PDA

View Full Version : γιατι δεν παιρνει μπροστά ?



as_pino
25/12/2005, 20:46
:mad:

χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο.

Εχω ένα προβληματάκι ρε παιδες.

Λοιπόν το μηχανάκι (χορνετ 600) αγοράστηκε τον αυγουστο καινούργιο.
Εχει κανει 9000 χλμ μέχρι τώρα και όλα καλά, κινειται καθημερινά (σχεδόν), και όχι μόνο μέσα στην πόλη αλλα και σε ανοιχτό δρόμο, λόγω δουλειάς παω κορινθο, αεροδρόμιο κλπ.
Ειχε να παρει μπρος λογω τρεχαμάτων 4 μέρες. Πάω προχτές να το βάλω... τίποτα. Μετά βίας γυριζε η μιζα. Ρε γαμωτο λεω σε 4 μέρες τα φτησε η μπαταρία ?
ΟΚ το βάζω μπρος με καλώδια και φευγω ολα καλα, το βραδυ στην επειστροφή παλι πηρε με τη μια και νομιζα ελληξε. Αμ δε.
Την άλλη μερα το πρωί παλι ψοφιο.
Μαλλον θέλει φόρτιση λεω η μπαταρία, τη βγαζω την πάω στον ηλεκτρολόγο την αφήνω μια μερα (5 ευρω για να μου τη φορτώσει, μάλλον θα αγοράσω φορτιστή εγω), τη βάζω πάνω στη μηχανή πάλι, τσακμάκι. Φεύγω για αεροδρόμιο, την αφήνω όλη μέρα, το βραδυ επιστροφή όλα καλά. Σήμερα μετά από μία μονο μέρα ακινησίας, σχεδόν δε γυρναει η μίζα.
Τι γίνεται ?
Τα φτυσε η μπαταρία και δεν καλύπτεται και από την εγγύση κιόλας ?
Ο ανορθωτής που εχω ακούσει οτι τον βγαζουν σαν ζημια τα CB μπορεί να φταίει ?
όποια βοήθεια - γνώμη ευπρόσδεκτη.

και πάλι χρόνια πολλα σε όλους.

Θάνος
25/12/2005, 21:04
Βάλε μία καινούργια μπαταρία..

Κανονικά την καλυπτει η εγγύηση, αλλά θα έπρεπε να είχες πάει από την αρχή στην αντιπροσωπεία.

as_pino
25/12/2005, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Βάλε μία καινούργια μπαταρία..

Κανονικά την καλυπτει η εγγύηση, αλλά θα έπρεπε να είχες πάει από την αρχή στην αντιπροσωπεία.

χρόνια πολλά φίλε.

Στο βιβλιαράκι της εγγύησης της μηχανής λέει ξεκάθαρα ότι η μπαταρία όπως και άλλα αναλώσιμα πχ. τακάκια, αλυσίδα κλπ. δεν καλυπτεται απο την εγγύηση.

λες να δοκιμάσω anyway ?

Θάνος
25/12/2005, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
χρόνια πολλά φίλε.

Στο βιβλιαράκι της εγγύησης της μηχανής λέει ξεκάθαρα ότι η μπαταρία όπως και άλλα αναλώσιμα πχ. τακάκια, αλυσίδα κλπ. δεν καλυπτεται απο την εγγύηση.

λες να δοκιμάσω anyway ?

Χρόνια πολλά και σε σένα...!

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα πριν ένα μήνα. Επίσης 6 μηνών μηχανή. Τελικά έφταιγε η μπαταρία που δεν κράταγε τη φόρτιση. Μάλλον την είχε ακούσει από το κρύο...

Την άλλαξαν στην εγγύηση.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

adam_tsouk
25/12/2005, 22:58
+1 στα λεγόμενα του Θάνου...

Με την πρώτη ευκαιρεία πήγαινέ το μήν είναι τπτ χειρότερο ε, χόντα έχεις :lol: ) όπως καμια "διαρροή" ρεύματος από κάπου... (αν και ψιλοχλωμό)


:wave2:

FZR1000
26/12/2005, 00:56
χρόνια πολλά!!!!!

να σε ρωτήσω! οταν γυρνάς σπίτι κ σταματάς έχεις δεί αν παίρνει??

....αν παίρνει σημαίνει μάλλον οτι έχεις διαρροή γιατι είναι λίγο χλωμό μπαταρία γιουάσα 4 μηνών με 9000χλμ να τα έφτησε!!!

.......αν δέν είναι ούτε μπαταρία ούτε διαρροή, είναι ανωρθοτής ή πηνεία:hypnotize :uplate: :hypnotize και φορίζει ελλειπώς.....

gcrook
26/12/2005, 01:49
Μηπως σου εκανε και τιποτα κουλα στα οργανα, στους δεικτες νεκρας,φλας, γενικα στα ηλεκτρικα;
Αν οχι ειναι μονο μπαταρια. :wave2:

as_pino
26/12/2005, 10:57
καλημέρα παιδες

τα νευρα μου, χανω μέρες που δεν βρέχει και βλέπω το μηχανάκι να κάθεται.

Οχι ολα τα ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά δεν έκανε κανα κουλό.

Οταν πάρει (με καλώδια) και παω κάπου μετα από πχ 5-6 ώρες παιρνει κανονικά με τη μία σπιρτο.

Απλά αδειάζει μέσα σε 1 βράδυ.

Μιλάμε είμαι με ένα αλλεν στο χέρι για να ανοίγω το πλαινό καπάκι και τα καλώδια στο άλλο.

Αφού λέω να βάλω πορτάκι για να βγαίνει εύκολα η μπαταρία :rotflmao: :rotflmao:

Ξεφτίλα :sick: :( :mad:


Αντε τώρα να δούμε που θα καταλήξει........

Θάνος
26/12/2005, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
καλημέρα παιδες

τα νευρα μου, χανω μέρες που δεν βρέχει και βλέπω το μηχανάκι να κάθεται.

Οχι ολα τα ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά δεν έκανε κανα κουλό.

Οταν πάρει (με καλώδια) και παω κάπου μετα από πχ 5-6 ώρες παιρνει κανονικά με τη μία σπιρτο.

Απλά αδειάζει μέσα σε 1 βράδυ.

Μιλάμε είμαι με ένα αλλεν στο χέρι για να ανοίγω το πλαινό καπάκι και τα καλώδια στο άλλο.

Αφού λέω να βάλω πορτάκι για να βγαίνει εύκολα η μπαταρία :rotflmao: :rotflmao:

Ξεφτίλα :sick: :( :mad:


Αντε τώρα να δούμε που θα καταλήξει........

Καλά ακόμα το σκέφτεσαι; Μην ψάχνεις πουθενά λέμε, η μπαταρία σου τα έχει παίξει λόγω κρύου. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο και είναι η πιο πιθανή εξήγηση γιατί να έχεις αποκτήσει διαρροή μέσα σε 6 μήνες που την αγόρασες και μάλιστα τόσο μεγάλη που να σου αδειάζει τη μπαταρία σε ένα βράδυ το βρίσκω πολύ χλωμό.

Η μπαταρία αν έχει αποφορτιστεί, τότε δεν φορτίζει τελείως με τη λειτουργία του κινητήρα. Μπορεί να μαζεύει ρεύμα όσο κινείσαι για να πάρει αμέσως αν τη σβήσεις εκείνη την ώρα αλλά το επόμενο πρωί θα έχει πέσει πάλι.

Τέλος πάντων... πήγαινε άλλαξε τη μπαταρία να ξεμπερδεύεις και μην ψάχνεσαι άσκοπα...

crs-k
26/12/2005, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Καλά ακόμα το σκέφτεσαι;
............................
Τέλος πάντων... πήγαινε άλλαξε τη μπαταρία να ξεμπερδεύεις και μην ψάχνεσαι άσκοπα...


+ 100 :winka: :cool:

as_pino
26/12/2005, 12:00
ευχαριστω για τις απαντήσεις

απο αυριο θα μιλησω με συνεργειο και θα σας πω αποτελέσματα.


προς το παρόν :cry: :cry: :cry:

DRAKOS1
26/12/2005, 21:49
Καλησπερα και χρονια πολλα.
η μπαταρια οταν ειναι πληρως φορτισμενη εχει 13,0 - 13,2 βολτ ταση. οταν εχει κατω απο 12,3 εινα υποφορτισμενη.
οταν δουλευει η μηχανη πρεπει να εχεις στην μπαταρια το πολυ 15,5 βολτ στις 5000 στρφ. αυτο σημαινει οτι φορτιζεται.
για να μετρησουμε αν τυχον υπαρχει διαροη αφαιρουμε τον αρνητικο πολο απο την μπαταρια και μεταξυ του αρνητικου πολου και του καλωδιου της γειωσεως παρεμβαλουμε το αμπερομετρο.πρεπει να μας δειχνει το πολυ ο,1 mA, ο διακοπτης της μηχανης θα ειναι στο off .

bartlal
27/12/2005, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
:mad:

χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο.

Εχω ένα προβληματάκι ρε παιδες.

Λοιπόν το μηχανάκι (χορνετ 600) αγοράστηκε τον αυγουστο καινούργιο.
Εχει κανει 9000 χλμ μέχρι τώρα και όλα καλά, κινειται καθημερινά (σχεδόν), και όχι μόνο μέσα στην πόλη αλλα και σε ανοιχτό δρόμο, λόγω δουλειάς παω κορινθο, αεροδρόμιο κλπ.
Ειχε να παρει μπρος λογω τρεχαμάτων 4 μέρες. Πάω προχτές να το βάλω... τίποτα. Μετά βίας γυριζε η μιζα. Ρε γαμωτο λεω σε 4 μέρες τα φτησε η μπαταρία ?
ΟΚ το βάζω μπρος με καλώδια και φευγω ολα καλα, το βραδυ στην επειστροφή παλι πηρε με τη μια και νομιζα ελληξε. Αμ δε.
Την άλλη μερα το πρωί παλι ψοφιο.
Μαλλον θέλει φόρτιση λεω η μπαταρία, τη βγαζω την πάω στον ηλεκτρολόγο την αφήνω μια μερα (5 ευρω για να μου τη φορτώσει, μάλλον θα αγοράσω φορτιστή εγω), τη βάζω πάνω στη μηχανή πάλι, τσακμάκι. Φεύγω για αεροδρόμιο, την αφήνω όλη μέρα, το βραδυ επιστροφή όλα καλά. Σήμερα μετά από μία μονο μέρα ακινησίας, σχεδόν δε γυρναει η μίζα.
Τι γίνεται ?
Τα φτυσε η μπαταρία και δεν καλύπτεται και από την εγγύση κιόλας ?
Ο ανορθωτής που εχω ακούσει οτι τον βγαζουν σαν ζημια τα CB μπορεί να φταίει ?
όποια βοήθεια - γνώμη ευπρόσδεκτη.

και πάλι χρόνια πολλα σε όλους.

ας με διορθωσουν οι (περισσοτερο) γνωστες επι του θεματος, αλλα "το βάζω μπρος με καλώδια" ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στη μηχανη για να μην εχεις περαιτερω τρεχαματα με ανορθωτες, ηλεκτρονικες, συναγερμους και δεν συμαζευεται... :beer: :beer: :beer: :wave2:

sniper
27/12/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ας με διορθωσουν οι (περισσοτερο) γνωστες επι του θεματος, αλλα "το βάζω μπρος με καλώδια" ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στη μηχανη για να μην εχεις περαιτερω τρεχαματα με ανορθωτες, ηλεκτρονικες, συναγερμους και δεν συμαζευεται... :beer: :beer: :beer: :wave2:


Που τα διάβασες εσύ αυτά;

Μια χαρά παίρνουν μπροστά τα μοτοσακά με καλώδια..... από άλλη μπαταρία..... :D

bartlal
27/12/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που τα διάβασες εσύ αυτά;

Μια χαρά παίρνουν μπροστά τα μοτοσακά με καλώδια..... από άλλη μπαταρία..... :D

ετσι (μονο!?!...) ναι! :a013: :wave2:

as_pino
08/01/2006, 21:49
φαινεται ότι λυθηκε τελικα το προβλημα, προς το παρον τουλαχιστον.

Αφου έμεινε η μηχανη συνεργειο μια μερα και τιποτα δεν βρεθηκε , ανακαλυφθηκε οτι ειχε πεσει το ρελαντι κατα 100-200 στροφες, με αποτελεσμα στο γυρισμο καθε μέρα μεσα στην κινηση , φαναρια κλπ, και τα φωτα αναμενα , δεν φορτιζε η μπαταρα ή μαλλον αδειαζε αφου για 200 στροφες κατω δεν εβγαζε τη ταση που επρεπε.
Τωρα ολα καλα.


Σημειωση ο μαστορας εξυπηρετικοτατος και ακουει.

FZR1000
08/01/2006, 22:31
καλή χρονιά.......

Δηλαδή ανέβασαν το ρελαντί κ έφτιαξε?????Αλλο πάλι κ τούτο!!!!!
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

πόσα χλμ έκανες????????

zolotas
08/01/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
καλή χρονιά.......

Δηλαδή ανέβασαν το ρελαντί κ έφτιαξε?????Αλλο πάλι κ τούτο!!!!!
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

πόσα χλμ έκανες????????

και μενα περιεργο ακουγεται............μην την παθεις παλι και τραβιεσαι δλδ ,οχι τιποτε αλλο.

συνεργεια εχουν και κατι μετρητες μπαταριας ,πιστευω να την ελενξαν.

as_pino
08/01/2006, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
καλή χρονιά.......

Δηλαδή ανέβασαν το ρελαντί κ έφτιαξε?????Αλλο πάλι κ τούτο!!!!!
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

πόσα χλμ έκανες????????

Υποτιθεται οτι η μπαταρια αδειαζε στο ρελαντι επειδη λογω πεσμενων στροφων δεν φορτιζε και τραβαγαν τα φωτα.
Παντως ο μαστορας ειπε αν ξανασυμβει - το να μην ξεκιναει - να του κανω ενα τηλεφωνο και να να την αλλαξουμε εγγυηση.

Θάνος
08/01/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
Υποτιθεται οτι η μπαταρια αδειαζε στο ρελαντι επειδη λογω πεσμενων στροφων δεν φορτιζε και τραβαγαν τα φωτα.
Παντως ο μαστορας ειπε αν ξανασυμβει - το να μην ξεκιναει - να του κανω ενα τηλεφωνο και να να την αλλαξουμε εγγυηση.

Λίγο επιστημονική φαντασία μου κάνει αυτή η διάγνωση...

Δηλαδή το μηχανάκι σου περίμενε να φορτίσει στο ρελαντί τη μπαταρία;

Άμα δεν τσουλήσει το μηχανάκι ν'ανέβουν οι στροφές, όσες ώρες και να το αφήσεις στο ρελαντί νομίζω δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά... Οπότε τι 200 στροφές πάνω τι κάτω στο ρελαντί χλωμό το βλέπω να φταίει αυτό.

Τέλος πάντων κράτα μας ενήμερους γιατί όσο ζούμε μαθαίνουμε... :rolleyes:





... και εντέλει, συνήθως τα μηχανάκια δουλεύουνε στο ρελαντί όση ώρα περιμένουν σε κανένα φανάρι, άντε και μέχρι να παρκάρεις/ξεπαρκάρεις... Πότε προλάβαινε να ξεφορτίσει; :rolleyes:

as_pino
02/02/2006, 18:31
αλλαγή μπαταρίας όπως είπαν οι προλαλησαντες.
αφου εκανε κατι κουλα και με αφησε στο στυλ περνει μπρος το πρωι κανονικα, πας για τσιγαρα το σβηνεισ και μετα δεν γυρναει η μιζα ................

αλλαχτηκε λοιπον η μπαταρια στα πλαισια της εγγυησης

:beer:

Θάνος
02/02/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
αλλαγή μπαταρίας όπως είπαν οι προλαλησαντες.
αφου εκανε κατι κουλα και με αφησε στο στυλ περνει μπρος το πρωι κανονικα, πας για τσιγαρα το σβηνεισ και μετα δεν γυρναει η μιζα ................

αλλαχτηκε λοιπον η μπαταρια στα πλαισια της εγγυησης

:beer:

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, επειδή κι εγώ το πέρασα πρόσφατα, είναι γιατί μας φλομώνουνε στη μπουρδολογία αυτοί οι συνεργατζήδες και ταλαιπωρούμαστε και δεν πιάνουν με τη μία ν'αλλάξουν τη μπαταρία που φωνάζει από μακριά ότι έχει παραδώσει το πνεύμα...

Τι έχουν πέσει οι στροφές στο ρελαντί και τραβάνε τα φώτα και άλλες τέτοιες βλακείες και μας περνάνε για τελείως ανίδεους. Που ν'ακούσεις τι μου έλεγαν αρχικά εμένα...

Στο τέλος φτάνεις να πιστεύεις από την πολλή ταλαιπωρία ότι το μηχανάκι σου έχει και κάτι πολύ σοβαρό...

Τέλος πάντων... κάλλιο αργά παρά ποτέ!

as_pino
02/02/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, επειδή κι εγώ το πέρασα πρόσφατα, είναι γιατί μας φλομώνουνε στη μπουρδολογία αυτοί οι συνεργατζήδες και ταλαιπωρούμαστε και δεν πιάνουν με τη μία ν'αλλάξουν τη μπαταρία που φωνάζει από μακριά ότι έχει παραδώσει το πνεύμα...

Τι έχουν πέσει οι στροφές στο ρελαντί και τραβάνε τα φώτα και άλλες τέτοιες βλακείες και μας περνάνε για τελείως ανίδεους. Που ν'ακούσεις τι μου έλεγαν αρχικά εμένα...

Στο τέλος φτάνεις να πιστεύεις από την πολλή ταλαιπωρία ότι το μηχανάκι σου έχει και κάτι πολύ σοβαρό...

Τέλος πάντων... κάλλιο αργά παρά ποτέ!


παντως απο το συνεργειο δεν εχω παραπανω. ναι μεν αλλα απο την πρωτη στιγμη μου ειπε αν σε ξαναφησει παρε τηλ να την αλλαξουμε. Ισως εγω να το κουρασα λιγω παραπανω γιατι μου φανηκε περιεργο 6 μηνων μηχανακι να μενει απο μπαταρια ενω κινειται σχεδον καθημερινα.

αυτα, τελος καλο ολα καλα

και παρεπιμπτοντως το βιβλιαρακι της εγγυησης λεει οτι δεν καλυπτει αναλωσιμα οπως τακακια, αλυσιδα, γραναζια, μπαταρια κλπ, οποτε το οτι περαστηκε στην εγγυηση ειναι και αυτο κατι, γιατι αυστηρα τυπικα...........