PDA

View Full Version : ασχετος με ηλεκτρολογικα (Ηelp)



puntix
29/12/2005, 14:22
Παιδιά καλημερα εχω ενα scooteraki jog artistic speed 3kj λοιπόν ήταν το πρωτο μου μηχανάκι και εχω μερακλώσει θελω να το κανω να ξαναλιτουργίσει αλλξα σχεδον τα παντα στο μοτερ το προβλημα ειναι οτι το μηχανακι πλεον δε εχει ουτε μια καλωδίωση αυτο που θέλω για αρχη ειναι να συνδεσω την κλειδαρια με την μπαταρια, ηλεκτρονική , δυναμό κτλ μαζι με ενα ledaki για να δω αν θα πάρει μπροστά απο που να αρχίσω, μηπως είναι καλυτερα να ψάχω για ολόκληρη καλωδίωση αλλα που??? :rolleyes:

OldMan
29/12/2005, 19:05
:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν τα ξαναρωτάς ένα - ένα και σιγά - σιγά γιατί είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι ....

puntix
29/12/2005, 19:20
Στο μηχανακι δε υπάρχει καμια καλωδίοση πλέων παρα μόνο το δυναμό συνδεδεμένο με την μπαταρία, ηλεκτρονική και πολλαπλασιαστης. ..

OldMan
29/12/2005, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από puntix
Στο μηχανακι δε υπάρχει καμια καλωδίοση πλέων παρα μόνο το δυναμό συνδεδεμένο με την μπαταρία, ηλεκτρονική και πολλαπλασιαστης. ..

Και τώρα ΤΙ να κάνουμε εμείς (μέρες που είναι ...) ???
:confused: :confused: :confused:

Daemon
29/12/2005, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από puntix
Παιδιά καλημερα εχω ενα scooteraki jog artistic speed 3kj λοιπόν ήταν το πρωτο μου μηχανάκι και εχω μερακλώσει θελω να το κανω να ξαναλιτουργίσει αλλξα σχεδον τα παντα στο μοτερ το προβλημα ειναι οτι το μηχανακι πλεον δε εχει ουτε μια καλωδίωση αυτο που θέλω για αρχη ειναι να συνδεσω την κλειδαρια με την μπαταρια, ηλεκτρονική , δυναμό κτλ μαζι με ενα ledaki για να δω αν θα πάρει μπροστά απο που να αρχίσω, μηπως είναι καλυτερα να ψάχω για ολόκληρη καλωδίωση αλλα που??? :rolleyes:

Δηλαδη να "φτιαξεις" μια πλεξουδα? Εδω οι συνεργειαδες μολις ακουνε για ηλεκτρολογικο προβλημα τους πιανει πονοκεφαλο και ειδικα σε κατι περιεργα μηχανακια. Τωρα να βοηθησει καποιος μεσο internet.. απο δυσκολο εως απιθανο το βλεπω..
Εχεις ρωτησει σε καννα Yamaha αν μπορεις να βρεις μια καινουργια πλεξουδα γιατι και σε ηλεκτρολογο να πας δεν το βλεπω να βγαλεις ακρη..

THEOD
29/12/2005, 21:06
Αυτό είναι που λέμε "τάσεις αυτοκτονίας"....:eyepop:

sonic22
30/12/2005, 08:52
aman to skisate to palikari...

den einai toso diskolo na ftiajeis mia kalodiwsi se papi/skouter isa isa gia na pernei brosta... to provlima me tous mastorous einai oti varioude kai oti den boroun na vgaloun arketa fraga apo tin oli ipothesi... (protimoun na asxoloude me sinagiarmous kai ixosistimata opou ena kalodio sto poulane 3 fores pio akriva)

vasika ena diagrama kalodiwsis xreiazete, ena polimetro kai elaxistes (alla aparetites) gnwseis ilektrologias/ilektronikis...

kai fisika ipomoni kai diathesi gia peiramatismo...


an to palikari den ekopse lasi apo auta pou akouse kai den mas diaolostile omadika san floroom na ftiajw ena mini thema sxetika me vasika ilektrika papiou...


p.s. ena kalo pirosvestira na promitheuteis katalilo gia fwtia se ilektrika... :D :D :D (endiji E panw stin etiketa nomizw...):D

OldMan
30/12/2005, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
...an to palikari den ekopse lasi apo auta pou akouse kai den mas diaolostile omadika san floroom na ftiajw ena mini thema sxetika me vasika ilektrika papiou...

Δεν ξέρω αν το παληκάρι μας διαολόστειλε, αλλά ΕΣΥ να καθίσεις ήσυχα και να μην φτιάξεις ΚΑΝΕΝΑ mini θέμα !!!

(Φιλική συμβουλή....)
:wave2: :beer: :wave2:

puntix
30/12/2005, 13:44
den diaolostila kanenan ayto poy zitaw einai mia aplh kalwdiosh gia arxh opos eipa to scooter exei pano dynamo pollaplasiasth ,hlektonikh syndedemena kai mpataria to mono poy 8elo na kanw eine ena kykloma me ena led , gia na xerw pote eine anoixto to moter gia na to dokimasw.

sniper
30/12/2005, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από puntix
den diaolostila kanenan ayto poy zitaw einai mia aplh kalwdiosh gia arxh opos eipa to scooter exei pano dynamo pollaplasiasth ,hlektonikh syndedemena kai mpataria to mono poy 8elo na kanw eine ena kykloma me ena led , gia na xerw pote eine anoixto to moter gia na to dokimasw.

Να είναι ανοιχτό; το μοτέρ;

Μας μπερδεύεις φιλαράκο και είναι και χρονιάρες μέρες.......

Αν όντως εννοείς το μοτέρ (που αμφιβάλλω) τότε το ακούς με το αυτί....

αν εννοείς το ηλεκτρικό κύκλωμα, τότε.... δεν έχεις κύκλωμα για να το έχεις ανοιχτό.... (αφού λείπει η πλεξούδα)....

Αν θες να φτιάξεις ένα τότε.... καλό κουράγιο και ο Μεγαλοδύναμος μετ' εσού... :wave2:

crs-k
30/12/2005, 14:21
Αυτο θελω να το δω ... :D


:a014:

OldMan
30/12/2005, 14:22
:lol: :rotflmao: :lol:

Αν το μηχανάκι έχει μίζα, πρέπει να συνδέσεις το ρελέ της με την μπαταρία (+).

Την έξοδο αυτού του καλωδίου (μέσω ασφάλειας...) πρέπει να την συνδέσεις στο σβυστήρι (και συγχρόνως στον Ανορθωτή/Σταθεροποιητή, Ηλεκτρονική και στα Όργανα (*)).

Από το ρελέ, πρέπει επίσης να τραβήξεις 2 καλώδια στο σβηστήρι (ή να τα βραχυκυκλώσεις... - αυτός είναι ο διακόπτης που θέλεις...)


Υποθέτουμε ότι η μίζα είναι συνδεδεμένη στο ρελέ της !!!

(*) Στην θέση των οργάνων μπορείς να βάλεις ένα 12V λαμπάκι (ή LED με αντίσταση...).

:wave2: :beer: :wave2:
Κάτι θα ξέχασα, αλλά ...

puntix
30/12/2005, 15:11
oldman para8eto mia foto mexri stigmis osa eipes eine syndemena ok.

sonic22
30/12/2005, 22:30
parathetw apla dio diagramata ...

mini toutorial den tha ftiajw... :sad: :sad:
(kai auto thewrise to doro xristougenwn palianthrwpe...)

an exete apories...

kai eipame etsi!! prin kanoume to otidipote exoume apasfalisei ton pirosvestira kai eimaste etimoi gia katasvesi... :rotflmao: :rotflmao:

arxika to mama diagrama gia ta c50


32488

sonic22
30/12/2005, 22:33
kai to xeiropiito tou sonic ( :D :D ) me ta apolitos aparetita gia na parei bros to papi mas :D :D

ade kai tou xronou na eimaste kala!!

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

sonic22
30/12/2005, 22:35
:ZZZ: :ZZZ:


32585

L.A.x6x9x
30/12/2005, 23:37
giati den psaxnis ena ithio palio-paratimeno (iparhoyn arketa) kai h perneis tin kalodiosi tou h tin antigrafis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smokin:

puntix
31/12/2005, 01:52
το θεμα είναι οτι δε υπαρχουν , ή μαλλων δε βρήκα ακόμα!:mad:

OldMan
02/01/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από puntix
oldman para8eto mia foto mexri stigmis osa eipes eine syndemena ok.

Αντιπαρεχόμενος την ΜΗ παράθεση της φωτό....

Αν ΟΛΑ όσα είπα είναι συνδεδεμένα, ΠΟΥ είναι το πρόβλημά σου ??

(Είπες ότι θέλεις κύκλωμα για να δουλέψει το μοτέρ....)

Τώρα, αν ψάχνεσαι για πλεξούδα με κόρνες, φλάς, φώτα, stop κ.λ.π. :eyepop: