PDA

View Full Version : dainese pants



anixneyths
03/01/2006, 16:44
που λέτε φίλοι μου μοτοσυκλετιστές... Αναρωτιόμουνα πιό παντελόνι της "Dainese" είναι το ιδανικότερο για μένα... Θέλω την συγκεκριμένη μάρκα γιατί νομίζω πως είναι η καλύτερη σε θέματα ένδυσης ή τουλάχιστον αν όχι η καλύτερη βρίσκεται σταθερά στις τρεις καλυτερες.

"Sport" μηχανή δεν έχω (Ηοnda, cbf600s), θα το χρησιμοποιώ κατά πλήστον χειμώνα και κάποιες φορές το καλοκαίρι (το παντελόνι, την μηχανή συνεχώς :) ), είμαι σε μέρoς που δεν βγάζει πολλά κρύα αν και έχει μπόλικη υγρασία(Ρόδος) αλλά κάποια στιγμή θα πάω και για βόλτουλα σε καμμία Β. Ελλάδα ή και παρα έξω. Την μηχανή την χρησιμοποιώ περιστασιακά για ταξίδια και κυρίως για καθημερινή μετακίνηση. Το παντελόνι δεν το θέλω τόσο για την καθημερινή μου μετακίνηση αλλά για τις εξορμήσεις (6ώρες βόλτες) μου στον ελεύθερο μου χρόνο.

Για ρίξτε λίγο φως στην υπόθεση!!! Ποιό παντελονάκι μου προτείνετε; Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά μιας και είμαι νέος στον χώρο. Το "Odessa" μου κάνει λέτε; Δερμάτινο μάλλον θα έκανε παράκρουση με το μπουφάν μου (Cordura). Μου άρεσε και το "P. DRAKE tex" γιατί είναι καλό για τις πολλές ζέστες και δεν υστερεί σε προστασία αν και δεν είναι αδιάβροχο.

Ελπίζω να μην κούρασα.

Καλή χρονιά,
α

υστερόγραφο: έχω αγοράσει ένα dainese μπουφανάκι, το "four star" πρόσφατα...:D

zolotas
03/01/2006, 16:53
αν γινεται να συνδεεται και με το μπουφαν γιατι σε ταξιδι ισως χρειαστει,,

και καλα ρε εσυ, μονο dainese δεν ηθελες ε?μας κουφανες παλι

anixneyths
03/01/2006, 16:59
αφού είναι η καλύτερη μάρκα ρε...

Και το μπουφανάκι που πήρα όπως το ήθελα είναι...:winka:

zolotas
03/01/2006, 20:02
το ODDESA πολυ special το βλεπω...και δεν ειναι δερματινο(αν κανω λαθος διορθωστε)

gore tex ειναι αλλα τιμη θα τσιμπαει μαλλον.
εγω εχω το ST5 ALPINESTARS cordura και ειμαι ευχαριστημενος

αλλα μια που πηρες dainese jacket παρε και αναλογο παντελονι για συνδεση,εχει πολλα μοντελα και σε cordura
πριν κατι μηνες ρωτησα για ενα dainese 220Ε cordura,μοντελο δεν θυμαμαι(νομιζω το rochester) αλλα ηταν πολυ καλο

ποιο κρανος πηρες????????απο internet????????

zolotas
03/01/2006, 21:20
τιμες flea....look

oddesa 256E

tushima gore tex 210E στη φωτο


32743

crazykiller
04/01/2006, 00:40
Τελικά δεν πρόσεξα, ποιο μπουφάν πήρες?

Τα περισσότερα της dainese ενώνονται με το παντελόνι πάντως, το μπυφάν σου έχει φερμουάρ?

Το οντέσσα έχει.


Εγώ το περιμένω μες την εβδομάδα.

Νομίζω πως αν είσαι πολλές ώρες πάνω στην μηχανή το χρειάζεσαι το παντελόνι. Να έχει και θερμική επένδυση. 6+ ώρες που λες, να σε χτυπάει ο αέρας με 160χλμ και να είσαι και ακίνητος..... Τι λες;;;;


Πάντως μην τσιγκουνευτείς λεφτά για εξοπλισμό. Είναι σίγουρο πως θα βγεις χαμένος. 1 φορά να την πατήσεις από κρύο ή από βροχή φτάνει. (για να μην αναφερθώ σε ένα πέσιμο, που... με μαθηματική ακρίβεια όλοι έχουμε λίγο πολύ [εγώ πολύ...])
Και μόνο το κάψιμο που μπορεί να φας, δεν μιλάω για παραπάνω, για ένα απλό σύρσιμο μόνο, με 60χλμ, αξίζει τα 300 ευρώ του παντελονιού.

Έτσι την έχω δει εγώ τουλάχιστον.

Ααα, και για αυτό που με ρώτησες για τα Shoei δεν ξέρω καθόλου. Το x-spirit μου άρεσε πολύ, kai to XR1000, αλλά arai δεν είναι. Για τη χρήση για την οποία είναι σχεδιασμένα δεν ξέρω καθόλου.