PDA

View Full Version : Καλώς με βρήκατε (cbf 250). Με μερικές απορίες.



gerodim
04/01/2006, 10:26
Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθούσα το forum μιας και μπάνιζα το cbfακι. Να που ήρθε η ώρα λοιπόν και το πήρα. έχω κάνει 200χλμ και αν και πρώτη μου μηχανή τη συνήθισα πολύ γρήγορα. Είναι σκάλες πιό έυκολη απο το cb 500 στο οποίο έκανα μαθήματα. Έχω όμως μια δύο απορίες και στενοχώριες σχετικά με τη μηχανή:

1) στενοχωρέθηκα αρκετά με το γεγονός ότι οι κάφροι μου δώσανε το manual σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά μόνο. Έτσι δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι γράφει μέσα.

2) μόλις συμπλήρωσα τα πρώτα 100 χλμ άρχισα να ακούω ένα θόρυβο από το μπροστινό τροχό. ο θόρυβος είναι περιοδικός ανάλογα με την περιστροφή του τροχού (σαν να βρίσκει κάπου) και ακούγεται σε χαμηλές ταχύτητες (όταν ανέβει η ταχύτητα απλά καλύπτεται από τους υπόλοιπους ήχους. ο ήχος αυτός έχει να κάνει με το σύστημα του μπροστινού φρένου γιατι αν πατήσω ελαφρώς το μπροστινό σταματάει. στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά έγινε κάπως χειρότερος.

3) όταν ανοίγω το τσοκ με αναμένη μηχανή η μηχανή σβήνει ενώ αν το ανοίξω και μετά βάλω μπροστά δουλεύει κανονικά.

4) Είναι ιδέα μου ή η μηχανή μυρίζει περίεργα??? (στην αρχή τουλάχιστον τώρα η το συνήθισα ή περιορίστηκε)

5) το πίσω φρένο μου ήρθε πολύ μα πολύ μαλακό. Να το σφίξω ή όχι?

gojakla
04/01/2006, 10:30
Καλως ηρθες φιλαρακο... καλοριζικο και καλοταξιδο το μηχανακι...

Εγω μονο οσον αφορα τις «μυρωδιες» μπορω να σου απαντησω με σιγουρια, οτι ΝΑΙ ειναι φυσιολογικοτατο στην αρχη να μυριζει περιεργα... μην ανησυχεις καθολου γι' αυτο!!!!
Μυριζουν υγρα και λοιπα στοιχεια που λογω κινησης και θερμοκρασιας απλα αναβλυζουν το θεαρεστο αρωματακι τους... σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει το φαινομενο!
:wave2: :wave2:

BELZEBOYLIS
04/01/2006, 10:31
Καλώς ήρθες !!!! Με τις απορίες σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω ....η ρώτα τον μηχανικό σου ή περίμενε λίγο να ξυπνήσουν κάποιοι ωραίοι του φόρουμ !!!!!



Αααααα Καλοτάξιδη και καλορίζικη

gerodim
04/01/2006, 10:38
Τι να πω ρε παιδιά τόση αμεσότητα δεν την περίμενα. Έκανα το post και ίσα που χάζεψα λίγο το προφίλ μου και έκανα κάποιες αλλαγές... Απίστευτο!

gdevelek
04/01/2006, 10:42
Αν θες να ανοίγεις το τσοκ ενώ το μοτέρ ήδη δουλεύει και να μη σβήνει, τη στιγμή που το ανοίγεις δώσε λίγο γκάζι.

McGyver
04/01/2006, 10:45
Καλώς ήλθες!!!

Καλορίζικη και καλοτάξιδη η μηχανή σου!!!

:beer: :beer: :beer:

Για τις ερωτήσεις σου, λίγη υπομονή και μερικές αναζητήσεις στο forum και θα λυθούν όλες...

:wave2:

Όσον αφορά στο θόρυβο του μπροστινού φρένου, πιθανότατα είναι μέχρι να "πατήσουν" σωστά τα τακάκια στη δισκόπλακα...
Φαντάζομαι πως δεν έχεις πρόβλημα απόδοσης στο φρενάρισμά σου, αλλά μόνο θόρυβο...
Στο πρώτο service (1.000 km) πες το στο μηχανικό σου και θα σου βάλει λίγη ειδική πάστα...

johnpan
04/01/2006, 11:08
Καλωσήρθες και πάντα όρθιος. Μη σε ανυσηχεί τίποτα, το μηχανάκι σου είναι άσπαστο!

Το μάνιουαλ κοίταξες μήπως είναι κάτω από τη σέλα? Αν όχι, ν απας να τους το ζητήσεις, επιβάλλεται να σου το δώσουν.

Το τσοκ είναι μεγάλο θέμα! Ψάξε στις συζητήσεις των cbf και θα βρεις πολλά πράγματα.:wave2:

Cpt. Haddock
04/01/2006, 11:12
Καλορίζικος αδερφέ, καλά χιλιόμετρα


πιάσε μερικές :beer: :beer: :beer: :beer:





γίνονται πολλοί αυτοί οι CBFάκηδες ρε παιδί μου :lol: :lol:


Καλώς ήρθες!

McGyver
04/01/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γίνονται πολλοί αυτοί οι CBFάκηδες ρε παιδί μου :lol: :lol:

Αυτοί και οι Ζ-άδες...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Τι στο καλό στο Skip τα βάζουνε;;

ΙΠΠΕΑΣ
04/01/2006, 11:37
Καλοτάξιδη φιλαράκο

:beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
04/01/2006, 11:38
Καλορίζικο και καλοτάξιδο !

:beer: :beer:

gojakla
04/01/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αυτοί και οι Ζ-άδες...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Τι στο καλό στο Skip τα βάζουνε;;


Στο ARIEL ειναι αλλα πρεπει να παρεις 2 5κιλα για να βρεις το μηχανακι... αξιζει????????

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

gerodim
04/01/2006, 11:52
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με το φρενάρισμα δεν έχω πρόβλημα φρενάρει κανονικά απλά κάνει το θόρυβο. Και σχετικά με το βιβλιαράκι μου το δώσανε αλλά είναι μόνο σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά. Προσφέρεται κανείς με αγγλικά ή ελληνικά για φωτοτυπίες??? :)

johnpan
04/01/2006, 12:04
Υπάρχουν ΔΥΟ (2) manuals το ένα είναι πράσινο και το άλλο μπλε, ένα από αυτά έχει αγγλικά. Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν και τα δύο. Η αρχική τους θέση είναι κάτω από τη σέλα.

Xlitos
04/01/2006, 12:08
Μην αγχώνεσαι δεν έχει τίποτα το μηχανάκι.Όταν παίρνεις για πρώτη φορά καινούργιο έτσι είναι,είσαι μες στην τσίτα: ''γιατί ακούγεται αυτό''...''σαν κάτι να μου μυρίζει'' :p

Καλοτάξιδο!

OldMan
04/01/2006, 12:08
:confused: :confused: :confused:

Γιατί "ανοίγετε" το τσοκ ενώ δουλεύει το μοτέρ ??

gdevelek
04/01/2006, 12:12
αν με λίγο γκάζι πήρε μπρος το μοτέρ αλλά δεν κρατάει με τίποτε ρελαντί, δεν θα βάλεις το τσοκ να το ζεστάνεις;

OldMan
04/01/2006, 12:17
Μοτέρ που παίρνει μπροστά ΧΩΡΙΣ τσοκ, συνεχίζει να δουλεύει χωρίς αυτό !!!

(Πάντα η εκκίνηση σε "κρύο" κινητήρα είναι πιο δύσκολη από την διατήρηση της λειτουργίας, 'ντάξ ???).



Υ.Γ.
Καιρό έχουμε να τα "πούμε" χρυσέ μου...
:lol: :beer: :lol:

oulas
04/01/2006, 12:19
" 1) στενοχωρέθηκα αρκετά με το γεγονός ότι οι κάφροι μου δώσανε το manual σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά μόνο. Έτσι δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι γράφει μέσα.

2) μόλις συμπλήρωσα τα πρώτα 100 χλμ άρχισα να ακούω ένα θόρυβο από το μπροστινό τροχό. ο θόρυβος είναι περιοδικός ανάλογα με την περιστροφή του τροχού (σαν να βρίσκει κάπου) και ακούγεται σε χαμηλές ταχύτητες (όταν ανέβει η ταχύτητα απλά καλύπτεται από τους υπόλοιπους ήχους. ο ήχος αυτός έχει να κάνει με το σύστημα του μπροστινού φρένου γιατι αν πατήσω ελαφρώς το μπροστινό σταματάει. στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά έγινε κάπως χειρότερος.

3) όταν ανοίγω το τσοκ με αναμένη μηχανή η μηχανή σβήνει ενώ αν το ανοίξω και μετά βάλω μπροστά δουλεύει κανονικά.

4) Είναι ιδέα μου ή η μηχανή μυρίζει περίεργα??? (στην αρχή τουλάχιστον τώρα η το συνήθισα ή περιορίστηκε)

5) το πίσω φρένο μου ήρθε πολύ μα πολύ μαλακό. Να το σφίξω ή όχι?"




1)Εχω το Αγγλικο αν θες. Μενω Μραχαμι. Στειλε πμ, αν ειναι να το βγαλουμε σε καποιο βιβλιοπολειο της γειτονιας μου. Αν και αν ζητησεις πρεπει να σου δωσου, Κατω απο την σελα κοιταξες;

2)Ο Θορυβος στο μπροστα τον ειχα και εγω για καποια φαση στο στροσιμο, οπως και αλλα παιδια απο εδω μεσα. Πατανε τα τακακια. Μια χαρα εισαι.

3)Το τσοκ το χρησιμοποιεις για να βαλεις μπροσ την μηχανη το χημωνα. Εσυ τα εκανες αναποδα. Δες εδω, να δεις πως θα το βαζεις μπροστα: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13525

Σωστα στα εψαλε ο Oldman

4)Σε ολους μας μυριζει λιγο περιεργα στην αρχη. Τα μεταλλα ειναι καινουργια, και βγαζουν ενα αρωματακι. Επισης επειδη ειναι τελειως γυμνο, τωρα το χειμωνα, τα νερα πανε στην ζεστη μηχανη, και εξατμιζοντε και σου βρομανε!

5) το Πισω να το σφιξεις, αλλα οχι παρα πολυ. Να στο σφιξει καποιος ενω εισαι καθισμενος στην μηχανη.

Ετσι:

1)δεν θα σου μπλοκαρει ευκολα σε φρενα πανικου
2) Αμα το σφιξεις πολυ και δοκιμαζεις το πεταλ χωρις να εχεις προσθεσει το βαρος σου στην μηχανη, υπαρχει περιπτωση, σε τιποτα λακουβες, που το ψαλιδι παιζει, σε συνδιασμο με το βαρος σου, να πατειτε το φρενο μονο του, και να αναβει το φως του πισου φρενου.

Αντε καλως ηλθες!

gerodim
04/01/2006, 16:26
>>Γιατί "ανοίγετε" το τσοκ ενώ δουλεύει το μοτέρ ??

Απλά έβαζα μπροστά πρώτα και αμέσως κατέβαζα το διακόπτη και
έσβηνε. Τώρα το ανοίγω πρώτα απλά ήθελα να ξέρω αν είναι λογικό ή όχι.

Σχετικά με το φρένο ψιλομετριάστηκε ο θορυβος σήμερα αφού όμως το πρωί είχε γίνει ανυπόφορος.

Και τέλος oula thanx πάρα πολύ. Μένουμε κοντά (Ν.Σμύρνη).
Θα σου στείλω μήνυμα αύριο για να μιλήσουμε στο τηλ. αν μπορείς. Πραγματικά ευχαριστώ γιατι δεν έχω ιδέα τι γράφει το ρημαδιασμένο. Εις απάντηση ενός άλλου μηνύματος μου δώσανε μόνο το πράσινο βιβλίο και το βιβλίο service.

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους !

gdevelek
04/01/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μοτέρ που παίρνει μπροστά ΧΩΡΙΣ τσοκ, συνεχίζει να δουλεύει χωρίς αυτό !!!


Πόσο σίγουρος είσαι;

zolotas
04/01/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



πιάσε μερικές :beer: :beer: :beer: :beer:






αλλη μια γυρα :beer: παρακαλω

welcome man

gerodim
05/01/2006, 09:06
Οχι, οχι αλλες μπύρες παρακαλώ... Το παράκανα χτες βράδυ και τώρα σηκώθηκα για δουλειά και έχω ένα στόμα σαν παπούτσι... Φυσικά εννοείται ότι δεν ήμουν με τη μηχανή (για όσους το σκέφτηκαν - όχι δεν είμαι τόσο ευσύνείδητος απλά έχω κλάψει έτσι ενα καινούργιο αμαξι...).

gerodim
05/01/2006, 11:40
Ρε παιδιά πείτε μου γιατί πρέπει με το που πήρα τη μηχανή:

1) Να κάνω την καλορίζικη γρατσουνιά με το που την καβαλάω και φεύγω από το μαγαζί με το τσαντάκι της μέσης?

2) Να δώσω ένα κάρο λεφτά για δερμάτινο μπουφάν και την πρώτη φορά που το φοράω και πάω να κατέβω απο το σπίτι να πάρω τη μηχανή να μετρήσω 2 ορόφους σκάλες κουτρουβαλόντας και να φαίνεται ότι έχει φάει πτώση? Αφού όλοι με ρωτάνε με το που το πήρες το έριξες?

3) Γιατί ενώ μέχρι τις 29/12 (που πήρα και τη μηχανή) έπρεπε η Αθήνα να θυμίζει miami όσον αφορά τον καιρό ενώ τώρα βρέχει συνέχεια?

Και κάτι άσχετο. Λέω να πάω Σούνιο και πίσω δυο τρείς φορές όταν κάνει καλό καιρό για στρώσιμο συμφωνείτε ή απλά να την κινώ στην πόλη μέχρι να στρώσει?

gdevelek
05/01/2006, 11:48
Άσχετο βέβαια με το θέμα, αλλά αν πιστεύεις πως στο Μαϊάμι δεν βρέχει, μάλλον το ξέρεις μόνο από το Miami Vice.

Cpt. Haddock
05/01/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Ρε παιδιά πείτε μου γιατί πρέπει με το που πήρα τη μηχανή:

1) Να κάνω την καλορίζικη γρατσουνιά με το που την καβαλάω και φεύγω από το μαγαζί με το τσαντάκι της μέσης?



Να εύχεσαι να είναι πάντα τέτοιες οι γρατζουνιές...

:wave2: :beer: :wave2:

BILLY FILTH
05/01/2006, 13:13
μην τρελένεσαι με το μοτόρι (και εγώ το ίδιο έκανα και δεν κατάφερα τίποτα).
σκέψου ότι κάποια στιγμή θα το αλλάξεις.
εγώ για στρώσιμο πήγαινα κάθε μέρα μέχρι Λαγονήσι και πίσω (μένω Δάφνη).
και τέλος καλορίζικη και καλοτάξιδη.

johnpan
05/01/2006, 13:20
γρατσουνιές και μ@λακίες. (με το συμπάθειο φίλε μου)

Βλέπεις μηχανάκια να γυαλίζουν και οι κατοχοι δεν ξέρουν ούτε το τσοκ να ανοίγουν, και η αλυσίδα έχει φτάσει στο σταν...

Μη σε νοιάζουν οι παλιο γρατσουνιές και χαλιέσαι με αυτά, αυτά είναι σίδερα. Η ψυχή της μηχανής σου δεν έχει σχέση με αυτά. Να της κάνεις τα σέρβις της, να της έχεις λαδάκια και ργασαρισμένη αλυσίδα, και θα είναι ευτυχισμένη.

Αυτά. Τα πήρα γιατί ένας φίλος μου έιναι τόσο ψείρας με αυτά τα πράγματα που έχει καταντήσει αντιπαθητικός.

ΙΠΠΕΑΣ
05/01/2006, 16:10
Και κάτι άσχετο. Λέω να πάω Σούνιο και πίσω δυο τρείς φορές όταν κάνει καλό καιρό για στρώσιμο συμφωνείτε ή απλά να την κινώ στην πόλη μέχρι να στρώσει?

Ναι αυτό σου συνιστώ εγώ. Αυτό έκανα και εγώ με το παπί και έκανα φοβερό στρώσιμο.

Βέβαια αν πηγαίνεις ώρες που τρέχουν οι γκαζοφονιάδες σαν τρελοί(Αργά τα βράδια) τότε ίσως κινδυνεύεις αφού λόγω νέου μοτέρ θα θέλεις να πηγαίνεις δεξιά και σιγά. Θα σου πρότεινα να κάνεις κάποια Κυριακή πρωί αυτή την διαδρομή αρκετές φορές.

Μέσα στη Αθήνα, προσωπικά πιστεύω ότι τα μοτέρ πιέζονται σε αρκετά τους εξαρτήματα(ειδικά το κυβώτιο ταχυτήτων) .

Στην Αθήνα εγώ με το παπί είχα τρομερό πρόβλημα, όταν το έστρωνα, γιατί όλοι από πίσω μου βιάζονταν και με πίεζαν να ανεβοτατεβάζω ταχύτητες άτσαλα και απότομα. Δεν είναι ότι καλύτερο αυτό για ένα μοτέρ που στρώνουν οι μεταλλικές του επιφάνειες.

oulas
05/01/2006, 16:51
H διαδριμη ειναι μια χαρα για στρωσιμο, απλα καποιες ωρες περιεργιες τρεχουν εκει οι γκαζοφονιαδες και ειναι λιγο επικυνδινο. Και εγω μεσα στην δευτερη εβδομαδα εκανα γρατζουνια στο τεποζιτο. Τσαντακι μην ξαναβαλεις. Επισης να εχεις μονο ενα κλειδι, γιατι αλλιως θα γρατσουνισεις απιστευτα τα οργανα σου!


Και εγω Σουνιο το εστρωσα. Προσοχη φιλε ειδικα τωρα στην αρχη! Σιγα σιγα, εχουν και νερα οι δρομοι...

gerodim
09/01/2006, 18:56
Λοιπόν παιδιά το πήγα σήμερα στο συνεργείο για να δούνε το θόρυβο από το δισκόφρενο. Τελικά το πήγανε μια βόλτα και μου είπανε ότι απλά το τακάκι δεν έχει φαγωθεί ακόμα και να περιμένω. Πάντως ο θόρυβος έγινε πιό έντονος αν και δεν επηρρεάζει τη συμπεριφορά της μηχανής στην οδήγηση.

oulas
09/01/2006, 22:21
Υπομονη τοτε... Θορυβο που κανει το ατιμο...

GyPsy
10/01/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Ρε παιδιά πείτε μου γιατί πρέπει με το που πήρα τη μηχανή:

1) Να κάνω την καλορίζικη γρατσουνιά με το που την καβαλάω και φεύγω από το μαγαζί με το τσαντάκι της μέσης?

2) Να δώσω ένα κάρο λεφτά για δερμάτινο μπουφάν και την πρώτη φορά που το φοράω και πάω να κατέβω απο το σπίτι να πάρω τη μηχανή να μετρήσω 2 ορόφους σκάλες κουτρουβαλόντας και να φαίνεται ότι έχει φάει πτώση? Αφού όλοι με ρωτάνε με το που το πήρες το έριξες?

3) Γιατί ενώ μέχρι τις 29/12 (που πήρα και τη μηχανή) έπρεπε η Αθήνα να θυμίζει miami όσον αφορά τον καιρό ενώ τώρα βρέχει συνέχεια?

Και κάτι άσχετο. Λέω να πάω Σούνιο και πίσω δυο τρείς φορές όταν κάνει καλό καιρό για στρώσιμο συμφωνείτε ή απλά να την κινώ στην πόλη μέχρι να στρώσει?

Γιατί είσαι γκαντέμης?:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Πλάκα κανουμε έτσι ?

Καλώς ήρθες...:beer: :beer:

sniper
10/01/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Ρε παιδιά πείτε μου γιατί πρέπει με το που πήρα τη μηχανή:

1) Να κάνω την καλορίζικη γρατσουνιά με το που την καβαλάω και φεύγω από το μαγαζί με το τσαντάκι της μέσης?

2) Να δώσω ένα κάρο λεφτά για δερμάτινο μπουφάν και την πρώτη φορά που το φοράω και πάω να κατέβω απο το σπίτι να πάρω τη μηχανή να μετρήσω 2 ορόφους σκάλες κουτρουβαλόντας και να φαίνεται ότι έχει φάει πτώση? Αφού όλοι με ρωτάνε με το που το πήρες το έριξες?

3) Γιατί ενώ μέχρι τις 29/12 (που πήρα και τη μηχανή) έπρεπε η Αθήνα να θυμίζει miami όσον αφορά τον καιρό ενώ τώρα βρέχει συνέχεια?

Και κάτι άσχετο. Λέω να πάω Σούνιο και πίσω δυο τρείς φορές όταν κάνει καλό καιρό για στρώσιμο συμφωνείτε ή απλά να την κινώ στην πόλη μέχρι να στρώσει?


Μια χαρά ακούγεται το Σούνιο για στρώσιμο αλλά αυτή την εποχή με τα κρύα και ειδικά τους αέρηδες θέλει ΠΟΛΥ προσοχή.....

τώρα για τα υπόλοιπα....

1 -> γνωστό πρόβλημα από τότε που βγήκαν οι μπανάνες..... :D
2 ->Αν δεν το φόραγες θα μέτραγες και σπασμένα κόκκαλα..... μια χαρά δούλεψε το μπουφάν..... :D
3 -> Δεν το πουλάς μπας και στεγνώσει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Rezeguet
10/01/2006, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθούσα το forum μιας και μπάνιζα το cbfακι. Να που ήρθε η ώρα λοιπόν και το πήρα. έχω κάνει 200χλμ και αν και πρώτη μου μηχανή τη συνήθισα πολύ γρήγορα. Είναι σκάλες πιό έυκολη απο το cb 500 στο οποίο έκανα μαθήματα. Έχω όμως μια δύο απορίες και στενοχώριες σχετικά με τη μηχανή:

1) στενοχωρέθηκα αρκετά με το γεγονός ότι οι κάφροι μου δώσανε το manual σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά μόνο. Έτσι δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι γράφει μέσα.

2) μόλις συμπλήρωσα τα πρώτα 100 χλμ άρχισα να ακούω ένα θόρυβο από το μπροστινό τροχό. ο θόρυβος είναι περιοδικός ανάλογα με την περιστροφή του τροχού (σαν να βρίσκει κάπου) και ακούγεται σε χαμηλές ταχύτητες (όταν ανέβει η ταχύτητα απλά καλύπτεται από τους υπόλοιπους ήχους. ο ήχος αυτός έχει να κάνει με το σύστημα του μπροστινού φρένου γιατι αν πατήσω ελαφρώς το μπροστινό σταματάει. στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά έγινε κάπως χειρότερος.

3) όταν ανοίγω το τσοκ με αναμένη μηχανή η μηχανή σβήνει ενώ αν το ανοίξω και μετά βάλω μπροστά δουλεύει κανονικά.

4) Είναι ιδέα μου ή η μηχανή μυρίζει περίεργα??? (στην αρχή τουλάχιστον τώρα η το συνήθισα ή περιορίστηκε)

5) το πίσω φρένο μου ήρθε πολύ μα πολύ μαλακό. Να το σφίξω ή όχι?

loipon na panthsoume ka meis :D

1)apoti vlepw to 8ema kanonisthke

2)kati analogo exoune pa8ei OLOI edwpera, yparxoun kai analoga threads edw pera. Pantws, mhn anhsyxeis ka8olou einai apolyta fysiko na kanei etsi, 8a strwsei se ligo kairo

3) ....
Kala epeidh eisai kainourgios 8a se lyph8w. Loipon travame tsok afhnoume ligo, patame miza oso kai oses fores xreiastei (alla oxi kai na adeiasoume thn bataria) kai patame arga arga gazi gia na zesta8ei to moter, kai otan doume oti einai sta8ero to strofometro to afhnoume ekei merika leptakia kai meta kleinoume to tsok kai synexizoume kanonika

4) Ontws myrizei perierga.. Emena mou eixe pothsei h boxa ola mou ta rouxa ta gantia to kranos (kai kata synepeia kai ta malia mou merikes fores) ta kleidia kai genika otidhpote erxotane se epafh me th mhxanh :S Telika pantws h egw to synh8hsa h h boxa eksafanisthke, opote pistevw kai se sena to idio 8a kanei ;)

5) to pisw mia xara htane se mena, de kserw giati na se peirazei... To poly poly na to patas pio dynata gia na pianei..

gerodim
12/01/2006, 08:28
Λοιπόν σχετικά με το μπροστινό και το πίσω φρένο. Το πίσω το σφίξαμε με τον oula όταν είχαμε βρεθεί για το βιβλιαράκι και σύμφωνα και με τη γνώμη του ήτανε πολύ μα πολύ μα πολύ μαλακό. Τώρα σχετικά με το μπροστά ρε παιδιά είναι φασαρία πιά δεν είναι απλός θόρυβος. Oula πες και εσύ τη γνώμη σου που το οδήγησες ρε συ...

oulas
12/01/2006, 09:36
Οντως ειναι απιστευτος ο θορυβος που κανει. Για να σε παρηγορισω θα σου πω, οτι το δικο σου δεν εχει το γνωστο προβλημα, που εχουν πολλα cbf, να μην μπαινει ευκολα η νεκρα, και να συντονιζεται ο κινητηρα στις 6500 στροφες!

Κατι ειναι και αυτο εε!

Υπαρχουν και τα αναλογα threads στο forum, για τα προβληματα που σου λεω.

johnpan
12/01/2006, 11:13
μπράβο Ούλα για τη βοήθεια στους νέους! Πήγες και την οδήγησες ρε θηρίο! Και πάλι μπράβο :beer:

jasper
11/02/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Λοιπόν σχετικά με το μπροστινό και το πίσω φρένο. Το πίσω το σφίξαμε με τον oula όταν είχαμε βρεθεί για το βιβλιαράκι και σύμφωνα και με τη γνώμη του ήτανε πολύ μα πολύ μα πολύ μαλακό. Τώρα σχετικά με το μπροστά ρε παιδιά είναι φασαρία πιά δεν είναι απλός θόρυβος. Oula πες και εσύ τη γνώμη σου που το οδήγησες ρε συ...

Άλλο ένα καλωσόρισες, έστω και καθυστερημένο. Για το μπροστά φρένο το είχα και γω το πρόβλημα. Εκνευριστικός θόρυβος, συνήθως το καταλαβαινες και σαν κραδασμό στο τιμόνι αν δε φοραγες γάντια. Μου είχαν πει ότι είναι άστρωτα τα φρένα κλπ αλλά έφτασα 2000κμ και ακόμη δεν είχε σταματήσει. Και μιλάμε για χιλιόμετρα μέσα σε πόλη, με σφήνες και φρένο - γκάζι συνεχώς.

Τελικά αυτό που έκαναν και σταματησε ήταν να κατεβάσουν όλο το δισκόφρενο και να τρίψουν κάποια κομμάτια του. Δεν ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες, δεν ήταν πάντως τα τακάκια το πρόβλημα. Αυτά που πήραν και τρόχισαν ήταν τα ακίνητα τμήματα του φρένου (το μασίφ σίδερο). Το μηχανάκι δεν ξαναμίλησε. (Σε αυτό το θέμα, σε άλλα συνέχισε :-( )

Πάντως πρέπει να είναι συνηθισμένο bug γιατί ο αρχιμηχανικός του συνεργείου μόλις του είπα τι κάνει (μέχρι τότε έκανα το λάθος να μιλάω με τους πιτσιρικάδες του) το κύλισε λιγο σβηστό για να βεβαιωθεί, σε 3 λεπτά έλυσε επιτόπου το δισκόφρενο, το πήγε στον τροχό, το έφερε και το ξανάδεσε σε χρόνο dt. Ούτε να ρωτήσει λεπτομέρειες, ούτε πόσο καιρό το κάνει, τίποτα.

Ελπίζω να σε βοήθησα, αν και δεν είμαι ειδικός σε τεχνικά θέματα.

gerodim
11/02/2006, 09:08
Thanx για το ποστ... Το θέμα λύθηκε, δεν ξέρω όμως πως.. Απλά το άφησα στο συνεργείο με το 1ο σέρβις και του είπα για το θόρυβο... Πάντως δεν το ξανάκανε.

oulas
12/02/2006, 02:38
θα εφαγε τροχουλη....

Alexander
22/03/2006, 10:16
Με έχει τρελάνει το δικό μου ρε γμτ στο θόρυβο.
Συνέχεια ακούγεται ένα μεταλλικό μάσημα στο μπροστινό σύστημα στις χαμηλές ταχύτητες.

Όταν ήταν καινούργια η μηχανή το έκανε ελαφρά.
Για κάποιο χρονικό διάστημα σταμάτησε.
Κάποια στγμή ξανάρχισε και τώρα όσο πάει και εντείνεται.

Νιώθω το τράνταγμα και στο τιμόνι και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν είναι από το δισκόφρενο.

ΙΠΠΕΑΣ
22/03/2006, 10:55
Αν την έβαζες με κάποιο τρόπο σε ένα σημείο όπου δεν ακουμπά ο πίσω τροχός κάτω και την δούλευες εν στάσει για λίγο έτσι ώστε να διαπιστώσεις αν ο θόρυβος συνεχίζει. Αν συνεχίζει και εφόσον δεν κινειται ο εμπρός τροχός σημαίνει ότι προέρχεται από το μοτέρ. :(

gerodim
22/03/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Με έχει τρελάνει το δικό μου ρε γμτ στο θόρυβο.
Συνέχεια ακούγεται ένα μεταλλικό μάσημα στο μπροστινό σύστημα στις χαμηλές ταχύτητες.

Όταν ήταν καινούργια η μηχανή το έκανε ελαφρά.
Για κάποιο χρονικό διάστημα σταμάτησε.
Κάποια στγμή ξανάρχισε και τώρα όσο πάει και εντείνεται.

Νιώθω το τράνταγμα και στο τιμόνι και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν είναι από το δισκόφρενο.

Και εγώ ένοιωθα τράνταγμα. Πήγαινε το στο συνεργείο και πες το. Εμένα το λύσανε το θέμα πάντως. Ακόμα δες σε χαμηλή ταχύτητα άν τσιμπόντας το μπροστινό φρένο σταματάει τη φασαρία.