PDA

View Full Version : Περί layers και διατήρησης/φροντίδας δερμάτινου εξοπλισμού



aris19
13/04/2024, 17:21
Καλησπέρα! Υπήρχαν ένα θέμα για ισοθερμικά παντελόνια και ένα για γάντια, αλλά στην προκειμένη περίπτωση με ενδιαφέρει κάτι διαφορετικό. Πρόσφατα πήρα δερμάτινο τζάκετ και παντελόνι. Το πρώτο το φοράω και καθημερινά με ένα μπλουζάκι από κάτω και προσπαθώ να βρω χρόνο για καμιά μεγάλη εκδρομή να φορέσω και το παντελόνι, καθώς είναι λίγο πιο δύσκολο να χρησιμοποιηθεί σε καθημερινή βάση.

Μιας και σιγά σιγά πιάνουν οι ζέστες, έψαχνα για layers με σκοπό να μην "ανεβάζω θερμοκρασίες" και να μην "ποτίζει" με πολύ ιδρώτα το παντελόνι για να διατηρηθεί όσο καλύτερα γίνεται. Συνεπώς θα ήθελα να με βοηθήσετε με τα παρακάτω:


Εσείς φοράτε κάτω από το παντελόνι κάποιο layer τα καλοκαίρια/στις ζέστες; Αν ναι, κάνουν δουλειά; Θα προτείνατε κάποιο συγκεκριμένο; Διάβασα διάφορα και πριν προβώ σε αγορά θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικά.
Θα μπορούσατε να μου δώσετε συμβουλές φροντίδα - συντήρηση του δερμάτινου εξοπλισμού; Το καθάρισμα μετά από τις βόλτες θεωρείται δεδομένο (όπως και με τον συμβατικό εξοπλισμό). Για τα περαιτέρω, ακολουθώ απλά τις οδηγίες τις εταιρείας και τα αλείφω ανά τακτά διαστήματα με τα λάδια που βγάζουν;



Ευχαριστώ :beer:

harris_x
13/04/2024, 19:58
Εδώ εισαι:

https://www.motocard.com/en/thermal/alpinestars-ride_tech_lite_1pc_black_red_13.aspx?country=GR&currency=EUR&mtc_source=google&mtc_medium=cpc&mtc_campaign=pmax&mtc_country=GR&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw2uiwBhCXARIsACMvIU1vHHL6NzJE0AM6r4Ky0EwIgI4QrdDOnec_-UEqmUNO4UwivbjiH2gaAlt_EALw_wcB

Από την άλλη πλευρά και ένα απλό λεπτό κολλάν, μια χαρά θα κάνει δουλειά ;)

Tsber
13/04/2024, 21:44
Καλησπέρα Άρη, ρίξε μια ματιά εδώ:




Επίσης σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε και καλοκαιρινά ισοθερμικά που θα σε σώσουν από τα μουσκεμένα ρούχα μηχανής που κολλάνε πάνω σου και δε βγαίνουν με τίποτα!

Ξέρω, ακούγεται κάπως ισοθερμικό το καλοκαίρι αλλά είναι πραγματικά σωτηρία, εντυπώσεις μου εδώ:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161453&page=3



Στο link γράφω εντυπώσεις από χρήση σε καύσωνα, ντάλα μεσημέρι Ιούλιο μήνα.

Βέβαια λες ότι δεν θέλεις ισοθερμικά αλλά και τούτα για layers λογίζονται και κάνουν φοβερή δουλειά, ιδρώνω ελάχιστα μόνο στο εσωτερικό των κλειδώσεων στα μεγάλα καλοκαιρινά ζόρια αλλά με φουλ καλοκαιρινή στολή - σίτες πάνω κάτω.

geioann
13/04/2024, 23:14
Κοίτα και της six2. Έχω ένα ολόσωμο για κάτω απ' την ολόσωμη δερμάτινη και είναι κορυφή.

doctoras
15/04/2024, 17:37
τα ισοθερμικά στην αγορά είναι για 3 εποχές τον χρόνο και υπάρχει διακύμανση απο τα πιο ζεστά περισσότερο μαλλί ή μόνο συνθετικά πιο νορμαλ.

οι εταιρείες μοτοένδυσης αργοπορημένα έχουν βγάλει και "υδροαπωθητικά" (όπως τα six2/apinestar που έβαλαν οι απο πάνω) για να καλύψουν τους καλοκαιρινούς μηνες. Σε σχέση με τις εταιρείες αθλητικών και ορειβατικών που έχουν αυτούς τους τύπους τεχνικών ρούχων.

Θα σε καλύψει ακόμη και dryfit της nike πανω-κάτω. Γενικώς υπάρχουν επιλογές.

aris19
16/04/2024, 17:39
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά, με συγχωρείτε για την καθυστέρηση αλλά τις τελευταίες μέρες είχα λίγο τρέξιμο! Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι αξίζουν, οπότε θα πάω να δοκιμάσω το Σάββατο μάλλον και θα δω ποιο θα πάρω. Παντελή ευχαριστώ και για την παραπομπή σου στο παλιό θέμα που είχες ανοίξει, λεπτομερέστατη ανάλυση!

Όσον αφορά το άλλο ερώτημα, τι θα μου προτείνατε σχετικά με την συντήρηση - διατήρηση των δερμάτινων σε καλή κατάσταση;

geioann
16/04/2024, 19:11
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά, με συγχωρείτε για την καθυστέρηση αλλά τις τελευταίες μέρες είχα λίγο τρέξιμο! Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι αξίζουν, οπότε θα πάω να δοκιμάσω το Σάββατο μάλλον και θα δω ποιο θα πάρω. Παντελή ευχαριστώ και για την παραπομπή σου στο παλιό θέμα που είχες ανοίξει, λεπτομερέστατη ανάλυση!

Όσον αφορά το άλλο ερώτημα, τι θα μου προτείνατε σχετικά με την συντήρηση - διατήρηση των δερμάτινων σε καλή κατάσταση;

Για το καλοκαίρι για κάτω απ' τα δερμάτινα σαν υδροαπωθητικα είναι must.

Όσον αφορά την συντήρηση των δερμάτινων η κάθε εταιρεία συνήθως έχει και ένα κιτακι καθαρισμό/ενυδάτωση. Αν δεν θες το κιτακι καθαριζεις το δερμάτινο με πανακι μαλακό και ήπιο απορρυπαντικό και μετά το αλείφεις με λίπος για δέρματα. Όταν δεν τα χρησιμοποιείς κρέμασμα με φαρδιά κρεμαστρα σε μέρος με όσο το δυνατόν λιγότερη υγρασία και ακόμα καλύτερα κλεισμένα σε ειδικές σακούλες ρούχων.