PDA

View Full Version : Μοτοσικλετιστές εναντίον κηλίδων!



milaber
17/03/2004, 10:00
Και αυτό το βρήκα στο mototriti.gr ο αντιγραφέας!:

"Μάχη δίνουν οι μοτοσικλετιστές στην Αγγλία για να εξαφανιστούν οι επικίνδυνες κηλίδες λαδιών και πετρελαίου από τους δρόμους. Το κίνημα «KillSpills» σχηματίστηκε από τους φίλους ενός αναβάτη του οποίου η μοτοσικλέτα γλίστρησε σε κηλίδα πετρελαίου με αποτέλεσμα τον ακαριαίο θάνατο του μοτοσικλετιστή.
Το περιστατικό αυτό είναι μόνο ένα από τα περίπου 6,000 τέτοια ατυχήματα που συμβαίνουν κάθε χρόνο στην Αγγλία, και καταλήγουν σε θάνατο ή τραυματισμό του μοτοσικλετιστή. Έρευνες έδειξαν ότι 360 αναβάτες μοτοσικλέτας σκοτώθηκαν το 2003 από τέτοιες κηλίδες, έναντι 288 το 2002. Οι εκπρόσωποι του κινήματος δήλωσαν ότι χρειάζεται περισσότερη προσοχή από οδηγούς πετρελαιοφόρων οχημάτων και κυρίως από τα επαγγελματικά και τα οχήματα δημοσίας χρήσης. Τα ιδιωτικά οχήματα φαίνεται πως είναι καλύτερα συντηρημένα και έχουν δικλίδες ασφαλείας ως προς την υπερχείλιση. Εξέδωσαν μάλιστα και οδηγίες προς…πετρελαιομένους, επιδεικνύοντας τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να γεμίζουν το ντεπόζιτό τους (όχι μέχρι το τέρμα, και ασφαλίζοντας πλήρως την τάπα). Επισημαίνουν επίσης ότι αν και οι συνθήκες κακοκαιρίας μπορούν να προβλεφθούν και είναι ορατές, το λάδι και το πετρέλαιο γίνονται αόρατα επάνω στο οδόστρωμα και έχουν μικρότερο συντελεστή πρόσφυσης ακόμα και από τον πάγο! Το κίνημα έχει μεγάλη ανταπόκριση στο Αγγλικό κοινό και προτρέπει την κυβέρνηση να πάρει μέτρα (κυρίως αστυνόμευσης) για να αποφευχθεί το φαινόμενο."

Μήπως πρέπει να γίνει κάτι ανάλογο και εδώ;

periklisk
17/03/2004, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Και αυτό το βρήκα στο mototriti.gr ο αντιγραφέας!:
Μήπως πρέπει να γίνει κάτι ανάλογο και εδώ;

Ωραίο ανέκδοτο!!!!!!!!

Εδώ δε κάνουν τίποτα για τα φορτηγά που μεταφέρουν μπάζα και χώματα χωρίς κουκούλα!!!! Έλα μωρέ τώρα.......


ΟΙ Μ@#!%!$Σ!!!!!!!

milaber
17/03/2004, 10:09
Το ξέρω...
Το ερώτημα μου είναι κάπως ρητορικό...

Πάντως εννοώ και αν μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο και εδώ απο πλευράς μοτοσυκλετιστών (π.χ. λέσχες και λοιπά) και όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά και σε πολλά άλλα που μας καίνε!

Σε στυλ πρωτοβουλίας!

periklisk
17/03/2004, 10:12
Οι λέσχες μπορούν..... οι καρεκλοκένταυροι όμως έχουν πέτσινα αυτιά!!!!!!!:sad: :mad:

milaber
17/03/2004, 10:14
Ρε γαμώτο τόσο πέτσινα;

Εδώ σκοτώνεται κόσμος!

cityfly
17/03/2004, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Ωραίο ανέκδοτο!!!!!!!!

Εδώ δε κάνουν τίποτα για τα φορτηγά που μεταφέρουν μπάζα και χώματα χωρίς κουκούλα!!!! Έλα μωρέ τώρα.......


ΟΙ Μ@#!%!$Σ!!!!!!!


χθες κατά τις 11 το βράδυ ανέβαινα την Αλίμου προς Συγγρού και περίπου από το μέσο της Αλίμου υπήρχε στη δεξιά λωρίδα, αρχικά, ένα κομμάτι φρέσκου τσιμέντου για οικοδομή (με το χαλικάκι του) σε πλάτος περίπου 40 εκατοστών και για μήκος περί τα 6-7 μέτρα στο επόμενο φανάρι τα ίδια και μετά στο φανάρι της Βουλιαγμένης στα αριστερά αυτή τη φορά αλλά λίγο μικρότερο σε μήκος.
Αυτό το τσιμεντάκι σήμερα θα έχει πήξει και θα υπάρχει στο δρόμο σαν μεγάλες πέτρες καθώς δεν πρόκειται να κολλήσει αλλά θα υπάρχει μέχρι να βγει από τη μέση λόγο της κίνησης. Όπου περνούσε η μπετονιέρα άφηνε δηλαδή τα σημάδια της, αυτός τώρα δεν είναι τουλάχιστον ασυνείδητος :nono:

idi
17/03/2004, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
χθες κατά τις 11 το βράδυ ανέβαινα την Αλίμου προς Συγγρού και περίπου από το μέσο της Αλίμου υπήρχε στη δεξιά λωρίδα, αρχικά, ένα :nono:




:confused: :confused: :confused:
alimoy pros ...sygrou???????/

tha mas trelaneis????????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
17/03/2004, 19:31
είδες ρε τα έργα σε τι έκταση έχουν φτάσει αγνώριστη έχει γίνει η Αθήνα







λάθος μωρέ Βουλιαγμένης ήθελα να γράψω

πάντως άμα ανέβεις την Αλίμου πας αριστερά Βουλιαγμένης, όλο ευθεία, λίγο πριν το τέρμα (εκεί που έχεις διαχοριστεί) αριστερά προς Ακρόπολη, διασχίζεις Βουλιαγμένης, μετά καλιρρόης και τσουπ έφτασες Συγγρού


άντε :nono: μια χαρά τα είπα λοιπόν ήμουνα Αλίμου προς Συγγρού

idi
17/03/2004, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
είδες ρε τα έργα σε τι έκταση έχουν φτάσει αγνώριστη έχει γίνει η Αθήνα







λάθος μωρέ Βουλιαγμένης ήθελα να γράψω



pantos KAI i alimou einai se kako xali
na doume an tha prolavo tin oloklirosi ton ergon PRIN ksaplotho kamia fora. 149 den minane?

hornet
17/03/2004, 19:34
Μα τι λεμε ρε παιδακια.....Ο συντελεστης τριβης της αγγλικης ασφαλτου περιοριζεται κατα πολυ οταν πεσει πετρελαιο η λαδι...αλλα αρχικα υπαρχει συντελεστης τριβης ασφαλτου.Για πειτε μου στην ελλαδα ποιος συντελεστης τριβης ποιας ασφαλτου....δεν λεω υπαρχουν και εξαιρεσεις στον κανονα αλλα ειναι λιγες.
Και εμεις λεμε για αστυνομευση των βυτιοφορων.:eek:

periklisk
17/03/2004, 19:46
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΚΩΛΟΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΗ Γ@#$ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ!!!!!!!


ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ????? ΠΟΣΑ ΘΑ ΦΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?????

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ??????

ΓΑΜΩΤΟ!!!!!! ΟΙ Μ@$$#$#$%Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SpyrosTDM
17/03/2004, 22:46
ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΣΕ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΙΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΔΩΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.
ΤΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΡΙΒΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛ@#$ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΔΩ...
ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΛΑΚΟΥΒΑΣ
:rotflmao: :rotflmao: