PDA

View Full Version : Μαυρο χρωμα στο ψυκτικο



basilis_k6
06/05/2024, 14:15
Ηταν χαμηλα στο 675 και λεω θελει λιγο ψυκτικο. Δεν καταλαβαινα ομως τι χρωμα εχει και τραβηξα λιγο με ενα σωληνακι. ΜΑΥΡΟ. έχει μεσα και μικρες κιληδες λάδι, ειμαι 99% βεβαιος οτι ειναι λαδι. Έκανα αλλαγη λαδιων πριν 3 βολτες και δεν ειδα καν το λαδι σε κακη κατασταση. Ουτε που θυμαμαι βεβαια ποσο καιρο ειναι μεσα το ψυκτικο αλλα υποθετω ΔΕΝ ειναι πανω απο 2 ετη. Σιγουρα δεν ειναι πανω απο 5κ χλμ. Λέω να παω στον Κοντη και να κανω και ενα ευχέλαιο :priest: γιατι σε ολα μου τα οχηματα βρίσκω η βγαινουν βλάβες τις τελευταιες δεκα μερες απανωτα. Εχω 3 πλεον που θελουν ελεγχο και επισκευη αλλα αυτο με τρομάζει :sad:

RaGe_Raptor
06/05/2024, 16:11
Μπορεί να είναι κάτι απλό οπως μια τσιμουχα στην αντλία νερού . Στο εύχομαι.

telegonos
06/05/2024, 17:45
Μαύρο το ψυκτικό, γίνεται από διαρροή καυσαερίου από τον χώρο καύσης στο χώρο του ψυκτικού μέσω της φλάντζας κεφαλής.

Λάδι στο ψυκτικό, είναι προχωρημένη η φθορά της φλάντζας και επικοινωνούν και οι θάλαμοι ψυκτικού και λαδιού, αν συμβαίνει αυτό, θα βρεις και ψυκτικό στο λάδι.

Αν ο κινητήρας σου έχει κάποιο άλλο σημείο που πλησιάζουν αυτά τα δυο, κοντά το ένα το άλλο, π.χ. υδρόψυκτο ψυγείο λαδιού, ίσως υπάρχει μια επικοινωνία και από εκεί.

Αν βρίσκεις ίχνη μόνο, μπορεί να είναι π.χ. το χωνί που έβαλε ψυκτικό τελευταία φορά ήταν λερωμένο από λάδι, δλδ κάτι τελείως αθώο.

Παρακολούθα το και ανέφερε τι άλλο βλέπεις.

basilis_k6
06/05/2024, 18:03
Μαύρο το ψυκτικό, γίνεται από διαρροή καυσαερίου από τον χώρο καύσης στο χώρο του ψυκτικού μέσω της φλάντζας κεφαλής.

Λάδι στο ψυκτικό, είναι προχωρημένη η φθορά της φλάντζας και επικοινωνούν και οι θάλαμοι ψυκτικού και λαδιού, αν συμβαίνει αυτό, θα βρεις και ψυκτικό στο λάδι.

Αν ο κινητήρας σου έχει κάποιο άλλο σημείο που πλησιάζουν αυτά τα δυο, κοντά το ένα το άλλο, π.χ. υδρόψυκτο ψυγείο λαδιού, ίσως υπάρχει μια επικοινωνία και από εκεί.

Αν βρίσκεις ίχνη μόνο, μπορεί να είναι π.χ. το χωνί που έβαλε ψυκτικό τελευταία φορά ήταν λερωμένο από λάδι, δλδ κάτι τελείως αθώο.

Παρακολούθα το και ανέφερε τι άλλο βλέπεις.

δεν εχει ψυγειο λαδιου το daytona αν θυμαμαι καλα
τα λαδια ειναι 500χλμ εκει και αυτα που εβγαλα ηταν μια χαρα. το ψυκτικο ειναι ξεκαθαρα λαδωμενο και εχει και κιληδες μικρες. δεν εμοιαζε να ηταν ποτε πρασινο η ροζ, γκρι ηταν. Επισης ηταν πολυ χαμηλα σαν σταθμη που δεν δικαιολογείτε. Ας ειναι φλαντζα, θα κανω και μια βαρλβιδες που ακουγονται και τελος. μην ειναι κανα ραγισμα στο καπακι φοβαμαι.

telegonos
06/05/2024, 18:39
δεν εχει ψυγειο λαδιου το daytona αν θυμαμαι καλα


Εχει, μπροστά στο μοτέρ, δίπλα από το φίλτρο λαδιού, το κυλινδρικό αντικείμενο με το εξάγωνο.
452776

basilis_k6
06/05/2024, 18:52
Εχει, μπροστά στο μοτέρ, δίπλα από το φίλτρο λαδιού, το κυλινδρικό αντικείμενο με το εξάγωνο.
452776

δεν ειχα ιδεα...

kostaskk
07/05/2024, 18:46
Εναλλάκτης λέγεται, δεν είναι ψυγείο λαδιού.
Συχνό πρόβλημα στα 675 σε χρήση πίστας. Τα αλλάζανε με ένα ενισχυμένο,

Κυκλοφορεί κοντά νερό και λάδι.. στην κρύα εκκινηση για να ζεσταίνεται γρήγορα το λάδι και να το ψύχει μέσο του νερού στα δύσκολα.

geioann
20/06/2024, 12:46
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα έχω παρόμοιο πρόβλημα. Η μηχανή είναι η er6n 2008.

Άλλαξα το παραφλου σήμερα και βρήκα ίχνη λαδιού μέσα. Τελευταία φορά το άλλαξε ο μηχανικός πριν περίπου 2 χρόνια.

453949

453950

Το χρώμα του δεν ήταν άσχημο. Ελαφρώς ξεθωριασμένο κόκκινο

geioann
20/06/2024, 12:49
Άλλαξα και λάδια επί τη ευκαιρία. Δεν είδα κάτι το μεμπτό.

453951

Τι πιθανότητες δίνετε να είναι η φλάντζα κεφαλής?

doctor_john
20/06/2024, 13:14
Σε κινητήρα που έσπασε στα 38000, αρκετά
ταλαιπωρημένος από θερμοκρασίες, η φλάντζα κεφαλής ήταν ταλαιπωρημένη αλλά χρήσιμη.
Θα έριχνα μια ματιά στην τρόμπα, έχει μηχανική φλαντζα που είναι λίγο ευαίσθητη αν είχες ποτέ και νερό μέσα.

SeniorCanardo
20/06/2024, 13:31
Θα έριχνα μια ματιά στην τρόμπα, έχει μηχανική φλαντζα που είναι λίγο ευαίσθητη αν είχες ποτέ και νερό μέσα.

Αν χαλάσει η μηχανική τσιμούχα, συνήθως δίνει σημάδια πιο μπροστά.
Υπάρχει σταγόνα ψυκτικού, στην τρυπούλα στο κάτω μέρος του καβουκιού της αντλίας.
Θα το έβλεπε στο πάτωμα και σίγουρα θα το μύριζε.

Από την ίδια τρύπα αν τρέξει λάδι, πάει να πει ότι έχει αποτύχει η τσιμούχα από την πλευρά του κινητήρα.

Θεωρητικά ανάμεσα στις δύο υπάρχει κενό.

Το υπολείμματα λαδιού στο ψυκτικό στη φωτό μοιάζουν αμελητέα.

Το λάδι γιατί έχει τόση μπουρμπουλήθρα δεν κατάλαβα.

geioann
20/06/2024, 15:03
Σε κινητήρα που έσπασε στα 38000, αρκετά
ταλαιπωρημένος από θερμοκρασίες, η φλάντζα κεφαλής ήταν ταλαιπωρημένη αλλά χρήσιμη.
Θα έριχνα μια ματιά στην τρόμπα, έχει μηχανική φλαντζα που είναι λίγο ευαίσθητη αν είχες ποτέ και νερό μέσα.

Ευχαριστώ Γιάννη, θα το κοιτάξω.

geioann
20/06/2024, 15:05
Αν χαλάσει η μηχανική τσιμούχα, συνήθως δίνει σημάδια πιο μπροστά.
Υπάρχει σταγόνα ψυκτικού, στην τρυπούλα στο κάτω μέρος του καβουκιού της αντλίας.
Θα το έβλεπε στο πάτωμα και σίγουρα θα το μύριζε.

Από την ίδια τρύπα αν τρέξει λάδι, πάει να πει ότι έχει αποτύχει η τσιμούχα από την πλευρά του κινητήρα.

Θεωρητικά ανάμεσα στις δύο υπάρχει κενό.

Το υπολείμματα λαδιού στο ψυκτικό στη φωτό μοιάζουν αμελητέα.

Το λάδι γιατί έχει τόση μπουρμπουλήθρα δεν κατάλαβα.

Δεν έχω παρατηρήσει διαρροή, εκτός κι αν είναι τόσο αμελητέα που δεν την βλέπεις εύκολα.

Οι μπουρμπουληθρες είναι από τη ροή του λαδιού όπως έπεφτε στον κουβά. Έβγαλα την φωτό αμέσως μετά που βγήκε όλο το λάδι. 5 λεπτά αργότερα είχαν εξαφανιστεί

SeniorCanardo
20/06/2024, 16:41
Ευχαριστώ Γιάννη, θα το κοιτάξω.

Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις την μηχανική τσιμούχα.
Θα πρέπει να λύσεις την τρόμπα και πάλι οπτικά δεν θα καταλάβεις κάτι.
Ο τρόπος ελέγχου είναι να δεις αν και τι τρέχει από την τρυπούλα.
Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος ύπαρξης αυτής.
Να σε προειδοποιεί χωρίς να χρειάζεται να αντικαθιστάς πράγματα και να λύνεις χωρίς λόγο.


Δεν έχω παρατηρήσει διαρροή, εκτός κι αν είναι τόσο αμελητέα που δεν την βλέπεις εύκολα.
Μετά από βόλτα σκύψε και δες, μην περιμένεις καμιά τρελή ποσότητα, μια-δυο σταγόνες θα βγαίνουν από την τρυπούλα.
Αν είναι ψυκτικό είναι η τσιμούχα της αντλίας.
Αν είναι λαδάκι είναι η τσιμούχα του μοτέρ.

ΔΕΝ νομίζω πάντως να έχεις θέμα γιατί θα έβλεπες πιθανότατα και πτώση της στάθμης στο δοχείο διαστολής.



Οι μπουρμπουληθρες είναι από τη ροή του λαδιού όπως έπεφτε στον κουβά. Έβγαλα την φωτό αμέσως μετά που βγήκε όλο το λάδι. 5 λεπτά αργότερα είχαν εξαφανιστεί

Για τις μπουρμπουλήθρες εκεί πήγε το μυαλό μου, αλλά και πάλι είναι εντυπωσιακό.

kostaskk
20/06/2024, 18:36
Από τις τσιμουχες άξονα αντλίας πολύ δύσκολο να πέρασε, πρέπει να έχουν χαλάσει και οι 2 και να είναι και βουλωμενη η τρύπα.
Σε πολύ χαλασμένη του νερου μπορεί να βγάζει από την τρύπα όλα τα νερά σε ένα λεπτό..

Αν πάει νερό στο λάδι αυτό γίνεται άσπρο.
Οπότε μένει η φλάντζα κεφαλής η έγιναν έτσι λόγο παλαιότητας, η κάποιος είχε καθαρίσει το ψυγείο Παλιά και έχει υπολείμματα

geioann
21/06/2024, 12:14
Ομολογώ δεν γνώριζα για την ύπαρξη της τρυπουλας. Σήμερα που κοίταξα και την βρήκα είδα σταγόνες ψυκτικού. Την σκούπισα και την ξανακοίταξα μετά από μερικές ώρες και είδα πάλι σταγόνα ψυκτικού. Αυτό όμως δικαιολογεί το λάδι στο ψυγείο?

SeniorCanardo
21/06/2024, 12:54
Σήμερα που κοίταξα και την βρήκα είδα σταγόνες ψυκτικού. Την σκούπισα και την ξανακοίταξα μετά από μερικές ώρες και είδα πάλι σταγόνα ψυκτικού. Αυτό όμως δικαιολογεί το λάδι στο ψυγείο?

Αυτό σημαίνει ότι έχει αρχίσει να έχει πρόβλημα η μηχανική τσιμούχα της αντλίας (αναλώσιμο είναι), αλλά σε πολύ ακραία περίπτωση θα περνούσαν τα λάδια από εκεί. (Σου το έγραψε πιο πριν και ο Κώστας).
(Όταν αλλαχτεί, αλλάζει προληπτικά και την άλλη από την πλευρά του μοτέρ).
Αλλά τσέκαρε ότι δεν έχεις καμιά διαρροή από κάνα κολάρο (από αυτά που καταλήγουν στην αντλία), "γλύφει" εκεί και νομίζεις ότι τρέχει από την τρυπούλα.

Το λάδι στο ψυκτικό δεν φαίνεται να είναι μεγάλη ποσότητα, μπορεί να έγινε από βρώμικο χωνί, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα ή φωτό μπορεί να ξεγελάει.

Γενικά το ψυκτικό έχει πολύ χαρακτηριστική οσμή, ειδικά όταν καίγεται, δεν νομίζω να μην το καταλάβαινες. (θα είχες και άλλα συμπτώματα).
Μου φαίνεται απίθανο να έχεις θέμα η φλάντζα κεφαλής, εκτός και αν έχεις παρατηρήσει και κάτι άλλο.

geioann
21/06/2024, 15:39
Μου φαίνεται απίθανο να έχεις θέμα η φλάντζα κεφαλής, εκτός και αν έχεις παρατηρήσει και κάτι άλλο.

Ναι. Δες εδώ..
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162621

Το είχα κάπως παρατήσει το θέμα λόγω του ότι είχε σταματήσει να το κάνει, ειδικά την χειμερινή περίοδο, αλλά τώρα με τις ζεστές ξανάρχισε

doctor_john
21/06/2024, 19:53
Κοίταξε, εφόσον σου κάνει ο κινητήρας, μήπως είναι ώρα να δεις ένα μεγαλύτερο "service" να επιστρέψουν στο μηδέν
κάποια πράγματα και να φινιριστούν κάποιες λεπτομέρειες;
Θεωρώ θα στα δώσει πίσω σαν απροβλημάτιστη λειτουργία το επόμενο διάστημα.

Τρέλες λέω γιατί στην καλύτερη είναι ένα κόστος κοντά στα 1500.
Αν θα το κρατήσεις νομίζω σε συμφέρει.

geioann
21/06/2024, 21:30
1500 στην Ελλάδα. Μιλάνο δεν αξίζει. Όσο πάει και μετά πέταμα

doctor_john
21/06/2024, 22:24
Δεν πετιέται αυτό, πωλείται. Έχει ανταλλακτικά απο την kawasaki, βγαίνει μέχρι σήμερα, έχει την MMorini για οτιδηποτε διαφορετικό..
Σύγχρονο συναρμολογούμενο με σπορ γεωμετρία..