PDA

View Full Version : Investment



ptc
28/03/2024, 23:54
Ασχολείται κανείς με επενδύσεις; Έχω ένα πενταψήφιο ποσό σε λογαριασμό καταθέσεων και μιας και τα χρήματά μου χάνουν την αξία τους όσο κάθονται εκεί, σκέφτομαι να κάνω κάποια επένδυση. Γράφτηκα στο Degiro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι σχετικά συντηρητικό, όπως Vanguard S&P 500 ETF και REIT. Ασχολείται κανείς με το αντικείμενο;

CorpseAlive
29/03/2024, 00:12
Ασχολείται κανείς με επενδύσεις; Έχω ένα πενταψήφιο ποσό σε λογαριασμό καταθέσεων και μιας και τα χρήματά μου χάνουν την αξία τους όσο κάθονται εκεί, σκέφτομαι να κάνω κάποια επένδυση. Γράφτηκα στο Degiro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι σχετικά συντηρητικό, όπως Vanguard S&P 500 ETF και REIT. Ασχολείται κανείς με το αντικείμενο;

Πάρε κινέζικο.















Όπα λάθος τοπικ.
Ο S&P 500 είναι οκ μακροπρόθεσμα αν και θα υπάρξουν τριγμοί τώρα που αναπτύσσεται το δίκτυο των Brics και με αυξημένες άμεσες ξένες επενδύσεις στην Αφρική από Κίνα.
Τι πλάνο θες να κάνεις είναι το θέμα.
Αν κοιτάς μεσοπρόθεσμα μαξ 5 ετών , αγόρασε μετοχές αν κοιτάς κάτι πιο σύντομο ακόμα κοιτάς IPO .
Αν θες ακόμα πιο σύντομο ρίξε τα στο 23 μαύρο στην ρουλέτα.

Υ.γ.
Προσωπικά έχω Pullarei τα περισσότερα Possitions χωρίς καμία λογική από πίσω μόνο το ''κακό μου προαίσθημα'' και το γνωμικό ''όταν βλέπεις ταξιτζή να αγοράζει μετοχές φύγε'' .
Υ.γ.2. Προφανώς μην λάβεις επενδυτικές συμβουλές από randos στο Net.
Υ.γ.3. Σοβαρολογώ για το 23 μαύρο.

ptc
29/03/2024, 00:19
Κεφάλαιο ~20Κ και minimum 5ετία χωρίς ρευστοποίηση.

Volpad
29/03/2024, 00:54
Βρες ένα ωραίο pantah από έξω και σε 5 χρόνια θα έχεις βγάλει 5-10 χιλιάρικα εύκολα...

peterTHErider
29/03/2024, 07:08
Spam on, πάρε ένα ρολεξ αν μπορέσεις τώρα που είναι οι τιμές πάτο και βάλτο στο ντουλάπι. Μόνο θα κερδίσεις. Πότε δεν έχω χάσει από ρολεξ. Spam off.

νεοσσός
29/03/2024, 07:27
Υπάρχει η επένδυση, όπου ισχύει το γνωμικό του Χάρη. Αποφεύγεις να κάνεις ό,τι κάνει ο πολύς κόσμος.

Υπάρχει όμως και η τοποθέτηση χρημάτων, όπου η λογική είναι η διασπορά κινδύνου με τις διαφοροποιημένες τοποθετήσεις. Εκεί δεν πας για το κέρδος, αλλά για τον περιορισμό της ολοσχερούς απώλειας.

Tallyban
29/03/2024, 07:53
Η καλύτερη επένδυση είναι να τα παντελόνιάσεις asap.

karellen
29/03/2024, 07:57
Ας κρατήσουμε το θέμα καθαρό παίδες.

ΓιώργοςΤΤ
29/03/2024, 08:09
Αυτό που ψάχνεις απαιτεί πολύ μελέτη από μέρος σου, κατανόηση των κινδύνων και πιθανών απωλειών και σίγουρα δεν εφαρμόζεις κάτι επειδή στο είπα εγώ ή ο ΧΨΖ χωρίς να κάνεις "την δική σου έρευνα'.

Πρέπει να έχεις υπόψιν σου τα εξής:

1. Κάτι που σήμερα δείχνει καλή επένδυση, αύριο μπορεί να είναι καταστροφή. Πρέπει να παρακολουθείς συνεχώς τις εξελίξεις για να κινείσαι ανάλογα.

2. Κάτι που δουλεύει για εμένα και είναι κερδοφόρο, για εσένα μπορεί να μην είναι. Η απόφασή σου για επενδύσεις εξαρτάται από το τί θέλεις να πετύχει, δηλαδή να θέσεις στόχους. Άλλος λέει έχω 10.000 ευρώ και θέλω να παίρνω 50 ευρώ το μήνα παθητικό εισόδημα. Άλλος μπορεί να πει έχω 500 ευρώ και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο.

3. Από τα λίγα που ξέρω, ο S&P 500 θεωρείται επένδυση χαμηλού ρίσκου με μικρές αντίστοιχα απολαβές.

4. Βασικό, όχι όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι.

5. Διάβασε μερικά βιβλία για αγορές κλπ ώστε να έχεις μία εικόνα περί τίνος πρόκειται. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου στείλω μερικά δικά μου στα Αγγλικά.

6. Ξεκίνα να παρακολουθείς CNBC και μερικά επιλεγμένα κανάλια στο Χ, είναι οι καλύτερες πηγές ενημέρωσης.

7. Προτείνω να παρακολουθήσεις την αγορά τουλάχιστον 6 μήνες πριν αποφασίσεις την τελική σου επένδυση.

8. Αν ενδιαφέρεσαι για την άγρια Δύση των επενδύσεων (crypto) μπορώ να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές και οδηγίες.

Disclaimer: Δεν είμαι επενδυτικός σύμβουλος, DYOR.

CorpseAlive
29/03/2024, 08:39
Αυτό που ψάχνεις απαιτεί πολύ μελέτη από μέρος σου, κατανόηση των κινδύνων και πιθανών απωλειών και σίγουρα δεν εφαρμόζεις κάτι επειδή στο είπα εγώ ή ο ΧΨΖ χωρίς να κάνεις "την δική σου έρευνα'.

Πρέπει να έχεις υπόψιν σου τα εξής:

1. Κάτι που σήμερα δείχνει καλή επένδυση, αύριο μπορεί να είναι καταστροφή. Πρέπει να παρακολουθείς συνεχώς τις εξελίξεις για να κινείσαι ανάλογα.

2. Κάτι που δουλεύει για εμένα και είναι κερδοφόρο, για εσένα μπορεί να μην είναι. Η απόφασή σου για επενδύσεις εξαρτάται από το τί θέλεις να πετύχει, δηλαδή να θέσεις στόχους. Άλλος λέει έχω 10.000 ευρώ και θέλω να παίρνω 50 ευρώ το μήνα παθητικό εισόδημα. Άλλος μπορεί να πει έχω 500 ευρώ και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο.

3. Από τα λίγα που ξέρω, ο S&P 500 θεωρείται επένδυση χαμηλού ρίσκου με μικρές αντίστοιχα απολαβές.

4. Βασικό, όχι όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι.

5. Διάβασε μερικά βιβλία για αγορές κλπ ώστε να έχεις μία εικόνα περί τίνος πρόκειται. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου στείλω μερικά δικά μου στα Αγγλικά.

6. Ξεκίνα να παρακολουθείς CNBC και μερικά επιλεγμένα κανάλια στο Χ, είναι οι καλύτερες πηγές ενημέρωσης.

7. Προτείνω να παρακολουθήσεις την αγορά τουλάχιστον 6 μήνες πριν αποφασίσεις την τελική σου επένδυση.

8. Αν ενδιαφέρεσαι για την άγρια Δύση των επενδύσεων (crypto) μπορώ να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές και οδηγίες.

Disclaimer: Δεν είμαι επενδυτικός σύμβουλος, DYOR.

Συγνώμη κιόλας, αλλά στα κρύπτο τι συμβουλή μπορείς να δώσεις πέραν του πως να διαχειρίζεσαι ένα wallet και την βασική λειτουργία του?
Εδώ καλά καλά σοβαροί Analysts και έχουν αποτύχει παταγωδώς να προβλέψουν έστω μία διακύμανση σε σοβαρά κρύπτος, πόσω δε μάλλω σε float coins που το 99% είναι Pull the Rug schemes .

Viking
29/03/2024, 08:41
Είδα πρόσφατα ένα βίντεο του greekonomics όπου έκανε λεπτομερή αξιολόγηση της γνωστής νέας πλατφόρμας επενδύσεων που υποστηρίζει πολλούς YouTubers και που διαφημίζουν πολλοί YouTubers.

Ωραίο βίντεο, από έναν άνθρωπο πολύ σχετικό με το χώρο.

Οι μηδαμινές μου γνώσεις δεν μου επιτρέπουν να ασχοληθώ με το σπορ αλλά αυτό που κράτησα από το βίντεο είναι το εξής:

Δεν πας με ένα μικρό 5ψηφιο που είναι οι οικονομίες σου να ασχοληθείς με επενδύσεις .

Οι επενδύσεις έχουν μακροπρόθεσμο χαρακτήρα : για παράδειγμα, όπως είπε και ο τύπος εκεί, αντί να βγάζω στην άκρη 50-100 ευρώ το μήνα και να απολαύσω το αστρονομικό ποσό των περίπου 35000€ μετά από 30 χρόνια, επενδύοντας το ίδιο ποσό (κάθε μήνα) σε επενδύσεις σχετικά χαμηλού ρίσκου μπορείς να βρεθείς μετά από 30 χρόνια με 200.000€ +. Όλα αυτά αν η αγορά δεν καταρρεύσει τελείως , αν το ένα , αν το άλλο.

Δύσκολο σπορ, προσεκτικά .

ΓιώργοςΤΤ
29/03/2024, 09:03
Αυτά που είπες και επιπλέον, ευκαιρίες για καλό κέρδος με σχετικά μικρό ρίσκο, κάποια σωστά ειδησιογραφικά κανάλια, πώς να ξεχωρίζεις ένα σοβαρό project από ένα shit coin, κάποια σίγουρα καλά coins με μέλλον κλπ. Πρόβλεψη της αγοράς μέχρι ένα βαθμό γίνεται, δεν ξέρω ποιους σοβαρούς παρακολουθείς. Εγώ που παρακολουθώ συνεχώς, πλην του γραφικού πλέον Cramer, οι υπόλοιποι δεν τα πάνε και άσχημα. Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα είναι περιβάλλον άγριας Δύσης, ζω σε αυτό με αυτό από το 2021, πέρασα κρυπτο-χειμώνα χωρίς να χρεοκοπήσω και γενικά (θεωρώ ότι) είμαι σε έναν καλό δρόμο.

νεοσσός
29/03/2024, 09:05
Το bitcoin μέχρι στιγμής, σε οποιαδήποτε επιμέρους τετραετία, είχε ανοδική τάση. Τονίζω το "μέχρι στιγμής".
Έχει έντονες διακυμάνσεις, αλλά όποιος δεν φρικάρισε με τις υφέσεις, σε βάθος τετραετίας δεν έχασε.

CorpseAlive
29/03/2024, 09:20
Αυτά που είπες και επιπλέον, ευκαιρίες για καλό κέρδος με σχετικά μικρό ρίσκο, κάποια σωστά ειδησιογραφικά κανάλια, πώς να ξεχωρίζεις ένα σοβαρό project από ένα shit coin, κάποια σίγουρα καλά coins με μέλλον κλπ. Πρόβλεψη της αγοράς μέχρι ένα βαθμό γίνεται, δεν ξέρω ποιους σοβαρούς παρακολουθείς. Εγώ που παρακολουθώ συνεχώς, πλην του γραφικού πλέον Cramer, οι υπόλοιποι δεν τα πάνε και άσχημα. Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα είναι περιβάλλον άγριας Δύσης, ζω σε αυτό με αυτό από το 2021, πέρασα κρυπτο-χειμώνα χωρίς να χρεοκοπήσω και γενικά (θεωρώ ότι) είμαι σε έναν καλό δρόμο.

Ξαναλέω , άλλο η γνώμη άλλο η σοβαρή ανάλυση.
Από την στιγμή που δεν υπάρχει καμία σοβαρή ανάλυση, όλα είναι γνώμες.
Κάποιες φορές θα πέσουν μέσα πολλές φορές θα πέσουν έξω και ούτω κάθεξης.
Προς θεού δεν ακυρώνω την αξία των Crypto απλά λέω ότι ακόμα σε αυτή την φάση είναι κυρίως Τζόγος (για τους μικρούς στον χώρο) και ξέπλυμα (για τους μεγάλους στο χώρο) επικαλυμμένος με οικονομικές-μαθηματικές αναφορές.

Γι'αυτό ρωτάω πέραν των απόλυτα τεχνικών γνώσεων που δεδομένα θα πρέπει να έχεις , πως γίνεται δώσεις συμβουλές για ''καλά Coins'' ?
Τι σημαίνει καν ο όρος αυτός?
Όλα τα Coins είναι εν δυνάμει και καλά και Shitcoins και FloatCoins.

Δες τι έγινε με το XRP και την Morgan.
Το XRP ήταν Shitcoin?

ΓιώργοςΤΤ
29/03/2024, 09:20
To Βitcoin είναι η κορυφή από το παγόβουνο που λέγεται κρυπτονομίσματα. Κάτω από την επιφάνεια υπάρχουν χιλιάδες ευκαιρίες και δυνατότητες.

ΓιώργοςΤΤ
29/03/2024, 09:34
Και εγώ σου λέω για σοβαρές αναλύσεις. Βέβαια το τί θεωρεί σοβαρό ο καθένας είναι και λίγο υποκειμενικό.

Τζόγος είναι αν αγοράζεις ότι βλέπεις στο Youtube, αν μπορεί κάποιος να διαβάσει σωστά ένα διάγραμμα, μερικούς δείκτες, να πιάνει το κλίμα της αγοράς κλπ,μπορεί να κάνει ασφαλείς επενδύσεις στον χώρο. Δεν σου λέω ότι θα πλουτίσει, απλά θα πετύχει τον πρώτο στόχο κάθε επενδυτή που είναι να κάνει συναλλαγές χωρίς να χάνει λεφτά.

Shit coin για παράδειγμα, είναι ένα νόμισμα αμφιβόλου προελεύσεως, που δεν έχει χρηστική αξία, με μικρή κεφαλαιοποίηση που βρίσκεται σε λίγα πορτοφόλια.

Το XRP μια χαρά πάει, κέρδισε και την δίκη με την SEC η Ripple, απλά οι holders του γκρινιάζουν συνεχώς, βλέπε 500 ευρώ για να πάρω αυτοκίνητο.

Μην νομίζεις ότι δεν έχω φάει φόλες ή δεν έχω χάσει λεφτά ή ότι έβγαλα κανένα κότερο. Και φυσικά δυνητικά τα πάντα μπορούν να καταρρεύσουν, το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί αυτό.

Να στο πω και με τα του επαγγέλματός σου, ο Κούγιας δεν έχει χάσει ποτέ δίκη;

CorpseAlive
29/03/2024, 09:42
Και εγώ σου λέω για σοβαρές αναλύσεις. Βέβαια το τί θεωρεί σοβαρό ο καθένας είναι και λίγο υποκειμενικό.

Τζόγος είναι αν αγοράζεις ότι βλέπεις στο Youtube, αν μπορεί κάποιος να διαβάσει σωστά ένα διάγραμμα, μερικούς δείκτες, να πιάνει το κλίμα της αγοράς κλπ,μπορεί να κάνει ασφαλείς επενδύσεις στον χώρο. Δεν σου λέω ότι θα πλουτίσει, απλά θα πετύχει τον πρώτο στόχο κάθε επενδυτή που είναι να κάνει συναλλαγές χωρίς να χάνει λεφτά.

Shit coin για παράδειγμα, είναι ένα νόμισμα αμφιβόλου προελεύσεως, που δεν έχει χρηστική αξία, με μικρή κεφαλαιοποίηση που βρίσκεται σε λίγα πορτοφόλια.

Το XRP μια χαρά πάει, κέρδισε και την δίκη με την SEC η Ripple, απλά οι holders του γκρινιάζουν συνεχώς, βλέπε 500 ευρώ για να πάρω αυτοκίνητο.

Μην νομίζεις ότι δεν έχω φάει φόλες ή δεν έχω χάσει λεφτά ή ότι έβγαλα κανένα κότερο. Και φυσικά δυνητικά τα πάντα μπορούν να καταρρεύσουν, το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί αυτό.

Να στο πω και με τα του επαγγέλματός σου, ο Κούγιας δεν έχει χάσει ποτέ δίκη;

Προφανώς και έχει χάσει.
Δεν μιλάω για τζόγο επειδή υπάρχει πιθανότητα να χάσεις .
Μιλάω για τζόγο γιατί οι κανόνες του παιχνιδιού δεν υπάρχουν.
Ελεγκτικοί οργανισμοί 0 και ο καθένας κάνει ότι θέλει.
Αυτό είναι τρομερό για να αγοράσω 2 τόνους ηρωίνη από Γερμανία ή να ξεπλύνω 10 εκατομμύρια μέσω πολλαπλών λογαριασμών αλλά για να επενδύσω στα σοβαρά χρήματα ή να πω ότι κάνω Trade βάσει κάποιας ορισμένης λογικής δεν είναι.

Να στο θέσω αλλιώς , η επένδυση στα κρύπτο έχει οριακά αρνητικό EV σχεδόν πάντα .
Αυτό αλλάζει μόνο στα Shitcoins/Floatcoins αλλά με τεράστιο ρίσκο.

ΓιώργοςΤΤ
29/03/2024, 09:54
Eπέτρεψέ μου να διαφωνήσω στα περί τζόγου και trade βάση λογικής.

Έλεγχος υπάρχει αλλά όχι στον βαθμό που θέλουν οι κυβερνήσεις. Tα CEX έχουν μια χαρά άδεια λειτουργίας σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες και την Αμερική. Ο SBF μια χαρά 25 χρόνια έφαγε χτες για απάτη και αναμένεται και η απόφαση για τον έτερο "απατεώνα" του Terra labs. Ξαναλέω είναι η άγρια Δύση, υπάρχουν σερίφηδες αλλά τις περισσότερες φορές είσαι μόνος.

Το οριακά αρνητικό EV πώς προκύπτει; Με +150% ytd για το BTC, πώς γίνεται να είναι αρνητικό;

skritikos
29/03/2024, 09:59
Ασχολείται κανείς με επενδύσεις; Έχω ένα πενταψήφιο ποσό σε λογαριασμό καταθέσεων και μιας και τα χρήματά μου χάνουν την αξία τους όσο κάθονται εκεί, σκέφτομαι να κάνω κάποια επένδυση. Γράφτηκα στο Degiro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι σχετικά συντηρητικό, όπως Vanguard S&P 500 ETF και REIT. Ασχολείται κανείς με το αντικείμενο;

Τα ETF είναι από τις καλές low maintenance & long term επενδύσεις. Πας σε ευρωπαικά (UCITS στον τίτλο τους) για μην έχεις φορολογία.

skritikos
29/03/2024, 10:03
Είδα πρόσφατα ένα βίντεο του greekonomics όπου έκανε λεπτομερή αξιολόγηση της γνωστής νέας πλατφόρμας επενδύσεων που υποστηρίζει πολλούς YouTubers και που διαφημίζουν πολλοί YouTubers.

Ωραίο βίντεο, από έναν άνθρωπο πολύ σχετικό με το χώρο.

Οι μηδαμινές μου γνώσεις δεν μου επιτρέπουν να ασχοληθώ με το σπορ αλλά αυτό που κράτησα από το βίντεο είναι το εξής:

Δεν πας με ένα μικρό 5ψηφιο που είναι οι οικονομίες σου να ασχοληθείς με επενδύσεις .

Οι επενδύσεις έχουν μακροπρόθεσμο χαρακτήρα : για παράδειγμα, όπως είπε και ο τύπος εκεί, αντί να βγάζω στην άκρη 50-100 ευρώ το μήνα και να απολαύσω το αστρονομικό ποσό των περίπου 35000€ μετά από 30 χρόνια, επενδύοντας το ίδιο ποσό (κάθε μήνα) σε επενδύσεις σχετικά χαμηλού ρίσκου μπορείς να βρεθείς μετά από 30 χρόνια με 200.000€ +. Όλα αυτά αν η αγορά δεν καταρρεύσει τελείως , αν το ένα , αν το άλλο.

Δύσκολο σπορ, προσεκτικά .

Ο καθένας επενδύει ότι μπορεί και με χαμηλό ρίσκο.
Όσο νωρίτερα ξεκινήσει κάποιος τόσο καλύτερα. Είναι τρελά τα ποσά που έχουν φτάσει άνθρωποι κάνοντας τακτικές μηνιαίες επενδύσεις.

TheRegulator
29/03/2024, 10:15
Spam on, πάρε ένα ρολεξ αν μπορέσεις τώρα που είναι οι τιμές πάτο και βάλτο στο ντουλάπι. Μόνο θα κερδίσεις. Πότε δεν έχω χάσει από ρολεξ. Spam off.

Που ειναι τα ρολεξ πατο? Μιλαμε για all time high...


υγ. Τροπος του λεγην το all time high. σιγουρα δεν ειναι σε επιπεδα 2021..

Dant3
29/03/2024, 10:36
Ακριβως στην ιδια φαση βρισκομαι και εγω. Απο το να τα εχω στη τραπεζα και να χανουν αξια, σκεφτομουν κατι, με οχι τρελο κερδος, απλα πανω απο το πληθωρισμο ωστε να μη χανω τουλαχιστον.
Για καποιον που δε θελει να ειναι καθε μερα απο πανω και να το ψαχνει, τι λυσεις υπαρχουν; Πχ απο τη τραπεζα μου ειχαν προτεινει καποια, που προφανως θα ειναι αθλια, αλλα τι παιζει με αυτα;

ptc
29/03/2024, 10:52
Ακριβως στην ιδια φαση βρισκομαι και εγω. Απο το να τα εχω στη τραπεζα και να χανουν αξια, σκεφτομουν κατι, με οχι τρελο κερδος, απλα πανω απο το πληθωρισμο ωστε να μη χανω τουλαχιστον.
Για καποιον που δε θελει να ειναι καθε μερα απο πανω και να το ψαχνει, τι λυσεις υπαρχουν; Πχ απο τη τραπεζα μου ειχαν προτεινει καποια, που προφανως θα ειναι αθλια, αλλα τι παιζει με αυτα;

Ακριβώς αυτή τη λογική έχω. Δε θέλω να γίνω πλούσιος, απλά να μη χάνουν την αξία τους τα χρήματα. Πχ απ τα 20, τα δέκα χιλιάρικα τα έχω στον λογαριασμό απ το 2014. Πριν δέκα χρόνια με 10Κ έπαιρνες αμάξι, σήμερα παίρνεις Voge.

edit: Κι εμενα απο την τραπεζα μου μου ειπαν οτι απο βδομαδα βγαινει καινουρο Alpha target maturity (https://www.alphamutual.gr/el/ta-amoivaia-kefalaia-mas/alpha-target-maturity-i-2028-omologiako-classic-d). Με προφιλ κινδυνου 2/7 (εντοκα γραμματια και ομολογα ειναι το χαρτοφυλακιο), οποτε safe bet και με αποδοση που θα παιζει γυρω στον πληθωρισμο λογικα. Το σκεφτομαι κι αυτο σοβαρα.

BLiTzER
29/03/2024, 11:02
Τα crypto είναι, γενικά, τζόγος. Έχουν τεράστιες διακυμάνσεις, δεν υπάρχει έλεγχος, δεν υπάρχει πρόβλεψη. Είναι high risk, high reward "επένδυση". Θέλει μπαλάκια και τύχη.

Αλλά ισχύει κι αυτό που έγραψε ο νεοσσός. Παραδοσιακά, σε βάθος 4ετίας, το BTC έχει σημαντική αύξηση. Και συνήθως παρασέρνει και τα υπόλοιπα μαζί του. Αρκεί να "ξέρεις" πού να μπεις και πού να βγεις. Και πάλι κανείς δεν εγγυάται τίποτα. Αυτό μπορεί να μην επαναληφθεί στον επόμενο κύκλο. High risk, high reward.

peterTHErider
29/03/2024, 12:04
Που ειναι τα ρολεξ πατο? Μιλαμε για all time high...


υγ. Τροπος του λεγην το all time high. σιγουρα δεν ειναι σε επιπεδα 2021..

σε σχεση με το 21 ειναι κατα μεσο ορο 30-40 κατω.απο το 19 εχω αλλαξει πανω απο 5-6 κομματια.πλεον βαρεθηκα να σου πω και ειμαι σε αλλη φαση και δεν τα δινω.αλλα ειναι καλη στιγμη ειδικα αν παρεις σωστα ρολογια.
σιγουρα η grey market προσπαθει να κρατησει τιμες και πρεστιζ αλλα τους εχουν μεινει πολλα στο χερι.

Manalishi
29/03/2024, 12:05
Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1- Θέλω γρήγορη απόδοση;;
2- Εαν χάσω έστω τα μισά, θα μου λείψουν;;

1. α.Εαν ναι, κρύπτο ή μετοχές σε κλάδους που ξέρω (ναυτιλία ας πουμε εδώ) ή που μπορώ να καταλάβω (τεχνολογία και τέτοια..) και καθημερινή ασχολία.
β.Εαν όχι, οικοπεδάκι εκτος σχεδίου "και άααστο να κάθεται...", ή μετοχές με εγγυημένα μερίσματα, τις ξεχνάς και τα ξανακοιτάς σε 5 χρόνια
2. Εαν ναι, τότε θέλει πολύ προσοχή, να είσαι απο πάνω σε κάθε κίνηση της αγοράς.

Εγώ, εκτός απο μετοχές με κάτι ψιλικοκό για να βγάζουμε 100-200 ευρώ (το μήνα...), έχω "κλείσει" 3χιλ σε μερισματικές μετοχές, περίπου 140 απο αυτές.. Κάποια στιγμή απο τα μερίσματα έβγαζα 200 ευρ αλλά έχανα 600 απο την πτώση της τιμής της εκάστοτε μετοχής. Τώρα, ανέβηκαν οι μετοχές, είμαι στο +350. Δεν με ένοιαξε, δεν τα υπολογίζω άμεσα, σκέφτομαι οτι σε 10 χρόνια θα μαζευτεί ενα ποσό για τον μικρό, ξέρω 'γω , ας πούμε 5-6χιλ. Σα να βρίσκεις 20ευρω στο παντελόνι να' ούμε εκεί που δεν το περιμένεις...

Bowleno
29/03/2024, 12:44
Εγώ τα τρώω, μένουν κάποια κάθε μήνα για τυχόν ανάγκη. Δεν θα τα πάρω μαζί μου, οπότε.....

BLiTzER
29/03/2024, 12:45
Εγώ τα τρώω, μένουν κάποια κάθε μήνα για τυχόν ανάγκη. Δεν θα τα πάρω μαζί μου, οπότε.....

Εσύ έχεις ένα λιγότερο πράγμα να χάσεις από εμάς, οπότε βρίσκεσαι σε ευνοϊκότερη θέση.

Bowleno
29/03/2024, 12:52
Εσύ έχεις ένα λιγότερο πράγμα να χάσεις από εμάς, οπότε βρίσκεσαι σε ευνοϊκότερη θέση.

Δηλαδή;

L.omerta
29/03/2024, 14:13
Πάντως αν έχεις λίγο χρόνο να ασχοληθείς, αξίζει να ψάξεις λίγο τα crypto, αν θεωρείς ότι δεν θα εξαφανιστούν είναι ακόμα "σχετικά" νωρίς. Αν δεν θες να ασχοληθείς καθόλου το οικοπεδάκι πιο πάνω ακούγεται η καλύτερη λύση. Ανάλογα με τις μερισματικές μετοχές πάντως μπορείς να δεις και τα native tokens των μεγάλων ανταλλακτηρίων. Γενικά μην κάνεις τυφλές κινήσεις, να ξέρεις που βάζεις τα λεφτά σου.

CorpseAlive
29/03/2024, 14:39
Eπέτρεψέ μου να διαφωνήσω στα περί τζόγου και trade βάση λογικής.

Έλεγχος υπάρχει αλλά όχι στον βαθμό που θέλουν οι κυβερνήσεις. Tα CEX έχουν μια χαρά άδεια λειτουργίας σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες και την Αμερική. Ο SBF μια χαρά 25 χρόνια έφαγε χτες για απάτη και αναμένεται και η απόφαση για τον έτερο "απατεώνα" του Terra labs. Ξαναλέω είναι η άγρια Δύση, υπάρχουν σερίφηδες αλλά τις περισσότερες φορές είσαι μόνος.

Το οριακά αρνητικό EV πώς προκύπτει; Με +150% ytd για το BTC, πώς γίνεται να είναι αρνητικό;

Το EV (Expected Value) δεν αναφέρεται στην τιμαριθμική εξέλιξη ενός Coin αλλά στο ratio Risk/Value .
Παλιά που τα Crypto ήταν ακραία φθηνά (μέχρι τό 2014-2015) αλλά με κάποια αξία το EV ήταν θετικό.
Πλέον για να μπεις σοβαρά στο παιχνίδι πρέπει είτε να τζογάρεις σε νέα φθηνά κρύπτο με το τεράστιο πλέον ρίσκο του pull the rug scheme είτε να μπεις χοντρά στα σοβαρά κρύπτο για να έχεις EV θετικό.


Btw ο SBF την έφαγε γιατί έστησε κανονική εταιρεία μετατροπής κρύπτο.
Αν είχε μείνει μόνο σε Crypto Trading δεν θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα.

bulmont
29/03/2024, 14:53
Εγώ τα τρώω, μένουν κάποια κάθε μήνα για τυχόν ανάγκη. Δεν θα τα πάρω μαζί μου, οπότε.....

Δεν χωράνε στό μοτόρι;;;;;;;;;;;;;;;;;

harris_x
29/03/2024, 15:56
Δεν χωράνε στό μοτόρι;;;;;;;;;;;;;;;;;

:eek:

δεν έχει μπαγκαζιέρα το κινέζικο;

Bowleno
29/03/2024, 18:19
Δεν χωράνε στό μοτόρι;;;;;;;;;;;;;;;;;


:eek:

δεν έχει μπαγκαζιέρα το κινέζικο;



:moutza::moutza: Ρε τσογλάνια, δεν πάτε πιο πέρα να δω κάτι;
:lol:

TheRegulator
29/03/2024, 19:22
σε σχεση με το 21 ειναι κατα μεσο ορο 30-40 κατω.απο το 19 εχω αλλαξει πανω απο 5-6 κομματια.πλεον βαρεθηκα να σου πω και ειμαι σε αλλη φαση και δεν τα δινω.αλλα ειναι καλη στιγμη ειδικα αν παρεις σωστα ρολογια.
σιγουρα η grey market προσπαθει να κρατησει τιμες και πρεστιζ αλλα τους εχουν μεινει πολλα στο χερι.

ΑΔΕΡΦΕ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΑΜΕΣΑ...

Η γκρι αγορα μας γαμησε, δεν μπορω να βρω αλοκεισο στην Ελβετια γιατι γαμιουνται και λεω ετσι ειστε και πηρα το ομεγκα το μουνφεις για τα χριστουγεννα! :lol:

peterTHErider
29/03/2024, 21:24
ΑΔΕΡΦΕ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΑΜΕΣΑ...

Η γκρι αγορα μας γαμησε, δεν μπορω να βρω αλοκεισο στην Ελβετια γιατι γαμιουνται και λεω ετσι ειστε και πηρα το ομεγκα το μουνφεις για τα χριστουγεννα! :lol:

Ποιο ψάχνεις ακριβώς?
Αν δεν σε ξέρουν μην περιμένεις να πάρεις από OD.
Από ομεγα έχω ένα seamaster 300αρι.

TheRegulator
29/03/2024, 22:06
Ποιο ψάχνεις ακριβώς?
Αν δεν σε ξέρουν μην περιμένεις να πάρεις από OD.
Από ομεγα έχω ένα seamaster 300αρι.

Απο καινουργια θελω ενα gmt master 2 126710, oystersteel με jubilee. Ειτε μπλε μαυρο ειτε πρασινο μαυρο...
Απο μτχ 16710 του 92 σε κοκκινο-μαυρο. (Επειδη δεν μου το πηρε ο πατερας μου οταν γεννήθηκα , θα μου το παρω εγω! :lol:)

peterTHErider
29/03/2024, 22:14
Απο καινουργια θελω ενα gmt master 2 126710, oystersteel με jubilee. Ειτε μπλε μαυρο ειτε πρασινο μαυρο...
Απο μτχ 16710 του 92 σε κοκκινο-μαυρο. (Επειδη δεν μου το πηρε ο πατερας μου οταν γεννήθηκα , θα μου το παρω εγω! :lol:)

Σου στέλνω inbox.

TheRegulator
29/03/2024, 22:17
Σου στέλνω inbox.

Αναμένω!

McGyver
01/04/2024, 09:34
Το πέτυχα σήμερα στο LinkedIn και μου φάνηκε σχετικό...

451953