PDA

View Full Version : Injection Matters



Suner
24/12/2005, 12:02
Geia sas paidia. Etoimazomai na agoraso kai to diko mou Vstromaki 2006 montelo kai na arxiso na goustaro diadromes epitelous.
Eos tora eixa 3 mikra mhxanakia (Honda Dio, Peugeot Speedfight kai Kawasaki KazeR ). Tora pou teleiosa tis spoudes k arxisa na doulevo eipa na paro ena pio megalo mhxanima na me volevei pantou. To epsa3a to 8ema gia 3 mhnes kai meta apo sovarh skepsh k erevna kateli3a sto V-Strom 650. Einai to anontero sthn kathgoria tou me megalh diafora apo ta ypoloipa(vlepe transalp, bmw,ktm).

Mesa sta spesifications tou grafei oti einai fuel injected gia kalyterh katanalosh kai apodosh. POLY KALO AFTO KATA TH GNOMH MOU.

To 8ema einai oti eimai apo Kypro kai ta pragmata edo ston tomea ths motosykletas einai ypova8mismena... Oi antiprosopies (ektos Honda) einai gia klamata se 8emata service kai timon. Tora ego exo diavasei oti oi mhxanes pou einai injection 8eloun ry8miseis meta apo kapoia km. Aftes oi ry8miseis ginontai me computers, pou DEN YPARXOUN STHN KYPRO. molis to ema8a apogohteftika giati den 8a exo thn yposthriksh pou 8a 8elei to Vstromaki mou otan megalosei.

Eseis ti 3erete gia afto to 8ema tis ry8mishs? Na to riskaro kai na to paro me thn elpida oti kapoios 8a ferei computer gia ry8mish ths mhxanhs kapote sthn Kypro h me to service tou mhxanikou 8a paramhnei apsogh h mhxanh?

KAI KALA XRISTOUGENNA SE OLOUS

aaa```
24/12/2005, 12:07
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕ ΚΥΠΡΟ Η ΕΛΛΑΔΑ? ΦΕΡΑΝ ΠΑΠΙΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ Η ΑΚΟΜΑ ΠΕΔΕΥΟΝΤΑΙ CΗALY ΚΑΙ ΤΑ 50CC ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙΑ

Suner
24/12/2005, 12:12
Kypro eimai edo kai 3 mhnes.Hmouna Salonikh gia 5 xronia.Ekei eixa to papi.

Edo tora arxisan na fernoun kapoia papia alla kamia sxesh me Ellada.Pio poly me Scoters asxolountai, oi chaly 50cc pe8anan :).

Alla afta einai paixnidakia.As asxolh8oume me pio sovares mhxanes mias kai tis eferan sto nhsi!!

aaa```
24/12/2005, 12:27
ΗΜΟΥΝ ΚΥΠΡΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑ MITSUBISHI LANCER TOY 1985 MALON HTAN. ΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΗΤΑΝ 100 ΧΙΛ. ΕΓΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ ΣΤΟ LΑΝCER OΣΟ ΠΑΕΙ. ΠΑΤΑΓΑ 120 ΜΕ 130 ΔΕΝ ΠΗΓΕΝΕ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΤΑ ΙΜΡREZA WRX ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕVO ΣΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΤΑΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 CC ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΙ ΜΕ ΚΑΤΙ GSXR 750 ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΕ 100.

kalesin
24/12/2005, 12:38
αλλο ενα γεια απο Κυπρο.

Suner που εισαι; που μενεις; ελα να μαζευομαστε. :wave2: :wave2:

ας μην πιασουμε το θεμα της οδηγικης παιδειας στο νησι γιατι θα τρελαθουμε κ θα χτυπαμε το κεφαλι μας. Φυσικα το ιδανικοτερο μηχανακι για Κυπρο ειναι 600cc, αλλα αν το πεις σε κανεναν θα σε βλεπει σαν εξωγηινο. Βλεπεις αν δεν παρεις haya με 1-2 νιτρα επανω, εισαι παρακατιανος. Γι' αυτο κ εχει τοσο μεγαλα ποσοστα θανατων απο ατυχηματα :eyepop:

Suner εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει μηχανημα ουτε στη suzuki; Το βλεπω λιγο χλωμο, μην ξεχνας οτι κ οι μπατσοι εχουν VStrom k GSXr, οποτε μαλλον καπου πρεπει να τα φτιαχνουν αν χρειαστει κατι.

Θα ξερω βεβαια να σου πω πιο θετικα απο Τριτη, να κανω μια ερευνα αγορας πρωτα.

Οσον αφορα την επιλογη σου, το μηχανακι ειναι κουκλι. Για μενα παρ'το.

aaa```
24/12/2005, 12:52
ANTE ΧΕΡΕΤΗΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΠΑΝΤΟΣ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ. ΟΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΜΕ ΚΑΤΙ ΦΑΝΑΡΙΑ 40 ΠΟΝΤΟΙ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΤΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ 1 Χ 1 ΚΑΘΕ 1 ΧΙΛ. ΤΗΛΕΦΩΝΟ SOS TEΛΕΙΑ ROUND ABOUT ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΙΚΟ ΚΟΜΒΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΠΑΜΕ. ΑΝΟΤΑΤΟ ΟΡΙΟ 100 ΧΙΛ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΑΤΙ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΛΕΥΚΑ ΤΖΙΠΑΚΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΛΑΡΝΑΚΑ - ΛΕΥΚΩΣΙΑ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ ΑΝ ΘΗΜΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΕΡΜΑ ΓΚΑΖΙ 130 ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΤΟ LANCER ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑΧΗΤΗΤΑ ΧΤΗΠΑΓΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ
(ΩΧ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΕΒΙΕΣ - ΔΕΞΙΟΤΗΜΟΝΟ ΒΛΕΠΕΙΣ)

kalesin
24/12/2005, 13:02
οντως εχουν φτιαξει πολυ καλο δικτυο. Τωρα τα ορια ταχυτητας ειναι μεν χαζα, αλλα μποεις να πηγαινεις μεχρι 120 [γενικα +20 απο οσο γραφει η ταμπελα] χωρις προβλημα απο την αστυνομια. Βεβαια αν τα περασεις, τοτε το προστιμο ειναι 1 λιρα το χιλιομετρο [1 λιρα=1,72 Ε]

Δεν το συζηταμε να μιλας στο κινητο, σε εσκισαν. το καλο με τα roundabout ειναι οτι προτεραιοτητα εχουν οσοι ειναι μεσα, που σημαινει οτι με ενα καλο πισωκινητο λιωνεις πολλα λαστιχα :lol: :lol:

Εγω να δεις τι ειχα παθει μεχρι να συνηθισω να οδηγω αναποδα. Το ειχα μελανιασει το χερι μου :lol: Το αποκορυφωμα ηταν ενα βραδυ που προσπαθησα να παιξω με το χειροφρενο, κ αντι γι' αυτο τραβηξα το μοχλο της πλατης του καθισματος :eyepop: Μπηκα στα χωραφια ξαπλωμενος :lol: :lol: :lol:

Το θεμα μας ομως ειναι το Strom του suner. Αν τοπαρει σε μπλε-ασπρο ολοι θα νομιζουν οτι ειναι της Τροχονομιας :rotflmao:

Ξερεις τι ειναι, πλακα πλακα, να εχουν τα στρουμφ gsxr 1000 & vstrom 1000; αντε να ξεφυγεις.

Suner
24/12/2005, 13:34
Geia sou kai sena Kalesin.:wave2:

Apo Lefkosia eimai (Strovolo). Esy pou vriskesai? Stratiotikos eisai?

To odiko diktyo den einai kai to kalytero sthn Kypro (se sxesh me Agglia, Souhdia kai Norvhgia pou etyxe na odhghso). Fysika lene oti ama peraseis apo thn odigikh sxolh ton dromon ths Elladas tote apoktas tromeres empeiries k mporeis na odhghseis sxedon pantou!! :beer:

Kalos h kakos sthn Kypro exoume pio afstira speed limits kai prepei na odhgame vash afton.:nono: Ara me pio dynato mhxanaki den 8a katafero kati kalytero..Exo akousei polla apo ''expert'' pou lene oti prepei na paro pio dynato gia na eimai in. Ego apofasisa ti na paro k 8a meino s'afth mou thn apofash..

Sthn Kypro eida 1-2 Vstrom idiotika kai ola ta alla einai mpatsika. Eprepe na rothso xrhstes ths mhxanhs gia na do an vgazei provlhmata an einai aneth ktl.den evriska kanena omos.oi mhxanikoi pou phga na rothso den hkseran kai polla polla kai apla mou proteinan na paro Transalp gia thn as3iopistia tou..(alloi ki aftoi):ZZZ:

telika mia mera eno vriskomouna sth Lefkosia gia peripato vrhka 2-3 mpatsous ths omadas Z kai tous rothsa gia th mhxanh(ok aftoi exoun ta 1000aria). Mou eipan oti einai efxaristhmenoi k oti einai kalh san epilogh..

Apo oti vlepo sto site olos o kosmos einai efxaristhmenos apo ta VStrom tou. Phra thlefono sthn antiprosopeia sth Larnaca kai mou eipan oti den exoun kan e3ousiodotimeno mhxaniko sth Lefkosia!!! pou pas re karamitro!!!!otan rothsa de gia thn antiprosopeia oloi ma oloi mou eipan oti einai ths p..... :uplate: ta ypoloipa einai peritta.

etsi 8a vro diko mou mhxaniko kai na sigourefto oti 8a vrisko antallaktika sto nhsi h me paraggelia apo Ellada.

Pantos an ma8o gia thn hlektronikh ry8mish tou injection 8a hremiso kapos.Etsi 8a perimeno kai nea apo opoion mporei na me katatopisei..

kalesin
24/12/2005, 16:14
γεια σου suner. Εγω ειμαι Λαρνακα κ ευτυχως η δυστυχως δεν ειμαι στρατιωτικος.

Καλα εκανες κ δεν ακουσες τις συμβουλες των "in", εχουμε βαρεθει να μετραμε υποψηφιους νεκρους στις Φοινικουδες.

Βασικα, κ εγω στο μυαλο μου ειχα αυτες τις αστυνομιας. Κ επειδη το βραδυ στο ρεβεγιον θα ειναι κ ενας φιλος αστυνομικος, ειχα σκοπο να τον ρωτησω τι γινεται με το θεμα που σε απασχολει. Φανταζομαι οτι επειδη τις εχει προμηθευτει κ η αστυνομια, θα υπαρχει προβλεψη γαι τετοια πραγματα.

Μ' αρεσει που σου προτεινουν ολοι transalp, τι να σου πω εχει τρελλαθει να πουλαει. 3-4 νομιζω υπαρχουν στην Κυπρο, Μια μαυρη ενος φιλου, μια παλια πρασινη, καπου ειχα δει αλλη μια στην Λευκωσια κ μια κοκκινη που ειδα σημερα :lol: :lol: [καλα μιλαμε για πληρες φακελωμα]

Νομιζω στα φωτα του καλησπερα, εχει suzuki, η ειναι kawasaki; δεν μπορω να θυμηθω τωρα :confused:
Δυστυχως σε οτι εχει να κανει με την εξυπηρετηση κ το service των μηχανων, τα πραγματα ειναι τραγικα. Αφου δεν υπαρχουν σοβαροι αναβατες, αναποφευκτο ειναι να μην υπαρχουν κ σοβαροι εμποροι.

Bil
29/12/2005, 10:09
Στην Κύπρο με στείλανε να υπηρετήσω πριν 2 χρόνια και έκατσα ένα χρόνο (αμετάθετο βλέπεις...) και επειδή έχω και το Stromάκι σχεδόν 2 χρόνια είπα να να βοηθήσω λίγο.
Για την ρύθμιση του ψεκασμού (έχω 21.000 χλμ περίπου) δεν έχω ακούσει τίποτα ,ούτε έχει χρειαστεί να πειράξω κάτι. Στα σ'ερβις κάνω ό,τι λέει το manual (λάδια, φίλτρα κλπ). Από ζημιές ή παιδικές ασθένειες τίποτα ! Αλλά και άλλοι φίλοι με Strom δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με τον ψεκασμό !!!
Για την Κύπρο πιστεύω είναι μια χαρά η μηχανή. Το μεγαλύτερο "ταξίδι" είναι Λευκωσία - Πάφος που είναι πόσο....100+ χιλιόμετρα ; !
Η μοτοσυκλετιστική νοοτροπία των Κύπριων είναι στην πλειοψηφία της τραγική και γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Η θα ασχολούνται με βελτιώσεις στα μικρά ή στα μεγάλα με κορυφαίο έρωτα τις ΕΝΤΕΚΑΡΕΣ (όπως θυμάμαι λέγανε τα φτιαγμένα αεροελαιόψυκτα GSXR)...
Οι περισσότεροι παίρνουν την μηχανή για μούρη (κάτι που ισχύει για πολλά πράγματα στην Νήσο...:lol: ) και δεν τους απασχολούν ιδιαίτερα θέματα όπως συντήρηση και τέτοια χαζά:lol: !
Αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχουν και περιοδικά μοτοσυκλέτας εκεί (κάτι ειδικές εκδόσεις των 2ΤΡΟΧΩΝ θυμάμαι)...
Η μόνη αντιπροσωπεία που μου είχε κάνει καλή εντύπωση ήταν της BMW έξω από Λευκωσία που είχα πάει για test ride στο Scarver για πλάκα και έφυγα με ένα τόνο φυλλάδια και ήπιαμε και το καφεδάκι μας.
Α ! Αν έχεις καμιά φωτό με το Strom αστυνομικό πόσταρέ την σε παρακαλώ ! Πρέπει να έχει πολύ πλάκα !:eyepop: Ακου αστυνομικό το Strom :rotflmao: :rotflmao:

aaa```
29/12/2005, 10:27
TΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.

kalesin
29/12/2005, 11:43
μην πιασουμε το θεμα των πινακιδων στην κυπρο. θα κλαψουν πολυ τα αδεφρια στην Ελλαδα.

Μια πινακιδα μπορει να ειναι αυτοκολητη, σε μεγεθος κινητου τηλεφωνου [πχ sony 610] ισως κ 2-3 ποντους πιο μακρυα.


Ψαχνω να βρω καμια φωτο αλλα δεν βρισκω κατι. Μολις πετυχω κανεναν, η μαλλον επειδη ξερω που πανε για φαγητο τα παιδια, θα προσπαθησω να βγαλω μια με vstrom k gsxr μαζεμενα. Με τα καρουμπαλα κ τα παντα

Innersense
29/12/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Στην Κύπρο με στείλανε να υπηρετήσω πριν 2 χρόνια και έκατσα ένα χρόνο (αμετάθετο βλέπεις...) και επειδή έχω και το Stromάκι σχεδόν 2 χρόνια είπα να να βοηθήσω λίγο.

Ρε σειρούλα Κύπρο πήγες φαντάρος;

Σε πιο τάγμα;

283 σειρά στον Άγιο Ιωάννη Μαλούντας εδώ...

Πάντως εγώ στην Λευκωσία όλο Ducati, GSXR και Harley έβλεπα σπάνια οτιδήποτε άλλον ;)

Bil
29/12/2005, 17:09
ΕΛΔΥΚ 3.1 στην Μ.Υ.Κ. στο Ζύγι και αν θυμάμαι καλά ήμουν 282 (μπορεί και 272 όμως...:lol: ).
Είχα ανέβει και σε ένα GS 1100 για Λεμεσό - Αγία Νάππα και έιχα φτύσει αίμα γιατί ο χεράς έξυνε κυλίνδρους (άσε τις σούζες...:eyepop: ).
Ηταν πολύ ωραία όμως...:sun: