PDA

View Full Version : Σχετικα με τρομπες φρενου (αποριες)...



gcrook
02/01/2006, 16:21
Υπαρχει μια μεγαλη παραφιλολογια στο δικτυο σχετικα με τις τρομπες.
Απο την μια υπαρχουν αυτοι που υποστηριζουν, οτι το καλυτερο που εχει να κανει καποιος στα φρενα του σε περιπτωση που δεν θελει να αλλαξει διαγκανες και να βαλει εξαπιστονες κτλ, ειναι να αλλαξει σωληνακια, τακακια και ισως και δισκοπλακες (αν και η αξια μιας τετοιας μετατροπης στις δισκοπλακες ειναι καπως αμφιλεγομενη)...
Ελα ομως που εχω καταλαβει οτι μια αδυναμη τρομπα φρενου σου χαλαει την αισθηση με αποτελεσμα να μην μπορεις να αξιοποιησεις στο επακρο την εξτρα επιβραδυντικη δυναμη που σου προσφερουν τα σωληνακια και τα τακακια.

Επισης καπου υπαρχει μια συγχυση σχετικα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα στις τρομπες
16/20, 16/19, 16/18, η και 18/20 κτλ τι σημαινουν ολα αυτα.
Το πρωτο το 16 η το 18 στην περιπτωση μας εχει να κανει με την διαμετρο του πιστονιου:confused: , αλλα το δευτερο μαλλον εχει μεγαλη σημασια, τηνοποια αγνοω.

Επισης πολλοι υποστηριζουν οτι το αρχικο δαγκωμα ειναι πιο δυνατο και τρομαζει αλλα διαφωνω καθετα μιας και η αισθηση ειναι το παν στην μανετα.
Επειδη δεν ξερω απο που να πιασω αυτο το θεμα ας μιλησουμε λιγο πιο συγκεκριμενα.

Το μηχανακι μου πχ ξερω οτι εχει διαμετρο δισκων 290 και καπου ακουσα οτι εχει 14αρα τρομπα.
Μια μεταβαση σε κατι...αλλο:confused: Με ποιο τροπο ακριβως θα με βοηθησει;
Πως θα καταλαβω τι χρειαζομαι και πως θα μπορεσω να αποκωδικοποιησω τα τεχνικα χαρακτηριστικα που διαβαζω και να κρινω τι ειναι καλυτερο για μενα;
Συγχυστηκα:bigcry:

OldMan
02/01/2006, 18:23
:look: :eek: :look:

Τώρα, έχουν άδικο μερικοί που διατείνονται ότι αρέσκεσαι στο πίνειν ???

gcrook
02/01/2006, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :eek: :look:

Τώρα, έχουν άδικο μερικοί που διατείνονται ότι αρέσκεσαι στο πίνειν ???


:lol: :lol:

Πειτε ρε γαμωτο εχω πολυ γκαζι και χρειαζομαι και καλα φρενα:lol: :bawl: :bigcry: :lol:

GST
03/01/2006, 08:07
θα προσπαθησω να βοηθησω αν και απο τεχνικους ορους δεν τα παω και πολυ καλα ....

οι συνηθεις φτηνες βελτιωσεις ειναι σωληνακια υψηλης + τακακια ...

αν απο τα παραπανω δεν εισαι ικανοποιημενος το κοστος ανεβαινει ...αλλαζοντας τρομπα και βαζοντας μεγαλυτερη η ακτινικη βελτιωνεις το αποτομο που αναφερεις παραπανω αλλα εκτος οτι πρεπει να ταιριαζει στην δαγκανα που εχεις (που αν ειναι μικρη θελει και αυτη αλλαγη ) μπορει να μην ταιριαζει και στα χειριστηρια ...επισεις αλλαζοντας δαγκανες θα πρεπει να αλλαξεις και τις μποτες που πιανουν αυτες και ισως να πρεπει να βαλεις μεγαλυτερους δισκους μιλαμε για μεγαλο κοστος και πολυ ψαξιμο και τρεξιμο μεχρι που να βρεις ενα καλο συνολο και να καταληξεις καπου ....μαλλον ο παππους γιαυτο σε αποπυρε ! :rolleyes:

το καλυτερο ειναι να βρεις ενα μεταχειρισμενο μπροστινο που να ταιριαζει στο δικο σου και να το φορεσεις οποτε ειναι ολα κομπλε επανω και ξεμπερδευεις...

δεν ξερω αν βοηθησα ......:wave2:

stefanos
03/01/2006, 09:27
Αν είναι να αλλάξεις τα πάντα είναι εύκολο.
Πληρώνεις μια έτοιμη λύση απο κάποιο εργοστάσιο και τελειώνεις.
Να αλλάξεις μόνο τρόμπα το βλέπω άχρηστο.
Μεγαλώνοντας την διάμετρο μεγαλώνεις και την δύναμη που εξασκείς στην μανέτα για το ίδιο φρενάρισμα.
Οι καλές δαγκάνες με τα πολλά πιστόνια μπαίνουν για να έχεις όσο το δυνατό πιο ομοιόμορφη κατανομή πίεσης στο τακάκι.

Μπορεί να μοιάζει παράξενο αλλά το τακάκι παρότι μεταλικό και εκ πρώτης όψεως άκαμπτο, παραμορφώνεται και πατάει περισσότερο πίσο απο το έμβολο.
Οσα περοσσότερα έχεις τόσο πιο ομοιόμορφα πατάει.
Αυτό οδηγεί σε απότομο αρχικό δάγκωμα.
Το ίδιο ισχύει και για τα αντικρυστά έμβολα σε σχέση με τις γλύστρες.

Για τις τρόμπες τα νούμερα δεν ξέρω αλλά δεν μπορεί να είναι η διαδρομή το δεύτερο νούμερο?
Η διάμετρος πάντως είναι που παίζει ρόλο στη δύναμη που βάζεις στη μανέτα, στα όρια βέβαια που δουλεύει το σύστημα.
Οσο μεγαλύτερη διάμετρος τόσο μεγαλύτερη δύναμη στην μανέτα βάζεις χρειάζεται για το ίδιο αποτέλεσμα.

Το υλικό των δίσκων παίζει καθοριστικό ρόλο στο φρενάρισμα.
Οι παλαιώτεροι θα θυμούνται τους δίσκους απο "μαντέμι" τώρα τους λένε hi carbon.

OldMan
03/01/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
..Για τις τρόμπες τα νούμερα δεν ξέρω αλλά δεν μπορεί να είναι η διαδρομή το δεύτερο νούμερο?..

Πολύ μεγάλο νούμερο για διαδρομή εμβόλου Στέφανε...

Κατά πάσα πιθανότητα είναι ο λόγος εμβόλου τρόμπας προς έμβολο δαγκάνας:confused: :confused:

(Αν και τα 16mm πάλι πολλά μου φαίνονται για εμβολάκι τρόμπας...).

Who knows ....
:wave2: :wave2: :wave2:

stefanos
03/01/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ μεγάλο νούμερο για διαδρομή εμβόλου Στέφανε...

Κατά πάσα πιθανότητα είναι ο λόγος εμβόλου τρόμπας προς έμβολο δαγκάνας:confused: :confused:

(Αν και τα 16mm πάλι πολλά μου φαίνονται για εμβολάκι τρόμπας...).

Who knows ....
:wave2: :wave2: :wave2:


:bigcry: γερνάω

OldMan
03/01/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:bigcry: γερνάω

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Όχι λεβέντη μου !!!

Μην το ξαναπείς ...

(Για μια κ@λοτρόμπα θα γίνουμε χάλια ??).





Α ρε γκρούκη, με τις απορίες σου !!!!!

:lol: :beer: :lol:

TOLISTOLAROS
13/12/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το μηχανακι μου πχ ξερω οτι εχει διαμετρο δισκων 290 και καπου ακουσα οτι εχει 14αρα τρομπα.
Μια μεταβαση σε κατι...αλλο:confused: Με ποιο τροπο ακριβως θα με βοηθησει;

Πού το άκουσες;Σκέφτομαι να βάλω 4πίστονες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71614) και προφανώς άλλη τρόμπα ακτινική.
Λοιπόν λένε ότι το Triumph Daytona 675 έχει τρελλή δύναμη στο φρενάρισμα και φοράει 4 πίστονες και ακτινική τρόμπα Nissin εμβόλου 19mm(περιοδικό μοτο στο τεύχος που δοκιμάζουν τα 600άρια για το masterbike).
Δε λέει όμως για το δεύτερο νούμερο της τρόμπα(πχ 19/20;19/18; ).
Απ'τν άλλη ο φίλος vagkats λέει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1325683#post1325683) ότι με έμβολο 16 έχει τρελλά αποτελέσματα.
Επίσης ο μπύρον λέει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1318164#post1318164) ότι το tuono του έχει τρόμπα με έμβολο 16 και είναι ευχαριστημένος(τον πιστεύω,έχω οδηγήσει tuοno και μάλιστα 2κάβαλος).
Τί ακριβώς παίζει με το 2ο νούμερο της τρόμπας και τί έμβολο λέτε να προτιμήσω ώστε να ξεφτιλίζω στο φρενάρισμα F18/A όταν προσνηώνεται σε αεροπλανοφόρο;;:cool: :cool: :cool:

NikosKK
13/12/2008, 15:35
Μόνο 3 χρονάκια μετά το θυμήθηκες ρε συ Τόλη :lol: :D

TOLISTOLAROS
13/12/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Μόνο 3 χρονάκια μετά το θυμήθηκες ρε συ Τόλη :lol: :D
Είπα να μην ανοίξω καινούριο...
Στο τζίκσερ τί τρόμπα έχεις;

SVX
13/12/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Είπα να μην ανοίξω καινούριο...



ετσι ΣΩΡΑΙΟΣ :wacko: γραφω κι εγω για να μην νιωθετε "τρομπες" :a19:


αν και η απορια δεν μου λυθηκε.... βρισκω στο ebay brembos τρομπες απο ducati αλλα δεν κανω το τολμημα....:sad:

NikosKK
13/12/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Είπα να μην ανοίξω καινούριο...
Στο τζίκσερ τί τρόμπα έχεις;

Stock!

TOLISTOLAROS
13/12/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Stock!
Ρε συ εννοώ τα νούμερά της!Τί είναι 19/20,16/18,16/20;

NikosKK
13/12/2008, 16:14
χμμ θα σε γελάσω..δε το'χω κοιτάξει κ ποτέ

motaba
15/12/2008, 10:31
Καλημέρα!!

Επειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα..

Σε ότι αφορά τα νούμερα... π.χ. 13/16 .

Το πρώτο νούμερο έχει να κάνει με την διάμετρο του εμβόλου της τρόμπας (σε mm).

Το δεύτερο νούμερο νομίζω έχει να κάνει με την διαδρομή του εμβόλου ( επίσης σε mm).

Βέβαια επειδή το τελικό αποτέλεσμα αλλάζει όταν έχουν μια συμβατική και μια ακτινική τρόμπα, η επιλογή της είναι λίγο πιο σύνθετο θέμα.

Π.χ. Έχουμε ένα "on-off" με μια δισκόπλακα μπροστά. Εαν η δαγκάνα μας είναι 2-πίστονη τότε για δίσκο 280mm αρκεί μια 12/16 ακτινική τρόμπα φρένου.

Στην περίπτωση όμως που έχουμε ένα δίσκο 320mm είναι καλύτερα να επιλέξουμε την έκδοση 13/16.

(Το παραπάνω παράδειγμα είναι η απάντηση σε e-mail μου της Magura)

Γενικώς μικρή διάμετρος πιστονιού συνδέεται με μονό δίσκο.

Μεγαλύτερη διάμετρος πιστονιού με διπλό δίσκο.

Επειδή πάντως έχει ξαναγίνει συζήτηση το θέμα είναι λίγο σύνθετο :ZZZ:

:wave2:

odt
15/12/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba


Το δεύτερο νούμερο νομίζω έχει να κάνει με την διαδρομή του εμβόλου ( επίσης σε mm).


:eyepop:

TOLISTOLAROS
15/12/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα!!

Επειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα..

Σε ότι αφορά τα νούμερα... π.χ. 13/16 .

Το πρώτο νούμερο έχει να κάνει με την διάμετρο του εμβόλου της τρόμπας (σε mm).

Το δεύτερο νούμερο νομίζω έχει να κάνει με την διαδρομή του εμβόλου ( επίσης σε mm).

Βέβαια επειδή το τελικό αποτέλεσμα αλλάζει όταν έχουν μια συμβατική και μια ακτινική τρόμπα, η επιλογή της είναι λίγο πιο σύνθετο θέμα.

Π.χ. Έχουμε ένα "on-off" με μια δισκόπλακα μπροστά. Εαν η δαγκάνα μας είναι 2-πίστονη τότε για δίσκο 280mm αρκεί μια 12/16 ακτινική τρόμπα φρένου.

Στην περίπτωση όμως που έχουμε ένα δίσκο 320mm είναι καλύτερα να επιλέξουμε την έκδοση 13/16.

(Το παραπάνω παράδειγμα είναι η απάντηση σε e-mail μου της Magura)

Γενικώς μικρή διάμετρος πιστονιού συνδέεται με μονό δίσκο.

Μεγαλύτερη διάμετρος πιστονιού με διπλό δίσκο.

Επειδή πάντως έχει ξαναγίνει συζήτηση το θέμα είναι λίγο σύνθετο :ZZZ:

:wave2:
Γειά σου φίλε!
Εγώ που έχω 2 δίσκου 290 με 2 διπίστονες δαγκάνες και τρόμπα με διάμετρο εμβόλου 14mm(μάλλον) είμαι ευχαριστημένος αλλά θέλω πιο δυνατό αρχικό "δάγκωμα".Θα βάλω 4 πίστονες με άλλη τρόμπα.Δεν ξέρω όμως τί έμβολο:16 ή 19;
Στείλε μου το mail της magura να τους ρωτήσω.:wave2:

motaba
15/12/2008, 11:14
Στην παρακάτω φωτό βλέπουμε το "explode" μιας ακτινικής τρόμπας..

Για την διάμετρο του πιστονιού μπορούμε να επιλέξουμε είτε 13 είτε 16 είτε 20..

Πόσο νομίζεις ότι κινείται το έμβολο ?? Τερματίζει το ελατήριό του ??

Υ.Γ. Άλλο πράγμα η διαδρομή της μανέτας άλλο πράγμα η διαδρομή του εμβόλου...



:winka:


150287

stefanos
15/12/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Στην παρακάτω φωτό βλέπουμε το "explode" μιας ακτινικής τρόμπας..

Για την διάμετρο του πιστονιού μπορούμε να επιλέξουμε είτε 13 είτε 16 είτε 20..

Πόσο νομίζεις ότι κινείται το έμβολο ?? Τερματίζει το ελατήριό του ??

Υ.Γ. Άλλο πράγμα η διαδρομή της μανέτας άλλο πράγμα η διαδρομή του εμβόλου...



:winka:


Το έχω σκευτεί και εγώ αλλά φαίνεται πολύ μεγάλη διαδρομή 20 mm για το έμβολο.
Μπας να είναι διαδρομή μανέτας?

motaba
15/12/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το έχω σκευτεί και εγώ αλλά φαίνεται πολύ μεγάλη διαδρομή 20 mm για το έμβολο.
Μπας να είναι διαδρομή μανέτας?

Αν μιλάμε για διαδρομή εμβόλου 20mm τότε θα πρέπει να αφορά τρόμπα φρένου για superbike ή τουλάχιστον με διπλούς δίσκους μπροστά.

Το υγρό χωρίζεται, μετά από κάποιο σημείο σε δύο υδραυλικά κυκλώματα, ένα για κάθε δίσκο-δαγκάνα.

Νομίζω δεν υπάρχει τρόμπα τύπου 12/20 !

Πιθανή διάσταση είναι π.χ. 18/20 ή 19/20.


Να υπόλογίσουμε και τους όγκους τώρα....

Κύλινδρος τρόμπας 13/16 -----> V = 2122.64 mm^3 [ 2122.64 ανά κύκλωμα δίσκου-δαγκάνας]

Κύλινδρος τρόμπας 19/20 -----> V = 5667.7 mm^3....... [ 2833,85 ανά κύκλωμα δίσκου-δαγκάνας]


Στην δεύτερη περίπτωσαη έχουμε και μεγαλύτερες απαιτήσεις ....χρήσης

SeNNinhA
15/12/2008, 12:36
Για να ξεμπερδευτήτε:

Το δεύτερο νούμερο έχει σχέση με τον υπομόχλιο του εμβόλου. Απόσταση από τον άξονα περιστροφής της μανέτας.

Πάντως ότι θα κερδίζετε σε δύναμη θα το χάνετε σε αίσθηση. Εαν βάλετε τις Monoblock της Ducati τότε θα έχετε Super φρένα για την πίστα αλλα και πολύ ξύλινα φρένα (και επικίνδυνα) για τον δρόμο. Το πόσο ακριβώς χάνεις σε αίσθηση καθορίζεται από την ποιότητα της κατασκευής γι αυτό και πχ η καλή σειρά της Brembo έχει και δύναμη αλλα και αναλογικά αρκετή αίσθηση.

Πχ:
- Μια τρόμπα 19Χ20 θα έχει περισσότερη δύναμη (από μια 19Χ18) αλλα λιγότερη αίσθηση
- Αντίθετα μια 19Χ18 θα έχει λιγότερη δύναμη αλλα περισσότερο αίσθηση (απο μια 19Χ20)

Μια 19Χ18 για μικτή χρήση είναι ίσως πιο ενδενδειγμένη λύση.

Υπάρχουν βέβαια και ρυθμιζόμενες. πχ: 19Χ18~20 ή 18Χ19~21


!!! Προσοχή ακόμη στο γεγονός ότι των ίδιων διαστάσεων ΑΚΤΙΝΙΚΗ έχει περισσότερο δύναμη από μια ΑΠΛΗ. Έτσι μην το παρακάνετε με τις αλλαγές. Επίσης κάντε πρώτα τα βασικά (σωληνάκια, τακάκια, υγρά, καθαρισμός στις τσιμούχες και τα εμβολάκια) και μετά δείτε πόσο ακριβώς περισσότερο φρένο χρειάζεστε.

motaba
15/12/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για να ξεμπερδευτήτε:

Το δεύτερο νούμερο έχει σχέση με τον μοχλό του εμβόλου. Απόσταση από τον άξονα περιστροφής της μανέτας.

Πάντως ότι θα κερδίζετε σε δύναμη θα το χάνετε σε αίσθηση. Εαν βάλετε τις Monoblock της Ducati τότε θα έχετε Super φρένα για την πίστα αλλα και πολύ ξύλινα φρένα (και επικίνδυνα) για τον δρόμο. Το πόσο ακριβώς χάνεις σε αίσθηση καθορίζεται από την ποιότητα της κατασκευής γι αυτό και πχ η καλή σειρά της Brembo έχει και δύναμη αλλα και αναλογικά αρκετή αίσθηση.

Πάσο...... και τα βλέπω! :wave2:


@TOLISTOLAROS

Για να ρωτήσεις τη Magura κοίτα εδώ (http://www.controls.magura.com/english/frameset/frameset.htm) ....

Πάντως από εταιρεία σε εταιρεία αλλάζουν τα πράγματα οπότε διάλεξε μια τρόμπα του και ρώτα τους για την συγκεκριμένη και τι επιλογές έχεις..

Τώρα το "δάγκωμα" δεν ξέρω πως θα το καταλάβουν :rolleyes:

SeNNinhA
15/12/2008, 13:45
Μια πολύ καλή ανάλυση από την DUCATI σε σχέση με τις ακτινικές τρόμπες

http://www.ducati-upnorth.com/tech/radialbrakes.php

TOLISTOLAROS
15/12/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια πολύ καλή ανάλυση από την DUCATI σε σχέση με τις ακτινικές τρόμπες

http://www.ducati-upnorth.com/tech/radialbrakes.php

"Please note that Ducati-UpNorth.com cannot accept any liability for the accuracy or content of this section. Visitors who rely on this information do so at their own risk. If you are unsure it's worth contacting your local Ducati dealer who will be able to help. Do not attempt a repair or modification if you do not have the correct tools or knowledge to do so."

:confused: :confused: :confused:

Μάλλον ισχύει γιατί κάτι τέτοιο λέει εδώ (http://www.moto-racing.co.uk/item--Brembo-Radial-Brake-Master-Cylinder-Forged--Brembo+Rad+MC+Forged+All+Bike.html)

Άπ'την άλλη όμως κάποια SB έχουν 16 διάμετρο...
ΥΓ:Η τρόμπα του Daytona 675 έχει 19mm διάμετρο.Το υπομόχλιο πόσο είναι;

TOLISTOLAROS
15/12/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Να υπόλογίσουμε και τους όγκους τώρα....

Κύλινδρος τρόμπας 13/16 -----> V = 2122.64 mm^3 [ 2122.64 ανά κύκλωμα δίσκου-δαγκάνας]

Κύλινδρος τρόμπας 19/20 -----> V = 5667.7 mm^3....... [ 2833,85 ανά κύκλωμα δίσκου-δαγκάνας]


Στην δεύτερη περίπτωσαη έχουμε και μεγαλύτερες απαιτήσεις ....χρήσης
Aυτό πώς το υπολόγισες;

SeNNinhA
15/12/2008, 16:26
Δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου

TOLISTOLAROS
15/12/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου
Κοίτα το κείμενο πάνω απ'τα emoticon:
"Δεν αναλαμβάνει(H Ducati) ευθύνη για την εγκυρότητα αυτών που αναγράφονται κλπ"

Επίσης εφόσον το 2ο νούμερο είναι η απόσταση σε mm απ'τον άξονα περιστροφής της μανέτας μέχρι το σημείο της μανέτας όπου πιάνει το έμβολο(η προέκτασή του) πώς γίνεται αυτή (http://www.moto-racing.co.uk/item--Brembo-19RCS-Radial-Brake-Master-Cylinder--Brembo+Rad+MC+19RCS+All+Bike.html) να 'χει μεταβαλλόμενη απόσταση;
(κόκκινο 18mm,μαύρο 20mm) εφόσον η απόσταση από 'κεί που τελειώνει το έμβολο μέχρι τον άξονα περιστροφής είναι σταθερή;
Επίσης λέει "switchable between 18mm and 20mm ratios" ,δηλαδή λόγος μεγεθών, όχι απόσταση...:confused:

SeNNinhA
15/12/2008, 17:19
Λογικό είναι

Κανενας δεν δίνει εγγυηση σε μετατροπή που θα πας να κάνεις εσύ μόνος σου. Μπορείς να καταντήσεις από το να μην έχεις φρένο καθόλου εως να έχεις φρένο τρελό και να φας και στις 2 περιπτωσεις τα μούτρα σου. Το κείμενο είναι μια επεξήγηση αλλα το θέμα ΣΩΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΦΡΕΝΩΝ είναι πολύπλοκο και δεν εξαντλείται σε 30 γραμμές κειμένου.

Η Brembo έχει πατενταρισμένο σύστημα μεταβλητού υπομόχλιου. Δεν θυμάμαι τώρα ποιο μοντέλο είναι. Μεταβλητή διατομή εμβόλου το βλέπω δύσκολο στην πράξη ούτως ή άλλως.

TOLISTOLAROS
15/12/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λογικό είναι

Κανενας δεν δίνει εγγυηση σε μετατροπή που θα πας να κάνεις εσύ μόνος σου. Μπορείς να καταντήσεις από το να μην έχεις φρένο καθόλου εως να έχεις φρένο τρελό και να φας και στις 2 περιπτωσεις τα μούτρα σου. Το κείμενο είναι μια επεξήγηση αλλα το θέμα ΣΩΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΦΡΕΝΩΝ είναι πολύπλοκο και δεν εξαντλείται σε 30 γραμμές κειμένου.

Η Brembo έχει πατενταρισμένο σύστημα μεταβλητού υπομόχλιου. Δεν θυμάμαι τώρα ποιο μοντέλο είναι. Μεταβλητή διατομή εμβόλου το βλέπω δύσκολο στην πράξη ούτως ή άλλως.
Mα είναι το λινκ που σου έχω στο παραπάνω ποστ!Η 19 RCS είναι η τρόμπα με το μεταβλητό υπομόχλιο.Πώς γίνεται όμως(κοίτα το παραπάνω ποστ ξανά :wave2: )

SeNNinhA
15/12/2008, 17:24
NATH

19RCS Radial Brake Master Cylinder


Δες ΕΔΩ (http://www.oppracing.com/pages/articles_brembo_19rcs_brake_master_cylinder/) για περιγραφή





150331

SeNNinhA
15/12/2008, 17:26
Μια περιγραφή της Brembo σχετικά με την αρχική ερώτηση που αναλύει πολύ καλά το θέμα

http://www.oppracing.com/pages/articles_brembo_master_cylinders/

stefanos
15/12/2008, 19:40
Επί της ουσίας λοιπόν δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα.

TOLISTOLAROS
15/12/2008, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια περιγραφή της Brembo σχετικά με την αρχική ερώτηση που αναλύει πολύ καλά το θέμα

http://www.oppracing.com/pages/articles_brembo_master_cylinders/
Καλύφτηκα!Σ'ευχαριστώ! :beer: