PDA

View Full Version : Προτεραιότητα του εκ δεξιών



BLiTzER
23/04/2024, 17:44
Λοιπόν, είχα πάντα αυτή την απορία, για την οποία δε βρήκα ποτέ κάτι σχετικό οπότε υποθέτω ισχύει κανονικά ο κανόνας, αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση από κάποιον που το γνωρίζει 100%. Και ποιος καταλληλότερος από κάποιον τυχαίο σε ένα ελληνικό φόρουμ;! Ήθελα να περιμένω την Παρασκευή, αλλά είμαι ανυπόμονος.



Διασταύρωση σαν την παρακάτω, 2 μονόδρομοι, χωρίς σήμανση. Έχει προτεραιότητα ο εκ δεξιών ακόμα κι αν δεν μπορεί να συνεχίσει ευθεία; Για πείτε.

452544

PaNick67
23/04/2024, 17:46
Εφοσον δεν υπαρχει σημανση που να οριζει αλλιως, ναι. Αν ο δρομος που θα μπει ο εκ δεξιων ειναι μονοδρομος, επισης

Volpad
23/04/2024, 17:47
Λοιπόν, είχα πάντα αυτή την απορία, για την οποία δε βρήκα ποτέ κάτι σχετικό οπότε υποθέτω ισχύει κανονικά ο κανόνας, αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση από κάποιον που το γνωρίζει 100%. Και ποιος καταλληλότερος από κάποιον τυχαίο σε ένα ελληνικό φόρουμ;! Ήθελα να περιμένω την Παρασκευή, αλλά είμαι ανυπόμονος.



Διασταύρωση σαν την παρακάτω, χωρίς σήμανση. Έχει προτεραιότητα ο εκ δεξιών ακόμα κι αν δεν μπορεί να συνεχίσει ευθεία; Για πείτε.

452544

Ναι. 100%

geioann
23/04/2024, 18:08
Λοιπόν, είχα πάντα αυτή την απορία, για την οποία δε βρήκα ποτέ κάτι σχετικό οπότε υποθέτω ισχύει κανονικά ο κανόνας, αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση από κάποιον που το γνωρίζει 100%. Και ποιος καταλληλότερος από κάποιον τυχαίο σε ένα ελληνικό φόρουμ;! Ήθελα να περιμένω την Παρασκευή, αλλά είμαι ανυπόμονος.



Διασταύρωση σαν την παρακάτω, 2 μονόδρομοι, χωρίς σήμανση. Έχει προτεραιότητα ο εκ δεξιών ακόμα κι αν δεν μπορεί να συνεχίσει ευθεία; Για πείτε.

452544

Σύμφωνα με τον κοκ, ναι. Έχει προτεραιότητα ο δεξιά.

Ερώτηση στην ερώτηση:
Αν ο δεξιά δρόμος της παραπάνω φωτό είναι χωματόδρομος συνεχίζει να έχει προτεραιότητα? Κάτι, κάπου, κάποτε είχα διαβάσει/ακουσει για τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά δεν θυμάμαι!

Bowleno
23/04/2024, 18:11
Λοιπόν, είχα πάντα αυτή την απορία, για την οποία δε βρήκα ποτέ κάτι σχετικό οπότε υποθέτω ισχύει κανονικά ο κανόνας, αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση από κάποιον που το γνωρίζει 100%. Και ποιος καταλληλότερος από κάποιον τυχαίο σε ένα ελληνικό φόρουμ;! Ήθελα να περιμένω την Παρασκευή, αλλά είμαι ανυπόμονος.



Διασταύρωση σαν την παρακάτω, 2 μονόδρομοι, χωρίς σήμανση. Έχει προτεραιότητα ο εκ δεξιών ακόμα κι αν δεν μπορεί να συνεχίσει ευθεία; Για πείτε.

452544

Ερώτηση παγίδα είναι; :confused:
Εξυπακούεται, όταν ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ σήμανση, ο από δεξιά ερχόμενος ασχέτως αν στρίβει, πάει ευθεία, τεθλασμένα(!) έχει προτεραιότητα.
Έχω αποζημιωθεί πλήρως στο (αρκετά μακρινό) παρελθόν 2 φορές σε γερές στούκες με το αμάξι του γέρου μου σε ακριβώς ίδια περίπτωση!

Έλα, πες την αλήθεια, χάκαρες τα συστήματα του μεταφορών και πέρασες αέρα τα σήματα, έτσι; :D
:bawl:

CorpseAlive
23/04/2024, 18:18
Ναι .





Εκτός αν εκ των αριστερών είναι ντόπιος.

Bowleno
23/04/2024, 18:18
Σύμφωνα με τον κοκ, ναι. Έχει προτεραιότητα ο δεξιά.

Ερώτηση στην ερώτηση:
Αν ο δεξιά δρόμος της παραπάνω φωτό είναι χωματόδρομος συνεχίζει να έχει προτεραιότητα? Κάτι, κάπου, κάποτε είχα διαβάσει/ακουσει για τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά δεν θυμάμαι!


Εδώ θα σε βοηθήσω εγώ, ναι, συνεχίζει να έχει.
Θείος μου στα Βαρέα των Μεγάρων έχει σπίτι στο τέλος μικρού χωματόδρομου. Βγαίνοντας μια μέρα, τον βρήκε στην αριστερή μεριά ένας κινούμενος στον κανονικό δρόμο και αποζημιώθηκε κανονικά.
Μόνη προϋπόθεση, ο χωματόδρομος να έχει όνομα, αριθμήσεις οικιών και να βρίσκεται στον χάρτη.
Κάτι δρομάκια 20 μέτρων που φτιάχνουν κάποιοι για να μπαινοβγαίνουν στα εξοχικά τους εννοείται πως δεν λαμβάνονται υπόψη.

spyrval
23/04/2024, 18:31
452547

Έλα, πες την αλήθεια....

basilis_k6
23/04/2024, 18:36
Εδώ θα σε βοηθήσω εγώ, ναι, συνεχίζει να έχει.
Θείος μου στα Βαρέα των Μεγάρων έχει σπίτι στο τέλος μικρού χωματόδρομου. Βγαίνοντας μια μέρα, τον βρήκε στην αριστερή μεριά ένας κινούμενος στον κανονικό δρόμο και αποζημιώθηκε κανονικά.
Μόνη προϋπόθεση, ο χωματόδρομος να έχει όνομα, αριθμήσεις οικιών και να βρίσκεται στον χάρτη.
Κάτι δρομάκια 20 μέτρων που φτιάχνουν κάποιοι για να μπαινοβγαίνουν στα εξοχικά τους εννοείται πως δεν λαμβάνονται υπόψη.

Ναι αν ειναι επισημα οδος και οχι χωραφι ειναι κανονικα δρόμος ειτε εχει ασφαλτο ειτε οχι. Το ιδιο ισχυει και αναποδα. Αν εχει ασφαλτο αλλα δεν ειναι οδος δεν εχει προταιραιοτητα. Δεν θυμαμαι τον ορισμο, παροδος(?)

BLiTzER
23/04/2024, 18:45
Έλα, πες την αλήθεια, χάκαρες τα συστήματα του μεταφορών και πέρασες αέρα τα σήματα, έτσι; :D
:bawl:

Αχαχα όχι, με 0 λάθη πέρασα. Κάπου είχα δει/ακούσει ότι δεν ισχύει η προτεραιότητα από δεξιά όταν ο δρόμος δε συνεχίζει. Αλλά, όπως έγραψα αρχικά, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω κάτι σχετικό οπότε υπέθεσα ότι δεν είναι αληθές.




Έλα, πες την αλήθεια....

:lol:

STF
23/04/2024, 19:34
Για αυτόν τον λόγο είναι πολύ σπάνιο να βρεθείς σε τέτοια διασταύρωση χωρίς σήμανση.
Στη σπάνια περίπτωση που συμβαίνει να μην υπάρχει σήμανση ισχύει ο απαράβατος κανόνας της προτεραιότητας από δεξιά.

Δεν ισχύει μόνο στη περίπτωση που ο εκ δεξιών μπαίνει σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Και πως αυτό γίνεται αντιληπτό; Μα με σήμανση.

Bowleno
23/04/2024, 19:39
Για αυτόν τον λόγο είναι πολύ σπάνιο να βρεθείς σε τέτοια διασταύρωση χωρίς σήμανση.


Έλα μια βόλτα στην γειτονιά μου.....:D

STF
23/04/2024, 19:41
Έλα μια βόλτα στην γειτονιά μου.....:D

Πριτς, όπως το λες φοβάμαι!

Bowleno
23/04/2024, 19:59
Πριτς, όπως το λες φοβάμαι!

Και πολύ καλά κάνεις....έχουν συμβεί αρκετά δω γύρω και γιαυτόν τον λόγο, δεν δίνω σημασία αν έχω η όχι προτεραιότητα, φυλάγομαι.....

azar41
23/04/2024, 20:22
Και πολύ καλά κάνεις....έχουν συμβεί αρκετά δω γύρω και γιαυτόν τον λόγο, δεν δίνω σημασία αν έχω η όχι προτεραιότητα, φυλάγομαι.....

Κι εσύ πολύ καλά κάνεις..ποτέ δεν θυμάμαι να είναι η προτεραιότητα κάτι αυτονόητο αν δεν έχεις μπούγιο!

yes-u
24/04/2024, 09:50
Για αυτόν τον λόγο είναι πολύ σπάνιο να βρεθείς σε τέτοια διασταύρωση χωρίς σήμανση.
Στη σπάνια περίπτωση που συμβαίνει να μην υπάρχει σήμανση ισχύει ο απαράβατος κανόνας της προτεραιότητας από δεξιά.

Δεν ισχύει μόνο στη περίπτωση που ο εκ δεξιών μπαίνει σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Και πως αυτό γίνεται αντιληπτό; Μα με σήμανση.

Ζω σε ακριβώς μια τέτοια διασταύρωση, δεν υπάρχει σήμανση και ισχύει η προτεραιότητα του εκ δεξιών. Αυτό δε σημαίνει πως το αντιλαμβάνονται όλοι όσοι κινούνται ευθεία, η οποία τους δημιουργεί την ψευδαίσθηση της προτεραιότητας. Πάντως, είναι η περίπτωση που προσέχουμε ιδιαίτερα όταν βγαίνουμε, με ό,τι όχημα και να κινούμαστε, γιατί σκοπός μας είναι να αποφύγουμε το ατύχημα...

karellen
24/04/2024, 10:17
Η εκ δεξιών προτεραιότητα είναι τόσο πολύ παγιωμένη που ισχύει ακόμα και σε κυκλικούς κόμβους,που υποτίθεται ότι όποιος κινείται μέσα σ αυτόν έχει προτεραιότητα.
Αν όμως δεν υπάρχει σήμανση τότε προηγείται αυτός που έρχεται από δεξιά και θέλει να μπει στον κόμβο.

thunder ace
24/04/2024, 10:27
Η εκ δεξιών προτεραιότητα είναι τόσο πολύ παγιωμένη που ισχύει ακόμα και σε κυκλικούς κόμβους,που υποτίθεται ότι όποιος κινείται μέσα σ αυτόν έχει προτεραιότητα.
Αν όμως δεν υπάρχει σήμανση τότε προηγείται αυτός που έρχεται από δεξιά και θέλει να μπει στον κόμβο.

Ακριβώς

STF
24/04/2024, 10:41
Ζω σε ακριβώς μια τέτοια διασταύρωση, δεν υπάρχει σήμανση και ισχύει η προτεραιότητα του εκ δεξιών. Αυτό δε σημαίνει πως το αντιλαμβάνονται όλοι όσοι κινούνται ευθεία, η οποία τους δημιουργεί την ψευδαίσθηση της προτεραιότητας. Πάντως, είναι η περίπτωση που προσέχουμε ιδιαίτερα όταν βγαίνουμε, με ό,τι όχημα και να κινούμαστε, γιατί σκοπός μας είναι να αποφύγουμε το ατύχημα...

Παιδιά... απάντησα σε μια ερώτηση που προφανώς αφορά το τυπικό μέρος. Δεν παρακινώ κανέναν να περνάει αέρα-πατέρα στις διασταυρώσεις :wave2:

Εγώ πλέον περνάω σχεδόν όλες τις διασταυρώσεις ακόμη και τις μεγάλες με φανάρι ελέγχοντας (άσχετα από το αν έχω ή δεν έχω προτεραιότητα), ιδιαίτερα τη νύχτα.

BLiTzER
24/04/2024, 10:49
Η εκ δεξιών προτεραιότητα είναι τόσο πολύ παγιωμένη που ισχύει ακόμα και σε κυκλικούς κόμβους,που υποτίθεται ότι όποιος κινείται μέσα σ αυτόν έχει προτεραιότητα.
Αν όμως δεν υπάρχει σήμανση τότε προηγείται αυτός που έρχεται από δεξιά και θέλει να μπει στον κόμβο.

Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κυκλικούς κόμβους, μέχρι πρόσφατα, ενώ ήταν πολύ διαδεδομένοι στο εξωτερικό. Εξ ορισμού ο κυκλικός κόμβος (roundabout) δίνει προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται εντός. Στην Ελλάδα είχαμε "πλατείες", όχι κυκλικούς κόμβους, οπότε ίσχυε η προτεραιότητα από δεξιά, δηλαδή του εισερχόμενου στην "πλατεία" οχήματος. Τα τελευταία χρόνια που κατασκευάζονται σωστοί κυκλικοί κόμβοι σε διάφορα σημεία της χώρας έχουν πάντα τη σχετική σήμανση. Τουλάχιστον όσο έχω δει.

Nostradamus
24/04/2024, 11:06
Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κυκλικούς κόμβους, μέχρι πρόσφατα, ενώ ήταν πολύ διαδεδομένοι στο εξωτερικό. Εξ ορισμού ο κυκλικός κόμβος (roundabout) δίνει προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται εντός. Στην Ελλάδα είχαμε "πλατείες", όχι κυκλικούς κόμβους, οπότε ίσχυε η προτεραιότητα από δεξιά, δηλαδή του εισερχόμενου στην "πλατεία" οχήματος. Τα τελευταία χρόνια που κατασκευάζονται σωστοί κυκλικοί κόμβοι σε διάφορα σημεία της χώρας έχουν πάντα τη σχετική σήμανση. Τουλάχιστον όσο έχω δει.

Πλην Ηλιουπολης σε μια δυο περιπτωσεις. :cry:

thunder ace
24/04/2024, 11:14
Εδώ που ζω πια, έχουν φτιάξει τα δύο τελευταία χρόνια παντού κυκλικούς κόμβους.

Maira
24/04/2024, 11:38
Στην γειτονιά μου υπάρχει αυτή η διασταύρωση, που στην ουσία είναι τρεις σε μία γιατί η απόσταση της οδού αριστερά από την οδό δεξιά (για να πας από το ένα στενό στο άλλο) είναι το μήκος ενός συμβατικού αυτοκινήτου.
Δεν υπάρχει σε καμία οδό σήμανση. Ισχύει η εκ δεξιών προτεραιότητα. Σκεφτείτε τι μακελειό γίνεται κάθε μέρα.
Στην γωνία κάτω δεξιά έχει φανοποιείο! :bawl::bawl::bawl:

452551

CorpseAlive
24/04/2024, 11:53
Στην γειτονιά μου υπάρχει αυτή η διασταύρωση, που στην ουσία είναι τρεις σε μία γιατί η απόσταση της οδού αριστερά από την οδό δεξιά (για να πας από το ένα στενό στο άλλο) είναι το μήκος ενός συμβατικού αυτοκινήτου.
Δεν υπάρχει σε καμία οδό σήμανση. Ισχύει η εκ δεξιών προτεραιότητα. Σκεφτείτε τι μακελειό γίνεται κάθε μέρα.
Στην γωνία κάτω δεξιά έχει φανοποιείο! :bawl::bawl::bawl:

452551

452552

painterakis
24/04/2024, 11:55
https://www.glavopoulos.com/kok-026/

άρθρο 26 παράγραφος 5β ... η απάντηση για είσοδο απο χωματόδρομο, δεν αναφέρει πουθενά για ονοματοδοσία ή παρουσία σε χάρτη.


5. Στους κόμβους χωρίς τέτοια σήμανση η προτεραιότητα ανήκει οε αυτόν που έρχεται από τα δεξιά. Κατ' εξαίρεση:
α) Αυτοί που κυκλοφορούν στους αυτοκινητόδρομους, εθνικές οδούς και οδούς ταχείας κυκλοφορίας έχουν προτεραιότητα.
β) Αυτοί που εισέρχονται σε οδό από χωματόδρομο, μονοπάτια, παρόδιο ιδιοκτησία, χώρο στάθμευσης και σταθμούς ανεφοδιασμού και εξυπηρέτησης οφείλουν να παραχωρούν προτεραιότητα σε αυτούς που κινούνται στην οδό.
γ) Αυτοί που εκκινούν ή κινούνται προς τα πίσω, όπου αυτό επιτρέπεται, οφείλουν να παραχωρούν προτεραιότητα.
δ) Τα σιδηροδρομικά ή τροχιοδρομικά οχήματα έχουν προτεραιότητα. (source ©: www.glavopoulos.gr)

peterTHErider
24/04/2024, 12:19
Και οι κυκλικό θεωρούνται κόμβοι.
Ετσι όπως σε όλους τους κόμβους αν δεν υπάρχει σήμανση προτεραιότητα έχει ο δεξιά.

PaNick67
24/04/2024, 12:24
Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κυκλικούς κόμβους, μέχρι πρόσφατα, ενώ ήταν πολύ διαδεδομένοι στο εξωτερικό. Εξ ορισμού ο κυκλικός κόμβος (roundabout) δίνει προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται εντός. Στην Ελλάδα είχαμε "πλατείες", όχι κυκλικούς κόμβους, οπότε ίσχυε η προτεραιότητα από δεξιά, δηλαδή του εισερχόμενου στην "πλατεία" οχήματος. Τα τελευταία χρόνια που κατασκευάζονται σωστοί κυκλικοί κόμβοι σε διάφορα σημεία της χώρας έχουν πάντα τη σχετική σήμανση. Τουλάχιστον όσο έχω δει.

Κι οι πλατειες κυκλικοι κομβοι ειναι. Αν δε εχουν 2-3 εισοδους κι αλλες τοσες εξοδους με την προτεραιοτητα εκ δεξιων ειναι πολυ ευκολο να κολλησουν ολοι αφου ο κομβος δεν λειτουργει. Γι αυτο στην πλατεια Υμηττου, στις πλατειες της Ηλιουπολης αλλα και οπου αλλου εχει κυκλικη πλατεια, εβαλαν ΣΤΟΠ ή πινακιδα Ρ01

Ηταν βλεπεις παρα πολυ δυσκολο να γραφτει στον ΚΟΚ οτι η εκ δεξιων προτεραιοτητα ισχυει παντου εκτος αν υπαρχει σχετικη σημανση και εκτος κυκλικων κομβων

Bowleno
24/04/2024, 13:00
Επειδή την βλέπω την βαλίτσα να φτάνει (πολύ) μακριά, κάντε το εξής απλό:
Να φυλάγεστε έχετε δεν έχετε προτεραιότητα (άσχετα τι όχημα οδηγείτε, εξαιρουμένων των τρένων, βεβαίως :D) και όλα καλά.....

ΟΚΤΑΝΙΟ
24/04/2024, 13:04
Ναι Μπλιτζ, παθων κιολας(=κολλιας)

Πηγαινα κανονικα ευθεια, βγαινει απο καθετο δρομο παππους με τζιποειδΕς, μου τη ριχνει απο τη μεση και πισω (το μισο αυτοκινητο μου, ειχε περασει) αλλα βαση κ.ο.CK εφταιγα.
Ακριβως οπως στο σχημα που εβαλες

Το γαμωτο ειναι οτι σε τετοια φαση (οπως το σχημα που εβαλες, κ την πατησα και γω) δεν περιμενεις οτι δεν ιππαρχει στοπ στον καθετο δρομο.

Ο φακενγερος που τωρα θα ειναι πλεον μακαριτης, ουτε που εκοψε, να δει αν ερχοταν απο την αλλη καποιος, που θα ειχε προτεραιοτητα εναντι αυτου

Τι να πεις, χεσε μπζηλα κ αγναντευε

BLiTzER
24/04/2024, 13:06
Κι οι πλατειες κυκλικοι κομβοι ειναι. Αν δε εχουν 2-3 εισοδους κι αλλες τοσες εξοδους με την προτεραιοτητα εκ δεξιων ειναι πολυ ευκολο να κολλησουν ολοι αφου ο κομβος δεν λειτουργει. Γι αυτο στην πλατεια Υμηττου, στις πλατειες της Ηλιουπολης αλλα και οπου αλλου εχει κυκλικη πλατεια, εβαλαν ΣΤΟΠ ή πινακιδα Ρ01

Ηταν βλεπεις παρα πολυ δυσκολο να γραφτει στον ΚΟΚ οτι η εκ δεξιων προτεραιοτητα ισχυει παντου εκτος αν υπαρχει σχετικη σημανση και εκτος κυκλικων κομβων

Στην Ελλάδα δεν ήταν. Ήταν πλατείες. Και στον ΚΟΚ έτσι αναφέρονταν (πιθανότατα έως και σήμερα), αν δεν κάνω λάθος. Όπως έγραψα, ο κυκλικός κόμβος ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δίνει την προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται ήδη εντός. Αν χρειάζεσαι σήμανση για να ορίσεις τις προτεραιότητες, δεν έχεις κυκλικούς κόμβους. ;)

Σε καμιά 20αριά χρόνια θα ενσωματωθεί και αυτό στον ΚΟΚ. Σε άλλα 20 ίσως μάθουμε και να κινούμαστε στις σωστές λωρίδες εντός των κόμβων.

PaNick67
24/04/2024, 13:37
Στην Ελλάδα δεν ήταν. Ήταν πλατείες. Και στον ΚΟΚ έτσι αναφέρονταν (πιθανότατα έως και σήμερα), αν δεν κάνω λάθος. Όπως έγραψα, ο κυκλικός κόμβος ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δίνει την προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται ήδη εντός. Αν χρειάζεσαι σήμανση για να ορίσεις τις προτεραιότητες, δεν έχεις κυκλικούς κόμβους. ;)

Σε καμιά 20αριά χρόνια θα ενσωματωθεί και αυτό στον ΚΟΚ. Σε άλλα 20 ίσως μάθουμε και να κινούμαστε στις σωστές λωρίδες εντός των κόμβων.

Οταν εδωσα σηματα το μακρινο 1986 εμαθα οτι οπου υπαρχει η Ρ53 452555 σημαινει υποχρεωτικη κυκλικη πορεια, αρα κυκλικος κομβος. Δεν πα να 'ναι πλατεια ή μια ζωγραφια στην ασφαλτο σαν αυτη που διναμε εξετασεις μοτοσυκλετας.

Δεν ξερω τι λενε σημερα τα βιβλια επ' αυτου ομως οποτε μπορει να τα λενε αλλιως.

Οι κυκλικοι κομβοι στο εξωτερικο συνηθως εχουν Κ30 452556 που προειδοποιει για τον κυκλικο κομβο που πλησιαζεις διατι επειδη ειναι απλως υπερυψωμενοι ελαφρα δεν ειναι ιδιαιτερα ορατοι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Στην Ελλαδα εχω δει μια στο τελος του δρομου Τριπολη - Καλαματα

peterTHErider
24/04/2024, 14:47
Στην Ελλάδα δεν ήταν. Ήταν πλατείες. Και στον ΚΟΚ έτσι αναφέρονταν (πιθανότατα έως και σήμερα), αν δεν κάνω λάθος. Όπως έγραψα, ο κυκλικός κόμβος ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δίνει την προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται ήδη εντός. Αν χρειάζεσαι σήμανση για να ορίσεις τις προτεραιότητες, δεν έχεις κυκλικούς κόμβους. ;)

Σε καμιά 20αριά χρόνια θα ενσωματωθεί και αυτό στον ΚΟΚ. Σε άλλα 20 ίσως μάθουμε και να κινούμαστε στις σωστές λωρίδες εντός των κόμβων.

Εξορισμού στις άλλες χώρες.
Στην Ελλάδα όπως μάθαμε και όταν δίναμε σήματα προτεραιότητα έχει ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ στον κυκλικό κόμβο. Δηλαδή ο από δεξιά. Δηλαδή αυτός που είναι μέσα στον κυκλικό ΣΤΑΜΑΤΆΕΙ. αν πας Σέρρες που είναι από πολύ παλιά γεμάτη κυκλικούς χωρίς σήμανση θα δεις ότι το τηρούν αριστα.μου έκανε τρομερή εντύπωση την πρώτη φορά που το είδα.
Αν τώρα ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ έχει στοπ αλλάζει το θέμα.
Απλά σε πολλούς κυκλικούς έχει στοπ και νομίζουμε πως είναι έτσι παντού.
Είχε τρακάρει η μητέρα μου με έναν έτσι.η μάνα μου μπήκε κανονικά στον κυκλικό από δεξιά χωρίς σήμανση και ο άλλος ο έξυπνος έπεσε πάνω της και άρχισε να λέει που πας και εγώ είμαι στον κόμβο και τα σχετικά. Ήρθε η τροχαία και η ασφαλιστική και κατάπιε τη γλώσσα του.

BLiTzER
24/04/2024, 14:59
Εξορισμού στις άλλες χώρες.
Στην Ελλάδα όπως μάθαμε και όταν δίναμε σήματα προτεραιότητα έχει ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ στον κυκλικό κόμβο. Δηλαδή ο από δεξιά. Δηλαδή αυτός που είναι μέσα στον κυκλικό ΣΤΑΜΑΤΆΕΙ. αν πας Σέρρες που είναι από πολύ παλιά γεμάτη κυκλικούς χωρίς σήμανση θα δεις ότι το τηρούν αριστα.μου έκανε τρομερή εντύπωση την πρώτη φορά που το είδα.
Αν τώρα ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ έχει στοπ αλλάζει το θέμα.
Απλά σε πολλούς κυκλικούς έχει στοπ και νομίζουμε πως είναι έτσι παντού.
Είχε τρακάρει η μητέρα μου με έναν έτσι.η μάνα μου μπήκε κανονικά στον κυκλικό από δεξιά χωρίς σήμανση και ο άλλος ο έξυπνος έπεσε πάνω της και άρχισε να λέει που πας και εγώ είμαι στον κόμβο και τα σχετικά. Ήρθε η τροχαία και η ασφαλιστική και κατάπιε τη γλώσσα του.

Ο κυκλικός κόμβος εφευρέθηκε για συγκεκριμένους λόγους και έχει συγκεκριμένη χρήση και σημαντικά πλεονεκτήματα. Το τι κάνουμε στην Ελλάδα είναι άσχετο. Γνωρίζω τι ισχύει εδώ. Αυτό δεν είναι κυκλικός κόμβος, και δεν έχει ενσωματωθεί στον ΚΟΚ μας όπως πρέπει. Κάποιες προσπάθειες έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια σε διάφορες περιοχές της χώρας, με κανονικούς κυκλικούς κόμβους, αλλά αναγκαστικά χρησιμοποιούν σήμανση (stop στους εισερχόμενους) για να ορίσουν την αυτονόητη λειτουργία τους. Το οποίο πάλι, ουσιαστικά, στερεί ένα από τα πλεονεκτήματα του κυκλικού κόμβου: ότι ΔΕ χρειάζεται απαραίτητα να σταματήσεις (κάτι που επιβάλλει το stop) για να εισέλθεις. Μόνο να δώσεις προτεραιότητα.

Υπομονή 20 χρόνια.

basilis_k6
24/04/2024, 15:28
ΑΝ θυμαμαι καλα ο κοκ άλλαξε πριν πολλα χρονια για τους κυκλικους. Μέχρι τοτε είχαν προτεραιοτητα οι μέσα. Άλλαξε για να εχουν προτ/τα οσοι μπαίνουν. επειδη κάποιοι δήμοι χαλάστηκαν γέμισαν με στοπ τις εισόδους. Ήταν μια αλλαγη που ζητησαν οι συγκοινωνιολόγοι κυρίως για να λυθει το πρόβλημα των κολλημένων κυκλικων της αθηνας.

Tallyban
24/04/2024, 15:42
Αυτός που είναι από δεξιά έχει πάντα προτεραιότητα αν δεν υπάρχει σήμανση.
Αν όμως γίνει ατύχημα σε δρόμο "Τ" ,έχει και αυτός ευθύνη γιατί άλλαξε κατεύθυνση χωρίς να ελέγξει.

viper1
24/04/2024, 15:55
σε τεχερανη και ντοχα που εχω οδηγησει σε κυκλικους κομβους εχουν ολοι την ίδια προτεραιότητα :bawl:

STF
24/04/2024, 16:41
Επειδή την βλέπω την βαλίτσα να φτάνει (πολύ) μακριά, κάντε το εξής απλό:
Να φυλάγεστε έχετε δεν έχετε προτεραιότητα (άσχετα τι όχημα οδηγείτε, εξαιρουμένων των τρένων, βεβαίως :D) και όλα καλά.....

Άσε.... και τρένο να οδηγείς... υπάρχει πρόβλημα....

karellen
24/04/2024, 16:44
Αυτός που είναι από δεξιά έχει πάντα προτεραιότητα αν δεν υπάρχει σήμανση.
Αν όμως γίνει ατύχημα σε δρόμο "Τ" ,έχει και αυτός ευθύνη γιατί άλλαξε κατεύθυνση χωρίς να ελέγξει.

Νομίζω έχει μια βάση αυτό που λες.Μπορείς να βρεις αν υπάρχει σχετικό άρθρο στον ΚΟΚ;

Tallyban
24/04/2024, 17:04
Έλλειψη πινακίδων σήμανσης =STOP

CorpseAlive
24/04/2024, 17:10
Νομίζω έχει μια βάση αυτό που λες.Μπορείς να βρεις αν υπάρχει σχετικό άρθρο στον ΚΟΚ;

Δεν θεωρείται αλλαγή κατεύθυνσης η κίνηση αυτή.
Ισχύει η εκ των δεξιών προτεραιότητα .

Tallyban
24/04/2024, 17:35
Αν φθάσεις σε "Τ" χωρίς να έχεις στοπ,στρίψεις κανονικα δεξια και πέσει κάποιος στα αριστερά σου και σκοτωθεί θα σε τρέχουνε(λογικό γιατί άλλαξες κατεύθυνση χωρίς να ελέγξεις)

Bowleno
24/04/2024, 17:43
Αν φθάσεις σε "Τ" χωρίς να έχεις στοπ,στρίψεις κανονικα δεξια και πέσει κάποιος στα αριστερά σου και σκοτωθεί θα σε τρέχουνε(λογικό γιατί άλλαξες κατεύθυνση χωρίς να ελέγξεις)

Έχεις καν ιδέα τι σημαίνει "αλλαγή κατεύθυνσης"; μην πετάς ότι σου έρθει, ναι;

Tallyban
24/04/2024, 18:00
Ο έλεγχος όταν φθάνεις σε Τ ή σε σταυρό όταν δεν υπάρχουν σήματα προηγείται της διεκδίκησης προτεραιότητας.

Bowleno
24/04/2024, 18:09
Ο έλεγχος όταν φθάνεις σε Τ ή σε σταυρό όταν δεν υπάρχουν σήματα προηγείται της διεκδίκησης προτεραιότητας.

Αυτό ΔΕΝ θεωρείται "αλλαγή κατεύθυνσης" :rolleyes: προφύλαξη λέγεται και θα έπρεπε να το κάνουν όλοι, πόσα λιγότερα ατυχήματα θα είχαμε....
Ξαναρωτάω, ξέρεις τι σημαίνει "αλλαγή κατεύθυνσης;"

Επίσης, "διεκδίκηση προτεραιότητας" πάλι ΔΕΝ υπάρχει εφόσον ο κ.ο.κ είναι ξεκάθαρος επ΄αυτού.
Δεν έχει σήμανση; προηγείται ο εκ δεξιών ερχόμενος. τόσο απλά....

CorpseAlive
24/04/2024, 18:16
Ο έλεγχος όταν φθάνεις σε Τ ή σε σταυρό όταν δεν υπάρχουν σήματα προηγείται της διεκδίκησης προτεραιότητας.

ο Έλεγχος θεωρητικά απαιτείται παντού. Αμυντική οδήγηση γαρ.
Αυτό που λες δεν είναι αλλαγή κατεύθυνσης ως προς αυτόν που έρχεται από αριστερά σου. Αλλαγή κατεύθυνσης με μεγάλο Stretch ερμηνευτικό ΙΣΩΣ θα μπορούσε να θεωρηθεί για τον από πίσω σου σε περίπτωση που δεν έχεις ανάψει φλας και ο δρόμος που κινείσαι είναι μονόδρομος όπου και απαιτείται να λάβεις το άκρα αριστερό ή δεξίο οδόστρωμα ανάλογα με την στροφή που θα πάρεις.

Bowleno
24/04/2024, 18:36
ο Έλεγχος θεωρητικά απαιτείται παντού. Αμυντική οδήγηση γαρ.
Αυτό που λες δεν είναι αλλαγή κατεύθυνσης ως προς αυτόν που έρχεται από αριστερά σου. Αλλαγή κατεύθυνσης με μεγάλο Stretch ερμηνευτικό ΙΣΩΣ θα μπορούσε να θεωρηθεί για τον από πίσω σου σε περίπτωση που δεν έχεις ανάψει φλας και ο δρόμος που κινείσαι είναι μονόδρομος όπου και απαιτείται να λάβεις το άκρα αριστερό ή δεξίο οδόστρωμα ανάλογα με την στροφή που θα πάρεις.


Όπως και το
"φεύγω από την τέρμα δεξιά λωρίδα και πάω στην τέρμα αριστερή γιατί θυμήθηκα ότι πρέπει να στρίψω αριστερά/είδα ένα πιπίνι και τους γράφω ούλους όσους έρχονται από πίσω"
Και το ανάποδο....

motojojo
24/04/2024, 20:08
Να ρωτήσω κι εγω κάτι; :)
Με συγκεκριμένο παράδειγμα.

Στο μεταξουργείο, που ότι σκατά ειναι (πλατεία ή κομβος) και φυσικα δεν υπάρχουν στοπ με αποτέλεσμα να μπαίνουν όλοι πατημένοι, αλλα οκ χωρίς στοπ εχουν δικαίωμα να το κάνουν, μπορούν επίσης με άλλοθι την προτεραιότητα να αλλάζουν και 15 λωρίδες μέσα στην πλατεία;
Έχω παρατηρήσει η συντριπτική πλειοψηφία όταν μπαίνει στην πλατεία το κόβει όοοοολο ευθεία....

Απορώ δεν έχουν γίνει εκει ατυχήματα;

rainmike
24/04/2024, 20:15
Όπως και το
"φεύγω από την τέρμα δεξιά λωρίδα και πάω στην τέρμα αριστερή γιατί θυμήθηκα ότι πρέπει να στρίψω αριστερά/είδα ένα πιπίνι και τους γράφω ούλους όσους έρχονται από πίσω"
Και το ανάποδο....

Ρε φιλαράκι ,το δευτερο ειναι σοβαρος λογος ,νομιζω ολοι θα σε καταλαβουνε:tooth:

Tallyban
25/04/2024, 08:49
Μη κατευθύνετε το κόσμο και τους εαυτούς σας λάθος, όποιος φτάνει σε Τ και διασταύρωση χωρίς σήμανση πρέπει να σταματήσει και να ελέγξει,αλλιώς έχει και αυτός ευθύνη.

karellen
25/04/2024, 08:51
Μη κατευθύνετε το κόσμο και τους εαυτούς σας λάθος, όποιος φτάνει σε Τ και διασταύρωση χωρίς σήμανση πρέπει να σταματήσει και να ελέγξει,αλλιώς έχει και αυτός ευθύνη.

Σου επαναλαμβάνω βρες τη διάταξη γι αυτή την περίπτωση.

Tallyban
25/04/2024, 08:58
Μέχρι να τη βρω πήγαινε στρίψε με το παπί δεξιά,από αριστερά έρχεται το τριαξονικο ,μη φοβάσαι θα σταματήσει, προτεραιότητα έχεις.

karellen
25/04/2024, 09:45
Μέχρι να τη βρω πήγαινε στρίψε με το παπί δεξιά,από αριστερά έρχεται το τριαξονικο ,μη φοβάσαι θα σταματήσει, προτεραιότητα έχεις.

Άτοπη απάντηση. :nono:
Το σταματάμε εδώ, οκ?

harris_x
26/04/2024, 09:07
Νομίζω αρκετά.