PDA

View Full Version : Γάντια για (πολύ) κρύο



gtheof
24/12/2005, 10:55
Καλημέρα και καλές γιορτές.

Έχω ένα ζευγάρι γάντια Alpinestars (Δυστυχώς δε θυμάμαι το μοντέλο, αλλά δερμάτινα με επένδυση, καθαρά χειμωνιάτικα), το οποίο το αγόρασα 75 €. Με το πολύ κρύο των ημερών (το βράδυ), μετά το 10λεπτο τα χέρια μου ξυλιάζουν. Έχω ένα v-strom 650, οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν πηγαίνω με "εξωφρενικές" ταχύτητες!!

Είναι νορμάλ αυτό, ή να αρχίσω να κλαίω τα λεφτά μου? Μήπως έπρεπε να πάρω κορντούρα (έτσι δε λέγεται??) αντί για δέρμα? Στη μηχανή δεν έχω χούφτες (σκέφτομαι να βάλω πλέον) και δε θέλω να πάρω και ισοθερμικά να φοράω μέσα από τα alpinestars. Υπάρχει κάποιο γάντι που να κρατάει το "πολύ" κρύο, ή αυτό είναι ουτοπία?

voudarxos
24/12/2005, 13:39
Μπα για κορντουρα που χρησιμοποιω εγω μια απο τα ιδια συμβαινει.σε 10 λεπτακια ξυλα τα δαχτυλα.Και το προβλημα ειναι οτι κανω κανα 40λεπτο δρομο για την δουλεια.Με ισοθερμικα κατι γινεται αλλα και παλι.........
Αφου σκεφτηκα σε καποια φαση να βαλω χουφτες στο cbr αλλα το γιουχαρισμα δεν το μπορω.
Ας προτεινει κανεις κατι καλο η κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη.

furious
24/12/2005, 13:41
Είναι ουτοπία! Όπως είπε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, τα γάντια απλώς καθυστερούνε λίγο τη στιγμή που θα παγώσουν τα χέρια σου. Πρώτα απ' όλα βάλε χούφτες μεγάλες, για να κόβουν αέρα και μετά θερμαινόμενα grips, αλλιώς δε γίνεται δουλειά.

zolotas
24/12/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
Μπα για κορντουρα που χρησιμοποιω εγω μια απο τα ιδια συμβαινει.σε 10 λεπτακια ξυλα τα δαχτυλα.Και το προβλημα ειναι οτι κανω κανα 40λεπτο δρομο για την δουλεια.Με ισοθερμικα κατι γινεται αλλα και παλι.........
Αφου σκεφτηκα σε καποια φαση να βαλω χουφτες στο cbr αλλα το γιουχαρισμα δεν το μπορω.
Ας προτεινει κανεις κατι καλο η κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη.

θερμαινομενα γκριπ με σκρατς ,τα εβαλα μονος..80Ε
και ξεχνα τα χοντρα γαντια
για περισσοτερα στειλτε πμ μην κανουμε και τσαμπα διαφημιση

gcrook
24/12/2005, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
θερμαινομενα γκριπ με σκρατς ,τα εβαλα μονος..80Ε
και ξεχνα τα χοντρα γαντια
για περισσοτερα στειλτε πμ μην κανουμε και τσαμπα διαφημιση

Δενκακη αυτου του ειδους η διαφημιση.
Για πες, μαρκα, κανα λινκ,η καμμια φωτο αν εχεις.

Multijohn
24/12/2005, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
Μπα για κορντουρα που χρησιμοποιω εγω μια απο τα ιδια συμβαινει.σε 10 λεπτακια ξυλα τα δαχτυλα.Και το προβλημα ειναι οτι κανω κανα 40λεπτο δρομο για την δουλεια.Με ισοθερμικα κατι γινεται αλλα και παλι.........
Αφου σκεφτηκα σε καποια φαση να βαλω χουφτες στο cbr αλλα το γιουχαρισμα δεν το μπορω.
Ας προτεινει κανεις κατι καλο η κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη.
Λοιπόν καρντάσι,ο ''Πετρίδης ορειβατικά είδη'' (Καρόλου Ντήλ,δίπλα στον οτε της Ερμού)έχει κάτι γάντια χοντρά(ορειβατικά) με μεμβράνη ανάμεσα και απ'έξω φλίς τα οποια η άκρη των δαχτύλων τους είναι κομμένη(σαν τα καλοκαιρινά) και έχουν απο πάνω χριτσ χράτσ οπου βρίσκονται οι άκρες των δαχτύλων και για παράδειγμα όταν είσαι επάνω στη μηχανή το φοράς,ενώ όταν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορεις να το κάνεις με γάντι(τσιγάρο παράδειγμα) βγάζεις τις άκρες.Ο φίλος που τα πείρε είναι καταευχαριστημένος και ασχολείται με ορειβασία καθώς επίσης οδηγάει μηχανάκι 5 ώρες την ημέρα.Δοκίμασέ τα πρίν βάλεις χούφτες στο CBR και σε πετύχω σε κανα δρόμο!:lol: :lol: :wave2: :wave2:

paris-3
24/12/2005, 21:11
θερμαινομενα γκριπ με σκρατς ,τα εβαλα μονος..80Ε
και ξεχνα τα χοντρα γαντια
για περισσοτερα στειλτε πμ μην κανουμε και τσαμπα διαφημισηΣε παπί μπαίνουν?Γιατί πήρα γάντια άλλα ακόμα και με την μικρή ταχύτητα που πάει το παπί μετά από κάποια φάση παγώνουν τα χέρια..!!!ι

vassilis88
25/12/2005, 20:13
dn exei simasia i taxytita emena pagonoun kai perpatontas.ego exo kati colori dermatina,ta pira 50euro alla den kanoun kai tpt.tha psakso na bro to pio xontro ganti.to kako einai pos den exeis aisthisi sto gazi..:sick:

tsoukas77
26/12/2005, 21:16
Σε θεματα προστασιας απο το κρυο,τα ορειβατικα ειδη ειναι τα καλυτερα.Ειτε προκειται για γαντια,ειτε για μπουφαν...

Rezeguet
26/12/2005, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Σε θεματα προστασιας απο το κρυο,τα ορειβατικα ειδη ειναι τα καλυτερα.Ειτε προκειται για γαντια,ειτε για μπουφαν...

akrivws... pws dhladh menoun zesta ta xeria aytonwn pou pane sta expeditions stin antarktikh gia paradeigma?? :p

madtank
27/12/2005, 13:52
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ........... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚ@Τ@...

ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ; ΠΑΩ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ, ΑΓΟΡΑΖΩ ΙΑΤΡΙΚΑ ΓΑΝΤΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΛΑΒΗ....... ΑΣΧΕΤΟ. ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΑΡΙΣΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΓΑΝΤΑΚΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΡΟΧΗ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΟΥΦΤΕΣ ΚΑΤΙ ΚΟΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ... ΞΥΛΑ.

voudarxos
27/12/2005, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
.Δοκίμασέ τα πρίν βάλεις χούφτες στο CBR και σε πετύχω σε κανα δρόμο!:lol: :lol: :wave2: :wave2:



Aσε δεν το καιω καλυτερα......:rotflmao: Προτιμω να πεσουν τα δαχτυλα παρα να βαλω χουφτες :lol:


Παντως θα δοκιμασω και αυτο που ειπες...:wave2:

gtheof
27/12/2005, 19:11
Παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πάντως σήμερα, πήγα και έβαλα χούφτες στο v-strom, τώρα έχω το πρόβλημα με τα alpinestars ότι παραζεσταίνονται τα χέρια !!!!:lol:

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι σήμερα είχε αρκετά ζεστό καιρό, θα κάνω το testing κάποιο πιο κρύο βράδυ και θα γράψω εντυπώσεις. Πάντως αυτό με τα ορειβατικά έχει λογική, καθώς και αυτό με τα γάντια φαρμακείου!

Thanks

siokatas
27/12/2005, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Λοιπόν καρντάσι,ο ''Πετρίδης ορειβατικά είδη'' (Καρόλου Ντήλ,δίπλα στον οτε της Ερμού)έχει κάτι γάντια χοντρά(ορειβατικά) με μεμβράνη ανάμεσα και απ'έξω φλίς τα οποια η άκρη των δαχτύλων τους είναι κομμένη(σαν τα καλοκαιρινά) και έχουν απο πάνω χριτσ χράτσ οπου βρίσκονται οι άκρες των δαχτύλων και για παράδειγμα όταν είσαι επάνω στη μηχανή το φοράς,ενώ όταν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορεις να το κάνεις με γάντι(τσιγάρο παράδειγμα) βγάζεις τις άκρες.Ο φίλος που τα πείρε είναι καταευχαριστημένος και ασχολείται με ορειβασία καθώς επίσης οδηγάει μηχανάκι 5 ώρες την ημέρα.Δοκίμασέ τα πρίν βάλεις χούφτες στο CBR και σε πετύχω σε κανα δρόμο!:lol: :lol: :wave2: :wave2:


:wave2:

σωστος ο τζωνης ομως ακου και το καλητερο..γαντια απο σκι solomon καπως ετσι γραφεται εχω ενα ζευγαρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι και αδιαβροχα;) ομως προστασια απο πεσιμο γιοκ..:sad:


τωρα τελευταια πηρα και παντελονακι σολομον του σκι για το μοτο και ειναι πολυ σουπερ με αεραγογους και ολα τα κολπα:eek:
αν ζεσταθει η μηχανη τα ποδια σου παιρνουν σχεδον φωτια(τα δοκιμασα με -2):lol: ...αλλα και αυτο δεν προτηθετε για βουτιες με το μοτο μονο με τα σκι.....

Nik0s
27/12/2005, 19:35
Χούφτες καλά έκανες και έβαλες, χρειάζονται έτσι κι αλλιώς.

Να πω με τη σειρά μου ότι έχω εδώ και ένα χρόνο ένα ζευγάρι γάντια Scott από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος, από όλες τις απόψεις.

Και ζεστά είναι, και έχουν μια σχετική προστασία, και βολικά είναι κτλ..

Δεν ξέρω από που είναι γιατί μου τα είχαν κάνει δώρο, αν ενδιαφέρεται κανείς όμως ρωτάω.

:wave2:

Nik0s
27/12/2005, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:

σωστος ο τζωνης ομως ακου και το καλητερο..γαντια απο σκι solomon καπως ετσι γραφεται εχω ενα ζευγαρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι και αδιαβροχα;) ομως προστασια απο πεσιμο γιοκ..:sad:


τωρα τελευταια πηρα και παντελονακι σολομον του σκι για το μοτο και ειναι πολυ σουπερ με αεραγογους και ολα τα κολπα:eek:
αν ζεσταθει η μηχανη τα ποδια σου παιρνουν σχεδον φωτια(τα δοκιμασα με -2):lol: ...αλλα και αυτο δεν προτηθετε για βουτιες με το μοτο μονο με τα σκι.....


Ρε παιδιά.... :lol:

είπαμε... αλλά ρούχα ορειβασίας και σκι πάνω στη μηχανή..... :hypnotize

Κάθε τι έχει το σκοπό του και τη χρήση του.... θα αρπάξει καμιά ώρα το νάυλον παντελόνι και θα έχεις τρεξίματα !

Τα μπατόν μη ξεχάσετε για τους σκιέρ και τα σκοινιά οι ορειβάτες.....

:lol: :rotflmao: :lol:

gdevelek
27/12/2005, 19:58
Είναι απίθανο τα ορειβατικά γάντια να παρέχουν την αίσθηση στο χέρι που χρειάζεται κανείς για να χειριστεί μηχανή. Αυτά έχουν την υποχρέωση να επιτρέπουν να κρατά κανείς το μπαστούνι ή το σκοινί, τίποτε άλλο.

gtheof
27/12/2005, 20:03
Σε λίγο θα σκεφτώ να φορέσω τη στολή που εχω για το ψαροντούφεκο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

έχει και κουκούλα!!!!:lol:

Τα γαντάκια δε, είναι ό,τι πρέπει, θα ιδρώνουν τα χέρια με -10 βαθμούς!! Και θα έχεις και τέλεια αίσθηση γκαζιού και φρένου:lol: :lol:

mesh
28/12/2005, 16:52
koita mhn bazontas thn stolh psarontoufekou arxisoun kai ta alla......blepe emetous ktl.....3ereis esy.......

gtheof
28/12/2005, 21:37
xaxaxa... mpa, den kounaei sth mhxanh!!!:rotflmao:

zolotas
03/01/2006, 17:32
..δικρινεται το σκρατς ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΟΝΩΣΗ ΜΕ ΣΑΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ


32724

zolotas
03/01/2006, 17:35
εχει μια σκαλα και φωτακι για να μην ξεχνιεσαι..και αν περαστει στη στωστη θεση ουτε που θα σε χαλαει


32725

zolotas
03/01/2006, 17:40
το καλωδιο που παει στην μπαταρια το περνας κατω απο το ντεποζιτο.....αλλα αν εχεις δερμα οπως στην φωτο δεν διακρινεται καθολου.........αυτα παιδες 80Ε απο μακινα κ.καραμανλη...thess


τωρα αν παθω καμια ηλεκτροπληξια θα σας ενημερωσω ...αν ζω:lol:


32726

sadengr
11/01/2006, 15:51
Επειδη απο τα χερια μου ως τωρα περασαν 5 ζευγαρια γαντια παραθετω ενα mini review:

- AKITO , 30 ευρω, φτανεις στα ορια του πονου, μαπα.
- COLORI με gortex, 55 ευρω, ξυλιαζουν τα δακτυλα μετα μιση ωρα
- Ξανα COLORI αλλος τυπος (ενος φιλου), 65 ευρω, ομοιως με πανω.
- LIDL πηρα 2 ζευγαρια για ski με 5 !!! ευρω το ζευγαρι (τα ειχε σε προσφορα πριν 2-3 μηνες), απιστευτο αλλα εως τωρα, και σε διαδρομες 1 ωρα και με βροχη δεν καταλαβα τιποτα. μειονεκτημα οτι ειναι χοντροκομενα ('νταξει οχι και σαν του βοθρατζη...).

Οποτε θα συμφωνησω οτι για θεματα κρυου σε ορειβατικα μαγαζια θα βρεις καποια λυση.

crazykiller
11/01/2006, 16:46
Ορειβατικά γάντια στην μηχανή???

Συμφωνώ απολύτως, αν δεν χρειάζεσαι λεπτούς χειρισμούς, αν δεν σε νοιάζει καθόλου η αίσθηση, αν οδηγάς σε συνθήκες όπου δεν πρόκειται να συμβεί τπτα απρόοπτο τπτα που να χρειαστεί άμεσο και σωστό χειρισμό......



:wave2: :wave2: :wave2:

gerodim
12/01/2006, 09:33
Λοιπόν παιδιά σχετικά με τα γαντάκια αν και νέος στις μηχανές μου έκατσε μία καλή περίπτωση. Είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό κάποτε κάτι γάντια της TERRA με επένδυση από Thinsulate μέσα. Όσο κυκλοφορούσα χωρίς γάντια είχα τα γνωστά συμπτώματα. (Πόνος κοκκάλωμα κ.τ.λ.). Με το που τα έβαλα μία φορά δε λέω να τα βγάλω. Τα γάντια είναι συγκεκριμένου τύπου για πολύ κρύο. Δεν είναι αδιάβροχα ούτε αντιανεμικά αλλά:
Μέχρι τα 120 km/h δεν αφήνουν αρκετό αέρα μέσα έτσι ώστε να κρυώσουν τα χέρια (σίγουρα δεν είναι και φούρνος αλλά δεν καταλαβαίνεις κρύο).
Έχουν απίστευτη αίσθηση γιατί δεν είναι πολύ χοντρά και σκληρά.
Γενικά έχω μείνει απίστευτα ικανοποιημένος αλλά όπως είπα δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες. Βέβαια επειδή τα είδα σε μαγαζί η τιμή τους δεν είναι και πολύ χαμηλή (90€).

BMW1150
12/01/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Καλημέρα και καλές γιορτές.

Έχω ένα ζευγάρι γάντια Alpinestars (Δυστυχώς δε θυμάμαι το μοντέλο, αλλά δερμάτινα με επένδυση, καθαρά χειμωνιάτικα), το οποίο το αγόρασα 75 €. Με το πολύ κρύο των ημερών (το βράδυ), μετά το 10λεπτο τα χέρια μου ξυλιάζουν. Έχω ένα v-strom 650, οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν πηγαίνω με "εξωφρενικές" ταχύτητες!!

Είναι νορμάλ αυτό, ή να αρχίσω να κλαίω τα λεφτά μου? Μήπως έπρεπε να πάρω κορντούρα (έτσι δε λέγεται??) αντί για δέρμα? Στη μηχανή δεν έχω χούφτες (σκέφτομαι να βάλω πλέον) και δε θέλω να πάρω και ισοθερμικά να φοράω μέσα από τα alpinestars. Υπάρχει κάποιο γάντι που να κρατάει το "πολύ" κρύο, ή αυτό είναι ουτοπία?

Φιλε εχω δοκιμασει πολλα ζευγαρια γαντια αλλα τιποτα...οπως λες κι εσυ μετα απο 10 το πολυ 15 λεπτα παγωνουν τα χερια.....την σωτηρια μου την βρηκα με θερμαινομενα γκριπ που ειχε η μηχανη....αν ρωτησεις ή την ψαξεις την δουλεια στα accessories ολο και κατι θα βρεις για την δικη σου μηχανη.

tsoukas77
12/01/2006, 15:55
Με το που παγωνουν τα χερια,ακουμπουμε την εξατμιση...

simeon
16/01/2006, 16:22
zolota τα grip τις oxford επειδη τα εχω δει και στο internet μπορεις να μασ πεις ποσο ευκολα μπαινουν/βγαινουν???

Βασικα με ενδιαφερει αν μπορει ευκολα να τα κλεψει καποιος καθως η μηχανη δεν μπαινει σε parking....???

Σχετικα με τα γαντια, της clover ενα ζευγαρι αδιαβροχα (δεν γραφουν μοντελο και δεν θυμαμαι) και αντιανεμικα (απο μπαξεβανη) 68ευρω ακομα τα κλαιω! Δεν μπορω να πω ωραια γαντια και οντως αδιαβροχα (αν και αμα δεν τα στεγνωσεις μετα ποτιζουν!) αλλα στο πολυ κρυο και το ταξιδι μαπα! :(
Κατα τα αλλα τελεια :wacko: :wacko:

zolotas
18/01/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
zolota τα grip τις oxford επειδη τα εχω δει και στο internet μπορεις να μασ πεις ποσο ευκολα μπαινουν/βγαινουν???

Βασικα με ενδιαφερει αν μπορει ευκολα να τα κλεψει καποιος καθως η μηχανη δεν μπαινει σε parking....???



δεν ειναι για καθε μερα βαλε -βγαλε,για κλοπη τι να σου πω ....τα παντα κλεβουν.......αλλλα και να τα κλεψουν θα τα χαλασουν,κοβωντας τα καλωδια ........και δεν αξιζει να ασχοληθουν να τα ξαναφτιαξουν εφοσον ειναι φθηνα.

simeon
19/01/2006, 11:19
:a013:

DPF
06/03/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Καλημέρα και καλές γιορτές.

Έχω ένα ζευγάρι γάντια Alpinestars (Δυστυχώς δε θυμάμαι το μοντέλο, αλλά δερμάτινα με επένδυση, καθαρά χειμωνιάτικα), το οποίο το αγόρασα 75 €. Με το πολύ κρύο των ημερών (το βράδυ), μετά το 10λεπτο τα χέρια μου ξυλιάζουν. Έχω ένα v-strom 650, οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν πηγαίνω με "εξωφρενικές" ταχύτητες!!

Είναι νορμάλ αυτό, ή να αρχίσω να κλαίω τα λεφτά μου? Μήπως έπρεπε να πάρω κορντούρα (έτσι δε λέγεται??) αντί για δέρμα? Στη μηχανή δεν έχω χούφτες (σκέφτομαι να βάλω πλέον) και δε θέλω να πάρω και ισοθερμικά να φοράω μέσα από τα alpinestars. Υπάρχει κάποιο γάντι που να κρατάει το "πολύ" κρύο, ή αυτό είναι ουτοπία?

ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΕ ΕΔΩ
http://christophefrancois.9online.fr/VSTROM650/oxford/images/25B.jpg
http://christophefrancois.9online.fr/VSTROM650/oxford/images/24.jpg

:beer:

zolotas
06/03/2006, 23:41
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :sun: :sun: :sun:

Krokodilos001
07/03/2006, 00:26
Κοίτα σύμπτωση, όσο διάβαζα σήμερα ένα test για χειμωνιάτικα γάντια.

Σύμνφωνα λοιπόν με το test του ολλανδικού περιοδικού που διάβασα τα τρία καλύτερα χειμωνιάτικα γάντια είναι:

1) Held Freezer - 105 euro
2) Dane Basic GTX2 - 94 euro
3) BMW ProWinter - 99 euro

Τα συγκρίνανε σε ικανότητα αντίστασης στο νερό και στο κρύο, παροχή ασφαλειας, ευκολία χρήσης, άνεση και χρηστικότητα.

Τα χειμωνιάτικα γάντια δεν πρέπει να είναι εφαρμοστά. καλο είναι να είναι 1-2 νούμερα μεγαλύτερα.

Ο κενός χορός μέσα στο γκάντι δουλεύει μονωτικά και επιτρέπει να βάλεις και ένα δεύτερο λεπτό ισοθερμικό γάντι.


Έχω έχω τις GRID. 100% αδιάβροχα και αρκετά ζεστά. Τώρα βεβαια έχουνε παλιώσει και η μόνωση έχει εξασθένιση.
Εχτές με θερμοκρασία ελαφρά πάνω από το μηδέν, διαδρομη άνω τις 1 ώρας δεν είχα πρόβλημα ενοχλητικού κρίου.

Σε χαμηλότερες θερμοκρασίες τα συνδυάζω με τα θερμαινόμενα grip.

Το κακό με τα θερμαινόμενα grip είναι ότι ψήνουν την χούφτα εσωτερικά. Οι άκρες τον δακτύλων όμως μένουν παγωμένες όπως και η εξωτερική πλευρά τον χεριών.

Επίσης το πολύ ψήσιμο, σταδιακά καταστρέφει το μονωτικό υλικό από τα γάντια
Έχω οδηγήσει και με -10 (στατικά) με τα γάντια σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα. Είναι εφικτό...αλλα όχι ότι καλύτερο...

DPF
08/03/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :sun: :sun: :sun:

Το και μετα Αυγουστος το ξέρεις ? με το γυφτόπουλο?
Ετσι το έκανες και εσυ.
Καλοδεχούμενο να έρθει το καλοκαίρι αλλά ακόμα Μάρτη γδάρτη έχουμε.
:beer: :beer:

SPORAKIAS
04/11/2006, 14:13
το ξανα φερνω στην επιφανεια λογω του καιρου

κανα γαντι που να αντεεεεεχειιιιιιι το ποοοοολυυυυυυ κρρρρρυυυυοοοο

εχω δοκιμασει 3-4 διαφορετικα γαντια και τα χερια ξυλιαζουν :mad: (καθημερινα 30min οδηγηση προς βορειο-ανατολικα προαστεια και σε βαραβαρες ωρες)

πειτε καμια γνωμη (δοκιμασμενη-προτιμαμε προυπηρεσια ;) )


αμεσα
:wave2:

melodystyle2003
04/11/2006, 16:04
Χρησιμοποιώ τα ORINA από KEVLAR,όπως χαρακτηριστικά αναγράφουν πάνω, και χθες που έκανα μια διαδρομή 110χιλιομέτρων τα δάχτυλά μου ήταν ζεστά αλλά όχι ιδρωμένα.
Όποιος θέλει ας τα δοκιμάσει και νομίζω είναι και οικονομικά.

MANT
04/11/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από melodystyle2003
Χρησιμοποιώ τα ORINA από KEVLAR,όπως χαρακτηριστικά αναγράφουν πάνω, και χθες που έκανα μια διαδρομή 110χιλιομέτρων τα δάχτυλά μου ήταν ζεστά αλλά όχι ιδρωμένα.
Όποιος θέλει ας τα δοκιμάσει και νομίζω είναι και οικονομικά.

Καλησπερα,
Θα μας δωσεις καποιες πληροφοριες παραπανω οπως απο που τα πηρες και σε τι τιμη??
Εστω και μεσω πμ αν θεωρεις πως ειναι διαφημιση.

AFTER
04/11/2006, 20:27
Εγω πηρα αυτα, και για την τιμη τους ειναι αριστα και εχουν και πολλες προστασιες απο σκληρο υλικο
Το σημαντικο, οτι ειναι 100% αδιαβροχα, και οχι μερικως οπως ειναι τα περισσοτερα

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=668

SPORAKIAS
04/11/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εγω πηρα αυτα, και για την τιμη τους ειναι αριστα και εχουν και πολλες προστασιες απο σκληρο υλικο
Το σημαντικο, οτι ειναι 100% αδιαβροχα, και οχι μερικως οπως ειναι τα περισσοτερα

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=668

εγω εχω και αυτα που μοιζουν με τα δικα σου αλλα και παλι στο πολυ κρυο ειδικα τα ακροδακτυλα παγωνουν

τα δικα σου κρατανε στο πολυ κρυο?


http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=635

AFTER
04/11/2006, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
εγω εχω και αυτα που μοιζουν με τα δικα σου αλλα και παλι στο πολυ κρυο ειδικα τα ακροδακτυλα παγωνουν

τα δικα σου κρατανε στο πολυ κρυο?


http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=635

Σημερα το πρωι, δεν κρυωνα πραγματικα καθολου
Λιγο πριν ομως που γυρισα(βραδυ), την ακουσα λιγο, οχι τοσο ομως ωστε να υποφερω
Καμια σχεση με κοκκαλωμα δαχτυλων, αλλα ειχε και 6 βαθμους εξω.
Η διαδρομη που εκανα ηταν Παγκρατι-Χαλανδρι

Οπως ειπα, ηθελα καποιο γαντι 100% αδιαβροχο, και σαν μπονους εχει τα προστατευτικα(πολλα για τετοιο γαντι), και φυσικα την πολυ καλη τιμη, που αν πας σε καταστημα colori posto, θα ειναι και καλυτερη

Παντως επειδη θα αναρωτιεσαι, ειναι πολυ χοντρο

Το καλυτερο πιστευω ειναι, να αγορασω με 10-15? και επιπλεον εσωθερμικα γαντια, που μπαινουν μεσα απο τα αλλα
Εχει ο Τζωρτζοπουλος πολλα

:wave2:

zolotas
04/11/2006, 21:12
γνωμη μου .....δεν υπαρχουν γαντια για πολυ κρυο και πολυωρη οδηγηση ,εκτος αν καταγεσαι απο Σιβηρια .....γιατι εκει με -20 κανουν βολτα στο χαλαρο με καλοκαιρινα γαντια και εχουν το εργαλειο στη μια ροδα :D

zolotas
04/11/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER


Το καλυτερο πιστευω ειναι, να αγορασω με 10-15? και επιπλεον εσωθερμικα γαντια, που μπαινουν μεσα απο τα αλλα


:wave2:

αστο ,μ@λακια ειναι ......δεν κανουν τιποτα και θα βαρεθεις να βγαζεις και να βαζεις 2 σετ συνεχεια

melodystyle2003
04/11/2006, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MANT
Καλησπερα,
Θα μας δωσεις καποιες πληροφοριες παραπανω οπως απο που τα πηρες και σε τι τιμη??
Εστω και μεσω πμ αν θεωρεις πως ειναι διαφημιση.
Έχεις π.μ.:wave2:

Nikoskazer2000
05/11/2006, 00:35
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27738&perpage=15&pagenumber=2

edit: τελικά μλκ είπα πως είναι απο neopren. Έτσι έμοιαζε το υλικό στην φωτογραφία και το μπέρδεψα με την περιγραφή ενος αλλου γαντιού της ίδιας εταιρίας.

kakofonixx
05/11/2006, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
γνωμη μου .....δεν υπαρχουν γαντια για πολυ κρυο και πολυωρη οδηγηση ,εκτος αν καταγεσαι απο Σιβηρια .....γιατι εκει με -20 κανουν βολτα στο χαλαρο με καλοκαιρινα γαντια και εχουν το εργαλειο στη μια ροδα :D
Αυτο το τελευταιο μηπως, λεω μηπως το εκλεψες απο πουθενα??? (Ναι, ναι εχω και copyright!:D )


Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Στη Γερμανια ειναι ΑΝΤΡΕΣ ρε! Με -20 και φορανε ενα μπουφανακι στο χαλαρο και το πανε και το εργαλειο στη μια ροδα :D
Οχι σαν και μας τους φλωρους τους νοτιοευρωπαιους...:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Μια ερωτηση και απο μενα...
Τα ισοθερμικα που μπαινουν κατω απο το κανονικο γαντι, κανουν τιποτις ή ειναι πεταμενα λεφτα?

SPORAKIAS
05/11/2006, 06:06
ρε παιδια βολευουν τα γαντια μες στα γαντια (για τα ισοθερμικα λεω) :confused:

εδω τωρα ειναι λιγο σκληρα - αμα μπουν και τα αλλα μεσα :sick:

οσο για την διαδρομη - after - ειναι καλλιθεα-κατζα (μεγαλυτερη) και το πρωι εδω ειχε 2 βαθμους (χαμηλοτερη) - πακετο σου λεω :smokin:

Respect
05/11/2006, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
το ξανα φερνω στην επιφανεια λογω του καιρου

κανα γαντι που να αντεεεεεχειιιιιιι το ποοοοολυυυυυυ κρρρρρυυυυοοοο

εχω δοκιμασει 3-4 διαφορετικα γαντια και τα χερια ξυλιαζουν :mad: (καθημερινα 30min οδηγηση προς βορειο-ανατολικα προαστεια και σε βαραβαρες ωρες)

πειτε καμια γνωμη (δοκιμασμενη-προτιμαμε προυπηρεσια ;) )


αμεσα
:wave2: MARMOT http://marmot.com/products/product.php?cat=glove&subcat=22&style_id=I1807 όση ώρα και αν οδηγήσεις θα κρυώσεις οπουδήποτε αλλού εκτός από τα χέρια!.-


68137

SPORAKIAS
05/11/2006, 08:44
πες και τα υπολοιπα

μη ντρεπεσαι ?

απο που ?

Respect
05/11/2006, 09:02
Βασικά τα είχα πάρει από φίλο με μαγαζί ορειβατικών πριν αποκτήσω μηχανή, για βόλτες στα χιόνια και τότε μου είχε πει πως κάνουν και για μοτο αλλά μου είχε περάσει στο αδιάφορο αλλά τώρα όμως που κατάλαβα... :a54: Έχω βάλει και τη διεύθυνση απο το net πιο πάνω για δες.. :alien:

SPORAKIAS
05/11/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Βασικά τα είχα πάρει από φίλο με μαγαζί ορειβατικών πριν αποκτήσω μηχανή, για βόλτες στα χιόνια και τότε μου είχε πει πως κάνουν και για μοτο αλλά μου είχε περάσει στο αδιάφορο αλλά τώρα όμως που κατάλαβα... :a54: Έχω βάλει και τη διεύθυνση απο το net πιο πάνω για δες.. :alien:

την ψιλιαστηκα οτι ειναι για τα χιονια ;)

εχω και εγω της rosigniol (λογω snowboard)

για το κρυο μαμανε αλλα απο ασφαλεια :confused: και αισθηση στην οδηγηση :confused:

δεν νομιζω να βολευουν :(

θα δοκιμασω και θα επανελθω ;)

AFTER
05/11/2006, 16:35
Σημερα το πρωι παντως, πηγα και γυρισα απο Μεγαρα, και δεν κρυωνα καθολου.
Για την τιμη τους, ειναι αριστα

Respect
06/11/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Σημερα το πρωι παντως, πηγα και γυρισα απο Μεγαρα, και δεν κρυωνα καθολου.
Για την τιμη τους, ειναι αριστα Για πιά μιλάς;

apolon10
06/11/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx

Μια ερωτηση και απο μενα...
Τα ισοθερμικα που μπαινουν κατω απο το κανονικο γαντι, κανουν τιποτις ή ειναι πεταμενα λεφτα?

κανουν και ειναι τοσο λεπτα που δεν τα καταλαβαινεις. Δηλ τι κανουν? σε πολυ κρυο σου δινουν μεγαλυτερη διαδρομη χωρις να παγωσουν τα χερια σου. Βεβαια νομιζω οτι χωρις χουφτες και σε πολικο ψυχος δεν υπαρχει απολυτη προστασια.
Οπως εχω πει, οταν κανει κρυο σπιτι απο το παραθυρο τοτε
- δεν φοραμαι πιο πολλα ρουχα
- δεν αναβουμε πιο πολυ τη θερμανση, αλλα
κλεινουμε το παραθυρο και αν παλι κρυωνουμε τοτε κανουμε ενα ή και τα δυο απο τα παραπανω

Λεωνίδας
06/11/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για πιά μιλάς; κοίτα λίγο παραπάνω :wave2:

AFTER
06/11/2006, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για πιά μιλάς;

Τα colori που εχω στο λινκ

orla13
06/11/2006, 23:23
παιδες dainese jerico gore-tex κορυφη πολυ ζεστα λεμε!!

916
08/11/2006, 10:05
Εγώ από ανάγκη (μού σκίστηκαν αυτά που είχα) φόρεσα στην πρόσφατη κακοκαιρία τα Colmar που έχω για το σκι.Έχουν κι εσωτερικό γάντι ενσωματωμένο και μιλάμε την καταβρήκα!Απλώς τα έχω πάρει μάλλον λάθος νούμερο (αν και τα μπατόν τα πιάνω καλά) και δε με εξυπηρετούν στη μηχανή.Πάντως η ζέστη δεδομένη.

Alki_Viades
08/11/2006, 10:53
Πιο ζεστα γαντια απο τα ορειβατικα δεν προκειται να βρει κανενας , πολυ απλα επειδη τα ορειβατκα δεν χρειαζεται να ειναι αρκετα λεπτα για να χειριζεσαι λεβιεδες και διακοπτες.

Πριν 3 χρονια πηρα τα Clover st-02 απο τον Μπαξεβανη, 110?, εχουν Cordura απ'εξω, Thinsulate μεσα, καποια προστασια πανω & κατω απο την παλαμη και στον καρπο, αρκετα καλη αισθηση και την κυριακη που κατεβηκα ναυπλιο δεν καταλαβα χριστο απο κρυο (το fairing του SV δεν προστατευει τα χερια απο τον αερα)

Τωρα μαλλον εχουν αντικατασταθει απο τα st-03:

http://www.cloveritalia.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=C&Product_Code=1138&Category_Code=GK

mliapis2003
23/11/2006, 09:33
Καλημέρα. Αντί για τα καλύτερα γάντια νομίζω ότι πιο ζεστά θα ήταν τα χέρια αν βάζατε handlebar muffs. (Δεν ξέρω την Ελληνική μετάφραση). Είναι κάτι σαν χούφτες οι οποίες αγκαλιάζουν το γκρίπ και τη μανέτα του φρένου και βάζεις μέσα τα χέρια σου. Σαν τσέπες δηλαδή κάπως (έχω και το πρόβλημα στην περιγραφή). Είναι αδιάβροχες και έχουν και θερμομόνωση. Και σε συνδυασμό με ένα γαντάκι (ίσως όχι και χειμερινό) θα πρέπει να κρατάνε τα χέρια πολύ πιο ζεστά ακόμη και από το καλύτερο χειμερινό γάντι, διότι το χέρι δεν έρχεται σε επαφή καθόλου με τον κρύο αέρα.
Έχει η OXFORD ένα μοντέλο:
http://www.oxprod.com/index.php?pg=3&action=dept&id=30&pid=177&p=
με τιμή στο E-BAY γύρω στις 24 λίρες.
Υπάρχουν βέβαια και άλλες μάρκες. Με λίγο ψάξιμο βρίσκετε ότι θέλετε. Και για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει ας κοιτάξει σε είδη για snowmobile. Υπάρχουν άπειρα μοντέλα (λόγω αντικειμένου) για να διαλέξει κάποιος.
Επίσης ψάχνοντας πριν κανένα μήνα στο Ιντερνετ βρήκα και ένα site που κάποιος έδειχνε πως έφτιαξε ένα ζευγάρι. Δεν ήταν βέβαια και πολύ όμορφο αλλα....

Να τονίσω ότι προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά θα τα αγοράσω όταν βρω λεφτά (και μάλιστα στο Hayabusa, και χεστ..α κι αν με κοροϊδεύουν. Δεν κάνουν αυτοί 2 ώρες κάθε μέρα με μηχανή...)

efialtis
23/11/2006, 11:40
Πού μπορούμε να βρουμε προϊόντα της OXFORD στην Αθήνα;;;

Ταξιδευτής
23/11/2006, 11:44
Εγω εχω τα Dainese Jerico Goretex.
Νομιζω οτι οσον αφορα γαντια μηχανης δεν πανε πολυ πιο χοντρα απο αυτα.

Πηγαινοντας απο Αθηνα - Λουτρακι βραδυ με 4 βαθμους και 9 μποφορ ανεμου, κρατησαν τα χερια μου σε πολυ καλη κατασταση -δεδομενων των συνθηκων.
Ναι απο ενα σημειο και υστερα τα χερια παγωσαν, αλλα δεν εφτασα και στα ορια πονου.

Το προβλημα με τα γαντια ειναι οτι ολα απο ενα σημειο και μετα αφηνουν το χερι να παγωσει.
Το χερι παγωνει λογω του αερα. Ολα τα γαντια ειναι φτιαγμενα να αναπνεουν.

Αν θελετε μια πολυ αποτελεσματικη λυση ειναι να βαλετε μια πλαστικη σακουλα μεσα απο το γαντι. Το πλαστικο δεν αναπνεει, και ετσι και ο αερας που ερχεται μεσα στο γαντι δεν μπορει να φτασει στο χερι. Απο την αλλη βεβαια, το χερι θα ιδρωσει κλπ αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...

Επισης το ιδιο αποτελεσματικο ειναι να βαλει κανεις μια γκετα αντιανεμικη πανω απο το γαντι (υπαρχουν στην αγορα). Αυτο σε συνδιασμο με ενα χοντρο γαντι, και πας στον Βορειο Πολο!!! :beer:


70281

psaxioti
23/11/2006, 12:59
Χωρίς να τα έχω δοκιμάσει νομίζω ότι για το πολύ κρύο (ή τέλος πάντων γι' αυτούς που κρυώνουν πολύ) η καλλίτερη λύση είναι θερμενόμενα γάντια. Τα συνδέεις με τη μπαταρία της μηχανής τα ανάβεις και αυτά ζεστένουν. Φαντάζομαι ότι πρέπει να κάνουν καλή δουλειά, αν κάποιος έχει δοκιμάσει ας πει απόψεις.

Μια εταιρία που φτιάχνει είναι η klan (http://www.klansrl.com/) και μου φαίνεται ότι τα εισάγει η makan στην ελλάδα. Δυστυχώς είναι αρκετά ακριβά.

ronin1
23/11/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Εγω εχω τα Dainese Jerico Goretex.
Νομιζω οτι οσον αφορα γαντια μηχανης δεν πανε πολυ πιο χοντρα απο αυτα.

Πηγαινοντας απο Αθηνα - Λουτρακι βραδυ με 4 βαθμους και 9 μποφορ ανεμου, κρατησαν τα χερια μου σε πολυ καλη κατασταση -δεδομενων των συνθηκων.
Ναι απο ενα σημειο και υστερα τα χερια παγωσαν, αλλα δεν εφτασα και στα ορια πονου.

Το προβλημα με τα γαντια ειναι οτι ολα απο ενα σημειο και μετα αφηνουν το χερι να παγωσει.
Το χερι παγωνει λογω του αερα. Ολα τα γαντια ειναι φτιαγμενα να αναπνεουν.

Αν θελετε μια πολυ αποτελεσματικη λυση ειναι να βαλετε μια πλαστικη σακουλα μεσα απο το γαντι. Το πλαστικο δεν αναπνεει, και ετσι και ο αερας που ερχεται μεσα στο γαντι δεν μπορει να φτασει στο χερι. Απο την αλλη βεβαια, το χερι θα ιδρωσει κλπ αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...

Επισης το ιδιο αποτελεσματικο ειναι να βαλει κανεις μια γκετα αντιανεμικη πανω απο το γαντι (υπαρχουν στην αγορα). Αυτο σε συνδιασμο με ενα χοντρο γαντι, και πας στον Βορειο Πολο!!! :beer:


στην οδηγηση ειναι ανετα ομως?

και γω εχω παρει της Μπερινγκ εν ζευγαρι, το Ιντιαν νομιζω, πολυ ζεστο, αλλα θελουν αρκετη συνηθεια, δεν εχεις κ την καλυτερη αισθηση...για χοντρα παντως ειναι σχετικα καλα..οσον αφορα την αισθηση...

kakofonixx
23/11/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Εγω εχω τα Dainese Jerico Goretex.
Αυτα εχω βαλει και εγω στο ματι τελευταια, μετα απο ενα σκισιμο στα alpinestars που εχω...
Αλλα ρε γαμωτο πολλα δεν ειναι ?110 για ενα ζευγαρι γαντια? :rolleyes:

apolon10
23/11/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
Πού μπορούμε να βρουμε προϊόντα της OXFORD στην Αθήνα;;;

To δικυκλο εχει στη Βουλιαγμενης. Και να μην εχει μπορει να παραγγειλει. Αν παραγγειλεις βαλε εδω τιμη να ξερουμε και παραγγειλε ενα και για μενα:D

SPORAKIAS
23/11/2006, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Το προβλημα με τα γαντια ειναι οτι ολα απο ενα σημειο και μετα αφηνουν το χερι να παγωσει.
Το χερι παγωνει λογω του αερα. Ολα τα γαντια ειναι φτιαγμενα να αναπνεουν.

Αν θελετε μια πολυ αποτελεσματικη λυση ειναι να βαλετε μια πλαστικη σακουλα μεσα απο το γαντι. Το πλαστικο δεν αναπνεει, και ετσι και ο αερας που ερχεται μεσα στο γαντι δεν μπορει να φτασει στο χερι. Απο την αλλη βεβαια, το χερι θα ιδρωσει κλπ αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...



+10000

κατι αναλογο που ειχε κανει ενας φιλος ειναι οτι ειχε βαλει πανω απο τα γαντια...γαντια ελαστικα(δλδ τα χειρουργικα)...

δεν το εχω δοκιμασει αλλα ...θα το κανω και θα σας πω...:winka:

mliapis2003
23/11/2006, 20:16
Σε απάντηση του φίλου psaxioti να πω ότι στην Αμερική υπάρχει μια εταιρία που λέγεται gerbing (http://www.gerbing.com/) η οποία βγάζει πλήρη σειρά ηλεκτρικά θερμαινόμενων ρούχων (τζάκετ, παντελόνια, γάντια, μέχρι και θερμαινόμενες κάλτσες!).
Από όσο το έχω ψάξει στο internet οι Αμεριακανάρες πίνουν νερό στο όνομά τους. Οι δε τιμές τους δεν είναι και τόσο ακριβές, αλλά από σχέδιο και προστασία δεν τα πάνε πιστεύω και τόσο καλά (δείτε τα γάντια εδώ) (http://www.gerbing.com/heat/gloves.html)
Παραταύτα οι θερμαινόμενες κάλτσες (http://www.gerbing.com/heat/gloves.html) και τα θερμαινόμενα παντελόνια (http://www.gerbing.com/heat/CEpants.html#) θα είναι χρήσιμα για πολλούς ειδικά στην Β. Ελλάδα.
Η εταιρία δίνει και όλη την καλωδίωση για σύνδεση με τη μοτοσυκλέτα κλπ και αν θυμάμαι καλά (βαριέμαι να ψάχνω τώρα στο site) μπορείς να τα λειτουργήσεις και με μπαταρίες που θα φέρεις επάνω σου!!
Τώρα δεν ξέρω πόση ώρα κρατάνε κλπ.. όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει.

gerodim
24/11/2006, 11:18
Με την ίδια λογική και η dainese έχει βγάλει ένα vest θερμαινόμενο με μπαταρία

mliapis2003
24/11/2006, 11:41
Όντως έχει βγάλει και η DAINESE αλλά το κακό είναι ότι συνήθως κρυώνουν τα άκρα (δάχτυλα ποδιών και χεριών). Οπότε ένα vest τι να σου κάνει.

psaxioti
24/11/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mliapis2003
Σε απάντηση του φίλου psaxioti να πω ότι στην Αμερική υπάρχει μια εταιρία που λέγεται gerbing (http://www.gerbing.com/) η οποία βγάζει πλήρη σειρά ηλεκτρικά θερμαινόμενων ρούχων (τζάκετ, παντελόνια, γάντια, μέχρι και θερμαινόμενες κάλτσες!).
Από όσο το έχω ψάξει στο internet οι Αμεριακανάρες πίνουν νερό στο όνομά τους. Οι δε τιμές τους δεν είναι και τόσο ακριβές, αλλά από σχέδιο και προστασία δεν τα πάνε πιστεύω και τόσο καλά (δείτε τα γάντια εδώ) (http://www.gerbing.com/heat/gloves.html)
Παραταύτα οι θερμαινόμενες κάλτσες (http://www.gerbing.com/heat/gloves.html) και τα θερμαινόμενα παντελόνια (http://www.gerbing.com/heat/CEpants.html#) θα είναι χρήσιμα για πολλούς ειδικά στην Β. Ελλάδα.
Η εταιρία δίνει και όλη την καλωδίωση για σύνδεση με τη μοτοσυκλέτα κλπ και αν θυμάμαι καλά (βαριέμαι να ψάχνω τώρα στο site) μπορείς να τα λειτουργήσεις και με μπαταρίες που θα φέρεις επάνω σου!!
Τώρα δεν ξέρω πόση ώρα κρατάνε κλπ.. όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει.

Και τα klan βγάζουν και μπουφαν, παντελόνια κτλ...
Όντως από προστασία και σχέδια είναι για κλάματα, τα klan βγάζουν όμως και εσωτερικά θερμενόμενα γάντια, οπότε αν δουλεύουν μπορείς από πάνω να βάλεις ότι αδιάβροχο γάντι θες, το οποίο δεν χρειάζεται να είναι και χοντρό.

Ποιός θα μου δώσει 90 ευρά για να πάρω και να δοκιμάσω;;;;;;;;;;; Κανένας καλός άνθρωπος;

LINA
24/11/2006, 12:11
Μπορει να μην εχεις προστασια αλλα παιδια τα γαντια του σκι με 20 ευροπουλα δε καταλαβαινουν τιποτα !!! οση ωρα και να τα φορας με οσους βαθμους και να τα φορας,
πιανεις το χιονι το κρατας και δεν καταλαβαινεις κρυο , αυτα με THINSULATE εννοειται !!

πανω στη μηχανη ειναι απαιχτα , τα χερια ειναι ζεστα παντα !!!

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι εταιριες με γαντια μοτο δεν μπορουν να συνδιασουν την θαλπωρη των γαντιων σκι με την προστασια πτωσης :confused:

psaxioti
24/11/2006, 12:18
Τα γάντια του σκι που λες τα δοκίμασες σε μηχανή ή κάνοντας σκι, φαντάζομαι ότι η ταχύτητα παίζει κάποιο ρόλο.
Έχω ένα ζευγάρι γάντια της colori με thinsulate, αλλά δεν κρατούσαν τα χέρια μου ζεστά. Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν διάφορες ποιότητες Thinsulate, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να μάθω κάθε γάντι τί έχει.
Μια άλλη μεμβράνη για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, και μάλλον τα επόμενα γάντια μου αυτή θα έχουν, είναι η primaloft.

LINA
24/11/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
Τα γάντια του σκι που λες τα δοκίμασες σε μηχανή ή κάνοντας σκι, φαντάζομαι ότι η ταχύτητα παίζει κάποιο ρόλο.
Έχω ένα ζευγάρι γάντια της colori με thinsulate, αλλά δεν κρατούσαν τα χέρια μου ζεστά. Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν διάφορες ποιότητες Thinsulate, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να μάθω κάθε γάντι τί έχει.
Μια άλλη μεμβράνη για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, και μάλλον τα επόμενα γάντια μου αυτή θα έχουν, είναι η primaloft.



και στο ΣΚΙ με συνθηκες χιονοθυελλας -6 εξωτερικη θερμοκρασια ακινητη καθως και στη μηχανη χειμωνα με ψωφοκρυο με 0 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια οποτε φαντασου πανω στη μηχανη ποσο ειχε !!! αγορα απ το ΜΑΚΡΟ !!! ειναι ΤΕΛΕΙΑ δε τ' αλλαζω με τιποτα !!! με ΜΟΝΟ 20ευρω !!!:D

mliapis2003
24/11/2006, 12:49
Στο μηχανάκι επάνω για πόση ώρα τα φόρεσες;

apolon10
24/11/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
Τα γάντια του σκι που λες τα δοκίμασες σε μηχανή ή κάνοντας σκι, φαντάζομαι ότι η ταχύτητα παίζει κάποιο ρόλο.
Έχω ένα ζευγάρι γάντια της colori με thinsulate, αλλά δεν κρατούσαν τα χέρια μου ζεστά. Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν διάφορες ποιότητες Thinsulate, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να μάθω κάθε γάντι τί έχει.
Μια άλλη μεμβράνη για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, και μάλλον τα επόμενα γάντια μου αυτή θα έχουν, είναι η primaloft.

exo tis bering me primaloft.Μην νομιζεις οτι ειναι καλυτερα απο αλλα γαντια. Και με αυτα το δαγκωσα και με hipora kai me goretex. Νομιζω οτι μονο με κατι που κοβει αερα εισαι καλα.
Εχω ομως γαντια της Held με goretex και keprotec προστασια, με δερμα και κορντουρα, καλη τιμη γυρω στα 60 ευρωπουλα, που ειναι χοντρα, ειναι καλα, αλλα το πιο καλο τους σημειο ειναι μια τσιμουχα ενσωματωμενη στο δεικτη του αριστερου χεριου και το οποιο παιζει και πολυ καλα το ρολο του υαλοκαθαριστηρα για τη ζελατινα του κρανους. Παιδια στη βροχη ειναι must και ειδικα για το σπρευ των προπορευομενων αυτοκινητων

latris mixanis
24/11/2006, 13:26
Έχω την εντύπωση ότι ό,τι και αν πάρεις δεν θα σε κρατήσει για πολύ ώρα ζεστό το χέρι. Ειδικά αν πηγαίνεις συνέχεια με μια Ά ταχύτητα και δεν κουνάς τα χεριά, θα παγώσουν και θα μουδιάσουν.
Τώρα δεν λέω καλά τα γάντια του σκι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βολεύουν τόσο χοντρά που είναι:sick:

Ενάς γνωστός μου έχει πάρει ένα μοντέλο της Dainese και μου έχει πει τα καλύτερα, αλλά δεν ξέρω πιο είναι γμτ:sad: . Θα τον ρωτήσω και θα σας πω:D

LINA
24/11/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mliapis2003
Στο μηχανάκι επάνω για πόση ώρα τα φόρεσες;

μια ωρα ειναι καλα ? εεε τοσο , πιστευω οτι περασαν το τεστ !!! :D

edie
24/11/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
μια ωρα ειναι καλα ? εεε τοσο , πιστευω οτι περασαν το τεστ !!! :D


Φίλε μου μήπως μπορείς να διευκρινήσεις το τεστ?
1 ώρα στην πόλη ? οκ.
στην εθνική τα έχεις δοκιμάσει πχ 1ωρα διαδρομή με 120χλμ?
(εκεί αισθάνεσαι τον αέρα να περνάει μέσα από τις ραφές)
Έχει χούφτες το μότο σου, τι μότο έχεις? μήπως έχεις και θερμαινόμενα γριπς?

Σκέφτομαι να πάρω για δευτέρα αυτά ή από το lidl αυτά που έχει σε προσφορά

Έχω της bikers και από μέσα ισοθερμικά τις spidi στην πόλη κανένα πρόβλημα δεν έτυχε να κάνω μεγάλο ταξίδι με πολύ κρύο στην δουλειά μου κάθε μέρα 20 χιλιόμετρα εθνική 7:30 το πρωί αλλά αυτό δεν αποτελεί απόδειξη διότι είναι μικρός ο χρόνος έκθεσης στον κρύο αέρα
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=430 (bikers)

ΜΟΖΑΡΤ
24/11/2006, 20:35
οτι γαντι και να αγορασεις μετα απο καποια ωρα και σε χαμηλη θερμοκρασια τα χερια σου παγωνουν.
μερικες λυσεις ειναι να βαλουμε πρωτα χειρουργικα γαντια τα λευκα.(κραταει την υγρασια εξω απο το χερι σου και ουσιαστικα το μονωνει.
δευτερον μαλινα λεπτα για επιπλεον ζεστη και τα δερματινα απο εξω φυσικα ενα νουμερο μεγαλυτερα για να χωρεσουν ολα αυτα:smilea:
Λαρισα - Αθηνα με -4 :wave2:

XR 600
24/11/2006, 21:41
εχω γαντια THAW-AQUA-FRANK THOMAS-THERMALIZED-THINSULATO,δε ξερω ποιο απ ολα ειναι η μαρκα και ποιο το μοντελο.
Τα εχω καμμια δεκαρια χρονια,δε χαμπαριαζουν τιποτα απο βροχες και χιονια.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! δε χρειαζεται τιποτα αλλο απο μεσα η εξω!!!!


70367

gerodim
25/11/2006, 03:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από XR 600
εχω γαντια THAW-AQUA-FRANK THOMAS-THERMALIZED-THINSULATO,δε ξερω ποιο απ ολα ειναι η μαρκα και ποιο το μοντελο.
Τα εχω καμμια δεκαρια χρονια,δε χαμπαριαζουν τιποτα απο βροχες και χιονια.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! δε χρειαζεται τιποτα αλλο απο μεσα η εξω!!!!

Frank Thomas είναι η μάρκα.

BILL VUZAS
27/11/2006, 16:55
ΜΕ ΟΣΟ ΚΡΥΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΧΕΙ ΧΟΥΦΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ ΓΚΡΙΠ.Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΓΑΝΤΙ,ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ.ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ 30 ΛΕΠΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΜΕ 160-180 ΧΙΛ. ΑΝΑ ΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ.ΜΑΡΚΑ ΓΑΝΤΙΩΝ DAINESE,ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ GS 1200.

SeNNinhA
27/11/2006, 19:34
UVEX από το MotoMarket

Κάποια από τα χειμερινά ενισχυμένα δερμάτινα με διπλή αδιάβροχη μεμβράνη. Δεν έχουν πολύ αίσθηση αλλά κρατάνε. 3 χρόνια τώρα με κρύο και βροχή μαζί με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο στα ταξίδια Αθήνα-Λάρισα. Βέβαια μετά από το 2ωρο αρχίζεις και κρυώνεις κάπως, αλλά μέχρι 3ωρο σε βαρβάτο καιρό το βγάζεις πάντα. Και ξαναλέω με 3 ώρες κρύο και βροχή.