PDA

View Full Version : Κρατάμε το Integra 700 κι ας κάθεται ή πάμε για κάτι πιο μικρό;



ptc
04/05/2024, 18:02
Περιγραφη της τωρινης καταστασης: α) Νεο μελος στην οικογενεια προ εξι μηνων (πρωτο παιδι). Αυτο σημαινει αυτοματα απολυτος μηδενισμος του δικαβαλου με τη γυναικα και προσωπικα επιθυμια για ελαχιστοποιηση της χρησης της μηχανης στο ακρως αναγκαιο. Χρονος για βολτες, πιστες, κτλ δεν υπαρχει (οχι επειδη μου το απαγορευει κανεις, αλλα αυτη τη στιγμη θελω τον ελευθερο μου χρονο να τον περναω με την οικογενεια μου γιατι η χαρα που μου δινει ο μικρος δε συγκρινεται με τιποτα αλλο). β) Καινουρια δουλεια με εταιρικο αυτοκινητο, οποτε η μετακινηση απο και προς τη δουλεια γινεται προφανως με το κουτι που ειναι και τζαμπα. Με το που σταματησε το πηγαινε-ελα στη δουλεια με τη μηχανη, βλεπω το NC απο το μπαλκονι να καθεται σκεπασμενο και με πιανει ενα κατι. Η χρηση της μηχανης θα περιοριστει δραματικα πλεον σε ακρως αναγκαιες μετακινησεις εντος αστικου κυκλου (βλ κανενα ραντεβου με γιατρο στο κεντρο, κανεναν καφε, κτλ). Μετακινησεις που ουσιαστικα θα μπορουσαν να γινουν ακομα και με το ποδηλατο για να ειμαι ειλικρινης. Και φτανουμε στο ερωτημα. Κραταμε το NC για να γραφει 1000χλμ το χρονο ή το δινουμε να παει στην ευχη και παιρνουμε κανενα μικρο για να βρισκεται;

Τα θετικα του NC: αξιοπιστο, το ξερω και το εχω φερει εκει που θελω, αν και 700αρι καιει σαν 300, αξια μεταπωλητικα δε χανει οσο κι αν το κραταω (παιζει και να ανεβαινει βασικα), αδιαφορο στους κλεφτες (παρκαρω εξω). Στα αρνητικα, κοστος συντηρησης μιας 700αρας μηχανης (αναλωσιμα, ασφαλεια, τελη, σερβις, κοκ), μαλλον ογκωδες για αστικη μετακινηση (σιγουρα σε σχεση με τις εναλλακτικες). Οικονομικο θεμα δεν εχω να πω την αληθεια, αλλα δεν ξερω το νιωθω λιγο ως αμαρτια/υπερβολη να εχω μια μηχανη 700 κυβικα για τις δυο φορες το μηνα που θα κανω μια μετακινηση.

Εναλλακτικα τι θα κοιτουσα: Σκουτερ 150-200 κυβικα ή υπερπαπι (150-185). Ως σκουτερ βασικο υποψηφιο καποιο ελαφρως μτχ SH150i (βγαινει γυρω στα 3500), ως παπι μαλλον θα εβλεπα μονο το GTR 150 στα ιδια λεφτα, γιατι SYM και Benelli 185 απ'οσο διαβασα εχουν βγει ολιγον τι δια τον πεο. Θα μου πεις σιγα τη χρηση που θα κανεις. Κι αυτο σωστο θα πω, αλλα μετα τη γλυκα του Honda δεν πολυψηνομαι να ανοιγω περιπετειες γενικοτερα. Μετα εχουμε βεβαια και το προβλημα του παρκαρισματος στο πεζοδρομιο. Κλειδωνω σε σταθερο σημειο και σκεπαζω παντα με κουκουλα, ενω διπλα μου ακριβως παρκαρει εμπορικοτατο σκουτερ Honda ασκεπαστο (ως δολωμα :p), αλλα σιγουρα οι εναλλακτικες του NC ενεχουν μεγαλυτερο κινδυνο κλοπης.

Ειπα να κανω μια ερωτηση να παρω και καμια γνωμη ακομα και απο ατομα που πιθανοτατα εχουν βρεθει στη θεση μου παλιοτερα και το ειδαν το εργο πώς επαιξε στην πορεια. Να πω επισης πως στα σχεδια ειναι να ακολουθησει και δευτερο παιδακι σχετικα συντομα (αν το δωσει ο Θεος).

AUFGEBRACHT
04/05/2024, 18:08
Να σου ζήσει το πρωτότοκο, να 'ναι γερό, δυνατό και καλότυχο!!!

Έχοντας βρεθεί στη θέση σου δις, είχε τύχει να έκανα και μόνο 750 χιλιόμετρα το χρόνο...δεν θα σε κουράσω με σεντόνι, θα μπω κατευθείαν στο ζουμί...την κράτησα όλα αυτά τα χρόνια (και πέρυσι την άλλαξα με κάτι μεγαλύτερο...)

Tsber
04/05/2024, 18:45
Να το χαίρεσαι φίλε μου και με το καλό και ο επόμενος απόγονος :beer:

Δεν είχα ποτέ ανάλογο δίλημμα αλλά θα σου έλεγα αν δεν σε βαραίνει πολύ οικονομικά να το κρατήσεις.

katsar
04/05/2024, 18:57
Να σου ζήσει,εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας!!
Προσωπικά θα έδινα το μέγκασκούτερ αφού δεν θα έχει ουσιαστική δουλειά πλέον σαν εργαλείο.
Θα κρατούσα παρόλα αυτά ένα μικρό εργαλείο (παπισκουτερ) Ή ένα μικρότερο 240-400 κ.ε τουλάχιστον να ευχαριστιέμαι αυτά τα χίλια τον χρόνο.
Από την άλλη δεν θέλει και βιασύνη ούτε είναι οριστικές αυτές οι αποφάσεις,πολλά αλλάζουν στην διάθεση και αφού λες πως δεν έχεις ιδιεταιρο οικονομικό πρόβλημα ποιος ξέρει,φέτος δεν έχουμε,του χρόνου μπορεί να θέλουμε κοκ.edit μηχανή εννοώ!
Κρίμα είναι και όχημα χιλιάδων ευρώ να το τρώει το πεζοδρόμιο!! Σου εύχομαι τα καλύτερα ξανά!!

basilis_k6
04/05/2024, 19:02
κρατα το. τα σκουτερ ειναι υποβαθμιση μεγάλη. τα εξοδα του δεν ειναι και μεγαλα.

BLiTzER
04/05/2024, 19:04
Καλώς ήρθες στο κλαμπ. Να το χαίρεσαι και καλώς να δεχτείς και το δεύτερο!

Βρέθηκα σε παρόμοια κατάσταση πριν μερικά χρόνια. Βέβαια, εγώ είχα τη "σοφία" να ξεφορτωθώ τη μοτοσικλέτα πριν καν παντρευτώ, οπότε δεν υπήρχε κανένα δίλημμα όταν ήρθε το παιδί, αλλά close enough.

Αν δε σκοπεύεις να το κρατήσεις "για πάντα", διώξε το. Περιττά έξοδα, φθορές, συντήρηση, για κανέναν απολύτως λόγο. Αν έρθει η στιγμή και θες ξανά να κάνεις βόλτες, εκδρομές, πίστες, whatever, αγοράζεις κάτι άλλο με τα νέα δεδομένα.

Με 3.500€ αγοράζεις PCX καινούριο. Τα μεταχειρισμένα, μικρά σκούτερ δεν πολυαξίζουν αυτή την περίοδο διότι είναι εξαιρετικά υπερτιμημένα. Να πάρεις ένα μεταχειρισμένο 2-3 ετών - πιθανότατα κακομεταχειρισμένο κιόλας - για να γλιτώσεις τι; 600€;

telegonos
04/05/2024, 20:57
Κράτα αυτό που έχεις και δουλευέ το όσο σου χρειάζεται.

Οτι άλλο έγραψες, είναι χειρότερο, από λογική άποψη.

Αν από την άλλη, σε τρώει το χέρι για κάτι άλλο, πάρε ΚΑΙ κάτι άλλο.

panavour
04/05/2024, 21:04
Ότι δεν χρησιμοποιείται, πωλείται με συνοπτικές διαδικασιες.Αν οι συνθήκες επανέλθουν ,το ξανά αγοράζεις.

RaGe_Raptor
04/05/2024, 21:06
Πέτρο να σου ζήσει ρε φίλε ο γιόκας!
Το πουλάς κι αν ποτέ σου έρθει ξανά η όρεξη για 2τροχη απόδραση παίρνεις το (όποιο) κατάλληλο

ratamahatta
04/05/2024, 21:23
Να σας ζήσει και να τον δείτε όπως ονειρεύεστε
Το εχω περάσει και μιας και η μοτοσυκλετα είναι μικρόβιο θα ξανά γυρίσει
Το καλύτερο για μένα είναι να πας σε μικρότερα κυβικά , 400 είναι μια χαρά , όπου τα πάγια έξοδα θα είναι λιγότερα και δεν θα σε προβληματίσουν + οτι θα κανείς και τα γούστα σου
Εγώ προσωπικά έτσι κινήθηκα παντως με το 390 και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή

doctoras
04/05/2024, 21:36
Αν σε ικανοποιεί το integra συνολικά, κρατά το, είναι πακέτο που συνδιάζει πολλά προτερήματα. Και το μόνο που κατασκευαστικά είναι μοτοσυκλέτα με εργονομία σκούτερ.

Αν πάλι σου γύρισε και θέλεις οπωσδήποτε ανανέωση από αυτά που τα είδη που έβαλες τα υπερπαπια φαίνονται πιο φαν.

Δε θα σε έψηνε κάνα ψευτοεντουρακι να κάνεις και καμία βολτα στο σειχσου χωρίς πολλα πολλα
παράδειγμα Aprilia rx125

Bowleno
04/05/2024, 21:45
Να σας ζήσει το παιδάκι! :beer:
Εννοείται, δώσε το, πάρε ένα παπί (σκούτερ δεν αξίζει, αλλιώς κράτα αυτό) να κάνεις τα ψιλολόγια σου και όταν σου έρθει (αν) πάλι η κ@υλα παίρνεις ότι νέο θα κυκλοφορεί.....

basilis_k6
04/05/2024, 22:06
ποια εξοδα λετε? η διαφορά που εχει το 700 με ενα 125 ειναι το πολυ 70 ευρω το χρονο.

BLiTzER
04/05/2024, 22:37
ποια εξοδα λετε? η διαφορά που εχει το 700 με ενα 125 ειναι το πολυ 70 ευρω το χρονο.

Αν κάθονται ακίνητα, ίσως. Αν τα κινείς, ούτε καν κοντά.

basilis_k6
04/05/2024, 23:16
Αν κάθονται ακίνητα, ίσως. Αν τα κινείς, ούτε καν κοντά.

και να το κουνησει, με τα χλμ που λεει αντε να βαλω ενα 50ρικο ακομα.

BLiTzER
04/05/2024, 23:25
και να το κουνησει, με τα χλμ που λεει αντε να βαλω ενα 50ρικο ακομα.

Ο σκοπός του μικρού είναι να το κινείς περισσότερο, να κάνεις πράγματα που δεν έκανες πριν επειδή βαριόσουν/δεν ήθελες να βγάλεις "το μεγάλο". Αν δε σκοπεύει να το κινεί ούτε αυτό, τότε δε χρειάζεται μηχανάκι. Έχει πληρωμένο εταιρικό αυτοκίνητο για να κάνει τα πάντα. ;)

Nostradamus
05/05/2024, 07:20
Να σας ζήσει Πέτρο.

Ότι δεν χρησιμοποιείται-ειδικα στον χωρο - δεν έχει λόγο να μένει, εκτός και αν είναι "ειδική περιπτωση" που μετά από χρόνια πάλι σε αυτό θα θες να γυρίσεις.. το integra δεν είναι τέτοιο. Οπότε άποψη μου είναι οτι το δίνεις και πας σε μικρότερο.

Ένα 150 GTR πολυ θα ήθελα να το δοκιμάσω προσωπικά, αν και η ευκολία του σκούτερ δεν υπάρχει.. οπότε ένα 200αρι για να χωράει και τις πάνες που κταναλωνονται άμεσα αυτή την εποχή πιστεύω θα σε κάλυπτε απόλυτα. :lol:

Με το καλό ότι αποφασίσεις εύχομαι.

ptc
05/05/2024, 14:37
Ευχαριστώ για τις ευχές. :beer:

Ήθελα μόνο να πω ότι δεν τίθεται θέμα γούστου ή επιθυμίας για αλλαγή. Το κοιτάω καθαρά πρακτικά το θέμα. Ό,τι κι αν έχω θα το φάει το πεζοδρόμιο.

Όπως λέει και ο Βασίλης στα πάγια η διαφορά είναι μικρή, αλλά πχ όταν έρθει η ώρα για λάστιχα -λόγω τριετίας, όχι χιλιομέτρων- θα τσούξει όσο να πεις.

Το vf 185 θα ήταν καλή περίπτωση (και θα μου έμεναν και 2000-2500€ στην άκρη), αλλά πολλά παράπονα ακούω...

panavour
05/05/2024, 15:00
Πάρε ένα μικρό σκούτερ και μέχρι 125 κυβικά Χόντα,vision 110,η mode 125,η κάποιο voge 125, να κάνεις την δουλειά σου σαν οικογενειάρχης πλέον και καθάρισες.Οταν ξαναγίνουν ευνοϊκές οι συνθήκες παιρνεις ξανά μηχανή.Εχεις ανηφόρα να τραβήξεις.Μην ξοδεύεται τσάμπα.Σεμνα και πρακτικά.

basilis_k6
05/05/2024, 15:11
Ευχαριστώ για τις ευχές. :beer:

Ήθελα μόνο να πω ότι δεν τίθεται θέμα γούστου ή επιθυμίας για αλλαγή. Το κοιτάω καθαρά πρακτικά το θέμα. Ό,τι κι αν έχω θα το φάει το πεζοδρόμιο.

Όπως λέει και ο Βασίλης στα πάγια η διαφορά είναι μικρή, αλλά πχ όταν έρθει η ώρα για λάστιχα -λόγω τριετίας, όχι χιλιομέτρων- θα τσούξει όσο να πεις.

Το vf 185 θα ήταν καλή περίπτωση (και θα μου έμεναν και 2000-2500€ στην άκρη), αλλά πολλά παράπονα ακούω...

σε 3 μηνες θα το εχεις μετανιωσει. εκτος αν τα λεφτα ειναι ο νο1 λογος που θες να το κανεις. αυτες οι λιγες βολτες ας εχουν και καποια ανεση. δεν πηγαινα αποτο 700 σε παπι ουτε για 300 ευρω το χρονο. εφοσον δεν μου λειπουν βεβαιως.

cornell
05/05/2024, 15:49
Το 2017 παντρεύτηκα και το 2018 αποκτήσαμε τη κόρη μας.
Το 2021 διαγνώστηκα με καρκίνο.
Δεν πούλησα το 954 για 2 λόγους.
Ο πρώτος γιατί μου θυμίζει την εποχή πριν νοσήσω.
Ο δεύτερος γιατί μου προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό, στιγμές χαλάρωσης τις οποίες όλοι χρειαζόμαστε. Είναι πολύ σημαντικό, έστω μια στο τόσο να μπορώ να πηγαίνω βόλτα. Πιστέψε με είναι προνόμιο να καβαλάμε, όχι τόσο από οικονομικής άποψης, αλλά επειδή η υγεία μας μας το επιτρέπει. Με σύνεση και πάντα με τη σκέψη ότι η οικογένεια μας είναι στο στο σπίτι και μας περιμένει. Εύχομαι ότι καλύτερο και αν αποφασίσεις.

Manalishi
05/05/2024, 22:40
Να σου ζήσει,εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας!!

Κράτα το.

Panos760
06/05/2024, 06:56
Έχω δύο δίτροχα παρκαρισμένα σε κλειστό υπόγειο γκαράζ.
Το ένα είναι integra 750 κ το άλλο crypton x 135.
Εδώ κ δύο χρόνια παρακολουθώ την κατανάλωση τούς με το fuelio.
Το παπί που το χρησιμοποιώ καθημερινά για την δουλειά έχει κατανάλωση 2,45λτ στα 100 χλμ.
Το Integra που το χρησιμοποιώ κυρίως για κοντινές κ μακρινές εξορμήσεις, συνήθως δικάβαλος κ φορτωμένος έχει 4 λτ στα 100 χλμ ακριβώς.
Η ασφάλεια του integra βγαίνει στα 135€ τον χρόνο κ τού παπιού 65€.
Τα τέλη κυκλοφορίας 55 κ 22€ αντίστοιχα.
Επομένως έχουμε πάγια έξοδα διαφορά 103€ τον χρόνο.
Μικρό σέρβις σε παπί κ integra, πρακτικά τα ίδια λεφτά, αφού το μόνο που αλλάζει είναι η ποσότητα του λαδιού στο καρτερ.
Υπάρχει γύρω στα 100€ διαφορά στο μεγάλο σέρβις κ φυσικά στην αλλαγή αλυσιδογράναζων κ ελαστικών.
Όπως βλέπεις, σου έγραψα διαφορές σε έξοδα Integra με παπί.
Αν αντί για παπί πάρεις σκούτερ, τα πάγια έξοδα θα αυξηθούν ελαφρώς, η κατανάλωση επίσης κ η τιμή του σέρβις θα φτάσει σχεδόν τα έξοδα του integra.
Το ερώτημα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Θές ένα δίτροχο για την καθημερινή μετακίνηση στην δουλειά;
Στη θέση σού θα το απέρριπτα, αφού σου έδωσαν τζάμπα αυτοκίνητο με πληρωμένα ακόμη κ τα καύσιμα.
Θές τα δώσεις το integra για να πάρεις παπί ή μικρότερο σκούτερ για να ξεδίνεις που κ που σε κοντινές διαδρομές;
Το integra, ότι κ αν λένε πολλοί, είναι κανονική μοτοσυκλέτα,, με χειροκίνητες ταχύτητες, αλλά με πάτωμα αντί για μασπιε.
Επομένως σου προσφέρει την όποια χαρά της οδήγησης, ακόμη και με λίγα άλογα, σε σχέση με τα καινούργια υπερπαπιά, κατά κανόνα χαμηλής ποιότητας και αξιοπιστίας κ τα σκούτερ με την γνωστή αυτόματη μετάδοση που καταστρέφει την χαρά της οδήγησης.
Πρέπει να ξέρεις πως τώρα η ζωή σάς έχει αλλάξει κ οι όποιες εκδρομές κάνετε, για τα επόμενα 20 χρόνια θα είναι με αυτοκίνητο, με παιδικά καθίσματα.
Εκτός, αν στην προσωπική σου ζωή υπάρχουν κ άλλες λύσεις, όπως να κάνεις εξορμήσεις με μοτοσυκλέτα μόνος σου ή με παρέα κλπ.
Αυτό είναι δικό σου θέμα κ μόνο εσύ το γνωρίζεις.
Συμπέρασμα δικό μου λοιπόν.
Εφόσον έχεις εταιρικό αμάξι για μετακίνηση δεν χρειάζεται δίτροχο για την δουλειά.
Άρα, δεν πουλάς το integra για κάτι μικρότερο.
Αν θές κάτι να ξεδίνεις μια στο τόσο, οτιδήποτε μικρότερο θα ήταν υποβάθμιση, εκτός αν πάρεις κάνα 600άρι supersport η μοτοσικλέτα με μεγαλύτερη ιπποδύναμη, γενικώς.
Τα πάγια έξοδα είναι λιγότερο από 8€ μηνιαίως, σε σχέση με μικρότερο όχημα, η κατανάλωση 1,5 λίτρο μεγαλύτερη σε σχέση με παπί, με 300άρι σκούτερ το ίδιο όπως έγραψες, λάστιχα κ γρανάζια θα αλλάξεις μετά από 7 χρόνια... κλπ.
Για μένα κρατά το κ μετά από 20 χρόνια που τα παιδιά θα έχουν μεγαλώσει και θα πηγαίνουν μόνα τους εκδρομές, παίρνεις μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα.

bmwr1100gs
06/05/2024, 07:14
Το 2017 παντρεύτηκα και το 2018 αποκτήσαμε τη κόρη μας.
Το 2021 διαγνώστηκα με καρκίνο.
Δεν πούλησα το 954 για 2 λόγους.
Ο πρώτος γιατί μου θυμίζει την εποχή πριν νοσήσω.
Ο δεύτερος γιατί μου προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό, στιγμές χαλάρωσης τις οποίες όλοι χρειαζόμαστε. Είναι πολύ σημαντικό, έστω μια στο τόσο να μπορώ να πηγαίνω βόλτα. Πιστέψε με είναι προνόμιο να καβαλάμε, όχι τόσο από οικονομικής άποψης, αλλά επειδή η υγεία μας μας το επιτρέπει. Με σύνεση και πάντα με τη σκέψη ότι η οικογένεια μας είναι στο στο σπίτι και μας περιμένει. Εύχομαι ότι καλύτερο και αν αποφασίσεις.

Φίλε μου ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μπορείς για πολλά πολλά χρόνια να χαίρεσαι και την οικογένειά σου και την μηχανή.

ptc
06/05/2024, 10:11
Έχω δύο δίτροχα παρκαρισμένα σε κλειστό υπόγειο γκαράζ.
Το ένα είναι integra 750 κ το άλλο crypton x 135...

Πανο ευχαριστω πολυ για το σχολιο, μεγαλη βοηθεια!

Να κανω μια ακομα παρεμβαση μονο. Σε αρκετα σχολια υπερ του να κρατησω το Integra βλεπω τη λογικη "κρατα το μηχανακι που αγαπας ακομα κι αν ειναι μονο να το βλεπεις/ απλα για να υπαρχει". Εδω θα ηθελα να πω οτι το Integra αν και ειναι πραγματικα φανταστικο εργαλειο, για μενα ηταν απο την αρχη αυτο ακριβως: ενα εργαλειο. Για να θυμισω λιγο σε οσους δεν ξερουν πώς εφτασα στην αγορα του, οι συνθηκες αναφερονται σε αυτο το νημα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160537). Οποτε το Integra ηταν το υπερτατο "σκουτερ" που με πηγαινε καθε μερα στη δουλεια & σχολη, αξιοπιστα, οικονομικα, ανετα και χωρις να με προδωσει ποτε. Δεν ηταν ποτε μηχανη που την ειχα ως ονειρο, ουτε ειχα καμια αφισα του κρεμασμενη στον τοιχο μου προφανως.

Με αυτη τη λογικη -του εχω μια μηχανη να με περιμενει για οποτε εχω λιγο χρονο να κανω την καυλα μου- θα εστεκε πιο πολυ να παω να το κανω μια ανταλλαγη πχ με ενα RC390 που παντα το γουσταρα αλλα το φοβομουν απο πλευρας αξιοπιστιας. Αλλα το νοημα του νηματος ηταν καθαρα πρακτικο απο την αρχη. Νομιζω ο Πανος μου ελυσε την απορια με συγκεκριμενα νουμερα. Τα ποσα οντως δεν ειναι αξια λογου για να κανω τοσο σοβαρο downgrade ακομα και για τα λιγα χλμ που θα κανω μεσα στον χρονο. Συν τη σκοτουρα του πουλα - αγοραζε (που δεν ειναι κι αυτο λιγο), νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο.

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να πηγαινω στη δουλεια με το μηχανακι μια φορα στις δυο βδομαδες ας πουμε, ετσι για να μην ξεχναω την οδηγηση και για να κουνιεται λιγο κι αυτο.

PaNick67
06/05/2024, 10:11
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που δεν κυκλοφορεί φθείρεται από την ακινησία.
Πούλησε αυτό που έχεις αφού το κυκλοφορείς σπάνια, απόλαυσε το νέο μέλος και αυτά που φέρνει, να σας ζήσει κιόλας, και όταν περάσει λίγος καιρός αν θες μοτοσυκλέτα, αν μπορείς να την εντάξεις στην ζωή σου, παίρνεις κάτι που θα ταιριάζει σε εκείνες τις συνθήκες

Panos760
06/05/2024, 11:09
Πανο ευχαριστω πολυ για το σχολιο, μεγαλη βοηθεια!

Να κανω μια ακομα παρεμβαση μονο. Σε αρκετα σχολια υπερ του να κρατησω το Integra βλεπω τη λογικη "κρατα το μηχανακι που αγαπας ακομα κι αν ειναι μονο να το βλεπεις/ απλα για να υπαρχει". Εδω θα ηθελα να πω οτι το Integra αν και ειναι πραγματικα φανταστικο εργαλειο, για μενα ηταν απο την αρχη αυτο ακριβως: ενα εργαλειο. Για να θυμισω λιγο σε οσους δεν ξερουν πώς εφτασα στην αγορα του, οι συνθηκες αναφερονται σε αυτο το νημα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160537). Οποτε το Integra ηταν το υπερτατο "σκουτερ" που με πηγαινε καθε μερα στη δουλεια & σχολη, αξιοπιστα, οικονομικα, ανετα και χωρις να με προδωσει ποτε. Δεν ηταν ποτε μηχανη που την ειχα ως ονειρο, ουτε ειχα καμια αφισα του κρεμασμενη στον τοιχο μου προφανως.

Με αυτη τη λογικη -του εχω μια μηχανη να με περιμενει για οποτε εχω λιγο χρονο να κανω την καυλα μου- θα εστεκε πιο πολυ να παω να το κανω μια ανταλλαγη πχ με ενα RC390 που παντα το γουσταρα αλλα το φοβομουν απο πλευρας αξιοπιστιας. Αλλα το νοημα του νηματος ηταν καθαρα πρακτικο απο την αρχη. Νομιζω ο Πανος μου ελυσε την απορια με συγκεκριμενα νουμερα. Τα ποσα οντως δεν ειναι αξια λογου για να κανω τοσο σοβαρο downgrade ακομα και για τα λιγα χλμ που θα κανω μεσα στον χρονο. Συν τη σκοτουρα του πουλα - αγοραζε (που δεν ειναι κι αυτο λιγο), νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο.

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να πηγαινω στη δουλεια με το μηχανακι μια φορα στις δυο βδομαδες ας πουμε, ετσι για να μην ξεχναω την οδηγηση και για να κουνιεται λιγο κι αυτο.
Αν θέλεις οπωσδήποτε να έχεις δίτροχο, γενικώς, κρατά αυτό.
Αν θέλεις να ξεδίνεις μια στο τόσο, πάρε supersport ή κάτι πολύ δυνατότερο.
Προσωπικά, έχοντας αλλάξει μερικές μοτοσικλέτες στο παρελθόν κ δεδομένου πως έχω αποκτήσει μια μόνιμη φοβία με την γρήγορη οδήγηση λόγω επαγγέλματος (βλέπω καθημερινά τροχαία κάθε είδους), το integra με έχει βόλεψει.
Να συμπληρώσω εδώ πως το crypton το είχα αρκετά πριν πάρω το integra κ λυπήθηκα να τό δώσω, γιατί από την μία τα έξοδα του είναι ελάχιστα κ επίσης πάω συχνά σε χωματόδρομους, που με το integra, αλλά κ οποιαδήποτε άλλη μηχανή άνω των 230 κιλών, είναι δύσκολο να πάω