PDA

View Full Version : ball joint



stefanos
29/12/2005, 16:49
Πρέπει να βρώ ένα για την έδραση του πίσω αμοτρισερ μου στο μοχλικό.
Επειδή δεν το έχει η αντιπροσωπία:rolleyes: και είναι δύσκολο να γίνει αεροπορική αυτές τις μέρες:p λέω να ψάξω αλλού.
Μπάς και ξέρεται τι μαγαζιά πουλάνε τέτοια πράγματα?
Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ.

dirtbird
30/12/2005, 12:57
WP, K-Shock, τους πας το αμορτισσέρ και στο αλλάζουν.

Το ball joint του αμορτισσέρ αμφιβάλλω ότι είναι διαθέσιμο σαν ανταλλακτικό από την HONDA.

OldMan
30/12/2005, 13:47
Στέφανε, αν δεν είναι ΠΟΛΥ "αρπαγμένο", μάλλον μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με ΜΠΟΛΙΚΟ γράσσο (αν μιλάμε για πρόβλημα στην σφαιρική επιφάνεια...).

Αν είναι "φρακαρισμένο" πλάκωσέ το στο penetrating oil και ΜΗΝ το "κοπανήσεις" γιατί....:sad:



Υ.Γ.
Κάποτε (ΠΟΛΥ παλιά...) είχα βρει για το IT200 σε μαγαζί που πουλούσε αναλώσιμα - ανταλλακτικά για "τράκτορες", τρέιλερ και γενικά ρυμουλκούμενα...

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
30/12/2005, 17:55
Του αμορτισέρ το βρήκα το κάτω που είναι του μοχλικού δεν βρήκα ,κάτω το αμορτισέρ έχει δίχαλο και η βίδα πατάει σε balljoint φυτεμένο στο μοχλικό.
Δεν με ενοχλεί στη χρήση Old η ιδέα με ενοχλεί (σε αντίθεση με τις ξερύθμιστες βαλβίδες την καδένα που βαράει και τα κοντά 60κχιλ)
Thanks πάντως θα ψάξω.

Julius
30/12/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Του αμορτισέρ το βρήκα το κάτω που είναι του μοχλικού δεν βρήκα ,κάτω το αμορτισέρ έχει δίχαλο και η βίδα πατάει σε balljoint φυτεμένο στο μοχλικό.
Δεν με ενοχλεί στη χρήση Old η ιδέα με ενοχλεί (σε αντίθεση με τις ξερύθμιστες βαλβίδες την καδένα που βαράει και τα κοντά 60κχιλ)
Thanks πάντως θα ψάξω.


Πατέρα, ξέρω οτι θα γκρινιάξεις, αλλα μήπως έχει έρθει η ώρα να πάρεις το νέο 650 που έχει και μιζούλα??? έτσι για να φτουράνε λίγο παραπάνω τα παπούτσια



:winka:

dirtbird
31/12/2005, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Πατέρα, ξέρω οτι θα γκρινιάξεις, αλλα μήπως έχει έρθει η ώρα να πάρεις το νέο 650 που έχει και μιζούλα??? έτσι για να φτουράνε λίγο παραπάνω τα παπούτσια



:winka:
Δυστυχώς καμμία σχέση το 650 με το 600.
Εκτός από το πιό γρήγορο μοτέρ, σε όλα τα άλλα ήταν πισωγύρισμα. Αυξημένο βάρος, αναρτήσεις αλλού γιαλού (ντουβάρι μπροστά - σουμιές πίσω, όταν το 600 ήταν τουλάχιστον ομοιογενές ), ανεπαρκή φρένα και το κυριότερο μη φιλικό για καθημερινή χρήση (κάτι που έκανε δημοφιλή τα XR στη χώρα μας).
Όσο για την μανιβέλα, δεν νομίζω να υπάρχει πιό εύκολο μονοκύλινδρο, σε αντίθεση με το 650 που είναι δύσκολο όχι μόνο με Ιαπωνικά κριτήρια αλλά και με Ευρωπαικά.
Πληροφοριακά αναφέρω ότι το CR500 που έχω είναι πιό δύσκολο από το XR.

To καινούργιο 650 δεν νομίζω ότι έχει έρθει.

Στέφανε σου έχω μία πρόταση:
Σου δίνω το δικό μου μοχλικό (hardly run in as you know) έναντι ?4000 και δώρο το μηχανάκι!!!!!!!

stefanos
31/12/2005, 08:18
Υπάρχει ένα άσμα dirt που μας ταιριάζει.
ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ:rotflmao: :rotflmao:

Οσο για το 600 ήταν 20+ χρόνια στην πιάτσα εξελίχθηκε σιγά σιγά για τις ανάγκες της Αμερικάνικης αγοράς, που είναι τεράστια και είναι πολύ φυσικό στο τέλος να γίνει μια πολύ καλή βάση΄.
Κάποτε πάντως.
Τελικά πάντως θα βρώ σε ρουλεμανάδες νομίζω.

dirtbird
01/01/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Υπάρχει ένα άσμα dirt που μας ταιριάζει.
ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ:rotflmao: :rotflmao:
νομίζω.

Ναι, αλλά εσύ έχεις μοναχοκόρη (ή υιό?).:wacko:
Τι να πω εγώ που έχω τρία στόματα να θρέψω?:a4:

stefanos
02/01/2006, 01:50
Ελα ρε που δεν σου αρέσει:rotflmao: :rotflmao:
Κάτσε να ξεχάσεις τα σήματα που πλήρωσες και τα λέμε.