολη-Δαφνη τωρα μενει να βρει και ενα λεωφορειο απο το Μενιδι.
Τελικα δεν ηθελες βοηθεια για επιλογη σε σκουτερακι αλλα να μαθεις τα ΜΜΜ και πως να πας Δαφνη και πισω...
Που να καβαλας τωρα...επικινδυνα πραγματα.

Αυτό πήγα να γράψω και τελικά το έσβησα.

Ό,τι με κρατάει είναι αυτή η διαδρομή το πρωί, σπίτι - δουλειά - σπίτι.

Θα με κατέθλιβε το γεγονός να μην χρησιμοποιώ το μηχανάκι.

Ο μόνος λόγος που θα έμπαινα σε μετρό είναι αν είχα μπανίσει κανα μωράκι.

motojojo
22/03/2024, 09:48
Αυτό πήγα να γράψω και τελικά το έσβησα.

Ό,τι με κρατάει είναι αυτή η διαδρομή το πρωί, σπίτι - δουλειά - σπίτι.

Θα με κατέθλιβε το γεγονός να μην χρησιμοποιώ το μηχανάκι.

Ο μόνος λόγος που θα έμπαινα σε μετρό είναι αν είχα μπανίσει κανα μωράκι.

Σωστό και αυτό.
Από την άλλη 'εχω εκνευριστεί πολλές φορές με τους ουρακοταγκους που πιάνουν τιμόνι, είτε σε 2 είτε σε 4 τροχούς.

Και στο μετρό βλέπεις πολλά μωρακια που δεν ξυνουν τη μυτη τους! :lol:

CorpseAlive
22/03/2024, 10:05
Αυτό πήγα να γράψω και τελικά το έσβησα.

Ό,τι με κρατάει είναι αυτή η διαδρομή το πρωί, σπίτι - δουλειά - σπίτι.

Θα με κατέθλιβε το γεγονός να μην χρησιμοποιώ το μηχανάκι.

Ο μόνος λόγος που θα έμπαινα σε μετρό είναι αν είχα μπανίσει κανα μωράκι.

Καρτούλα μου να αφήσω Παναγιώτη που γράφεις τέτοια να μας δει κανένα λάθος βλέμμα να ψαχνόμαστε

DoctoR_k6
22/03/2024, 10:09
Καρτούλα μου να αφήσω Παναγιώτη που γράφεις τέτοια να μας δει κανένα λάθος βλέμμα να ψαχνόμαστε

Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή ρε...
(Ακόμα να το καταλάβεις μάλλον είσαι φρεσκαδουρα)

PaNick67
22/03/2024, 10:16
Προσωπικα οταν βλεπω καποιον να υπολογιζει το κοστος του Μετρο δεν μπορω να του πω δωσε 4Κ για σκουτερ, αλλα 1.000 για διπλωμα κι εξοπλισμο, πληρωνε 80€ τον μηνα βενζινες, κανε καθε 4-5 μηνες αλλαγες λαδιιων, κλπ

Τα 60 χλμ την ημερα ειναι 1.320 τον μηνα, 14.500 τον χρονο μονο για την δουλεια.

Δεν θα πω σε καποιον με 5 χρονια εμπειριας σε αυτοκινητο να οδηγει καθε μερα 60 χλμ στο χαος της πολης και μαλιστα σε 2 ροδες. Σε μια διαδρομη μαλιστα που μπορει να φυγεις μεσημερι με ηλιο απο την Δαφνη και να ριχνει καρεκλες απο Αγιους και πανω

Panos76
22/03/2024, 10:25
Προσωπικα οταν βλεπω καποιον να υπολογιζει το κοστος του Μετρο δεν μπορω να του πω δωσε 4Κ για σκουτερ, αλλα 1.000 για διπλωμα κι εξοπλισμο, πληρωνε 80€ τον μηνα βενζινες, κανε καθε 4-5 μηνες αλλαγες λαδιιων, κλπ

Τα 60 χλμ την ημερα ειναι 1.320 τον μηνα, 14.500 τον χρονο μονο για την δουλεια.

Δεν θα πω σε καποιον με 5 χρονια εμπειριας σε αυτοκινητο να οδηγει καθε μερα 60 χλμ στο χαος της πολης και μαλιστα σε 2 ροδες. Σε μια διαδρομη μαλιστα που μπορει να φυγεις μεσημερι με ηλιο απο την Δαφνη και να ριχνει καρεκλες απο Αγιους και πανω

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά απαντούμε με γνώμονα το αρχικό post του παιδιού.

Υπό αυτό το πρίσμα, τότε πατίνι των 400€ και μετρό συνδυαστικά.

Ας τα βάλει όλα τα σενάρια κάτω να δει κόστη και έξοδα.

Πέρα όμως από όλα αυτά, ακόμα και το 125 (και το 50άρι μη πω) μπορεί σιγά - σιγά να ανοίξει νέες οπτικές και να δώσει χαρά.

DoctoR_k6
22/03/2024, 11:01
Ερχεται και καλοκαιρακι.
Μπανακια, διακοπες σε νησακι...
28 χρονων ρε σεις ειναι οχι κανας κ@λογερος σαν εσας που δεν κανετε τπτ !! :bawl:
Εκτος και αν αρεσει σε κανεναν να παιρνει αμαξι και το καλοκαιρι να παει για μπανακι και διακοπες...

Α ρε τι καναμε στα 28... :D

AlexD
22/03/2024, 11:55
Προσωπικα οταν βλεπω καποιον να υπολογιζει το κοστος του Μετρο δεν μπορω να του πω δωσε 4Κ για σκουτερ, αλλα 1.000 για διπλωμα κι εξοπλισμο, πληρωνε 80€ τον μηνα βενζινες, κανε καθε 4-5 μηνες αλλαγες λαδιιων, κλπ

Τα 60 χλμ την ημερα ειναι 1.320 τον μηνα, 14.500 τον χρονο μονο για την δουλεια.

Δεν θα πω σε καποιον με 5 χρονια εμπειριας σε αυτοκινητο να οδηγει καθε μερα 60 χλμ στο χαος της πολης και μαλιστα σε 2 ροδες. Σε μια διαδρομη μαλιστα που μπορει να φυγεις μεσημερι με ηλιο απο την Δαφνη και να ριχνει καρεκλες απο Αγιους και πανω

Κάτσε μισό, τα 1.320 τον μήνα πως προκύπτουν;
Αφού πιο πάνω λες 80ευρώ για βενζίνες,

Panos76
22/03/2024, 11:56
Κάτσε μισό, τα 1.320 τον μήνα πως προκύπτουν;
Αφού πιο πάνω λες 80ευρώ για βενζίνες,

1.320 km το μήνα.

skritikos
22/03/2024, 12:15
Προσωπικα οταν βλεπω καποιον να υπολογιζει το κοστος του Μετρο δεν μπορω να του πω δωσε 4Κ για σκουτερ, αλλα 1.000 για διπλωμα κι εξοπλισμο, πληρωνε 80€ τον μηνα βενζινες, κανε καθε 4-5 μηνες αλλαγες λαδιιων, κλπ

Τα 60 χλμ την ημερα ειναι 1.320 τον μηνα, 14.500 τον χρονο μονο για την δουλεια.

Δεν θα πω σε καποιον με 5 χρονια εμπειριας σε αυτοκινητο να οδηγει καθε μερα 60 χλμ στο χαος της πολης και μαλιστα σε 2 ροδες. Σε μια διαδρομη μαλιστα που μπορει να φυγεις μεσημερι με ηλιο απο την Δαφνη και να ριχνει καρεκλες απο Αγιους και πανω

Συμφωνώ 100%
Για τόσα χλμ καθημερινά, αν ήθελα μοτοσυκλέτα, θα έπαιρνα Honda CB125F. 3000 euro κόστος κτήσης και από εκεί και μετά ελάχιστα έξοδα, τα πιο λίγα που μπορεί να έχει κάποιος με μοτοσυκλέτα.

basilis_k6
22/03/2024, 12:24
Κάνω τα ιδια χλμ καθημερινα. Τα εξοδα ειναι αδιανοητα. Μετρο και ξανα μετρό.

AlexD
22/03/2024, 12:36
Οκ παιδιά, έχω καταλήξει στα εξής:

1)Δίπλωμα απεριόριστο
2)Scooτεράκι έως μετρό και βλέπουμε πως θα πάει αυτό. (έτσι κι αλλιώς, εκεί στο Μενίδι, δεν βολεύει η συγκοινωνία όποτε θα μου φανεί σίγουρα χρήσιμο)
3)Να κοιτάξω ανάμεσα σε 125-155cc, με βλέπω να yamaha nmax155 αλλά θα δείξει.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τον random σχόλια :D

DoctoR_k6
22/03/2024, 12:40
Και μετα σας φταιει που οι νεοι δεν καβαλανε...κλπ κλπ.
Μοτοσυκλετιστης μεσω μετρο δεν γινεσαι...
Ωραια πηγε αυτο.

karellen
22/03/2024, 12:43
Α ρε τι καναμε στα 28... :D

:lol:

basilis_k6
22/03/2024, 12:44
Και μετα σας φταιει που οι νεοι δεν καβαλανε...κλπ κλπ.
Μοτοσυκλετιστης μεσω μετρο δεν γινεσαι...
Ωραια πηγε αυτο.
Κανε μενιδι δαφνη για ενα χρόνο μαζί με τις βροχές του χειμώνα, πλήρωσε και τα εξοδα, δες το οδομετρο να γραφει 10κ χλμ σε 6 μηνες και μετα θα δουμε αμα θα μπεις στο μετρο.

Panos76
22/03/2024, 12:53
Κανε μενιδι δαφνη για ενα χρόνο μαζί με τις βροχές του χειμώνα, πλήρωσε και τα εξοδα, δες το οδομετρο να γραφει 10κ χλμ σε 6 μηνες και μετα θα δουμε αμα θα μπεις στο μετρο.

Ρε συ το έκανα* επί 11 χρόνια με:
παπί 30ετίας (90 άρι) τα πρώτα 2 χρόνια,
μετά με σκούτερ 150άρι τα επόμενα 5 χρόνια!
με μηχανάκι 500άρι (τα τελευταία 4)

με τρελές βροχές, χαλάζι, καύσωνα.

Είναι να το θέλεις.

*Αθήνα - Καρελλάς (Κορωπί) 52km

DoctoR_k6
22/03/2024, 13:04
Κανε μενιδι δαφνη για ενα χρόνο μαζί με τις βροχές του χειμώνα, πλήρωσε και τα εξοδα, δες το οδομετρο να γραφει 10κ χλμ σε 6 μηνες και μετα θα δουμε αμα θα μπεις στο μετρο.

Τα τελευταια 20 χρονια κανω τετοιες διαδρομες καθημερινως και με βροχες και ποτε με αμαξι.
Βρηκες τωρα ανθρωπο...Τα τελευταια χρονια τα 36 χλμ που κανω πηγαινε-ελα ειναι τα λιγοτερα που εχω κανει ποτε για δουλεια.
Νιωθω οτι παω μεχρι το καφε...

motojojo
22/03/2024, 13:59
Εγω που κάνω μόνο 20 είμαι γατάκι εεε;

Πάντως άμα δεν μου κάτσει καλά η φάση ποδηλατο+μετρό θα πάρω 125. Ακόμα και τα 600 κυβικά μου φαίνονται σπατάλη στην πόλη.

basilis_k6
22/03/2024, 14:48
Τα τελευταια 20 χρονια κανω τετοιες διαδρομες καθημερινως και με βροχες και ποτε με αμαξι.
Βρηκες τωρα ανθρωπο...Τα τελευταια χρονια τα 36 χλμ που κανω πηγαινε-ελα ειναι τα λιγοτερα που εχω κανει ποτε για δουλεια.
Νιωθω οτι παω μεχρι το καφε...

Και γουσταρεις να πετας λεφτα στον κουβα ενω σε βολευει μετρο και δεν το παιρνεις; Να μηδενιζεις την αξια του οχηματος σου καθε πέντε χρονια και να αλλαζεις λαστιχα πιο συχνα απο οτι αλλοι αλλαζουν λαδια; Τα ζω γιαυτο τα γράφω. Μακαρι να με βολευε το μετρο.

DoctoR_k6
22/03/2024, 14:53
Και γουσταρεις να πετας λεφτα στον κουβα ενω σε βολευει μετρο και δεν το παιρνεις; Να μηδενιζεις την αξια του οχηματος σου καθε πέντε χρονια και να αλλαζεις λαστιχα πιο συχνα απο οτι αλλοι αλλαζουν λαδια; Τα ζω γιαυτο τα γράφω. Μακαρι να με βολευε το μετρο.

Δεν θελω να εξαρτωμαι απο το μετρο ή το στριμωκ@λιδι εκει μεσα. Να ξερω εγω ποσο χρονο θελω για το οτιδηποτε...
1-2 φορες που αναγκαστηκα να παρω μετρο γιατι επρεπε να αφησω το σκουτερ στο συνεργειο παραπανω απο το φυσιλογικο βλαστημουσα.
Οσο μπορουμε και καβαλαμε κανουμε χιλιομετρα, καποια στιγμη δεν θα μπορουμε...
Προφανως αν δεν μπορουσα οικονομικα θα εβρισκα την λυση την πιο οικονομικη...παπι. :lol:
Μετρο, λεωφορειο κλπ κλπ για κανενα λογο!!!

Με ενα ηλεκτρικο πατινι ανετα πηγαινα σε σταθμο μετρο απο το σπιτι μου(~2κμ) και απο τον αλλο σταθμο στο γραφειο (~2κμ).

motojojo
22/03/2024, 16:05
Είναι να το θέλεις.



Αυτό τα λεει όλα.

Άλλο το γουστο, άλλο το κόστος. Πολλές φορές το ένα δεν ευνοείται από το άλλο.
Και κάπου εκεί στη μέση μπαίνει και ο παράγοντας ευκολία που επηρεάζει τις ισορροπίες.

Αναλόγως τις συνθηκες και τις ανάγκες επιλεγει ο καθένας τι θα χασει και τι θα κερδίσει. Είναι καθαρά θέμα οπτικής.

Volpad
22/03/2024, 16:05
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λέει ο Χρήστος απο πάνω...

Τώρα δεν με βολεύει πιά το μετρό, αλλα υπήρχε μία περίοδος πριν καμία 10ετία που με βόλευε.
Πήγαινα απο Χαλάνδρι μέχρι Αγία Μαρίνα και πίσω με το KLE...
Όταν έβρεχε, πήγαινα με το KLE.
Όταν είχε πολύ ζέστη, πήγαινα με το KLE.

Αν για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να πάω με τη μηχανή, ή ξύπναγα 2 ώρες νωρίτερα και πήγαινα με το αμάξι ή έπαιρνα άδεια...

asxetost
22/03/2024, 16:39
Όπως κατάλαβες φίλε μου αν θα κρατήσεις το μηχανάκι μετά από ένα σημείο θα το κάνεις επειδή γουστάρεις και όχι αυτό καθ'αυτό γιατί είναι η οικονομικοτερη λύση.
Και πρόσεχε εκεί που θα πας για απεριόριστο μη γλυκαθείς με το συμπλέκτη και πας κατευθείαν σε τίποτα βαριά, έχουν συμβει και αυτά!

Πέρα από την πλάκα, ίσως θα σου είναι λίγο κάπως να αφήνεις μηχανάκι και να μπαίνεις κάθε μέρα με το κράνος και το μπουφάν ( που ελπίζω και εύχομαι οτι θα φοράς) στο μετρό στις ώρες αιχμής. Καλά το καλοκαίρι θα είναι κόλαση προφανώς αυτή η συνθήκη.

AlexD
22/03/2024, 16:48
Έχει τύχει να τρακαρω σε μηχανάκι ως συνοδηγός, οπότε έχω σίγουρο ότι θα φοράω κράνος σε κάθε ride.
Πότε δεν κατάλαβα αυτούς που έχουν το κράνος στα χέρια, φαντάζομαι θα καταλάβω με το καιρό όσο οδηγώ

asxetost
22/03/2024, 17:45
Έχει τύχει να τρακαρω σε μηχανάκι ως συνοδηγός, οπότε έχω σίγουρο ότι θα φοράω κράνος σε κάθε ride.
Πότε δεν κατάλαβα αυτούς που έχουν το κράνος στα χέρια, φαντάζομαι θα καταλάβω με το καιρό όσο οδηγώ

Ααα θα κουραστείς αν πας να καταλάβεις, η ανθρώπινη παράνοια δεν σταματά ποτέ.
Καλή αρχή φιλαράκι

harris_x
22/03/2024, 17:56
[...]
Αν δεν έχεις δάσκαλο και θές κάποιον να σου πει και δυο πράγματα παραπάνω σφύρα :winka:

PaNick67
22/03/2024, 18:14
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λέει ο Χρήστος απο πάνω...

Τώρα δεν με βολεύει πιά το μετρό, αλλα υπήρχε μία περίοδος πριν καμία 10ετία που με βόλευε.
Πήγαινα απο Χαλάνδρι μέχρι Αγία Μαρίνα και πίσω με το KLE...
Όταν έβρεχε, πήγαινα με το KLE.
Όταν είχε πολύ ζέστη, πήγαινα με το KLE.

Αν για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να πάω με τη μηχανή, ή ξύπναγα 2 ώρες νωρίτερα και πήγαινα με το αμάξι ή έπαιρνα άδεια...

Χαχαχα. Κι εγω οταν εβρεχε εβγαινα βολτα παντα με την μηχανη. Εστρωσα το Africa μεσα σε ενα μηνα απο αρχες Γεναρη μεχρι Φεβρουαριο με βολτες απο Αθηνα, Πειραια, Γλυφαδα και πισω μετα την δουλεια και τις Κυριακες στο Σουνιο, Λουτρακι, Χαλκιδα με οποιον καιρο. Εκεινη την εποχη εβρισκα αξια σε καθε βολτα, σε καθε διαδρομη ακομα και της μποτιλιαρισμενης Ακαδημιας στις 3 το μεσημερι
Τετοια ανωμαλια :lol:

Αλλα ο φιλος δεν ειπε οτι θελει μηχανη γιατι γουσταρει, ειπε οτι θελει σκουτερ για commuting. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την πετρια που ειχαμε εμεις.

Volpad
22/03/2024, 20:33
Να σου πω κατι?
Εγώ πήρα μηχανή για λόγους οικονομίας στην αρχή...
(Μετά κατάλαβα ότι μαλακιες οικονομία κάνεις με μεγάλη μοτοσυκλετα)...

Αλλα τελικά μου άρεσε η όλη φάση και κόλλησα...


Κάτι αντίστοιχο είχα πάθει και όταν δοκίμασα magic the gathering σαν αντικατάσταση των καρτών yu gi oh... :lol:

AlexD
28/04/2024, 22:03
Καλησπέρα παιδιά, επιστρέφω στο ίδιο θέμα, προσθέτοντας μια μεταβλητή ακόμα.
Θέλω να προσθέσουμε την δυνατότητα 2ου επιβάτη (εντολή συζύγου)
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

basilis_k6
28/04/2024, 23:16
παρε μηχανη. τα σκουτερ δεν ειναι πουθενα καλυτερα ΕΚΤΟΣ απο το οτι δεν εχουν συμπλέκτη που μετα απο ενα μηνα δεν θα σε ενδιαφέρει καθόλου. και αν δεν το κανεις τωρα θα το κάνεις με εντολη της συζηγου οταν πεσεις στην πρωτη λακουβα.

ενας δυστυχής κάτοχος σκουτερ