PDA

View Full Version : βοη8εια για 5.1 συστημα



Rezeguet
24/12/2005, 14:23
λοιπων, χρονιαρες μερες και πηρα ενα 5.1 συστημα μιας και ειμαι καλο παιδι (μερικες φορες) :D για τα χριστουγεννα :beer: Λοιπον η απορια μου ειναι οτι δεν ξερω πως να τα κανω να δουλεψουν στο υπολογιστη μου :rolleyes:

το προβλημα ειναι το εξης. Το Ηχειο εχει τρια καλωδια που μπαινουν στο pc, πρασινο κιτρινο κα μαυρο. Το μαυρο για το και το πρασινο για 2 towers το κα8ενα και το κιτρινο για το γουφερ. Στον υπολογιστη υπαρχουν υποδοχες για 4 καλωδια, τα τρια του 5.1 δηλαδη συν το μικροφωνο. Μεχρι τωρα ειχα μονο ενα 2αρι ηχειακια που 8ελανε 2 καλωδια μονο, το πρασινο και το μαυρο και λειτουργουσαν κανονικα. Το προβλημα τωρα ειναι οτι δουλευεουν μονο παντα τα 3 μπροστινα ταιυερ και το γουφερ η τα δυο πισω και το γουφερ αναλογα με το πιο βυσμα 8α βαλω σε ποια υποδοχη πισω στο υπολογιστη... Πως στο καλο θα το κανω να δουλεψει?? Οδηγιες χρησης δεν εχει και εχω εγκαταστησει και την καρτα ηχου κανονικα και εχω βαλει το συστημα σε 5.1....

τι αλλο να κανω πια??
:eyepop: :eyepop:

α ναι χρονια πολλα και καλες γιορτες παιδια :D :D
:wave2: :wave2:

paris-3
24/12/2005, 16:02
Λοιπόν..υποθέτω ότι η κάρτα σου υποστηρίζει τουλάχιστον 6 κανάλια έτσι?Τα ηχεία ποτέ δν λειτουργούν όλα μαζί αν π.χ. παίξεις ένα απλό τραγούδι,παιχνίδι ταινία κτλ.Πάντα λειτουργούν τα Δύο μπροστινά και το γούφερ, για να λειτουργεί το 5.1 σύστημα πρέπει η εφαρμογή που τρέχεις να υποστιρίζει ήχο 5.1 αλλιώς δν λειτουργούν όλα γατί ο σκοπός τους είναι να βγάζει το καθένα κάποιο ξεχωριστό μέρος του ήχου από ότι ξέρω δν ακούγονται απλά όλα μαζί.., και ούτε έχει και νόημα..!!Ελπίζω να βοήθησα αυτά μου τα είπε ο τεχνικός όταν πήρα το PC με τα 5.1 της creative.Τώρα αν τρέχεις ήχο που υποστηρίζε 5.1 και σου κάνει αυτά τα κόλπα σίγουρα θα υπάρχει κάποια ρύθμιση από την κάρτα ήχου άπο τον πίνακα ελέγχου ή το Manager των ηχείων, όπως επίσης θα ήταν καλό και να κατεβάσεις τους νεότερους drivers για την κάρτα ήχου σου.!!Αυτά τα λίγα.ι:wave2:

zoropatra
24/12/2005, 16:13
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 4ΑΡΙ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ 5.1,ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΗΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:
1)Η ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 5.1 ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΠΕΖΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΝΤΕΡ ΠΟΥ ΕΠΕΖΕ ΣΑΝ ΓΟΥΦΕΡ ΚΑΙ ΤΟ

ΑΝΑΠΟΔΟ.
ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΣΤΟ LINE IN.


Υ.ΓH ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣ......ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

dessert
25/12/2005, 19:01
:a024: Δήλωσε απο την αρχή τις εξόδους σου απο το setting wizard της κάρτας ήχου. Άν αυτή υποστηρίζει jack sence, εκμεταλέυσου το βγάζοντας τα βύσματα και ξαναβάζοντάς τα ενώ το pc είναι αναμένο. Ψάξε τη λειτουργεία swap center/subwoofer.Θα δουλέψει.Ανάτρεξε στο manual της μητρικής σου (αν δεν το έχεις θα το βρείς εύκολα στη δικτυακή τοποθεσία του κατασκευαστή), για να βεβαιωθείς οτι η κάρτα ήχου υποστηρίζει 6 κανάλια ήχου.:wave2: