PDA

View Full Version : ΓΥΑΛΙΑ ΜΗΧΑΝΗΣ



anixneyths
03/01/2006, 15:51
..Οτι επιθυμήτε για το 2006 :)

Ποιές μάρκες θεωρούνται οι καλύτερες;

Tα "Uvex"; Προτείνετε μαγαζία..


φιλικά,
α

υστερόγραφο: Θέλω να πάρω ένα ζευγάρι με κίτρινους φακούς για αυξημένο "contrast" σε μέρες συννεφιάς.

geopitt
03/01/2006, 16:23
ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ


http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=helmet_subcat.xml&catid=48

Daemon
03/01/2006, 16:28
Spy (http://krdshop.com) :cool:

anixneyths
03/01/2006, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Spy (http://krdshop.com) :cool:

ωραία γυαλιά αλλά δεν βλέπω αντιπρόσωπο σε Ελλάδα. Θεωρούνται καλά γυαλιά δηλαδή τα συγκεκριμένα(spy);

Γιατί τα προτίνεις; Τα oakley τι έχουν να λένε;

Daemon
03/01/2006, 17:35
Tο site που εβαλα ειναι η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα :)
Και για τα oakley εχω ακουσει καλα λογια, τα εχω φορεσει μια-δυο φορες αλλα προτιμω τα Spy και σαν σχεδια, εφαρμογη και φακους. Δοκιμασε τα και τα δυο, το καλυτερο που μπορεις να κανεις :wave2:

anixneyths
03/01/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Tο site που εβαλα ειναι η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα :)
Και για τα oakley εχω ακουσει καλα λογια, τα εχω φορεσει μια-δυο φορες αλλα προτιμω τα Spy και σαν σχεδια, εφαρμογη και φακους. Δοκιμασε τα και τα δυο, το καλυτερο που μπορεις να κανεις :wave2:


Καλά τα λες αρχηγόπουλο...

Ευχαριστώ. Μου άρεσαν πάντως αν και δεν τα έχω ξαναακούσει..

anixneyths
03/01/2006, 17:55
Αναρωτιέμαι.. Είναι καλύτερο να φοράς γυαλιά μέσα από διάφανη ζελατίνα κράνους (Καλού Κράνους) ή να μην φοράς γυαλιά και να χρησιμοποιείς την ανάλογη ζελατίνα (σκούρα μαύρη, πορτοκαλή κτλ) για έναν συγκεκριμένο καιρό;


Ευχαριστώ.

Daemon
03/01/2006, 18:02
Το πιο πρακτικο και καλυτερο για μενα ειναι ενα καλο ζευγαρη γιαλια και μια λευκη ζελατινα, ετσι και καλυτερη προστασια απ'την ακτινιβολια εχεις και σε περιπτωση που εχεις χαμηλη ορατοτητα, πχ σε πιανει νυχτα στο δρομο, τα βγαζεις και αυτο ηταν.

zolotas
03/01/2006, 18:58
παιδια μην παρεξηγηθειτε αλλα ο τιτλος μου θυμισε.......


32731

zolotas
03/01/2006, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Αναρωτιέμαι.. Είναι καλύτερο να φοράς γυαλιά μέσα από διάφανη ζελατίνα κράνους (Καλού Κράνους) ή να μην φοράς γυαλιά και να χρησιμοποιείς την ανάλογη ζελατίνα (σκούρα μαύρη, πορτοκαλή κτλ) για έναν συγκεκριμένο καιρό;


Ευχαριστώ.

ασε που μια ζελατινα για arai(τετοιο δεν πηρες?)κοστιζει στα 100Ε...δες στις αγγελιες για shield apo ton φιλο KnT ..την εδωσε μιση τιμη:bawl:

EKEINOS
03/01/2006, 22:11
Λογω επαγγελματος ( φωτογραφος ) θα σου πω κατι και δοκιμασε το, αν ενοεις κανονικα γιαλια και οχι αυτα για ανοικτα κρανη.
να δοκιμασεις τα ΒΟΥΑΡΝΕΤ δεν ξερω να στο γραψω στα γαλικα
και ειδικα αυτα που ειναι πολωτικα θα βλεπεις πολυ ξεκουραστα και διαυγεστατα το μονο κακο ειναι ο σκελετος που δεν καθεται πανω στο κεφαλι και ειναι λιγο χοντροκομενα.Ειναι και γιαλινα με φοβερη αντοχη στις γρατζουνιες,πολωτικα υπαρχουν και σε αλλες μαρκες με προτιμοτερα αν βρεις σε καφετι χρωμα ο φακος ςξωτερικα η πρασινο, ολλα τα μονοχρωμα κουραζουν και με τον καιρο προκαλουνε βλαβες, και αυτα που ονομαζονται για μηχανες ειναι απλη προοθηση εταιριων και δεν εχουνε τιποτα το ειδικο για ΜΗΧΑΝΗ . Γιαλια απο οπτικα

Noela
03/01/2006, 23:50
Έχω βολευτεί με γυαλιά της Colori τα οποία είναι πλατιά στο πλάϊ ώστε να μπαίνουν άνετα μέσα από το κράνος (κάτι που δε μπορώ να πω για τα oakley).
Τα πήρα με 75 ? και στα συν είναι ότι βγαίνουν οι φακοί οπότε:

α) Σε περίπτωση πτώσης δε σπάνε, απλά βγαίνουν
β) Σου δίνουν μαζί άλλα δύο ζευγάρια φάκους, ένα λευκό κι ένα πορτοκαλί για πιο ξεκούραστη νυχτερινή οδήγηση. ;)

pelargos1
09/01/2006, 13:23
Ενα ζευγαρι colori που εχω με εχει βολεψει μια χαρα.50-55 ευραιοι αν θυμαμαι καλα (παραπανω οχι).Οι φακοι δεν εχω ιδεα τι λενε (απο επιστημονικης αποψεως) αλλα ειναι παναλαφρα και εφαρμοζουν αψογα (τουλαχιστον στην δικια μου αρχοντομουτσουναρα).

johnpagr
16/01/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
Έχω βολευτεί με γυαλιά της Colori τα οποία είναι πλατιά στο πλάϊ ώστε να μπαίνουν άνετα μέσα από το κράνος (κάτι που δε μπορώ να πω για τα oakley).
Τα πήρα με 75 ? και στα συν είναι ότι βγαίνουν οι φακοί οπότε:

α) Σε περίπτωση πτώσης δε σπάνε, απλά βγαίνουν
β) Σου δίνουν μαζί άλλα δύο ζευγάρια φάκους, ένα λευκό κι ένα πορτοκαλί για πιο ξεκούραστη νυχτερινή οδήγηση. ;)

Ta idia exw kai egw ..... kai antexoun apeira !!!!

ksekourasta kai sta taksidia alla kai sthn polh !!

:wave2:

Alexander
17/01/2006, 09:54
Να κάνω μια ερώτηξις;
Οι κίτρινοι φακοί - κίτρινη ζελατίνα που λέτε ότι βοηθάει στο σκοτάδι, σε συνθήκες ηλιοφάνειας πώς συμπεριφέρεται; Κόβει ή σε τυφλώνει;

EKEINOS
17/01/2006, 14:48
ολα τα μονοχρωμα κρυσταλα κουραζουν το ματι και μακρυπροθεσμα προκαλουν βλαβες,τα κιτρινα βοηθανε λιγο στο σουρουπο στην νυχτα παιζετε

anixneyths
17/01/2006, 22:15
και ποιά κατά την γνώμη σου δεν προκαλούνε ζημιά δηλαδή;

anixneyths
17/01/2006, 22:37
τα iridium shields μήπως είναι καλύτερα; Έχουν διάφορα χρώματα μαζί και όχι ένα και πέραν αυτού εξωτερικά δείχνουν σαν καθρέπτης (πολύ καλό για το "glare" του καλοκαιριού)


καλό βράδυ,
α