PDA

View Full Version : ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΧΙΟ



EKEINOS
30/12/2005, 21:51
Ειμαι νεος στο forum και σας χαιρετω ολους.
Το καλοκαιρι 2 ζευγαρια με v-strom & transalp πηγαμε στην Χιο ενα νησι που οσοι πανε γυρνανε 'η γοητευμένοι η' απογοητευμενοι
εγω ειμαι απο τους πρωτους ενθουσιαστηκα. Οταν καποιος διηγειται κατι πρεπει να ξερεις, τι μερος του λογου ειναι. Ειμαι σαρανταρηςμε οικογενεια, γυρισμενος αρκετα σ'ολη την ελλαδα και στο εξωτερικο,εντος με μηχανη εκτος με αλλα μεσα.Οταν πηγαινω διακοπες δεν μπορω ν'αραξω θελω να γυρναω,και δεν μ'ενδιαφερει καθολου η νυκτερινη ζωη,αλλα το τι θα δω, τι θα φαω και που θα μεινω.Την Χιο την ειδα σε μια εκπομπη του Μαμαλακη, χαζευοντας το κουτι μου τραβηξε το ματι τα ωραια τοπια που εβλεπα στο βαθος.Το νησι δεν ειναι σαν τ'αλλα. Ο τουρισμος ειναι επικουρικη ασχολια των κατοικων αλλες ειναι οι κυριες τους πηγες εισοδηματος καιθελουν να κρατησουν το χρωμα τους ουτε διαφημησεις ουτε προβολες θα δεις για το νησι και αν προσθεσεις οτι πολλοι εφοπληστες κρατουν τεραστια κοματια γης και παραλιων ανεκμεταλευτα και ερημα σκοπιμως, θα καταλαβετε οτι το νησι ειναι παρθενο καμια σχεσημετ'αλλα που εγιναν χαλια απο την παρατουριστικοποιηση αυτο το νησι ειναι μοναδικο. Αφησαμε στην κατασκηνωση τα παιδια και με
την γυναικα μου, ηταν η δευτερη φορα που ανεβηκε στην μηχανη, ξεκινησε εχθρικα την εκδρομη απεναντι στην μηχανη (γιατι οταν την πρωτοανεβασα, πριν 15 χρονια εγραψα για φιγουρα 240 στο Χιλιαρι που ειχα τοτε) αλλα τελειωσε με θετικες εντυπωσεις Εκλεισα δωματιο μεσω internet απο τον τοπικο συνδεσμο ενοικιαζομενων το ειδα στις φωτο και στην πραγματικοτητα ηταν καλυτερο ( Σταυρινουδη Αντωνια στην Αγια Φωτεινη ( Φωτιά ) με 33 ευρω ολοκαθαρο με φοβερη θεα και εξυπηρετικοτατους ανθρωπους )Φθασαμε στο νησι στις 19 Ιουλιου και φυγαμε στις 29. Η Χιος χωριζεται σε δυο μερη.Το πρωτο ειναι η πολη με μποτιλιαρισμα διασκεδαση νυκτερινη με ολα τα ζητουμενα, και τιποτα ιδιαιτερο απο γραφικοτητα. Το δευτερο ειναι το υπολοιπο νησι που ειναιχαρμα οφθαλμων με συνεχη εναλαγη τοπιων, απο κρανιου τοπος εως καταφυτα μερη που δεν περνουσε ηλιος,χωρια απιστευταοπως τα Μεστα-Ολυμπι-Πυργι-Αναβατος κ.α. Οι ντοπιοι ωραιοι, φιλικοι, ευχαριστοι, μ'ενα κουσουρι μονο, δεν δινουν προτεραιοτηταμες την πολη ουτε στην μανα τους, ισχυει ο νομος του τσαμπουκα, αν και δεν ειδα παρατραγουδα με τρακαρισματα.Εκανα 935χιλ γυριζωντας μονο τα 2/3 του νησιου χρησημοποιησα τον χαρτη της ROAD (εξαιρετικος) και το βιβλιο της ιδιας εταιριαςαλλα οπου γραφει για φαγητο σχιστε τις σελιδες και πεταξτε τες. Οταν εισαι
Θεσσαλονικιος σε δυο πραγματα δυσκολαικανοποιησαι, στο φαι και στην θαλασσα, οποιος εχει φαει στην θεσ/νικη και κολυμπηση στην Χαλκιδικη καταλαβαινει.Οι θαλασσες ολοκαθαρες και παγωμενες, πολλες παραλιες και ολη η βορεια και δυτικη μερια ειναι ερημη ιδανικος τοποςγια ελευθερο καμπινκ.Λογω των συνοδηγων,δεν ξεπερασαμε τα 50-60 μ.ω.τ. και της ιδιομορφης μου αποψης για το κρανοςτο οποιο δεν φορεσαμε σχεδον καθολου στο νησι, μυρισα και αρκετα πραγματα απο την φυση.Δεν μπορεις ευκολα να πας στα Ψαραουτε στις Οινουσες αυθημερων γιατι η συνδεση ειται ειναι για τα Ψαρα 1 φορα την εβδομαδα ενω για Οινουσες παει πρωικαι γυρναει την αλλη μερα εκτος Κυριακης παει & ερχεται αυθημερων. Το φαι ειναι μετριοτατο ιδιως μες την πολη και σταβιτρινα μαγαζια αλλα ειναι φθηνο, οταν τρωμε παιρνουμε 6 μεριδες 4 να φαμε 2 να μοιραζωμαστε 2-3 σαλατες 2-3 χαζακαι τα ποτα.Μεσος ορος 45ευρω για τα παραπανω,στο Λιθι 45ευρω η 1kg αστακομακαροναδα που ηταν ποιημα.Στο τελος το καλυτερο. ο ΔΡΟΜΟΣ σκετη μαστουρα να βγαλεις τα λινα απο το συνεχες πλαγιασμα. Η μεγαλυτερη ευθεια ηταν 500 μετρα,ειχε ολα τα ειδη στροφων οτι μπορεις και δεν μπορεις να φανταστεις. Ο ταπητας απο καλος εως πολυ καλος (για ελληνικα δεδομενα )και οι δρομοι αδειοι. Η μεγαλες μηχανες ειναι και πρεπει μοναχικες (μονοκαβαλες) την επομενη φορα θελω ενα τετραημερο με φιλουςμηχανοβιους μ'ολο τον εξοπλισμο πλεον να το χαρει η ψυχη μου και να βελτιωθει η στυση μου.........(ευτυχως με τις συζηγουςνα κολυμπανε εμεις πηγαμε μερικες γρηγορες ειδικες για τσιγαρα δοκιμασα πληρως τα WP που ειχα βαλει V-Strom μου)Αν πατε και θελησετε παραπανω πληροφοριες ρωτηστε Προσοχη:
1) Γραφουν για παρκαρισμα τις μηχανες
2) Μη τυχων και δεν εχετε παπουτσια για την θαλασσα θα κλαψουν τα ποδαρακια σας απο τις καυτες πετρες της παραλιας
και τις εντος θαλασσας
3) Για να φας καλα ρωτας τον ιδιοκτητη του ενοικιαζομενου (οχι σε ξενοδοχειο γιατι εκει παιζουν συμφεροντα) αφαιρεις και
προσθετης δηλ. ξαδελφια και τοπικες αντιπαθειες 90% εισαι μεσα.
4) μην πατε για λιγοτερο απο 8-10 μερες για να μην λιωσεται απο την κουραση.
5) Στα Μεστα μην φατε μεσα στο καστρο το εκανα εγω και μετα γεμιζα λιπασμα τα χωραφια παρεα μ'ενα χαρτι υγειας.

crs-k
30/12/2005, 22:08
Πολυ καλες οι πληροφοριες φιλε και καλως ηρθες! :wave2:


Μια μικρη παρατηρηση ...
Βαζε καμμια παραγραφο γιατι αλλιως γινεται δυσαναγνωστο το κειμενο σου ενω ειναι πολυ ενδιαφερον. :wacko:

Και μια μικρη ερωτηση ...
Την φωτογραφια γιατι την εσβησες?
Ρωταω μονο για την περιπτωση που εγινε απο λαθος ωστε να το διορθωσουμε ... :winka:
Η απαντηση "μετανοιωσα που την εβαλα", θεωρειται ΠΟΛΥ σοβαρη! :lol:


:smokin: :beer: :wave2:

EKEINOS
31/12/2005, 12:28
Ηθελα να βαλω τρεις φωτο και δεν ηξερα πως


32575

EKEINOS
31/12/2005, 12:30
Επισης δεν ξερω να γραφω καλα


32577

EKEINOS
31/12/2005, 12:37
Στο ασπρομαυρο μερος της φωτο εχουν παρει κληση τα μηχανακια
ενω στο ενχρωμο δεν πηραν στην ακτη Μαυρα Βολια εγιναν τα
εκτροπα φυσικα οι κλησεις απο παρκαρισμα δεν πανε στην εφορια και εγω τους εγραψα στ'@ρχιδι@ ενος ξαδελφου μου.


32578

adam_tsouk
31/12/2005, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Επισης δεν ξερω να γραφω καλα

Η περιγραφή ήταν πολύ καλή.....

zolotas
31/12/2005, 14:16
παραλιες χαλκιδικης απαιχτες σιθωνια και σωστα δεν ανεφερες φαι εκει......τοσα χρονια ψαχνω καμια ταβερνα της προκοπης αλλα ματαια
και ηταν φετος να παω χιο αλλα εκανα αποβαση μιτιληνη
εχω και στο νου κυθηρα για του χρονου....εχει κανα thread σχετικο??

welcome:wave2: :wave2:

aaa```
31/12/2005, 15:53
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΦΟΤΟ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΣΟΡΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΚΡΥΩΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ

Innersense
31/12/2005, 16:04
Φίλε και συνάδελφε καλωσήρθες!

Πολύ ωραία η περιγραφή και χρήσιμη σε όσους σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε το νησί, αλλά όπως είπανε τα παιδιά με λίγη προσοχή το κείμενο σου θα ήταν πολύ πιο ευανάγνωστο.

Πάντα καλοτάξιδος και περιμένουμε και άλλες όμορφες περιγραφές απο κάθε άκρη της Ελλάδας!