PDA

View Full Version : Tracer 700 VS CB500X. Να προτιμήσω όποιο κλέβουν λιγότερο???



joe_1
19/03/2024, 19:51
Καλησπέρα παιδιά.
Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες. :)
Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?

Bowleno
19/03/2024, 20:03
Άμα τα βάλουν στο μάτι, όλα κλέβονται.
Καλό, πολυποίκιλο κλείδωμα (όταν βλέπουν πολλά διαφορετικά κλειδώματα συνήθως δεν ασχολούνται διότι ο κλέφτης ένα δεν έχει: χρόνο.) οπωσδήποτε, 2 κλειδαριές σε σταθερό σημείο διότι και τα 2 είναι εμπορικές μηχανές, άρα, διάλεξε απλά όποιο σου κάνει κλικ και βουρ!
Υπόψη, ακόμα και "για 5 λεπτά να ανεβω σπίτι να πάρω κάτι που ξέχασα" το κλειδώνεις!
Παθών ο ανηψιός μου, ανέβηκε να πάρει κλειδιά, κατέβηκε και άφαντο το Sh 150.....

Σε ότι αφορά τα μοτέρ, εγώ έχω το AC 500 που έχει ίδιο μοτέρ με το CB 500X και δεν νιώθω να μου λείπει κάτι.
Φυσικά δεν ξέρω τις ανάγκες σου. Σημασία (για μένα) έχει να το βλέπεις κάθε πρωί, να σου..."σηκώνεται" ρε παιδί μου :lol: και να θες να το καβαλήσεις να φύγεις για το οπουδήποτε.....

basilis_k6
19/03/2024, 20:04
Καλησπέρα παιδιά.
Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες. :)
Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?

για κανενα απο τα 2 δεν ακουω κλοπες. δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια διαφορά στην ζητηση αναμεσα σε αυτα τα δυο. οικονομικα θεωρω καλυτερη επιλογη το 500 αλλα το μοτερ του 07 ειναι πραγματικά καλύτερο παντου. το μονο που ειναι υπερ του 500 ειναι οτι αν πας πολυ αργα, ακουγονται στην πιατσα μεχρι και 3,5λ/100 καταναλώσεις.

Vassilis
19/03/2024, 20:42
Καλησπέρα παιδιά.
Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες. :)
Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?

Να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και να το ασφαλίσεις για κλοπή. Εμένα αυτή την στιγμή με το Tracer να είναι 2,5 ετών μου βγαίνει €54 τον μήνα. Αξίζει να το κοιτάξεις κατα την άποψη μου.

basilis_k6
19/03/2024, 20:59
Να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και να το ασφαλίσεις για κλοπή. Εμένα αυτή την στιγμή με το Tracer να είναι 2,5 ετών μου βγαίνει €54 τον μήνα. Αξίζει να το κοιτάξεις κατα την άποψη μου.

:eek:

600ευρω το χρονο??? δλδ αμα ειχες κανα multi v4 ποσο θα ζηταγανε?

joe_1
19/03/2024, 21:08
Να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και να το ασφαλίσεις για κλοπή. Εμένα αυτή την στιγμή με το Tracer να είναι 2,5 ετών μου βγαίνει €54 τον μήνα. Αξίζει να το κοιτάξεις κατα την άποψη μου.

Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?

ptc
19/03/2024, 21:42
Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?

Υπαρχει και μια τριτη επιφυλαξη, ισως η χειροτερη. Να βρεθει το μηχανακι μετα απο καμια βδομαδα ρημαγμενο και η ασφαλιστικη να μη σου δωσει τιποτα επειδη και καλα "βρεθηκε".

joe_1
19/03/2024, 21:49
Υπαρχει και μια τριτη επιφυλαξη, ισως η χειροτερη. Να βρεθει το μηχανακι μετα απο καμια βδομαδα ρημαγμενο και η ασφαλιστικη να μη σου δωσει τιποτα επειδη και καλα "βρεθηκε".
Όχι ίσως... Η χειρότερη! Δίκιο έχεις!
Αλλά δε θα καλύπτουν κατι απο τις ζημιές? Φανταζομαι στη μεικτή ασφάλεια καλύπτονται και ζημιές οχήματος (αν και κάτι μ λέει ότι τη σκαπουλαρουν ..επειδή δεν εχει υπάρξει ατύχημα!)
Ωραία πράματα!!!

Vassilis
19/03/2024, 22:34
Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?

Μπορείς να τους συζητήσεις τους προβληματισμούς αυτούς αλλά από τα 7-7,5 που κάνει αν πχ πάρεις 5 πάλι θα είναι καλύτερα από το να πάρεις 0. Εμένα με είχαν διαβεβαιωσει ότι δίνουν το ποσό για το οποίο είναι ασφαλισμένη και νομίζω γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία έχει αυτή την φήμη.

Για να απαντήσω στην άλλη ερώτηση, δεν ξέρω καθόλου. Φαντάζομαι ότι γενικα κοιτάνε ό,τι είναι περισσότερο εμπορικό.

CorpseAlive
19/03/2024, 22:47
Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?

Η μηχανή ασφαλίζεται για ορισμένη αξία. Η αξία αυτή μένει αμετάβλητη για όσο διαρκεί το ασφαλιστήριο αυτό.
Δεν είναι το πεζοδρόμιο το θέμα , είναι το να την αφήσεις π.χ. σε χωράφι στο Ζεφύρι.

sam4g
20/03/2024, 09:12
Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..

Σε δύο γνωστούς μου πάντως, όταν σταμάτησαν να πληρώνουν ασφάλεια κλοπής στη μοτοσικλέτα τους, μετά από 2 μήνες στον έναν, 3 μήνες στον άλλο οι μηχανές έκαναν φτερά. Αυτό το γράφω ως τροφή για σκέψη. Τίποτα δεν μπορεί να αποδειχθεί και ίσως ήταν τυχαίο γεγονός.

Dimmanoukas
20/03/2024, 09:44
Μπορεί να το πήρε η ίδια η ασφαλιστική με το σκεπτικό...άντε ρε τσιφουτη που δεν το ασφαλιζεις για κλοπή.

Ας το πάρει άλλος, να το ασφαλίσει, να τον κάνουμε πελάτη... χαχα

Vassilis
20/03/2024, 10:10
:eek:

600ευρω το χρονο??? δλδ αμα ειχες κανα multi v4 ποσο θα ζηταγανε?

Ειναι γνωστο οτι η ασφαλεια κλοπης στην μηχανη εχει κοστος. Αλλα το γεγονος οτι δεν εχω κανενα απολυτως αγχος ειναι ανεκτιμητο.

ptc
20/03/2024, 10:17
Όχι ίσως... Η χειρότερη! Δίκιο έχεις!
Αλλά δε θα καλύπτουν κατι απο τις ζημιές? Φανταζομαι στη μεικτή ασφάλεια καλύπτονται και ζημιές οχήματος (αν και κάτι μ λέει ότι τη σκαπουλαρουν ..επειδή δεν εχει υπάρξει ατύχημα!)
Ωραία πράματα!!!

Ασφαλεια κλοπης≠μεικτη ασφαλεια. Τωρα αν ειναι να κανεις μεικτη και κλοπης μαζι για να εισαι καλυμμενος... καλυτερα να παιρνεις ταξι, πιο οικονομικα θα σου βγει.

Προσωπικη γνωμη αυτη -και προφανως θα υπαρχει κοσμος που διαφωνει- αλλα η ελλειψη κλειστου γκαραζ για μενα ειναι παραμετρος που ουσιαστικα καθοριζει το ειδος της μηχανης που μπορω να αγορασω. Οσο ειχα το ΜΤ09 πληρωνα κλειστο παρκινγκ. Απο τη στιγμη που αποφασισα οτι θα παρκαρω εξω παιρνω συνειδητα αντιεμπορικα μηχανακια που δυσκολα θα γυρισει καποιος να τα κοιταξει. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για κλειστο παρκινγκ εγω θα το σκεφτομουν διπλα και τριπλα. Τα δυο μηχανακια που αναφερεις δε θα τα αφηνα στο πεζοδρομιο.

Η ασφαλεια κλοπης ειναι εξαιρετικα ακριβη και ταυτοχρονα εχει παραθυρακια για την ασφαλιστικη που μπορει να σε αφησουν ακαλυπτο. Εξ ορισμου αλλωστε η οποιαδηποτε ασφαλεια ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να παιρνεις λιγοτερο απο αυτο που πληρωνεις (ετσι βγαζει η ασφαλιστικη τα λεφτα της).

Ξανα λεω, ολα αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις που πολλους θα τους βρισκουν αντιθετους. Εγω τα αναφερω γιατι νομιζω πως ειναι σχετικα με την περιπτωση σου. Την τελικη αποφαση εσυ θα την παρεις.

Bowleno
20/03/2024, 11:16
Ασφαλεια κλοπης≠μεικτη ασφαλεια. Τωρα αν ειναι να κανεις μεικτη και κλοπης μαζι για να εισαι καλυμμενος... καλυτερα να παιρνεις ταξι, πιο οικονομικα θα σου βγει.

Προσωπικη γνωμη αυτη -και προφανως θα υπαρχει κοσμος που διαφωνει- αλλα η ελλειψη κλειστου γκαραζ για μενα ειναι παραμετρος που ουσιαστικα καθοριζει το ειδος της μηχανης που μπορω να αγορασω. Οσο ειχα το ΜΤ09 πληρωνα κλειστο παρκινγκ. Απο τη στιγμη που αποφασισα οτι θα παρκαρω εξω παιρνω συνειδητα αντιεμπορικα μηχανακια που δυσκολα θα γυρισει καποιος να τα κοιταξει. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για κλειστο παρκινγκ εγω θα το σκεφτομουν διπλα και τριπλα. Τα δυο μηχανακια που αναφερεις δε θα τα αφηνα στο πεζοδρομιο.

Η ασφαλεια κλοπης ειναι εξαιρετικα ακριβη και ταυτοχρονα εχει παραθυρακια για την ασφαλιστικη που μπορει να σε αφησουν ακαλυπτο. Εξ ορισμου αλλωστε η οποιαδηποτε ασφαλεια ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να παιρνεις λιγοτερο απο αυτο που πληρωνεις (ετσι βγαζει η ασφαλιστικη τα λεφτα της).

Ξανα λεω, ολα αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις που πολλους θα τους βρισκουν αντιθετους. Εγω τα αναφερω γιατι νομιζω πως ειναι σχετικα με την περιπτωση σου. Την τελικη αποφαση εσυ θα την παρεις.


Μαζί σου με όσα :beer:

doctoras
20/03/2024, 11:32
Και να προσθέσω πάνω στα παραπάνω του Πέτρου

Στο ερώτημα μα καλά εκεί κοντά που θα μένω θα το βαλω σε ιδιωτικό κλειστό παρκινν, τι θα γίνει όταν βγω έξω βολτα ;

Στις εκδρομές δεν υπάρχει κίνδυνος θα έχεις εποπτεία γιατί θα είσαι καβάλα.
Στους καφέδες, θα είσαι σε καφέ όπου θα έχεις οπτική επαφή.
Στην βραδινή έξοδο και σε κλαμπ χωρις εποπτεία, θα το αφησεις σπίτι γιατί σε εξόδους με ποτά δεν οδηγούμε

Αν διαμορφώσεις τα παραπάνω δύσκολα θα υπάρξει κλοπή, είτε μειώνεις πολλές από τις πιθανότητες κλοπής

Manalishi
20/03/2024, 11:44
Η μικτή ασφάλεια αυτοκινήτου (ή ασφάλιση ιδίων ζημιών) περιλαμβάνει την αποκατάσταση από την ασφαλιστική εταιρία των υλικών ζημιών του οχήματος σε περίπτωση ατυχήματος, ακόμα και αν υπεύθυνος για το ατύχημα είναι ο οδηγός του.

Νομίζω οτι δεν καλύπτεται η μικτή σε μοτοσυκλέτες

CorpseAlive
20/03/2024, 11:46
Η μικτή ασφάλεια αυτοκινήτου (ή ασφάλιση ιδίων ζημιών) περιλαμβάνει την αποκατάσταση από την ασφαλιστική εταιρία των υλικών ζημιών του οχήματος σε περίπτωση ατυχήματος, ακόμα και αν υπεύθυνος για το ατύχημα είναι ο οδηγός του.

Νομίζω οτι δεν καλύπτεται ι μικτή σε μοτοσυκλέτες

Υπάρχει από τις 3 εταιρείες που προσφέρουν και ασφάλεια κλοπής αλλά με ποσό απαλλαγής γύρω στο 500ρι. Που το κάνει ασύμφορο.

DoctoR_k6
20/03/2024, 11:51
Υπάρχει από τις 3 εταιρείες που προσφέρουν και ασφάλεια κλοπής αλλά με ποσό απαλλαγής γύρω στο 500ρι. Που το κάνει ασύμφορο.

Εκτος και αν κανεις καλη δουλεια και ανεβει το κοστος κανα 3αρι χλδ για πλακα.
Ειδικα σε μεγαλα μοτο εκτοξευεται το κοστος και σε χαζοτουμπα.
Δεν μιλαμε για καλο σκηνικο.

CorpseAlive
20/03/2024, 11:53
Εκτος και αν κανεις καλη δουλεια και ανεβει το κοστος κανα 3αρι χλδ για πλακα.
Ειδικα σε μεγαλα μοτο εκτοξευεται το κοστος και σε χαζοτουμπα.
Δεν μιλαμε για καλο σκηνικο.

:smokin::evil:

Manalishi
20/03/2024, 13:49
Υπάρχει από τις 3 εταιρείες που προσφέρουν και ασφάλεια κλοπής αλλά με ποσό απαλλαγής γύρω στο 500ρι. Που το κάνει ασύμφορο.

Δεν το γνώριζα, ευχαριστώ

joe_1
20/03/2024, 15:22
Ασφαλεια κλοπης≠μεικτη ασφαλεια. Τωρα αν ειναι να κανεις μεικτη και κλοπης μαζι για να εισαι καλυμμενος... καλυτερα να παιρνεις ταξι, πιο οικονομικα θα σου βγει.

Προσωπικη γνωμη αυτη -και προφανως θα υπαρχει κοσμος που διαφωνει- αλλα η ελλειψη κλειστου γκαραζ για μενα ειναι παραμετρος που ουσιαστικα καθοριζει το ειδος της μηχανης που μπορω να αγορασω. Οσο ειχα το ΜΤ09 πληρωνα κλειστο παρκινγκ. Απο τη στιγμη που αποφασισα οτι θα παρκαρω εξω παιρνω συνειδητα αντιεμπορικα μηχανακια που δυσκολα θα γυρισει καποιος να τα κοιταξει. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για κλειστο παρκινγκ εγω θα το σκεφτομουν διπλα και τριπλα. Τα δυο μηχανακια που αναφερεις δε θα τα αφηνα στο πεζοδρομιο.

Η ασφαλεια κλοπης ειναι εξαιρετικα ακριβη και ταυτοχρονα εχει παραθυρακια για την ασφαλιστικη που μπορει να σε αφησουν ακαλυπτο. Εξ ορισμου αλλωστε η οποιαδηποτε ασφαλεια ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να παιρνεις λιγοτερο απο αυτο που πληρωνεις (ετσι βγαζει η ασφαλιστικη τα λεφτα της).

Ξανα λεω, ολα αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις που πολλους θα τους βρισκουν αντιθετους. Εγω τα αναφερω γιατι νομιζω πως ειναι σχετικα με την περιπτωση σου. Την τελικη αποφαση εσυ θα την παρεις.

Κλειστό πάρκινγκ όσο και να έψαξα δε βρίσκω..
Ποιο είναι κατά τη γνώμη σου ένα αντί εμπορικό μηχανάκι? Να ξαναμπεί στο παιχνίδι το voge 525dsx?
Ε Κινέζο που του κάνουμε τα πειραματόζωα πόσο να το γλυκοκοιταξει κάποιος?

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Dimmanoukas
20/03/2024, 15:49
Προσωπικά εκτιμώ ότι και τα δύο είναι από τα πιο εμπορικά μοντέλα της κατηγορίας άρα και φαβορί για κλοπή.

Η λύση του voge δεν είναι κακή, ναι δεν είναι το ίδιο θελκτικό στην κλοπή του και θα το πάρεις καινούργιο στα λεφτά που μπορείς.

Αντίστοιχα έχει και η cf το 700αρι mt εάν θες κάτι παραπλήσιο σε άλογα με το tracer

Αυτά δεν είναι τόσο επίφοβα για κλοπή όσο τα άλλα δύο που ρώτησες στην αρχή.

Bowleno
20/03/2024, 16:41
Ότι είπε ο dimmanoukas.....

basilis_k6
20/03/2024, 19:48
Δεν ειναι μονο η εμπορικότητα που κανει ενα μηχανακι περιζήτητο. Ειναι το κοστος ανταλλακτικων, η διαθεσιμότητα, οι κοινοι κωδικοι με αλλα μοντελα, οι ανθρωποι που τα καβαλανε, η αξια μεταπωλησης, η διαθεσιμοτητα ανταλλακτικών στις μαντρες του εξωτερικου και ενα καρο ακομα παραγοντες. Αυτη τη στιγμη ενα tdm 20 ετων κλέβεται περισσοτερο απο ενα ολοκαινουργιο cb500.

strokt up
20/03/2024, 20:04
Δεν ειναι μονο η εμπορικότητα που κανει ενα μηχανακι περιζήτητο. Ειναι το κοστος ανταλλακτικων, η διαθεσιμότητα, οι κοινοι κωδικοι με αλλα μοντελα, οι ανθρωποι που τα καβαλανε, η αξια μεταπωλησης, η διαθεσιμοτητα ανταλλακτικών στις μαντρες του εξωτερικου και ενα καρο ακομα παραγοντες. Αυτη τη στιγμη ενα tdm 20 ετων κλέβεται περισσοτερο απο ενα ολοκαινουργιο cb500.

Καλά γιαμάπα είδικά ξεκ@λιάζονται. Θες xt600; Θες μούτρα xtx; Θες tdm; Θες tracer & mt? Είναι φαβορί με την bmw και ktm.

bmwr1100gs
21/03/2024, 01:47
Καλημέρα και καλή Σαρακοστή,

Μόλις περιγράφεται την ζωή μου. Αυτό είναι το μόνιμο άγχος μου με τις μοτοσυκλέτες και το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή της. Μετά από 2 κλοπές, νομίζω είναι λογικό.

Να ξέρεις ότι χρόνος λειτουργεί εις βάρος σου γιατί είναι στην φύση μας να "χαλαρώνουμε".

Δυστυχώς και εγώ, όπως και ο ptc, από επιλογή κοιτάζω, παλιά αντιεμπορικά μοντέλα, όχι για να μην ζω με το άγχος, αλλά για να περιορίσω το ποσό που θα χάσω στην περίπτωση που το κλέψουν.

Εάν δεν υπάρχει κλειστό πάρκιν, τότε αμέσως αυξάνονται τραγικά οι ώρες που είναι εκτεθειμένο, σε βάθος χρόνου, οπότε και στην Εκάλη να μένεις, ο κίνδυνος για κλοπή, είναι πολύ μεγάλος.

Στην θέση σου θα κοίταζα για κάτι παλιό για να κάνω την δουλειά μου, ειδικά εάν είναι και το βασικό μου όχημα.

Αλήθεια δεν μας είπες που περίπου είσαι;

NikosBu
21/03/2024, 10:58
Καλησπέρα παιδιά.
Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες. :)
Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?

Καλησπέρα κι απο εμένα , χωρις να θέλω να σε τρομάξω και μονο θεωρώντας πως πρέπει να γνωρίζεις να σου πώ πως έφερα το Tracer σπίτι πρώτη μέρα και μετά απο 12 ώρες πέτυχα γύφτους να το μπανίζουν συν ότι είχα σκισμένο μουσαμά. Βέβαια είχα 2 κλειδαριές δισκοφρένουν και κουλούρα. Το αστείο είναι πως το μηχανάκι δεν ήταν ούτε σε πεζοδρόμιο ούτε πουθενά που θεωρείται κοινη θέα κλπ αλλα βρισκόταν σε ακάλυπτο ο οποίος δεν φαίνεται απ έξω αλλα μόνο απο τις πολυκατοικίες που είναι γειτονικές και απο 1ο όροφο και πάνω. Συν ότι η πρόσβαση υπάρχει μόνο απο κλειδωμένη καγκελόπορτα η απο άλμα 1.5 μέτρου απο τον φράχτη. Το πήγα την επόμενη μέρα σε κλειστό γκαράζ. Η μόνη λύση είναι ΓΚΑΡΑΖ τα πράματα έχουν ξεφύγει και δεν είναι να εμπιστεύεσαι ΚΑΝΕΝΑΝ.

Vassilis
21/03/2024, 11:44
Η επιλογη του γκαραζ δεν ειναι κατι που εχουν ολοι. Ακομα και για ενοικιαση στην γειτονια. Οποτε κανεις ο,τι μπορεις αρχικα φυσικα με λουκετα και αλυσιδες (με μεγαλο παχος ομως), επειτα με μια κουκουλα να φαινεται οσο το δυνατον λιγοτερο και μετα με ασφαλεια κλοπης. Για εμενα ειναι καταπιεση να μην παρεις την μηχανη που θελεις και σ αρεσει αν εχεις την δυνατοτητα επειδη εχεις τον φοβο μην σου την κλεψουν.

panavour
21/03/2024, 11:54
και μετα με ασφαλεια κλοπης. Για εμενα ειναι καταπιεση να μην παρεις την μηχανη που θελεις και σ αρεσει αν εχεις την δυνατοτητα επειδη εχεις τον φοβο μην σου την κλεψουν.
Η ασφαλεια κλοπης στοιχιζει πιο πολυ απ το γκαραζ.
Η καταπιεση ειναι μεσα στην ζωη.Ποτε κανεις δεν ειναι ελευθερος.Οτι εχει κανεις εκτος απο χαρα .προσθετει και βαρος ψυχικο.

NikosBu
21/03/2024, 12:22
Η επιλογη του γκαραζ δεν ειναι κατι που εχουν ολοι. Ακομα και για ενοικιαση στην γειτονια. Οποτε κανεις ο,τι μπορεις αρχικα φυσικα με λουκετα και αλυσιδες (με μεγαλο παχος ομως), επειτα με μια κουκουλα να φαινεται οσο το δυνατον λιγοτερο και μετα με ασφαλεια κλοπης. Για εμενα ειναι καταπιεση να μην παρεις την μηχανη που θελεις και σ αρεσει αν εχεις την δυνατοτητα επειδη εχεις τον φοβο μην σου την κλεψουν.

Όλες οι αλυσίδες κόβονται αν χρειαστεί ας είναι απο άγκυρα πλοίου. Φυσικά είχα καλά προιόντα πάνω του όπως το λουκέτο δισκοφρένου που κόστισε κάτι λιγότερο απο 100 ευρώ. Λειτουργούν κυρίως σαν αποτρεπτικά καθώς οι κλέφτες δεν θέλουν πολλά ζόρια ούτε ρισκάρουν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Bowleno
21/03/2024, 12:44
Όλες οι αλυσίδες κόβονται αν χρειαστεί ας είναι απο άγκυρα πλοίου. Φυσικά είχα καλά προιόντα πάνω του όπως το λουκέτο δισκοφρένου που κόστισε κάτι λιγότερο απο 100 ευρώ. Λειτουργούν κυρίως σαν αποτρεπτικά καθώς οι κλέφτες δεν θέλουν πολλά ζόρια ούτε ρισκάρουν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Αυτό που είπα πιο πάνω, 3 ΚΑΛΕΣ κλειδαριές (οι 2 σε σταθερό σημείο) οι κλέφτες σπανίως θα ασχοληθούν διότι όπως είπα, εχθρός του κλέφτη είναι ο χρόνος.
Μόνη περίπτωση να ασχοληθούν είναι να το θέλουν ΠΟΛΥ το συγκεκριμένο και πάλι συνήθως κοιτάνε για κάτι "πιο εύκολο και γρήγορο".....

Ακόμα θυμάμαι τον καιρό που δούλευα σε λούστρα για πόρτες ασφαλείας. ΄
Είχε στήσει ο εργοδότης 3 πόρτες με ίδιες προδιαγραφές θωράκισης αλλά 3 διαφορετικές κλειδαριές. Η πρώτη ήταν μια απλή με πλακέ κλειδί, η δεύτερη με καλύτερης ποιότητας και δυσκολίας κλειδαριά, η τρίτη μια πανάκριβη με περίεργο κλειδί.
Έφερε έναν διεθνούς φήμης κλειδαρά από την Γερμανία, πρώην....διαρρήκτη!
Άνοιξε την πρώτη σε λιγότερο από....10 δεύτερα :uplate:
Την δεύτερη σε 3 λεπτά, για την τρίτη παιδεύτηκε και έκανε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά. Και μας είπε ότι με δαύτην δεν θα ασχολιόταν καθόλου ως κλέφτης. Οι διαρρήκτες, μας είπε, πάνω από 6-7 λεπτά δεν ασχολούνται, τα παρατάνε και φεύγουν, δεν ρισκάρουν να τους πιάσουν εκτός πια αν ξέρουν εκ των προτέρων ότι η λεία είναι πολύ μεγάλη.....

nikos_abel
21/03/2024, 13:00
...να την παρκάρεις δίπλα σε TDM, V-Strom κλπ... :tooth:

THRESH
21/03/2024, 13:38
^καλό κόλπο αυτό :lol:

Tracer 7 και γκαράζ χρειάζεσαι. Ακόμα και οι αλυσίδες , ασφαλίζουν με λουκέτο. Τα λουκέτα , εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων , είναι το αδύναμο σημείο, όχι οι αλυσίδες, κρίκοι και τα συναφή.

Υπάρχουν δύσκολες κλειδαριές δισκόφρενου αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορούν να τη φορτώσουν π.χ

Οπότε , κλειστό χώρο χρειάζεσαι , κάτι θα υπάρχει εκεί κοντά που μένεις.

ioannispar
22/03/2024, 07:21
Εγω ειχα κλεισει και πληρωνα γκαραζ 1 μηνα πριν παραλαβω το Tracer 7, οποτε απο την πρωτη μερα το εχω μεσα. Φαντασου πως περπαταω 5-7 λεπτα για να παω στο γκαραζ απο το σπιτι μου. Αξιζει με χιλια, αλλα τα λουκετα δεν τα αποφευγεις! και μεσα στο γκαραζ φοραει 2 + συναγερμο.

Bowleno
22/03/2024, 08:31
Εγω ειχα κλεισει και πληρωνα γκαραζ 1 μηνα πριν παραλαβω το Tracer 7, οποτε απο την πρωτη μερα το εχω μεσα. Φαντασου πως περπαταω 5-7 λεπτα για να παω στο γκαραζ απο το σπιτι μου. Αξιζει με χιλια, αλλα τα λουκετα δεν τα αποφευγεις! και μεσα στο γκαραζ φοραει 2 + συναγερμο.



Έτσι έκανε και ο 7tolis (έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να γράφει) αλλά άμα στην βάλουν στο μάτι.....:(

NikosBu
22/03/2024, 10:17
Εγω ειχα κλεισει και πληρωνα γκαραζ 1 μηνα πριν παραλαβω το Tracer 7, οποτε απο την πρωτη μερα το εχω μεσα. Φαντασου πως περπαταω 5-7 λεπτα για να παω στο γκαραζ απο το σπιτι μου. Αξιζει με χιλια, αλλα τα λουκετα δεν τα αποφευγεις! και μεσα στο γκαραζ φοραει 2 + συναγερμο.

Κάνω ακριβώς το ίδιο για το δικό μου Tracer μετα το περιστατικό που έγραψα πιο πάνω. Τις κλειδαριές δεν τις βγάζω ούτε απο το κλειστό γκαράζ πλέον, Ελλάδα η Κολομβία της Ευρώπης κύριοι.

Panos76
22/03/2024, 11:58
Έτσι έκανε και ο 7tolis (έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να γράφει) αλλά άμα στην βάλουν στο μάτι.....:(

Αυτό δεν το ξέχασα ποτέ.

Ξέχασες το κυριότερο, είχε και gps που το βρήκε πεταμένο αν θυμάμαι καλά.

Bowleno
22/03/2024, 12:08
Αυτό δεν το ξέχασα ποτέ.

Ξέχασες το κυριότερο, είχε και gps που το βρήκε πεταμένο αν θυμάμαι καλά.


Όντως....:(

Panos76
22/03/2024, 12:30
Όντως....:(

Μετά από αυτό το περιστατικό μου έγινε ξεκάθαρο πως έτσι και το θέλουν, θα το πάρουν (ούτε τα κομμένα ρεύματα σώζουν) και ας κοιμάσαι αγκαλιά μαζί του.

doctoras
22/03/2024, 22:52
Μετά από αυτό το περιστατικό μου έγινε ξεκάθαρο πως έτσι και το θέλουν, θα το πάρουν (ούτε τα κομμένα ρεύματα σώζουν) και ας κοιμάσαι αγκαλιά μαζί του.

+ του ότι τα πράγματα έχουν αγριέψει περισσότερο εκεί έξω από τότε…

Συμπέρασμα:
Έλα ετήσια η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή

joe_1
24/03/2024, 23:31
Από όσα διαβάζω (και ευχαριστώ για τις απαντησεις).. Με μοντέλα 2-3ετιας σε yamaha και honda θα με τρωει το άγχος καθε πρωι και αντι για τουαλετα θα κατεβαινω να δω αν ειναι εκει η μηχανη!

Οπότε μάλλον θα βάλω τις προτεραιότητες μου στη σειρά.. και για μένα είναι το να παρκαρω ελεύθερα από κέντρο μέχρι Γλυφαδα, με λουκέτο και αλυσίδα μεν, χωρίς άγχος δε..

joe_1
24/03/2024, 23:37
Καλημέρα και καλή Σαρακοστή,

Μόλις περιγράφεται την ζωή μου. Αυτό είναι το μόνιμο άγχος μου με τις μοτοσυκλέτες και το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή της. Μετά από 2 κλοπές, νομίζω είναι λογικό.

Να ξέρεις ότι χρόνος λειτουργεί εις βάρος σου γιατί είναι στην φύση μας να "χαλαρώνουμε".

Δυστυχώς και εγώ, όπως και ο ptc, από επιλογή κοιτάζω, παλιά αντιεμπορικά μοντέλα, όχι για να μην ζω με το άγχος, αλλά για να περιορίσω το ποσό που θα χάσω στην περίπτωση που το κλέψουν.

Εάν δεν υπάρχει κλειστό πάρκιν, τότε αμέσως αυξάνονται τραγικά οι ώρες που είναι εκτεθειμένο, σε βάθος χρόνου, οπότε και στην Εκάλη να μένεις, ο κίνδυνος για κλοπή, είναι πολύ μεγάλος.

Στην θέση σου θα κοίταζα για κάτι παλιό για να κάνω την δουλειά μου, ειδικά εάν είναι και το βασικό μου όχημα.

Αλήθεια δεν μας είπες που περίπου είσαι;

Δυτικά προάστια κινούμαι περισσότερο.

Και γω ή σε κάτι παλιό θα πάω τυπου cb2014 ή θα παραμείνω με το cbf250 μέχρι να βρεθεί σπίτι με γκαράζ..

kordix
25/03/2024, 08:01
Δυτικά προάστια κινούμαι περισσότερο.

Και γω ή σε κάτι παλιό θα πάω τυπου cb2014 ή θα παραμείνω με το cbf250 μέχρι να βρεθεί σπίτι με γκαράζ..

Το cb500f το στριτάκι δηλαδή της σειράς είναι λιγότερο εμπορικό από το 500χ και λογικά δεν θα το προτιμούν τα κλεφτρονια.

Αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εκεί έξω νομίζω πως καλή λύση είναι η ασφάλεια κλοπής. Αν υπολογίσεις πόσο θα σου πάει ένα κλειστό γκαράζ τον χρόνο ίσως και να σε συμφέρει καλύτερα.

Είναι ο λόγος που δεν βγαίνω πια βράδυ με την μηχανή. Αν δεν έχω οπτική επαφή δεν την παίρνω.

joe_1
25/03/2024, 12:25
Το cb500f το στριτάκι δηλαδή της σειράς είναι λιγότερο εμπορικό από το 500χ και λογικά δεν θα το προτιμούν τα κλεφτρονια.

Αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εκεί έξω νομίζω πως καλή λύση είναι η ασφάλεια κλοπής. Αν υπολογίσεις πόσο θα σου πάει ένα κλειστό γκαράζ τον χρόνο ίσως και να σε συμφέρει καλύτερα.

Είναι ο λόγος που δεν βγαίνω πια βράδυ με την μηχανή. Αν δεν έχω οπτική επαφή δεν την παίρνω.

Δε νομίζω ότι θα προτιμήσω το Street στα 6.7κ
Ήθελα να αλλάξω στυλ να είναι είναι λίγο πιο ξεκούραστο και ευέλικτο στην κίνηση της Αθήνας!

Γενικά αν η κατάσταση στις αγγελίες του car δεν είχε ξεφύγει.. δε θα κοίταζα καινούριο , αλλά βλέποντας μεταχειρισμένα 5ετιας στα 6με 6500 ενώ το νέο είναι στα 7.3... ε μπήκε στο παιχνίδι ή αγορά νέου honda!

kordix
25/03/2024, 13:54
Δε νομίζω ότι θα προτιμήσω το Street στα 6.7κ
Ήθελα να αλλάξω στυλ να είναι είναι λίγο πιο ξεκούραστο και ευέλικτο στην κίνηση της Αθήνας!

Γενικά αν η κατάσταση στις αγγελίες του car δεν είχε ξεφύγει.. δε θα κοίταζα καινούριο , αλλά βλέποντας μεταχειρισμένα 5ετιας στα 6με 6500 ενώ το νέο είναι στα 7.3... ε μπήκε στο παιχνίδι ή αγορά νέου honda!

Εάν κοστίζουν τόσο πολύ τα μεταχειρισμένα, τότε καλά το σκέφτεσαι για καινούργιο.

Nik0s_Dk
25/03/2024, 14:13
Tracer 7, ασφάλεια κλοπής και αν μπορείς σταθερό σημείο να κλειδώνει. Η ασφαλιστική πληρώνει σε περίπτωση κλοπής από τι πεζοδρόμιο. Παθών. Το κόστος βγαίνει ανάλογα με το ποσό που καλύπτει. Ναι πολλές φορές θα νιώθεις ότι δεν αξίζει αλλά μια φορά θα χρειαστεί. Φίλου του κλέψανε σβ500 λίγο πιο πάνω από το σπίτι μου. Είχε κόψει την κλοπής στην τελευταία ανανέωση της ασφάλειας 2 μήνες πριν.
Καλό το σβ αλλά θεωρώ όσο νέος η άπειρος η ότι νιώθεις είσαι θα έρθει η ώρα που θα σε κουράσει. 47 (η 49 δε θυμάμαι) άλογα είναι οκ για πολλά άλλα όχι για όλα.
Στο δεύτερο μηχανάκι που πήρα μετά την κλοπή μου το ασφαλισαν στα χρήματα που το πήρα. Ναι πληρώνω 314 το εξάμηνο. Ναι θα συνεχίσω να τα πληρώνω. Nc είχα nc έχω.

Garfield
27/03/2024, 19:25
https://youtu.be/s8HzVJ76Uho?si=BHkqcOwkKdH0375A

ptc
27/03/2024, 22:15
Ευτυχως που αυτα τα βιντεο δεν μπορουν να τα δουν οι επιτηδειοι. Γιατι αν τα εβλεπαν θα ηξεραν τι να περιμενουν. :cry:

NikosBu
28/03/2024, 07:08
Το cb500f το στριτάκι δηλαδή της σειράς είναι λιγότερο εμπορικό από το 500χ και λογικά δεν θα το προτιμούν τα κλεφτρονια.

Αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εκεί έξω νομίζω πως καλή λύση είναι η ασφάλεια κλοπής. Αν υπολογίσεις πόσο θα σου πάει ένα κλειστό γκαράζ τον χρόνο ίσως και να σε συμφέρει καλύτερα.

Είναι ο λόγος που δεν βγαίνω πια βράδυ με την μηχανή. Αν δεν έχω οπτική επαφή δεν την παίρνω.

Το καλό με το κλειστό γκαράζ έναντι της ασφάλειας κλοπής (εφόσον δεν υπάρχει στεγασμένος χώρος) είναι ότι παρέχει και προστασία απο καιρικά φαινόμενα καθώς και τον μεγαλύτερο εχθρό των οχημάτων , τον ήλιο. Σύν ότι έχουν ξεφύγει οι τιμές στις ασφάλειες κλοπής ειδικά όταν πρόκειται για νεα μοτοσυκλέτα και με αγοραστική άνω των 5.500 χιλιάδων.

PaNick67
28/03/2024, 08:06
Οπότε μάλλον θα βάλω τις προτεραιότητες μου στη σειρά.. και για μένα είναι το να παρκαρω ελεύθερα από κέντρο μέχρι Γλυφαδα, με λουκέτο και αλυσίδα μεν, χωρίς άγχος δε..
Αυτο που ζητας γινοταν πριν 20 και 30 χρονια, οχι πια. ( Αν και πριν 30 χρονια σχεδον μου χαραξαν το ρεζερβουαρ σε μηχανη 3 ημερων και δεν πηρα χαμπαρι γιατι εβλεπα μονο την πισω ροδα με τα φλας μηπως χτυπησει ο συναγερμος ο οποιος δεν χτυπησε )

Αν θες να εισαι χωρις αγχος, οσο γινεται δηλαδη γιατι παντα θα το εχεις στην ακρη του μυαλου σου, μονο ασφαλεια κλοπης και κουκουλα για να μη δινει στοχο εκει που παρακαρει συνεχεια. Φυσικα και με τα αναλογα λουκετα, αλυσιδες.

Tallyban
28/03/2024, 08:59
Αν θα βάζεις δικαβαλο,θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι το 500 θα πηγαίνει σαν 250,και το 700 σαν 500.

NikosBu
28/03/2024, 09:23
Αν θα βάζεις δικαβαλο,θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι το 500 θα πηγαίνει σαν 250,και το 700 σαν 500.

Ντάξει 75 άλογα βγάζει το Tracer το γρηγοροτερο στα μεσαία κυβικά πλήν του Tiger 660 αξιοπρεπέστατα είναι ουτε σε πίστα θα πάει δικάβαλο για να του λείψει κάτι.

skritikos
28/03/2024, 10:04
Αν θα βάζεις δικαβαλο,θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι το 500 θα πηγαίνει σαν 250,και το 700 σαν 500.

Ποιο σοβαρό 500αρι δικύλινδρο πάει σαν 250 μονοκύλινδρο όταν είναι φορτωμένο?!! Χάνει την μισή ροπή και ιπποδύναμη για λίγο έξτρα βάρος???

Μην γράφεται πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα!

kordix
28/03/2024, 10:53
Το καλό με το κλειστό γκαράζ έναντι της ασφάλειας κλοπής (εφόσον δεν υπάρχει στεγασμένος χώρος) είναι ότι παρέχει και προστασία απο καιρικά φαινόμενα καθώς και τον μεγαλύτερο εχθρό των οχημάτων , τον ήλιο. Σύν ότι έχουν ξεφύγει οι τιμές στις ασφάλειες κλοπής ειδικά όταν πρόκειται για νεα μοτοσυκλέτα και με αγοραστική άνω των 5.500 χιλιάδων.

Μωρέ το κλειστό γκαράζ έχει χίλια καλά αλλά τι γίνεται όταν την αφήνεις κάπου εκτός. Ενώ με την ασφάλεια κλοπής θα είσαι πιο ήσυχος.

Και είναι κρίμα να πληρώνεις κλειστό γκαράζ και να στη φάνε εκτός. Θέλει σκεψη το πράμα και δώσε προσοχή σε αυτά που σου γράφουν μέλη που έχασαν μοτοσυκλέτα από κλοπή.

NikosBu
28/03/2024, 10:59
Μωρέ το κλειστό γκαράζ έχει χίλια καλά αλλά τι γίνεται όταν την αφήνεις κάπου εκτός. Ενώ με την ασφάλεια κλοπής θα είσαι πιο ήσυχος.

Και είναι κρίμα να πληρώνεις κλειστό γκαράζ και να στη φάνε εκτός. Θέλει σκεψη το πράμα και δώσε προσοχή σε αυτά που σου γράφουν μέλη που έχασαν μοτοσυκλέτα από κλοπή.

Πλέον έτσι όπως έχουν γίνει τα πράματα κλειστό γκαράζ, οταν πάς για καφεδάκι να την έχεις απέναντι σου με 2 κλειδαριές δισκοφρένου και πάλι μέσα όταν γυρίσεις. Μεταξύ σοβαρού και αστείου πάντα αλλά κινδυνεύει να γίνει πραγματικότητα.

skritikos
28/03/2024, 12:16
Αν δεν μπορώ να έχω άμεση οπτική επαφή κάπου έξω τότε πάει σε κλειστό γκαράζ για όλη την έξοδο μου.
Δεν λυπάμαι 15 ευρώ (12ωρο στα Polis) μπροστά στην ψυχική μου υγεία.

Ilias_83
28/03/2024, 12:25
Προσωπικά εδώ και 2+ χρόνια που έχω μηχανή έχω ασφάλεια κλοπής στο 100% της αξίας της.
Την παρκάρω σε κλειστό γκαράζ, ωστόσο χρειάζομαι και την ψυχική μου υγεία όταν πηγαίνω κάπου με τη μηχανή.
Δεν θέλω να την κοιτάω όλη την ώρα, δεν θέλω να την ανεβάζω σε πεζοδρόμια για να είναι μπροστά μου και γενικά δεν θέλω να ενοχλεί.
Συνεπώς πληρώνω την ασφάλεια σχετικά ακριβά και έχω το κεφάλι μου όσο πιο ήσυχο γίνεται...

Tallyban
29/03/2024, 08:01
Πεντακόσια δικυλινδρο με εφτακόσια δικυλινδρο δικαβαλο αμφότερα,καμιά σχέση ,είναι θέμα ροπής .
Στις ανηφόρες καταλαβαίνεις τη διαφορά.