PDA

View Full Version : Μπήκα σε αγγελία...



NLS
17/03/2004, 15:00
(μπουχουχουχουυυυ) :cry: :bigcry: :bawl:

Πλην όμως δεν την έχω δει ακόμα αρκετές ώρες μετά... (κκ. αντμίνς; ) και μετά μου λέτε εμένα να μην μπαίνουν οι αγγελίες εδώ που τις βλέπουμε όλοι (να μπαίνουν και να παραμπαίνουν).

Ε ναι λοιπόν - πουλάω την μπέμπα, όχι φανατικά - δεν την σκοτώνω - αλλά αν βρεθεί το σωστό κωλαράκι θα το αφήσω με το ανάλογο αντίτιμο να κάθεται επάνω της. Δεν λέω λεπτομέρειες για να μην γκρινιάζουν οι μάστορες οφ δε γιούνιβερς, αλλά η γενική ιδέα είναι αυτή: πουλάω. (και αν δεήσει να μπει η αγγελία θα δείτε λίγο παραπάνω λεπτομέρειες - για τις υπόλοιπες PM παρακαλώ)

afrotwin
17/03/2004, 16:02
ke ama to poulisis ti 8a paris ore nls?

NLS
17/03/2004, 16:07
ψήνεται το θέμα (το ξεβράκωμα δηλαδή)

θα γίνει προκαταβολή (που ελπίζω να είναι ΑΡΚΕΤΑ κοντά στο 50% του τεράστιου ποσού) για να πάμε σε BMW R1200GS ή KTM 950 Adventure

με άπειρες δόσεις ώστε να μην ξεπεραστεί το 200άρι το μήνα (που ήδη δίνω)

DUKASII
17/03/2004, 16:07
TH 316..SPORT ...LEEI!!:evil:

NLS
17/03/2004, 16:08
αχ τ'αστεία σου

μιλάμε έχω ανατρυχιάσει - να δες

:sun:

tifozif1
17/03/2004, 17:07
Ωραίο το LC8. Μονο που πρέπει να είσαι πάνω απο 1.85 (για το "κοντο" LC8) για να το φτανεις....

Πουτανα κενονια....

NLS
17/03/2004, 17:25
εγώ χάνω στον τομέα...

αλλά όπως είχα ανακαλύψει με το dakar μάλλον θα τα καταφέρω (αν πάω προς τα εκεί)

άλλα είναι που με κόβουν προς τα εκεί (και άλλα που με τραβάν βέβαια)

tifozif1
17/03/2004, 17:30
Ζήτησα απο τα παιδια στην εκθεση να το κατεβάσουν απο την βάση του, ένα το κράταγε και το καβαλισα ....

Πουτανα κενονια.

Το ένα ποδι πάταγε με την μύτη και το άλλο ήθελε 15-20 πόντους για να φτασει κατω...

(σημ. ειμαι 1.67)

NLS
17/03/2004, 17:33
α οκ

εγώ είμαι πάνω κάτω στο 1.80

αλλά παραμένει ψηλό

και δεν είναι το θέμα αν είναι ψηλό όταν σταματάς στο φανάρι στο κέντρο

είναι το θέμα αν είναι ψιλό και έχεις σταματήσει σε μια γούβα στο λόφο

εκεί σε θέλω μάστορα

sas
17/03/2004, 17:37
Δε νομίζω ότι είναι και τόσο ψηλό (το κοντό εννοώ).
Και εγώ δεν είμαι κανάς Φασούλας...1.82 περίπου, και το φτάνω μια χαρά με το μισο πέλμα και (σχεδόν όλο)

wolfman13
17/03/2004, 22:57
xm...pantos ego pou peira to lc8 volta mia xara pataga kato :PPPP eimai kai 1.90 :p
nls kai to bmw kalo einai poli kalo malista to kainourgio pote den mou aresan ta bmw sigeglrimeno to 1150 alla to kainourgio einai koukli an kai mou ti spaei to mprostino to opio omologoumenos douleuei telia alla mono sto e3oteriko edo distixos einai provlima giauto protimise auto me to abs an pareis to 1200.an kai sou protino lc8 trelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

NLS
18/03/2004, 20:46
ρε πάρτε το! πείτε σε κάνα φίλο!

τώρα που θα το πλείνω κιόλας... πσσσσσς

XTMPAM
18/03/2004, 21:00
ΠΟΣΟ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ??ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

wolfman13
18/03/2004, 21:01
plinto me ajax ta kanei aorata tha glitoseis kai to kopo na to pouliseis :p :p
ektos kai kaneis kati allo vafto mple kai petato sti thalasa na min fovithoun kai ta psaria :lol:

SpyrosTDM
18/03/2004, 21:06
NIKO PARE 950 ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ. ΤΡΕΛΟ ΓΚΑΖΙ , ΤΡΕΛΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΩΜΑ. ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΕ 0-100 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ 600ΑΡΙΑ

NLS
18/03/2004, 21:18
το 1200GS του ρίχνει ελαφρώς στο 0-100
αλλά πόσα 0-100 θα κάνεις;

:)

SpyrosTDM
18/03/2004, 21:30
ΝΙΚΟΛΑΕ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ:) :)
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ 1200 ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΨΙΛΟΧΑΛΑΣΤΗΚΑ .. ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ (1,87 ΓΑΡ )
ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ.....
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ 950 ΘΑ ΠΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΤΟΣΟ ΑΝΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ 1200 ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΟΥ ΟΜΟΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΤΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥ 950 ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΕΛΑ ΤΟΥ..
ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΤΕ
ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ.....

Θάνος
19/03/2004, 07:48
κι εγώ το είδα το 1200 στην έκθεση και εμφανισιακά δεν μπορώ να πω... πολύ μου άρεσε! Αλλά... πολύ μαλακά όλα πάνω του... πολύ μαλακή ανάρτηση, πολύ μαλακή αίσθηση των φρένων, ειδικά το πίσω είναι τόσο μαλακό που νομίζεις ότι λυγίζει... και αυτά τα συνδυασμένα φρένα...

stefanos
19/03/2004, 07:52
NLS θέλει συγκόληση η προσωπικότητα σου.
Σου αρέσουν η μέρα και η νύχτα.
Πάρε BMW γιατί το 950 θα τελειώσει πρίν τις δόσεις (αλλά μετά θα είσαι ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ)
Δεν ρωτάω τι θα τα κάνεις .

NLS
19/03/2004, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
κι εγώ το είδα το 1200 στην έκθεση και εμφανισιακά δεν μπορώ να πω... πολύ μου άρεσε! Αλλά... πολύ μαλακά όλα πάνω του... πολύ μαλακή ανάρτηση, πολύ μαλακή αίσθηση των φρένων, ειδικά το πίσω είναι τόσο μαλακό που νομίζεις ότι λυγίζει... και αυτά τα συνδυασμένα φρένα...

συνδιασμένα ναι... ευτυχώς τουλάχιστον ΜΟΝΟ το μπρος πιάνει και λίγο το πίσω, ενώ το πίσω πιάνει μόνο το πίσω (πως και τους έκοψε)

μαλακή ανάρτηση ΔΕΝ μπορώ να πω ότι κατάλαβα (οδήγησε το πρώτα) στο κάτω κάτω είναι WP

NLS
19/03/2004, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
NLS θέλει συγκόληση η προσωπικότητα σου.
Σου αρέσουν η μέρα και η νύχτα.
Πάρε BMW γιατί το 950 θα τελειώσει πρίν τις δόσεις (αλλά μετά θα είσαι ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ)
Δεν ρωτάω τι θα τα κάνεις .

δεν κατάλαβα την πρώτη πρόταση

τέσπα θα δούμε τι θα κάνω και ΑΝ κάνω τελικά (μετά το πλύσιμο ξαναομόρφηνε και το μικρό μωρό)

δεν θα έλεγα ότι τα δυο αυτά μηχανάκια είναι νύχτα και μέρα απλά ακολουθούν άλλη φιλοσοφία, άλλο δρόμο θα έλεγα, για να κάνουν (ΠΕΡΙΠΟΥ Ε!) τα ίδια πράγματα - την απόδειξη θα την δεις σύντομα όταν όλα τα περιοδικά τα έχουν συγκριτικά (ενώ αν είναι μέρα και νύχτα δεν θα έπρεπε)

stefanos
19/03/2004, 15:59
Τα περιοδικά θα έχουν σε λίγο συγκριτικό το 950 με ότι τους κατέβει ,και με ΧΤ στο τέλος , ενώ τη μπέμπα θα την θάψουν όπως πάντα, (προβλέπω απίστευτο γέλιο).
Το 950 είναι για μένα καθαρόαιμο (εντελώς) και θέλει και την συντήρηση που απαιτεί ένα καθαρόαιμο, (μόνο και μόνο τις προδιαγραφές των αναρτήσεων κοίτα και θα καταλάβεις).
Το 1200 είναι πιο γενικής χρήσης αλλά δεν παύει να είναι ταξιδιάρικο.
Γι αυτό σου λέω οτι διχάστηκε η προσωπικότητα σου και θέλει συγκόληση.
Το μόνο κοινο στα μηχανάκια αυτά είναι στον κυβισμό (περίπου) τίποτα άλλο.

SpyrosTDM
19/03/2004, 16:18
ΒΡΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΕΣΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ CBR ME VARADERO. Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΧΩΜΑΤΙΝΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΟ 950 ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΜW ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
ΤΟ BMW ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΚΑΘΕ 10000ΧΛΜ ΤΟ 950 ΚΑΘΕ 15000ΧΛΜ . ΛΑΔΙΑ ΤΟ BMW ΚΑΘΕ 10000ΧΛΜ ΤΟ ΚΤΜ ΚΑΘΕ 7500ΧΛΜ.
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 7500 ΚΑΙ 10000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΚΑΝΕΙΣ.ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ.
ΑΥΤΑ

NLS
19/03/2004, 16:20
ενώ τη μπέμπα θα την θάψουν όπως πάντα, (προβλέπω απίστευτο γέλιο)

βιάζεσαι - θα δούμε

(τόσο γαμάτους test riders έχουμε στην Ελλάδα εξάλλου που θα βγάλουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά συμπεράσματα από όλο τον Παγκόσμιο Τύπο ε; -ο οποίος στο σύνολο του έχει καταχαρεί με το νέο παιχνίδι- κάτι θα ξες... πάντως είναι γνωστή η αντιπάθεια του μέσου Ελληνάρα "δημοσιογράφου" στα BMW δεν υπάρχει θέμα... υπολείματα "Σοσιαλισμού" ΠΑΣΟΚ μου μοιάζει... η "δεξιά", η "αριστερά" κλπ. μαλακίες χεχεχε)

Πάντως Στέφανε δεν έκανα ακόμα την κίνηση - απλά το σφυγμομετρώ και το προετοιμάζω ώστε αν γίνει να γίνει εύκολα

αν μπορούσα να βάλω ποσοστά, είναι 55% να μην γίνει τίποτα, 25% να πάω για 1200 και 20% να πάω για 950

NLS
19/03/2004, 16:32
αυτό που πάντα μου έκανε εντύπωση με τις GS (μεγάλες και μικρές - και θυμίζω ότι εξακολουθώ να ΜΗ συμπαθώ τις μεγάλες εκτός 1200) είναι ότι ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ έχουν βουλώσει στόματα πάνω και κάτω από την άσφαλτο

πολλοί μένουν στο image και στο marketing και δεν βλέπουν τι ΤΕΛΙΚΑ ισχύει

πχ. έχω ακούσει 50 φορές για τα WP της 950, ενώ και η 1200 WP έχει :) ...εντωμεταξύ το είδος της ανάρτησης επιτρέπει διαφορετική συμπεριφορά βύθισης σαν να είναι ΑΛΛΗ η γεωμετρία της από αυτή που είναι, ενώ άλλοι μένουν στο 260mm vs 200mm λες και έχουν ξεσκιστεί στα άλματα και θα τους λείψουν οι 6 πόντοι - τώρα έπιασα ένα θέμα, αλλά σε πολλά έτσι γίνεται... πιάνονται από τα μαλιά σε παπατζιές και δεν βλέπουν πολλές φορές την ΟΥΣΙΑ... δεν θα ξεχάσω ακόμα το συγκριτικό CapoRaid/1150GSA/950S όπου σε μια κρίση αντικοιμενικότητας, ελληνικό περιοδικό έβγαλε το 950 3ο και το raid 1ο, σε κλασική Ελληνική τούριν με άσφαλτο και χώμα διαδρομή - δηλαδή αν ήταν σε Ευρωπαϊκό τούριν τι θα το έβγαζαν; υπό το μηδέν; ας βλέπουμε λοιπόν την ουσία... πχ. ήθελα να ήξερα πως λες off μια μηχανή που ξυπνά ΤΟΣΟ ψηλά στις στροφές (και όχι ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ πάω να διαφωνήσω ότι η 950 είναι OFF, απλά το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ΔΕΝ την βοηθάει!)

και ξαναλέω - τα δυο μοντέλα ΕΧΟΥΝ συγγένεια, απλά ακολουθόντας δυο διαφορετικούς δρόμους για να πάνε στο ίδιο μέρος
(φράση μεταφορική, όπου έγινε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στο παραπάνω συγκριτικό που ανέφερα, μια και σε ένα λασποκομάτι η BMW προτίμησε να βουτήξει και σαν παγοθραυστικό να περάσει ευθεία, ενώ το 950 προτίμησε την πιο καθαρόαιμη λύση "κατσίκι" δηλ. να βρίσκει πέτρες στο πλάι της λασπουριάς για να περάσει)

μην βιάζεσαι ξαναλέω (και διάβασε και λίγο Τύπο εξωτερικού)

stefanos
20/03/2004, 06:36
Παρεξήγηση.
Δεν λέω οτι κάποιο δεν έχει καλές αναρτήσεις η οτιδήποτε.
Λέω οτι :
1. Δεν είναι ίδια κατηγορεία
2. Δεν απευθύνονται στο ιδιο κοινό
Το 950 είναι καθαροαιμο χωμάτινο για άλματα πως το λένε
Δεν έχει χωματινες καταβολές ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΧΩΜΑΤΙΝΟ.
4860 MXMA μπροστά PDS πίσω κατ ευθείαν απο την πίστα και μάλιστα με υδραυλική προφόρτηση πίσω,
Τις ίδιες και λίγο χειρότερες πίσω φοράνε τα 450 και το 525 που είναι καθαρά χώμα.Η σελίτσα μας χάλασε? σκληρή και στενή?
Καθόλου δεν μας χάλαει στο χώμα όμως που για εκεί είναι το μηχανάκι.
Άυτά πληρώνεται ακριβά στο μηχανάκι αυτό.Γι αυτό το αγοράζεται.
Γιατί όντως μόνο σε άλματα χρειάζονται τα 26 εκ διαδρομές, και για άλματα είναι ολόκληρο το μηχανάκι αυτό, και κάνει σίγουρα ωραία αν το έχει ο κατάληλος αναβάτης.
Λογικά λοιπόν αν το βάλεις δίπλα στο BMW και το raid θα φάει παντόφλα σε μικτές διαδρομούλες, όπως θα την έτρωγε και το crf και το ΥΖ δίπλα σε ψευτοεντούρα.
Αν κάνανε το τέστ σε πίστα ΜΧ δεν ξέρω τι θα έκανε το BMW και το raid (τρύπες στο χώμα θα κάνανε) αλλα το 950 βάζω στοίχημα
οτι μια χαρά θα πήγαινε.
Ειναι ακριβώς σα να συγκρίνεις το CBR με Varadero φίλε sv5byt
Και για συντήρηση δεν λέω λαδάκια και βαλβιδούλες.
Λέω την συντήρηση που βγάζει ένα καθαρό όταν χρησιμοποιείται στο χώμα και τις λάσπες (το φυσικό του περιβάλλον).