PDA

View Full Version : ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ- ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ/jacket



anixneyths
24/12/2005, 22:33
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σε όλους και καλές σας γιορτές!!!

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Αποφάσισα να αγοράσω ένα καλό κρανάκι για την μηχανή μου (Honda CBF600S ABS, χρώμα μαύρο) καθώς και ένα τζάκετ προστατευτικό. Προκειμένου όμως να μην κάνω μια λάθος αγορά θα ήθελα και την γνώμη κάποιων τρίτων.. Έχω κάνει μερικές βόλτες στην αγορά αλλά βομβαρδίστικα από δεκάδες πληροφορίες και ομολογώ πως προβληματίστικα!

Επιθυμώ να μείνω στις δύο κορυφαίες και πλέον αναγνωρίσιμες μάρκες τις ελληνικής αγοράς. Συνεπώς, μιλάμε για "Shoei" και "Αrai". Διαβάζωντας λοιπόν στα "site" τους κατέληξα πως τα καλύτερα κράνη των συγκεκριμένων εταιριών είναι τα "Arai RX-7 Corsair" και το "Shoei X-Spirit". Πληροφοριακά σας λέω πως το κράνος μου το θέλω σε χρώμα μαύρο ή ασημί ή ματ μαύρο.

θα ήθελα λοιπόν να σας κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Είναι όντως τα συγκεκριμένα μοντέλα τα κορυφαία των εταιριών αυτών;
2) Υπάρχει ενδεχομένως κάτι καλύτερο από άλλη εταιρία; Τι προτείνετε εσείς;
3) Που στο Ίντερνετ μπορώ να βρώ τις καλύτερες τιμές για τα συγκεκριμένα κράνοι (Συνδιασμός τιμής και μεταφορικών)

Μου άρεσε επίσης της "Spyke" to jacket "Ιntruder" καθώς και το "Escape". Επίσης, της "Axo" το "cruiser" το βρίσκω αρκετά ωραίο. Εν ολίγεις μου αρέσουν τα jackets εκείνα τα οποία είναι σοβαρά και δεν γίνετε πόλεμος πάνω τους (από άποψη χρωμάτων)
Τα "Jackets" της "scott" τα γνωρίζει κανείς;

Ανυπομονώ για τα σχόλια σας. Ελπίζω να μην κούρασα!!!


Θα εκτιμίσω την βοήθεια όλων. Καλές γιορτές και πάλι !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Αλέξανδρος

Daemon
24/12/2005, 23:27
Και τα δυο που ειπες ειναι τα κορυφαια, θα σου ελεγα ομως να δοκιμασεις πρωτα ποιο σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι επειδη εχουν διαφορετικα καλουπια. Καποιο θα σου πουνε οτι τα Arai ειναι καλυτερο και καποιο τα Shoei αλλα για μενα προσωπικα δεν παιζει κατι τετοιο, ειναι απλα θεμα γουστου και εφαρμογης αν καταληξεις σε αυτες της δυο εταιριες.
Προσωπικα εχω το X-Spirit, αφορυβο, πολυ καλος εξαερισμως και πολυ καλη αεροδυναμικη.

Τα μπουφαν που ειπες δεν τα ξερω αλλα εγω οταν θα αλλαξω θα παρω παλι Alpinestar. 6-7 χρονια το Tech-Road δεν εχει περασει σταγωνα βροχης μεσα, δεν εχει παθει τιποτα σε πολλα βασανιστηρια (χωμα και δρομο) και δεν καταλαβαινει απο κρυο.

Αυτα απο μενα :wave2:

zolotas
24/12/2005, 23:33
ναι ειναι κορυφαια κρανη,αλλα οκ 400-600 παιρνεις πολυ καλο για μια 5ετια


για τζακετ δερμα η κορντουρα ψαχνεις?????

anixneyths
24/12/2005, 23:51
Μάλλον "cordura" μιας και είναι πιό ελαφριά και συνεπώς καλύτερη για καθημερινή χρήση, πιό ζεστή και αδιάβροχή!!!

Διάβαζα στο φόρουμ τώρα πως σε μερικά κράνη οι αεραγωγοί υπολειτουργούνε σωστά στις χαμηλές ταχύτητες (είχει ειδική αναφορά για το rx7). Μήπως τελικά να κοιτάξω άλλο κράνος μιας και δεν ξεπερνάω ποτέ τα 160 χιλιόμετρα την ώρα; Δεν ξέρω...



Πολύ μπέρδεμα ρε παιδιά!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

...και κάτι άλλο, δεν σκοπεύω να δώσω πάνω από 600. Βέβαια τα κράνοι που προανέφερα είναι μέσα σε αυτό το όριο. Φυσικά, η αγορά θα γίνει μέσο του νετ...

zolotas
25/12/2005, 00:08
εσυ πας για το κορυφαιο κρανος rx-7...koita kai μια αλλη σειρα της arai

zolotas
25/12/2005, 00:13
οσο για τζακετ ψαξε και ελλαδα...παιζουν προσφορες π.χ. dainese

anixneyths
25/12/2005, 00:28
Σας παραπέμπω σε αυτό που έγραψε ο Dhmhtrhs74 και ο Giannis_L

-"σε ολα τα arai απο το φτηνοτερο ως το ακριβοτερο εχεις την ιδια ασφαλεια, αλλαζουν οι αεραγωγοι και το εσωτερικο τους.
αν δες πας πιστα και δεν εχεις μεγαλη μηχανη, δηλαδη SS,ST τοτε δεν πρεπει να παρεις RX7 γιατι.
1) δεν θα δουλευουν οι αεραγωγοι και θα κανει θορυβο
2) το ιδιο με ενα και τα βεντουρι στο πισω μερος θα κανουν ασταθες το κρανος κατω απο τα 180
3) εχει το κεντρο βαρους ετσι ωστε να εισαι σκυμενος οποτε αν δεν εχεις SS,megalo ST θα σου πιανεται ο σβερκος μετα απο 10 λεπτο.
και πολλα αλλα που θα σε αποτρεψουν απο το να το παρεις.."


-"εγω εχω το astro-r και μου φαινεται πολυ καλο και ελαφρυ για μενα
Και οι αεραγωγοι του δουλευουν λες και εχεις air-condition..."

Οπότε μήπως να κοιτάξω το astro-r καλύτερα; Αναρωτιέμαι....Άλλα από την άλλη αν όλα αυτά που έγραψε ο Δημήτρης δεν ισχύουν, γιατί να μην πάρω ένα από τα δύο κορυφάια κράνοι τις αγοράς (rx7, x-spirit) μιας και οικονομικά μπορώ να το κάνω; Υπάρχουν παρόμοια δυσμενή σχόλια και για το x-spirit;

ουφ... Δύσκολη υπόθεση η αγορά κράνους.. Και ακόμα δεν δοκίμασα και τίποτα!!!

zolotas
25/12/2005, 00:48
καλα δεν ξερεις τον sete????:nono:

anixneyths
25/12/2005, 00:59
cbf600s abs (honda), GP και αναζήτηση κράνους... Καμμία σχέση... Μην μπερδεύεις αξίες και θέματα...:nono:
Κάτι σαν την β.... με την π.... :eyepop:

Στο θέμα μας όμως.. και όσον για την πρόσκληση τιμή μου...

"...in due time..."

Καληνυχτίζω

υστερόγραφο: ούτε παντελόνι έχω είναι η αλήθεια...

crazykiller
25/12/2005, 08:57
Xmm, βλέπω λες πως θέλεις "κορυφαία" μάρκα στο κράνος.

Γιατί όχι και στο μπουφάν;;
Δεν λέω ότι δεν είναι καλές οι μάρκες των μπουφάν που ανέφερες, απλά προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου. Πίστεψε με, είναι το ίδιο σημαντικό.

Απότι έχω ακούσει και το condor kai to RX7 kai to Astro παρέχουν την ίδια προστασία) πληρώνεις καλούδια (αεραγωγοί, ευκολιά πλυσίματος κτλ).
Είναι σχεδιασμένα για διφορετικούς τρόπους οδήγησης. Εγώ έχω ρο RX7 αλλά θα το αλλάξω σύντομα γιατί δοκίμασα το Αstro-R.

Σκέφτηκες πως θυσιάζοντας πράγματα που μπορεί να μην σου χρειάζονται, θα εξοικονομούσες χρήματα να πάρεις και ένα παντελονάκι μιας και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ και για την προστασία σου πάνω απ' όλα) και για το κρύο-βροχή του χειμώνα.

Προχτές ήμουν Αθήνα και δοκίμασα το ODESSA της Dainese (παντελόνι) και έπαθα πλάκα. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!
340Ευρώ εδώ, 240 στο νετ.


Υ.Γ. Έχεις μπερδευτεί εεε;;;; Είναι και αυτό μες το παιχνίδι. Αν πήγαινες και αγόραζες κάτι έτσι κατ' ευθείαν δεν θα είχε πλάκα.
Απόλαυσε το ταξίδι της μοτοσυκλέτας!!!!!
:beer: :beer:

anixneyths
25/12/2005, 15:57
Γιατί πέρα από την "Dainese" ποιές είναι οι κορυφαίες μάρκες σε cordura jackets;

H Dainese σε cordura δεν έχει κάποιο μοντέλο κλασσικό πάντως. Όλα είναι με σχέδια φωσφορούχα με έντονα χρώματα. Δεν μου αρέσουν.

Επίσης, νομίζω πως στο θέμα μπουφάν πάνω κάτω στα τα ίδια είναι ολα. Όλα ζεστένουν, όλα είναι 100% αδιάβροχα, και όλα με προστατευτικά (μερικά και σε πλάτη). H διαφορά τους είναι στην ανθεκτικότητα της corduras στην τριβή... Να μην σκίζετε δηλαδή το μπουφάν σε περίπτωση πτώσης... Από προστασία βρίσκοντε στα ίδια επίπεδα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.




Καλά Χριστούγεννα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!

steliosf78
25/12/2005, 18:21
FILE AYTO POY UA SOY ELEGA EINAI PROTA APO OLA NA DOKIMASHS PIO SOY KAUETE KALITERA!
EGW DOKIMASA POLLA PRIN KATALIJW KAI TELIKA PIRA TA ARAI (CHAASER) EINAI ANAMESA STO CONDOR KAI RX7 !
SIMERA TO DOKIMASA KAI EINAI KAI GAMW TO PIGA MEXRI 220 KAI DEN KATALABENI TIPOTA KAI APO THMH BRIKA ARKETA KALH!AN SE ENDIAFERI UA SOY PW APO POY TO PIRA !

VSTROMGS
28/12/2005, 14:35
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ SPIDI.ΕΧΕΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ERGO 05 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ

Sapadak
29/12/2005, 08:50
Κοιτα και προς Colori μερια (να ενισχυσουμε και τα ελληνικα προϊοντα)

Προσωπικα εχω μεινει καταευχαριστημενος με το Dylan
Παρα πολυ καλη εφαρμογη, που βεβαια εξαρτατε στο σωματοτυπο του καθενος, και σε πολυ καλη τιμη.

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=446

makis206
29/12/2005, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Προσωπικα εχω μεινει καταευχαριστημενος με το Dylan
Παρα πολυ καλη εφαρμογη, που βεβαια εξαρτατε στο σωματοτυπο του καθενος, και σε πολυ καλη τιμη.

+1000000 απο μένα για το Dylan.

Απλά, άψογο για την τιμή του ! :winka:

anixneyths
29/12/2005, 17:43
Για το x-spirit τι γνώμη έχετε;

Kράνος πίστας σαν το rx7 ή μήπως είναι πιο πολιτισμένο έτσι ώστε οι αεραγωγοί του να λειτουργούν και σε χαμηλές ταχύτητες;

Daemon
29/12/2005, 19:05
30-40 χλμ ειναι αρκετα χαμηλη ταχυτητα?

anixneyths
30/12/2005, 07:48
XAXAXXA.... Νομίζω ναι...

Για να ακούσω λοιπόν γνώμες...

Όποιος μπορεί ασ βοηθήσει..

Καλημέρα σε όλους...

;)

ΙΠΠΕΑΣ
30/12/2005, 07:55
Kάτι άλλο σε σχέση με τα κράνη. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα κράνος όπως το Condor της Arai, μπορεί εξ αρχής να το πάρει με την ζελατίνα smoke ή αυτή που είναι διαφανής υποχρεωτικά την παίρνεις με το κράνος ;

Έχω ένα Nolan προς το παρόν και έχω παρατηρήσει ότι με τη smoke που έβαλα επάνω, βλέπω ικανοποιητικάι τη νύχτα οπότε σκέφτομαι ότι η διαφανής που έχει από τη μαμά του είναι πεταμένα χρήματα και δεν θέλω να το πάθω και με το Arai :uplate:

Daemon
30/12/2005, 08:32
Κανονικα την παιρνεις εξτρα, το κρανος παει με την λευκη μονο. Τωρα αν κανονιζεις κατι με τον εμπορα ειναι αλλο θεμα..

Pardalotzatziki
31/12/2005, 10:46
xronia polla kai kalh xronia se olous

to cybertech ti leei san uliko?
se sxesh me cordura pws einai?

exw to IMIA ths colori (cordura) kai ton iounio tou 2006 suplhrwnei 7 xronia xrhshs kai einai apla teleio...

me xrhsh olo to xrono kai einai ayogo.....

auta gia osous kakologoun thn colori......pou kanei polu kalh douleia......kai exei polu kalh poreia kai e3eli3h apo tote pou 3ekinhse...

h fwto gia tou logou to alh8es....


32566

anixneyths
31/12/2005, 11:02
Καλημέρα

Πάντως εγώ από μπουφανάκι καθάρισα εχθές... Πήρα ένα της "Dainese"... Συγκεκριμένα τo "Fourstar" με ενίσχυση πλάτης... Σε χρώμα περίπου στo μπλε...Όλα τα λευτά!!! Πολύ το γουστάρο!!!


Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!!!

zolotas
31/12/2005, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths


... Σε χρώμα περίπου στo μπλε...




μηπως εχει και ασημι?? κατι μου θυμιζει αυτη η περιγραφη:lol:

οκ το ειδα στο site (3/4 ???) ,καλοριζικο man

Konti
02/01/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σε όλους και καλές σας γιορτές!!!

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Αποφάσισα να αγοράσω ένα καλό κρανάκι για την μηχανή μου (Honda CBF600S ABS, χρώμα μαύρο) καθώς και ένα τζάκετ προστατευτικό. Προκειμένου όμως να μην κάνω μια λάθος αγορά θα ήθελα και την γνώμη κάποιων τρίτων.. Έχω κάνει μερικές βόλτες στην αγορά αλλά βομβαρδίστικα από δεκάδες πληροφορίες και ομολογώ πως προβληματίστικα!

Επιθυμώ να μείνω στις δύο κορυφαίες και πλέον αναγνωρίσιμες μάρκες τις ελληνικής αγοράς. Συνεπώς, μιλάμε για "Shoei" και "Αrai". Διαβάζωντας λοιπόν στα "site" τους κατέληξα πως τα καλύτερα κράνη των συγκεκριμένων εταιριών είναι τα "Arai RX-7 Corsair" και το "Shoei X-Spirit". Πληροφοριακά σας λέω πως το κράνος μου το θέλω σε χρώμα μαύρο ή ασημί ή ματ μαύρο.

θα ήθελα λοιπόν να σας κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Είναι όντως τα συγκεκριμένα μοντέλα τα κορυφαία των εταιριών αυτών;
2) Υπάρχει ενδεχομένως κάτι καλύτερο από άλλη εταιρία; Τι προτείνετε εσείς;
3) Που στο Ίντερνετ μπορώ να βρώ τις καλύτερες τιμές για τα συγκεκριμένα κράνοι (Συνδιασμός τιμής και μεταφορικών)

Μου άρεσε επίσης της "Spyke" to jacket "Ιntruder" καθώς και το "Escape". Επίσης, της "Axo" το "cruiser" το βρίσκω αρκετά ωραίο. Εν ολίγεις μου αρέσουν τα jackets εκείνα τα οποία είναι σοβαρά και δεν γίνετε πόλεμος πάνω τους (από άποψη χρωμάτων)
Τα "Jackets" της "scott" τα γνωρίζει κανείς;

Ανυπομονώ για τα σχόλια σας. Ελπίζω να μην κούρασα!!!


Θα εκτιμίσω την βοήθεια όλων. Καλές γιορτές και πάλι !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Αλέξανδρος



ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΚΡΑΝΟΥΣ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΟΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΥΡΩ!

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ogk FF4 Η' Aeroblade II! ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΤΑ Dainese ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ, ΟΠΩΣ SPYKE, WINTEX, ALPINESTAR ΚΛΠ....

ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΦΑΣΙΖΕΙΣ!!! :wave2: :wave2: :wave2: