Σύνδεση

View Full Version : Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας απόψεις.



Σελίδες : [1] 2

telegonos
07/04/2024, 23:12
Δεν ξέρω αν ως Forum έχουμε άμεση σχέση με την ΕΛ.ΜΟΤ.Ο αλλά θεωρώ ότι είναι μια σημαντική πρωτοβουλία που αφορά όλους τους μοτοσυκλετιστές, τουλάχιστον αυτούς που φοράνε κράνος. Το αφήνω εδώ στις ιστορίες του δρόμου μιας και πολλές αλλαγές στην ιστορία γράφτηκαν στους δρόμους. Αν ενοχλεί τους mods ας μετακινηθεί ή ο,τι! (επίσης δεν το είδα κάπου αλλού, αν μου διέφυγε ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη!)

452077

Τι είναι το ''οριο των 30 ΧΛΜ στις πόλεις'';

basilis_k6
07/04/2024, 23:22
στηριζω αλλα τα αιτηματα ανουσια. το πρωτο πέρασε με νομο και ας προσεχανε τι ψηφιζανε και τα αλλα δυο δεν θα εφαρμοστουν ουτε το 3024 μχ.

Panos760
07/04/2024, 23:34
Η διήθηση είναι απαγορευμένη εδώ κ χρόνια.
Τα όρια μέσα στα χωριά, τις πόλεις κ γενικότερα στις κατοικημένες περιοχές είναι 50 χλμ κ τηρούνται μόνο από τα ποδήλατα.

Nik0s_Dk
08/04/2024, 00:58
Δεν το εβαλα ως θρεντ αντιπαράθεσης. Ωστοσο στον κοκ δεν υπαάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ σαφης απαγορευση της "διήθησης" (σορυ την σιχαινομαι σαν λέξη και ειναι ασχετη με το νοημα που της έχουν δώσει οι μοτοσυκλετιστές),
Τωρα το τι εχει εχει περασει με νομο η όχι δεν ειμαι σε άμεση θέση να το ξερω (προφανώς η παράθεση του νόμου θα βοηθήσει στην κουβέντα), αν και αυτο που προσπαθεί να πετυχει η ελμοτο ειναι η συσπείρωση των μοτοσυκλετιστων έναντι διατάξεων που πραγματικα δεν θα εφαρμοστούν ποτε και ταυτόχρονα δεν θα μας κανουν παράνομους ολους οσοι χρησιμοποιούν μοτο για τις καθημερινές τους δουλεις 365 στις 365 μερες.. Καλη ωρα οπως στο παρισι που προσπάθησαν να περάσουν αντιστοιχο νόμο και βρηκαν μπροστα τους χιλιαδες μοτοσυκλετιστές και ανακάλεσαν τον νόμο, φτιάχνοντας εξτρα λωρίδα "διήθησης" (ποσο κακή λέξη θε μου) για όσους χρησιμοποιούν μοτό.

Επαναλαμβάνω δε το ανέβασα για θρεντ αντιπαραθέσεων, αλλα για θρεντ συσπείρωσης. Η τελευταια λεξη στους μοντς.

BLiTzER
08/04/2024, 07:47
Ναι, αλλά το Παρίσι ανήκει στην Ευρώπη, όχι την Ουγκάντα.

o_gavros
08/04/2024, 08:59
...(θρεντ) συσπείρωσης...
Ευσεβείς πόθοι στην υπερσαχαρια τουρμποφολκ χώρα μας Νικόλα

Panos760
08/04/2024, 09:50
Συγνώμη αν έδειξα πως έρχομαι σε αντιπαράθεση, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.
Φυσικά και στηρίζω την πορεία κ θα συμμετέχω, αφού θα δω τι βάρδια έχω στην δουλειά.
Η "διήθηση" είναι απαγορευμένη, όχι γιατί αναφέρεται στον κ.ο.κ, αλλά γιατί μοιραζόμαστε την ίδια λωρίδα με αυτοκίνητα κ ως γνωστόν κάθε όχημα δικαιούται να κινείται σε μία λωρίδα.
Κινούμαι με μοτοσυκλέτα αλλά και το παπί που έχω για την δουλειά, όλο τον χρόνο και ειλικρινά έχω αγανακτήσει με τη συμπεριφορά των οδηγών αυτοκινήτων και ταξί.
Πολλές φορές έχω έρθει σε αντιπαράθεση μαζί τους.

Sorath
08/04/2024, 10:08
Σχετικά με το όριο των 30χλμ στις πόλεις, είναι κάτι που πρόκειται να αλλάξει σε λίγο καιρό με τον αναθεωρημένο ΚΟΚ.

Είναι τελείως ανεφάρμοστο και πρακτικά οι πάντες θα είναι παράνομοι. Το θεωρώ καθαρά εισπρακτικό μέσο.

niou
08/04/2024, 10:43
Απορία κανόνων του forum. Ο μόνος χώρος για να σχολιάσεις κάτι είναι στη μαύρη τρύπα του off-topic ή πρέπει να ανοίγει παράλληλο post που θα ονομάζεται "Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας - Απόψεις"; Διότι τότε περισσότερο θυμίζει πίνακα ανακοινώσεων παρά forum.

Αναφορικά με τη μοτοπορεία, πέρα από την τιμή των διοδίων, τα άλλα δύο θέματα θα τροποποιηθούν σε άμεσο χρόνο ή έχει προταθεί κάτι στον νέο ΚΟΚ;

PaNick67
08/04/2024, 11:01
Απορία κανόνων του forum. Ο μόνος χώρος για να σχολιάσεις κάτι είναι στη μαύρη τρύπα του off-topic ή πρέπει να ανοίγει παράλληλο post που θα ονομάζεται "Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας - Απόψεις"; Διότι τότε περισσότερο θυμίζει πίνακα ανακοινώσεων παρά forum.

Αναφορικά με τη μοτοπορεία, πέρα από την τιμή των διοδίων, τα άλλα δύο θέματα θα τροποποιηθούν σε άμεσο χρόνο ή έχει προταθεί κάτι στον νέο ΚΟΚ;

Δικη μου απορια κι αυτο. Ας κλειδωθει να μεινει μονο ως ανακοινωση, τα σχολια επι του θεματος σε αλλο τοπικο δεν εχουν νοημα.

Το οριο ταχυτητας θα εναρμονιστει με την υπολοιπη Ευρωπου οπου σε δρομους μιας λωριδας ισχυει το 30 χαω και τα 50 αφορουν δρομους με 2 λωριδες, λεωφορους κλπ. Πραγμα που εχει λογικη αν σκεφτουμε να πηγαινουμε με 50 στα στενα της Κυψελης πχ.

Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.



ΥΓ. Πιστευω οτι αν αυριο αστυνομευοταν αυστηρα η κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ενω αυτα κινουνται πχ, το 70% των διτροχων αναβατων θα σταματουσε την χρηση τους, διοτι οι περισσοτεροι τα εχουν επειδη μπορουν να το κανουν, να παρκαρουν παντου, ανεβαινουν σε πεζοδρομια, να παραβιαζουν φαναρια, προτεραιοτητες, μονοδρομους, κλπ

Sorath
08/04/2024, 11:06
Τι δεν καταλαβαίνετε?

Ενόχλησα που απλά εξήγησα τι είναι το όριο των 30χλμ που αναφέρεται στους λόγους της διαμαρτυρίας και κάποιοι ρωτάνε τι αφορά;;;

BLiTzER
08/04/2024, 11:06
Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.


Έφταιγε επειδή ήταν κουλός και προκάλεσε το ατύχημα, όχι αυτομάτως επειδή έκανε διήθηση.

kordix
08/04/2024, 11:10
Έκανε μια ψηφιακή παρατήρηση, μια παρεμβαση αν θέλετε ο ντόπερμαν - Παπανδρέου από το ψηφιακό motorsport ο οποίος σχολιάζει και κριτικάρει τα αιτήματα και αναρωτιέται γιατί δεν υπάρχει ως βασικό αίτημα η αλλαγή των πολύ επικίνδυνων μπαρριερών στους δρόμους με άλλες πιο ασφαλείς όπως γίνεται σε άλλες χώρες.

BLiTzER
08/04/2024, 11:13
Έκανε μια ψηφιακή παρατήρηση, μια παρεμβαση αν θέλετε ο ντόπερμαν - Παπανδρέου από το ψηφιακό motorsport ο οποίος σχολιάζει και κριτικάρει τα αιτήματα και αναρωτιέται γιατί δεν υπάρχει ως βασικό αίτημα η αλλαγή των πολύ επικίνδυνων μπαρριερών στους δρόμους με άλλες πιο ασφαλείς όπως γίνεται σε άλλες χώρες.

Επειδή τα συνέταξε το 5μελές του Γυμνασίου.

CorpseAlive
08/04/2024, 11:33
Απορία κανόνων του forum. Ο μόνος χώρος για να σχολιάσεις κάτι είναι στη μαύρη τρύπα του off-topic ή πρέπει να ανοίγει παράλληλο post που θα ονομάζεται "Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας - Απόψεις"; Διότι τότε περισσότερο θυμίζει πίνακα ανακοινώσεων παρά forum.

Αναφορικά με τη μοτοπορεία, πέρα από την τιμή των διοδίων, τα άλλα δύο θέματα θα τροποποιηθούν σε άμεσο χρόνο ή έχει προταθεί κάτι στον νέο ΚΟΚ;

Όχι φίλε Νίου, όταν ο OP ενός θέματος λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι πεδίο αντιπαραθέσεων αλλά κάλεσμα για σύμπνοια ήτοι αν κανονιστεί παρέα πιο οργανωμένα από το Moto.gr να κατέβει στην διαμαρτυρία το να γράφεις εσύ και εγώ αν συμφωνείς ή όχι με την ίδια την διαμαρτυρία είναι Off Topic , αν το να υπάρχει σεβασμός στο θέμα που ανοίγει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα δεν σου κάνει για Forum , η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.
Τέλος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν απαγορεύθηκε από κανέναν να σχολιαστεί η κίνηση αυτή που και εμένα στο σύνολο της με βρίσκει απέναντι, απλά όχι στο θέμα ενός συμφορουμίτη που δεν ήθελε να ανοίξει την κουβέντα εκεί.

Δικη μου απορια κι αυτο. Ας κλειδωθει να μεινει μονο ως ανακοινωση, τα σχολια επι του θεματος σε αλλο τοπικο δεν εχουν νοημα.

Το οριο ταχυτητας θα εναρμονιστει με την υπολοιπη Ευρωπου οπου σε δρομους μιας λωριδας ισχυει το 30 χαω και τα 50 αφορουν δρομους με 2 λωριδες, λεωφορους κλπ. Πραγμα που εχει λογικη αν σκεφτουμε να πηγαινουμε με 50 στα στενα της Κυψελης πχ.

Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.



ΥΓ. Πιστευω οτι αν αυριο αστυνομευοταν αυστηρα η κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ενω αυτα κινουνται πχ, το 70% των διτροχων αναβατων θα σταματουσε την χρηση τους, διοτι οι περισσοτεροι τα εχουν επειδη μπορουν να το κανουν, να παρκαρουν παντου, ανεβαινουν σε πεζοδρομια, να παραβιαζουν φαναρια, προτεραιοτητες, μονοδρομους, κλπ

Όπως τα λες είναι Panick. Δεν απαγορεύεται η διήθηση γιατί δεν αναγνωρίζεται από τον νόμο ως κίνηση αυτοκινημένου οχήματος. Δεν υπάρχει διήθηση, υπάρχει προσπέραση , παράλληλη κίνηση την ίδια λωρίδα κλπ.
Όσον αφορά το κομμάτι του Modding στο προηγούμενο Thread, το να το κλειδώσω θα ήταν πρόβλημα για το ''κανόνισμα'' που ενδέχεται να γίνει από φίλους του Moto.gr και θα έχανε το σκοπό του το αρχικό θέμα.

CorpseAlive
08/04/2024, 11:36
Όχι φίλε Νίου, όταν ο OP ενός θέματος λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι πεδίο αντιπαραθέσεων αλλά κάλεσμα για σύμπνοια ήτοι αν κανονιστεί παρέα πιο οργανωμένα από το Moto.gr να κατέβει στην διαμαρτυρία το να γράφεις εσύ και εγώ αν συμφωνείς ή όχι με την ίδια την διαμαρτυρία είναι Off Topic , αν το να υπάρχει σεβασμός στο θέμα που ανοίγει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα δεν σου κάνει για Forum , η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.
Τέλος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν απαγορεύθηκε από κανέναν να σχολιαστεί η κίνηση αυτή που και εμένα στο σύνολο της με βρίσκει απέναντι, απλά όχι στο θέμα ενός συμφορουμίτη που δεν ήθελε να ανοίξει την κουβέντα εκεί.


Όπως τα λες είναι Panick. Δεν απαγορεύεται η διήθηση γιατί δεν αναγνωρίζεται από τον νόμο ως κίνηση αυτοκινημένου οχήματος. Δεν υπάρχει διήθηση, υπάρχει προσπέραση , παράλληλη κίνηση την ίδια λωρίδα κλπ.


Ενόχλησα που απλά εξήγησα τι είναι το όριο των 30χλμ που αναφέρεται στους λόγους της διαμαρτυρίας και κάποιοι ρωτάνε τι αφορά;;;
Εξήγησα παραπάνω και τα ίδια αφορούν και εσένα.
Δεν αντέδρασα στο τι γράψατε, αλλά στο ότι ήταν Off topic. Εδώ γράψτε όσο και ότι θέλετε από απόψεις.

Zodd
08/04/2024, 11:48
Η "διήθηση" είναι απαγορευμένη, όχι γιατί αναφέρεται στον κ.ο.κ, αλλά γιατί μοιραζόμαστε την ίδια λωρίδα με αυτοκίνητα κ ως γνωστόν κάθε όχημα δικαιούται να κινείται σε μία λωρίδα.


Αυτό μάλλον έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Εκτός αν μου ξέφυγε, στην πιο πρόσφατη "ατυπη" κωδικοποίηση (2024) (https://www.yme.gr/metafores/odiki-kykloforia-kai-asfaleia/kodikas-odikis-kykloforias) δεν υπάρχει σαφής απαγόρευση να κινούνται δυο οχήματα στην ίδια λωρίδα. Ειδικά στο αρθρο 17 για τις προσπεράσεις και την κίνηση σε στοίχους, δεν υπάρχει καν σαφής υποχρέωση να αλλάξει λωρίδα το όχημα που προσπερνάει. Οι όποιες σχετικές αναφορές γινονται συνήθως για δρόμους με δύο ή περισσότερες λωρίδες ανα κατέυθυνση.

Παραδόξως το αρθρο 40, απαγορεύει συγκεκριμένα σε δίκυκλα (ποδύλατα, μηχανές), τρίκυκλα και ΕΠΗΟ να κινούνται παράλληλα μεταξύ τους αλλά δεν αναφέρεται πουθενά απαγορευση για την περίπτωση αυτοκίνητο-δικυκλο.

CorpseAlive
08/04/2024, 12:01
Αυτό μάλλον έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Εκτός αν μου ξέφυγε, στην πιο πρόσφατη "ατυπη" κωδικοποίηση (2024) (https://www.yme.gr/metafores/odiki-kykloforia-kai-asfaleia/kodikas-odikis-kykloforias) δεν υπάρχει σαφής απαγόρευση να κινούνται δυο οχήματα στην ίδια λωρίδα. Ειδικά στο αρθρο 17 για τις προσπεράσεις και την κίνηση σε στοίχους, δεν υπάρχει καν σαφής υποχρέωση να αλλάξει λωρίδα το όχημα που προσπερνάει. Οι όποιες σχετικές αναφορές γινονται συνήθως για δρόμους με δύο ή περισσότερες λωρίδες ανα κατέυθυνση.

Παραδόξως το αρθρο 40, απαγορεύει συγκεκριμένα σε δίκυκλα (ποδύλατα, μηχανές), τρίκυκλα και ΕΠΗΟ να κινούνται παράλληλα μεταξύ τους αλλά δεν αναφέρεται πουθενά απαγορευση για την περίπτωση αυτοκίνητο-δικυκλο.

Στα μάτια του νόμου, δεν γίνεται να κινούνται παράλληλα μηχανή και αμάξι στην ίδια λωρίδα χωροταξικά. Αν κινούνται σημαίνει ότι είτε το αμάξι είτε η μοτοσυκλέτα πατάει διαγράμμιση , άρα είτε προσπερνάει είτε βρίσκεται στο άκρο σημείο άλλης λωρίδας είτε ανάμεσα στις δύο λωρίδες πάνω στην διαγράμμιση που ούτως ή άλλως απαγορεύεται .

Τα αιτήματα που γράφουν είναι τραγικά και απορώ γιατί κάποιοι σοβαροί του χώρου τα υποστηρίζουν.
Το να πηγαίνουν μέχρι 30 χλμ/ωρα μέσα σε πυκνό αστικό περιβάλλον θα έπρεπε να είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Η διήθηση δεν στέκει γενικά .
Τώρα για τα διόδια , είμαι σύμφωνος, όπως επίσης θα έπρεπε να υπάρχει και συγκεκριμένη λωρίδα για μοτό στα κεντρικά διόδια προς αποφυγή ατυχημάτων καθώς μια μοτό είναι φουλ ευάλωτη να περιμένει στο μέσο μίας οδού όπου έρχονται ΙΧΕ από πίσω με μεγάλες ταχύτητες.

BLiTzER
08/04/2024, 12:04
Τώρα για τα διόδια , είμαι σύμφωνος, όπως επίσης θα έπρεπε να υπάρχει και συγκεκριμένη λωρίδα για μοτό στα κεντρικά διόδια προς αποφυγή ατυχημάτων καθώς μια μοτό είναι φουλ ευάλωτη να περιμένει στο μέσο μίας οδού όπου έρχονται ΙΧΕ από πίσω με μεγάλες ταχύτητες.

Κανείς δε θα έπρεπε να ελαττώνει ταχύτητα ή να σταματάει τελείως σε αυτοκινητοδρόμους για να πληρώνει διόδια, αλλά αυτό σε επόμενο ανέκδοτο.

PaNick67
08/04/2024, 12:05
Τώρα για τα διόδια , είμαι σύμφωνος, όπως επίσης θα έπρεπε να υπάρχει και συγκεκριμένη λωρίδα για μοτό στα κεντρικά διόδια προς αποφυγή ατυχημάτων καθώς μια μοτό είναι φουλ ευάλωτη να περιμένει στο μέσο μίας οδού όπου έρχονται ΙΧΕ από πίσω με μεγάλες ταχύτητες.

Το κοστος των διοδιων ειναι υπερβολικα υψηλο για τις μοτο αλλα αυτο ειναι θεμα συμβασης και κανεις παραχωρησιουχος δεν θα δεχθει να μειωθει το αντιτιμο, εκτος αν αυξηθει αναλογα των ΙΧ κατι που δεν θα αρεσει σε κανεναν μας.

PaNick67
08/04/2024, 12:12
Κανείς δε θα έπρεπε να ελαττώνει ταχύτητα ή να σταματάει τελείως σε αυτοκινητοδρόμους για να πληρώνει διόδια, αλλά αυτό σε επόμενο ανέκδοτο.

Περιμενε, βιαζεσαι. Τους πηρε δεκα χρονια σχεδον να μπορεις με εναν πομποδεκτη να ταξιδευεις σε ολους τους ΑΔ.

Εσυ θες και αυτοματισμους με αυτοματη χρεωση σε λογαριασμο;

CorpseAlive
08/04/2024, 12:15
Βασικά γενικά οι ''ενώσεις για την παγκόσμια ειρήνη και ευεξία'' μου προκαλούν λίγο ανάμεικτα συναισθήματα, οριακά ακούω και τα βελάσματα σε μερικές περιπτώσεις.
Πάντως για την συγκεκριμένη κίνηση θα σχολιάσω επιπρόσθετα ότι έπρεπε να βάλουν και 4ο όρο,
''Να μην είναι υποχρεωτική η χρήση κράνους, ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΙΣΗ αντιμετώπιση των οδηγών μοτό και ΙΧ, δεν γίνεται να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΝΑ ΤΑ ΣΚΑΕΙ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ΟΤΑΝ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΙΧ δεν φοράει καν''.

Sorath
08/04/2024, 12:17
Εσυ θες και αυτοματισμους με αυτοματη χρεωση σε λογαριασμο;

Αυτό εν μέρη, ήδη γίνεται. Στην Ολυμπία οδό για παράδειγμα, αν μπεις στην Εθνική πληρώνοντας διόδια και ξαναβγεις στην επόμενη έξοδο, όπου δεν έχει διόδια, τότε την ώρα που βγαίνεις διαβάζει αυτόματα την συσκευή σου, και σου επιστρέφει μέρος της προηγούμενης χρέωσης.

Zodd
08/04/2024, 12:23
Στα μάτια του νόμου, δεν γίνεται να κινούνται παράλληλα μηχανή και αμάξι στην ίδια λωρίδα χωροταξικά.

Μαζί σου και έτσι το είχα μάθει και εγώ όταν πήρα το δίπλωμα, αλλά πλέον δεν βρίσκω σχετική διάταξη που να το ορίζει αυτό. Αντίθετα ύπαρχει μόνο μια αόριστη υπόχρεωση να αφήνει "αρκετό χώρο" στο πλαί το όχημα που προσπερνάει. Πόσος είναι ο αρκετός χώρος δεν λέει πουθενά. Τώρα αν το αναφέρει εκτός του ΚΟΚ ή είναι κρυμμένο αλλου δεν ξέρω, αλλά δεν αναφέρονται σχετικά ούτε και στο αντίσοιχο άρθρο 16, για την θέση των οχηματων στον δρόμο. Αν ξέρεις που το εξηγεί, θα το εκτιμούσα να το γράψεις.

rainmike
08/04/2024, 12:27
To 30 παιδια ειναι αστειο και κανεις δεν προκειται να το τηρησει ουτε οι ιδιοι οι τροχαιοι.
Προφανως και εξω απο σχολεια παιδικους σταθμους νοσοκομεια πρεπει να υπαρχει σημανση για ελαττωση του οριου αλλα οριζοντια μετρα
30 cap δεν προκειται να τηρηθει απο κανεναν και ποτε.

CorpseAlive
08/04/2024, 12:37
Μαζί σου και έτσι το είχα μάθει και εγώ όταν πήρα το δίπλωμα, αλλά πλέον δεν βρίσκω σχετική διάταξη που να το ορίζει αυτό. Αντίθετα ύπαρχει μόνο μια αόριστη υπόχρεωση να αφήνει "αρκετό χώρο" στο πλαί το όχημα που προσπερνάει. Πόσος είναι ο αρκετός χώρος δεν λέει πουθενά. Τώρα αν το αναφέρει εκτός του ΚΟΚ ή είναι κρυμμένο αλλου δεν ξέρω, αλλά δεν αναφέρονται σχετικά ούτε και στο αντίσοιχο άρθρο 16, για την θέση των οχηματων στον δρόμο. Αν ξέρεις που το εξηγεί, θα το εκτιμούσα να το γράψεις.

Προκύπτει ερμηνευτικά από το άρθρο 16 και 17 του ΚΟΚ.
Στο 16 αναφέρεται η περίπτωση της μίας λωρίδας ανά κατεύθυνση ενώ στο 17 των πολλαπλών λωρίδων ανά κατεύθυνση.
Στο 16 λέει άκρο δεξιό τμήμα της λωρίδας στο 17 λέει όσο το δυνατόν στο μέσο της λωρίδας.
Στο άρθρο 16 το animus του νομοθέτη είναι η αμυντική οδήγηση ήτοι να έχει δυνατότητα αποφυγής μετωπικής σύγκρουσης αν όχημα προσπερνάει η χάσει τον έλεγχο, να υπάρχει χώρος μεταξύ των κατευθύνσεων.
Στο άρθρο 17 το Animus δεν είναι το ίδιο με το 16 γιατί θεωρητικά για να υπάρχουν περισσότερες της 1 λωρίδας ανά κατεύθυνση , ο οδηγός έχει χώρο για να αποφύγει διερχόμενο από το αντίθετο ρεύμα όχημα κλπ.
Επομένως ο χώρος που αναφέρεται στο 16 είναι Buffer zone για κάτι αναπάντεχο ενώ δεν τον αναφέρει στο αρ.17 γιατί εκεί υπάρχει ανευ άλλου. Σίγουρα όμως δεν τον αναφέρει για να βοηθήσει τις διηθήσεις.

BLiTzER
08/04/2024, 12:45
To 30 παιδια ειναι αστειο και κανεις δεν προκειται να το τηρησει ουτε οι ιδιοι οι τροχαιοι.
Προφανως και εξω απο σχολεια παιδικους σταθμους νοσοκομεια πρεπει να υπαρχει σημανση για ελαττωση του οριου αλλα οριζοντια μετρα
30 cap δεν προκειται να τηρηθει απο κανεναν και ποτε.

Το ελληνικό κράτος δεν το ενδιαφέρει αν θα τηρηθεί. Η αποτελεσματικότητα ενός μέτρου είναι συζήτηση από άλλο πλανήτη για την ελληνική πραγματικότητα. Αυτά που το ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ είναι:
1. να εισπράττει όποτε θέλει
2. να έχει καλυμμένο τον κώλο του αν γίνει μαλακία

CorpseAlive
08/04/2024, 12:59
Το ελληνικό κράτος δεν το ενδιαφέρει αν θα τηρηθεί. Η αποτελεσματικότητα ενός μέτρου είναι συζήτηση από άλλο πλανήτη για την ελληνική πραγματικότητα. Αυτά που το ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ είναι:
1. να εισπράττει όποτε θέλει
2. να έχει καλυμμένο τον κώλο του αν γίνει μαλακία

Κάθε φορά που ακούγεται ''δεν υπάρχει επαρκής αστυνόμευση'' 5.000 ανεκπαίδευτοι παίρνουν όπλο και σήμα , τυχαία πριν από κάποια εκλογική αναμέτρηση.
Το αστείο είναι ότι έχουμε επάρκεια προσωπικού , το προσωπικό δεν έχει επάρκεια ιδιότητας.
Και πιστέψτε με , δεν ευθύνονται ούτε οι αρχηγοί ούτε ανώτατοι αξιωματικοί. Καθαρά πολιτικό είναι το πρόβλημα.

BLiTzER
08/04/2024, 13:06
Κάθε φορά που ακούγεται ''δεν υπάρχει επαρκής αστυνόμευση'' 5.000 ανεκπαίδευτοι παίρνουν όπλο και σήμα , τυχαία πριν από κάποια εκλογική αναμέτρηση.
Το αστείο είναι ότι έχουμε επάρκεια προσωπικού , το προσωπικό δεν έχει επάρκεια ιδιότητας.
Και πιστέψτε με , δεν ευθύνονται ούτε οι αρχηγοί ούτε ανώτατοι αξιωματικοί. Καθαρά πολιτικό είναι το πρόβλημα.

Δεν ανέφερα κάπου ότι δεν υπάρχει επάρκεια προσωπικού. Επάρκεια ικανότητας δεν υπάρχει. Και δε μιλάω για την αστυνομία.

niou
08/04/2024, 13:09
Δικη μου απορια κι αυτο. Ας κλειδωθει να μεινει μονο ως ανακοινωση, τα σχολια επι του θεματος σε αλλο τοπικο δεν εχουν νοημα.

Το οριο ταχυτητας θα εναρμονιστει με την υπολοιπη Ευρωπου οπου σε δρομους μιας λωριδας ισχυει το 30 χαω και τα 50 αφορουν δρομους με 2 λωριδες, λεωφορους κλπ. Πραγμα που εχει λογικη αν σκεφτουμε να πηγαινουμε με 50 στα στενα της Κυψελης πχ.

Συμφωνώ πλήρως με το όριο όπως το αναφέρεις, καθώς έχω οδηγήσει σε αστικούς δρόμους εξωτερικού και η κατάσταση είναι πιο ανθρώπινη και για τους οδηγούς αλλά και για τους πεζούς. Δεν δύναται σε δρόμο μίας λωρίδας ειδικά όταν έχει και παρκαρισμένα οχήματα εκατέρωθεν να τρέχεις με μεγαλύτερη ταχύτητα και να περιμένεις να σταματήσεις άμεσα σε περίπτωση ανάγκης. Προτρέπω τον καθένα να δοκιμασει σε μία αλάνα το μέγιστο φρενάρισμα που του επιτρέπει η ικανότητά του αλλά και η μοτοσυκλέτα του από τα 50km/h και να μετρήσει την απόσταση που θα χρειαστεί για πλήρη ακινητοποίηση. Μετά ας προσθέσει και την απόσταση που θα διανύσει το όχημά του έως ώτου διαπιστώσει πιθανό κίνδυνο. (Υποχρεωτική αποποίηση ευθύνης αν η προτροπή μου οδηγήσει σε τραυματισμό ή σε υλική ζημιά. Οι πράξεις σας είναι δική σας απόφαση. Σκεφτείτε όμως αν πέσετε σε μία αλάνα τι θα γίνει αν πέσετε μπροστά σε ένα παιδάκι που ξέφυγε από τον γονιό του.)


Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.

Για τις σφήνες υποθέτω εννοείς τον όρο επιθετική οδήγηση που μου φαίνεται πολύ ευρύ και στην υποκειμενική ευχέρια του εκάστοτε αστυνομικού. Για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος αλλά, τι ορίζεται ως ταυτόχρονη κίνηση δύο οχημάτων στην ίδια λωρίδα; 5 δευτερόλεπτα; 10; Διότι θεωρητικά μία διαρκής προσπέραση πολλαπλών οχημάτων είναι η διήθηση. Έχει εφαρμοστεί και οριοθετηθεί όπως το παρουσιάζει και ο κ. Χούντρας επαρκέστατα σε άλλες χώρες.



ΥΓ. Πιστευω οτι αν αυριο αστυνομευοταν αυστηρα η κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ενω αυτα κινουνται πχ, το 70% των διτροχων αναβατων θα σταματουσε την χρηση τους, διοτι οι περισσοτεροι τα εχουν επειδη μπορουν να το κανουν, να παρκαρουν παντου, ανεβαινουν σε πεζοδρομια, να παραβιαζουν φαναρια, προτεραιοτητες, μονοδρομους, κλπ

Το κέντρο της Αθήνας παραλύει καθημερινά. Αν τότε, οργανωθούν οι μοτοσυκλετιστές σε οδήγηση σε στίχο θα πάρουν πίσω την απόφαση αμέσως θεωρώ.


Όχι φίλε Νίου, όταν ο OP ενός θέματος λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι πεδίο αντιπαραθέσεων αλλά κάλεσμα για σύμπνοια ήτοι αν κανονιστεί παρέα πιο οργανωμένα από το Moto.gr να κατέβει στην διαμαρτυρία το να γράφεις εσύ και εγώ αν συμφωνείς ή όχι με την ίδια την διαμαρτυρία είναι Off Topic , αν το να υπάρχει σεβασμός στο θέμα που ανοίγει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα δεν σου κάνει για Forum , η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.
Τέλος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν απαγορεύθηκε από κανέναν να σχολιαστεί η κίνηση αυτή που και εμένα στο σύνολο της με βρίσκει απέναντι, απλά όχι στο θέμα ενός συμφορουμίτη που δεν ήθελε να ανοίξει την κουβέντα εκεί.

Οκ κατανοήτό φίλε Corpse. Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

DoctoR_k6
08/04/2024, 13:14
Εγω θα ηθελα οι μοτοσυκλετιστες/2-τροχοι να κατσουν για μια βδομαδα πισω απο τα αυτοκινητα και να γελασει και το παρδαλο κατσικι.
Οχι μεθαυριο δεν θα φτασουν στις δουλειες τους οι χηρες που κλαινε για την διηθηση αλλα σε καμια βδομαδα...
Αντι να επικροτουν τα 2 κυκλα τα κυνηγουν κιολας.
Οχι οτι περιμεναμε κατι αλλο αλλα λεμε τωρα...

Ευτυχως μερικοι κανουμε την διηθηση χωρις να κανουμε μαθηματα ισορροπιας σαν κατι κουλαδια (αυτοι ναι να πανε σαν αυτοκινητα, δεν τους αξιζει να περνανε αναμεσα :lol:).

BLiTzER
08/04/2024, 13:15
Το κέντρο της Αθήνας παραλύει καθημερινά. Αν τότε, οργανωθούν οι μοτοσυκλετιστές σε οδήγηση σε στίχο θα πάρουν πίσω την απόφαση αμέσως θεωρώ.


Ανάλογα τον στίχο. Αν είναι δεκαπεντασύλλαβος μπορεί να δουλέψει.

Tallyban
08/04/2024, 13:22
Η μόνη φορά που υπήρξε αυθόρμητη και νικηφόρα οργάνωση ήταν για τη χαβούζα στη Κερατέα αν δε κάνω λάθος.

Zodd
08/04/2024, 13:23
Προκύπτει ερμηνευτικά από το άρθρο 16 και 17 του ΚΟΚ.
Στο 16 αναφέρεται η περίπτωση της μίας λωρίδας ανά κατεύθυνση ενώ στο 17 των πολλαπλών λωρίδων ανά κατεύθυνση.
Στο 16 λέει άκρο δεξιό τμήμα της λωρίδας στο 17 λέει όσο το δυνατόν στο μέσο της λωρίδας.
Στο άρθρο 16 το animus του νομοθέτη είναι η αμυντική οδήγηση ήτοι να έχει δυνατότητα αποφυγής μετωπικής σύγκρουσης αν όχημα προσπερνάει η χάσει τον έλεγχο, να υπάρχει χώρος μεταξύ των κατευθύνσεων.
Στο άρθρο 17 το Animus δεν είναι το ίδιο με το 16 γιατί θεωρητικά για να υπάρχουν περισσότερες της 1 λωρίδας ανά κατεύθυνση , ο οδηγός έχει χώρο για να αποφύγει διερχόμενο από το αντίθετο ρεύμα όχημα κλπ.
Επομένως ο χώρος που αναφέρεται στο 16 είναι Buffer zone για κάτι αναπάντεχο ενώ δεν τον αναφέρει στο αρ.17 γιατί εκεί υπάρχει ανευ άλλου. Σίγουρα όμως δεν τον αναφέρει για να βοηθήσει τις διηθήσεις.

Σε ευχαριστώ για την εξήγηση αλλά δεν με καλύπτει. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να έρθω σε αντιπαράθεση προσωπικά μαζί σου αλλά θεωρώ ότι ο ΚΟΚ θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σαφής.

Επειδή μου αρέσει η συγκεκριμένη κουβέντα, αν έχεις όρεξη να την συνεχίσουμε το πρόβλημα που βρίσκω στην ερμηνεία αυτή είναι οτι αν την δεχτούμε, τότε δεν έχει νόημα η απαγόρευση της περίπτωσης 3ζ του αρθρου 17, όπου απαγορεύει ειδικά τις προσπεράσεις σε "σύραγγες με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση", αφού 1) για σύρραγες μονής κατεύθυνσης θα ήταν εξορισμού απαγορευμένη η προσπέραση λόγω ότι υπάρχει μόνο μια λωρίδα και 2) για την περίπτωση συραγγας διπλής κατεύθυνσης, υπάρχει ήδη το σύστημα των διαγραμμήσεων για τον έλεγχο του πότε επιτρέπονται οι προσπεράσεις.

Επιπλέον στην περίπτωση 8γ του ιδιου άρθρου, αναφέρει ότι σε δρόμους με δύο ή περισσοτερες λωρίδες ανά κατεύθυνση, δεν θεωρείται προσπέραση "ο προβλέπομενος τρόπος οδήγησης". Διφορούμενο, αλλά πιστεύω αναφέρεται στο καποια από της λωρίδες να κινείται ταχύτερα από τις άλλες προς στην ίδια κατεύθυνση, στο οποίο τυπικά περιλαμβάνει και την "προσπέραση" με αλλάγη λωρίδας (ίδιας κατεύθυνσης).

Έτσι όπως είναι γραμμένο, θα μπορούσε να ερμηνευτεί ότι η προσπέραση αφορά μόνο όταν τα οχηματα κινούνται σε μονόδρομο με μια λωρίδα ή χωρίς διαγράμμηση (όπου δεν υπάρχει σαφής απαγόρευση) ή οταν το όχημα που προσπερνά μπαίνει σε λωρίδα της αντίθετης κατεύθυνσης (όπου ορίζεται πότε μπορεί να γίνει).

CorpseAlive
08/04/2024, 13:34
Σε ευχαριστώ για την εξήγηση αλλά δεν με καλύπτει. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να έρθω σε αντιπαράθεση προσωπικά μαζί σου αλλά θεωρώ ότι ο ΚΟΚ θα έπρεπε να είναι πολύ πιο σαφής.

Επειδή μου αρέσει η συγκεκριμένη κουβέντα, αν έχεις όρεξη να την συνεχίσουμε το πρόβλημα που βρίσκω στην ερμηνεία αυτή είναι οτι αν την δεχτούμε, τότε δεν έχει νόημα η απαγόρευση της περίπτωσης 3ζ του αρθρου 17, όπου απαγορεύει ειδικά τις προσπεράσεις σε "σύραγγες με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση", αφού 1) για σύρραγες μονής κατεύθυνσης θα ήταν εξορισμού απαγορευμένη η προσπέραση λόγω ότι υπάρχει μόνο μια λωρίδα και 2) για την περίπτωση συραγγας διπλής κατεύθυνσης, υπάρχει ήδη το σύστημα των διαγραμμήσεων για τον έλεγχο του πότε επιτρέπονται οι προσπεράσεις.

Επιπλέον στην περίπτωση 8γ του ιδιου άρθρου, αναφέρει ότι σε δρόμους με δύο ή περισσοτερες λωρίδες ανά κατεύθυνση, δεν θεωρείται προσπέραση "ο προβλέπομενος τρόπος οδήγησης". Διφορούμενο, αλλά πιστεύω αναφέρεται στο καποια από της λωρίδες να κινείται ταχύτερα από τις άλλες προς στην ίδια κατεύθυνση, στο οποίο τυπικά περιλαμβάνει και την "προσπέραση" με αλλάγη λωρίδας (ίδιας κατεύθυνσης).

Έτσι όπως είναι γραμμένο, θα μπορούσε να ερμηνευτεί ότι η προσπέραση αφορά μόνο όταν τα οχηματα κινούνται σε μονόδρομο με μια λωρίδα ή χωρίς διαγράμμηση (όπου δεν υπάρχει σαφής απαγόρευση) ή οταν το όχημα που προσπερνά μπαίνει σε λωρίδα της αντίθετης κατεύθυνσης (όπου ορίζεται πότε μπορεί να γίνει).

Μα η ερμηνεία δεν αναφέρεται στις προσπεράσεις, αναφέρεται στην θέση επί του οδοστρώματος και την παράλληλη στοίχιση .
Στις προσπεράσεις ισχύει το άρθρο 17 1 και 2 ως γενικές αρχές που εξειδικεύονται στην παράγραφο 3.

Zodd
08/04/2024, 13:56
Ναι αλλά στο 16 λέει οτι ΑΝ είναι δυνατόν τα οχήματα κινούνται στο δεξί άκρο του οδοστρώματος ή στο κέντρο της λωρίδας και το 17 ούτε απαγορεύει την προσπέραση σε μονόδρομο με μία λωρίδα, ούτε επιβάλει την προσπέραση μόνο με αλλαγή λωρίδας. Οπότε είμαστε σίγουροι ότι ισχύει ακόμα το "κάθε όχημα θεωρείτε ότι καταλαμβάνει όλο το πλάτος της λωρίδας/οδοστρώματος"? Χωρίς αυτό ή άλλη ρυθμιστική νομοθεσία, τότε η διήθηση είναι αναγκαστικά νόμιμη.

CorpseAlive
08/04/2024, 13:59
Ναι αλλά στο 16 λέει οτι ΑΝ είναι δυνατόν τα οχήματα κινούνται στο δεξί άκρο του οδοστρώματος ή στο κέντρο της λωρίδας και το 17 ούτε απαγορεύει την προσπέραση σε μονόδρομο με μία λωρίδα, ούτε επιβάλει την προσπέραση μόνο με αλλαγή λωρίδας. Οπότε είμαστε σίγουροι ότι ισχύει ακόμα το "κάθε όχημα θεωρείτε ότι καταλαμβάνει όλο το πλάτος της λωρίδας/οδοστρώματος"? Χωρίς αυτό ή άλλη ρυθμιστική νομοθεσία, τότε η διήθηση είναι αναγκαστικά νόμιμη.

Άλλο πράγμα η θέση επί του οδοστρώματος άλλο πράγμα οι προϋποθέσεις-συνθήκες της προσπέρασης.
Η διήθηση τι είναι , παράλληλη κίνηση με ιχ ή προσπέραση?
Γιατί ως διήθηση δεν αναφέρεται πουθενά.

Zodd
08/04/2024, 14:05
Για αυτό λέω ότι ο ΚΟΚ είναι ασαφής και (μάλλον) δεν την απαγορεύει.

Εγώ (που δεν είμαι νομικός) θα έλεγα ότι είναι τύπος προσπέρασης καθώς η παράλληλη κίνηση έχει ήδη οριστεί (αρ.17 παρ 8α) ως κίνηση σε διαφορετικές λωρίδες.

CorpseAlive
08/04/2024, 14:06
Για αυτό λέω ότι ο ΚΟΚ είναι ασαφής και (μάλλον) δεν την απαγορεύει.

Εγώ (που δεν είμαι νομικός) θα έλεγα ότι έιναι τύπος προσπέρασης καθώς η παράλληλη κίνηση έχει ήδη οριστεί ως κίνηση σε διαφορετικές λωρίδες.

Μα από την αρχή αυτο που λέω είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει διήθηση. Για να ρυθμίσεις κάτι , πρέπει να είναι υπαρκτό και για να υπάρχει ειδικότερη ρύθμιση , πρέπει να είναι ξεχωριστή ενέργεια.
Δεν είναι κάτι ξεχαριστό η κίνηση ανάμεσα σε δύο λωρίδες, Προσπέραση λέγεται και είναι παράνομη.
Είτε κινείσαι παράλληλα είτε προσπερνάς και τα δύο είναι λυμένα στον ΚΟΚ χρόνια τώρα, άσχετα αν δεν εφαρμόστηκε ποτέ ο νόμος στο συγκεκριμένο κομμάτι συν ότι τεχνικά είναι σχετικά δύσκολο να το αποδείξεις σε δικαστήριο σε περίπτωση σύγκρουσης. (εκτός αυτόπτη μάρτυρα προφανώς, κάμερες κλπ κλπ)

peterTHErider
08/04/2024, 14:26
Δεν το εβαλα ως θρεντ αντιπαράθεσης. Ωστοσο στον κοκ δεν υπαάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ σαφης απαγορευση της "διήθησης" (σορυ την σιχαινομαι σαν λέξη και ειναι ασχετη με το νοημα που της έχουν δώσει οι μοτοσυκλετιστές),
Τωρα το τι εχει εχει περασει με νομο η όχι δεν ειμαι σε άμεση θέση να το ξερω (προφανώς η παράθεση του νόμου θα βοηθήσει στην κουβέντα), αν και αυτο που προσπαθεί να πετυχει η ελμοτο ειναι η συσπείρωση των μοτοσυκλετιστων έναντι διατάξεων που πραγματικα δεν θα εφαρμοστούν ποτε και ταυτόχρονα δεν θα μας κανουν παράνομους ολους οσοι χρησιμοποιούν μοτο για τις καθημερινές τους δουλεις 365 στις 365 μερες.. Καλη ωρα οπως στο παρισι που προσπάθησαν να περάσουν αντιστοιχο νόμο και βρηκαν μπροστα τους χιλιαδες μοτοσυκλετιστές και ανακάλεσαν τον νόμο, φτιάχνοντας εξτρα λωρίδα "διήθησης" (ποσο κακή λέξη θε μου) για όσους χρησιμοποιούν μοτό.

Επαναλαμβάνω δε το ανέβασα για θρεντ αντιπαραθέσεων, αλλα για θρεντ συσπείρωσης. Η τελευταια λεξη στους μοντς.

Επειδή το λες και το ξαναλές τι κακο έχει η λέξη διηθηση?
Διηθηση σημαίνει φιλτράρισμα, δηλαδή κάποια μεγάλα αντικείμενο (πχ αυτοκίνητα) μένουν πίσω και ανάμεσα τους περνάνε με διηθηση κάποια μικρότερα.(πχ μοτοσυκλέτες)
Μήπως μπερδεύεσαι με την διείσδυση? που και αυτή δεν έχει κάποια κακή έννοια απλά την χρησιμοποιούμε και για την σεξουαλικη επαφή.
Όσο για τους νόμους που ψάχνεις και αναφέρουν πως απαγορεύεται η διηθηση δεν υπάρχουν. Γιατί απλά καλύπτονται πλήρως από τον νόμο που απαγορεύει της προσπεράσεις. Αυτό περιλαμβάνει και αυτό που ψάχνεις.

Υγ. Σόρι αν έχει καλύψει κάποιος άλλος τα θέματα αλλά δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις.

Nik0s_Dk
08/04/2024, 16:34
Επειδή το λες και το ξαναλές τι κακο έχει η λέξη διηθηση?
Διηθηση σημαίνει φιλτράρισμα, δηλαδή κάποια μεγάλα αντικείμενο (πχ αυτοκίνητα) μένουν πίσω και ανάμεσα τους περνάνε με διηθηση κάποια μικρότερα.(πχ μοτοσυκλέτες)
Μήπως μπερδεύεσαι με την διείσδυση? που και αυτή δεν έχει κάποια κακή έννοια απλά την χρησιμοποιούμε και για την σεξουαλικη επαφή.
Όσο για τους νόμους που ψάχνεις και αναφέρουν πως απαγορεύεται η διηθηση δεν υπάρχουν. Γιατί απλά καλύπτονται πλήρως από τον νόμο που απαγορεύει της προσπεράσεις. Αυτό περιλαμβάνει και αυτό που ψάχνεις.

Υγ. Σόρι αν έχει καλύψει κάποιος άλλος τα θέματα αλλά δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις.

Έχει υπάρξει μεγάλο θρεντ δω με τη λέξη αυτή. Το φιλτράρισμα σημαίνει διαχωρισμός. Η διηθηση χρησιμοποιείται ευρέως στην ιατρική. Διηθηση του αίματος. Στο δρόμο δεν περνάμε από κάποιο φίλτρο. Ωστόσο όπως λένε οι ειδικοί πχ γλωσσολογοι αν κάτι χρησιμοποιείται ευρέως και γίνεται αποδεκτό περνάει σαν νόημα.

Επισυνάπτω

452102

Για την ώρα δεν έχει δοθεί αλλο νοημα στην εν λόγω λέξη. Μέχρι να δοθεί, σαν λέξη είναι λάθος. Και επειδή είμαι ο σπαστικός της παρέας το λέω.

Διαπεραση θα ήταν η πιο σωστή λέξη
Διείσδυση επίσης είναι κάπως σωστή. Μπαίνω στο κενό. Αλλά όχι 100% σωστή στη χρήση

Manalishi
08/04/2024, 16:39
Στα αγγλικά πως αναφέρεται ώς όρος?

peterTHErider
08/04/2024, 16:41
Το φανάρι με σταματημένα οχήματα δεν είναι ένα είδος φίλτρου και η μηχανές το περνάνε ή αν είναι πολύ σφιχτό μένουν και αυτές πίσω και δεν καταφέρνουν να διηθηθουν?
Απλά δεν καταλαβαίνω την τόση ένταση σου στο ποσό κακή λέξη είναι.
Που δεν είναι.

BLiTzER
08/04/2024, 16:41
Για την ώρα δεν έχει δοθεί αλλο νοημα στην εν λόγω λέξη. Μέχρι να δοθεί, σαν λέξη είναι λάθος. Και επειδή είμαι ο σπαστικός της παρέας το λέω.

Διαπεραση θα ήταν η πιο σωστή λέξη
Διείσδυση επίσης είναι κάπως σωστή. Μπαίνω στο κενό. Αλλά όχι 100% σωστή στη χρήση

Υποθέτω είναι απευθείας μετάφραση από το αμερικανικό "filtering".

Zodd
08/04/2024, 16:58
Κατόπιν καλύτερης έρευνας στον ΚΟΚ και αφού ήμουν από αυτούς που επιφυλλάσονταν για το παράνομο της διήθησης, επιτρέψτε μου να διορθώσω τα λεγόμενα μου.

Η διήθηση είναι παράνομη "σχεδόν" πάντα γιατί παραβιάζει τον ορισμό της λωρίδας κυκλοφορίας (αρθρο 2 ΚΟΚ) όπου θεωρείται εξ ορισμού ότι κάθε λωρίδα κυκλοφορίας έχει πλάτος για ένα μόνο οδικό όχημα.

Κρατάω το "σχεδόν" για την περίπτωση όπου σε καποιο οδόστρωμα δεν υπάρχει διαγράμμιση που να ορίζει την λωρίδα και άρα καθε λωρίδα στο εν λογο οδόστρωμα πρέπει να έχει ικανό πλάτος για ένα όχημα. Καθώς δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, το απαιτούμενο πλάτος ίσως να μπορεί να αμφισβητηθεί αλλά μου φαίνεται ηλίθιο να στηρηχθεί κανείς σε αυτό.

CorpseAlive
08/04/2024, 17:35
Κατόπιν καλύτερης έρευνας στον ΚΟΚ και αφού ήμουν από αυτούς που επιφυλλάσονταν για το παράνομο της διήθησης, επιτρέψτε μου να διορθώσω τα λεγόμενα μου.

Η διήθηση είναι παράνομη "σχεδόν" πάντα γιατί παραβιάζει τον ορισμό της λωρίδας κυκλοφορίας (αρθρο 2 ΚΟΚ) όπου θεωρείται εξ ορισμού ότι κάθε λωρίδα κυκλοφορίας έχει πλάτος για ένα μόνο οδικό όχημα.

Κρατάω το "σχεδόν" για την περίπτωση όπου σε καποιο οδόστρωμα δεν υπάρχει διαγράμμιση που να ορίζει την λωρίδα και άρα καθε λωρίδα στο εν λογο οδόστρωμα πρέπει να έχει ικανό πλάτος για ένα όχημα. Καθώς δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, το απαιτούμενο πλάτος ίσως να μπορεί να αμφισβητηθεί αλλά μου φαίνεται ηλίθιο να στηρηχθεί κανείς σε αυτό.

Στα μάτια του νόμου, δεν γίνεται να κινούνται παράλληλα μηχανή και αμάξι στην ίδια λωρίδα χωροταξικά. Αν κινούνται σημαίνει ότι είτε το αμάξι είτε η μοτοσυκλέτα πατάει διαγράμμιση , άρα είτε προσπερνάει είτε βρίσκεται στο άκρο σημείο άλλης λωρίδας είτε ανάμεσα στις δύο λωρίδες πάνω στην διαγράμμιση που ούτως ή άλλως απαγορεύεται .

Τα αιτήματα που γράφουν είναι τραγικά και απορώ γιατί κάποιοι σοβαροί του χώρου τα υποστηρίζουν.
Το να πηγαίνουν μέχρι 30 χλμ/ωρα μέσα σε πυκνό αστικό περιβάλλον θα έπρεπε να είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Η διήθηση δεν στέκει γενικά .
Τώρα για τα διόδια , είμαι σύμφωνος, όπως επίσης θα έπρεπε να υπάρχει και συγκεκριμένη λωρίδα για μοτό στα κεντρικά διόδια προς αποφυγή ατυχημάτων καθώς μια μοτό είναι φουλ ευάλωτη να περιμένει στο μέσο μίας οδού όπου έρχονται ΙΧΕ από πίσω με μεγάλες ταχύτητες.


Προκύπτει ερμηνευτικά από το άρθρο 16 και 17 του ΚΟΚ.
Στο 16 αναφέρεται η περίπτωση της μίας λωρίδας ανά κατεύθυνση ενώ στο 17 των πολλαπλών λωρίδων ανά κατεύθυνση.
Στο 16 λέει άκρο δεξιό τμήμα της λωρίδας στο 17 λέει όσο το δυνατόν στο μέσο της λωρίδας.
Στο άρθρο 16 το animus του νομοθέτη είναι η αμυντική οδήγηση ήτοι να έχει δυνατότητα αποφυγής μετωπικής σύγκρουσης αν όχημα προσπερνάει η χάσει τον έλεγχο, να υπάρχει χώρος μεταξύ των κατευθύνσεων.
Στο άρθρο 17 το Animus δεν είναι το ίδιο με το 16 γιατί θεωρητικά για να υπάρχουν περισσότερες της 1 λωρίδας ανά κατεύθυνση , ο οδηγός έχει χώρο για να αποφύγει διερχόμενο από το αντίθετο ρεύμα όχημα κλπ.
Επομένως ο χώρος που αναφέρεται στο 16 είναι Buffer zone για κάτι αναπάντεχο ενώ δεν τον αναφέρει στο αρ.17 γιατί εκεί υπάρχει ανευ άλλου. Σίγουρα όμως δεν τον αναφέρει για να βοηθήσει τις διηθήσεις.

:beer:

grharris
08/04/2024, 20:30
Η κίνηση ανάμεσα στα αυτοκίνητα, αυτή την στιγμή, έχει το πρόβλημα για έναν μοτοσικλετιστή πως αν γίνει ατύχημα, θα φταίει. Δεν θα πληρωθεί από ασφάλειες ούτε για υλικές ούτε για σωματικές βλάβες.
Αυτό προκύπτει κυρίως από το προδεδικασμένο και την έλλειψη νομοθέτησης.
Γι' αυτό θεωρώ ότι είναι σημαντικό σαν αίτημα.

Φυσικά, για να νομιμοποιηθεί, χρειάζεται πλαισίωση, κανόνες κτλ. αλλά και να αναδειχτεί η σοβαρότητα του θέματος στους νομοθέτες.

Αν θυμάμαι καλά, στην Γαλλία, είχαν τηρήσει την απαγόρευση και έτσι τελικά οδηγήθηκαν στο να αρθεί το νομοσχέδιο.

PaNick67
09/04/2024, 08:59
Οπως ειχε δειξει κι ο Χουντρας σε καποιο βιντεο η διηθηση βοηθαει στην κυκλοφορια αρκει να υπαρχουν κανονες. Πχ, δεν κανουμε διηθηση ποτε αν στην μια πλευρα υπαρχουν παρκαρισμενα, ποτε με πανω απο 20χαω διαφορα ταχυτητας απο τα κινουμενα αυτοκινητα, οχι οταν η κυκλοφορια ειναι μεν πυκνη αλλα σε κανονικες ταχυτητες.

Στο Παρισι πχ δεν θυμαμαι να γινεται διηθηση ενω κινουνται τα αυτοκινητα.

Γιατι ειναι αλλο πραγμα να κανεις διηθηση στην πηγμενη Κηφισιας / Αλεξανδρας και αλλο στον Κηφισο με τα ΙΧ να πηγαινουν με 60 κι οι μηχανες με 90+

PortisHead
09/04/2024, 12:46
Οπως ειχε δειξει κι ο Χουντρας σε καποιο βιντεο η διηθηση βοηθαει στην κυκλοφορια αρκει να υπαρχουν κανονες. Πχ, δεν κανουμε διηθηση ποτε αν στην μια πλευρα υπαρχουν παρκαρισμενα, ποτε με πανω απο 20χαω διαφορα ταχυτητας απο τα κινουμενα αυτοκινητα, οχι οταν η κυκλοφορια ειναι μεν πυκνη αλλα σε κανονικες ταχυτητες.

Στο Παρισι πχ δεν θυμαμαι να γινεται διηθηση ενω κινουνται τα αυτοκινητα.

Γιατι ειναι αλλο πραγμα να κανεις διηθηση στην πηγμενη Κηφισιας / Αλεξανδρας και αλλο στον Κηφισο με τα ΙΧ να πηγαινουν με 60 κι οι μηχανες με 90+

Η διηθηση στον Κηφισό ειναι απο τα πιο τρανταχτά παραδειγματα για καθε απιστο για την υπαρξη της θρησκευτικης μας κουλτουρας, της Παναγιας και της Αγιας Τριαδος.
Γιατι ΜΟΝΟΝ αυτη μπορει και επεμβαινει και δεν εχουμε 100 νεκρους και 300 σακατεμενους μοτοσυκλετιστες τη μερα :D

PortisHead
09/04/2024, 12:49
Επίσης το να ανησυχουμε για το οριο των 30χλμ/ωρα μεσα στην πόλη (στην Ελλαδα πάντα),
ειναι σα να πιστευουμε οτι μεροκαματιαρηδες ντελιβεραδες των 400 ευρω
δεν θα παραβιαζουν πλεον τα κοκκινα,
μονο και μονο επειδη εκαστη παραβιαση κοστιζει περιπου 2 φορες το μηνιατικο τους.

Manalishi
09/04/2024, 13:37
Κα αν ακόμα δεν υπήρχε η "διήθηση", θα έπρεπε να την εφεύρουμε...

Ο μόνος λόγος που πήρα μηχανή το 2010. Μετά ήρθαν και άλλοι (παρκινγκ, οικονομία, βόλτες κοντινές, βόλτες μακρυνές...).

telegonos
09/04/2024, 18:42
Το γιατί βρέθηκε το δικό μου όνομα που ΡΩΤΑΩ μια ΑΠΟΡΙΑ, να ξεκινάει ένα θέμα βαφτισμένο ως ''απόψεις'', αποτελεί άλλο ένα μυστήριο.

Ή ίσως και όχι, δεν περιμένω λογική καιρό τώρα.

karellen
09/04/2024, 18:52
Κλείδωσα το αρχικό θέμα αφηνοντας μόνο την πρώτη δημοσίευση, αυτή με την αφίσα της ΕΛΜΟΤΟ και μετέφερα τα υπόλοιπα ποστ σε νέο θρεντ αρχής γενομένης με το δικό σου μιας και ήταν δεύτερο.
Αν δεν το θέλεις πες μου να το σβήσω.

harris_x
10/04/2024, 09:33
Το γιατί βρέθηκε το δικό μου όνομα που ΡΩΤΑΩ μια ΑΠΟΡΙΑ, να ξεκινάει ένα θέμα βαφτισμένο ως ''απόψεις'', αποτελεί άλλο ένα μυστήριο.

Ή ίσως και όχι, δεν περιμένω λογική καιρό τώρα.

Τώρα είναι οκ;

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=163387&p=3203308&viewfull=1#post3203308

CorpseAlive
11/04/2024, 11:44
Εξελίξεις: Part 1

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η Ελληνική Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία – ΕΛ.ΜΟΤ.Ο έχοντας υψηλό το αίσθημα ευθύνης της εκπροσώπησης των Ελλήνων Μοτοσυκλετιστών, με αφορμή τις τελευταίες αυξήσεις στις τιμές των διοδίων, προχωρά σε μοτο-πορεία διαμαρτυρίας το Σάββατο 13 Απριλίου 2024, η οποία θα ξεκινήσει από το ΣΕΦ ώρα 12:00μμ. και θα καταλήξει στην Πλατεία Συντάγματος με την επίδοση Ψηφίσματος.
Το ψήφισμα το όποιο θα παραδοθεί στην Βουλή των Ελλήνων, θίγει όλα τα θέματα που απασχολούν τον μέσο μοτοσυκλετιστή, με ιδιαίτερη αναφορά στο θέμα της οδικής ασφάλειας και της βελτίωσης των υποδομών.
Παραθέτουμε το ψήφισμα και προτείνουμε κάποιες από τις λύσεις που υπάρχουν, ευελπιστώντας στην άμεση ανταπόκριση από την κυβέρνηση και την εποικοδομητική συνεργασία με όλους τους εμπλεκομένους φορείς.
ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
Διεκδικούμε και προτείνουμε…
1. Μείωση των τιμών των διοδίων για τις μοτοσυκλέτες, μέσω κρατικής επιδότησης. Ορθολογική και δίκαιη χρέωση σύμφωνα με το ίχνος της στην άσφαλτο και τον όγκο που καταλαμβάνει στον χώρο. Μείωση της αναλογίας χρέωσης μεταξύ αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας με βάση την σύμβαση της ¨Γέφυρας Α.Ε¨ στην γέφυρα ¨Χαρίλαος Τρικούπης¨. Δημιουργία ξεχωριστής λωρίδας στα διόδια, με ειδικό αντιολισθητικό τάπητα και χρήση e-pass για τις μοτοσυκλέτες.
2. Επανεξέταση του ΚΟΚ πριν αυτός ψηφιστεί, σε βασικά θέματα όπως το όριο χιλιομέτρων και η διήθηση. Τα όρια ταχύτητας εντός αστικού ιστού να θεσπιστούν βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων και μελετών όπου είναι απαραίτητο (σχολεία, νοσοκομεία). Είμαστε αντίθετοί στην οριζόντια επιβολή του ορίου των 30 km στις πόλεις. Να επιτρέπεται η διήθηση των μοτοσυκλετών με βάση κριτήρια και συγκεκριμένα όρια ταχύτητας που θα προκύψουν από μελέτες. Να γίνει ιεράρχηση των παραβάσεων του ΚΟΚ βάσει των κριτηρίων της νομικής επιστήμης με νέα δόμηση.
3. Ασφαλείς δρόμους για όλους. Επισήμανση επικίνδυνων σημείων και άμεση αντιμετώπιση τους με αντιολισθητικές διαγραμμίσεις σε όλους τους δρόμους και ευδιάκριτη σήμανση. Επαρκή φωτισμό δρόμων και ιδιαίτερα σε διασταυρώσεις και επικίνδυνα σημεία.
4. Ασφαλέστερο -¨συγχωρητικό¨ περιβάλλον των οδών. Να προστεθεί διπλή μπαριέρα και να επενδυθούν με ελαστικά υλικά, με άμεση προτεραιότητα στα επικίνδυνα σημεία. Οι νέες μπαριέρες να πληρούν τις πιο σύγχρονες προδιαγραφές. Προσεκτική επιλογή όπου είναι απαραίτητο με φιλικά προς τον μοτοσυκλετιστή σαμαράκια (κατά τα Βρετανικά πρότυπα).
5. Έλεγχος, σήμανση και ασφάλιση των έργων υποδομής (π.χ. οπτικές ίνες). Έλεγχος των εκτελούμενων έργων και δημιουργία μητρώου έργων. Δημιουργία αποτρεπτικών υποδομών.
6. Ένταξη του δίκυκλου στις μελέτες που εκπονούνται (κίνηση, ασφάλεια, πάρκινγκ κτλ.). Επαρκής και δωρεάν θέσεις στάθμευσης δίκυκλων, δημιουργία θέσεων στους σταθμούς ΜΕΤΡΟ και στις αρχές των πεζόδρομων. Κατασκευή ειδικών διαμορφώσεων πρόσδεσης των αντικλεπτικών.
7. Ποιοτική, όχι ποσοτική αστυνόμευση. Εντατικότεροι έλεγχοι για ανασφάλιστα / ακατάλληλα προς χρήση οχήματα.
8. Κυκλοφοριακή αγωγή στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Άμεση ανάγκη για δημιουργία νέας κουλτούρας οδηγικής συμπεριφοράς. Καμπάνιες οδικής ασφάλειας. Εκμετάλλευση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων και κονδυλίων για προγράμματα εκπαίδευσης – ενημέρωσης. Ίδρυση Παρατηρητηρίου οδικής ασφάλειας δίκυκλων, κατά τα πρότυπα της Γαλλικής Ομοσπονδίας Μοτοσικλετιστών.

CorpseAlive
11/04/2024, 11:45
Εξελίξεις : Part 2
9. Αλλαγή - εκσυγχρονισμός του τρόπου απόκτησης διπλώματος οδήγησης. Εκπαίδευση – μετεκπαίδευση των νέων οδηγών και ομαλή ένταξη στο κυκλοφοριακό περιβάλλον με ειδικά επιδοτούμενα προγράμματα.
10. Γραμμή καταγγελιών σε 5ψήφιο τηλεφωνικό νούμερο. Μηνύσεις χωρίς παράβολα για επικίνδυνες υποδομές. Εξορθολογισμός της διαδικασίας αυτοκινητιστικών διαφορών για όλα τα τροχαία (ενσωμάτωση τακτικής διαδικασίας).
11. Μείωση ή απαλλαγή του ΦΠΑ στα κράνη και στον εξοπλισμό ασφαλείας των αναβατών. Voucher επιδότησης για την αγορά εξοπλισμού ασφαλείας με την αγορά κάθε καινούργιου δίκυκλου. Voucher με την μορφή safety pass για αγορά εγκεκριμένου εξοπλισμού ασφαλείας από καταστήματα εντός Ελλάδας με την έκδοση αντίστοιχου παραστατικού (απόδειξης ή τιμολογίου), με προτεραιότητα τις επαγγελματικές ομάδες που χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα.
12. Μείωση τελών κυκλοφορίας σε όλες τις κατηγορίες μοτοσυκλετών και προώθηση της χρήσης δικύκλου με ειδικές διαφημιστικές καμπάνιες αφού αποδεδειγμένα μπορεί να αποτελέσει την λύση στο κυκλοφοριακό πρόβλημα στις μεγάλες πόλεις.
Τι θέλουμε να πετύχουμε…
Να κάνουμε πιο άνετη και ασφαλέστερη την μετακίνηση μας, να μειώσουμε και ίσως να μηδενίσουμε τον δείκτη ατυχημάτων και να δημιουργήσουμε μια νέα κουλτούρα οδηγικής συμπεριφοράς που θα χαρακτηρίζεται από την ευγένεια και το υψηλό επίπεδο ικανοτήτων των οδηγών.
Αυτό φυσικά προϋποθέτει το δίκυκλο να ενταχθεί σε όλες τις μελέτες που εκπονούνται και όλοι εμείς οι άνθρωποι της Ομοσπονδίας να έχουμε θέση και λόγο σε όλες τις επιτροπές και τα όργανα λήψης αποφάσεων.
Πρόθεση μας είναι να είμαστε μέρος της λύσης και όχι του προβλήματος.
Μετά το τέλος της μοτοπορείας η οργανωτική ομάδα της ΕΛ.ΜΟΤ.Ο, και όποιος άλλος επιθυμεί, θα κατευθυνθεί προς το εκθεσιακό κέντρο Metropolitan Expo, στην ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ 2024, όπου και θα ενημερώσουμε τον Μοτοσυκλετιστικό κόσμο με φυλλάδια για την πρόοδο της εκδήλωσης, στα τέσσερα περίπτερα Λεσχών της Ομοσπονδίας.
ΕΛΜΟΤΟ
ΠΡΩΤΑ Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ

CorpseAlive
11/04/2024, 11:49
Ετοιμάζω Κείμενο σχολιασμού μέχρι το απόγευμα θα έχει ανέβει γιατί βλέπω κάτι διαμαντάκια ...

sanctusan
11/04/2024, 12:16
Η μοτοπορεία είναι την ίδια μέρα με την έκθεση.
Θα πάει πολύ καλά αυτό

basilis_k6
11/04/2024, 17:02
καλες προτασεις το κειμενο.

βεβαια δεν θα αλλαξει κατι. η μοτοσυκλέτα στην ελλαδα ειναι αφαντη για το κρατος. ουτε που θα καταλαβουν τι διαβαζουν. εγω θα προσθετα και επαγγελματικο διπλωμα μπας και μπει μια ταξη στα ντελιβερυ. βεβαια τα μισα που πρεπει να αλλαξουν προυποθετουν κρατος (που δεν εχουμε) και αστυνομια (που δεν εχουμε επισης).

Parking
11/04/2024, 19:09
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως κάποιος αποφάσισε να βρει όλα τα δευτερεύοντα ζητήματα και να φτιάξει αυτή τη λίστα σαν να μη θέλει ν ενοχλήσει
Το ότι θες πολιτικό μέσο για να βρεις κρεβάτι και μαύρα λεφτά για να χειρουργηθείς δεν βρήκε μια θεσούλα στη λίστα των σοφ'ων?

tzimidis
12/04/2024, 06:51
To 30 παιδια ειναι αστειο και κανεις δεν προκειται να το τηρησει ουτε οι ιδιοι οι τροχαιοι.
Προφανως και εξω απο σχολεια παιδικους σταθμους νοσοκομεια πρεπει να υπαρχει σημανση για ελαττωση του οριου αλλα οριζοντια μετρα
30 cap δεν προκειται να τηρηθει απο κανεναν και ποτε.

Ξέρει κανείς γιατί έχουν αφαιρεθεί τα σαμαρακια μπροστά από σχολεία, παιδικους σταθμους κλπ?
Ήταν το μόνο μέτρο που έκανε τον κάθε κάγκουρα να κόβει λίγο ταχύτητα

tzimidis
12/04/2024, 06:54
Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.
Αν αναφέρεσαι στην κοπέλα που έχασε το χέρι της, αν θυμαμαι καλά η απόφαση έλεγε συνυπαιτιοτητα

CorpseAlive
12/04/2024, 13:13
2. Επανεξέταση του ΚΟΚ πριν αυτός ψηφιστεί, σε βασικά θέματα όπως το όριο χιλιομέτρων και η διήθηση. Τα όρια ταχύτητας εντός αστικού ιστού να θεσπιστούν βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων και μελετών όπου είναι απαραίτητο (σχολεία, νοσοκομεία). Είμαστε αντίθετοί στην οριζόντια επιβολή του ορίου των 30 km στις πόλεις.
Να επιτρέπεται η διήθηση των μοτοσυκλετών με βάση κριτήρια και συγκεκριμένα όρια ταχύτητας που θα προκύψουν από μελέτες. Να γίνει ιεράρχηση των παραβάσεων του ΚΟΚ βάσει των κριτηρίων της νομικής επιστήμης με νέα δόμηση.

Διήθηση.
Έχω επεκταθεί σε μεγάλο βαθμό εδώ μέσα για το όρο διήθηση και γιατί αυτός δεν έχει καμία βάση. Προσπέραση είναι ή παράλληλη πορεία .
Πάμ παρακάτω όμως γιατί έχει ήδη αναλυθεί το λάθος του όρου αυτού.
Το όριο των 30 χλμ/ωρα εντός άστικου ιστού επίσης δεν αιτιολογείται πουθενά.
Γιατί είναι κακό των όριο 30 χλμ/ώρα , πως προκύπτει ότι βλάπτει τους μοτοσυκλετιστές συγκεκριμένα? Γιατί να είσαι αντίθετος σε αυτό ενώ παράλληλα λες ασφαλείς δρόμους για όλους?
Μελέτη, επιχείρημα ΚΑΤΙ ?
Όχι. Απλά είμαστε αντίθετοι γενικά και αόριστα.

Γραμμή καταγγελιών σε 5ψήφιο τηλεφωνικό νούμερο. Μηνύσεις χωρίς παράβολα για επικίνδυνες υποδομές. Εξορθολογισμός της διαδικασίας αυτοκινητιστικών διαφορών για όλα τα τροχαία (ενσωμάτωση τακτικής διαδικασίας).
?????
Δηλαδή θα παίρνω το 1312Α και θα κάνω τηλεφωνικά μήνυση χωρίς να χρειάζεται να εισφέρω καμία απόδειξη των λεγομένων μου? Γιατί μία μήνυση για αδικήματα ΚΟΚ να εξαιρείται της διαδικασίας των μηνύσεων εν γένει?

Τι είδους ανοησία είναι αυτή?

Εξορθολογισμός της διαδικασίας των Αυτοκ. Διαφορών ενσωμάτωση της Τακτικής.

Εδώ θα δώσω παράδειγμα.
Αγωγή στην Τακτική κατέθεσα ο ίδιος τον Ιούνιο του 2022.
Θα συζητηθεί τον Μάιο του 2024 και η απόφαση πιθανώς να βγει τον Οκτώβριο του 2024.

Αντίστοιχα , αγωγή που κατέθεσα(στην υφιστάμενη ειδική διαδικασία αυτοκ. ) τον Απρίλιο του 2023 , συζητήθηκε ήδη τον Μάρτιο του 2024.

Άρα ποιον εξ ορθολογισμό με ενσωμάτωση της τακτικής λέμε?
Είτε υπάρχει δικηγόρος που δεν ασχολείται με το θέμα και είπε να πετάξει παπάτζες στην ομοσπονδία είτε πήραν από εδώ και από εκεί άρθρα-δημοσιεύσεις κάποιου υποψήφιου διδάκτορα και τις κόλλησαν χωρίς να ξέρουν τι γράφουν ΕΙΤΕ εγώ δεν κατάλαβα καλά γιατί , μάντεψε ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝ ΝΟΗΜΑ. Αν ενσωματωθεί η διαδ. των αυτοκ. στην Τακτική διαδικασία θα έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μεγαλύτερη αναμονή για εκδίκαση από ότι τώρα.


Επίσης Ποιοτική, όχι ποσοτική αστυνόμευση. Εντατικότεροι έλεγχοι για ανασφάλιστα / ακατάλληλα προς χρήση οχήματα.

Σε μία πρόταση όλη η ουσία.
Ενώ λέει ποιοτική και όχι ποσοτική , ζητάει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ.
Δηλαδή WTF?
Επίσης πως ορίζεται η ποιοτική αστυνόμευση?
Να πιάνουν τους κακούς ? Ποιοι είναι οι κακοί? Γιατί για την ομοσπονδία προφανώς δεν είναι όσοι π.χ. τρέχουν μέσα στην πόλη , σύμφωνα με το Animus του παραπάνω ψηφίσματος.


Btw '' Μείωση ή απαλλαγή του ΦΠΑ στα κράνη και στον εξοπλισμό ασφαλείας των αναβατών. Voucher επιδότησης για την αγορά εξοπλισμού ασφαλείας με την αγορά κάθε καινούργιου δίκυκλου. Voucher με την μορφή safety pass για αγορά εγκεκριμένου εξοπλισμού ασφαλείας από καταστήματα εντός Ελλάδας με την έκδοση αντίστοιχου παραστατικού (απόδειξης ή τιμολογίου), με προτεραιότητα τις επαγγελματικές ομάδες που χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα.''
Ωραία ιδέα το Voucher.
O ίδιος την είχα πει σε Μέλος του Δ.Σ. του συγκεκριμένου ψηφίσματος , την περίοδο της προηγούμενης έκθεσης μοτοσυκλέτας.
Ενδιαφέρουσα βέβαια η μορφή του , σε Pass. :lol:
ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ η εγκύκλιος της αγοράς οπτικών μέσω ΕΟΠΥ κάθε 4 χρόνια για κράνη (που έχουν ημερομηνία λήξης , το να πάρω ένα δωράκι με κάθε μηχανή που αγοράζω δεν έχει καμία ουσία, αλλά από το άνευ καλό είναι το λίγο) ήταν η Original πρόταση μου.

Όπως είπε ο Blitzer παραπάνω, έχω δει ψηφίσματα 15μελούς πιο συγκροτημένα και σοβαρά από αυτό.
Αυτό είναι ένα Ποτ πουρί για να κερδίσουμε εντυπώσεις και καμία ουσία.
Τα μισά δεν έχουν αιτιολογήση, τα άλλα μισά είναι άκυρα εξ αρχής και τα υπόλοιπα είναι Copy Paste από σχεδόν Hoax άρθρα για την κίνηση στο Παρίσι.
Κινήσεις σαν και αυτές απαιτούν σοβαρότητα.
Δυστυχώς δεν διακρίνεται στο παρόν ψήφισμα κατά την γνώμη μου.
Παραδέχομαι ωστόσο (i guess) την επιθυμία να γίνει κάτι , γιατί για χρόνια υπήρχε κενό στο κομμάτι αντιπροσώπευσης των μοτοσυκλετιστών.
Ωστόσο αυτή η αντιπροσώπευση θεωρώ ότι τουλάχιστον , δεν αρμόζει σε τόσο μεγάλο πλήθος ενδιαφερόμενων .
Over and out.

giorgosb
12/04/2024, 13:15
"Διήθηση στην Ελλάδα (https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/37832-diithisi-stin-ellada-syntoma-i-nomimopoiisi-tis-vasei-tou-neou-kok?m=1) – Οι δηλώσεις της Υφυπουργού Μεταφορών στην έκθεση μοτοσυκλέτας, δίνουν ελπίδες στους μοτοσυκλετιστές για την -επιτέλους- κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης εντός των πόλεων. "

CorpseAlive
12/04/2024, 13:20
"Διήθηση στην Ελλάδα (https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/37832-diithisi-stin-ellada-syntoma-i-nomimopoiisi-tis-vasei-tou-neou-kok?m=1) – Οι δηλώσεις της Υφυπουργού Μεταφορών στην έκθεση μοτοσυκλέτας, δίνουν ελπίδες στους μοτοσυκλετιστές για την -επιτέλους- κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης εντός των πόλεων. "

To άρθρο λέει ότι ήδη απαγορεύεται βάσει ΚΟΚ.
Το ψήφισμα λέει να ΜΗΝ απαγορευτεί κατά τον νέο ΚΟΚ .
Εγώ λέω ότι αυτή την στιγμή δεν υφίσταται τέτοιος όρος .
Περί του όρου , κολοκυθόπιτα.

basilis_k6
12/04/2024, 13:36
δεν καταλαβα. υπηρχε καποιο σχεδιο για τη διηθηση η μονοι τους πηγαν και βγαλαν τα ματια τους? μια χαρα ειναι τωρα που ειναι "παρανομη". γιατι να βαλουμε το κρατος να ασχοληθει? οπου βαζει το χερι του τα κανει ταναπου.

panavour
12/04/2024, 14:07
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως κάποιος αποφάσισε να βρει όλα τα δευτερεύοντα ζητήματα και να φτιάξει αυτή τη λίστα σαν να μη θέλει ν ενοχλήσει
Το ότι θες πολιτικό μέσο για να βρεις κρεβάτι και μαύρα λεφτά για να χειρουργηθείς δεν βρήκε μια θεσούλα στη λίστα των σοφ'ων?

Μοτοδιαδηλωση με αιτηματα την ευρεση κρεβατιων σε χειρουργείο???:lol:

Vassilis
12/04/2024, 15:25
Οριο 30 στον αστικο ιστο φανταζομαι εννοουν αυτο που ισχυει και τωρα. Σε στενα μεσα στις πολεις κλπ. Αυτο πρεπει να εφαρμοζεται και η παραβιαση να τιμωρειται πολυ περισσοτερο απο το να πηγαινεις πχ με 150 στην εθνικη οταν το οριο ειναι 120. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να πηγαινει καποιος με πανω απο 30 μεσα στα στενα.

rex4539
13/04/2024, 11:33
To άρθρο λέει ότι ήδη απαγορεύεται βάσει ΚΟΚ.
Το ψήφισμα λέει να ΜΗΝ απαγορευτεί κατά τον νέο ΚΟΚ .
Εγώ λέω ότι αυτή την στιγμή δεν υφίσταται τέτοιος όρος .
Περί του όρου , κολοκυθόπιτα.

Στην California που έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης, ο όρος λεγόταν lane sharing και επιτρεπόταν στο συγκεκριμένο state αλλά όχι στα περισσότερα άλλα states.

CorpseAlive
13/04/2024, 11:34
Στην California που έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης, ο όρος λεγόταν lane sharing και επιτρεπόταν στο συγκεκριμένο state αλλά όχι στα περισσότερα άλλα states.

Αυτό π.χ. είναι ο καλύτερος ορισμός της κίνησης, ωστόσο στην Ελληνική νομοθεσία δεν υπάρχει.

o_gavros
13/04/2024, 12:27
Στη γκαλιφορνια έχουνε βγάλει κι ένα Σβαρτζενέγκερ όμως,τι να τους πούμε; :p

Parking
13/04/2024, 12:51
Μοτοδιαδηλωση με αιτηματα την ευρεση κρεβατιων σε χειρουργείο???:lol:

Όταν θα στουκάρεις και θα σε πάνε με καρότσα αγροτικού και θα σε βάλουν σε ράντζο γιατί είσαι γέρος και χοντρός
και δεν αξίζει να χαραμίσουν τη θέση στην εντατική να δεις γέλιο που θα κάνεις

CorpseAlive
13/04/2024, 12:52
Όταν θα στουκάρεις και θα σε πάνε με καρότσα αγροτικού και θα σε βάλουν σε ράντζο γιατί είσαι γέρος και χοντρός
και δεν αξίζει να χαραμίσουν τη θέση στην εντατική να δεις γέλιο που θα κάνεις

Ναι αλλά αυτό αφορά άπαντες. Είτε τρακάρεις με αμάξι είτε με πατίνι είτε με μηχανή.


Π.χ. Αίτημα για παγκόσμια Ειρήνη.
Όταν θα οδηγάς το GSXR και χάσεις το Low γιατί πέσει ένας πύραυλος πάνω σου θα δούμε τι γέλιο θα κάνουμε.

Parking
13/04/2024, 13:06
Ναι αλλά αυτό αφορά άπαντες. Είτε τρακάρεις με αμάξι είτε με πατίνι είτε με μηχανή.


Π.χ. Αίτημα για παγκόσμια Ειρήνη.
Όταν θα οδηγάς το GSXR και χάσεις το Low γιατί πέσει ένας πύραυλος πάνω σου θα δούμε τι γέλιο θα κάνουμε.

Κατ αρχήν δεν έχω GSXR και οι πιθανότητες να περάσει πύραυλος από πάνω είναι μηδενικές
Οι πιθανότητες όμως να του συμβεί αυτό που λέμε είναι απόλυτα πραγματικές

Αλλά οκ ας πούμε ότι έχεις λεφτά και στα @@ σου και πας ΙΧ




Αυτό εξ αμελείας σε θανατηφόρα τροχαία δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
Να στο σπάσω τάλιρα?
Ένα χρόνο πριν κάνει κάποιος αναστροφή και στέλνει το Νίκο στον άλλο κόσμο
Την ίδια στιγμή παθαίνει την καρδιά του ο θείος μου που ήταν φίλοι και τον τρέχω νοσοκομείο και παραλίγο να τον χάσω
χωρίς να υπολογίσουμε τη καταθληψάρα που κονόμησε

Ο τύπος αυτός που σκότωσε από... Αμέλεια το Νίκο είναι έξω
Μια θέση στη λίστα όμως αυτό δεν βρήκε


Τα διόδια μας καίνε που μας χαλάν τη βόλτα.

Οι φόροι στη βενζίνη όμως όχι

Εγώ λοιπόν σου το λέω ξεκάθαρα... Για μοτοπατέρες σας κόβω κι εσάς
ακριβώς όπως τους προηγούμενους που φιλοδοξείτε ν αντικαταστήσετε

πιςςς εν λοβ λοιπόν και καλούς καφέδες
:moutza:

CorpseAlive
13/04/2024, 13:12
Κατ αρχήν δεν έχω GSXR και οι πιθανότητες να περάσει πύραυλος από πάνω είναι μηδενικές
Οι πιθανότητες όμως να του συμβεί αυτό που λέμε είναι απόλυτα πραγματικές

Αλλά οκ ας πούμε ότι έχεις λεφτά και στα @@ σου και πας ΙΧ




Αυτό εξ αμελείας σε θανατηφόρα τροχαία δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
Να στο σπάσω τάλιρα?
Ένα χρόνο πριν κάνει κάποιος αναστροφή και στέλνει το Νίκο στον άλλο κόσμο
Την ίδια στιγμή παθαίνει την καρδιά του ο θείος μου που ήταν φίλοι και τον τρέχω νοσοκομείο και παραλίγο να τον χάσω
χωρίς να υπολογίσουμε τη καταθληψάρα που κονόμησε

Ο τύπος αυτός που σκότωσε από... Αμέλεια το Νίκο είναι έξω
Μια θέση στη λίστα όμως αυτό δεν βρήκε


Τα διόδια μας καίνε που μας χαλάν τη βόλτα.

Οι φόροι στη βενζίνη όμως όχι

Εγώ λοιπόν σου το λέω ξεκάθαρα... Για μοτοπατέρες σας κόβω κι εσάς
ακριβώς όπως τους προηγούμενους που φιλοδοξείτε ν αντικαταστήσετε

πιςςς εν λοβ λοιπόν και καλούς καφέδες
:moutza:

Αρχικά Lol.

Πως καταφέρνεις να μανουριάζεις σε κάθε ποστ ρε μάστορα?
Εγώ είμαι Μοτοπατέρας? 29 χρονών με 4 χρόνια στις μοτό θεωρείς ότι έχω κάποια φιλοδοξία ή με ενδιαφέρει το να αναμειχθώ στα ''συνδικαλιστικά''?
Σοβαρέψου και κυρίως μαζέψου με τους χαρακτηρισμούς.

o_gavros
13/04/2024, 13:25
452294

Parking
13/04/2024, 13:36
Αρχικά Lol.

Πως καταφέρνεις να μανουριάζεις σε κάθε ποστ ρε μάστορα?
Εγώ είμαι Μοτοπατέρας? 29 χρονών με 4 χρόνια στις μοτό θεωρείς ότι έχω κάποια φιλοδοξία ή με ενδιαφέρει το να αναμειχθώ στα ''συνδικαλιστικά''?
Σοβαρέψου και κυρίως μαζέψου με τους χαρακτηρισμούς.

Είμαι μανούρας....
Απάντηση όμως πέρα από την ειρωνεία για την παγκόσμια ειρήνη δεν πήρα
Και μετά πρέπει να μαζευτώ με τους χαρακτηρισμούς ε? :D
Μια και ρωτάς όμως
-Ναι πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θες να κάνεις πολιτική καριέρα όπως κάνουν ή προσπαθούν να κάνουν χιλιάδες συμπολίτες σου
από την 1η μέρα που παρουσιάζονται στο στρατό και μέχρι να πεθάνουν
Πιστεύω ακόμα ότι κανείς δεν είναι τόσο αφελής να μιλά για διόδια όταν σε μια απλή βόλτα του μοτό μαζεύατε θύματα λες και πήγατε πόλεμο
Τα νοσοκομεία λοιπόν δεν σας αφορούν, οι κακοί δρόμοι δεν σας αφορούν, οι μπαριέρες που κόβουν ανθρώπους κομμάτια ούτε και σας αφορά το ΦΠΑ στο κράνος και τα διόδια και θες να σε πάρω και στα σοβαρά?
Αν ήθελα να πάω σε διαδήλωση θα πήγαινα με τα ντελιβαράκια που τα ζω κάθε μέρα με σένα δε νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω
εκτός από και εις ανώτερα
452295

CorpseAlive
13/04/2024, 13:45
Είμαι μανούρας....
Απάντηση όμως πέρα από την ειρωνεία για την παγκόσμια ειρήνη δεν πήρα
Και μετά πρέπει να μαζευτώ με τους χαρακτηρισμούς ε? :D
Μια και ρωτάς όμως
-Ναι πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θες να κάνεις πολιτική καριέρα όπως κάνουν ή προσπαθούν να κάνουν χιλιάδες συμπολίτες σου
από την 1η μέρα που παρουσιάζονται στο στρατό και μέχρι να πεθάνουν
Πιστεύω ακόμα ότι κανείς δεν είναι τόσο αφελής να μιλά για διόδια όταν σε μια απλή βόλτα του μοτό μαζεύατε θύματα λες και πήγατε πόλεμο
Τα νοσοκομεία λοιπόν δεν σας αφορούν, οι κακοί δρόμοι δεν σας αφορούν, οι μπαριέρες που κόβουν ανθρώπους κομμάτια ούτε και σας αφορά το ΦΠΑ στο κράνος και τα διόδια και θες να σε πάρω και στα σοβαρά?
Αν ήθελα να πάω σε διαδήλωση θα πήγαινα με τα ντελιβαράκια που τα ζω κάθε μέρα με σένα δε νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω
εκτός από και εις ανώτερα
452295

Ποιος από τους 3 θεωρείς ότι είμαι στην Φωτό?

Hint ειμαι η κοπέλα πίσω αριστερά.

Ρε μάστορα, έγραψα πουθενά εγώ ότι μάρεσε η διαμαρτυρία ή αυτά που περιείχε το ψήφισμα?
Ολόκληρο κείμενο που αποδομεί έκανα , τι με μπλέκεις με την ΕΛΜΟΤΟ?

Διάβασε το Thread πριν πετάξεις την αποψάρα σου για κάποιον γιατί κουράζει να απαντάω σε πράγματα που ούτε είπα ούτε έχω σχέση .
Θες να στο κάνω ταληράκια ? Δες στο Post 63 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=163387&page=2&p=3203977&viewfull=1#post3203977)του παρόντος thread.

o_gavros
13/04/2024, 13:47
Άσε ρε πονηρέ, αφού είσαι αλεπουδιαρης...

Πάρκινγκ για Ευρωβουλευτής μάγκες, διαδώστε !11

CorpseAlive
13/04/2024, 13:49
Άσε ρε πονηρέ, αφού είσαι αλεπουδιαρης...

Πάρκινγκ για Ευρωβουλευτής μάγκες, διαδώστε !11

Με τσάκωσε και τώρα δεν μπορώ να κάνω πολιτική καριέρα ....
Αλλά μπορείς να με φωνάζεις μπαμπά στις βόλτες!

stefanos
13/04/2024, 15:02
Κατ αρχήν δεν έχω GSXR και οι πιθανότητες να περάσει πύραυλος από πάνω είναι μηδενικές
Οι πιθανότητες όμως να του συμβεί αυτό που λέμε είναι απόλυτα πραγματικές

Αλλά οκ ας πούμε ότι έχεις λεφτά και στα @@ σου και πας ΙΧ
Αυτό εξ αμελείας σε θανατηφόρα τροχαία δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
Να στο σπάσω τάλιρα?
Ένα χρόνο πριν κάνει κάποιος αναστροφή και στέλνει το Νίκο στον άλλο κόσμο
Την ίδια στιγμή παθαίνει την καρδιά του ο θείος μου που ήταν φίλοι και τον τρέχω νοσοκομείο και παραλίγο να τον χάσω
χωρίς να υπολογίσουμε τη καταθληψάρα που κονόμησε

Ο τύπος αυτός που σκότωσε από... Αμέλεια το Νίκο είναι έξω
Μια θέση στη λίστα όμως αυτό δεν βρήκε


Τα διόδια μας καίνε που μας χαλάν τη βόλτα.

Οι φόροι στη βενζίνη όμως όχι

Εγώ λοιπόν σου το λέω ξεκάθαρα... Για μοτοπατέρες σας κόβω κι εσάς
ακριβώς όπως τους προηγούμενους που φιλοδοξείτε ν αντικαταστήσετε

πιςςς εν λοβ λοιπόν και καλούς καφέδες
:moutza:

Αμέλεια σημαίνει ότι δεν με ξέρεις δεν έχεις προηγούμενα μαζί μου και δεν μου την έστησες για να με σκοτώσεις.
Τι ποινή προτείνεις δηλαδή?
Θάνατο? Φυλάκιση? Προκειμένου να μάθει τον ΚΟΚ? Η φυλακή ας πούμε που θα διόρθωνε την κατάσταση?
Πώς θα σταματούσε τους βλαμμένους να κάνουν μαλακίες στους δρόμους?
Κυκλοφορούμε στο δρόμο και ξέρουμε ότι πιθανόν να σκοτωθούμε ή χειρότερα.
Θα με βοηθήσει καλύτερα εκεί στα θυμαράκια να ξέρω ότι αυτός που με σκότωσε είναι φυλακή?

Οι φόροι στη βενζίνη καίνε εμένα που κυκλοφορώ με μοτοσυκλέτα?
Να τριπλασιαστούνε και να πάει 5€ το λίτρο.
Εγώ καίω 4λ στα 100 και το cayene ένα λίτρο στα 4 χιλιόμετρα.
Ας τα πληρώνουν οι πλούσιοι μπας και γίνει κανα νοσοκομείο ή μειωθεί ο ΦΠΑ στα τρόφιμα ή οτιδήποτε τέλος πάντων ελαφρύνει τα βάρη από τον
φτωχό κόσμο.
Από εκεί και πέρα επειδή νιώθω περισσότερο πολίτης παρά μηχανόβιος μου είναι σχετικά αδιάφορες αυτού του τύπου οι "κλαδικές" διαμαρτυρίες
που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τον κόσμο από τα πραγματικά προβλήματα.

Panos760
13/04/2024, 15:33
Αμέλεια σημαίνει ότι δεν με ξέρεις δεν έχεις προηγούμενα μαζί μου και δεν μου την έστησες για να με σκοτώσεις.
Τι ποινή προτείνεις δηλαδή?
Θάνατο? Φυλάκιση? Προκειμένου να μάθει τον ΚΟΚ? Η φυλακή ας πούμε που θα διόρθωνε την κατάσταση?
Πώς θα σταματούσε τους βλαμμένους να κάνουν μαλακίες στους δρόμους?


Υπάρχει κ ο φόνος με ενδεχόμενο δόλο.
Δόλος είναι πώς ξέρεις ότι θα σκοτώσεις κάποιον.
Γιατί όταν οδηγείς αμάξι, παραβιάζεις τα όρια ταχύτητας, τα σήματα κυκλοφορίας κ τα φανάρια, οδηγείς χωρίς λάστιχα κ φρένα, οδηγείς μια κινητή βόμβα που θα σκοτώσει εσένα κ τους γύρω σου.
Η ποινή που προτείνω είναι φυλάκιση, ώστε να απομονωθεί ο επικίνδυνος οδηγός, να μην σκοτώσει άλλους, αλλά και να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους υπόλοιπους.
Πριν από αυτό όμως προτείνω εξαντλητικό σαφάρι ελέγχων της τροχαίας, αλκοτεστ, ραντάρ παντού, έλεγχος ελαστικών κ τα πρόστιμα να πέφτουν βροχή.
Το ακραίο σενάριο στους παρανομουντες, κατάσχεση αυτοκινήτου κ πώληση σε τιμή ευκαιρίας αμέσως.
Αυτό δεν προτείνω εγώ, αλλά συμβαίνει ήδη, εδώ κ αρκετά χρόνια στην Γερμανία.
Έχω συγγενείς εκεί κ μου τα λένε.

ΥΓ, η πώληση του αυτοκινήτου είναι δική μου σκέψη κ μόνο

CorpseAlive
13/04/2024, 15:37
Υπάρχει κ ο φόνος με ενδεχόμενο δόλο.
Δόλος είναι πώς ξέρεις ότι θα σκοτώσεις κάποιον.
Γιατί όταν οδηγείς αμάξι, παραβιάζεις τα όρια ταχύτητας, τα σήματα κυκλοφορίας κ τα φανάρια, οδηγείς χωρίς λάστιχα κ φρένα, οδηγείς μια κινητή βόμβα που θα σκοτώσει εσένα κ τους γύρω σου.
Η ποινή που προτείνω είναι φυλάκιση, ώστε να απομονωθεί ο επικίνδυνος οδηγός, να μην σκοτώσει άλλους, αλλά και να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους υπόλοιπους.
Πριν από αυτό όμως προτείνω εξαντλητικό σαφάρι ελέγχων της τροχαίας, αλκοτεστ, ραντάρ παντού, έλεγχος ελαστικών κ τα πρόστιμα να πέφτουν βροχή.
Το ακραίο σενάριο στους παρανομουντες, κατάσχεση αυτοκινήτου κ πώληση σε τιμή ευκαιρίας αμέσως.
Αυτό δεν προτείνω εγώ, αλλά συμβαίνει ήδη, εδώ κ αρκετά χρόνια στην Γερμανία.
Έχω συγγενείς εκεί κ μου τα λένε.

ΥΓ, η πώληση του αυτοκινήτου είναι δική μου σκέψη κ μόνο

Ο ενδεχόμενος δόλος απαιτεί να έχεις αποδεχθεί τον θάνατο κάποιου , πχ θέλω να σκοτώσω με βόμβα τον Α και στο αμάξι παραδίπλα βρίσκεται και η Β . Ο σκοπός είναι να φάω τον Α και αποδεχόμαι τον πιθανότατο θάνατο της Β
Κανείς δεν περνάει με κόκκινο αποδεχόμενος τον θάνατο άλλου , περνάει με κόκκινο θεωρώντας ότι θα το αποφύγει .
Είναι υπερβολές όλα τα παραπάνω

telegonos
13/04/2024, 15:42
Αμέλεια σημαίνει ότι δεν με ξέρεις δεν έχεις προηγούμενα μαζί μου και δεν μου την έστησες για να με σκοτώσεις.
Τι ποινή προτείνεις δηλαδή?
Θάνατο? Φυλάκιση? Προκειμένου να μάθει τον ΚΟΚ? Η φυλακή ας πούμε που θα διόρθωνε την κατάσταση?
Πώς θα σταματούσε τους βλαμμένους να κάνουν μαλακίες στους δρόμους?
Κυκλοφορούμε στο δρόμο και ξέρουμε ότι πιθανόν να σκοτωθούμε ή χειρότερα.
Θα με βοηθήσει καλύτερα εκεί στα θυμαράκια να ξέρω ότι αυτός που με σκότωσε είναι φυλακή?




Ως προς αυτό και μόνο, μια ποινή φυλάκισης (αυστηρής) ή άλλης σοβαρής ποινής που μετράει πολύ άσχημα στην ζωή του ανθρώπου, δεν έχει την έννοια τόσο το να βοηθήσει το θύμα, όσο το να γίνει σαφής γνώση και εντύπωση στον υπόλοιπο πληθυσμό, να μην κάνει το ίδιο.

Για παράδειγμα, αν αρχίσει και εφαρμόζεται ότι όλοι όσοι σκότωσαν έστω και εξ αμελείας κάποιον πάνε όντως φυλακή μερικά χρόνια ή καταδικαστούν να πληρώνουν εσαεί ένα μισθό στην οικογένεια του θύματος ή ότι άλλο ''βαρύ'', τότε όλοι οι υπόλοιποι θα το πάρουν γραμμή, και θα προσέχουν μετά, πολύ περισσότερο, να μην σκοτώσουν κι αυτοί κάποιον.

Οσο όμως, όλοι ξέρουν, ότι και να σκοτώσεις κάποιον, θα πάρεις μια αναστολή και θα είσαι έξω όμορφα κι ωραία να συνεχίσεις την ζωή σου, και σοβαρή συνέπεια πρακτικά δεν θα έχεις, ε , δεν προσέχεις μετά όσο πρέπει...

Επίσης ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, η ποινή φυλάκισης, δεν είναι μόνο για τιμωρία στον θύτη ή αποζημείωση στο θύμα, είναι και για να ΜΗΝ κυκλοφορεί στην κοινωνία ένας άνθρωπος που δεν πρέπει να κυκλοφορεί σε αυτήν. Για την προστασία της κοινωνίας δλδ. Βλέπε και πρόσφατο παράδειγμα με την κοπέλα που έσφαξε ο τύπος στο αστυνομικό τμήμα. Είχε δώσει πολλά και συστηματικά σημάδια ότι αυτός ο άνθρωπος ή άλλοι ανάλογοι σε ανάλογες περιπτώσεις (μην κολλήσουμε σε αυτό το παράδειγμα μόνο) ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να κυκλοφορεί ελεύθερος στην κοινωνία, γιατί ήταν θέμα χρόνου να κάνει κάτι σοβαρά κακό. Ε τον άφηναν, ιδού, έκανε. Η απομόνωση ενός τέτοιου ανθρώπου από την κοινωνία, σώζει την κοινωνία.

Κατά τα άλλα, ότι λες. ;)

Panos760
13/04/2024, 15:56
Ο ενδεχόμενος δόλος απαιτεί να έχεις αποδεχθεί τον θάνατο κάποιου , πχ θέλω να σκοτώσω με βόμβα τον Α και στο αμάξι παραδίπλα βρίσκεται και η Β . Ο σκοπός είναι να φάω τον Α και αποδεχόμαι τον πιθανότατο θάνατο της Β
Κανείς δεν περνάει με κόκκινο αποδεχόμενος τον θάνατο άλλου , περνάει με κόκκινο θεωρώντας ότι θα το αποφύγει .
Είναι υπερβολές όλα τα παραπάνω

Το ότι χρειάζονται ένα update οι νόμοι, είναι σίγουρο.
Αλλιώς, ο καθένας θα παίρνει ένα αμάξι ή ένα φορτηγό κ θα σκοτώνει όποιον θέλει, ενώ η ποινή του θα είναι φυλάκιση με τριετή αναστολή κλπ.
Νομικός δεν είμαι, αλλά ας βρεθούμε για λίγο στη θέση ανθρώπων που έχασαν δικούς τους ανθρώπους, το πώς αισθάνονται, όταν βλέπουν ατιμώρητους τους υπαίτιους για τον θάνατο τους.

CorpseAlive
13/04/2024, 16:58
Το ότι χρειάζονται ένα update οι νόμοι, είναι σίγουρο.
Αλλιώς, ο καθένας θα παίρνει ένα αμάξι ή ένα φορτηγό κ θα σκοτώνει όποιον θέλει, ενώ η ποινή του θα είναι φυλάκιση με τριετή αναστολή κλπ.
Νομικός δεν είμαι, αλλά ας βρεθούμε για λίγο στη θέση ανθρώπων που έχασαν δικούς τους ανθρώπους, το πώς αισθάνονται, όταν βλέπουν ατιμώρητους τους υπαίτιους για τον θάνατο τους.

Έχει ήδη γίνει Update , στην ανθρωποκτονία εξ αμελείας κατά την οδήγηση οχήματος και κατά παράβαση του ΚΟΚ. και αναμένεται η εφαρμογή του αν δεν κάνω λάθος.

Απλά ο Ενδεχόμενος δόλος είναι άκυρος με το θέμα και εκεί έκανα διόρθωση.

Panos760
13/04/2024, 17:11
Έχει ήδη γίνει Update , στην ανθρωποκτονία εξ αμελείας κατά την οδήγηση οχήματος και κατά παράβαση του ΚΟΚ. και αναμένεται η εφαρμογή του αν δεν κάνω λάθος.

Απλά ο Ενδεχόμενος δόλος είναι άκυρος με το θέμα και εκεί έκανα διόρθωση.

Τώρα που το κοίταξα, έχει γίνει update από πέρυσι.
Αν φταίει ο οδηγός κ προκαλέσει τον θάνατο κάποιου άλλου τιμωρείται ΕΩΣ 10 έτη.
Αυτό βέβαια δεν ξέρω πώς θα εφαρμοστεί στην πράξη.
Θέλω να πω, πότε θα φάει 10 χρόνια κάθειρξη κάποιος που σκότωσε κάποιον κ πότε έναν χρόνο;
Επίσης, τι εννοεί πώς κάποιος τρώει ισόβια αν σκοτώσει πολλούς ανθρώπους;
Κ πόσους ανθρώπους;
Από 2 ως 2.000;
Συγνώμη που επιμένω, προφανώς δεν έφτιαξες εσύ τους νόμους κ δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά κ αυτοί οι νόμοι δεν πρόκειται να εφαρμοστούν

stefanos
13/04/2024, 17:25
Ως προς αυτό και μόνο, μια ποινή φυλάκισης (αυστηρής) ή άλλης σοβαρής ποινής που μετράει πολύ άσχημα στην ζωή του ανθρώπου, δεν έχει την έννοια τόσο το να βοηθήσει το θύμα, όσο το να γίνει σαφής γνώση και εντύπωση στον υπόλοιπο πληθυσμό, να μην κάνει το ίδιο.

Για παράδειγμα, αν αρχίσει και εφαρμόζεται ότι όλοι όσοι σκότωσαν έστω και εξ αμελείας κάποιον πάνε όντως φυλακή μερικά χρόνια ή καταδικαστούν να πληρώνουν εσαεί ένα μισθό στην οικογένεια του θύματος ή ότι άλλο ''βαρύ'', τότε όλοι οι υπόλοιποι θα το πάρουν γραμμή, και θα προσέχουν μετά, πολύ περισσότερο, να μην σκοτώσουν κι αυτοί κάποιον.

Οσο όμως, όλοι ξέρουν, ότι και να σκοτώσεις κάποιον, θα πάρεις μια αναστολή και θα είσαι έξω όμορφα κι ωραία να συνεχίσεις την ζωή σου, και σοβαρή συνέπεια πρακτικά δεν θα έχεις, ε , δεν προσέχεις μετά όσο πρέπει...

Επίσης ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, η ποινή φυλάκισης, δεν είναι μόνο για τιμωρία στον θύτη ή αποζημείωση στο θύμα, είναι και για να ΜΗΝ κυκλοφορεί στην κοινωνία ένας άνθρωπος που δεν πρέπει να κυκλοφορεί σε αυτήν. Για την προστασία της κοινωνίας δλδ. Βλέπε και πρόσφατο παράδειγμα με την κοπέλα που έσφαξε ο τύπος στο αστυνομικό τμήμα. Είχε δώσει πολλά και συστηματικά σημάδια ότι αυτός ο άνθρωπος ή άλλοι ανάλογοι σε ανάλογες περιπτώσεις (μην κολλήσουμε σε αυτό το παράδειγμα μόνο) ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να κυκλοφορεί ελεύθερος στην κοινωνία, γιατί ήταν θέμα χρόνου να κάνει κάτι σοβαρά κακό. Ε τον άφηναν, ιδού, έκανε. Η απομόνωση ενός τέτοιου ανθρώπου από την κοινωνία, σώζει την κοινωνία.

Κατά τα άλλα, ότι λες. ;)

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε (μη διαταραγμένος) άνθρωπος σκοτώσει κάποιον ,κουβαλάει σοβαρότερο φορτίο μια ζωή από μια ποινή φυλάκισης ,ακόμα και αν δεν φταίει, ακόμα και να έγινε κατά λάθος.
Δυο φορές που γλύτωσα από το θάνατο σε σύγκρουση με αυτοκίνητο έτυχε να οδηγούν κοπέλες με πλήρη άγνοια του αντικειμένου.
Η μία με πήγε και στον πατέρα της μετά το νοσοκομείο να του εξηγήσω ,γιατί δεν ήταν σίγουρη αν έφταιγε, που βγήκε από στοπ σε λεωφόρο αέρα.
Να φυλακιστούν, επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα?
Στην οποία ο ΚΟΚ αποτελεί λογοτεχνικό δοκίμιο?
Point System νομίζω υπάρχει.
Αν υπήρχε και αστυνομία οι οδηγοί θα ήταν παναγίες και οι ελλαττωματικοί θα μένανε χωρίς δίπλωμα.
Και πέρα από αυτά θα μπορούσε να δικαιολογηθεί και η φυλάκιση των κατά σύστημα παραβατών και ΠΡΙΝ σκοτώσουν.
Στο περιβάλλον όμως που οδηγούμε είναι θέμα τύχης που δεν έχουμε σκοτώσει και εμείς κάποιον.

panavour
13/04/2024, 18:56
Όταν θα στουκάρεις και θα σε πάνε με καρότσα αγροτικού και θα σε βάλουν σε ράντζο γιατί είσαι γέρος και χοντρός
και δεν αξίζει να χαραμίσουν τη θέση στην εντατική να δεις γέλιο που θα κάνεις

1)Δεν θα στουκαρω (ελαχιστες πιθανοτητες),γιατι εχω λογω γηρατος και γνωσεως οτι ειμαι υπερβαρος, το μυαλο στο κεφαλι μου,και αυτο μεσα σε κρανος,και φροντιζω συνηθως να πηγαινω ''παναγία'' συμφωνα με τους κανονες.
2)ακομη και να στουκαρω,θα ειναι ελαφρα.και δεν θα χρειαστω εντατικη.
3)ακομα και να χρειαστω ,εντατικες υπαρχουν.Δεν εχουμε πχιά κορωνοιο
4)ακομα και να μην φτανουν εχω προνοησει και εχω ιδιωτικη ασφαλιση που καλυπτει τετοιες περιπτωσεις.
5)προτεινω λοιπον αφου τοχεις καημο,σε καθε συνδικαλιστικη διαδηλωση,οιαςδηποτε επαγγελματικης συντεχνιας,απο αρτοποιο,εως ταξιτζη,ιεροδουλες,μπαριστα κλπ,να μπαινουν παντος ειδους αιτηματα,που απτονται,παιδειας,υγειας,δικαιοσυνης,εξωτερικης πολιτικης,αγροτικης πολιτικης,και οτι γενικα προβλεπει,η ανθρωπινη ατζεντα.Ετσι μ ενα σμπαρο,πολλα τρυγονια.
Θα ημουν υπερβολικος,εαν ζηταγα και απο την συμπαθη κατηγορια των μοτοσυκλετιστων και ενα αιρετικο αιτημα που θα αφορουσε τους ιδιους,δηλαδη να εφαρμοζεται αυστηροτατα ο νομος περι κρανους, θορυβου,παραποιημενων πινακιδων κλπ,με αφαιρεση αδειας ή και κατασχεση οχηματος ???Αυτα ομως ειναι ''αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε.''

PaNick67
13/04/2024, 19:39
Δεν καταλαβαίνω πως η αυστηρή τιμωρία μίας παράβασης θα βοηθήσει να μην την κάνει κάποιος.
Πιστεύει κανείς ότι αυτός που έκανε αναστροφή και έφαγε τον συντροχο ήξερε ότι θα προκαλέσει ατύχημα και παρόλα αυτά το έκανε;
Αποκλείεται.

Γιατί αν το ήξερε τουλάχιστον θα τον ένοιαζε η ζημιά στο αμάξι και οι μέρες στο συνεργείο ενώ το κόστος θα το πλήρωνε αυτός.

Το ζήτημα δεν είναι το μετά αλλά το πρίν.
Πώς δεν θα ξανακάνει κανείς παράνομη αναστροφή.
Πώς δεν θα παραβιάσει κανείς φανάρι, στοπ, προτεραιότητα, διπλή διαχωριστική, κλπ.
Πώς θα γίνουμε όλοι καλύτεροι στον δρόμο σεβόμενοι τους άλλους χρήστες του.

Μετά είναι αργά. Το κακό έγινε.

Panos760
13/04/2024, 19:56
Δεν καταλαβαίνω πως η αυστηρή τιμωρία μίας παράβασης θα βοηθήσει να μην την κάνει κάποιος.
Πιστεύει κανείς ότι αυτός που έκανε αναστροφή και έφαγε τον συντροχο ήξερε ότι θα προκαλέσει ατύχημα και παρόλα αυτά το έκανε;
Αποκλείεται.

Γιατί αν το ήξερε τουλάχιστον θα τον ένοιαζε η ζημιά στο αμάξι και οι μέρες στο συνεργείο ενώ το κόστος θα το πλήρωνε αυτός.

Το ζήτημα δεν είναι το μετά αλλά το πρίν.
Πώς δεν θα ξανακάνει κανείς παράνομη αναστροφή.
Πώς δεν θα παραβιάσει κανείς φανάρι, στοπ, προτεραιότητα, διπλή διαχωριστική, κλπ.
Πώς θα γίνουμε όλοι καλύτεροι στον δρόμο σεβόμενοι τους άλλους χρήστες του.

Μετά είναι αργά. Το κακό έγινε.

Βεβαίως κ υπάρχει λύση.
Κάμερες στους δρόμους, καταγράφουν την παράβαση κ σου έρχεται η κλήση στο σπίτι.
Ένας κολλητός έφαγε κλήση στην Ιταλία με το μηχανάκι για υπερβολική ταχύτητα.
Του ήρθε η φωτογραφία σπίτι, μαζί με την κλήση.
170€

panavour
13/04/2024, 20:02
Βεβαίως κ υπάρχει λύση.
Κάμερες στους δρόμους, καταγράφουν την παράβαση κ σου έρχεται η κλήση στο σπίτι.
Ένας κολλητός έφαγε κλήση στην Ιταλία με το μηχανάκι για υπερβολική ταχύτητα.
Του ήρθε η φωτογραφία σπίτι, μαζί με την κλήση.
170€

Φυσικα οταν και εαν ξαναπαει ιταλια,ΔΕΝ θα διανοηθει να το ξανακανει.Βεβαια στην Ελλαδα, μια τετοια αποφαση θα εβγαζε τους λογης δικαιωματιστες στους δρομους διαμαρτυρομενους για προσωπικα δεδομενα,ανελευθερια,δημοκρατια,καταπιεση,κλπ.

PaNick67
13/04/2024, 20:12
Βεβαίως κ υπάρχει λύση.
Κάμερες στους δρόμους, καταγράφουν την παράβαση κ σου έρχεται η κλήση στο σπίτι.
Ένας κολλητός έφαγε κλήση στην Ιταλία με το μηχανάκι για υπερβολική ταχύτητα.
Του ήρθε η φωτογραφία σπίτι, μαζί με την κλήση.
170€

Σύμφωνοι. Αυτό όμως εντάσσεται στο πλαίσιο "αν την κάνεις θα σε πιάσουμε", το οποίο δεν είναι κακό.
Θα ήθελα όμως και μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής από το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο πχ.

Panos760
13/04/2024, 20:26
Σύμφωνοι. Αυτό όμως εντάσσεται στο πλαίσιο "αν την κάνεις θα σε πιάσουμε", το οποίο δεν είναι κακό.
Θα ήθελα όμως και μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής από το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο πχ.

Καλά είναι κ τα μαθήματα, αλλά χωρίς αστυνόμευση είναι άχρηστα.
Να γράψω εδώ ένα παράδειγμα.
Παιδικός μου φίλος που πηγαίναμε μαζί στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού έφυγε με την οικογένειά του στην Στουτγκάρδη.
Μετακόμισαν εκεί κ συνέχισε το σχολείο στην Γερμανία.
Έπιασε εκεί δουλειά κ επέστρεψε για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα το 2007.
Είχε φέρει ένα SUV με γερμανικές πινακίδες κ βγήκαμε για μια βόλτα στην Αθήνα, την πρώτη του μετά από πολλά χρόνια.
Στον δρόμο οδηγούσε όχι πάνω από 50 χ.α.ω, πίσω μας είχαμε ουρά από αυτοκίνητα κ κάποιοι μας περνούσαν εκνευρισμένοι.
Σταματούσε σε κάθε διάβαση για να περάσει πεζός, όπου τον κοίταζαν απορημένοι.
Του λέω, τι κάνεις θα μας τρακάρουν οι από πίσω.
Μου εξήγησε πως έτσι είναι η σωστή οδήγηση ο πως στην Γερμανία έτσι κάνουν.
Φυσικά, με την σειρά μου του απάντησα πως εδώ είναι Ελλάδα κ ισχύουν άλλοι κανόνες κλπ...
Λοιπόν, με τον κολλητό βγήκαμε για βόλτα μετά από κάνα δίμηνο, όπου παρατήρησα θεαματική μεταβολή.
Πλέον πήγαινε πολύ γρήγορα, όχι με 50 χλμ φυσικά, στις διαβάσεις δεν σταματούσε καθόλου κ το κορυφαίο, έκανε παράνομη αναστροφή σε φανάρι.
Άρχισα να γελάω κ ρώτησα πώς κ άλλαξε οδική συμπεριφορά.
Μου απάντησε πως εδώ δεν υπάρχει καμία αστυνόμευση, τα πάντα είναι χύμα κ πως δεν ασχολείται κανείς με τις τροχαίες παραβάσεις, σε αντίθεση με την Γερμανία, όπου ακόμη κ μια απλή καταγγελία από πολίτη εξετάζεται με προσοχή.
Συμπέρασμα;
Ο κολλητός ήταν Παναγία γιατί φοβόταν τις σίγουρες ποινές, όχι γιατί ενδιαφερόταν για την οδική ασφάλεια.
Απόδειξη όλων αυτών είναι ο τρόπος που οδηγούν οι τουρίστες τα νοικιάρικα αυτοκίνητα στην Ελλάδα κ σε τί κατάσταση τα φέρνουν

panavour
13/04/2024, 20:31
Σύμφωνοι. Αυτό όμως εντάσσεται στο πλαίσιο "αν την κάνεις θα σε πιάσουμε", το οποίο δεν είναι κακό.
Θα ήθελα όμως και μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής από το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο πχ.

Και αυτο σωστο,ομως η παιδεια χωρις εφαρμογη νομων ,ειναι δωρον αδωρον.Επισης δωρον αδωρον ειναι,η παιδεια στο σχολειο,και μολις το παιδι πει σπιτι να βλεπει τον πατερα του να κανει τα αντιθετα,και να βριζει κι ολας σαν μουτσος σε καραβι,τον αλλο οδηγο.Επισης η παιδεια (αν ξεκινησει απ το νηπιαγωγειο)εχει αποτελεσματα τουλαχιστον 15 χρονια μετα,(εφ οσον τηρηθουν οι αλλοι κανονες που αναφερθηκαν.Ενω η τιμωρια εχει εφαρμογη και αποτελεσμα ΤΩΡΑ στην παραβιαση του νομου.

BLiTzER
13/04/2024, 20:36
Καλά είναι κ τα μαθήματα, αλλά χωρίς αστυνόμευση είναι άχρηστα.


Τα έχουμε πει δεκάδες φορές και είναι αυτονόητο, εκτός για όσους δε θέλουν να καταλάβουν τα προφανή και το ρίχνουν στον πολίτη. Με ανύπαρκτο κράτος δεν υπάρχει καμία σωτηρία, όση θέληση και να βρεθεί.

Και έτσι για το παράδειγμα: σε πρόσφατη επίσκεψή μου μερικών ημερών σε βορειοευρωπαϊκή χώρα, οδηγούσα παντού αυστηρώς εντός ορίων (και το όριο ήταν κατά κύριο λόγο από 50 έως 80χλμ/ώρα, σε κάποιες περιπτώσεις έπεφτε και στα 30), δεν έκανα παράνομες προσπεράσεις, και γενικά ήμουν κατά 95% νόμιμος καθ' όλη τη διάρκεια της επίσκεψής μου. Και δε με κούρασε καθόλου. Το σεβόμουν και το απολάμβανα κιόλας και ευχαριστιόμουν βόλτα και οδήγηση και οδικό δίκτυο 500 ετών μπροστά. Σε κάποια - ελάχιστα - σημεία ήμουν 10-20 χλμ/ώρα πάνω από το όριο, κι αυτό μόνο επειδή είδα ντόπιους να κάνουν το ίδιο. Και πάλι με το άγχος. Τελευταία φορά που οδήγησα απολύτως νόμιμα με διάρκεια στην Ελλάδα μπορεί να ήταν πριν 20 χρόνια.

Δεν άλλαξε ο οδηγός. Το κράτος άλλαξε.

Αλλά ξέρετε και κάτι άλλο; Εκεί δούλευε. Εδώ τα όρια ταχύτητας σε πολλά σημεία, αν τηρούνταν, θα δημιουργούσαν περισσότερα προβλήματα απ' ό,τι θα έλυναν. Τα όρια ταχύτητας στη χώρα μας έχουν μείνει 50 χρόνια πίσω, όπως το οδικό μας δίκτυο.

basilis_k6
13/04/2024, 21:12
Τα όρια ταχύτητας στη χώρα μας έχουν μείνει 50 χρόνια πίσω, όπως το οδικό μας δίκτυο.
πλακα πλακα θυμαμαι να οδηγω αμαξι του 1980 και να ειμαι κοντα στο οριο της εθνικης οδου και να στριβω με αυτα. σημερα εχει ακριβως το ιδιο οριο. 110 χλμ και η στροφη ειναι 5 μοιρων. το αμαξι μου ειναι του 2003, ουτε καν 2023 και κοιμαται στριβοντας με 130φευγα. αδιανοητα πραγματα και μαλιστα τον πληρωνω και χρυσαφι στα διοδια. το χειροτερο ειναι οτι κανει την αστυνομευση ΠΙΟ δυσκολη. γιατι με ενα οριο στα 150, αυτος που παει 155 δεν εχει καμια δικαιολογια και ο αστυνομικος μπορει ανετα να τον καμπανιασει. χωρις σκαλοπατια προστιμων και αηδιες. περασες το οριο τσιμπα ποινη βαρβατη και τελος.

thunder ace
13/04/2024, 21:38
Τα έχουμε πει δεκάδες φορές και είναι αυτονόητο, εκτός για όσους δε θέλουν να καταλάβουν τα προφανή και το ρίχνουν στον πολίτη. Με ανύπαρκτο κράτος δεν υπάρχει καμία σωτηρία, όση θέληση και να βρεθεί.

Και έτσι για το παράδειγμα: σε πρόσφατη επίσκεψή μου μερικών ημερών σε βορειοευρωπαϊκή χώρα, οδηγούσα παντού αυστηρώς εντός ορίων (και το όριο ήταν κατά κύριο λόγο από 50 έως 80χλμ/ώρα, σε κάποιες περιπτώσεις έπεφτε και στα 30), δεν έκανα παράνομες προσπεράσεις, και γενικά ήμουν κατά 95% νόμιμος καθ' όλη τη διάρκεια της επίσκεψής μου. Και δε με κούρασε καθόλου. Το σεβόμουν και το απολάμβανα κιόλας και ευχαριστιόμουν βόλτα και οδήγηση και οδικό δίκτυο 500 ετών μπροστά. Σε κάποια - ελάχιστα - σημεία ήμουν 10-20 χλμ/ώρα πάνω από το όριο, κι αυτό μόνο επειδή είδα ντόπιους να κάνουν το ίδιο. Και πάλι με το άγχος. Τελευταία φορά που οδήγησα απολύτως νόμιμα με διάρκεια στην Ελλάδα μπορεί να ήταν πριν 20 χρόνια.

Δεν άλλαξε ο οδηγός. Το κράτος άλλαξε.

Αλλά ξέρετε και κάτι άλλο; Εκεί δούλευε. Εδώ τα όρια ταχύτητας σε πολλά σημεία, αν τηρούνταν, θα δημιουργούσαν περισσότερα προβλήματα απ' ό,τι θα έλυναν. Τα όρια ταχύτητας στη χώρα μας έχουν μείνει 50 χρόνια πίσω, όπως το οδικό μας δίκτυο.
Αυτο!!!!!! τιποτα αλλο.

panavour
13/04/2024, 22:07
Αυτο!!!!!! τιποτα αλλο.

το καθε κρατος ειναι οι πολιτες του.

BLiTzER
13/04/2024, 22:10
το καθε κρατος ειναι οι πολιτες του.

Αν ίσχυε αυτό, δε θα υπήρχαν κράτη. ;)