PDA

View Full Version : Νέα μοτό - Λογική ή συναίσθημα ?



Lamnian
26/04/2024, 12:35
Προς το παρών συναίσθημα αλλά ίσως με λογικέψετε :D

Πάντα μου άρεσαν τα street και τα On off . Ετσι πήγαινα από την μία κατηγορία στην άλλη ανά δύο χρόνια περίπου .
Κατέληξα να παντρευτώ το 950adv γιατί θεωρώ ακόμα και σήμερα ότι κάνει τα πάντα με αξιοπρέπεια και εμφανισιακά είναι ακόμα αυτό που γουστάρω .
Πήρα και ένα Tuono 1000 γιατί ερωτεύτηκα . Ημουν απόλυτα ικανοποιημένος ..

Και μετά ηρθαν τα παιδιά .. το Tuono έφυγε , το ΚΤΜ έμεινε αλλά σκονιζόταν στο γκαράζ .. δεν υπήρχε χρόνος και χρήμα για να είναι έξω ..
Κυκλοφορούσα 7-8 χρόνια με παπί και κατα καιρούς έβγαζα τον Κατιμά 2-3 μήνες έξω ..

Εδώ και 3-4 μήνες έλεγα να βγάλω πάλι το ΚΤΜ αλλά μου έλειπε και το Streetfighter . Τον Κατιμά δεν τον πουλάω , θα τον κρατήσω ..
Αρχισα ερευνα και κατέληξα σε δύο μοντέλα .. έτσι για το όνειρο ..

KTM790 Duke - Aprilia Tuono 660 Factory

Οδήγησα μόνο το Tuono κ ερωτεύτηκα !!!

Εξάντλησα ότι Τεστ υπήρχε και είμαι σχεδόν σίγουρος για την επιλογή μου ..σχεδόν .. τα 11290 μου λείπουν

Ηρθαν λοιπόν κάποια χρήματαααα ..

Με έχει πιάσει ένας παλιμπαιδισμός να το πω .. θέλω μια ανανέωση .. θέλω ψυχολογική ανάταση .. θέλω ... θέλω να το πάρω !!!

Η ερώτηση είναι πλέον : Βγάζω πάλι ΚΤΜ και κάνω τα γούστα μου ? 'η χτυπάω το Tuono γιατί μια ζωή την έχουμε ?

Υπάρχει κανά άλλο μηχανάκι (όχι κινέζο please) που να μου έχει ξεφύγει ?

Για το λευκό είμαι αλλά μήπως το βαρεθώ εύκολα ? Για πειτε :D
Αυτα προς το παρών ..

BLiTzER
26/04/2024, 12:49
Η φωνή της λογικής είναι εδώ.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν έχεις τεράστια οικονομική άνεση. Δεν είχες το χρήμα, αλλά ήρθε απρόσμενα. Με αυτό ως δεδομένο... Μοτοσικλέτα έχεις ήδη. Για τις 2-3 φορές τον χρόνο που μπορείς να τη βγάλεις. Και αν. Κράτα τα χρήματα για την οικογένειά σου, για κάτι έκτακτο, για το μέλλον. Ή κάντε μαζί ένα ταξίδι. Ή 10 ταξίδια.

"Μια ζωή την έχουμε" όταν είμαστε μόνοι μας. Όταν αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε μια οικογένεια, δεν έχουμε μια ζωή πλέον. ;)

o_gavros
26/04/2024, 12:58
Πόσους πόντους έχει φτάσει η αιώρηση σεβασμιε Δάσκαλε;

Nitse3
26/04/2024, 13:07
Απ 'οτι κατάλαβα είσαι του Ευρωπαϊκού. Για τις συνθήκες και τη χρήση που λες δύο μηχανές είναι υπερβολή θεωρώ. Επίσης το ΚΤΜ δεν το πουλάω για μένα είναι λάθος. Καλύτερα να επιστρέψεις εφόσον όντως οι οικονομικές συνθήκες βελτιώθηκαν στο σύστημα που είχες μικρότερος μια street για δύο τρία χρόνια και μετά αλλαγή με on off και ούτω καθ' εξης. Επίσης δεν είναι ανάγκη να πάρεις καινούριο tuono. Πωλούνται και κάποια διετίας στα 8.500 -9.000. Πουλάς το ΚΤΜ βάζεις και τη διαφορά και έχεις και μηχανάρα και την ανανέωση που επιθυμείς.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/338451665-aprilia-tuono

rainmike
26/04/2024, 13:56
Ναι μη δινεις τοσα λεφτα,δεν ειναι μονο τα 11290 που θα δωσεις ειναι και ολα τα λοιπα εξοδα που θα προκυψουν.
Εφοσον εχεις ηδη μια μηχανη αμάξι και παπι ,δεν ειναι υπερβολή να πας για δευτερη μοτοσικλέτα?
Η μηχανή δεν ειναι επενδυση εκτος και αν μιλάμε για κανα υπερσυλλεκτικο μοντέλο με 40 εναπομειναντα κομματια σε ολο τον κοσμο.
Τα 12000 σε ενα χρονο θα ειναι ανετα 9000 και σε μια 5 ετια 6.

aris19
26/04/2024, 13:59
Συμφωνώ με Blitzer. Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες και μόνο από τα λεγόμενά σου, τα χρήματα αυτά την δεδομένη χρονική περίοδο δεν περισσεύουν για να πεις "τα πετάω για την καύλα μου". Από την στιγμή που ούτε ιδιαίτερος ελεύθερος χρόνος υπάρχει, για εμένα η απάντηση είναι ξεκάθαρη: Don't.

Και το λέω εν μέρει κατανοώντας την κατάστασή σου: Χωρίς να έχω αντίστοιχες υποχρεώσεις, μου μπαίνουν και εμένα σκέψεις να αλλάξω το μηχανάκι μου (που πήρα πριν 3 χρόνια καινούργιο) για μηχανάκι της ίδιας κατηγορίας είτε από άλλη εταιρεία είτε μεγαλύτερου κυβισμού. Αν και τα χρήματα υπάρχουν, δεν υπάρχει καθόλου ο ελεύθερος χρόνος οπότε ακόμα και η μικρή διαφορά χρημάτων δεν θα αξίζει ούτε στο ελάχιστο, συνεπώς πήρα απόφαση να μην το κάνω.

Καλύτερα να τα κρατήσεις είτε για περίπτωση ανάγκης όπως είπε ο Blitzer ή να τα χρησιμοποιήσεις σε κάτι που θα "μείνει" στην οικογένεια.

CorpseAlive
26/04/2024, 14:03
Θα σου αναφέρω λίγο την δική μου περίπτωση και δράσε ανάλογα.

Bmw 2021 GS Adventure με τα πάντα από το εργοστάσιο πάνω της (τα πάντα όμως).
Την αγόρασε ο πρώτος στα 18700 Ε 4/2021.
Την αγόρασα εγώ στα 14500 Ε 5/2023.
Σήμερα αν την πούλαγα θεωρητικά θα κυμαινόμουν 13.000-14.000 Ευρώ.
Σε 3 χρόνια δηλαδή έχασε αξία τουλάχιστον 4700 Ευρώ.
Και μιλάμε για εμπορική κατηγορία και όχι SS που δεν είναι τόσο εμπορικά στην χώρα μας.

Volpad
26/04/2024, 14:08
*********


Εγώ καταλαβαίνω κατα κάποιο τρόπο την "ανάγκη" της ανανέωσης.
Θα έλεγα να πουλήσεις το 950 και να πάρεις ότι θές, μεταχειρισμένο.
Δεν θα έδινα πάνω απο 7-8 χιλιάδες, συμπεριλαμβανομένου και του ποσού που θα έπαιρνα απο τη πώληση του 950.

Μετά απο κάποια χρόνια, άμα βαρεθείς αυτό που πήρες, πούλα το και πάρε ξανά 950 adv αμα λάχει.

STF
26/04/2024, 14:15
Για εμένα αν είσαι συναισθήματα δεμένος με το KTM κράτα το. Δεύτερη μηχανή γιατί μια ζωή την έχουμε είναι για εμένα σοβαρό επιχείρημα αρκεί να μη στερείται τίποτα η οικογένεια για τη προσωπική μας κάβλα.
Εκλογίκευση θα βάλλω προτρέποντας σε με υπομονή να βρεις μια ευκαιρία μεταχειρισμένο ώστε να μη χάσεις πολλά χρήματα και να σου είναι πιο εύκολο στο μέλλον να αποδεχτείς ότι ήταν (ή όχι) λάθος η αγορά που έκανες. Μπορεί η ζωή να σου δείξει ότι ήταν περιτή αγορά.
Δες και το RS που είναι πιο καλοστημένο στα 660 (το έχω οδηγήσει).

Lioulios
26/04/2024, 14:49
...και εγω μετανιωσα που εδωσα το δικο μου 950 και δεν το ειχα να καθεται για μια στο τοσο παραλληλα με το ξεκινημα της οικογενειας .Εκαιγε ομως και ετρωγε για να το εχω ... τον πατο του και εκτος του οτι δεν ειχα τον χρονο που ηθελα , σταματσε η γυναικα να καβαλαει λογω μωρου ...χρειαζομουν και τα χρηματα.
Εσυ λες δεν το δινεις .
Ομως ...
Τα μπουρδελα αυτα μετα απο καποια χλμ και χρονια ειναι ικανα να σε βγαλουν απο μεγαλο εξοδο και συν τα απαραιτητα για να το χεις πιπιλα ,ήδη εχουμε ανεβει αρκετα .
Βαζεις στην εξισωση και ευρωπαικο ss ,οποτε το κακο ×2.
Ο βλιτζερ τα πε ολα και ο corpse συμπλήρωσε .
Αν εσενα σε παιρνει ,κανεις οτι σου κατεβει.
Αν εισαι ομως τσιμα τσιμα ,πρεπει να το ξανακοιταξεις .Γενικα να κοιταχτεις .

...Τελευταια και γω ήμουν σε μια φαση παρομοια με την δικη σου ...και μια ζωή την εχουμε κτλ και εκανα υπερβαση και πηρα κατι μεγαλυτερο-ακριβοτερο-καλυτερο απο αυτο που πραγματικα μπορουσα και στην ουσια χρειαζομουν , αλλα μια ζωή την εχουμε .Τωρα πληρωνω 4 τελη ...και συντηρω και τα οχηματα αυτα .
Στην αγορα δευτερης μεγαλης μοτο ,αλλαζει το στορυ .
Σπάστα και ξαναριχτα .
Εσυ ξερεις.

harris_x
26/04/2024, 15:04
"Μια ζωή την έχουμε" και με οικογένεια!

Προχώρα με το τουόνο.

Για να σκέφτεσαι την αλλαγή, κάτι σημαίνει!
Προχώρα.

geioann
26/04/2024, 15:15
Είμαι και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση εδώ και πάνω από χρόνο. Θέλω να αλλάξω μηχανή αλλά λίγο που δεν περισσεύουν ιδιαίτερα, λίγο η οικογένεια, λίγο η αβεβαιότητα που μας έχει πλακώσει τα τελευταία χρόνια φοβάμαι να το τολμήσω. Εγώ είμαι ανάμεσα στην rs660 (καινούρια) και στην Panigale 959 (μεταχειρισμένη).

Vassilis
26/04/2024, 16:14
Χτυπας Tuono γιατι μια ζωη την εχουμε!

kyriakosrod
26/04/2024, 17:56
Φίλε μου είσαι μηχανόβιος. Μια ζωή ότι και να κάνεις θα σε τρώει.. Μήπως να πάρω αυτό μήπως να πάρω εκείνο... Εμείς δεν λειτουργούμε με την λογική. Εγώ με λογική αγόρασα σκούτερ και κάθε μέρα ξημεροβραδιαζομαι στο car

tai
26/04/2024, 18:04
η μηχανη ειναι γκομενα.:cool:
Γουσταρεις τρελα μια φανταστικη γκομενα?
Αυτο κάποτε το λεγαμε καυλα, τωρα λεγετε συναισθημα.
Η βαρβατη γκομενα εαν δεν ειναι καψουρα με την παρτη σου, θελει και γερο πορτοφόλι για κυκλοφορία.
Ε λοιπον, το συναίσθημα κοστίζει.
Απλα.
Αλλιως, παρε μια καλη κοπελα που να ξερει να μαγειρεύει,να παιρνει τριβαλιτσο και να μην καιει πολυ βενζίνη :lol:

harris_x
26/04/2024, 18:17
Πάει κι αυτός... γέρασε :tooth:

doctoras
26/04/2024, 18:44
συμφωνώ και εγώ με τα απωθημένα, αρκεί να μη λείψουν απο την οικογένεια.

επίσης προσοχή με την ταβλα και τις ταχύτητες να περιορίζονται σε ασφαλές περιβάλλον γιατί τα παιδάκια σε χρειάζονται άρτιο

:wave2:

doctor_john
26/04/2024, 19:18
Είναι διλήμματα δεν είναι ένα, πρέπει να τα δεις ξεχωριστά..

Το tuono μια χαρά ακούγεται, μπαμπάς είσαι ήδη, αν υπήρχε πρόβλημα δεν θα το συζήταγες.
Οικονομικό είναι στην χρήση, δεν χρειάζεται να πετάξεις χρήμα σε καινούριο.

Φεύγει ή όχι το ΚΤΜ.. η δική μου εμπειρία λέει πως σε "στενοχωρεί" η φύλαξη "δεύτερων" γενικά.
Το δοκίμασα πολλά χρόνια, το ζώ ακόμα με άλλα αντικείμενα.. δεν μου αρέσει.
Δοκίμασε το λίγο καιρό και αποφασίζεις. Αν δεις πως το πρόσημο στην αντίληψή σου είναι αρνητικό, άσχετα από την ένταση, την βάζεις αγγελία.
Ωραία είναι, όλος ο κόσμος την θέλει..

RaGe_Raptor
26/04/2024, 19:44
Αίσθηση μου είναι πως αφού χρειάστηκε να ρωτήσεις, τότε "λογική "

ratamahatta
26/04/2024, 22:16
Με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι στα όρια σου οικονομικά αλλά και ότι θα έχεις χρόνο ώστε να ευχαριστηθείς το νέο εργαλείο , προχωράς αλλά θα πρέπει να διώξεις το KTM γιατί τα πάγια έξοδα ανεβαίνουν επικίνδυνα σε βάρος της οικογένειας

Bowleno
26/04/2024, 22:28
Για μένα, ότι είπε ο blitz....

panavour
26/04/2024, 22:32
Αυτα ειναι ψευτοδιλημματα,αφου στο τελος,θα κανεις οτι σου πει η γυναίκα:cry:

Parking
26/04/2024, 23:21
Προς το παρών συναίσθημα αλλά ίσως με λογικέψετε :D

Πάντα μου άρεσαν τα street και τα On off . Ετσι πήγαινα από την μία κατηγορία στην άλλη ανά δύο χρόνια περίπου .
Κατέληξα να παντρευτώ το 950adv γιατί θεωρώ ακόμα και σήμερα ότι κάνει τα πάντα με αξιοπρέπεια και εμφανισιακά είναι ακόμα αυτό που γουστάρω .
Πήρα και ένα Tuono 1000 γιατί ερωτεύτηκα . Ημουν απόλυτα ικανοποιημένος ..

Και μετά ηρθαν τα παιδιά .. το Tuono έφυγε , το ΚΤΜ έμεινε αλλά σκονιζόταν στο γκαράζ .. δεν υπήρχε χρόνος και χρήμα για να είναι έξω ..
Κυκλοφορούσα 7-8 χρόνια με παπί και κατα καιρούς έβγαζα τον Κατιμά 2-3 μήνες έξω ..

Εδώ και 3-4 μήνες έλεγα να βγάλω πάλι το ΚΤΜ αλλά μου έλειπε και το Streetfighter . Τον Κατιμά δεν τον πουλάω , θα τον κρατήσω ..
Αρχισα ερευνα και κατέληξα σε δύο μοντέλα .. έτσι για το όνειρο ..

KTM790 Duke - Aprilia Tuono 660 Factory

Οδήγησα μόνο το Tuono κ ερωτεύτηκα !!!

Εξάντλησα ότι Τεστ υπήρχε και είμαι σχεδόν σίγουρος για την επιλογή μου ..σχεδόν .. τα 11290 μου λείπουν

Ηρθαν λοιπόν κάποια χρήματαααα ..

Με έχει πιάσει ένας παλιμπαιδισμός να το πω .. θέλω μια ανανέωση .. θέλω ψυχολογική ανάταση .. θέλω ... θέλω να το πάρω !!!

Η ερώτηση είναι πλέον : Βγάζω πάλι ΚΤΜ και κάνω τα γούστα μου ? 'η χτυπάω το Tuono γιατί μια ζωή την έχουμε ?

Υπάρχει κανά άλλο μηχανάκι (όχι κινέζο please) που να μου έχει ξεφύγει ?

Για το λευκό είμαι αλλά μήπως το βαρεθώ εύκολα ? Για πειτε :D
Αυτα προς το παρών ..

H άποψη μου αν και σίγουρα είμαι πολύ νεότερος σου
είναι ότι είσαι ανώριμος και ανεύθυνος


Αν ήθελες μηχανάκια και μια ζωή την έχουμε ας μην έκανες παιδιά

και δεν σου λέω άλλα αν και πολύ θα το ήθελα γιατί εδώ μέσα υπάρχουν δημοκρατικές δυνάμεις που ρίχνουν κίτρινες και κόκκινες

Σοβαρέψου

geioann
26/04/2024, 23:35
H άποψη μου αν και σίγουρα είμαι πολύ νεότερος σου
είναι ότι είσαι ανώριμος και ανεύθυνος


Αν ήθελες μηχανάκια και μια ζωή την έχουμε ας μην έκανες παιδιά

και δεν σου λέω άλλα αν και πολύ θα το ήθελα γιατί εδώ μέσα υπάρχουν δημοκρατικές δυνάμεις που ρίχνουν κίτρινες και κόκκινες

Σοβαρέψου

Μόλις λοιπόν μεγαλώσεις και κάνεις με το καλό παιδιά έλα να μας τα ξαναπείς!

Bowleno
26/04/2024, 23:41
H άποψη μου αν και σίγουρα είμαι πολύ νεότερος σου
είναι ότι είσαι ανώριμος και ανεύθυνος


Αν ήθελες μηχανάκια και μια ζωή την έχουμε ας μην έκανες παιδιά

και δεν σου λέω άλλα αν και πολύ θα το ήθελα γιατί εδώ μέσα υπάρχουν δημοκρατικές δυνάμεις που ρίχνουν κίτρινες και κόκκινες

Σοβαρέψου

Eδώ μέσα δημοκρατικές δυνάμεις ΔΕΝ υπάρχουν, υπάρχουν σατραπίσκοι σαν ελόγου μου και δικτάτορες.
Ο άνθρωπός ζήτησε γνώμες για ΜΟΤΟ και όχι για το αν έκανε καλά που έκανε παιδιά.
Τσίμπα τώρα μια κίτρινη και πρόσεχε τι γράφεις. :wave2:

Parking
27/04/2024, 00:03
Μόλις λοιπόν μεγαλώσεις και κάνεις με το καλό παιδιά έλα να μας τα ξαναπείς!

Μόλις μεγαλώσω δεν θα κάνω παιδιά!
θα τρώω τα λεφτά μου όπου γουστάρω, σε μηχανάκια σκυλοτροφές γκόμενες κλπ
και κανένας δεν θα είναι δυστυχής απ τις επιλογές μου χωρίς να μ έχει καν διαλέξει


Eδώ μέσα δημοκρατικές δυνάμεις ΔΕΝ υπάρχουν, υπάρχουν σατραπίσκοι σαν ελόγου μου και δικτάτορες.
Ο άνθρωπός ζήτησε γνώμες για ΜΟΤΟ και όχι για το αν έκανε καλά που έκανε παιδιά.
Τσίμπα τώρα μια κίτρινη και πρόσεχε τι γράφεις. :wave2:

Ο άνθρωπος ζήτησε ν ακούσει τη γνώμη μας περί λογικής
Η λογική λοιπόν λέει ότι τα λεφτά που πετάει για ν αγοράζει μαλακίες τα στερεί από τα παιδιά του
Αυτή είναι και η μόνη αλήθεια

Τώρα σε σχέση με το τι υπάρχει εδώ μέσα και το τι θα πρέπει να προσέχω?

:lol:

Ρε Κακομοίρογλου.....
Μια παρέα από γερόντια είστε που δεν ξέρετε τι σας γίνεται !
:lol:

ρε πάρτε χαμπάρι ότι το ρολόι δεν γυρίζει πίσω
που την είδατε και άγριοι μηχανόβιοι τώρα στα
γεράματα
:lol:

Σιγά μην προσέχω και τι γράφω και θιχτεί το μοτοκαπί.γρ

:lol:

Bowleno
27/04/2024, 00:14
Μόλις μεγαλώσω δεν θα κάνω παιδιά!
θα τρώω τα λεφτά μου όπου γουστάρω, σε μηχανάκια σκυλοτροφές γκόμενες κλπ
και κανένας δεν θα είναι δυστυχής απ τις επιλογές μου χωρίς να μ έχει καν διαλέξει



Ο άνθρωπος ζήτησε ν ακούσει τη γνώμη μας περί λογικής
Η λογική λοιπόν λέει ότι τα λεφτά που πετάει για ν αγοράζει μαλακίες τα στερεί από τα παιδιά του
Αυτή είναι και η μόνη αλήθεια

Τώρα σε σχέση με το τι υπάρχει εδώ μέσα και το τι θα πρέπει να προσέχω?

:lol:

Ρε Κακομοίρογλου.....
Μια παρέα από γερόντια είστε που δεν ξέρετε τι σας γίνεται !
:lol:

ρε πάρτε χαμπάρι ότι το ρολόι δεν γυρίζει πίσω
που την είδατε και άγριοι μηχανόβιοι τώρα στα
γεράματα
:lol:

Σιγά μην προσέχω και τι γράφω και θιχτεί το μοτοκαπί.γρ

:lol:

Οκ, κάτσε τώρα πάγκο καμια εβδομάδα και βλέπουμε :wave2:

harris_x
27/04/2024, 09:09
Ένας σοφός γέροντας :lol: κάποτε μου είχε πει «πούλα και μετάνιωνε».

Το λοιπό’, πούλα το ΚΤΜ γιατί το ότι κάθεται σημαίνει ότι είναι απλώς ένα βαρίδι, και μετά προχώρα με το τουόνο που θα σε ανανεώσει και θα σε βλέπει η οικογένειά σου χαρούμενο και θα σε χαίρεται.

Ούτε εγώ ήθελα να πουλήσω το Daytona 675.
Μετά την πώλησή του όμως βοηθήθηκα και πήρα αυτό που ήθελα, και εκεί που παλιότερα με τραβάγανε για να κάνουμε μια βόλτα, τώρα με κάθε ευκαιρία είμαι έξω κάπως έτσι: :D

o_gavros
27/04/2024, 09:22
Εισαντε καπχιου είδους σέκτα; δε μονοκανς ασουμε;
Φοράτε κι εσείς πορτοκαλί κελεμπιες;

harris_x
27/04/2024, 09:24
Εισαντε καπχιου είδους σέκτα; δε μονοκανς ασουμε;
Φοράτε κι εσείς πορτοκαλί κελεμπιες;

ποιοι;

ratamahatta
27/04/2024, 09:37
Και οι παντρεμένοι με παιδιά έχουμε ψυχή απλά ζυγίζουμε τα πράγματα σωστα και προχωράμε, την χαρά που θα πάρεις με την νέα μοτο θα την νιώσει και η οικογένεια απλά …. πουλά το ΚΤΜ

atom_smasher
27/04/2024, 09:37
πουλα το κτμ. παρε το τουονο. δεν χωρανε συναισθηματισμοί στις καύλες.

harris_x
27/04/2024, 09:50
Εισαντε καπχιου είδους σέκτα; δε μονοκανς ασουμε;
Φοράτε κι εσείς πορτοκαλί κελεμπιες;

ούτε καν!

μα δεν έχω καν την ίδια γνώμη με τον Χορχόδειλα.


Αλλα ναι, κελεμπία φοράω :D
Μου πάει το περτικαλί :bawl:

stefanos
27/04/2024, 11:50
Ok τα αυτονόητα τα είπαν οι παραπάνω.
Το ότι κάνεις παιδιά δεν σημαίνει ότι πέθανες, και οι γονείς είναι πρότυπα.
Και κανένας πατέρας δεν είναι πρότυπο εάν είναι καταπιεσμένος και χωρίς ενδιαφέροντα.
Αν το ΚΤΜ κάθετε και δεν βγάζει γούστα το σπρώχνεις.
Αν έχεις χρόνο να διαθέσεις για την πάρτη σου ,γιατί το χρόνο σου χρειάζονται τα παιδιά,
και χωράνε βόλτες, τότε με γειά το aprilia ή το οποιοδήποτε (προσεκτικά).

harris_x
27/04/2024, 11:56
Ok τα αυτονόητα τα είπαν οι παραπάνω.
Το ότι κάνεις παιδιά δεν σημαίνει ότι πέθανες, και οι γονείς είναι πρότυπα.
Και κανένας πατέρας δεν είναι πρότυπο εάν είναι καταπιεσμένος και χωρίς ενδιαφέροντα.
Αν το ΚΤΜ κάθετε και δεν βγάζει γούστα το σπρώχνεις.
Αν έχεις χρόνο να διαθέσεις για την πάρτη σου ,γιατί το χρόνο σου χρειάζονται τα παιδιά,
και χωράνε βόλτες, τότε με γειά το aprilia ή το οποιοδήποτε (προσεκτικά).

+1301

BLiTzER
27/04/2024, 12:10
Ok τα αυτονόητα τα είπαν οι παραπάνω.
Το ότι κάνεις παιδιά δεν σημαίνει ότι πέθανες, και οι γονείς είναι πρότυπα.
Και κανένας πατέρας δεν είναι πρότυπο εάν είναι καταπιεσμένος και χωρίς ενδιαφέροντα.

Το "πέθανες" και "χωρίς ενδιαφέροντα" απέχει έτη φωτός από το "έχω ήδη ένα 1000άρι μηχανάκι, και θέλω να δώσω 12 χιλιάρικα, που είναι οριακά όσα λεφτά έχω, για να πάρω ακόμα ένα έτσι για τη φάση, ενώ έχω οικογένεια και, προφανώς, δεν κολυμπάω στο χρήμα αφού κυκλοφορούσα χρόνια με παπί γιατί δεν είχα καν τον χρόνο και το χρήμα για να κινώ το αρχικό μηχανάκι μου, αλλά αν δώσω 12 χιλιάρικα θα αλλάξει ολόκληρη η ζωή μου".

Προφανώς ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει και θέτει τις προτεραιότητές του.

harris_x
27/04/2024, 12:13
Το "πέθανες" και "χωρίς ενδιαφέροντα" απέχει έτη φωτός από το "έχω ήδη ένα 1000άρι μηχανάκι, και θέλω να δώσω 12 χιλιάρικα, που είναι οριακά όσα λεφτά έχω, για να πάρω ακόμα ένα έτσι για τη φάση, ενώ έχω οικογένεια και, προφανώς, δεν κολυμπάω στο χρήμα αφού κυκλοφορούσα χρόνια με παπί γιατί δεν είχα καν τον χρόνο και το χρήμα για να κινώ το αρχικό μηχανάκι μου, αλλά αν δώσω 12 χιλιάρικα θα αλλάξει ολόκληρη η ζωή μου".

Προφανώς ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει και θέτει τις προτεραιότητές του.

Δηλαδή για να πάρει κάποιος ένα μηχανάκι πρέπει να κολυμπάει στο χρήμα;

Ηρεμήστε λίγο ρε...

harris_x
27/04/2024, 12:15
Κάπου εδώ να θυμίσω ότι θέμα είναι αν θα φέρει ξανά το κτμ στη ζωή ή θα πάρει το Απρίλια.

Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

BLiTzER
27/04/2024, 12:16
Δηλαδή για να πάρει κάποιος ένα μηχανάκι πρέπει να κολυμπάει στο χρήμα;

Ηρεμήστε λίγο ρε...

Για να πάρει ένα δεύτερο μηχανάκι των 12 χιλιάρικων που δεν του περισσεύουν, ενώ έχει ήδη ένα που δε χρησιμοποιεί επειδή δεν έχει λεφτά και χρόνο; Αλήθεια πρέπει να το απαντήσω αυτό; :lol:

harris_x
27/04/2024, 12:17
Για να πάρει ένα δεύτερο μηχανάκι των 12 χιλιάρικων που δεν του περισσεύουν, ενώ έχει ήδη ένα που δε χρησιμοποιεί επειδή δεν έχει λεφτά και χρόνο; Αλήθεια πρέπει να το απαντήσω αυτό; :lol:

Όχι.

Ρητορική ηταν η ερώτηση.
Εννοείται ότι δε χρειάζεται να κολυμπάει στο χρήμα.

PaNick67
27/04/2024, 12:23
Κάπου εδώ να θυμίσω ότι θέμα είναι αν θα φέρει ξανά το κτμ στη ζωή ή θα πάρει το Απρίλια.

Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Αν και γενικα συμφωνω με χορχοδειλο, στο παραπανω ερωτημα θα πω οτι αν ο χρονος ειναι περιορισμενος, τα οικονομικα το ιδιο, δυο μοτοσυκλετες που η μια θα καθεται , ειναι πολλες.
Στο τελος το 950 θα χρειαστει ενα γενναιο ποσο για να το διωξεις, κριμα θα ειναι.

Οποτε ναι στο νεο, ναι στο μεταχειρισμενο νεο αφου σου γλυτωνει λεφτα και προσεχτικα για να το χαρεις οπως και την οικογενεια.

viper1
27/04/2024, 12:23
Καταρχάς δεν λέει ποσά χρήματα ήρθαν . Μπορεί να είναι 111290. Μπορεί να κληρονόμησε τον θείο εξάμερικης
Δεν κρίνουμε την λογική του καθενός . Αν δεν υπάρχει λογική δεν θα την αποκτήσει μέσω του moto.gr.
Όποτε σε λευκό για να μην ανεβάζει θερμοκρασίες το καλοκαίρι

extisatokat
27/04/2024, 12:33
Αφού έχεις ήδη μεγάλη μηχανή, καλύτερα να επενδύσεις τα οριακά χρήματα που έχεις στα παιδιά,βάζοντας τα κι αυτά στον μοτοσυκλετισμο από μικρά.Μηχανακια,εξοπλισμός κλπ.Ετσι ένα σμπαρο δυο τρυγόνια.

rainmike
27/04/2024, 12:59
Δηλαδή για να πάρει κάποιος ένα μηχανάκι πρέπει να κολυμπάει στο χρήμα;

Ηρεμήστε λίγο ρε...

Για να παρει καποιος ενα μηχανακι δεν πρεπει να κολυμπαει στο χρημα.
Αλλα για να παρει καποιος δευτερη μηχανη ενω εχει ηδη παπι και αυτοκινητο και παραλληλα εχει και οικογενεια ,ε οσο να πεις χρειαζεται μια οικονομικη ανεση.
Μονο τα παγια εξοδα για ααφαλειες και τελη κυκλοφοριας να βαλεις ,θελεις κανα 700 αρι το χρονο.

kyriakosrod
27/04/2024, 13:26
Εγώ αυτό που κατάλαβα από τις απαντήσεις είναι ότι οι περισσότεροι είναι καταπιεσμενοι.. Είτε από την λογική (που λέγεται γυναίκα για να τα λέμε έξω από τα δόντια) είτε οικονομικά... Από την στιγμή που λες ερωτευτηκες όταν το οδηγησες σημαίνει ότι θα το καβαλας οπότε βρίσκεις ευκαιρία.. Δύσκολο δεν θα είναι καθώς είναι ελαφρύ μικρό.. Πανέμορφο είναι τι άλλα

BLiTzER
27/04/2024, 13:39
Ε ναι, γιατί όσοι δε θα έδιναν 12+ χιλιάρικα για 2ο μηχανάκι είτε τρώνε παντόφλα, είτε δεν έχουν τα λεφτά. Το να είναι πιο έξυπνοι από αυτό δε σας περνάει από το μυαλό.

Φίλε, αγόρασέ το. Από μένα είναι ναι. Η ζωή είναι για τις καύλες μας! Η λογική είναι για τους φλώρους! Έτσι ενημερωτικά, πέρνα σε 2 χρόνια να μας πεις πώς πήγε.

kyriakosrod
27/04/2024, 13:51
Εντάξει υπάρχει και μια διάθεση χαβαλέ χάχα.. Προφανώς ο άνθρωπος έχει κρίση για το τι θα κάνει στην ζωή του. Σε φόρουμ μοτοσικλέτας βρισκόμαστε. Αν λέγαμε σε όλους δηλαδή όχι μην το πάρεις ποιο θα ήταν το νόημα; οι περισσότεροι μίλησαν για λογική άρα επικρατεί αυτή

stefanos
27/04/2024, 13:57
Κολλάτε στα νούμερα.
Ο ένας ζορίζεται με 1500 το μήνα ,ο άλλος ζορίζεται με 5000 το μήνα.
Ανάλογα τις υποχρεώσεις.
Για τον ένα τα 10 χιλιάρικα είναι μισός χρόνος δουλειά, για τον άλλο 2 μήνες, αλλά έχει να πληρώνει ιδιωτικά σχολεία φροντιστήρια δόσεις για μεζονέτα και δεν ξέρω τι άλλο.
Και οι δυο ζορίζονται και στερούνται.
Αλλά άλλη βαρύτητα έχουν τα 10 για τον ένα και άλλη για τον άλλο.
Δεν εξετάζουμε αυτό.
Ούτε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε ο καθένας με 10κ.

BLiTzER
27/04/2024, 14:41
Επαναλαμβάνομαι, αλλά... η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι άνετος οικονομικά. Κυκλοφορούσε με παπί για χρόνια επειδή δεν μπορούσε να κινήσει τη μοτοσικλέτα του. Και τώρα θέλει να ξοδέψει ένα σεβαστότατο ποσό, που βρήκε κάπως, για μια άλλη μοτοσικλέτα. Ενώ έχει οικογένεια και παιδιά. Ε, λυπάμαι, αλλά έναν τέτοιον άνθρωπο δεν μπορώ να τον συμβουλέψω να ακολουθήσει την καύλα του. Ακόμα κι αν ήμασταν σε φόρουμ μοντελισμού. Δική του τσέπη είναι, δική του οικογένεια, άρα θα μου ήταν ΠΟΛΥ εύκολο να το κάνω. Αλλά προσπαθώ να τον αποτρέψω από μια πολύ κακή απόφαση - για τη δική μου λογική και με τα δεδομένα που έχω - που πιθανότατα θα μετανιώσει ΚΑΙ θα του στοιχίσει. Μπορεί και όχι. Αλλά το ρίσκο "ζυγίζεται" και βάσει πιθανών συνεπειών.

Επίσης, είναι ξεκάθαρο ότι ο άνθρωπος είναι καταπιεσμένος και ψάχνει απεγνωσμένα διέξοδο. ΔΕ θα του αλλάξει τη ζωή καμία μοτοσικλέτα. Ίσως για 2 μέρες, 5, 30. Μετά ακριβώς η ίδια ζωή θα είναι, εκεί, να τον περιμένει. Με μείον 12 χιλιάρικα.

o teos
27/04/2024, 14:57
Επαναλαμβάνομαι, αλλά... η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι άνετος οικονομικά. Κυκλοφορούσε με παπί για χρόνια επειδή δεν μπορούσε να κινήσει τη μοτοσικλέτα του. Και τώρα θέλει να ξοδέψει ένα σεβαστότατο ποσό, που βρήκε κάπως, για μια άλλη μοτοσικλέτα. Ενώ έχει οικογένεια και παιδιά. Ε, λυπάμαι, αλλά έναν τέτοιον άνθρωπο δεν μπορώ να τον συμβουλέψω να ακολουθήσει την καύλα του. Ακόμα κι αν ήμασταν σε φόρουμ μοντελισμού. Δική του τσέπη είναι, δική του οικογένεια, άρα θα μου ήταν ΠΟΛΥ εύκολο να το κάνω. Αλλά προσπαθώ να τον αποτρέψω από μια πολύ κακή απόφαση - για τη δική μου λογική και με τα δεδομένα που έχω - που πιθανότατα θα μετανιώσει ΚΑΙ θα του στοιχίσει. Μπορεί και όχι. Αλλά το ρίσκο "ζυγίζεται" και βάσει πιθανών συνεπειών.

Επίσης, είναι ξεκάθαρο ότι ο άνθρωπος είναι καταπιεσμένος και ψάχνει απεγνωσμένα διέξοδο. ΔΕ θα του αλλάξει τη ζωή καμία μοτοσικλέτα. Ίσως για 2 μέρες, 5, 30. Μετά ακριβώς η ίδια ζωή θα είναι, εκεί, να τον περιμένει. Με μείον 12 χιλιάρικα.

What he said:wave2:

Lamnian
27/04/2024, 16:15
Να μαι και γωωωω !!

Χαίρομαι τόσο πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου και σέβομαι όλων τις απαντήσεις , αρκετές με κάλυψαν εν μέρη ..

Να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως χρειαζόντουσαν εξ αρχής .

Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο , με πολύ καλό διαζύγιο , άριστη σχέση και επικοινωνία και συνεπιμέλεια παιδιών . Ενα διαζύγιο όμως φέρνει οικομομική στενότητα.
Ετσι αποφάσισα να πουλήσω ένα δυάρι που είχα , να ξεχρεώσω το δάνειο και να μείνει ένα σεβαστό ποσό . Με τον μηνιαίο μου μισθό υπάρχει ισορροπία . Από το κεφάλαιο
του σπιτιού θα ροκανίζω όταν υπάρχει ανάγκη . Τρύπες επίσης καλύπτονται από δώρα Χριστουγέννων Πασχα κλπ .
Ουσιαστικά αν προχωρούσα σε αγορά θα χρησιμοποιούσα το 1/6 περίπου από τα χρήματα για να έχετε μια ιδέα .
Ενα άλλο ποσό θα πήγαινε σε εκδρομές και εξόδους με τα παιδιά και σε κάποια μαθήματα που θέλω να κάνω για προσωπική ανάπτυξη .

Χρόνος υπάρχει ..λίγο περισσότερος από πριν

Τα παιδιά είναι πρώτη προτεραιότητα ! Δεν τίθεται θέμα συζητήσης , δεν τους έλειψε και δεν θα τους λείψει τίποτα .

Το ΚΤΜ θέλω να το κρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ για χωμάτινες εκδρομές και για να επανέλθω με ταξίδια εσωτερικό / εξωτερικό . Με αυτά που είπατε κάποιοι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ .

Το Tuono το θέλω για γούστα , να το καβαλάω και να χαμογελάω .. με προοπτική να πουληθεί σε 2-3 χρόνια εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και να έχω χάσει 4000 ας πούμε .

Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ

husky21
27/04/2024, 16:30
Ε τοτε παρτο με κλειστα ματια
Αν δεις ποσταρα στις φωτο απο εκδρομες
μια φωτο απο χθες με κολλητο που το πηρε καινουργιο κ πηγαμε
βολτα...Το ερωτευτηκα χωρις να το καβαλησω(περιμενω να το στρωσει μην το παρω κ παω με 100:p)

Υ.Γ.το ασπρο εννοειται να παρεις:pink:

stefanos
27/04/2024, 16:43
Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο ,

Σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα χωρίς δεύτερη συζήτηση GS.
Tuono και μαλακίες δεν φτουράνε.;)

CorpseAlive
27/04/2024, 16:52
Να μαι και γωωωω !!

Χαίρομαι τόσο πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου και σέβομαι όλων τις απαντήσεις , αρκετές με κάλυψαν εν μέρη ..

Να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως χρειαζόντουσαν εξ αρχής .

Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο , με πολύ καλό διαζύγιο , άριστη σχέση και επικοινωνία και συνεπιμέλεια παιδιών . Ενα διαζύγιο όμως φέρνει οικομομική στενότητα.
Ετσι αποφάσισα να πουλήσω ένα δυάρι που είχα , να ξεχρεώσω το δάνειο και να μείνει ένα σεβαστό ποσό . Με τον μηνιαίο μου μισθό υπάρχει ισορροπία . Από το κεφάλαιο
του σπιτιού θα ροκανίζω όταν υπάρχει ανάγκη . Τρύπες επίσης καλύπτονται από δώρα Χριστουγέννων Πασχα κλπ .
Ουσιαστικά αν προχωρούσα σε αγορά θα χρησιμοποιούσα το 1/6 περίπου από τα χρήματα για να έχετε μια ιδέα .
Ενα άλλο ποσό θα πήγαινε σε εκδρομές και εξόδους με τα παιδιά και σε κάποια μαθήματα που θέλω να κάνω για προσωπική ανάπτυξη .

Χρόνος υπάρχει ..λίγο περισσότερος από πριν

Τα παιδιά είναι πρώτη προτεραιότητα ! Δεν τίθεται θέμα συζητήσης , δεν τους έλειψε και δεν θα τους λείψει τίποτα .

Το ΚΤΜ θέλω να το κρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ για χωμάτινες εκδρομές και για να επανέλθω με ταξίδια εσωτερικό / εξωτερικό . Με αυτά που είπατε κάποιοι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ .

Το Tuono το θέλω για γούστα , να το καβαλάω και να χαμογελάω .. με προοπτική να πουληθεί σε 2-3 χρόνια εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και να έχω χάσει 4000 ας πούμε .

Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ

Triumph 765 street triple RS μτχ στα 8500 του 2018 και μετά , όπως με ορμήνευσαν και κάτι σοφοί γέροντες του Moto.gr

aris19
27/04/2024, 17:23
Να μαι και γωωωω !!

Χαίρομαι τόσο πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου και σέβομαι όλων τις απαντήσεις , αρκετές με κάλυψαν εν μέρη ..

Να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως χρειαζόντουσαν εξ αρχής .

Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο , με πολύ καλό διαζύγιο , άριστη σχέση και επικοινωνία και συνεπιμέλεια παιδιών . Ενα διαζύγιο όμως φέρνει οικομομική στενότητα.
Ετσι αποφάσισα να πουλήσω ένα δυάρι που είχα , να ξεχρεώσω το δάνειο και να μείνει ένα σεβαστό ποσό . Με τον μηνιαίο μου μισθό υπάρχει ισορροπία . Από το κεφάλαιο
του σπιτιού θα ροκανίζω όταν υπάρχει ανάγκη . Τρύπες επίσης καλύπτονται από δώρα Χριστουγέννων Πασχα κλπ .
Ουσιαστικά αν προχωρούσα σε αγορά θα χρησιμοποιούσα το 1/6 περίπου από τα χρήματα για να έχετε μια ιδέα .
Ενα άλλο ποσό θα πήγαινε σε εκδρομές και εξόδους με τα παιδιά και σε κάποια μαθήματα που θέλω να κάνω για προσωπική ανάπτυξη .

Χρόνος υπάρχει ..λίγο περισσότερος από πριν

Τα παιδιά είναι πρώτη προτεραιότητα ! Δεν τίθεται θέμα συζητήσης , δεν τους έλειψε και δεν θα τους λείψει τίποτα .

Το ΚΤΜ θέλω να το κρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ για χωμάτινες εκδρομές και για να επανέλθω με ταξίδια εσωτερικό / εξωτερικό . Με αυτά που είπατε κάποιοι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ .

Το Tuono το θέλω για γούστα , να το καβαλάω και να χαμογελάω .. με προοπτική να πουληθεί σε 2-3 χρόνια εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και να έχω χάσει 4000 ας πούμε .

Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ

Όλα αυτά είναι σημαντικές πληροφορίες, αν τα είχες συμπεριλάβει στο αρχικό ποστ θα γλιτώναμε τη διαβούλευση. Μάλλον πιο πολύ ήθελες γνώμες για το ΤΙ θα πάρεις και όχι για το ΑΝ θα πάρεις :lol:

Αφού λοιπόν δεν τίθεται θέμα οικονομικής στενότητας αλλάζω την αρχική μου τοποθέτηση, αφού το ερωτεύτηκες τόσο πάρτο, στην τελική θα το χαίρεσαι στον δικό σου χρόνο χωρίς να στερείται από τα παιδιά. Όσον αφορά τις εναλλακτικές, θα συμφωνήσω με τον Corpse με μια μικρή διαφορά: Κοίτα το Street Triple RS, αλλά καινούργιο. Είναι €2700 πιο ακριβό από το Tuono αλλά μετά την τελευταία μικρή ανανέωση διαβάζω τα καλύτερα, λένε ότι βελτίωσαν κάποιες μικρές λεπτομέρειες και το κατατάσσουν ως κορυφαίο στην κατηγορία.

Με το καλό ό,τι και να πάρεις!

BLiTzER
27/04/2024, 18:19
Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ

Δηλαδή μας δούλευες τόσες σελίδες. Ούτε οριακά είναι τα οικονομικά σου, ούτε παιδιά έχεις (μόνιμα). Τα οποία ήταν οι 2 βασικοί λόγοι για τους οποίους θα ήταν μια πολύ λάθος απόφαση. :lol:

Να πάρεις τη μοτοσικλέτα που γουστάρεις, λοιπόν, αν πραγματικά νιώθεις ότι αξίζει να "πετάξεις" 4-5 χιλιάρικα για τη φάση σου. Προσωπικά θα έπαιρνα κάτι μεταχειρισμένο για να μειώσω τα χαμένα, αλλά αν έχεις το απωθημένο του καινούριου, καλόβολτο και καλή απόλαυση στη νέα σου ζωή! ;) :beer:

Vassilis
27/04/2024, 19:41
Καλά, δεν μας δούλευε. Από την αρχή είπε ήρθαν κάποια χρήματα. Κάποιοι υποθέσατε ότι αυτά τα χρήματα ήταν τσίμα τσίμα το κόστος του Tuono και γραφατε αναλυσεις για σελιδες και τι ειναι λογικο να κανει καποιος αν ειναι τσιμα τσιμα και τι δεν ειναι λογικο. Δεν ειναι υποχρεωμενος να μας πει λεπτομερειες. Αν σκεφτεται για τετοια κινηση πιο λογικο ειναι να υποθεσει καποιος οτι βγαινει οικονομικα το εγχειρημα παρα το οτι ειναι τσιμα τσιμα. Ειδικα αν σκεφτεται να κρατησει και το KTM.

BLiTzER
27/04/2024, 19:52
Καλά, δεν μας δούλευε.

Αστειάκι ήταν. Όχι, δε χρειαζόταν καμία υπερανάλυση, είναι προσωπικά του θέματα φυσικά, αλλά θα μπορούσε να γράψει αν υπάρχει κάποια άνεση τόσο οικονομικά όσο και οικογενειακά, διότι και τα 2 παίζουν τεράστιο ρόλο. Τίποτα πιο εύκολο από το να πούμε "πάρε το Χ, τσέπη σου είναι". Το να δώσεις μια πραγματική, λογική, ανθρώπινη συμβουλή απαιτεί κάτι παραπάνω.

Περιμένουμε φωτογραφίες.

Lioulios
27/04/2024, 20:47
Εισαι ο καλυτερος του χωριού !!!!!

Κρατας το 950 ,παιρνεις και τουονο ....και πας κουναμενος -συνάμενος και για ανανεωση εξοπλισμου .
Απο μένα ειναι ενα μεγαλο ΝΑΙ.


Βεβαια τωρα που το σκεφτωμαι , καλο θα ηταν να ξερεις , αν δεν ξερεις ,οτι δεν ειναι αναγκη να το διαφημίσεις και πολυ στον στενο οικογενειακο σου κυκλο όσο συναινετικο και φιλικο ηταν το σπασιμο.
Δανεικο θα λες αμα σε ρωτανε .

panavour
27/04/2024, 23:03
οτι σ αρεσει πιο πολυ παρε, και μην ρωτας κανεναν.ουτε εμας,ουτε την πρωην,ουτε την νυν.:beer:

toyar
28/04/2024, 11:39
επειδη μαλλον δεν σκοπευεις να κανεις πολλα χλμ με οτι μηχανη εχεις προτιμησε κατι καλομεταχειρισμενο ωστε να γλυτωσεις τη μεγαλη χασουρα των πρωτων ετων
προσωπικα στενοχωριεμαι πολυ οταν εχω οχηματα που καθονται αλλα αυτα ειναι γουστα

motojojo
28/04/2024, 12:30
Δες αν νοικιάζει κανείς το tuono και παρτο μια βολτα. Στη χειρότερη παρτο μεταχείρα για να το πουλήσεις με την ελάχιστη χασούρα.
Βγάλε το 950 στην ενεργό δραση και βγαλε τα γουστα σου. Τα ταξιδάκια που θες θέλουν και αυτά κεφάλαιο.


Και έχε τα μάτια ανοιχτά να πάρεις πίσω το δυάρι (ή κάτι άλλο παρεμφερές).

PortisHead
29/04/2024, 07:30
Μετα απο 18 !!! χρόνια στο φόρουμ αφαιρέθηκε πρωτη φορά μηνυμα μου !
:beer:

Lamnian
29/04/2024, 08:11
Μετα απο 18 !!! χρόνια στο φόρουμ αφαιρέθηκε πρωτη φορά μηνυμα μου !
:beer:

Ευχαριστώ φίλος , δεν το θυμάμμαι αλλά μάλλον μίλαγε πολύ η λογική ? Χαίρομαι που ήρθες στο συναίσθημα ..:beer:

Lamnian
29/04/2024, 08:15
Triumph 765 street triple RS μτχ στα 8500 του 2018 και μετά , όπως με ορμήνευσαν και κάτι σοφοί γέροντες του Moto.gr

Οπλο ! Δεν μπορούσα να συμφιλιωθώ ποτέ με την μασκα του ! Δεν υπάρχουν και πολλά μεταχειρισμένα όμως . Ισως αν το έβλεπα από κοντα να αναθεωρούσα . Ευχαριστώ για την πρόταση , δεν το ήξερα το RS :beer:

Lamnian
29/04/2024, 08:22
Δηλαδή μας δούλευες τόσες σελίδες. Ούτε οριακά είναι τα οικονομικά σου, ούτε παιδιά έχεις (μόνιμα). Τα οποία ήταν οι 2 βασικοί λόγοι για τους οποίους θα ήταν μια πολύ λάθος απόφαση. :lol:

Να πάρεις τη μοτοσικλέτα που γουστάρεις, λοιπόν, αν πραγματικά νιώθεις ότι αξίζει να "πετάξεις" 4-5 χιλιάρικα για τη φάση σου. Προσωπικά θα έπαιρνα κάτι μεταχειρισμένο για να μειώσω τα χαμένα, αλλά αν έχεις το απωθημένο του καινούριου, καλόβολτο και καλή απόλαυση στη νέα σου ζωή! ;) :beer:

Ωραία τα είπες εξ αρχής , είτε με την λογική είτε με το συναίσθημα .
Πάντα έπαιρνα μεταχειρισμένα μοτό , εκτός του ΚΤΜ που ήξερα ότι θα το κρατήσω . Δεν είμαι του κολλημένος του καινούργιου . Εκεί τώρα πάω επειδή δεν βρίσκω μεταχειρισμένο Tuono που να μου αρέσει
χρωματικά που είναι και το πρώτο πράγμα που σε τραβάει σε μια μοτοσυκλέτα . Το μαύρο factory μου φαίνεται άλλη μοτοσυκλέτα , άχρωμο τελείως . Το κίτρινο δεεεεεεε
Ιδανικά θα ήθελα να δώσω 8000-8500 μαξ αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω .
Η Aprilia δίνει 4 χρόνια εγγύηση τώρα . Θα μπορούσα να περιμένω μερικούς μήνες μήπως βρεθεί μεταχείρω αλλά πάει η άνοιξη και το καλοκαίρι που γουστάρουμε βόλτες ..

Είδωμεν

harris_x
29/04/2024, 08:43
Μετα απο 18 !!! χρόνια στο φόρουμ αφαιρέθηκε πρωτη φορά μηνυμα μου !
:beer:

δε χρειαζόταν, ούτε εκείνο, ούτε αυτό.

Kickstart
29/04/2024, 12:44
πάρτο φίλε.

Όπως τα λές είναι, μια ζωή την έχουμε.

Και εγώ την οικογένεια σκέφτηκα και εχω "ξεμείνει" με ενα ξερό για το βουνό και τίποτα άλλο εδώ και δυο χρόνια.
Υπήρχαν στιγμές που θα μπορούσα να τσιμπήσω και ένα για δρόμο άλλα ολο έκανα πίσω και σκεφτόμουν χίλια δυο.
αποτέλεσμα: ναι δεν χρωστάω, εχω τα πάντα σετ εντός οικογένειας αλλά συνέχεια μέσα στο κεφάλι μου υπάρχει εκείνο το διαολάκι που μου λέει "πάρε μηχανή".
και είναι πολυ σπασ@@δίκο το άτιμο (το διαολάκι)

Anritsu
29/04/2024, 16:08
Όταν έχεις υποχρεώσεις και ανθρώπους να σε περιμένουν να γυρίσεις , ρισκάρεις το δυνατό λίγοτερο . Και γώ ζηλέυω πολλά πράγματα αλλά καθόμαι στα αβγά μου δηλαδή σε ενα 125 cbf που με ξεγελάει οτι έχω μηχανή . Απο τη στιγμή ειδικά που έχεις ενα 950 που για πολλούς αποτελεί όνειρο θερινής νυχτός άλλης εποχής , το μόνο λογικό θα ήταν να πάρεις ένα σκουτερο παπί για τη λαική και το σουπερ μάρκετ . Απο κει πέρα τα ζυγίζεις και πράττεις ....

o teos
29/04/2024, 16:15
Η Aprilia με τα tuono ειδικα τα v4 εχει κανει παπαδες...ειχα την τυχη να κανω ενα σεσσιον με ενα factory με clipon στις Σερρες και να το εχω παει μεχρι το Σουνιο παλιοτερα.....αλλοοοο πραγμα...:a016::vroum:

doctoras
29/04/2024, 19:21
Ωραία τα είπες εξ αρχής , είτε με την λογική είτε με το συναίσθημα .
Πάντα έπαιρνα μεταχειρισμένα μοτό , εκτός του ΚΤΜ που ήξερα ότι θα το κρατήσω . Δεν είμαι του κολλημένος του καινούργιου . Εκεί τώρα πάω επειδή δεν βρίσκω μεταχειρισμένο Tuono που να μου αρέσει
χρωματικά που είναι και το πρώτο πράγμα που σε τραβάει σε μια μοτοσυκλέτα . Το μαύρο factory μου φαίνεται άλλη μοτοσυκλέτα , άχρωμο τελείως . Το κίτρινο δεεεεεεε
Ιδανικά θα ήθελα να δώσω 8000-8500 μαξ αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω .
Η Aprilia δίνει 4 χρόνια εγγύηση τώρα . Θα μπορούσα να περιμένω μερικούς μήνες μήπως βρεθεί μεταχείρω αλλά πάει η άνοιξη και το καλοκαίρι που γουστάρουμε βόλτες ..

Είδωμεν


Χωρίς να θέλω να επηρεάσω το 1 1/2 ετών και 8k χλμ μεταχειρο που παίζει μέσα με τα σχεδόν 2 χιλιάρικα λιγότερα από καινούργιο τα θεωρώ πολύ καλό ντιλ μη πω σαξες στορυ

Αν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει εγώ έμπαινα, γιατί είναι το φακτορι με τις κόκκινες ζανταρες και δεν νομίζω να έχει κάποια αναβάθμιση το κουτας του ‘24.

Καλή τύχη σε ότι και να αποφασίζεις. Το μοντέλο ειναι όντως λουλούδι!!